Teraz jest piątek, 16 lis 2018, 21:44

Tornado/Funnel Cloud w chmurze Cumulus.

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Tobi

Postniedziela, 2 sie 2009, 19:01

Tajemnicze tornado na chmurze Cumulus

Wielce zaskoczeni byli łowcy tornad przemierzający środkowe regiony amerykańskiego Teksasu. W pewnej chwili na zupełnie czystym niebie zobaczyli pojedynczą chmurę typu Cumulus o bardzo dziwacznym kształcie. Podczas ich obserwacji niespodziewanie u podstawy chmury pojawił się tzw. komin który coraz bardziej obniżając się dotknął ziemi tworząc prawdziwe tornado. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że według najnowszej wiedzy meteorologów z całego świata tornada powstają jedynie na chmurach burzowych typu Cumulonimbus. Chmury te wraz z tornadami rodzą się w wyniku zderzania się ze sobą skrajnych mas powietrza, gorących i wilgotnych z zimnymi i suchymi. Co najdziwniejsze jak wykazały osobiste radary burzowe łowców tornad oraz krajowych służb pogodowych chmura nie dała ani jednego wyładowania atmosferycznego. W dodatku chmura przemieszczała się bardzo powoli a tornado utrzymywało się bez przerwy przez kilka godzin. W ten sposób obalone zostały wszelkie normy jakimi charakteryzowano powstawanie tornad. Okazuje się więc, że do powstania tornada nie jest potrzebna ani chmura burzowa w której dochodzi do wyładowań atmosferycznych ani też różnica temperatur. Powstanie tornada u podstawy chmury Cumulus zwanej zwykle chmurą dobrej pogody jest wielkim zaskoczeniem nawet dla największych badaczy tego typu zjawisk i pokazuje nam jak wiele jeszcze musimy się dowiedzieć o tym jednym z najbardziej gwałtownych zjawisk pogodowych.

Źródło: twojapogoda.pl

W Polsce występowały podobne zjawisko, tyle, że to były Funnel Cloudy. Ja niestety nigdy tego zjawiska nie widziałem.

Zdjęcia znalezione w sieci (FC):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Adam DEC

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Decyk
  • Numer GG: 7449279

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 09:17

Nigdy bym się nie spodziewał że w Cumulusach może być FC co więcej tornado.
dolnośląskie < Nowa Ruda < Jugów

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 16:00

Jest możliwe ale raz na enty przypadków :ugeek: . Słyszałem podobny przypadek w Wielkiej Brytanii.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 17:06

Trąby powietrzne mogą tworzyć się w chmurach cumulus (zwykle Cu con). To trąby nie związane z mezocyklonem (tzw. landspout). Bardzo trudno przewidzieć ich pojawienie się, ale wiadomo, że do ich powstawania potrzebna jest duża chwiejność w dolnej warstwie troposfery i powoli przemieszczająca się linia zbieżności wiatru. Oto link do postu o FC w Zamościu, który powstał w ten sposób http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=663&t=3205
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

dEmeteorologie

• Pseudonim: dEwindstorm
  • Numer GG: 0

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 19:23

Tak jak pisze Krzysztof. Czytałem również, że tornado (czy trąba) typu landspout, które schodzi z cumulusa często jest bardzo słabo widoczne, póki nie dotknie ziemi i nie wzniesie szczątków. W skrajnych przypadkach landspout może mieć siłeF2/F3 ...

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 20:02

Ciekawi mnie tylko czy po zjawisku funnel cloud, bądź tornadzie które zejdzie ze zwykłego Cu, po jakimś czasie zacznie się rozrastać i powstanie burza, czy nadal pozostanie Cu do końca dnia, nie rozrastając się w Cb i nie tworząc burzy.
Jeżeli jak sądzi Krzysiek duża chwiejność w dolnej warstwie troposfery która mogła tam być, i wg.mnie mogła przyczynić się wtedy do burzy, lecz FC zszedł nieco wcześniej, zanim pojawiła się burza, z powodu mogących tam panować idealnych do tego warunków.
Chyba że się mylę i żadnej burzy po owym zjawisku nie było, i po takich zjawiskach nie ma ze zwykłego Cu.
Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka

Postponiedziałek, 30 lis 2009, 21:00

Jestem zaskoczona tym zjawiskiem bo to przeczy temu co wiem o tornadach. Tornada tworzą się z super komórek burzowych i to zaledwie 30% super komórek przekształca się w trąby powietrzne, więc ciężko stwierdzić czy dana super komórka przekształci się w tornado, trzeba obserwować czy zaczyna wirować i następnie tworzy się lej który schodzi na ziemie... ale żeby tornado wytworzyło się z cumulusa??? Hmmm...
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
  • Numer GG: 13884251

Postponiedziałek, 30 lis 2009, 21:32

Magdalena Kacperska napisał(a):jestem zaskoczona tym zjawiskiem bo to przeczy temu co wiem o tornadach. Tornada tworza sie z super komorek burzowych i to zaledwie 30% super komorek przeksztalca sie w trąby powietrzne wiec ciezko stwierdzic czy dana super komorka przeksztalci sie w tornado trzeba obserwowac czy zaczyna wirowac i nastepnie tworzy sie lej ktory schodzi na ziemie.... ale zeby tornado wytworzylo sie z cumulusa??? hmmm

Oczywiście to prawda, co piszesz na temat tornad superkomórkowych. Jednakże zjawiska typu leja kondensacyjnego (funnel cloud) czy trąby powietrzne nie związane z mezocyklonem (landspout i waterspout) mogą oczywiście występować osobno nie wiążąc się z układem burzowym typu superkomórkowego. Często problem pojawia się właśnie w samym nazewnictwie opisywanych zjawisk. Nazwa tornado w zasadzie powinna określać właśnie dotykający ziemi lej kondensacyjny powstały w superkomórce burzowej utrzymywanej przy życiu przez wirujący prąd wstępujący - mezocyklon. Zjawiska, które nie powstają w ten sposób należy wyraźnie rozróżniać, gdyż oczywiście niemożliwe jest zejście tornada (w znaczeniu takim, jak wyżej napisałem) z chmury typu cumulus, natomiast utworzenie się leja kondesacyjnego (czy nawet trąby lanspout/waterspout) jest jak najbardziej mozliwe w sprzyjających warunkach.
Więcej szczegółów nt, warunków sprzyjających powstaniu trąb nie związanych z mezocyklonem można przeczytać tu:
http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=694&t=1693 Powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości :)
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 6 gru 2009, 11:23

A pro po tornad zobaczcie sobie ten filmik:) Etap końcowy tornada - w powietrzu unosi się sam pył... super efekt:) http://www.youtube.com/watch?v=YlpBcXNm2Is

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postniedziela, 6 gru 2009, 11:45

To akurat jest diabełek a nie tornado Madziu ;) Ale rzeczywiście imponujący widok. No i ten facet hehe niezły widok jak zasuwa do tego wiru :D
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 6 gru 2009, 11:47

Możliwe, ale ja oglądałam taki program na discovery "demolka" i był ten filmik, i określili to jako końcowy etap tornada :P.

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postniedziela, 6 gru 2009, 15:17

Magdalena Kacperska napisał(a):Możliwe, ale ja oglądałam taki program na discovery "demolka" i był ten filmik, i określili to jako końcowy etap tornada :P.

Tak faktem jest, że w superkomórce tworzący się FC jest często ostatnim sygnałem, że za chwilę zejdzie tornado, ale trzeba zwrócić uwagę na to, iż nie zawsze tak się dzieje i największe szanse na zejścia mają silnie rotujące FC, oczywiście to nie jest porównanie do każdego przypadku, bo jak to w pogodzie różnie bywa tak i z tworzącymi się tornadami mamy wiele niespodzianek. Ale co chciałem napisać to to, co pokazane na zdjęciach wyżej to owszem FC związany z landspoutem, który w większości przypadków nie daje dotknięcia ziemi, a jedynie tak widowiskowe tuby ;). Pozdrawiam!

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu