Potężna burza na Dolnym Śląsku.

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
Awatar użytkownika
Tomnord15
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 11:30
Pseudonim: Tomnord15
Numer GG: 8829734
Lokalizacja: Długopole Zdrój (Kotlina Kłodzka)
Kontakt:

Potężna burza na Dolnym Śląsku.

Postautor: Tomnord15 » niedziela, 27 lut 2011, 11:52

Witam, poszukuję informacji na temat burzy z gradem, która miała miejsce w Kotlinie Kłodzkiej w 1982 lub 1984 roku. Poszukuję jakiś map synoptycznych. Burza była tak mocna, że wyładowania atmosferyczne nakładały się na siebie i praktycznie mimo iż była to noc, było jasno jak w dzień. Nigdy potem nie widziałem czegoś takiego. Wiem też tyle,ze był to lipiec. Na drugi dzień w mojej miejscowości leżały duże skupiska gradu. Od tej burzy już nigdy nie było równie mocnej.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Potężna burza na Dolnym Śląsku.

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 27 lut 2011, 14:55

Abyś znalazł mapkę z sytuacją synoptyczną, powinieneś znać datę tego wydarzenia, przy najmniej z dokładnością co do tygodnia. Ale jest pewne archiwum map z sytuacją synoptyczną (MLSP, 500 hPa Geopot., Temperatura na 850 hPa) dostępne w internecie. Można spróbować się pobawić tym i wytypować kilka dni, w których w Polsce szalały potężne burze.

:arrow: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Potężna burza na Dolnym Śląsku.

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » niedziela, 27 lut 2011, 15:59

Twoje pytanie jest o tyle trudne, że nie znasz dokładnej daty i nie jesteś pewien nawet roku. Postanowiłem jednak wyszukać potencjalnych kandydatów. Dzięki swojemu programowi i archiwalnym mapom górnym szybko wyszukałem najbardziej "niebezpieczne" burzowo dni i skonfrontowałem to z raportami ze stacji synoptycznej w Kłodzku.Oto raporty z lipca 1982 roku z tego miasta:Jak widzimy w tym miesiącu jest kilka burzowych dni, więc oczywiście każdy z nich mógł dać burzę, o której mówiłeś. Jednak mój typ to noc 3/4 lipca. 3 lipca do tej części Europy napływała gorąca masa powietrza zwrotnikowego (radiosondaż z Pragi wskazuje 18°C na 850 hPa). Temperatury w tym rejonie dochodziły do 30°C. W godzinach nocnych pofalowany front nabiera wyraźnie cech frontu chłodnego i zaczyna wypychać gorące i wilgotne powietrze na wschód. Oto zestaw map na noc 3/4 lipca:Nad Norwegią widoczny jest ośrodek niżowy (mapa lewa, górna), którego zatoka niżowa sięga nad zachodnią Polskę. Nie ma wątpliwości, że zatoka niżowa jest związana z aktywnym frontem chłodnym. Na lewej, dolnej mapie (850 hPa) widać "język" gorącego powietrza sięgający Polski południowej. Widać, jak izohipsy wyraźnie przecinają izotermy - front chłodny zmierza na wschód. Na tej mapie dobrze też widać niż nad Norwegią. Na mapie prawej, górnej (500 hPa) widać dynamiczną falę górną przybliżającą się do Polski z zachodu. Następuje przed nią znaczne zagęszczenie izohips i wzrost prędkości wiatru w środkowej troposferze. To samo dotyczy poziomu 700 hPa (prawa, dolna). Na zagrożenie gwałtownymi burzami wskazuje również radiosondaż wykonany tej nocy w Pradze:Wystąpuje tu całkiem duża jak na noc chwiejność (MUCAPE 1180 J/kg) i niezbyt duża warstwa hamująca (MUCIN 50 J/kg). Co więcej, w dolnej i środkowej troposferze nastąpuje szybki wzrost prędkości wiatru sprzyjający rozwojowi gwałtownych burz w strefie frontowej. Wiatr osiąga niemal 15 m/s na 850 hPa i 25 m/s na 700 hPa, a średnia jego prędkość w dolnych 6 kilometrach to aż 20 m/s. Pojawiają się oczywiście też znaczne wartości uskoków wiatru (DLS blisko 19 m/s, 0-3 shear 17 m/s, SRH3 LM -180 m2/s2). Parametr CAPESHEAR osiągnął wartość 22 tysiące. Z pewnością silne burze z gradem i wiatrem były tu możliwe. O gwałtowności tej sytuacji niech świadczy fakt, że w Pradze w następnych 12 godzinach nastąpiła bardzo znaczna adwekcja chłodu (aż 11°C na 850 hPa). Następnego dnia po burzy temperatury były o 10°C niższe, a gorąca masa powietrza wyparta daleko:

Teraz przejdźmy do roku 1984. Okazuje się, że tu kandydatów jest mniej:Bardzo możliwe, że było to w nocy z 12 na 13 lipca, albo wieczorem 13 lipca. W tamtych dniach sytuacja nad tym regionem Europy była ciekawa. 11 lipca napłynęła bardzo gorąca masa powietrza zwrotnikowego (w Pradze do 26°C na 850 hPa!). Temperatury przy ziemi osiągały bardzo duże wartości do 34°C we Wrocławiu i 36°C w Pradze. Następnie rozpoczęło się wypychanie tej masy powietrza. Już w nocy 11/12 lipca wystąpiła wyraźna adwekcja chłodu. Jednak później temperatury na 850 hPa wciąż były jeszcze wysokie. W nocy z 12/13 lipca ten region znajdywał się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego:Od zachodu zbliżała się długa fala środkowotroposferyczna i związany z nim silniejszy przepływ w troposferze:Sytuacja więc jak najbardziej typowa dla gwałtownych zjawisk burzowych. Wieczorny radiosondaż z Pragi wskazywał na wyraźny "załadowany karabin":Zwraca uwagę jednak bardzo sucha warstwa graniczna. CAPE jest umiarkowane (880 J/kg), ale uskoki wiatru są znaczne (skręt wiatru na dole, DLS 26 m/s). Podobnie sytuacja wygądała w Wiedniu. W godzinach nocnych w takich warunkach mogły wystąpić superkomórki burzowe i dużym gradem. Pewnym znakiem zapytania pozostaje bardzo sucha warstwa graniczna, ale niewykluczone, że miejscami przy samym froncie p. rosy i CAPE był wyższy. Tej nocy (12/13) nastąpiła znów wyraźna adwekcja chłodu (o 5 stopni na 850 hPa), a sondaż poranny z Pragi wskazuje na warunki poopadowe. Nastąpiło widocznie przejście na chłodniejszą stronę frontu.

Jednak to jeszcze nie koniec. Ochłodzenie wciąż nie bylo definitywne. Następnego dnia temperatury osiągały do 20 kilka stopni. Było też znacznie wilgotniej, w strefie frontowej nasilił się jeszcze bardziej przepływ i zbliżyła się też dynamiczna fala górna. Wieczorny sondaż z Pragi wygląda bardzo niepokojąco:
Widoczna jest umiarkowana chwiejność (CAPE 1180 J/kg) w połączeniu z bardzo dynamicznym pionowym profilem wiatru. DLS wynosi aż 31 m/s (!), a prąd strumieniowy osiąga niemal 50 m/s. Parametr CAPESHEAR osiągnął aż 36 tysięcy. Silne uskoki wiatru wystąpują też na dole. To są warunki promujące rozwój superkomórek burzowych z trąbami powietrznymi (duża wilgotność względna) oraz gwałtownymi gradobiciami. Stosunkowo chłodne warunki (izoterma 0 stopni na wysokości 3000 m) mogą nawet w tym przypadku gradowi pomagać. Późnym wieczorem w Kotlinie Kłodzkiej mogły wystąpić bardzo gwałtowne burze. Tej nocy nastąpiło już definitywne ochłodzenie po silnym przyspieszeniu frontu chłodnego. Wskazują na to mapy:Na powyższej mapie widzimy wyraźnie, że weszła już w ten rejon zdecydowanie chłodna masa (poniżej 10 stopni na 850 hPa), widać też bardzo blisko dynamiczną falę górną.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Tomnord15
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 11:30
Pseudonim: Tomnord15
Numer GG: 8829734
Lokalizacja: Długopole Zdrój (Kotlina Kłodzka)
Kontakt:

Re: Potężna burza na Dolnym Śląsku.

Postautor: Tomnord15 » poniedziałek, 28 lut 2011, 09:55

Dziękuję bardzo. Wygląda na to,że była to burza z nocy 12 na13 lipca 1984. Była wyjątkowo potężna. Proszę o zamknięcie tematu.


Wróć do „Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu”