Teraz jest środa, 22 lis 2017, 03:35

Wiatr fenowy

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Wiatr fenowy

Postsobota, 27 kwi 2013, 17:43

Zakładam taki temat, gdyż nie ma jeszcze takiego, a fen jak wiemy, często kształtuję pogodę w południowej części naszego kraju. W sezonie burzowym nie jest to zbyt lubiany przez łowców wiatr, gdyż mocno osusza powietrze, uniemożliwiając rozwój burz.

Ostatnia noc, dzięki występowaniu wiatru halnego była niesamowicie ciepłą nocą jak na kwiecień. Jeśli chodzi o stacje synoptyczne (dane z ogimet-u) to najwyższa temperatura minimalna wystąpiła w następujących miastach:

1. Bielsko Biała 18,5°C
2. Tarnów 17,8°C
3. Zakopane 16,9°C

Najbardziej zaskakuje Zakopane, po sprawdzeniu danych okazało się, że w ubiegłą noc została zanotowana najwyższa kwietniowa temperatura minimalna w tym mieście od początku pomiarów. Przez większą część nocy temperatura oscylowała tam w granicach 18-19°C czasem dobijając niemal do 20°C (pod spodem dane z ogimet-u i link do stacji meteorologicznej, zamontowanej przy ul. Piłsudskiego w stolicy Tatr).

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 27&hora=12

http://meteo24.nazwa.pl/zakopane/Current_Vantage.htm

W Krakowie fen w nocy był wyczuwalny na wyżej wyniesionych terenach, zwłaszcza w południowych częściach miasta. W Balicach nie był odczuwalny, temperatura minimalna wyniosła tam 9,8°C. U mnie na stacji było już dużo cieplej, minimalnie 14,6°C, a na stacji położonej na moim osiedlu w jego wyższej nieco części minimalnie było już 17,1°C --> http://pogoda-kozlowek.freehost.pl/today.htm
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21
  • Numer GG: 0

Re: Wiatr fenowy

Postsobota, 27 kwi 2013, 19:48

Sebastian bardzo fajny temat. Wracając do wiatru fenowego (halnego) to u mnie wieje dość mocno i bardzo często nawet gdy jest prognozowany dla Tatr. Ciekawą sprawą jest fakt iż w mojej miejscowości najsilniejszy wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura minimalna na mojej stacji wyniosła 18,7 st C i w nocy było wyraźnie czuć silny wiatr fenowy z południa. Dziś również halny zepsuł nam warunki na powstanie burz na południe od lini Kraków-Tarnów-Rzeszów i tak niestety jest często nawet w środku sezonu. Na zakończenie dodam iż będę podawał tutaj ciekawe dane związane z wiatrem fenowym w moim regionie.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Pucek

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pucek

Postponiedziałek, 29 kwi 2013, 09:14

Pucek się kłania. Dla niektórych będzie to zaskoczenie pewnie, ale już nieraz wspominałem, że i Rybnik doświadcza efektu fenowego i to bardzo często. Chociaż nie jest to miejscowość górska ani nawet podgórska to niestety wiatr z południa w środku lata jest jak gwóźdź do burzowej trumny. Co ciekawe w nie tak bardzo oddalonych Gliwicach wpływ wiatru halnego jest już prawie niezauważalny choć być może Łowcy z tego miasta zaraz zweryfikują moje pobieżne obserwacje. Pozdrawiam ;-)

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1

Postśroda, 1 maja 2013, 16:05

Z doświadczenia wiem, że wiele osób, nawet z tego forum, nie wie zbytnio co to ten wiatr fenowy do końca jest i nazywa w ten sposób każdy wiatr z kierunków południowych. Akurat w przypadku, do którego odnieśliście się teraz efekt fenowy faktycznie był. Nieraz jednak czytam o rzekomym fenie nawet, gdy go nie ma, bo "wieje z południa", zwłaszcza gdy nie ma burz. Wtedy pisze się o fenie, którego nie ma, tylko dlatego że burze się nie pojawiły i wiało z południa bądź południowego zachodu, mimo że ten wiatr akurat nie miał kompletnie nic wspólnego z efektem fenowym. Bardzo dobry temat, mam nadzieję, że przyczyni się do eliminacji bezzasadnego nadużywania tego słowa.
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka

Postpiątek, 3 maja 2013, 16:11

Drogi kolego uważam że Ci, którzy doświadczyli tego zjawiska wiedzą o czym mówią/piszą i Twoje oskarżenia są tu bezpodstawne. Akurat tak się składa że właśnie wiatr fenowy bardzo często przyczyniał się do zniwelowania warunków na burze w rejonie Małopolski. Weźmy chociażby Kraków jak myślisz czemu burze często omijały niektóre dzielnice tego miasta? Wiatr fenowy dla łowców jest jak woda dla ognia. Chłopaki życzę wam owocnego sezonu i oby te wredne ruchy powietrza nie psuły wam warunków. :)
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Kamil Sekulski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Enzo
  • Numer GG: 6173675

Postpiątek, 3 maja 2013, 16:20

Droga Koleżanko.
Chodzi tutaj bardziej o fakt, że sporo osób zbyt pochopnie ocenia to zjawisko. Dla niektórych osób, każdy wiatr z wiejący z południa to fen, a przecież wiadomo że tak nie jest. Nie tylko fen przyczynia się do popsucia dogodnych warunków do wystąpienia burz.
Pozdrawiam, Kamil Sekulski

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postpiątek, 3 maja 2013, 16:26

Poza tym trzeba też zwrócić uwagę, że nie zawsze fen może być w 100% udokumentowany ;). Zachmurzenie będzie duże, przy ziemi wiatru wiejącego z południa nie zawsze się odczuje (tym bardziej w Krakowie) ale na słupkach danych podających wilgotność powietrza widać konkretne spadki ;). Nie raz też wiatr ów może panować w wyższych warstwach przyziemnych, niekoniecznie przy samej ziemi. I tak mogę śmiało stwierdzić, że najczęściej warunki burzowe u nas w Małopolsce czy to na Śląsku psuł wiatr fenowy ;), oczywiście nie twierdząc że każdy wiatr z południa jest fenem...
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postpiątek, 3 maja 2013, 20:34

Pucek, wiatr fenowy dociera również do centralnych miast GOPu - do Gliwic, Zabrza, Bytomia, Katowic i to często. Po czym rozpoznaje że występuje fen?- oprócz wiatru z kierunku południowego (lub południowo-wschodniego) następuje szybki wzrost temperatury, a przede wszystkim mocno spada wilgotność powietrza (wiele jest dni gdy wiatr wieje mocno z południa a wilgotność spada do 15-30%). Na niebie pojawiają się również charakterystyczne dla tego wiatru chmury - jak lenticularis czy pasma chmur :).
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 5 maja 2013, 18:48

Paweł Cholewa napisał(a):Zachmurzenie będzie duże, przy ziemi wiatru wiejącego z południa nie zawsze się odczuje (tym bardziej w Krakowie) ale na słupkach danych podających wilgotność powietrza widać konkretne spadki

Oczywiście, ale z tym też trzeba mocno uważać. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę również zmiany wilgotności i jej naturalne spadki w ciągu dnia w cyklu dobowym, z czym dla wielu jest trudniej i wiele przypadków, w których ktoś pisze fenie po spadku wilgotności o kilka procent przy wietrze z kierunków południowych, wcale nie jest prawdziwych. Musi być to spadek albo bardzo znaczący (tak, wiem, napisałeś to, ale podkreślę dla przyszłych czytelników), albo w istotny sposób eliminujący zachmurzenie piętra niskiego, często to się łączy. Musi też wystąpić kilka innych warunków (mapy izohips i wiatru poziomów 925 hPa i 850 hPa bardzo przydatne, ale o tym raczej wspominać nie muszę). Niektórzy zaś podchodzą do tego na zasadzie "prognozując burze najpierw sprawdzam kierunek wiatru - jak ma wiać z południa, to wiem że fen załatwi sprawę". Post o takim mniej więcej wydźwięku autentycznie przeczytałem na pewnym forum (bez obawy, nie na tym). Jest to bardzo poważny błąd, który popełnia się zdecydowanie nazbyt często.

Chmury Ac lenticularis, o których wspomniał T. Linek, jak najbardziej mogą pomagać w identyfikacji tego wiatru. Chociaż oczywiście nie zawsze one występują.

Właściwie na forum ostatnio zamieszczałem tylko dwa raporty, nie widziałem wcześniejszych postów, ale wypowiedź Kamila w 100% oddaje to, co chciałem przekazać. Właściwie powinienem podziękować za odpowiedź w tempie ekspresowym. ;)

twmichal

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 12 maja 2013, 12:41

Halny dochodzi także do mojego rodzinnego Buska-Zdroju. Jest szczególnie odczuwalny w południowej części miasta, leżącej na stoku wysokiego wzgórza. Widok na góry nie przysłaniają żadne wzniesienia po drodze i teoretycznie z miasta widać od Magury Małastowskiej aż po Romankę w Beskidzie Żywieckim - jednak takie warunki widzialności jeszcze nie wystąpiły.
Przykładowy widoczek na góry: http://www.dalekieobserwacje.eu/gigapan ... ka-zdroju/
O ile pamiętam na Forum dawałem zdjęcia chmur soczewkowatych z mojego regionu.

Słyszałem też że halny może być odczuwalny nawet w Warszawie, ale co do tego nie jestem pewien. Ale wydaje mi się że w Górach Świętokrzyskich czy np. Sandomierzu (który także leży na skarpie i ma widoczność optyczną z Tatrami) też powinien być odczuwalny.

Człowiek lasu

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: szwka;demolkar

Postśroda, 19 cze 2013, 22:18

Wasze te tu wpisy które mają sens, starszy góral podsumował by tak: "halny sie czuje ale w kościach i w duszy" (pisze poprawnie bo gwarą to niektórzy mogą nie zrozumieć ;) ) Teraz halny zabija wszystkie burze jakie na Podhalu powstały w mgnieniu oka. Ubiegłego roku najniższą wilgotność jaką zanotowałem było to 17% podczas halnego. Nie płaczcie tak tam z nizin bo nie odczuwacie tak tego zjawiska jak my, górale :D

Sławek Litwiński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Warboss

Wiatr Fenowy

Postpiątek, 27 gru 2013, 23:31

Napiszcie jeśli kiedyś obserwowaliście ten szczególny i niszczycielski wiatr. Przykładowo obserwując ten wiatr zauważam że jest nasilony w godzinach 23 - 00 i osłabiony w godzinach 14 -15, przy czym z wieczora zaczyna znowu przybierać na sile. Nie to nie jest przypadek, przy prawie każdym halnym tak jest. Co ciekawe zauważam że zarówno moja stacja jak i np. z Nowego Sącza prawie zawsze zaniża jego prędkość. Z czego to wynika ? Ciężko powiedzieć, ale wydaje mi się, że ma to związek z lokalnymi porywami (w jednym miejscu wieje natomiast kilometr lub dwa dalej wiatr jest już słabszy), a także jego wyjątkową porywistością. Przykład z ostatnich dni:
Wiatr halny z 25.12.13 :arrow: 79km/h http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 26&hora=18
Orkan Quimburga jeden z najsilniejszych w górach :arrow: blisko 112km/h http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 20&hora=18

Efekt porównania jest taki, że przy ostatnim halnym były większe zniszczenia w Nowym Sączu niż od wichury z dnia 19 listopada 2004 roku. Nie jestem w stanie uwierzyć żeby wiatr 80 km/h był w stanie wywołać takie zniszczenia...
Więcej zdjęć ze zniszczeń w Nowym Sączu z dni 25-26.12.13 jest tu:
viewtopic.php?f=844&t=7615

Po za tym według mnie zawsze są 3 główne ośrodki najsilniejszego wiatru halnego (Karpaty):
- Górny Śląsk (południe)
-oczywiście Tatry
-południe Podkarpacia (teren prawie niezamieszkany, głównie lasy stąd mało informacji o zniszczeniach )
Z takich lokalnych miejsc najsilniejszego halnego w powiecie Nowosądeckim wybrałbym na pierwsze miejsce okolice Rytra i Piwnicznej-Zdrój, potem lecąc dalej na północny wschód Łabowa, Nowa Wieś, Nawojowa lekko ocierając o Nowy Sącz, dalej ta strefa urywa się na Grybowie. Potem już zaczyna się strefa z południa Podkarpacia. Mogę dodać przypadek z orkanu Ksawerego (06.12.13) kiedy to w nocy uderzył też halny w wyżej opisane regiony tj. Rytro - Łabowa i były tam braki w dostawie prądu, połamane drzewa itp. Natomiast w Krynicy noc minęła spokojnie bez większych wichur. Mógłbym siać takimi przykładami bez końca (co prawda nie pamiętam dat) np. parę lat temu w zimie halny w okolicach Limanowej zrywał dachy natomiast w Krynicy wiatr podmuchiwał maks 15 km/h. Znam też przypadki kiedy sytuacja była całkiem odwrotna natomiast kierunek wiatru jest zawsze prawie taki sam (czasem niewielkie odchylenie kierunku wiatru z S na SE intensyfikuje wiatr halny w Krynicy). I jak przewidzieć kiedy i gdzie będzie wiał halny ? Choć tyle już halnych przeżyłem to przy każdej prognozie kolejnego zadaję sobie to pytanie po raz kolejny.

Napiszcie coś o swoim regionie co zauważyliście ciekawego na temat tego nieprzewidywalnego wiatru. Gdzieś słyszałem że ostatni halny był najpotężniejszy od roku 1968 (zresztą widać to po zniszczeniach z Zakopanego).

Piotr_Żurowski

Postniedziela, 29 gru 2013, 15:04

W moim regionie wiatr halny wieje dość często i mocno. Najsilniejsze porywy pojawiają się gdy wiatr wieje między kierunkiem S a SE, czasem z SW. Zawsze zaraz po ustaniu halnego w godzinach popołudniowych notuje maksymalną temperaturę powietrza. Najsilniej halny wieje u mnie także wieczorami tak jak u Sławka jednak z tą różnicą, że najsilniej wieje między godziną 19 - 00 i słabnie lub cichnie koło południa. Jeżeli chodzi o tereny podgórskie blisko zboczy gór to często jest tam nie odczuwalny wiatr z powodu tego iż wiatr schodzi z gór i spada trochę dalej od podnóża gór dlatego bardziej będzie odczuwalny nawet parę km na północ od gór. Co do stacji IMGW w Tarnowie i pomiarom przy halnym to od dawna obserwuje dane z niej i zawsze są mniejsze porywy niż parę km na południe i może to być związane z lokalizacją i tym iż za blisko są budynki i park przy tej stacji. Czasem zdarza się, że w mojej miejscowości jest cieplej niż na stacji i na odwrót jednak przewaga jest cieplejszych dni. W takich przypadkach trzeba by było zagłębić się w mikroklimat danych miejscowości. Co do wiatru to najsilniejsze porywy w mojej okolicy są gdy wieje halny a to dlatego, że wiatr zachodzi z Pogórza Karpackiego w dolinę i nic jemu nie stoi na przeszkodzie dlatego też może być cieplej w Rzuchowej niż na stacji IMGW w Tarnowie.

Obrazek

Roman Anulewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Keymouser

Postniedziela, 29 gru 2013, 21:21

Jeśli chodzi o wiatr halny w mojej miejscowości to pojawia się on często powodując przede wszystkim wzrost temperatury i spadek wilgotności a w mniejszym stopniu zniszczenia. Ostatnie wietrzne dni przyniosły u mnie porywy maksymalnie do 70-80 km/h i oczywiście wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do halnego w Tatrach podmuchy halnego ze świąt nie były najsilniejsze w mojej miejscowości od jakiegoś dłuższego czasu. Chciałbym zwrócić na wichury, które występowały u mnie na początku grudnia 2011 i w noc z 23/24 grudnia 2010, wtedy halny poczynił widoczne zniszczenia, szczególnie zapadła mi w pamięci noc poprzedzająca wigilię kiedy to wieczorem temperatura wynosiła -10 *C a nad ranem około 3 kiedy zostałem zbudzony przez potężne podmuchy z południa wynosiła 3*C powyżej zera, wiało wtedy ponad 100 km/h . Chcę dodać że ukształtowanie terenu na S od mojego domu również sprzyja silniejszym podmuchom halnego ze względu na pustą przestrzeń i równinę ciągnącą się jakieś 2,5 km do wzgórz. Zdania poprzedników dotyczące lokalności halnego są trafne dla moich okolic, ciekawym miejscem jest dolina Dunajca na odcinku Rożnów-Czchów kilka razy zauważyłem tam zniszczenia w postaci powalonych drzew i zerwanych dachów w wyniku działania wiatru kiedy u mnie było spokojnie, w tym samym miejscu rok temu jesienią występował dokuczliwy wiatr z południa a gdy pokonałem 2 km i znalazłem się za wzgórzem wiatr nie był wcale odczuwalny. Ciekawym jest to że często podczas halnego obserwuję szybko przesuwające się obłoczki czasami jest to niewielki wał chmurowy charakterystyczny dla Tatr, lokalizacja jego powstawania to Beskid Sądecki albo Pasmo Łososińskie.

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 29 gru 2013, 22:48

Ziemia Kłodzka jest również bardzo specyficzna, jeśli chodzi o wiatr fenowy. Najlepsze warunki do silnego fenu ma rejon Kłodzka i obszar położony na południe od tego miasta, chociaż czasem mocno zawieje również na wschodzie ZK. Uwielbiam obserwować fen, mimo że rejon Obniżenia Noworudzkiego kompletnie nie sprzyja jego rozbujaniu się (co czasem świetnie widać w prognozie UM) i często jestem świadkiem sytuacji, w której w Kłodzku notuje się wiatr średni 15 m/s, 9 °C i bardzo dobrą widzialność, a u mnie (20 km od stolicy powiatu) w tym samym czasie albo nie wieje kompletnie nic, albo występuje wiatr średni o prędkości ~1 m/s i w dodatku jest zamglenie (a nierzadko i mgła) z przymrozkiem, a zawsze natomiast wiatr jest nieporównywalnie słabszy niż ten w Kłodzku. Ale nie o tym mowa.

Rejon Kłodzka ma w trakcie występowania wiatru fenowego bardzo duże prędkości średnie. Przykład mieliśmy parę dni temu, gdy znów notowano Vśr = 15 m/s, ale jego porywistość jest stosunkowo niewielka, mimo natury tego wiatru (często minimalna, albo nie ma jej wcale!), pomijając fakt, że Kłodzko w ogóle nie lubi bardzo silnych porywów (w ostatnim dziesięcioleciu brak chociażby jednego porywu przekraczającego V = 27 m/s, ostatni taki 18 stycznia 2007, podczas Cyryla --> to już u mnie było wtedy ~32 m/s). Jednak przy nawet niezbyt silnej cyrkulacji południowej, ale z wiatrem fenowym, bardzo łatwo jest nabić średnią prędkość, która daje się mocno i często we znaki mieszkańcom Kotliny Kłodzkiej, bowiem nieraz słyszę od moich kolegów i koleżanek ze studiów, że strasznie targało, mimo że porywy nie były jakieś strasznie silne. Polecam obserwacje tej stacji.

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=1 ... 11&hora=18
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=1 ... 30&hora=18
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=1 ... 25&hora=18
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=1 ... 17&hora=18

Ogólnie, jak ktoś nie lubi silnego fenu i zastanawia się nad przeprowadzką, Nowa Ruda byłaby dobrym wyborem - totalnie niesprzyjająca rzeźba terenu i położenie miasta. W minione święta BN musiałem każdej napotkanej osobie tłumaczyć, po co czuwam, skoro nic się nie dzieje i odpowiadać, że szukam chmur typowych dla tego wiatru, bo przynajmniej te do mnie dochodzą w całości :D . Jednak za Bożkowem, Bierkowicami i dalej na południe już zaczyna dmuchać.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postśroda, 8 sty 2014, 23:08

Wybieram się jutro na terenowy pomiar temperatury w okolice, gdzie powinna być ona najwyższa w Małopolsce, z racji tego, że jutro (mam nadzieję) spodziewamy się najcieplejszego dnia stycznia. Jak wiemy Maków Podhalański, Jodłownik oraz Dobczyce od jakiegoś czasu notują najwyższe temperatury w czasie napływu powietrza z południa, raz ta stacja pokazuje parę dziesiątych stopnia wyżej, raz tamta, więc zgadywanie, która z tych stacji jutro zanotuje najwyższą temperaturę, to jak wróżenie z fusów. Wybieram się zatem do Dobczyc (bądź w ich bliskie okolice), bo tam też mam najbliżej. Zastanawiam się teraz nad dokładnym miejscem dokonywania pomiaru, czy zrobić to w dnie doliny czy nieco ponad nim, czy może na nieco trochę wyższym wzniesieniu (oczywiście z dalsza od zwartych, naturalnych przeszkód terenowych typu las, które to mogłyby zaniżyć temperaturę maksymalną). Mam już swoje teorie, ale liczę na podpowiedzi znawców z okolic i nie tylko. I sorry, że tak późno o to pytam, miałem tego posta napisać wcześniej, ale miałem dziś napięty dzień. Wyruszam jutro lekko przed południem. Z góry dzięki za podpowiedzi. :)

Tel. kom. 513335090

Kacper Kafel

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 24 sty 2014, 15:23

U mnie od roku 2012 bardzo wzrosła aktywność fenu nad moim terenem. U mnie fen wieje najczęściej z SSW ale zdarza się że czasem wieje nawet z SE, duje od końca października do marca, w lecie nigdy nie zaobserwowałem zjawisk fenowych, po prostu wieje normalny wiatr w cieplej wilgotnej masie z SW, natomiast zimą normalny wiatr z SW w ciepłej masie nie zdarza się prawię w ogóle, jak wieje z kierunków południowych zwykle jest to fen, bardzo silny a wieczorem i nocą wręcz niszczycielski, w czasie fenu na Słowacji zalega niska pokrywa chmur stratus, która wiatr ten pcha przez góry Beskidu niskiego tworząc coś na kształt wału fenowego a idąc dalej te stratusy przyjmują postać pojedynczych porozrywanych i mocno postrzępionych skłębionych kłaczków szybko pędzących na bardzo niskich wysokościach i zanikających nad moją głową pod wpływem suchego już powietrza, chodź patrząc na północ na pogórze dynowskie odnawiają się że tak powiem w szczątkowej postaci bo nad nimi też tworzy się mały kręcący się wałek. Jeśli występują inne chmury to są to zwykle chmury stratocumulus ( czasem lenticularis na zachodnim widnokręgu ale rzadko) a nad nimi cirrus przyjmujące postać poziomych pasów biegnące prostopadle do wiatru nad tym wałem to wszystko tworzy trochę taki wygląd nisko sunącego shelfa który płynie do mnie i dopłynąć nie może i dobrze bo promienie słoneczne są bardzo ważne zima. I fen zjada śnieg już od wielu lat dopiero jak zbliża się wiosna to jego wpływ jest coraz rzadszy i słabszy i dopiero wtedy przychodzi do mnie zima.

Piotr_Żurowski

Postpiątek, 24 sty 2014, 20:58

Pamiętam Kacper jak ostatnio mi o tym opowiadałeś. :) U mnie najmocniej wiatr halny wieje z SE i SW. Jednak co do tego wału fenowego nad Beskidem Niskim to niech inni też się wypowiedzą czy jest to możliwe. ;)

Obrazek

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 3 lut 2014, 22:08

Jak najbardziej możliwe, idealnym przykładem był grudzień zeszłego roku i początek stycznia roku bieżącego. Nad Beskidem Niskim zwarty Stratocumulus widoczny na zdjęciach satelitarnych, nawet jego strzępy dochodziły do Krosna, co widać w obserwacjach z tamtejszej stacji synoptycznej za sprawą kodowanych chmur Cumulus lub Stratocumulus.

Kacper Kafel

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 15 lut 2014, 22:30

A oto i filmik tego popularnego zjawiska nad Beskidem Niskim. Dodam że to coś pojawia się też czasem na Pogórzu Dynowskim.
http://www.youtube.com/watch?v=2Kav-gshbzM

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 19 lut 2014, 00:09

Genialne. \o/ Gratuluję świetnego nagrania!

Obserwujcie zdjęcia satelitarne podczas fenu, fajnie te chmury widać. No i depesze ze stacji, zwłaszcza tej krośnieńskiej, pod kątem zachmurzenia właśnie.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postponiedziałek, 8 wrz 2014, 16:11

Przedstawiam tutaj bardzo ciekawy przebieg temperatury nocą z 20/21 marca tego roku w miejscowości Podstolice, położonej parę kilometrów na południe od Krakowa. Tamtejsza stacja meteorologiczna znajduje się w dolinie na wysokości 290 m n.p.m. Widzimy, że przebieg temperatury tej nocy był niesamowity. Przed godziną 3-cią bowiem, w wyniku oddziaływania wiatru halnego temperatura wzrosła o 10 st. C w niecałe 20 min. Potem wahania były równie ciekawe, jak widzimy na wykresie. Tej samej nocy na stacji lotniskowej w Balicach temperatura spadała regularnie do wschodu Słońca, tak więc na tym przykładzie idealnie widać, jak lokalne i ciekawe mogą być powiewy fenowego wiatru. :)

Obrazek

Tel. kom. 513335090

twmichal

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 17 paź 2014, 11:43

Wiatr halny 11.10.2014 w Bieszczadach