Tornada i trąby powietrzne

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
okonek
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 10 lip 2008, 19:31
Numer GG: 0
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Tornada i trąby powietrzne

Postautor: okonek » czwartek, 6 lis 2008, 11:16

Zbierajac informacje o tornadach nalezaloby je jakos pogrupowac ze wzgledu na cechy charakterystyczne

Rodzaje tornad


Rozróżniamy kilka typów tornad. Można je podzielić na dwie główne grupy:

- tornada jednowirowe (najczęstsze)
- tornada wielowirowe (rzadziej obserwowane), w których kilka mniejszych wirów cyrkuluje wokół większego, centralnego, lub kilka jednakowych wokół wspólnego centrum.

Wiry te mogą formować się i zanikać w kilka sekund, czasami ukazując się jeden za drugim. Tornada mogą mieć różny stosunek rozciągłości pionowej do średnicy wiru. Tornado, którego lej jest znacznie szerszy niż odległość do podstawy chmury nosi w USA nazwę „klinowego” (ang. wedge tornado), zaś gdy jest znacznie węższy - „sznurowego” (ang. rope tornado).


Obrazek

Klinowe tornado (źródło: NSSL http://www.nssl.noaa.gov)

Obrazek

Sznurowe tornado (źródło: NSSL http://www.nssl.noaa.gov)

Pamiętać musimy o tym, iż kształt tornada i jego rozmiary wcale nie świadczą o sile. Często tornada o małych rozmiarach powodowały duże zniszczenia. Czas „życia” tornada jest zróżnicowany i zależy on od dopływu powietrza o odpowiednich parametrach termodynamicznych (temperatura i wilgotność) i dynamicznych (wirowość). Tornada mogą trwać od kilku sekund do godzin. Nie jesteśmy w stanie podać najdłuższego czasu życia tornada, ponieważ większość z tzw. długowiecznych tornad zarejestrowanych w latach 1900 i wcześniejszych było prawdopodobnie seriami tornad o krótkim czasie życia. Obecnie ocenia się, że średni czas życia tornada oscyluje w granicach 10 minut. Do zaniku tornada potrzebna jest albo zmiana warunków dynamicznych w chmurze na niekorzystne dla jego podtrzymywania, albo odcięcie dopływu świeżego „paliwa” do jego podstawy. To ostatnie może być na przykład skutkiem nagłej adwekcji zimnego powietrza pochodzącego z prądu zstępującego. Padały propozycje wykorzystania tego mechanizmu do sztucznego zwalczania tornad przez ludzi np. za pomocą stosu suchego lodu ustawionego na przewidywanej drodze tornada, jednakże poza techniczną trudnością w realizacji takiego działania, nie jesteśmy w stanie dostatecznie dokładnie przewidzieć tej drogi, nie ma też pewności co do efektu jakie takie działanie by wywołało.


Pozdrawiam
ŁO.
Obrazek
Knowledge is wonderful, but imagination is even better

Roman_Maciejewski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 143
Rejestracja: czwartek, 24 lip 2008, 13:46
Numer GG: 15874655
Lokalizacja: Konin/Poznań
Kontakt:

Tornada i trąby powietrzne

Postautor: Roman_Maciejewski » piątek, 7 lis 2008, 14:41

Troszkę info o tornadach.

Tornado superkomórkowe
Najbardziej klasyczny i zazwyczaj najgroźniejszy rodzaj tornada. Mają kształt leja o różnej średnicy (od cienkich przypominających sznurek do bardzo szerokich). To one stanowią ogromną większość najbardziej niszczycielskich tornad, a najsilniejsze z nich o sile F5 (w skali Fujity) potrafią wytwarzać wiatr o prędkości ponad 480 km/h [4] . Powstają na skutek obecności mezocyklonu w superkomórkach burzowych (chmury te tworzą się w niestabilnej atmosferze przy obecności uskoków wiatru). Mają ściśle określony cykl istnienia i są obiektem poszukiwań łowców burz. Ze względu na obecność mezocyklonu zazwyczaj da się je przewidywać lepiej niż tornada typu landspout. Widoczne objawy, które mogą zapowiadać nadejście tego typu tornad to pojawianie się superkomórki i powstanie u jej podstawy chmury stropowej (często wirującej). Tego typu tornada występują tylko w superkomórkach burzowych.
Tornado landspout
To rodzaj tornad nie związanych z mezocyklonem w superkomórce burzowej. Powstają w silnych prądach wznoszących z chmur kłębiastych (zazwyczaj burzowych), gdy wiatry blisko powierzchni ziemi wieją z przeciwnych stron. Te tornada są zwykle o wiele słabsze od tornad superkomórkowych, ale najsilniejsze mogą osiągać w skali Fujity siłę F2, a także w ekstremalnych przypadkach F3.Mają zwykle kształt wąskiej rury, są smuklejsze niż tornada powstałe za sprawą mezocyklonu. Charakteryzują się mniejszym i węższym lejem kondensacyjnym, który zazwyczaj nie osiąga powierzchni ziemi, a pierwszymi, widocznymi objawami pojawienia się tornada landspout są latające odłamki. Dopiero potem wir jest widoczny przy powierzchni ziemi po wypełnieniu kurzem i rozpoczęciu kondensacji. Mogą tworzyć się gdziekolwiek pojawia się burza: zarówno w rozwijających się komórkach burzowych (najczęściej), ale także w przechodzących chłodnych frontach atmosferycznych, a nawet w superkomórkach. Możliwe jest również ich pojawienie się w wypiętrzających się cumulusach. Ich cykl życia i proces powstania może trwać kilka minut i są zjawiskami na mniejszą skalę, stąd trudno je przewidzieć.

Inne specyficzne typy tornad
Tornado z wieloma wirami
Tornado, w którym dwa lub więcej wiry kręcą się wokół wspólnego środka. Występuje często w intensywnych tornadach. Tego typu tornada często zostawiają wąskie pasy silniejszych zniszczeń występujących w obrębie trasy tornada. Trudno jest zauważyć oddzielnie kilka lejów ze względu na materiał i odłamki, które są niesione przez tornado.
Tornado satelickie
To słabsze tornado, które się formuje blisko większego tornada w obrębie jednego mezocyklonu. Tornado satelickie zdaje się kręcić wokół większego wiru.
Trąby wodne
Mianem tym określa się ogólnie tornada występujące nad wodą. Tu też istnieje podział ze względu na warunki powstania, taki sam jak w przypadku wszystkich tornad:
Nie tornadowe trąby wodne - powstają nad wodą w sposób podobny do tornad landspout na lądzie i nie są związane z mezocyklonem. Mają smukły kształt taki, jak tornada landspout. To najpowszechniejszy rodzaj trąb wodnych. Z faktu, że powstają w specyficznym mikroklimacie (na wybrzeżach) często tworzą się podczas całkiem dobrej pogody, podczas której na lądzie nie powstają tornada. Pod wpływem zderzenia chłodniejszego powietrza niesionego z bryzą morską i cieplejszego poruszającego się w przeciwnym kierunku (znad lądu) mogą powstawać wypiętrzające się chmury kłębiaste oraz zawirowania prowadzące do powstawania trąb wodnych. Ich siła to zazwyczaj F0 lub F1, a średnica leja rzadko przekracza 30 metrów. Tworzą się często podczas spokojnej i dość dobrej pogody stąd ich angielska nazwa (fair weather waterspout). Najwięcej ich pojawia się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, szczególnie dużo notuje się ich na Florydzie.
Tornadowe trąby wodne - powstają na skutek mezocyklonu w superkomórkach burzowych poruszających się nad wodą. Mogą być o wiele intensywniejsze i groźniejsze niż nie tornadowe trąby wodne.

Kształt
Większość tornad przybiera kształt wąskiego leja kondensacyjnego, o szerokości do kilkuset metrów, z chmurą odłamków przy powierzchni ziemi.
Niewielkie i słabe tornada landspout mogą być widoczne tylko jako mały wir kurzu i piasku przy powierzchni ziemi. Nawet jeśli w tym przypadku lej kondensacyjny jest niewidoczny, to o ile wiatr na ziemi osiąga 64 km/h, to cyrkulacja jest uznana za tornado.
Tornado o cylindrycznym kształcie i relatywnie małej wysokości jest określane jako stovepipe tornado (tornado-cylinder). Duże tornada o pojedynczym wirze mogą przyjmować kształt szerokich klinów i są określane mianem wedge tornado (tornado-klin). Klin tornada może być tak szeroki, że wygląda jak blok ciemnych chmur, szerszy niż wysokość podstawy chmury. Nawet doświadczeni obserwatorzy mogą mieć z większej odległości problem z rozróżnieniem nisko wiszących chmur od szerokiego tornada-klina. Wiele najgroźniejszych tornad (ale nie wszystkie) ma kształt szerokiego klina.
Tornada w stadium zanikania przypominają zwykle wyglądem cienkie sznury i często przyjmują skomplikowane, skręcone kształty. Te tornada określa się mianem rope tornado (tornado-sznur). Jednak niektóre tornada mogą być takie cienkie przez cały swój cykl istnienia, a mimo to powodować duże szkody. W tornadach rozmiar niekoniecznie jest związany z siłą.Tornada z wieloma wirami mogą wyglądać jak gromada wirów lub pod wpływem zakrycia przez odłamki, kurz i kondensację mogą wyglądać jak pojedynczy lej.
Dodatkowo tornada mogą być zasłonięte warstwą deszczu lub kurzu, co praktycznie uniemożliwia ich śledzenie i zwiększa ryzyko nagłego ataku wiru.
GG: 15874655
Pozdrawiam, Roman Maciejewski.


Wróć do „Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu”