Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 23:51


Kwiecień 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Kwiecień 2018

Postśroda, 4 kwi 2018, 06:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.04.2018, godz. 08:00 CEST do 05.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Polskę napływać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie znad południowej części kontynentu. Jednocześnie od zachodu zbliży się pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym niżem znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. Przed frontem dojdzie do zwiększenia chwiejności, co zaowocuje burzami, szczególnie na terenie Niemiec, ale także nad Polską wieczorem możliwe jest ich wystąpienie.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W ciągu dnia przeważać będzie zachmurzenie małe do umiarkowanego. Dopiero wieczorem prognozowany jest wzrost zachmurzenia. Warunki sprzyjające konwekcji wystąpią nad Niemcami i tam też burze rozwiną się w godzinach popołudniowych. Chwiejność do 500-800J/kg, a lokalnie więcej oraz podwyższony uskok prędkościowy wiatru spowodują, że burze będą mogły się łączyć w niewielkie klastry bądź małych rozmiarów układ konwekcyjny. Nad Polską burze mogą się pojawić dopiero wieczorem w pierwszej części nocy. Największe ryzyko ich wystąpienia dotyczy obszarów wzdłuż granicy polsko-niemieckiej oraz woj.zachodniopomorskiego. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą jutro ulewne opady deszczu, do 15-25mm. Lokalnie pojawi się także silny wiatr (do 70-80km/h), spaść może też drobny grad, do 1,5cm średnicy (nieco większy prognozowany jest w Niemczech). Burze będą słabnąć w nocy, ale i tak pozostaną po nich intensywne opady deszczu, które przemieszczać się będą głównie nad Pomorzem.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postczwartek, 5 kwi 2018, 09:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2018, godz. 10:00 CEST do 06.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w czwartek dostanie się pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym od godzin porannych będzie przemieszczać się od centrum kraju po wschodnie granice. Pod wieczór niż przesunie się nad Finlandię, a od zachodu wkroczy kolejny front chłodny związany z niżem wtórnym znad Skandynawii. Przed „pierwszym” frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego, którą zastąpi chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W czwartek nie prognozuje się wysokich wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Jedynie na północnym-wschodzie CAPE może osiągnąć maksymalnie 400-600 J/kg. Na zachodzie i południowym-wschodzie CAPE będzie rzędu 50-150 J/kg. Niestabilność atmosfery wyrażona przez Lifted Index będzie na poziomie około -1°C/-2°C. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozuje się podwyższoną kinematykę, głównie w warstwie 0-6 km (DLS). Ścinanie wiatru dla tej warstwy ma wynieść od 12 m/s do 18 m/s, lokalnie do 20 m/s. Na pozostałym obszarze objętym możliwościa burz warunki konwekcyjne będą znacznie niższe, jednak burz należy spodziewać się również na południowym-wschodzie jak i zachodzie kraju. Będą one powiązane głównie z przechodzeniem w godzinach popołudniowych chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Skandynawii.

Według danych największe prawdopodobieństwo powstania komórek burzowych istnieje na północnym-wschodzie kraju, ale i na południowym-wschodzie i zachodzie Polski. Poranne zachmurzenie i opady na północnym-wschodzie mogą utrudnić rozwój w tym regionie burz. W wypadku, gdy dojdzie do ich powstania towarzyszyć im będzie głównie silny wiatr w porywach do 75 km/h oraz umiarkowany opad deszczu. Nie wyklucza się opadów małego gradu do 1-1,5 cm. Na pozostałym obszarze burzom towarzyszyć będzie umiarkowanie silny wiatr oraz opady deszczu.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postsobota, 7 kwi 2018, 20:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2018, godz. 08:00 CEST do 09.04.2018 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W niedzielę wschodnia część naszego kraju znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu atmosferycznego, który powoli odsuwa się nad terytorium Rosji. W drugiej części dnia, nad zachodnią Polską przemieszczać się będzie odcięty, górny ośrodek niskiego ciśnienia, który wprowadzi więcej dynamiki i najprawdopodobniej będzie przyczyną powstania burz. Cały czas pozostaniemy w ciepłej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

Najistotniejszym czynnikiem kształtującym rozwój sytuacji pogodowej na zaznaczonym obszarze, będzie powoli przemieszczający się na północ, górny ośrodek niskiego ciśnienia. Będzie on bezpośrednią przyczyną wystąpienia wyraźnej strefy konwergencji wiatru w dolnej troposferze, dodatkowo w jego wschodniej części wystąpi silne wspomaganie ruchów wznoszących typu QG. Z drugiej strony obecna sytuacja baryczna przyczyni się do zwiększenia napływu powietrza z południa, czego skutkiem będzie wystąpienie efektu fenowego, który spowoduje spadkek wilgotności powietrza, co ograniczy wystąpienie konwekcji w południowej części kraju. Niemniej jednak, w ciąagu dnia dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 300-800 J/kg. Warunki kinematyczne będą zróżnicowane. DLS wyniesie od ok 5 m/s w pobliżu centrum niżu, do ok 20-25 m/s w odległości 150-200 km od centrum. Dokładne miejsce inicjacji konwekcji nie jest znane, gdyż modele numeryczne nie są zgodne, dlatego nie ma pewności co do tego, w jaki sposób kinematyka w wyższych partiach troposfery wpłynie na konwekcję. Podobma sytuacja będzie miała miejsce z przepływem powietrza w dolnej troposferze. LLS wyniesie 2-8 m/s przy granicy z Niemcami, a na wschodzie woj dolnośląskiego, czy w Wielkopolsce wzrośnie do 10-16 m/s.
Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę prognozuje się wystąpienie burz w formie mniej lub bardziej zorganizowanych klastrów, być może także w formie niewielkiego układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu, porywów wiatru w granicach 70-80 km/h, nie można wykluczyć opadów gradu do 1 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, a ich wystąpienie prognozowane jest na godziny popołudniowe, wieczorne i wczesno nocne. Istnieje także prawdopodobieństwo, że strefa w której mają wystąpić odpowiednie warunki do powstania burz będzie zbyt ograniczona, przez co głęboka konwekcja może się nie rozwinąć.

MAPKA PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postponiedziałek, 9 kwi 2018, 08:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.04.2018, godz. 08:00 CEST do 10.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Podobnie jak w dniu wczorajszym, pogodę będą kształtować dwa układy baryczne. Na większości obszaru będzie to wyż znad wschodniej Europy, zapewniający pogodne niebo, jednak przez północną część kraju przemieszcza się jeszcze niż górny, który przynosi zwiększoną wilgotność i powoduje zwiększenie pionowego gradientu temperatury, a więc umożliwia rozwój zachmurzenia konwekcyjnego z opadami i burzami.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


Nad województwem pomorskim burze występują już od godzin rannych i będą możliwe jeszcze w kolejnych godzinach. Najprawdopodobniej zanikną jednak w godzinach około południowych, choć pewne ryzyko wystąpienia słabych burz dotyczy też Warmii i Mazur. Późnym popołudniem niż znajdzie się już poza granicami Polski, a więc burze będą się przemieszczać poza granice kraju, jednak początkowo rozwinąć się mogą nad woj.podlaskim.

Burze nie powinny przyjmować zorganizowanej formy, okresowo mogą się łączyć tylko w niewielkie klastry. Sumy opadów w czasie burz mogą osiągać do 5-15mm, lokalnie do 20mm, zaś wiatr nie powinien przekraczać 60-75km/h. W lepiej rozwiniętych ośrodkach burzowych może spaść drobny grad, ale raczej do 1-1,5cm. Miejscami burze mogą mieć stosunkowo wysoką aktywność elektryczną.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2018

Postwtorek, 10 kwi 2018, 01:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.04.2018, godz. 08:00 CEST do 11.04.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj we wtorek będzie w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia znad zachodniej części Europy. Jego centrum znajdzie się nad Zatoką Biskajską. Nadal nad Polską zalegać będzie ciepła, polarnomorska masa powietrza, jednak nad same Wybrzeże napłynie chłód od Morza Bałtyckiego. Z uwagi na wkroczenie zatoki niskiego ciśnienia, pojawi się większa ilość wilgoci oraz zbieżność wiatru w atmosferze. Stąd w południowej i centralnej części kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu oraz burz. Termometry wskażą około 20 – 25 °C, jednak nad Wybrzeżem będzie chłodniej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 200 – 1000 J/kg, LI -4 ⁰C). Pojawi się również spory gradient w środkowej troposferze (około 8 K/km), co sprzyjać będzie dużej aktywności wyładowań. Warunki kinematyczne będą słabe. Ścinanie wiatru DLS w warstwie 0 – 6 km wyniesie około 10 m/s. Co nie będzie sprzyjać komórkom burzowym w łączeniu się w większe struktury. Jednak z uwagi na pojawienie się lokalnych zbieżności wiatru, burze mogą stosunkowo szybko powstawać i przybierać postać multikomórek. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru, lokalnie do 70 – 80 km/h. Miejscami może wystąpić grad o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postwtorek, 10 kwi 2018, 23:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.04.2018, godz. 08:00 CEST do 12.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

W środę przez Polskę przebiegać będzie oś zatoki niskiego ciśnienia związana z rozległym niżem znad południowo-zachodniej Europy. Na północ od zatoki zalegać będzie chłodne powietrze napływające z północnego-wschodu, natomiast południowa Polska pozostanie w ciepłej masie powietrza. Zarówno w dzień jak i w nocy obecna będzie niewielka chwiejność termodynamiczna 200-600 J/kg. Obecny będzie słaby poziomy przepływ powietrza (DLS 0-6 km < 10 m/s), co nie będzie sprzyjać intensyfikacji konwekcji. W strefie zbieżności wiatru prognozowane jest wystąpienie lokalnych komórek konwekcyjnych. Ich powstawanie będzie ograniczone, głównie ze względu na obecność zachmurzenia frontowego. Burze mogą wystąpić zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, a także silniejszych porywów wiatru do 60-70 km/h.

Burze będą możliwe głównie w zaznaczonych obszarach, jednak nie można wykluczyć ich pojawienia się także w centralnej części kraju, jednak ryzyko ich wystąpienia jest zbyt niskie, by uwzględnić to w prognozie.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2018

Postśroda, 11 kwi 2018, 20:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.04.2018 godz. 08:00 CEST do 13.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We czwartek Polska będzie znajdować się pomiędzy niżem z zachodu Europy a wyżem z północy naszego kontynentu. Do większości naszego kraju będzie napływać ciepła masa powietrza z południowego-wschodu. Powietrze będzie cechować się podwyższoną zawartością pary wodnej w warstwie granicznej, co oznacza możliwość wystąpienia przelotnych opadów i lokalnych burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 300-1000 J/kg). Na skutek dziennego ogrzewania miejscami może dojść do rozwoju chmur Cb. Konwekcja ma rozwijać się w warunkach umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) i nie jest wykluczona pewna jej organizacja. Problematyczne jest jednak pokrycie obszarowe chmur Cb ze względu na brak wyraźnego mechanizmu wspomagania konwekcji oraz niską wilgotność w środkowej troposferze (600-700 hPa). Możliwe, że pojawi się tylko kilka izolowanych burz, a na większości omawianego obszaru nie wystąpią one wcale. Jeżeli już się rozwiną, to lokalnie mogą przynieść silniejszy wiatr (do 70 km/h) oraz grad (o średnicy do 2 cm). Rozwój burz jest najbardziej prawdopodobny w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2018

Postpiątek, 13 kwi 2018, 01:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.04.2018, godz. 08:00 CEST do 14.04.2018, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru centralnej oraz częściowo zachodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek przez nasz kraj wędrować będzie zatoka od płytkiego niżu z centrum nad Niemcami. Do tego w ciągu dnia z południowego-zachodu na północny-wschód przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny. Nadal nad Polską znajduje się ciepłe polarnomorskie powietrze, jednak dodatkowo pojawi się więcej wilgoci. Skutkiem tego będą przelotne opady deszczu oraz burze, które w obecności zatoki oraz frontu chłodnego mogą być gwałtowne. Już od rana zaczną się tworzyć się komórki konwekcyjne, które w ciągu dnia będą przybierać na sile i organizować się. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1200 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się pionowy uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 20 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 150 m2/s2. Będą to dosyć dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci zatoki niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 600 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postpiątek, 13 kwi 2018, 22:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2018, godz. 08:00 CET do 15.04.2018, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska nadal będzie pozostawać w zasięgu dość ciepłego powietrza, które od dłuższego czasu znajduje się nad środkową częścią Europy. Z zachodu przejściowo napłynie jednak nieznacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Nasz kraj będzie między rozległym wyżem znad zachodniej Rosji a niżami znad północnego Atlantyku oraz znad północnej Afryki. Zatoka fali górnej, która przejdzie w nocy z piątku na sobotę przez Polskę, będzie stopniowo odsuwać się na północ. Przepływ powietrza w troposferze na różnych poziomach będzie się odbywał z niewielką prędkością. Nieznaczny wzrost prędkości wiatru w dolnej części troposfery jest prognozowany jedynie na północy i zachodzie kraju.

OMÓWIENIE:

… Północno-wschodnia część kraju …

W ciągu dnia, po przejściu strefy zachmurzenia związanej z aktywnością konwekcyjną z poprzedniej doby, powinno się rozpogodzić, a energia CAPE wzrośnie do ok. 500-600 J/kg. Pod wpływem quasi-geostroficznego wymuszania wznoszenia w środkowej troposferze po południu może rozwinąć się kilka ośrodków burzowych. Będą to na ogół niezorganizowane komórki burzowe, choć w południowej części Podlasia, z uwagi na pionowe ścinanie wiatru 0-6 km o wartości do ok. 14-16 m/s, może pojawić się słaba burza superkomórkowa z nieco większym gradem. W późniejszej fazie aktywności burzowej całkiem prawdopodobna jest słaba burza wielokomórkowa. Komórki będą przesuwać się powoli, co też może zaowocować 2-3 przypadkami podtopień na skutek akumulacji opadów. Wieczorem burze będą zanikać, a strefa opadów konwekcyjnych będzie kierować się na Białoruś.

…. Północno-zachodnia cześć kraju …

Nie wiadomo, czy w tej części kraju burze się rozwiną. Prognozowana jest energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu 200-300 J/kg i słabe wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze. W dolnej troposferze pojawi się słaba zbieżność wiatrów. To wszystko może jednak nie wystarczyć do powstania burz, choć modele są zgodne co do wystąpienia opadów konwekcyjnych późnym popołudniem i wieczorem. Jeśli jednak burze powstaną, będą niegroźne.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postniedziela, 15 kwi 2018, 10:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.04.2018, godz. 10:00 CEST do 16.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W niedzielę Polska zacznie dostawać się w obszar obniżonego ciśnienia. Późnym popołudniem na zachodzie dojdzie do powstania niewielkiego układu niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, dzięki któremu mogą powstać burze. Nasz kraj pozostanie w masie powietrza polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

Popołudniu prognozowana jest niewielka energia termodynamiczna dochodząca do 100-250 J/kg. Lokalnie na południowym-zachodzie LI wzrośnie do -3°C/-4°C. PW będzie na poziomie 20-25 mm. Początkowo kinematyka będzie umiarkowana, DLS do 15 m/s. Jednak popołudniu zacznie ona wzrastać do 20 m/s.

Burze jeśli się pojawią to wystąpią późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy. Towarzyszyć im będzie silny wiatr w porywach do około 70-75 km/h oraz intensywne opady deszczu do 20-25 mm w czasie trwania zjawiska. Burze będą wędrować z południa na północ z niewielkimi odchyleniami. Największe prawdopodobieństwo utworzenia się komórek burzowych istnieje na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postponiedziałek, 16 kwi 2018, 08:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.04.2018, godz. 08:00 CEST do 17.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE


W poniedziałek dojdzie do rozwoju płytkiego niżu atmosferycznego nad zachodnią Polską, który w ciągu dnia bdzie przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i w nocy wkroczy nad terytorium Litwy. Wschodnia część naszego kraju pozostanie w ciepłej masie powietrza polarnomorskiego, natomiast do zachodniej Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze, także pochodzenia polarnomorskiego. W strefie frontowej spodziewany jest wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 200-700 J/kg. Będzie jej towarzyszył podwyższony przepływ powietrza, DLS 0-6 km wzrośnie do 10-18 m/s, LLS 2-7 m/s, SRH 0-3 km 50- 15 m/s. Głównie wieczorem i w pierwszej części nocy należy spodziewać się rozwoju głębokiej konwekcji, wbudowanej w zachmurzenie frontowe. Najprawdopodobniej piewrsze burze przyjdą znad terytorium Czech. Należy spodziewać się pojawienia głównie pojedyńczych komórek konwekcyjnych, a także multikomórek. Towarzyszyć im będzie intensywny opad deszczu, a także silniejsze porywy wiatru dochodzęce do 70 km/h. Burze będą przemieszczać się na północ, z odchyleniem na północny-wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2018

Postsobota, 21 kwi 2018, 08:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.04.2018 godz. 08:45 CEST do 22.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W sobotę przez Polskę będzie przechodził mało aktywny i rozmywający się chłodny front atmosferyczny. Na większości obszaru naszego kraju jego przejście objawi się jedynie spadkiem temperatury w ciągu najbliższej doby, ale na południu kraju pojawi się pewna chwiejność, co daje niewielkie szanse przelotnych opadów i lokalnych burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 400-800 J/kg). Czynnikiem ograniczającym potencjał rozwoju chmur Cb jest jednak niska wilgotność w środkowej troposferze. Stąd na omawianym obszarze szanse na burze są niewielkie i prognozuje się wystąpienie co najwyżej pojedynczych, rozproszonych burz w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Konwekcja ma się rozwijać w warunkach zwiększonego przepływu w środkowej troposferze (zwłaszcza na wschodzie omawianego obszaru), co oznacza możliwość wystąpienia izolowanych, bardzo silnych porywów wiatru. Prawdopodobieństwo zajścia takiego scenariusza jest jednak niskie.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postniedziela, 22 kwi 2018, 10:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.04.2018, godz. 10:30 CEST do 23.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska w niedzielę znajdzie się pod wpływem słabego wyżu z centrum znajdującym się w rejonie Bałtyku. Wyż ten będzie się jednak stopniowo oddalał na wschód, a jego miejsce będzie zajmował system frontów atmosferycznych związany z niżem, którego ośrodek znajdzie się w rejonie Wysp Owczych. W nocy z niedzieli na poniedziałek zatoka niżowa wraz z ciepłym frontem tego niżu dotrze do zachodniej części naszego kraju.

Jeszcze w niedzielę po południu pod wpływem energii CAPE dochodzącej do ok. 1500 J/kg dość liczne burze powstaną w ciepłym wycinku niżu, który znajdzie się nad Niemcami. Strefa opadów i burz wraz z ciepłą masą powietrza będzie stopniowo w nocy przesuwać się na wschód. Po północy burze i opady deszczu przekroczą zachodnią granicę naszego kraju. Ponieważ prognozowana wartość energii CAPE dla Polski zachodniej na noc z niedzieli na poniedziałek to 200-400 J/kg, ośrodki burzowe będą słabe, przeważnie w fazie zaniku. Niewykluczone, że burze w ogóle nie wystąpią. W poniedziałek nad ranem opady deszczu związane z ciepłym frontem atmosferycznym mogą już występować na zachód od linii Katowice – Konin – Koszalin. Należy jednak podkreślić, że strefa opadów i zachmurzenia powinna być wąska.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postniedziela, 22 kwi 2018, 23:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.04.2018, godz. 08:00 CEST do 24.04.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr oraz trąby powietrzne.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Norweskiego. Już w godzinach nocnych od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Front będzie wypierał ciepłą masę powietrza polarno-morskiego. Zastąpi ją chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …


W południowej Polsce prognozowana jest umiarkowana niestabilność atmosfery (CAPE do 1000-1200 J/kg, LI do -2°C/-4°C). Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km będzie na poziomie 10-15 m/s, a dla dolnego kilometra troposfery: 8-11 m/s (LLS). Na południowym-zachodzie kraju prognozowany jest obniżony poziom kondensacji <1000 m. Zawartość wody w pionowym profilu troposfery wyniesie maksymalnie do 20-25 mm.

Na obszarze południowej Polski oraz częściowo w centrum prognozowane są w godzinach popołudniowych i wieczornych burze. Towarzyszyć im będzie w szczególności intensywny opad deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Dodatkowo możliwy jest silny wiatr oraz opady małego gradu do 2 cm. Burze początkowo będą występować jako pojedyncze komórki konwekcyjne, które mogą mieć tendencję do łączenia się w mniejszy struktury wielokomórkowe. Nie wykluczone mini superkomórki burzowe, przy przejściu których prognozowane zagrożenie będzie podwyższone. Ze względu na obniżony poziom kondensacji oraz zwiększone ścinanie wiatru w dolnym kilometrze nie wykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej, głównie na południowym-zachodzie Polski oraz w Wielkopolsce. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód z niewielkim odchyleniem na południe (ESE). Pierwsze z nich mogą pojawić się już w godzinach wczesno popołudniowych, ostatnie zaczną zanikać w nocy we wschodniej Polsce.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na obszarze centralnej i północnej Polski prognozuje się mniejszą chwiejność atmosfery do 700-1000 J/kg. Warunki kinematyczne będą podobne jak na obszarze z 1 stopniem zagrożenia. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek burze mogą pojawić się na zachodzie kraju i mogą utrzymać się do godzin porannych. Przed południem komórki powinny zanikać. Kolejne burze powstaną, podobnie jak na południu kraju, w godzinach popołudniowych. Z ich strony zagrożeniem będą głównie intensywne opady deszczu i gradu oraz silny wiatr. W centralnej Polsce nie wykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej, jednak prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Zaznacza się, że poranne burze (o ile przetrwają noc) mogą mocno ograniczyć warunki dla powstania burz w poniedziałek. Chodzi tu głównie o zachmurzenie z rozpadających się systemów burzowych, które ograniczy dostęp do promieniowania słonecznego. W takim wypadku rozwój burz będzie ograniczony a ich intensywność będzie mniejsza od prognozowanej. W razie konieczności zostanie wydana aktualizacja prognozy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2018

Postwtorek, 24 kwi 2018, 23:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2018, godz. 08:00 CEST do 26.04.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla zachodniej, centralnej i wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Od kilku dni nad Europą obserwujemy stopniowe wzmożenie cyrkulacji strefowej. Od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, aż po Białoruś rozciąga się silny prąd strumieniowy. W środę pogodę nad Polską kształtować będzie dynamiczny, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, przemieszczający się nad Bałtykiem. Do południowej i centralnej części kraju napłynie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, jednak szybko zostanie wyparta przez znacznie chłodniejszą masę powietrza, również pochodzenia polarnomorskiego. W strefie frontowej prognozowanie jest pojawienie się burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W ciągu dnia dojdzie do niewielkiego wzrostu energii konwekcji CAPE (200-600 J/kg). Te stosunkowo słabe warunki termodynamiczne, będą wspierane przez znaczny poziomy przepływ powietrza, spowodowany obecnością silnego prądu strumieniowego nad naszym krajem. Dzięki temu w strefie konwekcji wartość ścinania wiatru dla warstwy 0-6 km wyniesie 25-32 m/s, a 0-1 km 6-12 m/s. Całkowita wodność troposfery znajdzie się w przedziale 18-27 mm.

Głównie w sfrefie frontowej należy spodziewać się wystąpienia burz, które ze względu na silny przepływ powietrza, będą miały doskonałe warunki do separacji prądów wstępujądych od zstępujących, co będzie prowadzić do dobrej organizacji i długożywatności poszczególnych komórek konwekcyjnych. Faworyzowanym trybem konwekcji będą zorganizowane układy typu MCS, z wbudowanymi liniami szkwałowymi, będź linie superkomórek, na drodze których należy spodziewać się przede wszystkim silnych porywów wiatru dochodzących do 90-100 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także opadów gradu o średnicy do 2 cm (głównie w przypadku superkomórek). Pierwsze burze powinny się pojawić około południa na zachodzie kraju, a wieczorem lub w pierwszej części nocy zaczną zanikać na wschodzie Polski.

...Polska południowo-wschodnia...

Prognozowanie jest wystąpienie podwyższonej energii CAPE do 800 J/kg. Podobnie jak w pozostałej części kraju, wystąpi tutaj podwyższony przepływ powietrza (DLS 20-25 m/s). Dzięki lokalnej strefie konwergencji i dobrej wodności troposfery należy spodziewać się powstania burz, być może także superkomórki, która stosunkowo szybko wkroczy nad terytorium Ukrainy. Dlatego stopień 1 nie zostaje uwzględniony. Pomimo tego należy spodziewać się silnych porywów wiatru do 80 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także gradu o średnicy do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postczwartek, 26 kwi 2018, 09:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.04.2018, godz. 09:00 CEST do 27.04.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Środkowa Europa pozostanie w zasięgu rozległego, wielocentrycznego niżu znad północnej części Europy. Po przejściu frontu w dniu wczorajszym, nad Polskę napłynęło wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Na wysokości 850 hPa temperatura osiąga około -2/3°C, zaś na 500 hPa nawet -25/-30°C. Duży pionowy gradient temperatury doprowadzi do powstania chwiejności termodynamicznej, na skutek czego możliwy jest rozwój burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...


Burze mogą się rozwinąć już przed południem, jednak najliczniej będą występować po południu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dotyczy województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Chwiejność osiągnie do 250-400 J/kg, jednak będzie to wystarczająca wartość do rozwoju burz adwekcyjnych. Przeważnie będą to pojedyncze komórki, jednak miejscami, ze względu na wzmożony przepływ powietrza, komórki mogą się łączyć w klastry i niewielkie układy. W czasie burz spodziewane są dość intensywne opady do 5-15mm, lokalnie do 20mm. Ze względu na nisko położoną izotermę 0°C licznie pojawią się opady gradu - na ogół jednak drobnego, do 1-1,5cm. Miejscami burzom towarzyszyć też będą silne porywy wiatru do 60-80km/h. Późnym popołudniem i wieczorem burze będą dość szybko słabnąć i zanikać, jednak pozostawić mogą po sobie opady deszczu, miejscami umiarkowane i dość intensywne.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postczwartek, 26 kwi 2018, 23:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 27.04.2018, godz. 08:00 CEST do 28.04.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska będzie pod wpływem długiej fali górnej zbudowanej z umiarkowanie ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Nad naszym krajem znajdzie się istotnie wzmożony odcinek wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego ze strefą przebiegającą z zachodu na wschód. Województwa północno - wschodnie pozostaną w środowisku nieco podwyższonej niestabilności troposfery, która może wzmocnić potencjał do powstawania komórek i pasm konwekcyjnych. Niektóre z nich, pod wpływem energii SBCAPE na poziomie 100-200 J/kg oraz nasilonego uskoku prędkościowego wiatru mogą generować - obok przelotnych, silnych opadów deszczu, miejscami drobnego gradu i silniejszych porywów wiatru - niezbyt liczne wyładowania atmosferyczne. Późniejszym popołudniem i wieczorem konwekcja zacznie szybko zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2018

Postsobota, 28 kwi 2018, 07:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.04.2018 godz. 08:00 CEST do 29.04.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

Po dość chłodnym piątku, w pierwszy dzień weekendu pogoda zapowiada się słoneczna i ciepła. Stanie się tak za sprawą napływu coraz cieplejszej masy powietrza. Za taki stan rzeczy odpowiadać będzie korzystne ułożenie pola barycznego nad Europą, czyli wyż na wschodzie oraz niż na zachodzie Starego Kontynentu. To spowoduję, że w kolejnych dniach zrobi się gorąco oraz pojawi się więcej wilgoci, co skutkować będzie lokalnymi burzami.

Na zaznaczonym obszarze spodziewane są słabe burze. Ryzyko burz z okresie ważności prognozy jest jednak określane jako niskie i jest możliwość ich nie wystąpienia. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (CAPE do 600 J/kg, Lifted Index do -2 st.C). W rozwoju potencjalnych komórek burzowych może pomóc podwyższona kinematyka (DLS około 10 - 20 m2/s2) oraz wspomaganie w środkowej troposferze. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, punktowo mogą osiągnąć 80 km/h oraz miejscami opad gradu do 1 cm. Burze mogą wystąpić również w nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2018

Postniedziela, 29 kwi 2018, 00:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.04.2018, godz. 08:00 CEST do 30.04.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej, wschodniej i północno-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Zatoka długiej fali górnej znad Europy Zachodniej oraz pogłębiający się niż dolny znad rejonu Francji kształtuje pogodę na znacznym obszarze Europy, w tym także w Polsce. Do rejonu Polski, za ciepłym frontem atmosferycznym wcześniej wspomnianego niżu, napłynie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu. Powietrze to będzie charakteryzować się pewną niestabilnością związaną z występowaniem znacznych pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze. Ponadto powietrze w warstwie granicznej będzie umiarkowanie zasobne w wilgoć – różne modele w miarę zgodnie prognozują temperaturę punktu rosy na poziomie 13-16°C w ciągu dnia. Prognozowane jest też przejście z południa na północ zatoki niżowej. Wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek zatoka ta znajdzie się nad północno-zachodnią częścią kraju. Prędkość przepływu powietrza na różnych poziomach troposfery nad Polską będzie raczej niewielka, choć pod wieczór i w nocy nieco bardziej nasili się wiatr w warstwie granicznej atmosfery. W związku ze słabym wiatrem w pionowym profilu troposfery, wskaźniki kinematyczne będą mieć małe lub umiarkowanie duże wartości.

OMÓWIENIE:

... Centralna, wschodnia i północno-wschodnia część kraju ...

W tej części kraju jeszcze w godzinach przedpołudniowych nie wyklucza się miejscami większego zachmurzenia, przelotnych opadów a nawet słabych burz, przy czym strefy opadów i burz powinny obejmować mocno ograniczony obszar. Około południa powinien nastąpić zanik zachmurzenia, po czym, późnym popołudniem i wieczorem rozwiną się kolejne, znacznie aktywniejsze ośrodki burzowe. Rozwój burz oczekiwany jest głównie w miejscach występowania zbieżności wiatru w dolnej troposferze, a te prognozowane są od woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, przez łódzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, aż po podlaskie. Im dalej na północ, tym inicjacja głębokiej i wilgotnej konwekcji wydaje się pewniejsza. CAPE na poziomie do ok. 1200-1800 J/kg oraz DLS o wartościach do ok. 10-16 m/s prawdopodobnie doprowadzą do uformowania się 1-2 mezoskalowych układów konwekcyjnych o słabo zorganizowanej strukturze. Z uwagi na podwyższony SRH 0-3 km do 150-250 m2/s2, może się rozwinąć kilka superkomórek wysokoopadowych, zwłaszcza w północnej części woj. mazowieckiego i w woj. podlaskim. Głównym zagrożeniem w najsilniejszych ośrodkach burzowych,  w szczególności w superkomórkach, będą opady dużego gradu (średnica do ok. 2-3,5 cm), silne (w 2-4 przypadkach niszczące) porywy wiatru oraz silne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia (dość wolne przemieszczanie się burz, PW do ok. 30 mm). Burze mogą się przeciągać do późnych godzin nocnych, mimo wczesnej pory roku. Sytuacja, jaka ma panować w naszym kraju przez najbliższe dwie doby dużo bardziej przypomina przypadki występowania burz w szczycie sezonu aktywności tych zjawisk w Polsce (czerwiec, lipiec) i nie jest charakterystyczna ani dla kwietnia, ani dla pierwszej połowy maja.

... pozostała cześć kraju objęta możliwością występowania burz ...

Burze są mocno niepewne, głównie z uwagi na brak wystarczająco dużej wilgotności w środkowej troposferze i brak mechanizmów wznoszenia mas powietrza do góry. Nie mniej należy oczekiwać, że miejscami, pod wpływem energii CAPE wg niektórych modeli znacznie powyżej 1000 J/kg, po południu i pod wieczór rozwinie się kilka izolowanych ośrodków burzowych. Nie wyklucza się 2-3 dość silnych, lecz krótkotrwałych burz pulsacyjnych z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i drobnym gradem. Z kolei na Wybrzeżu słabe burze z uniesionego trybu konwekcji możliwe są w drugiej części nocy i w poniedziałek nad ranem.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2018

Postponiedziałek, 30 kwi 2018, 00:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.04.2018, godz. 08:00 CEST do 01.05.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej, północnej i północno-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W poniedziałek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ wtórnego niżu przemieszczającego się znad Danii w kierunku Gotlandii. Niż utworzy się na skraju stacjonarnego ośrodka niskiego ciśnienia z centrum na południową częścią Morza Północnego. Od zachodu przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem spodziewana jest dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru. Do Polski napływać będzie rozgrzane, ciepłe powietrze zwrotnikowe, z kolei za frontem będzie to chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …


Na obszarze tym prognozowana jest niestabilna, ciepła i wilgotna masa powietrza. Energia chwiejności będzie dochodzić do 1200-1700 J/kg, a na północnym-wschodzie nawet do 1800-2000 J/kg. Zwiększony pionowy gradient temperatury powietrza spowoduje spore różnice między unoszoną adiabatycznie cząsteczką a powietrzem otaczającym (LI do -5°C/-10°C). Warunki kinematyczne będą słabe, jednak lokalnie umiarkowane, DLS do 10-14 m/s, LLS 8-11 m/s. Wodność troposfery wzrośnie maksymalnie do około 20-26 mm. Dodatkowo pojawi się zbieżność wiatru, która będzie „siłą” napędową dla komórek burzowych.

Nad ranem mogą występować burze nad północno-wschodnią częścią kraju, które uformowały się jeszcze poprzedniej doby. Z biegiem dnia wraz z wejściem od zachodu frontu chłodnego na zbieżności przed frontem oraz bezpośrednio na nim zaczną powstawać komórki konwekcyjne. Początkowo burze będą w postaci pojedynczych komórek jednak szybko zaczną zamieniać się w większe struktury wielokomórkowe (MCS). Będą się przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód, dobudowując się od południa. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opady gradu do 2-4 cm. W przypadku wystąpienia superkomórki burzowej wartości te mogą ulec zmianie i być wyższe. Pierwsza strefa burz prognozowana jest jeszcze przed frontem atmosferycznym, na tzw. linii zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Kolejna strefa ma powstać już na wspomnianym wcześniej froncie chłodnym. Pierwsze burze mogą wystartować już w okolicach godzin południowych, jednak większe struktury pojawią się popołudniu, pod wieczór, a ostatnie zaczną zanikać w nocy. Największe ryzyko zjawisk konwekcyjnych prognozuje się w centralnej i północno-wschodnie Polsce.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna będzie również podwyższona do 1500 J/kg, a warunki kinematyczne będą o wiele lepsze niż na obszarze z 1 stopniem zagrożenia, jednak zbyt sucha warstwa w środkowej troposferze może spowodować utrudnienia w rozwoju burz, głównie na Nizinie Szczecińskiej i południowym-wschodzie Polski. Z kolei konwergencja wiatru nad Wybrzeżem i Bałtykiem będzie wspomagała procesy konwekcyjne i tam istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się komórek burzowych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron