Teraz jest czwartek, 16 sie 2018, 20:15


Sierpień 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 416
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Sierpień 2018

Postśroda, 1 sie 2018, 00:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.08.2018, godz. 10:00 CEST do 02.08.2018, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej, wschodniej i północno-zachodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj nadal znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Wciąż zalega nad nami upalna i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zapowiada się kolejny dzień z dużą ilością słońca oraz brakiem wiatru. Z uwagi na specyficzne warunki (orografia terenu, zbieżność wiatru, góry) spodziewamy się burz, które miejscami mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz, które mogą występować do późnych godzin nocnych. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i silne. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 1000 – 2000 J/kg, a Lifted Index spadnie do -6⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Z uwagi na brak warunków kinematycznych, komórki burzowe będą wolno się przemieszczać. Jednak dzięki orografii terenu, burze mogą przybierać większe struktury. Również lokalne zbieżności wiatru w dolnej troposferze wspomogą szybszy rozwój konwekcji. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo do 100 km/h oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

Ten obszar będzie ograniczony pod względem burz. Zbyt suche powietrze w wyższych warstwach troposfery skutecznie zahamuje rozwój konwekcji. Jednak chwiejność termodynamiczna też będzie spora, CAPE (500 – 1500 J.kg), Lifted Index spadnie do -5 °C. Również spodziewana jest duża wodność atmosfery wynosząca około 35 mm. Nie wykluczone są izolowane komórki burzowe, które mogą generować silne porywy wiatru, miejscami dochodzące do 80 – 90 km/h. Spodziewane są również opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4714
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postczwartek, 2 sie 2018, 01:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.08.2018, godz. 08:00 CEST do 03.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa ciągnącego się od Ziemi Lubuskiej po Warmię i Mazury głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz większego gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską nadal zalega bardzo wygrzana, wilgotna masa powietrza, jednak rozpoczynają się zmiany inicjujące większą przebudowę pola barycznego nad Europą. Potężny wyż, który do tej pory utrzymywał się nad północno-wschodnią częścią kontynentu, zaczyna powoli słabnąć i zanikać. W Europie Środkowej główny kierunek mas powietrza powoli będzie się zmieniał z wschodniego na południowo-zachodni. Z zachodu kontynentu do Polski będą również powoli zbliżały się fronty atmosferyczne. Jeden z nich pod wieczór wkroczy do Polski od północnego zachodu. Będzie to front chłodny, który bardzo powoli ma wędrować w głąb kraju i dopiero w piątek dotrze do centrum Polski. Za frontem napłynie nieznacznie chłodniejsza, ale bardziej stabilna masa powietrza. Przed frontem nadal będzie występować chwiejność troposfery, a energia CAPE będzie wzrastać do 2000-2500 J/kg. W czwartek, podobnie jak w poprzednich dniach, przewidujemy więc w zdecydowanej większości kraju rozwój komórek burzowych, przy czym ich najintensywniejszy rozwój wystąpi w strefie zbieżności wiatrów, która pojawi się przed wcześniej wspomnianym frontem.

OMÓWIENIE:

… od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Pomorze, Warmię i Mazury ...

W tej części kraju zarysuje się strefa przedfrontalnej zbieżności wiatru, co doprowadzi do większego nagromadzenia się wilgoci w warstwie granicznej oraz mocno wspomoże rozwój nieco bardziej trwałych układów burzowych. CAPE osiągnie nawet 2000-2500 J/kg, PW wyniesie 40-45 mm, a pionowe ścinanie wiatru 0-6 km shear będzie nieznacznie podwyższone, do ok. 10 m/s. Nie wyklucza się więc kilku układów o charakterze training storms oraz burz wielokomórkowych dobudowujących się od tyłu. Będzie to sprzyjać przede wszystkim silnym opadom deszczu powodującym większe podtopienia. W związku z większym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze (do ok. 6,5-7,0 °C/km), nie wyklucza się także opadów większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). Ponadto mogą wystąpić punktowe uderzenia bardzo silnego wiatru powodującego zniszczenia (downburst). Zważywszy na to, stopień 1. zagrożenia dla tego obszaru zostaje wydany. Większość burz powinna zaniknąć późnym popołudniem i wieczorem, ale nie wyklucza się wystąpienia kilku słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych również w trakcie nocy.

… obszar objęty możliwością burz …

W ciągu dnia w wielu miejscach rozwiną się niezorganizowane komórki burzowe, które będą przeważnie rozproszone lub izolowane. Komórki te będą na ogół szybko zanikać, choć gdzieniegdzie mogą łączyć się w niewielkie układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się kilku silnych burz pulsacyjnych z dużymi opadami deszczu (CAPE do ok. 1000-2000 J/kg, PW do 35-40 mm, bardzo małe wartości wskaźników kinematycznych), porywistym wiatrem i drobnym gradem (do ok. 1 cm w średnicy). Ich ryzyko jest jednak na tyle niskie, że stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany. Burze utworzą się w godzinach popołudniowych, a pod wieczór zdecydowana ich większość zaniknie.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1320
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Sierpień 2018

Postpiątek, 3 sie 2018, 08:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.2018, godz. 08:00 CEST do 04.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej i centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W piątek Polska znajdzie się na skraju słabego klina wysokiego ciśnienia związanego z niewielkim układem wyżowym znad zachodnich Niemiec. Od północnego-wschodu po południowy-zachód kraju rozciągać będzie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związanego z płytką zatoką niżu znad Zatoki Botnickiej. Przed frontem napływać będzie wilgotna, gorąca i niestabilna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

… Podlasie, Mazowsze, Ziemia Łódzka …


Na omawianym obszarze w wyniku napływu niestabilnego powietrza pojawi się umiarkowana i wysoka energia termodynamiczna prowadząca do rozwoju burz (CAPE na NE kraju wyniesie maksymalnie 1500-2200 J/kg,, na pozostałym obszarze 500-1500 J/kg). Burze, które powstaną w obecności frontu chłodnego początkowo przyjmą formę pojedynczych komórek burzowych szybko organizując się w niewielkie struktury wielokomórkowe, którego mogą formować linię konwekcyjną. Przy słabej kinematyce (DLS <10 ms) oraz mocno uwodnionej troposferze (PW dochodzące do 35-45 mm) głównym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm powodujące zalania. Ze względu na obecność frontu chłodnego nie można wykluczyć wiatru w porywach do 70-80 km/h. Dodatkowo na północnym-wschodzie kraju burzom towarzyszyć mogą opady gradu do 2 cm. Komórki burzowe pojawią się popołudniu i będą przemieszczać się z niewielką prędkością w kierunku południowym.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 423
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2018

Postsobota, 4 sie 2018, 03:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2018, godz. 08:00 CEST do 05.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i zachodniej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i części południowej i wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W sobotę Polska znajdzie się na skraju wyżu znad Atlantyku i strefy obniżonego ciśnienia, znajdującej się nad Skandynawią. W godzinach wieczornych do północno-zachodniej części kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny, który zacznie spychać gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe na południe i zastąpi je ciepłym powietrzem polarnomorskim.

OMÓWIENIE

...Polska północna i zachodnia...


W ciągu dnia dojdzie do nagromadzenia wilgoci w troposferze. Temperatury w okolicach 30 stopnii Celsjusza będą przyczyną wysokiego poziomu kondensacji (1500-2500 m), co powinno wstrzymać rozwój konwekcji do godzin popołudniowych, lub wieczornych, kiedy energia CAPE wyniesie 500-1500 J/kg. Zwiększony kontrast termiczny będzie przyczyną umiarkowanego poziomego przepływu powietrza. Ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, co będzie sprzyjać organizowaniu komórek burzowych w układy typu MCS, a także superkomórki. Na ich drodze mogą pojawić się przede wszystkim silne porywy wiatru typu downburst do 90 km/h (lokalnie nie można wykluczyć 100 km/h), którym sprzyjać będą wysoki poziom kondensacji i obecność suchych warstw w środkowej troposferze. Kolejnym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu dochodzące do 30-40 mm, a także opady gradu do 3 cm. Burze będą się przemieszczać w kierunku wschodnim / południowo-wschodnim. Największa aktywność spodziewana jest na godziny wieczorne i pierwszą część nocy.

...Polska południowo-zachodnia i wschodnia...

Dzięki słabo zarysowanej zatoce niskiego ciśnienia ciągnącej się od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę dojdzie do rozwoju burz, które dzięki energii CAPE do 1500 J/kg i wodności troposfery na poziomie 32-40 mm będą stanowić zagrożenie intensywnymi opadami deszczu, a także silnymi potywami wiatru do 90 km/h. Pierwszych burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a największa aktywność spodziewana jest we wczesnych godzinach wieczornych.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4714
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postniedziela, 5 sie 2018, 00:35

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.08.2018, godz. 08:00 CEST do 06.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodu i południowego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższej doby wpływ na pogodę w rejonie Polski będzie mieć niż znad północno-zachodniej Rosji. Nad naszym krajem z północnego zachodu na południowy wschód będzie się powoli przemieszczał chłodny front atmosferyczny wypychający ciepłe i chwiejne powietrze. Jednocześnie z zachodu na wschód będzie się przemieszczała zatoka krótkiej fali górnej, której oś znajdzie się późnym popołudniem nad wschodnią częścią naszego kraju. W środkowej i górnej troposferze będzie występował nieco silniejszy zachodni wiatr, dzięki czemu pojawi się nieco większe pionowe ścinanie wiatru DLS (do ok. 12-18 m/s na wschodzie kraju).

OMÓWIENIE:

… wschód i południowy wschód kraju …

W pierwszej części dnia prognozowane jest miejscami dość duże zachmurzenie, możliwe są lokalne opady deszczu i zanikające burze. Jednak spodziewany jest dość szybki zanik zachmurzenia. W godzinach popołudniowych energia CAPE wzrośnie do ok. 1500-2000 J/kg, przy czym jej największych wartości spodziewamy się w woj. lubelskim i podkarpackim. Pionowe ścinanie wiatru DLS osiągnie wartości do ok. 12-18 m/s, a ponadto pojawi się umiarkowanie silne wymuszanie quasigeostroficzne. W takich warunkach rozwiną się nowe komórki burzowe, które będą łączyć się w układy wielokomórkowe. Dzięki większemu ścinaniu wiatru w warstwie 0-6 km AGL, układy burzowe będą bardziej trwałe. Nie wyklucza się rozwoju kilku superkomórek, w których może spaść dość duży grad (do ok. 3 cm w średnicy). PW na poziomie do ok. 35 mm będzie przyczyną występowania lokalnie bardzo silnych opadów powodujących podtopienia. Nie wyklucza się rozwoju kilku układów burzowych o charakterze „training storms” lub dobudowujących się od tyłu. Tego typu systemy mogą doprowadzić do bardziej poważnych podtopień. Podczas burz może występować porywisty wiatr (w porywach do ok. 80 km/h, w kilku przypadkach więcej), jednak nie będzie on głównym zagrożeniem. Pod wieczór i w pierwszej części nocy burze zaczną słabnąć i opuszczać nasz kraj. W większej części omawianego w tym paragrafie regionu zostaje wydany stopień 1. zagrożenia ze względu na wyraźnie podwyższone zagrożenie wystąpienia silnych zjawisk konwekcyjnych powodujących miejscami szkody.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Rozwój zjawisk prognozowany jest wcześniej, niż na wschodzie, w warunkach słabszej chwiejności termodynamicznej (CAPE na poziomie 500-1000 J/kg). Burze będą wyraźnie słabsze, niż te, które mają wystąpić we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Komórki burzowe mogą tu tworzyć słabe i raczej niewielkie klastry burzowe, które będą stopniowo przesuwać się dalej na wschód. Część zjawisk, która przejdzie przez ten obszar, rozwinie się jeszcze w godzinach nocnych.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1474
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2018

Postponiedziałek, 6 sie 2018, 21:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.08.2018 godz. 08:00 CEST do 08.08.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We wtorek większość kraju będzie znajdować się w zasięgu wyżu, w masie powietrza polarnomorskiego ciepłego. Jedynie na zachodzie kraju rozpocznie się adwekcja powietrza zwrotnikowego, co skutkować będzie powrotem upałów. Na przeważającym obszarze Polski będzie sucho i słonecznie, ale na północnym-wschodzie kraju (na obrzeżach wyżu) pojawi się wilgotniejsza masa powietrza, w związku z czym możliwe są tam przelotne opady i lokalne burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…


W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE do 300-600 J/kg, LI do -2, -3). W środowisku niewielkich pionowych uskoków wiatru i braku silnych mechanizmów wspomagających konwekcję spodziewany jest rozwój pojedynczych, izolowanych komórek (lub niewielkich, niezorganizowanych multikomórek), które poza przelotnymi opadami deszczu lokalnie mogą przynieść również słabe burze. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz przypada na popołudnie.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 416
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2018

Postwtorek, 7 sie 2018, 22:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2018, godz. 08:00 CEST do 09.08.2018, godz. 08:00 CESTSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Środa zapowiada się słoneczna i jeszcze cieplejsza od wtorku. Nasz kraj podzieli się na dwie części, wschód będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Białorusią, a zachód znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia i tutaj spodziewany jest napływ wilgotniejszej masy powietrza. Późnym popołudniem oraz wieczorem możliwe jest wystąpienie przelotnych opadów deszczu oraz burz, szczególnie na zachodzie Polski.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz, które mogą trwać do późnych godzin nocnych. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 800 – 1800 J/kg, LI -6 ⁰C). Wodność atmosfery wzrośnie do około 34 – 38 mm. Pojawi się również spory gradient w środkowej troposferze (około 7,5 K/km), co sprzyjać będzie zwiększonej aktywności wyładowań.

Brak warunków kinematycznych zahamuje rozwój konwekcji, jednak z uwagi na wysokie parametry termodynamiczne i lokalne zbieżności wiatru spodziewane są izolowane komórki burzowe. Również orografia terenu może mieć znaczenie, dlatego sporo burz pojawi się w górach. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu miejscami powodujące podtopienia, silniejsze porywy wiatru, lokalnie do 70 – 80 km/h oraz miejscami opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 565
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postśroda, 8 sie 2018, 23:48

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2018, godz. 08:00 CEST do 10.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej oraz pasa Polski zachodniej ze względu na ryzyko ulewnych opadów, w mniejszym stopniu przed silnym wiatrem i opadami gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę szerokim strumieniem nadal docierać będzie powietrze zwrotnikowe. Polska pozostanie natomiast na skraju wyżu znad Rosji, zaś znad zachodu Europy zbliżać się będzie zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Lokalne zbieżności wiatru umożliwią jednak rozwój konwekcji także w znacznym oddaleniu od niej, choć burze będą mieć charakter izolowany.

OMÓWIENIE:

Najwcześniej burze pojawią się na terenach górskich, gdzie ich rozwój możliwy będzie już przed południem - należy o tym pamiętać, planując górskie wyprawy. Na pozostałym obszarze w warunkach znacznej chwiejności (SBCAPE do 1500-2000J/kg) oraz dużego uwodnienia troposfery (PW do 40-46mm) na niewielkich strefach zbieżności powinny się rozwijać dość krótkotrwałe burze, także o charakterze pulsacyjnym, niosące intensywne opady (do 20-30mm) oraz silny wiatr (punktowo 70-80km/h). Obszar możliwości wystąpienia burz jest dość rozległy, jednak należy podkreślić, iż będą mieć one bardzo lokalny zasięg. Ich rozwojowi w ciągu dnia nie będzie sprzyjać brak wyraźnych procesów wspomagania oraz dość wysoki poziom kondensacji (2km i więcej).

Wieczorem i w nocy nad zachodnią część kraju przybliży się zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem, dzięki czemu burz będzie więcej i wystąpią one na większym obszarze. Największe ryzyko silnych burz prognozowane jest na zachodzie Polski, gdzie burze dotrą znad Niemiec. Spodziewane jest przejście dość licznych komórek burzowych, które miejscami mogą trwać do godzin rannych. Będą one nieść głównie silne opady deszczu (do 20-40mm, a miejscami wyższe) a także ryzyko silnego wiatru. Porywy mogą osiągać do 80-90km/h, a w przypadku lepiej zorganizowanych burz wiatr może nawet nieco przekroczyć tę wartość. Zasięg występowania silnego wiatru będzie jednak dość ograniczony. Burze będą się przemieszczać na północny wschód.

Na pozostałym obszarze (Ziemia Łódzka, Świętokrzyska, Mazowsze i in.) burze będą mieć charakter izolowany i nie będzie ich zbyt wiele, jednak mogą być miejscami aktywne elektrycznie. Dodatkowo wystąpić mogą intensywne opady deszczu (20-40mm) oraz punktowo silny wiatr (do 70-80km/h).

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 423
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2018

Postpiątek, 10 sie 2018, 00:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2018, godz. 08:00 CEST do 11.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i centralnej, a także części południowej i północnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu mogące powodować podtopienia, silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów przyległych do 2 stopnia zagrożenia, ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W piątek nad Polską będzie przemieszczać się zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, związana z dynamicznym niżem znad Skandynawii. Gorące i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe, które w ostatnnich dniach napłynęło do naszego kraju, zostanie wypchnięte na wschód przez znacznie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 1 i 2 stopniem zagrożenia...


W ciągu dnia dojdzie do zaostrzenia gradientu temperatury nad naszym krajem. Przed nadejściem frontu, termometry wakażą 30-34 stopnii Celsjusza, podczas gdy za frontem temperatura będzie oscylować w granicach 20-23 stopnii. Powietrze będzie nie tylko gorące, ale także wilgotne, dzięki czemu energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie przeważnie 1000-2000J/kg. Duży gradient temperatury zazwyczaj oznacza silniejszy przepływ powietrza. W omawianym przypadku takowy pojawi się, jednakże najsilniejsze ścinanie wiatru (DLS do 20m/s) nie pokryje się z największą chwiejnością termodynamiczną. Dlatego powstałe burze, nie będą miały tendencji do tworzenia rozległych struktur “wiatrowych”. Niemniej jednak, należy spodziewać się powstania głównie superkomórek, a także mniejszych, mniej lub bardziej zorganizowanych burz wielokomórkowych. Duża wodność troposfery (PW 38-45 mm) będzie sprzyjać inetnsywnym opadom deszczu dochodzących lub nawet przekraczających 50 mm. Ostry kąt pomiędzy osią zatoki niżowej, a przepływem powietrza sugeruje możliwośc powstania układu typu training storms, w których wiele komórek burzowych przechodzi nad jednym miejscem. W takim przypadku, nie wyklucza się możliwości wystąpienia lokalnej powodzi błyskawicznej. Obecność trochę suchszych warstw w środkowej troposferze i wysoki poziom kondensacji, będą miały swoje odzwierciedlenie w parametrze delta theta-e, który lokalnie przekroczy wartość 20. Sugeruje on możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru typu downburst, które zwłaszcza w przypadku powstania superkomórek mogą przekraczać 100 - 110 km/h. Burze będą także stwarzać zagrożenie opadami dużego gradu, jednak nie powinien on przekraczać 3 cm, a w wyjątkowych przypadkach 4 cm. Warunki nie powinny w szczególny spodób sprzyjać powstawaniu trąb powietrznych, choć z całą pewnością nie można wykluczyć wystąpienia tego zjawiska. Inicjacja konwekcji spodziewana jest około godzin południowych. Największa aktywność burz powinna wystąpić popołudniu i wczesnym wieczorem, w nocy znawiska powinny zdecydowanie osłabnąć i zaniknąć. Burze będą się przemieszczać głównie na północny-wschód.

Podsumowując: należy spodziewać się wystąpienia burz superkomórkowych i wielokomórkowych. Podczas ich przechodzenia wystąpią lokalne, choć stosunkowo liczne przypadki groźnych zjawisk, takich jak intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 565
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postsobota, 11 sie 2018, 08:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2018, godz. 08:00 CEST do 12.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej z powodu możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu przed silnym wiatrem

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Polską zalega chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii, który powoli przesuwa się na wschód. Wypiera on masę powietrza zwrotnikowego, która zalega nad częścią Polski wschodniej. Niż będzie także sprowadzać chłodniejsze powietrze nad Bałtyk, co zaskutkuje rozwojem burz w godzinach wieczornych oraz nocnych. Pozostała część Polski znajdzie się już w zasięgu wyżu znad pogranicza Czech i Niemiec, który z biegiem dnia będzie obejmować coraz większą część kraju.

OMÓWIENIE:

...Wschód Polski ...
Masa zalegająca nad tym obszarem charakteryzować się będzie chwiejnością MUCAPE do 1000J/kg, zaś na krańcach wschodnich lokalnie do 1200-1400J/kg. Zaznaczy się także zwiększony przepływ powietrza i uskok wiatru, który w warstwie 0-6km (DLS) osiągnie do 13-16m/s, a przy zachodniej granicy obszaru do 20m/s. Spowoduje to, że rozwijające burze będą się wyraźnie przemieszczać na północny wschód, tworząc klastry i raczej niewielkie układy wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem, ze względu na duże uwodnienie troposfery, będą intensywne opady deszczu. Punktowo zagrożenie może stworzyć także wiatr, przekraczający 70-80km/h. Wieczorem większość burz będzie już się znajdować poza granicą Polski.

... Północ Polski ...
Nad wyznaczonym obszarem burze prawdopodobne są głównie w godzinach wieczornych oraz nocnych. Nad Bałtykiem dojdzie do zwiększenia się chwiejności powyżej 500-800J/kg, co umożliwi powstawanie komórek burzowych. Będą się przemieszczać na wschód i wystąpią głównie nad powierzchnią morza, jednak niektóre z nich mogą także wejść nad ląd. Nie powinny im towarzyszyć jednak zjawiska powodujące zagrożenie, jedynie w przypadku przejścia kilku ośrodków nad jednym miejscem możliwe są opady powyżej 15-20mm. Możliwy jest także silny wiatr do 70-85 km/h.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Igor Laskowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): środa, 1 wrz 2010, 11:28
 • Lokalizacja: Opole
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postsobota, 11 sie 2018, 13:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI [AKTUALIZACJA]
Ważna od 11.08.2018, godz. 12:45 CEST do 12.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej z powodu możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu przed silnym wiatrem

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej i częsciowo zachodniej części Polski z powodu możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską zalega chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii, który powoli przesuwa się na wschód. Wypiera on masę powietrza zwrotnikowego, która zalega nad częścią Polski wschodniej. W zachodniej, północno-zachodniej i częściowo centralnej Polsce wpływ na pogodę będzie mieć zatoka niskiego ciśnienia, za którą do tego regionu napłynie chłodniejsza polarna morska masa powietrza o temperaturze w środkowej części troposfery wynoszącej ok. -24°C - 25°C. W przedniej części krótkiej fali górnej (której oś przebiegać będzie przez północno-zachodnią część Polski) a także w południowo-wschodniej i częściowo wschodniej części Polski, możliwy będzie rozwój burz.

OMÓWIENIE:

...Polska północno-zachodnia oraz częściowo zachodnia (godziny popołudniowe i wieczorne)...

Na zaznaczonym obszarze w ciągu dnia możliwy będzie rozwój lokalnie silnych i dość szybko przemieszczających się komórek burzowych, podczas których głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru (do 80-90 km/h, niewykluczone przypadki powyżej 90 km/h). Najsilniejsze burze mogą również przynosić opady gradu (maksymalnie do 2-3 cm średnicy). Ze względu na umiarkowaną wodność w troposferze, najmniejszym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Wybrane parametry termodynamiczne i kinematyczne: CAPE 400-600 J/kg, DLS 20-25 m/s, LLS - 5-10 m/s, SRH 0-3 km 100-150 m2/s2. Burze na zaznaczonym obszarze przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych łączących się w burze wielokomórkowe. Na czele najbardziej zorganizowanych struktur uformować się może linia szkwału, która będzie stwarzać największe zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru. Niewykluczony jest również rozwój lokalnych, pojedynczych superkomórek burzowych, które mogą przynosić głównie silne porywy wiatru oraz opady gradu.

Pozostała część omówienia z poprzedniej prognozy konwekcyjnej w dalszym ciągu obowiązuje.

Obrazek
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 416
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2018

Postniedziela, 12 sie 2018, 23:57

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.08.2018, godz. 08:00 CEST do 14.08.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Początek tygodnia przyniesie nam słoneczną oraz bardzo gorącą i miejscami upalną pogodę. Temperatura znowu osiągnie około 30 °C. Stanie się tak za sprawą napływu ciepłej masy powietrza z południowo-zachodniej części Europy. Nasz kraj dostanie się w zasięg płytkiego układu niskiego ciśnienia z centrum nad północnymi Niemcami. W nocy z poniedziałku na wtorek do zachodniej części kraju wkroczy zatoka, na której pojawią się przelotne opady deszczu oraz lokalnie burze.

OMÓWIENIE:

Na zaznaczonym obszarze burze mogą pojawić się dopiero pod wieczór i w nocy. Przewidywana chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 200 – 1000 J/kg, Lifted Index do -4 st.). Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pionowe ścinanie wiatru DLS 0-6 km (10 – 20 m/s) oraz skrętność wiatru SRH 0-3 km (50 – 150 m2/s2). Taka sytuacja spowoduję, że komórki burzowe będą przemieszczać się dość szybko oraz organizować się w większe struktury. Niewykluczone są również superkomórki. Burze mogą trwać do godzin porannych. Podczas ich przechodzenia wystąpić mogą silne porywy wiatru (do 80 km/h, a lokalnie więcej), ulewne opady deszczu powodujące zalania oraz opady gradu o średnicy do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4714
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2018

Postwtorek, 14 sie 2018, 01:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2018, godz. 08:00 CEST do 15.08.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i południowo-wschodniej części kraju głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południowo-zachodnią częścią Basenu Morza Bałtyckiego. Przez nasz kraj będzie przechodził dobrze wykształcony ciepły sektor układu. Po południu chłodny front atmosferyczny dotrze do dzielnic centralnych, a w nocy dotrze do wschodniej granicy kraju. W ciągu ważności prognozy nad Polską pojawi się nieco większa prędkość wiatru w górnej i środkowej troposferze, co przełoży się też na nieco większą wartość wskaźników kinematycznych. Przed chłodnym frontem atmosferycznym pojawi się strefa zbieżności wiatrów oraz umiarkowanego wymuszania wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze. Dzięki umiarkowanie dużej wartości energii CAPE, w okresie ważności prognozy prognozowane są burze, zwłaszcza we wschodniej części kraju.


OMÓWIENIE:

… wschód i południowy-wschód Polski …

Po południu pod wpływem energii CAPE dochodzącej do ok. 1500-2500 J/kg, liniowej strefy zbieżności wiatrów w warstwie granicznej oraz umiarkowanie dużemu wymuszaniu wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze, rozwiną się komórki burzowe. Początkowo inicjacja konwekcji może być utrudniona przez zachmurzenie wystepujące w pierwszej części dnia i słabsze wygrzanie przyziemnej warstwy troposfery. Pionowe ścinanie wiatru 0-6 shear na poziomie 10-13 m/s i 0-3 shear dochodzące do ok. 15 m/s będzie sprzyjać tworzeniu się klastrów komórek burzowych i słabych układów liniowych. W związku z nieco wyższymi wartościami SRH 0-3 km AGL (do 150 m2/s2) nie wyklucza się rozwoju 1-2 superkomórek wysokoopadowych. Największym zagrożeniem podczas burz w tej części kraju będą obfite opady deszczu powodujące podtopienia, głównie z uwagi na wartość PW do 35-40 mm i dość wolne przemieszczanie się układów burzowych. Szczególnie silne opady mogą występować w sytuacji, gdy w burzach wielokomórkowych komórki będą dobudowywać się od tyłu lub pojawi się system „training storms”. W silnych komórkach burzowych i w superkomórkach wysokoopadowych sporym zagrożeniem może być też porywisty wiatr (w porywach może punktowo przekraczać 90-100 km/h). Nieco mniejszym zagrożeniem będą także lokalne opady dużego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Późnym wieczorem i w nocy strefa burz będzie stopniowo opuszczać nasz kraj. Najdłużej burze będą utrzymywać się na południowym wschodzie Polski, jednak ich intensywność po zachodzie Słońca powinna być już znacznie mniejsza niż po południu.

… pozostała cześć kraju objęta możliwością występowania burz ...

W pierwszej części dnia słabe burze mogą występować w pasie od Pomorza Wschodniego po Górny Śląsk. Burzom tym mogą towarzyszyć większe opady deszczu, jednak nie powinny powodować one większych podtopień i zalań, stąd pierwszy stopień zagrożenia dla tej części kraju nie zostaje wydany. Natomiast słabe komórki burzowe (miejscami tworzące niewielkie układy wielokomórkowe) mogą rozwinąć się po południu i w nocy z wtorku na środę na północnym zachodzie kraju. W strefie brzegowej Bałtyku aktywność burzowa może utrzymywać się praktycznie do rana. Dodatkowo na Wybrzeżu nie wyklucza się rozwoju trąb wodnych, choć ryzyko tych zjawisk będzie mocno ograniczone przez niezbyt duży pionowy gradient temperatury (6-9K/km) w warstwie granicznej.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1320
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Sierpień 2018

Postczwartek, 16 sie 2018, 10:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.08.2018, godz. 10:00 CEST do 17.08.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie w zasięgu słabego klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Zachodniej Rosji. W górnej troposferze zaznaczy się słaba dolina geopotencjału. Pozostaniemy w masie powietrza polarno-morskiego.
OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Na południowym-wschodzie Polski napłynie wilgotniejsza i niestabilna masa powietrza (CAPE maksymalnie do 500-1000 J/kg, LI do -2°C/-4°C). Warunki kinematyczne będą słabe ale obecność strefy zbieżności wiatru wspomoże proces formowania się chmur konwekcyjnych. Burzom, o ile powstaną, towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 mm, małego gradu do 1 cm (głównie w strefie przygranicznej) oraz wiatr w porywach do 50-65 km/h. Suche powietrze w środkowej troposferze może mocno ograniczyć rozwój zjawisk. Burze pojawią się w godzinach popołudniowych, a zaczną zanikać w godzinach wieczornych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron