Teraz jest środa, 21 lis 2018, 11:29

Ocieplenie klimatu a trąby powietrzne w Polsce

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

marecki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: marecki ; marakuja
  • Numer GG: 0

Postśroda, 19 sie 2009, 14:43

http://www.youtube.com/watch?v=se31wKGbhJw
"Wykład'' pewnego pana , który sądzi że ocieplenie klimatu nie jest skutkiem coraz silniejszych trąb powietrznych w Polsce , podając przykłady trąby powietrznej z 1931 roku z okolic Lublina i z trąby z 1958 roku która przeszła przez Górny Śląsk.
Moje zdanie na ten temat jest takie:
To nie prawda , takie silne trąby (czy w ogóle trąby) były w Polsce spotykane co kilkanaście-kilkadziesiąt lat , a teraz , bardzo często , nawet kilka-kilkanaście na miesiąc (licząc również funnel cloud). I tak samo nawałnice , takie nawałnice jak w dniach 15 sierpień 2008 czy 23 lipiec 2009 , dawno temu były rzadkie. Takie jest moje zdanie.

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Postśroda, 19 sie 2009, 15:27

Mi się nasuwają dwie teorie. Albo teraz jest więcej trąb powietrznych w Polsce niż kiedyś z powodu klimatu, albo kiedyś nie było dostępu do mediów i nie były odnotowywane trąby tak jak w dzisiejszych czasach.
O 3/4 trąb powietrznych dowiadujemy się dzięki mediom. Możliwe że od setek lat jest podobna ilość trąb na terenie Polski, a teraz po prostu jest liczny dostęp do mediów i zdaje się nam iż nastąpiło apogeum i z roku na rok jest coraz więcej tornad.
Ja się trzymam teorii że nadal jest tyle trąb co nawet 100 lat temu.
Obrazek

Piotr_Djaków

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 20 sie 2009, 18:56

marecki napisał(a):Moje zdanie na ten temat jest takie:
To nie prawda , takie silne trąby (czy w ogóle trąby) były w Polsce spotykane co kilkanaście-kilkadziesiąt lat , a teraz , bardzo często , nawet kilka-kilkanaście na miesiąc (licząc również funnel cloud). I tak samo nawałnice , takie nawałnice jak w dniach 15 sierpień 2008 czy 23 lipiec 2009 , dawno temu były rzadkie. Takie jest moje zdanie.

Nie prawda. Trąby powietrzne w naszym regionie świata to dość powszechne zjawisko. Średnio notowano ich około 5 rocznie, teraz średnia ta wzrośnie ze względu na powszechny dostęp do informacji - kiedyś nie rejestrowano tornad, które nie powodowały szkód
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

dEmeteorologie

• Pseudonim: dEwindstorm

Postczwartek, 20 sie 2009, 19:26

Od roku 1900 n.e liczba tornad, wichur, superkomórek, komórek burzowych, anomalii temperatury, podtopień związanych z tzw. oberwaniem chmury a nie z roztopami wiosennymi,
szkwałów na jeziorach, funnel cloudów, chmur Cb
w Polsce...........maleje...czy wzrasta ? ;) Warto to rozważyć.
Powoływanie się na rok 1931 a potem 1958 jest nie trafionym porównaniem. Między 1931 a 1958 jest +/- 27 lat przerwy.
To tak: jakby ostatnie do dziś poważne Tornado, czy Downburst miał miejsce w Polsce
ok. 1983 roku :roll:
Ponadto w latach 1925 1955 komunikacja na terenie dzisiejszego Państwa Polskiego była bardzo dobra.
W tamtych czasach Stary Świat czyli Europa była majstersztykiem rozwijającej się komunikacji telegraficznej, radia i transportu - lotniczego,samochodowego i kolejowego. Nie mówimy o konnych kurierach jak w Cesarstwie Rzymskim w I w. n.e ;)
Zatem wiadomo co się działo - i to bardzo szybko !!!
Bardzo ciekawy jest również wątek historii minionych wieków średnich i dalszych. Mianowicie czołowe cywilizacje takie jak: Egipska, Asyryjska,Babilońska, Medo-Perska,Grecka i Rzymska prowadziły szczegółowe zapiski tego co się działo w imperiach.
Informacje dotyczące powodzi, długotrwałych mrozów, silnych wiatrów, trzęsień ziemi znajdują się w wielu przekazach nie tylko ustnych ale też pisanych. Takie anomalie żywiołowe miały (jak i mają nadal) wpływ na żeglugę, działania wojenne, przedsięwzięcia budowlane i przede wszystkim ... plony. Dlatego były pamiętane jak i zapisywane. ;)

Według mnie dzieje się z przyrodą coraz gorzej z roku na rok !!!
Ostatnio edytowano czwartek, 20 sie 2009, 20:38 przez Tomasz_Machowski, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki

Piotr_Djaków

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 20 sie 2009, 20:28

Szczerze mówiąc odniosłem się już do tego filmu w komentarzach, mam nadzieję, że trafnie.

"Zatem wiadomo co się działo - i to bardzo szybko !!!"

Guzik prawda. Nikt nie słyszał o tornadach - chyba, że w prasie lokalnej. Dodatkowo słabymi się nikt nie interesował. Sam pamiętam, że mimo przejścia wichur siejących zniszczenie, próżno było tego słuchać w mediach. N-te plenum KC było ważniejsze od pogody. Tornada były słabsze, ale ich ilość nie odbiegała od tego co mamy dziś. Dodatkowo mamy za krótki okres czasu, by z siły tornada robić jakiś znaczący trend.

Grodzinski

• Pseudonim: Grodzio
  • Numer GG: 6372291

Postczwartek, 13 maja 2010, 14:22

Moim zdaniem właśnie zmiany klimatu (rzekome Globalne ocieplenie), są przyczyną większej liczby tornad.

NP: Gdy powietrze nadchodzi znad morza jest chłodne (klimat nadmorski), ale równocześnie powietrze w głębi lądu jest nagrzewane przez słońce, a teraz dodatkowo przez dwutlenek węgla, który odbija dodatkowe ciepło.

A Wszyscy wiemy co się dzieje, gdy zderza się ciepłe powietrze z zimnym...
Teoria o mediach również jest prawdopodobna, ponieważ w wielu rejonach świata (W tym USA i Polska) nie odnotowuje się wielu tornad, ponieważ powstały na terenach niezamieszkałych, lub na wsiach gdzie nie ma internetu telefonu itd. (mój wujek na takiej mieszka).
Tusk: i bedą autostrady brak kolejek itd...
Ja:Ale o czym ty do mnie w ogóle człowieku rozmawiasz co?

ariasz

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 13 maja 2010, 18:24

Ha, globalne ocieplenie szaleju się najadłeś. Zmiany klimatu, takie brednie to można tylko zielonym pociskać. Żaden dwutlenek węgla nie jest w stanie spowodować wzrostu liczby tornad. Było i jest tyle samo - telewizja - dzięki niej więcej widzisz, więcej wiesz.
Obrazek

Grodzinski

• Pseudonim: Grodzio
  • Numer GG: 6372291

Postśroda, 26 maja 2010, 10:30

Napisałem"RZEKOME"!

A poza tym co racja to racja, media podają wiadomości o tornadach jak nie mają co innego do gazety wrzucić ech..... taka Polska.

Ilmatar

Postpiątek, 28 maja 2010, 23:29

Wiadomo jest, że klimat na Ziemi wciąż się "zmienia". Taka kolej rzeczy. Oczywiście nie dzieje się to w ciągu kilku lat, na to potrzeba o wiele więcej czasu. Jak dla mnie, to co się dzieje na Ziemi, czyli: huragany, tornada, trzęsienia ziemi, itd. to nic nadzwyczajnego w historii naszej planety. Wiadomo też, że na Ziemię ogromny wpływ ma to co znajduje się po za nią. Oczywiście my ludzie też mamy jakiś wkład w tym co się dzieje. Jesteśmy takimi "małymi" niszczycielami, eksploatujemy swoją planetę na wszelkie sposoby. I zapominamy o tym, że to nie my tu "rządzimy", a potem wielkie halo "świat nam się zmienia" - od tysięcy lat :).
Naukowcy sami są podzieleni, czy to globalne ocieplenie, a może kolejna "epoka lodowcowa" nadchodzi. Więc nie ma co gdybać ;)... jak się zdecydują, to nas może już nie być :P

Wracając do polskich trąb - były, są i będą. Mieszkamy w takim klimacie, gdzie zjawiska trąb są dosyć powszechne. Wystarczy że zaistnieją do tego sprzyjające warunki i gotowe. Faktem jest, że dopiero w ostatnich latach media "interesują" się takimi zjawiskami meteorologicznymi. Może to dla tego, że nastała nam 'era tel.komórkowych" i innych cudownych wynalazków, gdzie każdy z nas może uwiecznić takie zjawisko. Może trochę pozazdrościliśmy amerykanom Alei Tornad? :)
"Kiedy nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się". H. Jackson Brown

Piotr_Djaków

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 14 cze 2010, 08:32

ariasz napisał(a):Ha, globalne ocieplenie szaleju się najadłeś. Zmiany klimatu, takie brednie to można tylko zielonym pociskać. Żaden dwutlenek węgla nie jest w stanie spowodować wzrostu liczby tornad. Było i jest tyle samo - telewizja - dzięki niej więcej widzisz, więcej wiesz.

Dwutlenek węgla jest w stanie spowodować wzrost temperatury. Jak wzrost temperatury wpłynie na liczbę zjawisk ekstremalnych w naszym regionie, to już temat na inną debatę.

anjay

• Pseudonim: anjay

Postwtorek, 29 cze 2010, 15:28

To ja też się wypowiem, ocieplenie klimatu jest już faktem i oczywiście ma wpływ na pogodę w Polsce, lecz przyczyna ocieplania się klimatu nie tkwi w podwyższonej ilości dwutlenku węgla w atmosferze ale w słońcu, bowiem słońce ma 98% wpływu na klimat a dwutlenek węgla znikomy. To co ktoś wymyślił że dwutlenek węgla powoduje ocieplanie się klimatu było celowym działaniem i ogromnym ciosem w przemysł (skutki sami odczuwamy) i w motoryzacje. Co do większej ilości gwałtownych zjawisk w Polsce powodowanych owym ociepleniem, to na wnioski, uważam że jest jeszcze za wcześnie.

Piotr_Djaków

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 12 lip 2010, 09:41

A oto "korelacja" pomiędzy temperaturą a aktywnością słoneczną:

Obrazek

Jak widać korelacja była, ale się skończyła. Dlaczego? Bo w pewnym momencie wymuszenia antropogeniczne przewyższyły naturalne.

anjay napisał(a):To co ktoś wymyślił że dwutlenek węgla powoduje ocieplanie się klimatu było celowym działaniem i ogromnym ciosem w przemysł

Odkrył to Arrhenius w 1896. Błądzisz.

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu