Teraz jest poniedziałek, 15 paź 2018, 19:56

Piaskowe tornado

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Mapet

Piaskowe tornado

Postponiedziałek, 3 mar 2008, 23:07

Chodzi mi o powietrzne wiry występujące na pustyni ( jakoś to się nazywało tylko już nie pamiętam), kształtem przypominają trąbę powietrzną tylko ,że występują w bezchmurny dzień.
bardzo fajny filmik
http://pl.youtube.com/watch?v=zZm0ItZqJHU&feature=related
i jeszcze jeden ciekawy jaki znalazłem
http://pl.youtube.com/watch?v=J9AetzSLc3s&feature=related
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 mar 2008, 23:21 przez Mapet, łącznie edytowano 1 raz

sebacyw

Sympatyk

Sympatyk

Re: Piaskowe tornado

Postwtorek, 4 mar 2008, 21:15

Na wsi kiedy to pole jest już przeorane i pod napływem promieni słonecznych piasek wysycha, tworzą się właśnie takie wiry...
Fajnie dosyć to wygląda ;)
A jak dmuchnie w kogoś, to może nieźle w oczyza sypnąć tym piaskiem :D
Pozdrawiam
Obrazek
Moje zdjecia lotnicze na:
Jp.net
GG: 9549624

Mateusz_R

Postwtorek, 4 mar 2008, 21:27

sebacyw napisał(a):Na wsi kiedy to pole jest już przeorane i pod napływem promieni słonecznych piasek wysycha, tworzą się właśnie takie wiry...
Fajnie dosyć to wygląda ;)
A jak dmuchnie w kogoś, to może nieźle w oczyza sypnąć tym piaskiem :D
Pozdrawiam

Jeszcze ciekawiej jest kiedy na polu leży słoma. Mimo że albedo ma wyższe od gruntu(ziemi) to jest dobrym izolatorem i bardzo silnie się nagrzewa. Bardzo ciekawe zjawisko(jeszcze ciekawsze jak wbiegniesz do środka :D ). Ale nie jest fajne kiedy niedawno zagrabiłeś całe podwórko i trawnik a tu nagle wlatuje ci takie coś i wszystko od początku. Pamiętam kiedyś jak wybrałem się na wzgórze nieopodal mojego domu(nieopodal czyli 6km). Po jednej stronie ponad 10km to szczere pola i kilka domów. Widziałem wtedy takiego diabełka o średnicy ok 100m który przez kilka kilometrów sobie suną po polach. Wymiary miał podobne jak ten w drugim zdjeciu co podał Mapet.

Gabrych

Postwtorek, 4 mar 2008, 22:00

ja wleciałem do takiego ale miał z 2metry średnicy i 3metry wysokości lepszego nie miałem okazji zobaczyć

sebacyw

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 4 mar 2008, 22:06

Przypomniało mnie się, jak kilka lat temu wracałem do domu, i pojawił się właśnie taki "diabełek"
Akurat obok leżała blacha, nie duza...po chwili owy diabełek podniósł ją na jakieś 0.5-1 metr i znikł :D
W tedy jeszcze nie wiedziałem co to było, mówiłem, że mini trąba powietrzna :P
Pozdrawiam
Obrazek
Moje zdjecia lotnicze na:
Jp.net
GG: 9549624

Mapet

Postwtorek, 4 mar 2008, 23:24

no często to jest zauważalne :) czasami jesienią jak wiatr mocniej powieje z liści tworzą się takie wiry

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postwtorek, 4 mar 2008, 23:39

Też mieszkam na wsi i czesto sie pojawiają takie diabełki
Zazwyczaj 2-3 metrowe widziałem przemieszczające się 10-20 km/h i po kilkudziesieciu metrach znikają
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postsobota, 17 maja 2008, 15:01

Rok temu taki diabelek z pola mocno namieszal mojemu koledze na budowie. Stadion w okolicach Piaseczna byl przygotowywany pod wyłozenie sztucznej nawierzchni gdy diabelek z pobliskiego pola rozwalajac uprzednio kilka stogów wpadl na ulozone maty porozwalal je i po skrecal a potem zniknał. Ekipa ktora je z mozolem ukladala byla w rozpaczy.
P

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postponiedziałek, 19 maja 2008, 11:59

Tutaj filmik pokzaujacy jak "mało zauwazalny" moze być taki piaskowy diabelek.
http://youtube.com/watch?v=mFo9sXYJmLI&feature=related
A tutaj całkiem spory Diabelek i grupa entuzjastów kurzu i piachu :)
http://youtube.com/watch?v=CQLCJFbABgg&feature=related

Michał_Woźniak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Michzak
  • Numer GG: 10884893

Postpiątek, 4 lip 2008, 13:07

Dzisiaj w godzinach porannych po 11 z kolegą byłem na ulicy mamy żwirówke :D i pojawił się ten Diabełek Pyłowy trwało to kilka sekund miał on wysokośc ok 5 metrów i szerokość 1-1,5m przesuwał się zygzakiem na zachód i zniknął szkoda , że nie zdążyłem zrobić foto ;....
GG: 10884893
Tel. 784-067-979
e-mail filesclan@wp.pl

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Delano
  • Numer GG: 0

Piaskowe tornado

Postpiątek, 29 sie 2008, 22:50

Też widziałem takiego "diabełka".
3 lata temu w wakacje, był początek sierpnia i żniwa w pełni. Dzień był upalny i ani jednej chmurki na niebie. Diabełek pojawił się jakoś przed południem, zszedł z pola z całą zebraną słomą, po czym szedł samym środkiem ulicy. Trwało to ok 3-4 minuty (dość długo), pokonał ok 300 metrów. Rozmiarowo był podobny do diabełka na 2 filmie od Dallasa. Widok niesamowity,słoma wiruje w powietrzu, a potem spada na ziemie. :D Po wszystkim miałem dużo sprzątania, uzbierała się nawet spora kupka słomy.
Poza tym nie raz widziałem jak na mojej ulicy tworzą się takie małe (3 metrowe) wiry kurzowe-piaskowe. Ciekawe zjawisko.
Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postśroda, 3 wrz 2008, 12:23

Dawid_Ciechowski napisał(a):To są tzw. diabełki pyłowe (z ang. "dust devil") :)

Inna nazwa - moim zdaniem lepsza, bo bardziej polska i lepiej opisująca to zjawisko - WIR PYŁOWY
(ew. trąba pyłowa)
Nazwę WIR Pyłowy spotyka się w literaturze, zaś "diabełek pyłowy" - to niepoprawne spolszczenie angielskiej nazwy, czego nie powinno się robic, skoro mamy swoje polskie nazwy ;)
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Zombie

Sympatyk

Sympatyk

Piaskowe tornado

Postwtorek, 9 wrz 2008, 14:38

A to także może być trąba pyłowa?
http://pl.youtube.com/watch?v=2kWQBXGWi8U

Znalazłam to niedawno w necie i okazało się, że z mojego miasta filmik.

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea

Piaskowe tornado

Postwtorek, 9 wrz 2008, 15:22

Tak, na filmiku masz słabe zjawisko "dust devil", czyli wiru pyłowego (podoba mi się ta nazwa :P).

Takie coś może wystąpić wszędzie, słabą odmianą tego zjawiska, jednak o podobnej genezie, jest powszechne zawirowanie liści na nieuprzątniętych chodnikach :).
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Piaskowe tornado

Postsobota, 27 wrz 2008, 14:35

Co do wypowiedzi mojego poprzednika o tym, że wir pyłowy może powstać wszędzie, dodam jeszcze, że takie wiry występują nie tylko na Ziemi, ale również na Marsie:

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/spirit/20050819a.html
http://www.foxnews.com/story/0,2933,422645,00.html
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Piaskowe tornado

Postśroda, 15 paź 2008, 17:06

Jeżeli chodzi o diabełki piaskowe czasem ich siła może dorównywać sile tornada klasy f0 czyli takiemu które lamie słabe gałęzie etc ( do 100km/h) , jednakże są to bardzo rzadkie przypadki i raczej wszystkie które obecnie są potwierdzane czy też były potwierdzone świadczą o dość długim życiu takiego silnego diabła piaskowego. Co do czasu myślę że górną granicą w jakiej będzie oscylować długość jego życia zamykać się będzie w ok 30minutach maksymalnie , aczkolwiek zapewne są przypadki gdzie taki diabełek mógł trwać dłużej . Pozdrawiam

okonek

Piaskowe tornado

Postśroda, 5 lis 2008, 12:42

Witam,
F0 to predkosci wiatrow mniejsze niz 110 km/h podajac za F-skala Fujity
poniewaz dust devil zaliczany jest do zjawisk "tornadycznych" ( podobny mechanizm powstawania, lecz skala zjawiska nie taka) obecnie ocenia się, że średni czas życia tornada oscyluje w granicach 10 minut.

Pozdrawiam
ŁO
Obrazek
Knowledge is wonderful, but imagination is even better

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Delano

Piaskowe tornado

Postpiątek, 7 lis 2008, 22:10

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=qDJky1cFgto&NR=1

Tak właśnie wyglądał opisywany przeze mnie wcześniej diabełek, z tym, że było o wiele większy. Szkoda tylko, że ten filmik trwa 5 sekund i nie jest pokazana w całości ta "trąbka". Mam nadzieję ujrzeć to zjawisko jeszcze nie raz, kiedy będę uzbrojony w jakiś aparat.
Obrazek

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

Piaskowe tornado

Postśroda, 3 gru 2008, 00:06

Postaram się bardziej rozszerzyć temat wirów pyłowych czyli tzw. Dust Devil, gdyż jest bardzo ciekawy i obszerny ;) a więc tak, jak wiemy ruchom konwekcyjnym towarzyszy zawsze turbulencja. Zarówno przy konwekcji jak i turbulencji zachodzi przemieszczanie się mas w kierunku pionowym. Stąd wynika potrzeba poznania podstawowych praw wymiany turbulencyjnej którą szerzej postaram się opisać w nowym temacie w najbliższych dniach. Wracając do tematu, praca niezbędna na przejście pewnej masy w strumieniu gazowym lub cieczy z jednego poziomu na drugi, zużywana na pokonanie siły ciężkości, wykonywana jest kosztem energii ruchów turbulencyjnych, powstających kolejno kosztem energii średniego ruchu powietrza. W dniach bezchmurnych o intensywnym promieniowaniu powodującym bardzo silne nagrzanie powierzchni gruntu powstają ponadadiabatyczne gradienty temperatury w warstwie powietrza o miąższości do 500-1000 m, a nawet większej. Tak gruba warstwa o gradiencie ponadadiabatycznym może wytworzyć się tylko w wyjątkowo sprzyjających warunkach, np. suchość gruntu, umożliwiająca większe nagrzanie powierzchni, gdyż przy gruncie wilgotnym część energii byłaby zużywana na parowanie.

W momencie gdy zacznie powstawać komin termiczny, zasysa on otaczające powietrze przygruntowe. Powstające przy tym prądy powietrzne różnią się pomiędzy sobą co do prędkości i kierunku, gdyż wytwarzające się pole wiatrów nie może być zupełnie jednolite. Powietrze wciągane gwałtownie w prąd pionowy posiadać będzie w związku z tym pewną prędkość kątową powodującą ruch wirowy. Ponieważ sucha powierzchnia jest pokryta zwykle pyłem i ziarnami zwietrzeliny, wir powietrzny przekształca się najczęściej w wir pyłowy lub piaszczysty, stajać się przez to widoczny. Dust Devil osiągają najczęściej wysokości 500-1000 m, czasem mogą być o wiele niższe a niekiedy dochodzą do kilku tysięcy metrów.

Odnotowano że podobne prądy wstępujące wynosiły pył i odłamki roślin na w obszarze pustyń kalifornijskich do ok, 2 - 3 km. Loty szybowcowe stwierdziły obecność tych prądów nawet na wysokości przeszło 4000 m. W miarę wzrostu wysokości ruch wirowy tych prądów słabnie, zwłaszcza jeśli wzniosą się one ponad poziom kondensacji ( Nie zauważono wirowania w powstających chmurach ). Rozwój pionowy tego rodzaju strug konwekcyjnych jest zwykle hamowany przez warstwy inwersji termicznej zalegające np. na większych pustyniach zwykle poniżej poziomu kondensacji. Średnia, jak i w ogóle wymiary wirów może być bardzo różna, od pojedynczych metrów ( a nawet decymetrów ;) ) do kilkuset metrów. Prędkości pionowe mogą być znaczne, ponad 10 m/s, średnie przeważnie 5 m/s. Czas trwania wirów pyłowych określany jest w grubym przybliżeniu na 1 godzinę na każde 300 m wysokości.

Najczęściej nad pustyniami ukazuje się po kilka do kilkunastu wirów pyłowych jednocześnie ( oczywiście mówimy tu w polu widzenia jednego obserwatora :) ) świadczy to o mniej więcej jednoczesnym "dojrzewaniu" warunków do powstania wstępujących prądów wirowych na znacznym obszarze. Przed czasem naturalnego ich wyzwolenia się można sztucznie spowodować powstanie wiru, wystarczy bowiem zakłócić bezruch powietrza o warstwie posiadającej ponadadiabatyczny pionowy gradient temperatury. Przykładem może nam tu posłużyć podobne zjawisko w miniaturze przy ciszy wieczornej, gdy po upalnym dniu powietrze nagrzewa się od cieplejszego jeszcze gruntu tuz przy jego powierzchni, idąc wtedy np. przez polanę leśną, piaszczyste nieużytki wprowadzamy w impuls ułatwiający odpływ ku górze ( wzdłuż własnej osoby oczywiście ;) ) cieplejszego powietrza, wraz z nim i w jego otoczeniu zauważyć można unoszące się ku górze chmury owadów towarzyszące nam w postępującym z nami słupie ciepłego powietrza.

Wirowe prądy wstępujące reprezentują typową, ekstremalnie silnie rozwiniętą konwekcję przy bezchmurnym niebie, ( tzw. konwekcja termiczna suchego powietrza ) odprowadzając od powierzchni Ziemi przegrzane powietrze. Ten sposób wymiany pionowej powietrza, ciepła ( oraz pyłu ) jest dość powszechny i charakterystyczny przede wszystkim dla rozległych obszarów pustynnych i półpustyń. Czasem podobne wiry przyjmują formę bardziej niebezpiecznych trąb powietrznych!. W strefach umiarkowanych pojawiają się o wiele rzadziej, a wymiary ich są zwykle odpowiednio mniejsze ( do kilkunastu, kilkudziesięciu metrów wysokości )

Intensywna uporządkowana konwekcja termiczna przy pogodnym niebie, w tym również wiry pyłowe, piaszczyste itp. mają maksymalną frekwencje w godzinach południowych i popołudniowych, przede wszystkim w ciepłej, suchej porze roku. Do wnoszenia się w górę powietrza zapylonego w warunkach klimatu suchego przyczynia się przypuszczalnie sama obecność pyłu. Ziarenko pyłu absorbując promieniowanie, ogrzewając się i ocieplając przyległe do niego powietrze, znajduje się jak gdyby w baloniku - w mniej gęstej lżejszej otoce gazowej unoszącej pylinkę w górę bądź utrudniając jej opadanie. Proces ten może trwać dopóty, dopóki pył znajduję się w zasięgu promieniowania słonecznego.

To by było na tyle, gratki dla tych co do czytali do końca. ;)

Pozdrawiam.

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Piaskowe tornado

Postśroda, 3 gru 2008, 10:23

No ciekawe ciekawe :)
Dodam jeszcze, że niektóre dust devile mogą być takie małe:
http://www.youtube.com/watch?v=AwKc7H5gIWo
A niektóre takie duże:
http://www.youtube.com/watch?v=CQLCJFbABgg
W Arizonie w 2000 roku przeszedł dust devil, który spowodował pewne szkody i ranił parę osób, a wiatry w nim miały osiągać nawet 120 km/h! Co nieco na ten temat tutaj: http://www.wrh.noaa.gov/fgz/past/cocodust/coco_fair.php?wfo=fgz
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu