Teraz jest niedziela, 20 sty 2019, 03:19


Niepokojący raport - katastrofy żywiołowe

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 1822
 • Dołączył(a): poniedziałek, 14 lip 2008, 22:16
 • Lokalizacja: Kraków
 • Pseudonim: Pablo
 • Numer GG: 8739674

Niepokojący raport - katastrofy żywiołowe

Postpiątek, 12 lis 2010, 15:26

Natknąłem się niedawno na ciekawy artykuł, mówiący o poważnych skutkach katastrof żywiołowych. Po dwuletniej pracy ponad 70 ekspertów z różnych krajów, powstał raport ONZ i Banku Światowego, stwierdzający iż klęski żywiołowe w postaci huraganów, trzęsień ziemi i powodzi będą coraz częstsze i do roku 2050 mogą dotknąć aż 1,5 mld ludzi, zwłaszcza w wielkich miastach. Straty spowodowane przez te zjawiska mają sięgnąć około 185 mld dolarów rocznie do końca bieżącego stulecia. Jako jedną z przyczyn wymienia się globalne zmiany klimatu, ale nie jest to jedyne źródło zagrożenia...

W bieżącym roku nastąpiło zauważalne nasilenie tych zjawisk, które spustoszyły wiele krajów od Haiti po Pakistan. W ciągu ubiegłych 40 lat liczba ofiar śmiertelnych klęsk żywiołowych wyniosła 3,3 mln, czyli prawie 83 tys. rocznie, głównie w krajach ubogich.


Jak stwierdził jeden z autorów raportu, straty będą coraz większe, ponieważ rozwój gospodarczy powoduje, iż coraz więcej ludzi i dóbr materialnych skoncentrowanych jest na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. Ludzie, w miarę bogacenia się, mają coraz więcej do stracenia.

250-stronicowy raport zaleca podjęcie już teraz prostych środków zaradczych które mogą ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych i zniszczeń. Zdaniem autorów, podjęcie tych działań nie musi wiązać się ze zwiększeniem nakładów finansowych ze strony państwa. Powinny one być jednak lepiej wydatkowane.


No i co najciekawsze, większe pieniądze mają być wkładane w prognozy meteorologiczne:

Chodzi m. in. o dokładniejsze prognozy meteorologiczne, usprawnienie systemów ostrzegania ludności i udrażnianie systemów kanalizacyjnych


Jestem ciekaw jak to będzie faktycznie wyglądało w rzeczywistości, czy znowu przypadkiem nie mamy do czynienia z sytuacją podobną, jaka tyczyła się ogólnie globalnego ocieplenia? A może tym razem raport może być przestrogą dla nas wszystkich?

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... y,,ga.html
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk
Offline

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 988
 • Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 10:44
 • Lokalizacja: Inowrocław
 • Pseudonim: Mikelis
 • Numer GG: 0

Re: Niepokojący raport - katastrofy żywiołowe

Postniedziela, 26 gru 2010, 01:02

Ludzi jest coraz więcej i brakuje bezpiecznych placówek na budowę domów, zakładanie wiosek, miast. Bardzo wiele osób mieszka na terenach nawiedzanych np. przez trzęsienia ziemi, monsuny, huragany, fale tsunami. Do tego dochodzi jeszcze fakt, iż na miejscach do tej pory spokojnych pojawiają się coraz częściej groźniejsze zjawiska - np. b. silne burze (MCS-y, bow echa itp.) czy powodzie w Polsce.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Wicherek

Re: Niepokojący raport - katastrofy żywiołowe

Postśroda, 12 sty 2011, 13:16

Zawsze po wielkiej tragedii, katastrofie naturalnej ludzie budzą się z przysłowiową ręką w nocniku i twierdzą, że za mało pieniędzy jest przeznaczane na meteo. Tak samo było w przypadku tsunami z 2006 roku, gdzie się okazało, że wielu ofiar można było uniknąć gdyby na oceanie był zainstalowany system ostrzegania przed wysoką falą. Nie tylko Polak mądry po szkodzie, system zaczęto instalować po grudniu 2006 roku. Dowiedz się gdize najlepiej jest otrzymać gotówkę za złoto i zainwestuj we własną, przydomową stację meteo.
Epoki lodowcowe, zarazy, ocieplanie lub ochładzanie klimatu, katastrofy naturalne - matka Ziemia ma wiele sposobów na radzenie sobie z tym co ją niszczy.

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron