Teraz jest środa, 21 lis 2018, 11:27

Naukowcy: Golfsztrom zanika

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

AdrianJ

• Pseudonim: AdrianJ
  • Numer GG: 9390936

Naukowcy: Golfsztrom zanika

Postpiątek, 10 wrz 2010, 07:21

http://www.wykop.pl/link/462233/naukowc ... luga-zima/

"Szykujmy się na duże zmiany: ostre mrozy, długa zima, wzrost cen żywności, odcięcia energii i zaskoczenie władz..."
"Naukowcy dopiero co potwierdzili informacje, iż prąd zatokowy "Golfsztrom" został zablokowany, co doprowadziło do rozbicia (globalnego) oceanicznego pasa transmisyjnego (cyrkulacji termohalinowej). Skutki takiego stanu rzeczy mogą być już tej zimy katastrofalne dla całego globu. Zdjęcia satelitarne nie pozostawiają złudzeń, a naukowcy całkiem na poważnie dyskutują o scenariuszu podobnym do tego z filmu "Pojutrze". W wielu regionach świata zanotowano najzimniejszy sierpień od setek lat, a w Alpach i w Tatrach spadł już śnieg. Także prognozy na wrzesień nie są niestety najlepsze, a sytuacja może się bardzo szybko pogorszyć, czyniąc z tej zimy: zimę tysiąclecia."

Co Wy o tym sadzicie?

Kolejny tekst:
http://www.globalnaswiadomosc.com/ostrz ... fstrom.htm

burzesafajne

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 0

Re: Naukowcy: Golfsztrom zanika

Postpiątek, 10 wrz 2010, 15:36

O kurcze brzmi poważnie, nie chciałbym aż takiej zimy. Choć nie pogradziłym mocniejszą zimą. Czekam na opinie jakiegoś eksperta :)

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 10 wrz 2010, 15:56

Śnieg w Alpach, czy Tatrach na przełomie sierpnia/września nie jest niczym niezwykłym ;)
A co do całego artykułu to uważam że jest mocno przesadzony, choć może jest w tym ziarnko prawdy.
W końcu zima 09/10 była wyjątkowo mroźna, a lato 10 bardzo upalne :D
No i jeszcze te przymrozki początkiem września.
Rekordowe upały i pożary w Rosji.
Powodzie :cry:
Kto wie... Może to przez ten Golfsztorm
Pozostaje czekać na zimę :P
Ostatnio edytowano poniedziałek, 13 wrz 2010, 20:32 przez slonk1507, łącznie edytowano 1 raz

Nedved

• Ostrzeżenia: 1

Postpiątek, 10 wrz 2010, 16:26

Ja już sam nie wiem co o tym mam myśleć. Pamiętam, jak mówili, że sporty zimowe w Europie będzie ciężko przeprowadzić z powodu globalnego ocieplenia. Teraz mówią, że będzie globalne ochłodzenie. Już chyba nie raz pisali i mówili, że Golfsztrom zanika, później, że jest z nim wszystko OK., a teraz znowu zanika. Ciężko teraz brać pod uwagę wszystkie te prognozy naukowców. A może już globalne ocieplenie jest za nami, a teraz sie zacznie globalne ochłodzenie? ;> Ciężko cokolwiek teraz powiedzieć. Chyba pozostaje nam tylko czekać. Pozdrawiam :)

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 10 wrz 2010, 16:35

Pamiętajmy, że pewne procesy na Ziemi ulegają w ciągu czasu zmianom, ale nie zawsze musi to oznaczać katastrofy. Artykuł faktycznie zdaje się być mocno przesadzony, zwłaszcza uwzględniając fakt tego, że na stronie NOAA nie widziałem artykułu o tym - jeśli jest to prawda, to wątpię w to, żeby nic o tym nie opublikowano. Nawet mapki podane którymś z artykułów nie znaczą, że Golfsztrom już zanika - widać tam pewne znaczące zmiany, ale nie są one tak dramatyczne, jak to podaje autor tego artykułu. Faktycznie coś może być z Golfsztromem uwzględniając np. ostatnią zimę, ale sądzę, że niebawem sytuacja wróci na złość zwolennikom teorii o nowej epoce lodowcowej do normy ...pamiętajmy, że jest to jednak póki co niczym uzasadnione gdybanie. Proponuję poczekać cierpliwie przez najbliższych kilka lat. A odnośnie epoki lodowcowej - chyba jest to póki co wizja wzięta z kosmosu. Ostatnie lato udowodniło nam, zwłaszcza w Rosji, jak nam się kontynent wychładza :D :D :D. Brak silnego Golfsztromu i ciągłe blokowanie cyrkulacji strefowej nie od razu doprowadzi do epoki lodowcowej, tutaj nie tylko to się liczy. Na pewno zaostrzy nam się klimat - tzn. roczna amplituda temperatur będzie większa, zimy będą mroźniejsze i dłuższe (bardziej charakterystyczne dla odmiany kontynentalnej klimatu umiarkowanego), i tak samo lata - mogą co prawda nie być dłuższe, ale będą nam przynosić fale przeciągających się upałów. Odnośnie ilości opadów w Polsce to trudno prorokować, zwłaszcza po tym, co mieliśmy ostatnio. Zwykle klimat umiarkowany kontynentalny jest suchszy, a opady w nim jeśli występują, są bardziej gwałtowne.

P.S. Tutaj jest coś ciekawszego, czyli co wg niektórych ma katastrofa platformy BP do Golfsztromu (wg pomiarów widać pewne odchylenie):
http://www.infiniteunknown.net/2010/08/ ... -disaster/
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Postsobota, 11 wrz 2010, 16:42

Golfsztrom zaczął zanikać. To dość odważne stwierdzenie zwłaszcza , że to zaczęło się niedawno. Moim zdaniem nie można jeszcze powiedzieć, że tak jest i tak będzie. Co jeśli się okaże, że to tylko proces chwilowy i za rok wszystko wróci do normy? Warto się jednak przyjrzeć temu zjawisku i warto się przygotowywać na jego ewentualne konsekwencje(zrobić większe zapasy opału na zimę).
Kolejną rzeczą jest ta przewidywana epoka lodowcowa. Nie wiem kto to wymyślił, ale bardzo się myli z tym stwierdzeniem np:
Czy w Kanadzie na 50 st szer. geogr. ziemia jest cało rocznie przykryta lodem?
Nie. Jest tam znacznie zimniej niż u nas, ale ludzie jakoś tam żyją. Wątpię nawet w to żeby zimy były u nas aż tak ostre jak tam.
W środkowych regionach Kanady panuje klimat kontynentalny, czyli praktycznie nie ma tam ciepła pochodzącego z oceanów. U nas to oddziaływanie zostanie, ale zasobność ciepła będzie mniejsza niż obecnie.
Tak więc o rekord zimna dla naszego kraju jestem jak na razie spokojny.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postsobota, 11 wrz 2010, 17:27

Nic nie zaczęło zanikać i nie siejcie paniki. Takie zawirowania ciepłego prądu oceanicznego w Zatoce Meksykańskiej zdarzają się co jakiś czas (kilkanaście miesięcy a czasami nawet mniej). Nie ma to nic wspólnego z plamą ropy. Poza tym wystarczy popatrzeć sobie na aktualne obrazy satelitarne dostępne na stronie: http://fermi.jhuapl.edu/avhrr/gs/averages/index.html
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postsobota, 11 wrz 2010, 17:46

Widzę, że wszyscy szukają jakiejś katastrofy a nawet apokalipsy. Może to być spowodowane tzw. syndromem 2012 roku. ;) Moim zdaniem jeśli nawet jest jakieś odchylenie od normy w przebiegu prądu zatokowego, to takie wahania zdarzają się co jakiś czas. W końcu wszystko się ustabilizuje, a nawet za parę lat wzmocni i będziemy mieć łagodne zimy. Teoria zanikania Golfsztromu nie jest poparta przez naukowców, gdyby była to prawda, to już dawno byśmy o tym wiedzieli, ponieważ każdy naukowiec chciałby zabłysnąć w mediach publikując te informacje. 8-)
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postsobota, 11 wrz 2010, 20:57

No tak widzę kolejny bzdurny artykuł nie poparty dowodami. Już kiedyś o tym pisano w internecie i także wtedy nie było dowodów. Podaje linki w którym jest odchylenie temperatury wód od średniej. Dane aktualizowane codziennie :arrow: http://gfspl.rootnode.net/sst/index.php

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postponiedziałek, 13 wrz 2010, 01:09

W sieci już roi się od artykułów ostrzegających przed bardzo mroźną zimą w Polsce .
Artur napisał "klimat będzie się zaostrzał" i to akurat można potraktować jako wiarygodną prognozę, lato było upalne, zostały przekroczone rekordy temperatur więc i w zimie mogą zostać pobite minimalne temp w niektórych regionach Polski.
Poza tym ludzie lubią czytać takie napompowane fakty czy mity.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postponiedziałek, 13 wrz 2010, 04:01

Hmmm ... generalnie nie pasuje mi nazwa tematu. Rzeczownik "naukowiec" powinien być zdecydowanie użyty w liczbie pojedynczej. A oto, co znalazłem na ten temat na forum Piotra Djakówa - lista argumentów przeciwko teorii drastycznych zmian siły Golfsztromu i co za tym idzie - zimy tysiąclecia w Europie - polecam:

:arrow: http://doskonaleszare.blox.pl/2010/09/Zima-tysiaclecia.html

Może po przeczytaniu tego skromnego wpisu na tym nieźle prowadzonym blogu niektórym zechce się przetrzeć z mydlin oczy.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postponiedziałek, 13 wrz 2010, 15:27

Też wczoraj czytałem ten wpis, a dzisiaj napisali o tym na Twoja Pogoda dość obszerny artykuł.
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... cie-zanikl
Swoją drogą, powinniśmy się powoli zbierać do prognozowania sezonu zimowego.
Sam jestem ciekaw jaka będzie tegoroczna zima .
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 13 wrz 2010, 21:23

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... cie-zanikl

No i to się nazywa dopiero kiepski artykuł.
Jak można napisać że Golfsztrom nie ma dużego wpływu na klimat Europy :!: :!: :!:
Nasze prognozy sezonowe od wczesnego lata mówią o bardzo szybkim rozpoczęciu się mrozów, pierwszych opadów śniegu i srogiej zimie w Polsce i w wielu regionach Europy. Nasze prognozy nie opierają się na pozbawionych dowodów teoriach spiskowych, lecz na rozkładzie cyrkulacji nad północną i wschodnią Europą.

Taa... ich prognozy sezonowe naprawdę są bardzo wiarygodne :D. W ogóle to uważam że prognozy sezonowe to bezsens.
Sroga zima według nas będzie efektem silnego wyżu rosyjskiego, podobnie jak miało to miejsce latem, gdy Rosja była pogrążona w rekordowych upałach. Ten sam wyż w porze chłodniej ściąga w region powietrze nie z południa, lecz z północy.

No fajnie, ale tak się składa że Golfsztrom ma wpływ na to czy mroźne powietrze znad Rosji dotrze do nas, czy nie.
Także w Polsce mroźna i śnieżna zima z przełomu 2010 i 2011 roku nie będzie w żadnym razie anomalią.

Zdarzają się mroźne i ciepłe zimy. Ta była wyjątkowo mroźna - moim zdaniem z powodu słabego Golfsztromu.

Więc według mnie :
Słaby Golfsztrom :arrow: cyrkulacja wschodnia :arrow: ostra zima/upalne lato
Silny Golfsztrom :arrow: cyrkulacja zachodnia :arrow: łagodna zima/chłodne lato
Oczywiście wyjątkiem może być Polska północno-wschodnia - polski biegun zimna :D

W jednym mają racje - zwalanie wszystkiego na wyciek ropy mija się z celem.

Jak wiemy dobrze zdarzają się okresy silnego, jak i słabego Golfsztromu.
Jestem ciekaw jak będzie w następnym roku.
Byle do zimy ;)

PS : To tylko moje skromne zdanie :P
Ostatnio edytowano wtorek, 14 wrz 2010, 02:18 przez Artur_Surowiecki, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błąd w nazwie "Golfsztrom"

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Grzybek
  • Numer GG: 7004574

Postponiedziałek, 6 gru 2010, 20:09

To, że Golfsztrom słabnie to wiemy, ale pora wyjaśnić, dlaczego on jest słabszy. Wszystko przez lodowce, znajdujące się nad Arktyką. Dosyć niedawno szczyt topnienia lodowców został osiągnięty. Jak wiadomo lodowce znowu zaczynają zajmować większe obszary. Przyczyną słabnięcia naszego słynnego prądu ciepłego jest słodka woda, która coraz to dalej wlewała się w głąb Atlantyku, skutecznie go ochładzając. Jak wiemy woda słodka jest lżejsza i zimniejsza od słonej ciepłej. Podobno takie cykle zdarzają się co 10-40 lat. Podobno jesteśmy w środkowej fazie lub już końcowej. To powoduje, że nad Europą i Ameryką Północną mamy w tej chwili tak jakby ochłodzenie klimatu. Ale to nie jest takie jasne. Podobno przy takiej sytuacji dochodzi częściej do strefowej blokady cyrkulacji atmosfery, której przyczyną są być może potężne wyże, które powstają na północy Atlantyku. To ona jest odpowiedzialna za śnieżną i długą zimę 09/10 oraz powodzie w maju i czerwcu i najprawdopodobniej ta zima również będzie taka, ale może trwać jeszcze dłużej. Czy kolejne będą takie same? Nie wiadomo, być może ten cykl będzie trwał dłużej. Być może znowu na wiosnę i lato przyjdą powodzie. A co do lata, to też jest skomplikowana sprawa. Najprawdopodobniej przy słabszym Golfsztromie dochodzi do skrajności pogodowej między porami roku. Lata są powyżej normy, a zimy poniżej normy. Zapraszam do dalszej dyskusji, bo jest to sprawa otwarta. Najlepiej wyciągać własne wnioski oparte na naukowych wyliczeniach, a nie ulegać medialnej propagandzie. Moje wnioski są wzięte po części z wykładu pana doktora z przedmiotu Ochrona Środowiska.
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

wolaber

Postniedziela, 12 gru 2010, 21:25

Witam wszystkich (jestem tutaj nowy),
Ten temat porusza również i moją wyobraźnię. Nie jestem znawcą tematu, ale pozwolę sobie dorzucić trzy grosze.
Golfsztrom faktycznie wydaje się słabnąć, ale czy powoduje to ochłodzenie w Europie? Wg. mnie niekoniecznie, przynajmniej nie w najbliższych latach.
Ten rok może stać jednym z najcieplejszych w historii pomiarów, również u nas. Na pewno skutkiem słabnięcia prądu zatokowego
jest kontynentalizacja naszego klimatu, czyli gorące lata, mroźne i śnieżne zimy. Jak się wydaje, również większa ilość opadów, zwłaszcza w południowej Polsce, ze
względu na uaktywnienie szklaku Van Bebbera. Wydaje mi się jednak, że to klimat wpływa na zachowanie Golfsztromu, a nie odwrotnie. Klimat się ociepla. Rośnie średnia temperatura oceanów, lodowce topnieją coraz szybciej, spada średnie zasolenie wód oceanicznych. Łamią się więc mechanizmy go napędzające. Cieplejszy ocean to jeszcze więcej dwutlenku węgla w powietrzu, jeszcze większy efekt cieplarniany. Cieplejszy ocean to również większa ilość opadów i coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe. Europa jak na razie zmierza ku temu co jest w Ameryce płn. Ale nie ma co narzekać, może taki stan rzeczy jest szansą dla np. Afryki płn, gdzie klimat może stać się bardziej wilgotny? Dzisiejsze zdjęcia satelitarne pokazują np. całkiem imponujący front atmosferyczny przemierzający zachodnią część Sahary. W każdym razie ostatnio dzieje się w pogodzie sporo ciekawych rzeczy. Pozdrawiam.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 12 gru 2010, 22:10

Golfsztrom na pewno nie słabnie, a jedynie ulega fluktuacją, które zdarzają się co jakiś czas. Jest to normalne tak samo jak wzrost temperatury powietrza (okres ciepły) na świecie. Są to zmiany, które "odbywają" się co jakiś czas, większy lub mniejszy.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Postponiedziałek, 13 gru 2010, 00:00

Tak to prawda że takie fluktuacje (Golfsztromu i temperatury) następują, ale te które niedawno się pojawiły i te które będą występować w najbliższym czasie są najprawdopodobniej skutkiem działalności człowieka. Jeśli to co napisałem jest faktycznie prawdą to będziemy obserwować odchylanie się temperatury wody i powietrza w jedną stronę z oczywistymi coraz krótszymi, słabszymi okresami (fluktuacjami) z temperaturą zmierzającą w inną stronę. Jednak wypadkowa będzie przemieszczała się dalej w jednym, "ustalonym" kierunku przez domniemane globalne ocieplenie.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postponiedziałek, 13 gru 2010, 13:17

A czy pamiętacie to co się działo i dzieje w Zatoce Meksykańskiej? Myślę, że to nie jest bez znaczenia dla Golfsztromu...
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postniedziela, 26 gru 2010, 00:38

grzybek napisał(a):To, że Golfsztrom słabnie to wiemy, ale pora wyjaśnić, dlaczego on jest słabszy. Wszystko przez lodowce, znajdujące się nad Arktyką. Dosyć niedawno szczyt topnienia lodowców został osiągnięty. Jak wiadomo lodowce znowu zaczynają zajmować większe obszary.

Mam kilka uwag: Po pierwsze: powinno być: "(...) lodowce znajdujące się na Arktyce."

Po drugie: skąd wiemy, że okres szczytowego topnienia wiecznych lodów się już zakończył?

Po trzecie: chodziło Tobie pewnie o góry lodowe oraz lądolód Grenlandii a nie lodowce, które znajdują się w pasmach górskich. Na Morzu Arktycznym pływają góry lodowe, zwane niegdyś wiecznymi lodami. To pojęcie poszło do lamusa, ponieważ, jak wiemy, góry te topnieją i to w zastraszającym tempie... :?

grzybek napisał(a):Podobno takie cykle zdarzają się co 10-40 lat. Podobno jesteśmy w środkowej fazie lub już końcowej. To powoduje, że nad Europą i Ameryką Północną mamy w tej chwili tak jakby ochłodzenie klimatu. Ale to nie jest takie jasne. Podobno przy takiej sytuacji dochodzi częściej do strefowej blokady cyrkulacji atmosfery, której przyczyną są być może potężne wyże, które powstają na północy Atlantyku. To ona jest odpowiedzialna za śnieżną i długą zimę 09/10 oraz powodzie w maju i czerwcu i najprawdopodobniej ta zima również będzie taka, ale może trwać jeszcze dłużej.

Obecna blokada cyrkulacji jest jedną z najsilniejszych od kilkudziesięciu lat. To prawda, że blokujące wyże znajdujące się nad NE Atlantykiem lub nad Wyspami Brytyjskimi powodują ściągnięcie PA w rejon M. Śródziemnego, co skutkuje gwałtowną cyklogenezą nad ciepłymi wodami morskimi. Jej skutkiem są tzw. niże genueńskie lub bałkańskie, które, idąc drogą Va lub Vb, niosą nad kontynent ogromne ilości wody i znaczny kontrast termiczny, a więc zimą śnieżyce i silne odwilże lub spływ mrozów znad NE Europy (w zależności, po której stronie cyklonu znajduje się obserwator), zaś latem ulewne deszcze tzw. opady wezbraniowe oraz nierzadko fale upałów i silnych burz (w ciepłym wycinku niżu, przed frontem chłodnym).

Obecnie mamy kolejny epizod blokady, która trwa z krótkimi przerwami od grudnia 2009. Czy jest to pewien trend w pogodzie, który w przeciągu następnych lat stanie się normą? Zauważmy, że gdzieś znikają stałe układy klimatyczne, jak Niż Islandzki i Wyż Azorski. Coś się musi dziać z wodami Atlantyku... :shock:

EDIT: jeszcze notka odnośnie wypowiedzi Equatora.
To, co się stało w kwietniu br. w wodach Zat. Meksykańskiej przerasta nasze wyobrażenie. Ekipa z NOAA przy użyciu technik satelitarnych wykryła, iż na dnie zatoki spoczywa ogromne jezioro ropy naftowej. Węglowodory pokryły przeszło 40% powierzchni dna morskiego. Głębokość tego ropnego jeziora wynosi kilkadziesiąt metrów. Lustro węglowodorowego zbiornika sięga 5. km ppw., tzn. na ropę natrafimy przekraczając odl. ok. 5 km licząc od powierzchni lustra morskiej wody.
Nic nie słychać w mediach nt. tej wielkiej ekokatastrofy (czy nie największej?). Czy wyciek ropy (wł. erupcja) wciąż trwa? Nie chodzi mi o wyciek paliwa z platformy tylko o erupcję z wielkiej oceanicznej dziury, którą można zaczopować, stosując ładunek nuklearny. :roll:
Polecam wywiad z Mattem Simmonsem, światowym autorytetem ws. wydobycia ropy naftowej, założycielem i właścicielem Simmons & Company International oraz współzałożycielem The Ocean Energy Institute. Rozmowa jest zamieszczona na blogu P. Roberta Leśniakiewicza (lub CBZA blog). Wpis jest z października br. Uwaga: post ma kilka części. ;)
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Wicherek

Postśroda, 12 sty 2011, 13:46

Witam, ja także jestem tu nowa, temat mnie zaintrygował... Tym bardziej, że jak się wejdzie na inne fora to wszyscy trąbią o zimie tysiąclecia, która nas właśnie (podobno) dotyka, o całkowitym zniknięciu Golfsztromu i epoce lodowcowej, która niechybnie czeka całą Europę - no nic tylko się kołdrą nakryć i czekać na koniec świata. A jedynie tutaj udało mi się znaleźć dyskusję konstruktywną i opartą naukowymi dowodami. I tak sobie to wszystko czytając i analizując nasuwa mi się jedno pytanie/konkluzja, być może jest ono błędne, ale nic, kto pyta podobno nie błądzi:
Czy nie jest tak, że Golfsztrom to nic więcej jak sieć prądów? A prądy jak wiadomo jednym korytem sobie nie płyną, wręcz przeciwnie zanikają by pojawiać się z powrotem, to słabną i wzmacniają się. Więc może to co obecnie obserwujemy, m.in. katastrofa w Zatoce Meksykańskiej i topnienie lodowców to zjawiska mające wpływ na prądy tworzące Golfsztrom i w jakiś tam sposób wpływające na jego siłę. I być może faktycznie obecnie prąd zatokowy jest w swoim słabszym stadium, ale chyba nie można jeszcze mówić o jego zanikaniu? Znalazłam, też ciekawą stronę, dzięki której możecie bezp roblemów wymienić złoto na gotówkę.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 sty 2011, 18:40 przez Wicherek, łącznie edytowano 1 raz

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postczwartek, 13 sty 2011, 23:17

Dodam jeszcze, że Golfsztrom może zmieniać kierunek przepływu np. w północnej swojej cześci (NE i N Atlantyk) kierować się mniej lub bardziej w stronę Grenlandii. Niedawno było zaobserwowane zjawisko, jak Prąd Zatokowy płynął w cieśninę między Grenlandią a Ziemią Baffina. W tym czasie na NE Atlantyku panował silny wyż, który blokował cyrkulację strefową. Okazuje się, że ten układ może mieć wpływ także na kierunek Golfsztromu, ponieważ po wschodniej i południowo-wschodniej jego stronie wieją silne wiatry wschodnie i północno-wschodnie, które jakby odpychają ciepłe wody oceanu zdała od Europy.
Tak, jak w poście wyżej, również ja stoję przy przekonaniu, że Golfsztrom to sieć prądów (rodzina prądów) i gdzieś mogą pojawić się zakłócenia, ale nie grożące układowi, jako całości. Dopiero upadek planetoidy do oceanu mógłby coś zmienić...
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 14 sty 2011, 12:28

Golfsztrom w swojej definicji ma zawarte, że jest to sieć prądów a nie pojedyncza "wiązka" więc sprawa jest tutaj jasna. Skoro jest to sieć to wiadomo, że niektóre pojedyncze prądy są silniejsze, drugie zaś słabsze, co przyczynia się do fluktuacji (wahań, zaburzeń) Golfsztromu. Prąd Zatokowy (Golfsztrom) jest jakby przedłużeniem wielkiego systemu ciepłych prądów równikowych. Zaczyna się on przy wschodnich wybrzeżach USA w wyniku połączenia się ciepłego Prądu Antylskiego z ciepłym Prądem Florydzkim. Płynie w niedalekiej odległości od wschodniego wybrzeża USA w kierunku północno-wschodnim. W okolicach równoleżnika 49 st. N (okolice Nowej Funlandii) nazywanym Deltą Golfsztromu zaczyna on dzielić się na dwie odnogi. Jedna z nich płynie dalej w kierunku Europy ale pod nazwą Prądu Północno Atlantyckiego, a następnie jako Prąd Norweski. Druga zaś odbija w kierunku południowo-wschodnim jako zimny Prąd Kanaryjski. Jak widać Golfsztrom jest systemem prądów oceanicznych, które jak wiemy wszyscy wpływa na klimat głównie Zachodniej i Środkowej Europy.
Ostatnio edytowano sobota, 15 sty 2011, 10:10 przez Szymon Walczakiewicz, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Postpiątek, 14 sty 2011, 19:30

Szymonie, miałeś chyba na myśli raczej prąd Florydzki. ;) Prąd Kalifornijski jest zimnym prądem na Oceanie Spokojnym. ;) Jak nazwa wskazuje, "omywa" Kalifornię.
Ostatnio edytowano sobota, 15 sty 2011, 11:17 przez Łukasz_Brzeziński, łącznie edytowano 1 raz
Halny Chasers!!

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 15 sty 2011, 10:14

Łukasz_Brzeziński napisał(a):Szymonie, miałeś chyba na myśli raczej prąd Florydzki. ;) Prąd Kalifornijski jest zimnym prądem na Oceanie Atlantyckim. ;) Jak nazwa wskazuje, "omywa" Kalifornię.

Żeby nie robić dyskusji ;) Rzeczywiście się pomyliłem ale nie tak jak napisał Łukasz. Chodziło mi o Prąd Kanaryjski, który jest odnogą Prądu Północnoatlantyckiego, a nie jak pisze Łukasz o Prąd Florydzki. Poza tym Łukaszu Prąd Kalifornijski nie jest prądem, który występuje na Oceanie Atlantyckim tylko na Pacyfiku opływając zachodnie wybrzeża Kalifornii ;)
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Postsobota, 15 sty 2011, 11:16

Tak to jest jak się pisze, gdy się robi 100 innych rzeczy w danym momencie. ;) Ofc, że zamiast Atlantycki ma być Pacyfik. ;)
Halny Chasers!!

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu