Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 23:30

Dziwne zjawisko w latach 80- tych

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka
  • Numer GG: 0

Dziwne zjawisko w latach 80- tych

Postwtorek, 22 lut 2011, 20:33

Witam!!

Proszę o pomoc, ponieważ dowiedziałam się czegoś bardzo ciekawego, mianowicie mama opowiedziała mi, że w latach osiemdziesiątych, kiedy była nastolatką, miało miejsce dziwne zjawisko. Było już ciemno, późna godzina, miejscowość Chojnów na Dolnym Śląsku, było to bodajże lato, ale mama nie jest pewna, w każdym bądź razie nagle zrobiło się jasno jak w dzień i trwało to parę minut. Znalazł się jeszcze jeden świadek, który też widział to zjawisko w tym samym czasie, tyle, że w Legnicy. Bardzo mnie to intryguje, ponieważ nikt nie potrafi mi nic więcej na ten temat powiedzieć. W telewizji też nic nie było na ten temat w tamtych czasach, więc jeśli ktoś z was wie coś na ten temat, albo potrafi to wyjaśnić, proszę odpisać na ten post. Pozdrawiam serdecznie :):):):):):):)

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Re: Dziwne zjawisko w latach 80- tych

Postśroda, 23 lut 2011, 17:18

Zrobiło się jasno w pewnym punkcie i później się rozszerzało czy nagle zrobiło się jasno? Jeżeli w pewnym punkcie to wiem, że jest coś takiego, ale trwa przez parę sekund. To sputnik czy też sztuczny satelita, który bardzo mocno odbija promienie słoneczne w kierunku ziemi. Takie coś przelatuje nad ziemią w danym miejscu i czasie. Ale to tak jak napisałem trwa tylko kilka sekund. Zapomniałem jak takie coś się nazywa, ale jeżeli trwało kilka minut, to nie wiem co to jest
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lut 2011, 20:02

W ogóle zrobiło się jasno napisałam, że w Legnicy i w Chojnowie było to widoczne czy gdzie indziej również, tego nie wiem, ponieważ moja mama mieszkała w Chojnowie a ten znajomy w Legnicy oni nie potrafią mi tego wyjaśnić niestety, próbowałam szukać czegoś w sieci ale nie za bardzo wiem nawet jak to nazwać wpisywałam "dziwne zjawisko w latach 80- tych - dzień w nocy" ale nic nie znalazłam a trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe..... Poza mamą widzieli to znajomi, którzy wtedy z nią byli....

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lut 2011, 20:27

Znalazłem to zjawisko, o którym ja mówiłem. Nazywa się Flary Iridium. Tutaj filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=1PFUP5LPyuA
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lut 2011, 21:38

Fajne ale to nie to, jak już pisałam było ciemno a nagle zrobiło się jasno jak w dzień tak jakby nagle w ciągu sekundy noc się skończyła a po paru minutach wróciła.. Wiem bardzo to dziwne ale to fakt.

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postśroda, 23 lut 2011, 21:47

Może było tak, ale nie do końca jak mówisz. Wiadomo że jak dzieje się coś wyjątkowego, czy to strasznego, czy ciekawego, to każdy mówiąc o tym zjawisku kolejnej osobie może fakty podkolorować, bądź coś pozmieniać, żeby brzmiało bardziej nieprawdopodobnie, bądź wyjątkowo ciekawie :). Niestety słowa do końca nie są dowodami ;). Ja bym tu podszedł w styl jakiegoś bardzo jasno spalającego się bolidu, który przez spory czas leciał w atmosferze, tworząc bardzo jasny efekt w stylu dnia ;). Ale że parę minut to niby trwało i widziały to niby tylko dwie osoby oddalone od siebie większy kawałek :D, tym bardziej że takie zjawisko w takim promieniu odległości wynoszącym parę, jak nie paręnaście kilometrów widziałoby więcej ludzi! Szczególnie że jeśli ktoś z Legnicy by to faktycznie widział, nie byłby jedyny według mnie :)(samo miasto liczy z parędziesiąt tyś. ludzi, teraz około 100tys. ), bo jakby można było przegapić tak jasny efekt, że zrobiło się nagle jak dzień... w ciągu trwającej nocy :D. A jeśli było to tylko dwóch świadków to może wybrańcy jakiegoś UFO? :lol:
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lut 2011, 22:11

Hmmm już druga osoba niedokładnie przeczytała mój post heh.... przecież napisałam, że widziało to dużo więcej osób, ale ja tylko z tymi dwiema rozmawiałam i one nie potrafią mi tego wyjaśnić. A co do koloryzowania niektórych informacji zgadzam się z tym, ale jeżeli chodzi o moją mamę to opowiedziała mi to co widziała dokładnie, a negowanie wypowiedzi osoby starszej od siebie i zakładanie, że koloryzuje to niezbyt grzeczne i nieprofesjonalne jeżeli chodzi o Ciebie, ponieważ jak mniemam maż już jakiś staż na tym forum. A ja napisałam prośbę do osób, które mogą coś na ten temat wiedzieć a nie do osób, które chcą się wymądrzać nie mając o tym pojęcia :) Pozdrawiam :)

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 23 lut 2011, 22:18

Magdalena Kacperska napisał(a):A negowanie wypowiedzi osoby starszej od siebie i zakładanie, że koloryzuje to niezbyt grzeczne i nieprofesjonalne jeżeli chodzi o Ciebie ponieważ jak mniemam maż już jakiś staż na tym forum a ja napisałam prośbę do osób, które mogą coś na ten temat wiedzieć a nie do osób, które chcą się wymądrzać nie mając o tym pojęcia :) pozdrawiam :)
Nie chciałem moim stwierdzeniem nikogo urazić ;) tym bardziej nie pisałem że twoja mama kłamie... lecz chciałem dodać swoje zdanie że kolorowanie faktów to standard w Polsce :). Poza tym ja też się staram to wyjaśnić, gdyż temat ciekawy i interesujący... i błędnie chyba coś zrozumiałaś, bo nie zamierzam się wymądrzać a jedynie staram się pomóc, jednak zastosowałaś tutaj aluzje do mnie ;), a dla twej świadomości nie śmieje się z nikogo, lecz po prostu napisałem "z humorem" posta, jednak widać że inaczej go zinterpretowałaś. Poza tym pisałem wyżej że początkowo sądzę iż mógłby to być bolid spalający się w atmosferze, a być może jakieś większe skupisko takich "śmieci kosmicznych". Ok nie zauważyłem tego jak napisałaś że wiele osób to widziało, ale widzisz rozmawiałaś tylko z dwoma świadkami, może warto by było pogadać również i z innymi, żeby pozbierać opinię i ułożyć fakty wspólne dla wszystkich wypowiedzi ;)

I jeszcze jedno Magdo, nie oceniaj nikogo pochopnie ;).... Twoja pochopna aluzja również nie była grzeczna.

Znalazłem jednak to, co się spodziewałem :)
http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm
Grupa bolidów przeleciała 20 sierpnia 1979 roku, pasuje to do twego opisu ;) Tak zwany detonujący bolid nad Polską, ludzie wcześniej myśleli że to UFO ;)

Przelot grupowy a zwłaszcza bolidów to coś ekstremalnie rzadkiego
Obrazek

Igor_Dorobisz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: dorbi
  • Numer GG: 64004

Postśroda, 23 lut 2011, 22:50

Pamiętam zjawisko, które można by opisać jako dzień w nocy. Jeżeli możesz to dopytaj mamy czy dominującą barwą nieba była czerwień i purpura czy było to białe światło? Widziałem takie zjawisko gdzieś w okolicach połowy lat 80-tych ale z dzisiejszą wiedzą podejrzewam, że była to najzwyklejsza zorza.
Igor Dorobisz
gg: 64004

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 24 lut 2011, 12:07

Drogi Pawle ja nikogo nie oceniam, po prostu chce wyjaśnić to co się wtedy wydarzyło a co do świadków to bym chętnie porozmawiała na ten temat tyle, że nikt nie potrafi tego wyjaśnić każdy tylko opisuje jak to wyglądało dlatego napisałam posta abyście pomogli mi w rozwikłaniu tej zagadki :) Natomiast drogi Igorze to też nie to zjawisko już pisałam było dokładnie tak jak w dzień błękitne niebo i jasno :) :)

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postczwartek, 24 lut 2011, 15:49

Paweł_Cholewa napisał(a):Znalazłem jednak to, co się spodziewałem :)
http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm
Grupa bolidów przeleciała 20 sierpnia 1979 roku, pasuje to do twego opisu ;) Tak zwany detonujący bolid nad Polską, ludzie wcześniej myśleli że to UFO ;)

Przelot grupowy a zwłaszcza bolidów to coś ekstremalnie rzadkiego

To co sądzisz o tym? Z opisu świadków wtedy również robiło się jasno jak w dzień, poza tym było to w okresie letnim i nie działo się tylko w jednym miejscu Polski, dodatkowo rok '79 więc mniej więcej pasowało by po części do twojego opisu ;)
Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 26 lut 2011, 20:35

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale miałam problem z siecią.... Więc drogi Pawle wątpię aby tak to właśnie wyglądało, ponieważ Mama mówiła, że jasno zrobiło się nagle a nie stopniowo, więc sądzę, że zagadka dalej nierozwikłana :(

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postsobota, 26 lut 2011, 21:37

Bardo ciekawe zjawisko. :!: Zastanawiałem się nad tym zdarzeniem w najbliższym czasie i doszedłem do wniosku, że bardzo prawdopodobną przyczyną tej chwilowej jasności mógł być wybuch w Ziemskiej atmosferze dużego meteorytu, komety lub jakiejś części z kosmicznych śmieć. Co do przelotu satelity to aż takiej jasności nie wywołuje jedynie błysk dość jasny na ok 5s. Jeżeli to nie to o czym powyżej napisałem to tylko można się domyślać lub gdybać, że mogła to być jakaś próba wojskowa [ wybuch rakiety itp.] czy całkiem coś innego. Pozdrawiam. ;)
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 26 lut 2011, 21:56

Powiem szczerze że mój tok myślenia brnął właśnie w tym kierunku ale nie byłam pewna i nadal nie jestem bo narazie można tylko gdybać :)

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postsobota, 26 lut 2011, 22:20

Niestety można sobie pogdybać. Szkoda, że zjawisko o którym mówisz nie wydążyło się w ostatnim 10 leciu ponieważ wiele osób by pewnie uwieczniło tą jasność na filmie czy zdjęciu i nie był by większego problemu z wytłumaczenie co to było. PS: Fajnie, że mamy podobny tok myślenia 8-).Pozdrawiam.;)
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 26 lut 2011, 23:18

No to by bardzo uprościło sprawę gdyby w tamtych czasach wynalezione zostały telefony z aparatem cyfrowym lub ogólnie aparaty cyfrowe najlepiej lustrzanki... heh, ale niestety.... Najbardziej by mnie cieszyło gdyby ktoś miał konkretne poparte dowodami wiadomości na ten temat, to by mnie w pełni usatysfakcjonowało :) :)

Tomnord15

• Pseudonim: Tomnord15
  • Numer GG: 8829734

Postniedziela, 27 lut 2011, 11:44

Ja widziałem potężny bolid przelatujący w atmosferze na początku lat 90-tych i rzeczywiście zrobiło się bardzo jasno, a było to w zimie wieczorem. Na drugi dzień powiedzieli w TV, że meteoryt spadł gdzieś w Rosji. Ale trwało to najwyżej minutę, nie więcej.

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 27 lut 2011, 14:15

No ok, może i było jasno, ale czy było tak jak w dzień? Tzn. błękitne niebo?

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 26 cze 2012, 14:40

Odkopując temat, bo widzę, że autorka częściej udziela się na forum ;).
Magdalena Kacperska napisał(a):...ale czy było tak jak w dzień? Tzn. błękitne niebo?

Od początku trzymałem się teorii z bolidem i dla potwierdzenia można znaleźć filmiki w sieci, dobrze pokazujące jak jasno robi się gdy bolid spala się w atmosferze ziemskiej ;).

Ewidentnie zobaczysz Magdo, że na filmikach z kamerek zrobiło się jasno jak w dzień przez krótką chwilę ;)
Obrazek

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 26 cze 2012, 14:51

Rzeczywiście Pawełku może to wygląda tak jak w opisie ;) - naprawdę imponująco, ale trwało to krócej niż w opisie tego zjawiska :) :).
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postwtorek, 26 cze 2012, 15:34

Spalanie się bolidu w atmosferze nie musi przebiegać regularnie - czasem przelotowi towarzyszy kilka jasnych błysków w momentach fragmentacji, znacznie przewyższających jasność meteoru przed nimi. Kilka lat temu w północnych Niemczech zdarzył się bolid o jasności -15 magn. czyli jaśniejszy ob księżyca w pełni. Ponieważ na tamtym terenie były chmury, zauważalny był tylko ten najjaśniejszy rozbłysk trwający 3-4 sekundy. Na filmie z innej strony widać że gdy rozbłyskał, niebo wyglądało jak niedługo po zachodzie.

Na filmach z kamer internetowych wyglądało to tak:

http://www.youtube.com/watch?v=bBZLt2ke ... r_embedded

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 26 cze 2012, 18:16

Hmmm wszystko by się zgadzało, naprawdę ale ten czas rozbłysku mnie myli..... :( może rzeczywiście to było właśnie to...
W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za pomoc :D :D.

navi77

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 49625609

Postśroda, 10 lip 2013, 18:49

W latach 80 nad Polską faktycznie miał miejsce przelot niezidentyfikowanego obiektu latającego. Świadkiem tego unikatowego wydarzenia jest mój wuj, który jest rolnikiem i owego wieczoru kosił trawę na łące. Jego zdaniem był to meteor, który wybuchł wysoko w atmosferze i rozpadł się na kilka części. Podczas tego wybuchu towarzyszyło mu kilka silnych błysków. Wiem że mówi prawdę, aby pozazdrościć mu takiego wieczoru :o. Myślę że to zjawisko było najbardziej spektakularne w tamtych latach nad naszym niebem..... http://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Bolid_1979 PS. być może mógłby być to rok 1979 http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm

Jerzy Bohusz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Aquarius

Postśroda, 10 lip 2013, 23:34

Mimo wszystko obstawiał bym "armię", (zwłaszcza Czerwoną). Trudno powiedzieć, co to mogło być, ponieważ wtedy obowiązywało ostre utajnienie wszystkich "wydarzeń" wojskowych, szczególnie tych naprawdę poważnych. (Nawet jak ktoś coś widział, to był "prikaz", że nic nie widział :) ;) ). Niestety, takie to były czasy, dlatego obecnie może być bardzo trudno dojść, co się wtedy wydarzyło. Ten jasny bolid też widziałem, ale to raczej nie pasuje do Twojego opisu.

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 22 sie 2013, 20:09

Wow, bardzo fajnie, że ktoś jeszcze dodał swoje zdanie do tego dawno napisanego wątku :). Jednak myślę, że bliżej odkrycia prawdy jest Jerzy, w tamtych latach rzeczywiście obowiązywała "cenzura" na tematy wojskowe. Podobnie myślę, iż mogło to mieć związek z działaniami (próbami) armii. Myślę także, że chyba nigdy nie dowiem się prawdy co to mogło być :(.

czeslauf

• Numer GG: 7660310

Postwtorek, 7 paź 2014, 17:32

Ja z kolei dodam, że mógł to być rozbłysk supernowej ;)

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 7 paź 2014, 19:36

Na pewno nie rozbłysk supernowej, bo było by o tym głośno. W dodatku rozbłysk supernowej trwa nawet kilkanaście dni i byłoby widoczne na całej półkuli (północnej lub południowej).
To było jakieś lokalne zjawisko. Tak jak poprzednicy pisali najprawdopodobniej był to bolid.
Obrazek

Jerzy Bohusz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Aquarius

Postpiątek, 19 gru 2014, 20:08

czeslauf napisał(a):Ja z kolei dodam, że mógł to być rozbłysk supernowej ;)

Gdyby taki był efekt rozbłysku SN, to byśmy już raczej nie dyskutowali o nim na forum, bo i forum też by nie było :lol: . Nie doceniasz energii jaką one uwalniają przy wybuchu.

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu