Teraz jest środa, 21 lis 2018, 12:15

Suche burze

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Adamo

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 33977018

Suche burze

Postponiedziałek, 22 lis 2010, 18:42

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego podczas tzw. suchych burz nie pada deszcz. Podczas gdy wyładowania często bywają silne. Z tego co wiem to typowa chmura burzowa zawiera wiele ton wody, więc dlaczego podczas niektórych burz pada bardzo słabo, albo w ogóle? Dlaczego tak się dzieje, z czym to jest związane? W mojej miejscowości nie raz zdarzały się burze, podczas których padało bardzo słabo, albo w ogóle a wyładowania były silne i liczne. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Re: Suche burze

Postponiedziałek, 22 lis 2010, 19:55

To, że nie padało w Twojej miejscowości to nie znaczy, że burza nie dawała opadu. Mógł on być gdzieś obok miejsca gdzie mieszkasz i tego mogłeś nie zauważyć. Często jest tak że burza ma silne prądy wstępujące, które są jeszcze na tyle mocne, że utrzymują kropelki wody w "zawieszeniu" i nie pozwalają im "wypaść" z chmury Cumulonimbus. Dlatego często obserwujesz jedynie wyładowania bez opadu deszczu.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Artur Michalak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 3114031

Re: Suche burze

Postwtorek, 23 lis 2010, 20:15

Właśnie zobaczyłem ten artykuł który świetnie pokazuje zjawisko lokalnego deszczu, a szczególnie zdjęcie wykonane przez Janusza Godynia.
Jak to się dzieje, że jedna część miasta podczas burzy potrafi zostać podtopiona, a w tym samym czasie w innej nie spada ani jedna kropla deszczu? Spróbujemy to wyjaśnić.

Zdjęcie, które zamieszczamy pod artykułem, w bardzo łatwy sposób wyjaśnia zjawisko lokalnego deszczu. Zobaczyć możemy na nim powierzchnię ziemi widoczną z lotu ptaka, a na niej miasteczka, drogi i pola uprawne. Widoczna jest także ciemna chmura z podstawy której opadają krople deszczu w postaci smugi sięgającej powierzchni ziemi.

Deszcz wygląda jak zasłona, która powoli przesuwa się wraz z wędrówką chmury. Deszcz spada na niewielką miejscowość znajdującą się na lewym końcu smugi opadowej. Mieszkańcy mogą się spodziewać krótkotrwałej ulewy, która może być naprawdę solidna. Często takiemu zjawisku towarzyszą też opady gradu. Może więc dojść do podtopień i poważnych zniszczeń.

Jeśli chmura przemieszczałaby się w linii prostej na zachód, to ominęłaby tym samym miejscowość widoczną w lewej dolnej części zdjęcia. Ludność uniknęłaby tym samym ulewy i gdyby nie powtórzyła się ona tego dnia, mogłaby stwierdzić, że prognoza się nie sprawdziła, jeśli oczywiście wcześniej przewidywano na ten dzień opady.

To uzmysławia nam jak bardzo lokalne i tym samym trudne do przewidzenia bywają opady. Wystarczy, że chmura przemieści się tylko kilka kilometrów, a nawet kilkaset metrów dalej, a już ominie jedne miejscowości, przynosząc spustoszenia w innych.

W ten sam sposób jedne miejsca mogą cierpieć na niedostatek opadów, podczas gdy inne, znajdujące się nawet tuż obok nich, będą przeżywać podtopienia. Poniżej zamieszczamy omawiane zdjęcie wykonane przez naszego czytelnika Janusza Godynia. http://www.twojapogoda.pl

Obrazek
GG 3114031
Moje zdjęcia http://artur5544.flog.pl/
Panasonic LUMIX FZ 48-głównie tym aparatem wykonuje zdjęcia
FUJI FinePix S1500

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu