Teraz jest środa, 22 lis 2017, 03:31

Masa powietrza a kolor chmur

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

twmichal

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Masa powietrza a kolor chmur

Postponiedziałek, 25 sie 2014, 10:35

Zauważyłem, że gdy pojawia się chłodna masa powietrza, to chmury, zwłaszcza kłębiaste mają wyraźnie inny kolor. Gdy jest ciepła masa, cumulusy są najczęściej całe białe, podstawa przy grubszych chmurach jest jedynie bardziej szara. Ale przy chłodnej masie cumulusy mają zwykle niebieskawy kolor, czasami nawet przechodzi on w fiolet. Taki sam kolor jak aktualne chmury mają też wyziewy z kominów, szczególnie para z chłodni kominowych.
Przy chłodniejszej masie powietrza cumulusy są też mniej kalafiorowate i wydają się być o wiele niżej niż podczas obecności ciepłej masy.

Od czego ten kolor zależy? Od wielkości/struktury kropel wody/kryształków lodu?

Kacper Kafel

Sympatyk

Sympatyk

Re: Masa powietrza a kolor chmur

Postśroda, 27 sie 2014, 11:47

Ja dodam to, że Cumulusy w chłodnej masie powietrza tworząc się z chmur Stratus, które zwykle powstają za frontem chłodnym pod nimbostratusem, potem w wyniku rozpogodzenia i co przez to idzie ogrzania przez Słońce, warstwa chmur Stratus się coraz bardziej przerywa i podnosi tworząc chmury Cumulus. Daleko od frontu gdy dłużej jesteśmy w chłodnej masie powietrza zwykle cumulusy powstają z porannej mgły, która się podnosi i tworzy poszarpane płaty chmur Stratus, które w wyniku ogrzania zaczynają się podnosić i kłębić i tworzą chmury Cumulus. Te zimno-masowe Cumulusy zwykle nie mogą rozbudować się jak te w ciepłej masie tylko tworzą gruba warstwę Altocumulusa i Stratocumulusa pod inwersją, która zwykle występuje w takiej masie.
W gorącej zwrotnikowej masie powietrza poranki są zwykle pogodne, a cumulusy tworzą się zwykle nad wzgórzami same z siebie od razu na wysokim zdefiniowanym poziomie i są zwykle bardziej stacjonarne i jest ich mniej. I rozbudowują się ku górze, nie tworząc płaskim połaci Ac i Sc, tylko zanikają lub tworzą burzowe chmury cb.
Ale ja i tak wszystkiego nie wiem i jestem zainteresowany tematem chmur, niech wypowie się ktoś inny.
W ogóle nigdzie ludzie nie wspominają, że front chłodny to niekoniecznie burzowa pogoda, a ohydna szaruga ze stratusem zimnem i mżawką w roli głównej.
Ostatnio edytowano czwartek, 28 sie 2014, 03:55 przez Sebastian Kupczyk, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Rodzaje chmur piszemy z wielkiej litery

twmichal

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 27 sie 2014, 12:56

Yyyy, ale Nimbostratus i opady ciągłe, najczęściej o małym natężeniu są typowe dla frontu ciepłego. Zresztą znaczenie ma także to, jaka masa powietrza jest przed frontem chłodnym.
W czasie chłodnej masy powietrza często można też zaobserwować virgę z chmur piętra średniego

Kacper Kafel

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 28 sie 2014, 11:28

Nimbostratus jest typowy i dla ciepłego i dla chłodnego frontu, w ciepłym froncie występuje przed a w chłodnym za frontem chłodnym, i przynosi opady ciągłe we wschodniej Polsce, bo front chłodny zwykle lubi się tam zatrzymywać.
Zapraszam też do działu o frontach atmosferycznych, zamieściłem tam schemat frontu chłodnego, bo w internecie żadnych ciekawych nie znalazłem i sam zrobiłem w PS.

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu