Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 06:56


Wrzesień 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Wrzesień 2018

Postsobota, 1 wrz 2018, 01:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.09.2018, godz. 08:00 CEST do 02.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę z długiej doliny geopotencjału, której oś przebiega na zachód od Polski, uformuje się odcięty niż górny, który ulokuje się po południowej stronie Alp, w rejonie Niziny Padańskiej. Od południa do naszego kraju wkroczy ciepły front atmosferyczny niżu, którego ośrodek znajdzie się wczesnym popołudniem w rejonie włoskiej Toskanii. Nad Polską będzie zalegać umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie, które zacznie być stopniowo wypychane przez bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe napływające z południa. Wiatr w górnej i środkowej troposferze w rejonie Polski będzie słaby, natomiast w dolnej troposferze, zwłaszcza na południu naszego kraju, zaznaczy się nieco silniejszy wiatr wschodni. Powietrze zwrotnikowe, które wkroczy do naszego kraju, będzie charakteryzować się występowaniem umiarkowanie dużych wartości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE).

OMÓWIENIE:

… Południe Polski …

Energia CAPE w tej części kraju w godzinach popołudniowych będzie osiągać wartości do 1000-1400 J/kg. Przy umiarkowanie silnym wymuszaniu ruchów wznoszących w środkowej troposferze i udziale czynników orograficznych (zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich) możliwy jest rozwój komórek burzowych, które miejscami mogą tworzyć niewielkie i nietrwałe klastry burzowe. Zjawiska prognozowane są przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych, a ich liczba nie powinna być duża. Burze na ogół będą niezorganizowane, choć w woj. opolskim, śląskim oraz na południu i zachodzie woj. małopolskiego ze względu na pionowe ścinanie wiatru DLS dochodzące do ok. 12-15 m/s nie można wykluczyć rozwoju 1-2 nieco bardziej trwałych burz superkomórkowych. W trakcie tych burz mogą wystąpić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia oraz opady niewielkiego gradu. Natomiast w woj. podkarpackim niewykluczona jest silniejsza burza pulsacyjna z porywami wiatru do ok. 80 km/h. W nocy nie wyklucza się nadejścia słabych i zanikających burz wielokomórkowych od strony Słowacji i Czech. Podsumowując, prognozowane ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk będzie marginalne i nie wymaga wydania stopnia 1. zagrożenia.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Igor Laskowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 428
 • Dołączył(a): środa, 1 wrz 2010, 11:28
 • Lokalizacja: Opole
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 2 wrz 2018, 09:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.09.2018, godz. 09:30 CEST do 03.09.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Beskidów Zachodnich i Tatr głównie przed ulewnymi opadami deszczu oraz opadami gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę wpływ na pogodę w Polsce będą miały dwa główne ośrodki baryczne. Północna, centralna i wschodnia część Polski będzie w zasięgu rozbudowującego się układu wysokiego ciśnienia znad południowej części Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Południowa część kraju będzie natomiast w zasięgu oddziaływania powstałego wczoraj odciętego niżu górnego ulokowanego w rejonie Niziny Padańskiej (północna część Włoch) z formującymi się po wschodniej stronie układu (w obrębie krótkiej fali górnej) niżami mezoskalowymi. Nad przeważającą częścią Polski zalegać będzie ulegająca transformacji masa powietrza zwrotnikowego. W drugiej części dnia i wieczorem na chłodnym froncie atmosferycznym przebiegającym  południe od naszego kraju (wschodnie Czechy, Austria, zachodnie Węgry i Słowacja) dojdzie do rozwoju krótkiej fali górnej z zaznaczoną strefą zbieżności wiatru, która przyczyni się do utworzenia lokalnie gwałtownych burz i prawdopodobnego mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się z południowego-wschodu na północny-zachód. W Polsce lokalne burze możliwe będą możliwe będą głównie w ciągu dnia w południowej części kraju.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Na zaznaczonym obszarze za sprawą orograficznego unoszenia mas powietrza oraz rozwoju strefy zbieżności wiatru w ciągu dnia, burze będą najbardziej prawdopodobne. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji może osiągnąć wartości dochodzące do 800-1500 J/kg. Mając na uwadze umiarkowane wartości ścinania i skrętu wiatru (DLS do 8-12 m/s, LLS 0-1 km 6-10 m/s, SRH 0-3 km 6-10 m2/s2) możliwy będzie zarówno rozwój burz wielokomórkowych, jak i pojedynczych superkomórek burzowych, z ulewnymi opadami deszczu (do 20-35 mm opadu), opadami gradu (maksymalnie do 2-3,5 cm średnicy) i silnymi porywami wiatru. Poszczególne komórki konwekcyjne mogą być również aktywne elektrycznie. Rozwój burz na tym obszarze możliwy będzie głównie w godzinach południowych i popołudniowych, lokalne burze niewykluczone są również w godzinach nocnych.

... Pozostały obszar objęty możliwością burz ...

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna w ciągu dnia osiągnie wartości ok. 400-1000 J/kg, w zależności od wielkości zachmurzenia determinującego insolację w ciągu dnia i tym samym chwiejność termodynamiczną dla cząstki uniesionej z okolic powierzchni ziemi. Ze względu na relatywnie słabsze mechanizmy wznoszące przy przepływie mas powietrza ze wschodu na zachód, prawdopodobieństwo rozwoju burz w ciągu dnia będzie relatywnie niewielkie. W przypadku rozwoju burz na tym obszarze, przybierać będą generalnie postać pojedynczych komórek burzowych bądź niewielkich burz wielokomórkowych, z których najsilniejsze mogą przynieść chwilami intensywne opady deszczu do 10-15 mm, silne porywy wiatru do ok. 80 km/h oraz opady drobnego gradu. Parametry kinematyczne na tym obszarze będą relatywnie podobne jak na obszarze zaznaczonym 1 stopniem zagrożenia, stąd w przypadku rozwoju burz na tym obszarze, niewykluczone będzie utworzenie pojedynczej, ale niezbyt trwałej superkomórki burzowej, zwłaszcza w południowej części zaznaczonego obszaru. Wieczorem i w nocy w związku ze zbliżającą się krótką falą górną i silniejszymi ruchami wznoszącymi, lokalne burze możliwe będą zwłaszcza w południowo-zachodniej części zaznaczonego obszaru.

Obrazek
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postponiedziałek, 3 wrz 2018, 02:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.09.2018, godz. 08:00 CEST do 04.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na opady dużego gradu i intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W poniedziałek Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pomiędzy rozległym wyżem znad Rosji, który swoim zasięgiem obejmie północną część kraju, a niżem z okolic półwyspu bałkańskiego, który wpłynie na pogodę w południowej Polsce, przynosząc opady deszczu i burze.

OMÓWIENIE

...Polska południowa...


Według wyliczeń modeli numerycznych, ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy zawęruje bardziej na północ, wgłąb naszego kraju. Będzie się ona cechować podwyższoną chwiejnością atmosferyczną CAPE 500-1500 J/kg. Poziomy przepływ powietrza będzie słabszy niż w ostatnich dniach, co przełoży się na słabsze parametry kinematyczne DLS 0-6km < 10 m/s, SRH 0-3km < 100 m2/s2. W takich warunkach prognozuje się powstanie powoli przemieszczających się burz pulsacyjnych i słabo zorganizowanych układów multikomórkowych. Nie można wykluczyć pojedynczego przypadku superkomórki. Burze będą stanowyły zagrożenie opadami gradu o średnicy 2-3cm, a także nadmiernymi opadami deszczu do 20-30 mm, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich. Możliwe będą także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Inicjacja konwekcji powinna nastąpić w godzinach popołudniowych. Największa aktywność spodziewana jest wieczorem, choć pojedyncze burze możliwe będą także w nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postwtorek, 4 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.09.2018, godz. 08:00 CEST do 05.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla północno - wschodniej i cz. wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu oraz punktowo silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowych Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Nad wschodnią i częściowo południową Polską spodziewany jest rozwój dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, wzdłuż której modele przewidują większą akumulację pary wodnej. Wyraźnie podwyższona zawartość wilgoci prognozowana jest w dolnych 3 km troposfery, tym samym ułatwiając rozwój zachmurzenia konwekcyjnego. Słaby przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze będzie sprzyjać powstawaniu słabo zorganizowanych struktur burzowych, które na lokalnej strefie konwergencji mogą przybierać formę rozproszonych klastrów. Z analiz modeli GFS, WRF-ARW 12 km oraz UMPL 4 km wynika, że największego potencjału burzowego można oczekiwać częściowo w rejonach wschodnich i cz. północno - wschodnich, gdzie od rana będzie występować dość silne nasłonecznienie, ponadto pojawi się obszar ze środkowo-troposferyczną dywergencją wiatru. Burzom z najkorzystniejszymi warunkami do rozwoju w drugiej części dnia będą towarzyszyć ulewne opady deszczu, miejscami grad o średnicy do 1,5-2,5 cm (lokalnie, zwłaszcza w przypadku inicjacji kilku komórek pulsacyjnych / superkomórek wysokoopadowych, 3 cm), a także punktowo silne / bardzo silne porywy wiatru (wymieszane warstwy niestabilnego powietrza w warstwie 0-5550 m). Konwekcja będzie utrzymywać się również w godzinach nocnych.

Im dalej na południe obszaru możliwości wystąpienia burz, tym potencjał konwekcyjny powinien być mniejszy. Wszystko za sprawą spodziewanego zachmurzenia po nocnej i porannej konwekcji, która może w większym stopniu ograniczyć inicjację aktywniejszych formacji konwekcyjnych. Mimo to 1. stopień zagrożenia zostaje uwzględniony dla samych krańców południowych, gdzie pod wpływem oddziaływania wymuszania orograficznego możliwe jest wystąpienie większych sum opadowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postśroda, 5 wrz 2018, 00:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.09.2018, godz. 08:00 CEST do 06.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę nasunęła się zatoka niżowa biegnąca z południowego wschodu na północny zachód. W środę w godzinach popołudniowych oś tej zatoki będzie przebiegała przez wschód naszego kraju, gdzie w dolnej troposferze ma występować również liniowa strefa zbieżności wiatru. Na wyższych poziomach troposfery nad Europą Wschodnią i Środkową mamy do czynienia z rozległym słabo gradientowym obszarem obniżonego ciśnienia. W górnej i w środkowej części troposfery występują tu wiatry o niewielkiej prędkości, a wartości wskaźników kinematycznych są niskie. Burze w okresie ważności prognozy będą rozwijały się przede wszystkim w pobliżu osi zatoki niżowej, w strefie zbieżności wiatru. Prognozowane jest tu nieco większe nagromadzenie się wilgoci oraz wznoszenie mas powietrza. Towarzyszyć temu będzie umiarkowanie duża wartość energii CAPE, stąd burze w pojedynczych przypadkach mogą być silniejsze i trwalsze, choć na ogół prognozowane są niezorganizowane i nietrwałe układy konwekcyjne.

OMÓWIENIE:

… południowy wschód i wschód Polski …

Wszystko wskazuje na to, że strefa zbieżności wiatru występująca w warstwie granicznej troposfery w tej części kraju przyczyni się do rozwoju wielu ośrodków burzowych. Czynnikiem utrudniającym rozwój burz może być jednak dość duże zachmurzenie, które miejscami może otrzymywać się do południa. Dużo burz może rozwinąć się na obszarach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego, gdzie wiatr wiejący w stronę gór będzie wymuszał wznoszenie się mas powietrza. Liczne ośrodki burzowe mogą także uformować się w woj. podlaskim, na wschodzie woj. mazowieckiego i w woj. lubelskim, gdzie sprzyjać temu będzie dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Przy energii CAPE rzędu 800-1400 J/kg mogą formować się prawie stacjonarne komórki burzowe, które lokalnie mogą być bardziej długotrwałe i będą łączyć się w niezorganizowane klastry burz. W związku z takim trybem konwekcji nie wyklucza się punktowych opadów rzędu ponad 40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i lokalnych podtopień. Ponadto, w pierwszej fazie rozwoju zjawisk może spaść grad o średnicy do ok. 2,5 cm oraz wystąpić dość silny wiatr, w porywach do ok. 70 km/h. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć, choć nie wyklucza się, że w niektórych miejscach utrzymają się nawet do godzin porannych.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Warunki do rozwoju burz będą wyraźnie słabsze (znacznie niższe CAPE, brak wyraźnych mechanizmów wspomagania rozwoju komórek burzowych). Jednak modele numeryczne wskazują możliwość powstania pojedynczych i rozproszonych ośrodków burzowych, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk konwekcyjnych na tym obszarze jest znikome.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 6 wrz 2018, 01:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.09.2018, godz. 08:00 CEST do 07.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE


W dalszym ciągu pozostajemy w słabogradientowym obszarze barycznym. Z południa na północ rozciąga się słabnąca zatoka niskiego ciśnienia, która sprzyja wznoszącym ruchom powietrza. W strefie jej oddziaływania zgromadzona jest podwyższona ilość pary wodnej. Na przeważającym obszarze, energia chwiejności CAPE będzie niewielka i nie przekroczy 500 J/kg. Jedynie na południowym-wschodzie jej wartość może sięgnąć lub przekroczyć 1000 J/kg. Poziomy przepływ powietrza, w całym profilu troposfery będzie słaby. Ścinanie wiatru dla warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s. Takie warunki będą sprzyjać powstawaniu burz w postaci pojedynczych komórek i słabo zorganizowanych multikomórek. Największe szanse na pojawienie się zjawisk konwekcyjnych wystąpi w południowo-wschodniej części kraju. Burze będą niemal stacjonarne, bądź będą się przemieszczać powoli z kierunków wschodnich. Podczas ich przechodzenia wystąpią intensywne opady deszczu do 20 mm, silne porywy wiatru do 70 km/h, a także opady gradu, o średnicy, która nie powinna przekroczyć 1-1,5 cm średnicy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postpiątek, 7 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.09.2018, godz. 08:00 CEST do 08.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Pogodę w Polsce będzie kształtować rozległa zatoka niskiego ciśnienia związana z bardzo mocno rozbudowanym w pionie (nawet powyżej 200 hPa, tj. 11990 m n.p.g.) układem niżowym z centrum ulokowanym nad wodami Morza Północnego. Znad Niemiec do zachodniej Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, przed którym spodziewany jest rozwój silniejszej zbieżności wiatru. Analizy numeryczne modeli GFS oraz UMPL 4 km całkiem zgodnie wskazują na silniejszą akumulację pary wodnej w dolnych warstwach troposfery, która przyczyni się do nieznacznego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE na poziomie 300-700 J/kg). Niewielki przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze nie będzie sprzyjać zarówno dobrej organizacji konwekcji, jak i jej gwałtownemu przebiegowi. W ciągu dnia, zwłaszcza w pasie województw zachodnich należy się liczyć z rozwojem komórek konwekcyjnych, w tym lokalnych burz, generujących przede wszystkim ulewne opady deszczu. Możliwość formowania się rozproszonych ośrodków burzowych zostaje uwzględniona również dla części południowo - wschodniej, miejscami południowej i północnej, gdzie w warstwie izobarycznej 0-3000 metrów prognozowane jest silniejsze nagromadzenie wilgoci (kolejna zbieżność wiatru), sprzyjające pojawieniu się pewnej, niezbyt dużej chwiejności termodynamicznej. Największe prawdopodobieństwo rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji oczekiwane jest koło południa (miejscami powstawanie pierwszych burz możliwe jest już przed południem, zwłaszcza w południowo - wschodniej i częściowo południowej Polsce) oraz w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w nocy, wraz z wyraźnym zmniejszeniem się niestabilności troposfery, burze zaczną szybko zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postsobota, 8 wrz 2018, 02:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2018, godz. 08:00 CEST do 09.09.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nasz kraj znajduje się w zasięgu wału wyżowego łączącego Wyż Azorski z wyżem znad zachodniej Rosji. Odbudowująca się powoli typowa cyrkulacja strefowa związana z narastającym gradientem termicznym (powolne wychładzanie się obszarów położonych na północy) skutkuje bardziej typowym dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego położeniem głównych centrów kształtowania pogody. Nad północną częścią Atlantyku zaczynają rozwijać się coraz bardziej aktywne niże, które w najbliższym czasie zaczną coraz śmielej wędrować ku wschodowi. Ta dość istotna przebudowa baryczna nad Europą będzie miała szanse utrzymać się na dłużej.

W sobotę nad Polską będzie zalegało umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie zawierające w sobie sporo wilgoci. Jednocześnie nad naszym krajem z zachodu na wschód będzie się przesuwać bardzo słabo zaznaczony, zanikający chłodny front atmosferyczny. Przed nim rozwinie się dość wąska strefa niezbyt silnej chwiejności (CAPE do ok. 300-600 J/kg) oraz silnej zbieżności wiatru w warstwie granicznej troposfery. W strefie tej już około południa powstaną liczne, prawie stacjonarne komórki konwekcyjne, dające silne przelotne opady deszczu i na ogół słabe burze. Komórki te z czasem mogą utworzyć większy układ wielokomórkowy. Model GFS wskazuje na dość dużą całkowitą wodność troposfery (do ok. 28-32 mm), w związku z czym przy bardzo wolnym ruchu układów konwekcyjnych mogą miejscami wystąpić opady deszczu osiągające 30-40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i gdzieniegdzie powodujące lokalne podtopienia, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych. Innych zagrożeń związanych z aktywnością burzową w okresie ważności tej prognozy nie przewidujemy. Wartości wskaźników kinematycznych będą niskie, stąd nikłe prawdopodobieństwo powstania lepiej zorganizowanych i bardziej trwałych układów konwekcyjnych.

Najwięcej burz powinno rozwinąć się w linii ciągnącej się od Warmii przez Mazowsze aż po woj. małopolskie. Strefa ta będzie bardzo powoli przesuwać się na wschód. Zjawiska związane z głęboką konwekcją najbardziej aktywne powinny być w godzinach popołudniowych, a pod wieczór zaczną zanikać. Nie wyklucza się jednak słabych pojedynczych burz również w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 9 wrz 2018, 00:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.09.2018, godz. 08:00 CEST do 10.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE


W niedzielę Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia związanej ze słabymi wyżami, które oddzieliły się od wschodniej części rozległego wału wyżowego, ciągnącego się od Atlantyku. W pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę i Podkarpacie rozciągać się będzie chłodny / stacjonarny i rozmywający się front atmosferyczny. Na wschodzie kraju znajdzie się cieplejsza masa powietrza pochodzenia poralnego, która cechuje się podwyższoną zawartością pary wodnej, dzięki której energia CAPE wyniesie 150-400 J/kg. Ze względu na niewielki gradient baryczny nad środkową Europą, poziomy przepływ powietrza będzie słaby, dzięki czemu ścinianie wiatru z warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s, a 0-1 km wyniesie 2-5 m/s.

Już od godzin około południowych prognozuje się powstanie słabych ośrodków konwekcyjnych, w strefie dość wyraźniej konwergencji wiatru, związanej z omawianym wcześniej stacjonarnym frontem atmosferycznym. Powstałe burze będą mieć charakter pojedynczych komórek, a z czasem powinny połączyć się w najprawdopodobniej kilka słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych. Podczas ich przechodzenia możliwe będą obfite opady deszczu sięgające 20 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 60 km/h. Największa aktywność spodziewana jest na godziny popołudniowe, jednak pojedyncze burze będą mogły występować także w pierwszej części nocy, po czym powinny zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 13 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.09.2018, godz. 08:00 CEST do 14.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Nad Polską będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. W jego ciepłym sektorze powietrza modele numeryczne prognozują większą akumulację wilgoci, która zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych będzie sprzyjać nasileniu się chwiejności termodynamicznej (MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg). Na szczególną uwagę zasługują godziny wieczorne oraz nocne, kiedy wzdłuż frontu będzie przemieszczać się centrum mezoskalowego układu niskiego ciśnienia z wyraźnie nasilonym wspomaganiem procesów konwekcyjnych w dolnej i środkowej troposferze. Obecność niestabilnych warstw powietrza oraz konwekcji uniesionej wzmocni potencjał do rozwoju formacji burzowych, które będą przybierać postać pojedynczych komórek (możliwe 1-3 ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi; znacznie nasilony uskok kierunkowy w warstwie 0-3 km) / multikomórek oraz struktur wielokomórkowych, napędzanych dodatkowo nasilonym środowiskiem uskoków pionowych wiatru w bliskim sąsiedztwie wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego. Poszczególne zjawiska burzowe będą generować przede wszystkim ulewne opady deszczu i punktowo dość silne porywy wiatru, a także w mniejszym stopniu opady gradu o średnicy do 1-2 centymetrów. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia burz pojawi się w południowo – wschodniej części omawianego paragrafu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 13 wrz 2018, 20:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.09.2018 godz. 08:00 CEST do 15.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W piątek Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego frontu chłodnego oddzielającego ciepłą i chwiejną masę powietrza od znacznie chłodniejszej z północy kontynentu. Na południowym-wschodzie naszego kraju (w strefie przedfrontowej) wystąpią dogodne warunki do rozwoju formacji burzowych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…


W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). W pobliżu frontu pojawią się mechanizmy wspomagające konwekcję (konwergencja i ruchy wznoszące), które przyczynią się do rozwoju chmur Cumulonimbus. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-15 m/s) należy spodziewać się przede wszystkim formacji pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych, niewykluczona jest też pojedyncza superkomórka wysoko-opadowa. Miejscami burzom mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania – sprzyja temu wysoka wodność troposfery (do 40 mm) w połączeniu z dość małą prędkością przemieszczania się burz oraz tendencją do formowania się multikomórek. Lokalnie najsilniejszym komórkom burzowym mogą towarzyszyć także bardzo silne porywy wiatru. Największe szanse wystąpienia burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale możliwe są one również w godzinach przedpołudniowych i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Wrzesień 2018

Postpiątek, 21 wrz 2018, 08:45

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.09.2018, godz. 12:00 CEST do 22.09.2018, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej i północno-zachodniej części kraju głównie przed bardzo silnymi porywami wiatru i ulewnymi opadami deszczu oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przed nami prawdopodobnie ostatni dzień z bardzo gorącą aurą. Kolejne dni już z dużym ochłodzeniem i większą ilością chmur i opadów. Główną przyczyną gwałtownej zmiany będzie rozległy układ niskiego ciśnienia znajdujący się na północnym-zachodzie Starego Kontynentu z systemem frontów atmosferycznych wędrujących na wschód. Jeden z frontów już dziś wieczorem wkroczy do zachodniej części kraju, przynosząc opady deszczu oraz miejscami burze. W ciągu dnia również zacznie nasilać się wiatr, a wieczorem podczas przechodzenia frontu chłodnego pojawią się silniejsze porywy.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością burz...

Na obszarze objętym 1. stopniem chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 400 – 1000 J/kg), a wskaźnik niestabilności atmosfery spadnie do LI -4 ⁰C. Wodność atmosfery osiągnie około 35 mm, czyli burze mogą być wydajne opadowo. Dodatkowo z uwagi na wędrujący front chłodny pojawi się silniejsze wznoszenie w środkowej troposferze. Burze powinny zacząć powstawać późnym popołudniem i będą trwać do wczesnych godzin nocnych.

Warunki kinematyczne będą umiarkowane. Ścinanie wiatru w warstwie DLS 0–6 km wyniesie około 15 - 25 m/s, a skrętność wiatru SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2. Podwyższona kinematyka przyspieszy rozwój komórek burzowych oraz organizowanie się w większe struktury (układy liniowe). Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru, przeważnie 80 – 90 km/h, lokalnie nawet do 100 km/h i więcej oraz opady gradu o średnicy do 3 cm.

W pozostałej części kraju objętym możliwością burz spodziewamy się niższych wartości termodynamicznych (CAPE 200 – 500 J/kg, LI -2 °C). Pojawi się również podwyższona kinematyka, DLS 0-6 km (10 – 20 m/s), oraz SRH 0-3 km (50 – 150 m2/s2). Burze nie powinny być aktywne elektrycznie i prawdopodobnie zanikną w 1 części nocy. Tutaj głównym zagrożeniem również będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru, miejscami do 80 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postsobota, 22 wrz 2018, 00:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.09.2018, godz. 08:00 CEST do 23.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wybrzeża głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz mniejszego ryzyka wystąpienia trąb wodnych i ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po przejściu aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Norwegii, do Europy Środkowej, w tym do naszego kraju, napłynie o wiele chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Napływ znacznie chłodniejszego powietrza zaznaczy się także w wyższych partiach troposfery, co będzie przyczyną występowania niezbyt dużej chwiejności. W sobotę wspomniany wcześniej ośrodek niskiego ciśnienia przesunie się nieco bardziej na północ i oddali się od Polski. Dość duży gradient ciśnienia będzie przyczyniał się do występowania dość silnego wiatru w dolnej troposferze, zwłaszcza w rejonie Morza Bałtyckiego. Pomimo tego faktu, wartości wskaźników kinematycznych w miejscach występowania chwiejności atmosferycznej będą przeważnie niewielkie. Prognozowany jest natomiast duży pionowy gradient temperatury w dolnych 500 m troposfery. Nad wodami Morza Bałtyckiego będzie on osiągać i przekraczać 15°C/km.

OMÓWIENIE:

... Polska północna i północno-zachodnia, w szczególności Wybrzeże ...

Nad Morzem Bałtyckim rozwinie się tzw. efekt jeziora, który będzie oddziaływał również na obszary lądowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Morza. Komórki burzowe, często organizujące się w liniowe układy wielokomórkowe spodziewane są już od godzin porannych. Szczególnie dużo komórek powstanie w godzinach popołudniowych, kiedy energia CAPE nad ciepłymi wodami morskimi wzrośnie do ok. 500 J/kg i pojawi się niezbyt silna dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Układy burzowe będą przesuwać się z zachodu/północnego-zachodu na wschód/południowy wschód i dość często będą wkraczać na ląd, gdzie po pewnym czasie będą słabnąć i zanikać. W związku z wiatrem o prędkości do ok. 20-22 m/s występującym na poziomie izobarycznym 850 hPa, podczas burz i przechodzenia układów konwekcyjnych mogą występować silne porywy wiatru osiągające prędkość do ok. 80 km/h. Punktowo w pobliżu linii brzegowej Morza Bałtyckiego prędkość wiatru w porywach może być jeszcze większa, stąd istnieje konieczność wydania 1. stopnia zagrożenia. Ze względu na duży pionowy gradient temperatury i sporą wartość energii CAPE w dolnej troposferze, nie wykluczamy pojawienia się kilku trąb wodnych. Niskie położenie izotermy 0°C będzie sprzyjać opadom drobnego gradu podczas przechodzenia silniejszych rdzeni opadowych. Burze w rejonie Wybrzeża będą aktywne także w nocy z soboty na niedzielę. Należy zaznaczyć, że w okresie ważności prognozy nie wyklucza się rozwoju 1-2 układów o charakterze training storms, w których nowe komórki będą powstawać na ciepłymi wodami Bałtyku, a następnie przemieszczać się w to samo miejsce nad lądem. W przypadku wystąpienia takich układów miejscami może dojść do dużej akumulacji opadów deszczu. Całkowita suma opadów występujących w ciągu kilku godzin może osiągnąć i przekroczyć 40 mm, co może być przyczyną miejscowych podtopień.

... północny wschód kraju ...

W godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowany jest rozwój silnych komórek konwekcyjnych. Niewykluczone, że niektóre z tych komórek wygenerują wyładowania atmosferyczne. Ze względu na małą wartość energii CAPE (do 250 J/kg) burze będą na ogół słabe i krótkotrwałe.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 23 wrz 2018, 00:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.09.2018, godz. 08:00 CEST do 24.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


Podczas mijającego tygodnia obserwowaliśmy odbudowę cyrkulacji strefowej. Głównie nad Europę zachodnią i centralną nadciągnęły dynamiczne ośrodki niskiego ciśnienia, które były sprawcami licznych wichur. W niedzielę czeka nas kulminacja dotychczasowego trendu. Stosunkowo płytki niż, który powstał nad wodami Atlantyku, napędzany silnym prądem strumieniowym, bardzo szybko przejdzie dość nietypową trasą, od południowej Anglii do centralnej Polski, w zaledwie 24 godziny. W tym czasie prognozowane jest stopniowe pogłębianie się niżu z 1012 hPa do poniżej 1000 hPa. Takie wartości ciśnienia nie są czymś niezwykłym, jednak głównie dzięki szybkiej rozbudowie wyżu znad Atlantyku, gradient baryczny będzie znacznie zaostrzony. Północna część naszego kraju przez cały czas trwania prognozy znajdować się będzie w chłodnej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Jedynie w południowej Polsce, na krótko, w godzinach popołudniowych i wieczornych napłynie cieplejsza, polarnomorska masa powietrza, stanowiąca cieły sektor omawianego niżu, jednak bardzo szybko zostanie wypchnięta, przez chłodny front atmosferyczny.

OMÓWIENIE

... Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia...


Prognozowanie dynamicznych ośrodków niskiego ciśnienia jest obarczone dużą dozą niepewności. Dokładny przebieg wydarzeń będzie zależał od wielu zmiennych, takich jak gradient baryczny, umiejscowienie niżu w czasie, jego trasa, a także realna energia konwekcji. Z tego powodu już na wstępie należy zaznaczyć, że został wydany tylko 1 stopnień zagrożenia, jednak nie można wykluczyć późniejszej aktualizacji do stopnia 2.
Niż podczas swojej wędrówki przez Europę zachodnią, będzie korzystał z ciepłego i wilgotnego powietrza, które cechować się będzie potencjalną energią konwekcji CAPE 200-600 J/kg. Do Polski niż ma dotrzeć w pierwszej części nocy, kiedy CAPE zmaleje do 100 - 300 J/kg. Zaostrzanie się gradientu barycznego spowoduje jednak wzrost parametrów kinematycznych, które osiągną wysoki, a nawet berdzo wysoki poziom DLS 0-6 km 30-40 m/s, LLS 0-1 km 16-24 m/s, SRH 0-3 km 200- 700 m2/s2, SRH 0-1 km 100-400 m2/s2.

Najprawdopodobniej na terenie Niemiec dojdzie do inicjacji głębokiej konwekcji, która bardzo szybko powinna zorganizować się w superkomórki, lub co bardziej prawdopodobne w układ wielokomórkowy typu MCS, z wbudowaną linią szkwału. Wraz z chłodnym frontem atmosferycznym konwekcja będzie się przemieszczać na wschód, z odchyleniem na północny-wschód, w stronę Czech, a w godzinach nocnych także Polski. Ze względu na marginalną chwiejność, struktury powstałe za naszą zachodnią granicą, po wkroczeniu nad terytorium Polski powinny słabnąć, choć w przypadku konwekcji napędzanej kinematyką, nie jest to regułą. Ewentualne zmniejszenie aktywności elektrycznej i słabsza organizacja, niekoniecznie muszą oznaczać osłabienie potencjału do generowania niebezpiecznych zjawisk, jakim będą silne porywy wiatru dochodzące, lub nawet przekraczające 100 km/h. W mniejszym stopniu zagrożeniem mogą okazać się trąby powietrzne związane z mezocyklonem, lub formacją LEWP, jak linia szkwału, czy bow echo, jednak ryzyko wystąpienia tego zjawiska będzie niewielkie. Słaba chwiejność atmosferyczna nie będzie sprzyjać opadom gradu, a szybkie przemieszczanie się burz powinno wykluczyć nadmierne opady deszczu, które lokalnie mogą wynieść 10-15 mm. Burze będą możliwe głównie w pierwszej części nocy, po czym osłabną, lub przemieszczą się za wschodnią granicę kraju.

...Polska Północna...


Nad ciepłe wody Bałtyku napłynęła chłodna masa powietrza pochodzenia polarnomorskigo. Stromy pionowy gradient temperatury w dolnej części troposfery przyczyni się do wzrostu energii konwekcji CAPE do 200 J/kg. Nad Bałtykiem umiejscowiony jest silny prąd strumieniowy, jednak konwekcja będzie zbyt płytka, by miał on znaczenie dla jej intensywikacji, a w dolnej troposferze, poziomy przepływ powietrza będzie znacznie słabszy i wyniesie 10-15 m/s dla wysokości izobarycznej 850 hPa. W związku z tym prognzuje się powstanie komórek opadowych i burzowych. Podczas ich przechodzenia możliwe będą opady deszczu do 20 mm, które mogą się kumulować, silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/s, a być może także opady drobnego gradu. Konwekcja będzie występować przez cały czas trwania prognozy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 23 wrz 2018, 17:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 23.09.2018, godz. 17:30 CEST do 24.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

... Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...


Bieżące obserwacje danych radarowych, satelitarnych i synoptycznych, w dużej mierze potwierdzają prognozowany przez modele numeryczne scenariusz. Dynamiczny niż atmosferyczny wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, z dużą szybkością przechodzą nad Europą zachodnią i kierują się w stronę naszego kraju. Można zauważyć jednak pewne różnice względem prognoz modelu GFS. Trasa niżu przebiega bardziej na północ, a w jego centrum ciśnienie jest nieznacznie niższe od prognozowanego. Jeśli ten tręd się utrzyma, to gradient baryczny będzie większy, co przełoży się na silniejszy poziomy przepływ powietrza. Zawartość pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery jest podobna, lub nieznacznie wyższa od prognozowanej, dzięki czemu można potwierdzić występowanie energii potencjalnej CAPE, która wraz z niżem wkroczy do naszego kraju. Obecnie pierwsze burze pojawiły się w Niemczech, gdzie uformował się układ MCS w postaci lini szkwału, który generuje silne porywy wiatru. Prognozuje się dalszy rozwój wspomnianego układu MCS, a także nie można wykluczyć powstania nowych ośrodków konwekcyjnych. Wieczorem i w pierwszej części nocy konwekcja powinna dotrzeć do naszego kraju. Pierwszymi zagrożonymi regionami będą Dolny Śląsk, woj. Opolskie i Śląskie, gdzie formacje burzowe będą najbardziej zorganizowane. Najprawdopodobniej przejdzie tam linia szkwału generująca porywy wiatru 100-110 km/h, a lokalnie do 120 km/h. Nie można wykluczyć pojawienia się trąb powietrznych związanych z systemem LEWP, lub mezocyklonem superkomórkowym. W miarę upływu czasu burze powinny słabnąć, jednak w dalszym ciągu będą miały potencjał do generowania powywów wiatru na poziomie 90-110 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postponiedziałek, 24 wrz 2018, 08:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.09.2018, godz. 08:30 CEST do 25.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:


Po przejściu dynamicznego niżu ‚Fabienne’, nad Polskę szerokim strumieniem dociera masa powietrza pochodzenia arktycznego. Charakteryzuje się ona niskimi temperaturami w środkowych i górnych warstwach profilu – na wysokości 850 hPa (tj.ok.1,5km) wyniesie ona około 0/-2°C, zaś na 500 hPa (5,5km) około -28/-32°C. Spowoduje to powstanie niestabilnych warstw powietrza, pojawienie energii potencjalnie dostępnej drogą konwekcji, a w rezultacie rozwój zachmurzenia kłębiastego i przelotnych opadów oraz burz. CAPE wyniesie dziś do 250-500 J/kg, zaś LI spadnie do -1/-2°C, niemniej jednak będą to warunki wystarczające do rozwoju rozproszonych burz.

Burze występują już teraz w północnej części kraju, a w ciągu dnia wystąpić mogą w wielu miejscami Polski. Podwyższone prawdopodobieństwo dotyczy całej północnej połowy Polski, więc możliwością rozwoju burz objęta została cała powierzchnia, choć pojedyncze wyładowania mogą wystąpić właściwie na terenie całego kraju. Burze będą jednak dość rozproszone, stosunkowo nieliczne, a niektóre z nich mogą się charakteryzować pojedynczymi wyładowaniami.

Burzom będą towarzyszyć intensywne, przelotne opady deszczu, a ze względu na nisko położoną izotermę 0°C, miejscami spadnie drobny grad, a nawet krupa. Głównym zagrożeniem będą jednak silne porywy wiatru, osiągające 70-80km/h, a w pojedynczych przypadkach nawet powyżej 90-95 km/h. Burze i opady będą się przemieszczać na południowy wschód, a w nocy zaczną zanikać. Nad Bałtykiem, ze względu na bardzo nagrzane wody, możliwy jest rozwój trąb wodnych. Tam też konwekcja może być aktywna całą dobę, chociaż w nocy będzie słabnąć po wejściu nad ląd.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron