Strona 1 z 1

Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 4 sie 2010, 17:20
przez Ernest_Garbacz
Na stronie http://www.twojapogoda.pl ukazał się news o największej gradzinie na świecie. Wiedziałem już o tym wcześniej, lecz zapomniałem wrzucić :) Oto jego treść:


Mamy oficjalne potwierdzenie, że grad jaki spadł 23 lipca na miejscowości Vivian w amerykańskim stanie Południowa Dakota, był największym jaki kiedykolwiek zamierzono w historii meteorologii.

W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele amerykańskiej Narodowej Komisji ds. Ekstremów Klimatycznych (NCEC) stwierdzili, że największa zbadana gradzina miała średnicę 20 centymetrów, obwód 47 centymetrów i ważyła 0,8 kilograma.

Według mieszkańca Vivian, który schował gradzinę do lodówki, aby później przekazać ją meteorologom, kula gradowa była pierwotnie jeszcze większa. Jej średnica zmniejszyła się o około 7 centymetrów, ponieważ po nawałnicy przez wiele godzin nie było prądu, i nie można było zakonserwować gradziny. Na szczęście meteorolodzy śledczy przybyli na miejsce zdarzenia bardzo szybko i udało się dokonać pomiarów, zanim grad się całkowicie roztopił.

Obecnie gradzina została umieszczona w laboratorium i zapewne w przyszłości trafi do muzeum meteorologii, jako eksponat prezentujący największy grad jaki kiedykolwiek spadł na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Poprzedni rekord należał do gradziny, która runęła 22 czerwca 2003 roku na miejscowość Aurora w stanie Nebraska. Grad miał średnicę 17,78 centymetra. Rekordowy był także grad z miejscowości Coffeyville w stanie Kansas, który 3 września 1970 roku osiągnął wagę 0,7 kilograma. Poniżej zdjęcia rekordowego gradu z miejscowości Vivian w stanie Południowa Dakota


Zdjęcia:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Źródło informacji: http://www.twojapogoda.pl
Źródło zdjęć: http://www.crh.noaa.gov

Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 4 sie 2010, 17:43
przez R4z0r
Było o tym tutaj : viewtopic.php?f=738&t=4568
;)

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: wtorek, 24 sie 2010, 20:33
przez Krzysztof_Skupień
Ja zaś mam informację z małej książeczki o pogodzie autor: Storm Dunlop ,to chyba jakiś literacki przydomek, że największa na świecie gradowina miała 1kg wagi i spadła w Gopalganj w Bangladeszu 14 kwietnia 1986 roku. Wymiarów nie podano. Prawdopodobnie pod kątem wymiarów gradowina z USA była większa.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: wtorek, 24 sie 2010, 22:53
przez Ernest_Garbacz
Tak, zależy pod jakim kątem będziemy rozumieć słowo "największa". Artykuł, który tutaj zamieściłem oraz zdjęcia przedstawiają największą pod względem rozmiaru(średnicy) gradzinę. Jeżeli chodzi o wagę to największa gradzina spadła bodajże gdzieś w Azji tylko nie pamiętam gdzie.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 00:01
przez Krzysztof_Skupień
Wyczytałem że największe skupienie gradowin to było 4kg w miejscowości Yuwu w Chinach w 1902 roku.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 00:21
przez Jacek_Orzechowski
Oficjalnie najcięższe gradziny spadły 14 kwietnia 1986 r. w miejscowości Gopalganj w Bangladeszu. Waga Gradzin wyniosła do 1,02kg. W Internecie wyczytałem, że gdzieś na północy Indii w 1961r. wtedy to gradziny miały mieć do 3kg, ale według mnie to mało prawdopodobne. Jeszcze o potężnym gradobiciu jest Biblii. 7 Plaga Egipska miała przynosić grad w całym Egipcie i niszczyć wszystko.

Edit:
Znalazłem jeszcze, że w Indiach w miejscowości Hyderabad w 1939r odnotowano gradziny o wadze 3,4kg :o

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 00:31
przez Michał_Żarnowski
jacek_10 napisał(a):Oficjalnie najcięższe gradziny spadły 14 kwietnia 1986 r. w miejscowości Gopalganj w Bangladeszu. Waga Gradzin wyniosła do 1,02kg. W Internecie wyczytałem, że gdzieś na północy Indii w 1961r. wtedy to gradziny miały mieć do 3kg, ale według mnie to mało prawdopodobne. Jeszcze o potężnym gradobiciu jest Biblii. 7 Plaga Egipska miała przynosić grad w całym Egipcie i niszczyć wszystko.

Bardziej prawdopodobny jest opad 3 kg gradu niż to co w Biblii jest napisane o takim dużym gradzie. A poza tym ten rekord jest nieoficjalny, ale za pewne nie dowiemy się czy taki duży grad padał.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 17:43
przez Quantz
Ze wszystkim się zgodzę, ale z tymi informacjami że spadł grad 3 kilo i więcej to już porażka xD...
grad ~15 cm czy nawet 13 to zdarza się może z kilka razy w roku ( MOZE! ) lub zdarza się raz na kilka lat i to w raczej w umiarkowanych szerokościach jak my ( Europa ) czy USA :>
Musi przecież być izoterma 0 st.C stosunkowo niewysoko ^^ , a w Indiach czy gdzie tam , owa strefa zaczyna się baaardzo wysoko, powietrze jest tam bardziej nagrzane, więc grad musiałby być "pchany" bardzo wysoko co wiąże się z bardzo potężnymi prądami wznoszącymi, które mogłyby taką gradzinę utrzymać :D

Więc raczej info o gradzie 3 kg to fake jak nic. ;d co do rekordu 20 cm, to nie wiadomo kiedy teraz zostanie pobity :D może za rok a może za kilka lat. ;d

P.S pisałem tak jakoś na szybko ;p jak coś się "nie klei " to soory

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 17:59
przez profan
Również zgadzam się z Quantzem. Moim zdaniem 3 kilo to duża przesada.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: środa, 25 sie 2010, 18:22
przez Krzysztof_Skupień
Jeśli o mnie chodzi to pisałem o największym skupieniu gradowin nie o pojedynczej gradowinie.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: czwartek, 26 sie 2010, 12:52
przez marcinpoker
http://books.google.pl/books?id=binFO3v ... ch&f=false

Rozdział 4
W podrozdziale 2 jest mowa o 40 kg bryłach lodu i o słoniowych gradzinach w Indiach.
Te dane raczej nie są oficjalnie potwierdzone :lol:.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: czwartek, 26 sie 2010, 20:33
przez Karol Szyszko
Co do tego gradu w Gopalgajn potwierdzone jest że gradziny ważyły do 1 kg. Co za tym idzie śmierć poniosły 92 osoby. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze jest podawana prawda, i ktoś mógł powiększyć rozmiary jak kiepski rybak z małej szprotki do dużego suma.

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: czwartek, 26 sie 2010, 23:11
przez Szymon_Poręba
Zapewne nie zawsze są to prawdziwe informacje, aczkolwiek ja się zgodzę że zwłaszcza w Indiach możliwe są gigantyczne gradobicia. Patrząc na tamtejsze radiosondaże jestem skłonny myśleć o olbrzymich gradzinach. Dla przykładu radiosondaż który umieścił Krzysiek w Hyde parku : http://img571.imageshack.us/i/985710966.png/ patrząc na niego można się spodziewać niespotykanych rzeczy :)

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

PostNapisane: poniedziałek, 9 wrz 2013, 12:50
przez Piotrek_Koziana
Odświeżam temat bo właśnie pojawił się ciekawy artykuł: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... lki-noznej Jednak tu nie chodzi mi o Polskę, a o rekord świata. Przeglądając poprzednie posty można przeczytać, że 3 kg gradzina to nieprawdopodobna rzecz. W takim razie co powiecie na 50 kg!!!?
Zdecydowanie największe bryły gradowe spadły w rejonie miejscowości Lanja w indyjskim stanie Maharasztra w dniu 3 października 2010 roku.

O godzinie 17:45 czasu lokalnego podczas gwałtownej burzy mieszkańcy znajdowali gradziny o średnicy nawet 61 cm, i to wcale nie jest pomyłka. Największa bryła miała obwód aż 156 cm i ważyła bagatela 50 kilogramów.

O pomyłce mówić nie można, ponieważ lodowe okazy zostały dokładnie przebadane przez Kirankumara Joharego, studenta z Uniwersytetu Pune. Niestety nie wykonano żadnych zdjęć.
To samo znajduje się w wikipedii w języku angielskim http://en.wikipedia.org/wiki/Hail. Tak się tylko zastanawiam kto sobie jaja robi, bo warunki w pobliskim mieście Ratnagiri nie były imponujące tzn punkt rosy "zaledwie" 26 C http://polish.wunderground.com/history/ ... me=NA&MR=1 kolejną sprawą jest to, iż po takim gradobiciu nie byłoby komu znajdować tych gradzin, a po trzecie w kontakcie z ziemią takie "gradzinki" po prostu rozbiłyby się.

Podsumowując: mój post równie dobrze nadaje się do tego tematu viewtopic.php?f=30&t=800&start=600