Teraz jest niedziela, 18 lis 2018, 15:53

Gwałtowne parowanie?

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

tater

• Pseudonim: tater
  • Numer GG: 0

Gwałtowne parowanie?

Postśroda, 11 sie 2010, 20:22

2 dni temu (9.08.10) obserwowałem z balkonu zbliżające się chmury burzowe, które później przyniosły gwałtowny opad deszczu. Zanim dotarł, ok. 17:00 zauważyłem szybko wyłaniające się zza drzew postrzępione chmury(?). Pobiegłem po aparat, nagrałem, następnie film został przyspieszony 30x. Do pobrania tutaj.

Co to za zjawisko i jak dokładnie powstaje? Szukałem odpowiedzi tu na forum i nie tylko, ale nie udało mi się jednoznacznie tego ustalić, dlatego proszę o wyjaśnienie.
Dodaję jeszcze mapkę z miejscem obserwacji zaznaczonym na czerwono.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

profan

• Numer GG: 28369678

Gwałtowne parowanie?

Postczwartek, 12 sie 2010, 09:45

Z tego co widzę to można powiedzieć że to były po prostu zwykłe fractusy, które szalały pod cb'kiem. Sam często takie coś widzę przed burzą. Dzieję się tak ponieważ para wodna, która paruje z powierzchni ziemi (najczęściej z pagórków, wzniesień) ochładza się do temperatury punktu rosy i kondensuje się co widoczne jest w postaci nisko zawieszonych chmur, które szybko wznoszą się. ;)
Obrazek

tater

• Pseudonim: tater

Gwałtowne parowanie?

Postczwartek, 12 sie 2010, 18:07

Domyślałem się, że to fractus, ale fractusów z tego co wiem, jest kilka - np. Stratus fractus, czy Cumulus fractus. Chodzi mi o dokładną klasyfikację.

profan

• Numer GG: 28369678

Gwałtowne parowanie?

Postczwartek, 12 sie 2010, 18:54

Jest to Stratus fractus. ;)
Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Re: Gwałtowne parowanie?

Postpiątek, 8 paź 2010, 22:42

profan napisał(a): Dzieję się tak ponieważ para wodna, która paruje z powierzchni ziemi (najczęściej z pagórków, wzniesień) ochładza się do temperatury punktu rosy i kondensuje się co widoczne jest w postaci nisko zawieszonych chmur, które szybko wznoszą się. ;)
Para wodna nie paruje, lecz unosi się w powietrzu. Parowanie dotyczy przemiany cieczy w gaz a nie gazu w ... gaz. Mówiąc poprawniej - po prostu woda zawarta w glebie, roślinach itp. przemienia się w parę wodną, która unosi się z ciepłym prądem wznoszącym do góry, gdzie na wysokości powiedzmy 1,5 - 2 km nad poziomem gruntu ochładza się i skrapla, przezeń widzimy coś w rodzaju chmury - np. Cumulus. ;). Jeszcze mała uwaga - chmura jest układem koloidalnym - innymi słowy hydrozolem. Krople budujące chmurę są tak małe, iż mogą tworzyć tego typu struktury. Gdyby były większe - nie utrzymałyby się w powietrzu. Jednak tak się nieraz dzieje - inaczej nie byłoby opadów. Opad zachowuje się tak samo, jak opadająca zawiesina piasku w szklance wody.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu