Teraz jest piątek, 20 kwi 2018, 05:01


Kwiecień 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 548
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Kwiecień 2018

Postśroda, 4 kwi 2018, 06:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.04.2018, godz. 08:00 CEST do 05.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Polskę napływać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie znad południowej części kontynentu. Jednocześnie od zachodu zbliży się pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym niżem znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. Przed frontem dojdzie do zwiększenia chwiejności, co zaowocuje burzami, szczególnie na terenie Niemiec, ale także nad Polską wieczorem możliwe jest ich wystąpienie.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W ciągu dnia przeważać będzie zachmurzenie małe do umiarkowanego. Dopiero wieczorem prognozowany jest wzrost zachmurzenia. Warunki sprzyjające konwekcji wystąpią nad Niemcami i tam też burze rozwiną się w godzinach popołudniowych. Chwiejność do 500-800J/kg, a lokalnie więcej oraz podwyższony uskok prędkościowy wiatru spowodują, że burze będą mogły się łączyć w niewielkie klastry bądź małych rozmiarów układ konwekcyjny. Nad Polską burze mogą się pojawić dopiero wieczorem w pierwszej części nocy. Największe ryzyko ich wystąpienia dotyczy obszarów wzdłuż granicy polsko-niemieckiej oraz woj.zachodniopomorskiego. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą jutro ulewne opady deszczu, do 15-25mm. Lokalnie pojawi się także silny wiatr (do 70-80km/h), spaść może też drobny grad, do 1,5cm średnicy (nieco większy prognozowany jest w Niemczech). Burze będą słabnąć w nocy, ale i tak pozostaną po nich intensywne opady deszczu, które przemieszczać się będą głównie nad Pomorzem.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1296
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postczwartek, 5 kwi 2018, 09:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2018, godz. 10:00 CEST do 06.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w czwartek dostanie się pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym od godzin porannych będzie przemieszczać się od centrum kraju po wschodnie granice. Pod wieczór niż przesunie się nad Finlandię, a od zachodu wkroczy kolejny front chłodny związany z niżem wtórnym znad Skandynawii. Przed „pierwszym” frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego, którą zastąpi chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W czwartek nie prognozuje się wysokich wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Jedynie na północnym-wschodzie CAPE może osiągnąć maksymalnie 400-600 J/kg. Na zachodzie i południowym-wschodzie CAPE będzie rzędu 50-150 J/kg. Niestabilność atmosfery wyrażona przez Lifted Index będzie na poziomie około -1°C/-2°C. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozuje się podwyższoną kinematykę, głównie w warstwie 0-6 km (DLS). Ścinanie wiatru dla tej warstwy ma wynieść od 12 m/s do 18 m/s, lokalnie do 20 m/s. Na pozostałym obszarze objętym możliwościa burz warunki konwekcyjne będą znacznie niższe, jednak burz należy spodziewać się również na południowym-wschodzie jak i zachodzie kraju. Będą one powiązane głównie z przechodzeniem w godzinach popołudniowych chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Skandynawii.

Według danych największe prawdopodobieństwo powstania komórek burzowych istnieje na północnym-wschodzie kraju, ale i na południowym-wschodzie i zachodzie Polski. Poranne zachmurzenie i opady na północnym-wschodzie mogą utrudnić rozwój w tym regionie burz. W wypadku, gdy dojdzie do ich powstania towarzyszyć im będzie głównie silny wiatr w porywach do 75 km/h oraz umiarkowany opad deszczu. Nie wyklucza się opadów małego gradu do 1-1,5 cm. Na pozostałym obszarze burzom towarzyszyć będzie umiarkowanie silny wiatr oraz opady deszczu.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 402
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postsobota, 7 kwi 2018, 20:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2018, godz. 08:00 CEST do 09.04.2018 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W niedzielę wschodnia część naszego kraju znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu atmosferycznego, który powoli odsuwa się nad terytorium Rosji. W drugiej części dnia, nad zachodnią Polską przemieszczać się będzie odcięty, górny ośrodek niskiego ciśnienia, który wprowadzi więcej dynamiki i najprawdopodobniej będzie przyczyną powstania burz. Cały czas pozostaniemy w ciepłej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

Najistotniejszym czynnikiem kształtującym rozwój sytuacji pogodowej na zaznaczonym obszarze, będzie powoli przemieszczający się na północ, górny ośrodek niskiego ciśnienia. Będzie on bezpośrednią przyczyną wystąpienia wyraźnej strefy konwergencji wiatru w dolnej troposferze, dodatkowo w jego wschodniej części wystąpi silne wspomaganie ruchów wznoszących typu QG. Z drugiej strony obecna sytuacja baryczna przyczyni się do zwiększenia napływu powietrza z południa, czego skutkiem będzie wystąpienie efektu fenowego, który spowoduje spadkek wilgotności powietrza, co ograniczy wystąpienie konwekcji w południowej części kraju. Niemniej jednak, w ciąagu dnia dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 300-800 J/kg. Warunki kinematyczne będą zróżnicowane. DLS wyniesie od ok 5 m/s w pobliżu centrum niżu, do ok 20-25 m/s w odległości 150-200 km od centrum. Dokładne miejsce inicjacji konwekcji nie jest znane, gdyż modele numeryczne nie są zgodne, dlatego nie ma pewności co do tego, w jaki sposób kinematyka w wyższych partiach troposfery wpłynie na konwekcję. Podobma sytuacja będzie miała miejsce z przepływem powietrza w dolnej troposferze. LLS wyniesie 2-8 m/s przy granicy z Niemcami, a na wschodzie woj dolnośląskiego, czy w Wielkopolsce wzrośnie do 10-16 m/s.
Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę prognozuje się wystąpienie burz w formie mniej lub bardziej zorganizowanych klastrów, być może także w formie niewielkiego układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu, porywów wiatru w granicach 70-80 km/h, nie można wykluczyć opadów gradu do 1 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, a ich wystąpienie prognozowane jest na godziny popołudniowe, wieczorne i wczesno nocne. Istnieje także prawdopodobieństwo, że strefa w której mają wystąpić odpowiednie warunki do powstania burz będzie zbyt ograniczona, przez co głęboka konwekcja może się nie rozwinąć.

MAPKA PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 548
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postponiedziałek, 9 kwi 2018, 08:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.04.2018, godz. 08:00 CEST do 10.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Podobnie jak w dniu wczorajszym, pogodę będą kształtować dwa układy baryczne. Na większości obszaru będzie to wyż znad wschodniej Europy, zapewniający pogodne niebo, jednak przez północną część kraju przemieszcza się jeszcze niż górny, który przynosi zwiększoną wilgotność i powoduje zwiększenie pionowego gradientu temperatury, a więc umożliwia rozwój zachmurzenia konwekcyjnego z opadami i burzami.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


Nad województwem pomorskim burze występują już od godzin rannych i będą możliwe jeszcze w kolejnych godzinach. Najprawdopodobniej zanikną jednak w godzinach około południowych, choć pewne ryzyko wystąpienia słabych burz dotyczy też Warmii i Mazur. Późnym popołudniem niż znajdzie się już poza granicami Polski, a więc burze będą się przemieszczać poza granice kraju, jednak początkowo rozwinąć się mogą nad woj.podlaskim.

Burze nie powinny przyjmować zorganizowanej formy, okresowo mogą się łączyć tylko w niewielkie klastry. Sumy opadów w czasie burz mogą osiągać do 5-15mm, lokalnie do 20mm, zaś wiatr nie powinien przekraczać 60-75km/h. W lepiej rozwiniętych ośrodkach burzowych może spaść drobny grad, ale raczej do 1-1,5cm. Miejscami burze mogą mieć stosunkowo wysoką aktywność elektryczną.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 393
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2018

Postwtorek, 10 kwi 2018, 01:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.04.2018, godz. 08:00 CEST do 11.04.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj we wtorek będzie w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia znad zachodniej części Europy. Jego centrum znajdzie się nad Zatoką Biskajską. Nadal nad Polską zalegać będzie ciepła, polarnomorska masa powietrza, jednak nad same Wybrzeże napłynie chłód od Morza Bałtyckiego. Z uwagi na wkroczenie zatoki niskiego ciśnienia, pojawi się większa ilość wilgoci oraz zbieżność wiatru w atmosferze. Stąd w południowej i centralnej części kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu oraz burz. Termometry wskażą około 20 – 25 °C, jednak nad Wybrzeżem będzie chłodniej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 200 – 1000 J/kg, LI -4 ⁰C). Pojawi się również spory gradient w środkowej troposferze (około 8 K/km), co sprzyjać będzie dużej aktywności wyładowań. Warunki kinematyczne będą słabe. Ścinanie wiatru DLS w warstwie 0 – 6 km wyniesie około 10 m/s. Co nie będzie sprzyjać komórkom burzowym w łączeniu się w większe struktury. Jednak z uwagi na pojawienie się lokalnych zbieżności wiatru, burze mogą stosunkowo szybko powstawać i przybierać postać multikomórek. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru, lokalnie do 70 – 80 km/h. Miejscami może wystąpić grad o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 402
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postwtorek, 10 kwi 2018, 23:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.04.2018, godz. 08:00 CEST do 12.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

W środę przez Polskę przebiegać będzie oś zatoki niskiego ciśnienia związana z rozległym niżem znad południowo-zachodniej Europy. Na północ od zatoki zalegać będzie chłodne powietrze napływające z północnego-wschodu, natomiast południowa Polska pozostanie w ciepłej masie powietrza. Zarówno w dzień jak i w nocy obecna będzie niewielka chwiejność termodynamiczna 200-600 J/kg. Obecny będzie słaby poziomy przepływ powietrza (DLS 0-6 km < 10 m/s), co nie będzie sprzyjać intensyfikacji konwekcji. W strefie zbieżności wiatru prognozowane jest wystąpienie lokalnych komórek konwekcyjnych. Ich powstawanie będzie ograniczone, głównie ze względu na obecność zachmurzenia frontowego. Burze mogą wystąpić zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, a także silniejszych porywów wiatru do 60-70 km/h.

Burze będą możliwe głównie w zaznaczonych obszarach, jednak nie można wykluczyć ich pojawienia się także w centralnej części kraju, jednak ryzyko ich wystąpienia jest zbyt niskie, by uwzględnić to w prognozie.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1457
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2018

Postśroda, 11 kwi 2018, 20:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.04.2018 godz. 08:00 CEST do 13.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We czwartek Polska będzie znajdować się pomiędzy niżem z zachodu Europy a wyżem z północy naszego kontynentu. Do większości naszego kraju będzie napływać ciepła masa powietrza z południowego-wschodu. Powietrze będzie cechować się podwyższoną zawartością pary wodnej w warstwie granicznej, co oznacza możliwość wystąpienia przelotnych opadów i lokalnych burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 300-1000 J/kg). Na skutek dziennego ogrzewania miejscami może dojść do rozwoju chmur Cb. Konwekcja ma rozwijać się w warunkach umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) i nie jest wykluczona pewna jej organizacja. Problematyczne jest jednak pokrycie obszarowe chmur Cb ze względu na brak wyraźnego mechanizmu wspomagania konwekcji oraz niską wilgotność w środkowej troposferze (600-700 hPa). Możliwe, że pojawi się tylko kilka izolowanych burz, a na większości omawianego obszaru nie wystąpią one wcale. Jeżeli już się rozwiną, to lokalnie mogą przynieść silniejszy wiatr (do 70 km/h) oraz grad (o średnicy do 2 cm). Rozwój burz jest najbardziej prawdopodobny w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 393
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2018

Postpiątek, 13 kwi 2018, 01:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.04.2018, godz. 08:00 CEST do 14.04.2018, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru centralnej oraz częściowo zachodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek przez nasz kraj wędrować będzie zatoka od płytkiego niżu z centrum nad Niemcami. Do tego w ciągu dnia z południowego-zachodu na północny-wschód przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny. Nadal nad Polską znajduje się ciepłe polarnomorskie powietrze, jednak dodatkowo pojawi się więcej wilgoci. Skutkiem tego będą przelotne opady deszczu oraz burze, które w obecności zatoki oraz frontu chłodnego mogą być gwałtowne. Już od rana zaczną się tworzyć się komórki konwekcyjne, które w ciągu dnia będą przybierać na sile i organizować się. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1200 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się pionowy uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 20 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 150 m2/s2. Będą to dosyć dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci zatoki niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 600 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4674
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postpiątek, 13 kwi 2018, 22:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2018, godz. 08:00 CET do 15.04.2018, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska nadal będzie pozostawać w zasięgu dość ciepłego powietrza, które od dłuższego czasu znajduje się nad środkową częścią Europy. Z zachodu przejściowo napłynie jednak nieznacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Nasz kraj będzie między rozległym wyżem znad zachodniej Rosji a niżami znad północnego Atlantyku oraz znad północnej Afryki. Zatoka fali górnej, która przejdzie w nocy z piątku na sobotę przez Polskę, będzie stopniowo odsuwać się na północ. Przepływ powietrza w troposferze na różnych poziomach będzie się odbywał z niewielką prędkością. Nieznaczny wzrost prędkości wiatru w dolnej części troposfery jest prognozowany jedynie na północy i zachodzie kraju.

OMÓWIENIE:

… Północno-wschodnia część kraju …

W ciągu dnia, po przejściu strefy zachmurzenia związanej z aktywnością konwekcyjną z poprzedniej doby, powinno się rozpogodzić, a energia CAPE wzrośnie do ok. 500-600 J/kg. Pod wpływem quasi-geostroficznego wymuszania wznoszenia w środkowej troposferze po południu może rozwinąć się kilka ośrodków burzowych. Będą to na ogół niezorganizowane komórki burzowe, choć w południowej części Podlasia, z uwagi na pionowe ścinanie wiatru 0-6 km o wartości do ok. 14-16 m/s, może pojawić się słaba burza superkomórkowa z nieco większym gradem. W późniejszej fazie aktywności burzowej całkiem prawdopodobna jest słaba burza wielokomórkowa. Komórki będą przesuwać się powoli, co też może zaowocować 2-3 przypadkami podtopień na skutek akumulacji opadów. Wieczorem burze będą zanikać, a strefa opadów konwekcyjnych będzie kierować się na Białoruś.

…. Północno-zachodnia cześć kraju …

Nie wiadomo, czy w tej części kraju burze się rozwiną. Prognozowana jest energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu 200-300 J/kg i słabe wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze. W dolnej troposferze pojawi się słaba zbieżność wiatrów. To wszystko może jednak nie wystarczyć do powstania burz, choć modele są zgodne co do wystąpienia opadów konwekcyjnych późnym popołudniem i wieczorem. Jeśli jednak burze powstaną, będą niegroźne.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1296
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postniedziela, 15 kwi 2018, 10:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.04.2018, godz. 10:00 CEST do 16.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W niedzielę Polska zacznie dostawać się w obszar obniżonego ciśnienia. Późnym popołudniem na zachodzie dojdzie do powstania niewielkiego układu niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, dzięki któremu mogą powstać burze. Nasz kraj pozostanie w masie powietrza polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

Popołudniu prognozowana jest niewielka energia termodynamiczna dochodząca do 100-250 J/kg. Lokalnie na południowym-zachodzie LI wzrośnie do -3°C/-4°C. PW będzie na poziomie 20-25 mm. Początkowo kinematyka będzie umiarkowana, DLS do 15 m/s. Jednak popołudniu zacznie ona wzrastać do 20 m/s.

Burze jeśli się pojawią to wystąpią późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy. Towarzyszyć im będzie silny wiatr w porywach do około 70-75 km/h oraz intensywne opady deszczu do 20-25 mm w czasie trwania zjawiska. Burze będą wędrować z południa na północ z niewielkimi odchyleniami. Największe prawdopodobieństwo utworzenia się komórek burzowych istnieje na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 402
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postponiedziałek, 16 kwi 2018, 08:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.04.2018, godz. 08:00 CEST do 17.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE


W poniedziałek dojdzie do rozwoju płytkiego niżu atmosferycznego nad zachodnią Polską, który w ciągu dnia bdzie przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i w nocy wkroczy nad terytorium Litwy. Wschodnia część naszego kraju pozostanie w ciepłej masie powietrza polarnomorskiego, natomiast do zachodniej Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze, także pochodzenia polarnomorskiego. W strefie frontowej spodziewany jest wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 200-700 J/kg. Będzie jej towarzyszył podwyższony przepływ powietrza, DLS 0-6 km wzrośnie do 10-18 m/s, LLS 2-7 m/s, SRH 0-3 km 50- 15 m/s. Głównie wieczorem i w pierwszej części nocy należy spodziewać się rozwoju głębokiej konwekcji, wbudowanej w zachmurzenie frontowe. Najprawdopodobniej piewrsze burze przyjdą znad terytorium Czech. Należy spodziewać się pojawienia głównie pojedyńczych komórek konwekcyjnych, a także multikomórek. Towarzyszyć im będzie intensywny opad deszczu, a także silniejsze porywy wiatru dochodzęce do 70 km/h. Burze będą przemieszczać się na północ, z odchyleniem na północny-wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron