Teraz jest środa, 14 lis 2018, 11:09

Smog?

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Smog?

Postpiątek, 7 sie 2009, 23:24

Ostatnio w Polsce słonecznie, zero opadów, a ja obserwując radar widzę za każdym razem w rejonie Katowic opad mżawki. Te "opady" nigdy nie oddalają się zbytnio od tego rejonu. Również poruszają się dosyć nietypowo w porównaniu do tego, jak to zwykle robią chmury.
Może nie zwróciłabym na to uwagi, ale ostatnio byłam w tym regionie i widziałam na własne oczy, że tam nie pada, mimo wskazań radaru.
Jak myślicie czy to może być smog / zanieczyszczenia?
Co by nie było okręg przemysłowy...
[img][IMG]http://img190.imageshack.us/img190/7396/radarq.th.jpg[/img]
[/img]
Pozdrawiam :)

Moja galeria:
http://www.zuzannar.aq.pl

MultiMath

Smog?

Postpiątek, 7 sie 2009, 23:33

Moim zdaniem są to tylko błędy radarowe często one się zdarzają lecz mogę się mylić więcej mogą opowiedzieć łowcy.

P.S Byłeś pierwszy :)

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Smog?

Postsobota, 8 sie 2009, 12:14

Dawid_Ciechowski napisał(a):Te zakłócenia to tzw. zjawisko superrefrakcji, spowodowane pracą innych urządzeń na tej samej częstotliwości co radary. ;)
A superrefrakcja to nie przypadkiem zjawisko atmosferyczne? ;)

Zakłócenia to te proste linie na mapie.

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

Smog?

Postsobota, 8 sie 2009, 18:12

Trochę poszukałam i :

"Superrefrakcja pojawia się wtedy, gdy w pewnej warstwie atmosfery, zwykle przyziemnej, ale nie tylko, występuje wzrost temperatury wraz z wysokością (inwersja) oraz silny spadek wilgotności bezwzględnej (ilości pary wodnej). Wyróżniamy trzy rodzaje superrefrakcji, którym sprzyjają następujące sytuacje:

1. Superrefrakcja radiacyjna - nocne wypromieniowanie przy ładnej (wyżowej)
pogodzie, tworzenie się inwersji przyziemnej; jednocześnie parowanie z powierzchni ziemi utrzymuje wysoką wilgotność tuż nad ziemią, a wyżej - suche powietrze; jest to sytuacja dość częsta w Polsce środkowej, występuje głównie latem nocą (od 2 godzin przed zachodem do 3 godzin po wschodzie słońca). Wystepują bardzo silne echa anomalne na całym zakresie odległości.

2. Superrefrakcja burzowa - przejście opadu konwekcyjnego, wyziębienie warstwy przyziemnej i jej duża wilgotność, zaś cieplejsze i suchsze powietrze powyżej. Trwa stosunkowo krótko (do 1 godz.), po ustąpieniu deszczu ogrzewanie ziemi likwiduje te warunki. Małe obszary i słabe (niskie) echa.

3. Superrefrakcja adwekcyjna - napływ ciepłego i suchego powietrza nad zimne morze. W Polsce centralnej nie obserwowane, możliwe nad Bałtykiem."

Na tym obrazku wygląda to podobnie:
Obrazek
I też występuje wokół radaru.

Źródło:
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/wiedz ... e_2006.pdf z opracowania Stanisław Moszkowicz, Irena Tuszyńska

Jedyne co mi sie nie zgadza to, że zjawisko występuje trochę za długo i za często.

Moja galeria:

Nemek

• Pseudonim: Nemek, Nemek85

Smog?

Postwtorek, 11 sie 2009, 09:54

Jako, że do 3 lat wstecz, byłem stałym mieszkańcem Katowic bo tam się urodziłem i burze oraz obserwacje nieba (w różnych zakresach) interesują mnie od bardzo dawno mogę powiedzieć jedno ze przy typowej długiej bezwietrznej pogodzie gdzie pojawiał się smog w pełnym tego słowa znaczeniu na radarach bywało różnie raz czysto raz sytuacja jak powyżej. Poza tym wydaje mi się, że smog aż tak dużego obszaru objąć nie może (byłby chyba większy od tego słynnego z miasta Aniołów).

Mam natomiast inna "teorie" (przeczytaną/zasłyszaną nie pamiętam), mianowicie taką, że w rejonie Aglomeracji Śląskiej może dochodzić do jednej z opisanych wcześniej inwersji. Gdy studiowałem na Żylecie w Sosnowcu często występowało zjawisko, gdzie przy rosnącej temperaturze powietrza w rejonie GOP-u w samym GOP-ie temperatura rosła szybciej (w końcu duża ilość miast :D) ale też wzrastała wilgotność gdzie "dookoła GOP-u" notowano spadek wilgotności w nagrzewającym się powietrzu. Gdzieś wtedy wyczytałem, że na tym obszarze zabudowanym ten wzrost wilgotności powietrza powodowany jest (był?) przez przemysł (chodziło chyba o to, że on "podgrzewa" szybciej powietrze), intensywniejsze parowanie wielu sztucznych akwenów, oraz stosunkowo dużą ilość obszarów leśnych jak na tak zurbanizowany obszar. Ja to zrozumiałem ogólnie tak: GOP dogrzewa jeszcze bardziej powietrze niż samo słońce i to powoduje większe parowanie i zwiększenie wilgotności.

Cóż powiem ze nie przemawia to do mnie do dziś ale fakt ze ten efekt na radarze może być spowodowany jakaś specyficzną właściwością mikroklimatu to jak najbardziej.
Ostatnio edytowano wtorek, 11 sie 2009, 11:39 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, polskie znaki

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

Smog?

Postśroda, 26 sie 2009, 23:41

Dzisiaj zajrzałam na radar i zobaczyłam ten oto komunikat:
AKTUALNE KOMUNIKATY O STANIE RADARÓW
Pojawiające się wokół radaru w Ramży echa anomalne związane są ze zjawiskiem superrefrakcji, występującym w szczególnych stanach atmosfery, spotęgowanym położeniem radaru w sąsiedztwie wysokich gór.

Czyli jednak superrefrakcja ;)

Moja galeria:

Nemek

• Pseudonim: Nemek, Nemek85

Smog?

Postczwartek, 27 sie 2009, 09:34

Czyżby można było napisać "I wszystko jasne"? :)

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu