Teraz jest środa, 26 wrz 2018, 14:40

Obłok IRYZACYJNY ??

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Piotr_Nowacki

• Pseudonim: darksidephoto
  • Numer GG: 6972823

Obłok IRYZACYJNY ??

Postponiedziałek, 29 mar 2010, 17:15

19 czerwca 2009 około 17.20, fotografowałem chmury ... po wgraniu do komputera zauważyłem "kolorowy obszar" Odszukałem go ponownie i sfotografowałem na większym ZOOM-ie ... oto co wyszło :D

Obrazek
Obrazek

i pytanko moje do specjalistów :D ... czy zaliczyć to można do obłoków iryzacyjnych??

Podobne zjawisko zachodzi w koronie, ale jak wiadomo korony powstają poprzez dyfrakcję światła, przechodzącego przez cienką warstwę kropelek wody. W obłoku iryzacyjnym jest podobnie ale nie do końca. Tutaj barwy składowe zależą od wielkości kropel wody tworzących chmurę. Jeśli coś pominąłem poproszę o korektę.

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Obłok IRYZACYJNY ??

Postśroda, 31 mar 2010, 10:24

Tak. To jest typowy przykład obłoku iryzacyjnego. W jednym artykule piszą, że to rzadkie zjawisko obserwowane w Skandynawii czy na Alasce, ale występuje dość często w Polsce. Mi się też w ostatnich latach udało zaobserwować wielokrotnie. Oto przykłady ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Zjawisko to jest widoczne na chmurach średnich warstwowych, m .in takich jak na Twoim zdjęciu. W przeciwieństwie do korony [wieńca] iryzację można dostrzec nawet, gdy chmura jest dość daleko od Słońca, np po zachodzie, gdy płat chmury jest jeszcze oświetlony.

Bardzo piękne zjawisko ;)

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu