Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 19:01


Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 350
 • Dołączył(a): sobota, 7 lut 2009, 09:23
 • Lokalizacja: Limanowa/Oslo/Köln
 • Numer GG: 8692746

Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Postczwartek, 23 lip 2009, 14:37

Artykuł z http://www.twojapogoda.pl

Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

- Taki czarny scenariusz zmian w środowisku oceanicznym przedstawia magazyn Nature. Na razie proces ten jest tak subtelny, że nikt go jeszcze nie dostrzegł. Jednak według naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory w USA, lada moment jednak ujawni się i przybierze na sile. W ciągu najbliższych stuleci pH w oceanach spadnie do poziomu najniższego od co najmniej 300 mln lat. Badacze twierdzą tak na podstawie analizy osadów geologicznych i symulacji komputerowych przyszłych zdarzeń. To nieunikniony efekt pojawienia się w ziemskiej atmosferze dużych ilości dwutlenku węgla. Gaz ten jest coraz intensywniej pochłaniany przez oceany, gdzie przyczynia się do wzmożonej produkcji kwasu węglowego, który z kolei rozpuszcza się w wodzie, obniżając jej pH. Zdaniem badaczy nagły wzrost kwasowości wody oceanicznej może doprowadzić do wymarcia wielu roślin i zwierząt. Trudno przewidzieć, jakie będą losy poszczególnych gatunków. Spadek pH będzie zapewne najsilniejszy przy powierzchni mórz, lecz bardziej wrażliwe na takie wahania są stworzenia żyjące w głębinach. One mogą się stać główną ofiarą kwaśnych oceanów. Mimo wielu badań nie udało się ustalić jaki wpływ na klimat będą miały takie zmiany w oceanach. http://www.twojapogoda.pl

Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 516
 • Dołączył(a): niedziela, 26 kwi 2009, 09:45
 • Lokalizacja: Czartajew( 4 km od Siemiatycz[Podlasie])
 • Pseudonim: SzychaK
 • Numer GG: 18761774

Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Postczwartek, 23 lip 2009, 20:39

Sprawa jest prosta(chyba):Główny problem: Fabryki i opary z aut lub domostw itp. W wielu krajach firmy tego typu wolą zatruwać ziemie i płacić kary za zatruwanie środowiska niż założyć filtry. Niestety filtry są droższe i szefom zakładów nie chce się tracić pieniędzy na "pierdoły". W Polsce sytuacja jest niestety taka sama. Może jak będziemy potężną organizacją :twisted: to może coś zdziałamy na ten temat :twisted:. Fajnie by było :D .
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!
Offline

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 988
 • Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 10:44
 • Lokalizacja: Inowrocław
 • Pseudonim: Mikelis
 • Numer GG: 0

Re: Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Postwtorek, 8 lut 2011, 22:48

Karol Szyszko napisał(a): Może jak będziemy potężną organizacją :twisted: to może coś zdziałamy na ten temat :twisted:. Fajnie by było :D .Sami niewiele zdziałamy. Potrzebne są zmiany w mentalności wszystkich ludzi, bo co z tego, jak 99% osób będzie dbać o środowisko, jak 1% nadal będzie je zatruwać? Toksyny i tak pójdą do otoczenia...

Niemniej, trzeba działać i zacząć od siebie.

Co do reszty Twojej wypowiedzi: zgadzam się z nią. Wyziewy, opary, spaliny z kominów, rur wydechowych itp. zawierają tlenki niemetali, jak dwutlenek węgla, tlenki azotu i siarki, które w kontakcie z wodą zamieniają się w kwasy. Duże ilości gazów z czasem zmienią pH zbiorników wodnych, tylko ciekawe, jak długo wytrzymają to morskie organizmy - np. koralowce, które zużywają CO2 do budowy wapiennych pańcerzyków?
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Grzegorz Gałek

Re: Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Postczwartek, 17 lut 2011, 00:14

Czy jesteście świadomi ile CO2 znajduje się a atmosferze w porównaniu z ilością CO2 zmagazynowaną w oceanie i innych sferach ziemskich, nie mówiąc już o tym jaki jest udział emisji CO2 przez człowieka do atmosfery w porównaniu z naturalną. Coś dalece wątpliwe jest to co piszą w tym artykule używają wyłącznie zdrowego rozsądku nie wyrafinowanych badań. Fakt, stężenie CO2 prawdopodobnie rośnie, choć niezręcznie to mówić, kiedy najbardziej popularny wykres obrazujący ten wzrost pochodzi ze stacji zlokalizowanej na aktywnych wyspach wulkanicznych. Obecne stężenie CO2 nie jest wcale wysokie w dziejach ziemi, choć ostatni wzrost wydaje się być dość istotny w krótszej perspektywie czasu. Ale żeby od razu wieszczyć taki dramat w najbardziej stabilnym środowisku na Ziemi? Z drugiej strony trzeba pamiętać o dystansie do wszystkich informacji pojawiających na jakikolwiek temat, nawet, a może tym bardziej jeśli jest publikowany w "Nature" czy "Science". W tego typy czasopismach publikuje się tylko rzeczy na tzw 'topie', więc jeśli jedna z tysięcy jednostek naukowych na świecie dojdzie do m.in. takich wniosków jak cytujecie powyżej, to one zostaną opublikowane, a nie 100 innych wyników badań, których efektem są wręcz przeciwne konkluzje. "Nature" i "Science" są dla wszystkich, muszą się sprzedać, a najlepszym chwytem na sprzedaż jest poruszanie gorących tematów lub wróżenie katastrofy. Bądźmy ostrożni w wyciąganiu daleko idących wniosków z tego co czytamy, szczególnie jeśli jest to pojedyncze źródło. ;)
Offline

Piotr_Djaków

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 131
 • Dołączył(a): piątek, 29 lut 2008, 14:38
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Numer GG: 0

Re: Woda w oceanach coraz bardziej kwaśna

Postpiątek, 8 kwi 2011, 16:44

Grzegorz Gałek napisał(a): Fakt, stężenie CO2 prawdopodobnie rośnie, choć niezręcznie to mówić, kiedy najbardziej popularny wykres obrazujący ten wzrost pochodzi ze stacji zlokalizowanej na aktywnych wyspach wulkanicznych.


http://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/iadv/
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/global.html
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron