Teraz jest czwartek, 20 wrz 2018, 12:39


Wrzesień 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4721
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Wrzesień 2018

Postsobota, 1 wrz 2018, 01:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.09.2018, godz. 08:00 CEST do 02.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę z długiej doliny geopotencjału, której oś przebiega na zachód od Polski, uformuje się odcięty niż górny, który ulokuje się po południowej stronie Alp, w rejonie Niziny Padańskiej. Od południa do naszego kraju wkroczy ciepły front atmosferyczny niżu, którego ośrodek znajdzie się wczesnym popołudniem w rejonie włoskiej Toskanii. Nad Polską będzie zalegać umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie, które zacznie być stopniowo wypychane przez bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe napływające z południa. Wiatr w górnej i środkowej troposferze w rejonie Polski będzie słaby, natomiast w dolnej troposferze, zwłaszcza na południu naszego kraju, zaznaczy się nieco silniejszy wiatr wschodni. Powietrze zwrotnikowe, które wkroczy do naszego kraju, będzie charakteryzować się występowaniem umiarkowanie dużych wartości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE).

OMÓWIENIE:

… Południe Polski …

Energia CAPE w tej części kraju w godzinach popołudniowych będzie osiągać wartości do 1000-1400 J/kg. Przy umiarkowanie silnym wymuszaniu ruchów wznoszących w środkowej troposferze i udziale czynników orograficznych (zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich) możliwy jest rozwój komórek burzowych, które miejscami mogą tworzyć niewielkie i nietrwałe klastry burzowe. Zjawiska prognozowane są przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych, a ich liczba nie powinna być duża. Burze na ogół będą niezorganizowane, choć w woj. opolskim, śląskim oraz na południu i zachodzie woj. małopolskiego ze względu na pionowe ścinanie wiatru DLS dochodzące do ok. 12-15 m/s nie można wykluczyć rozwoju 1-2 nieco bardziej trwałych burz superkomórkowych. W trakcie tych burz mogą wystąpić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia oraz opady niewielkiego gradu. Natomiast w woj. podkarpackim niewykluczona jest silniejsza burza pulsacyjna z porywami wiatru do ok. 80 km/h. W nocy nie wyklucza się nadejścia słabych i zanikających burz wielokomórkowych od strony Słowacji i Czech. Podsumowując, prognozowane ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk będzie marginalne i nie wymaga wydania stopnia 1. zagrożenia.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Igor Laskowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 426
 • Dołączył(a): środa, 1 wrz 2010, 11:28
 • Lokalizacja: Opole
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 2 wrz 2018, 09:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.09.2018, godz. 09:30 CEST do 03.09.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Beskidów Zachodnich i Tatr głównie przed ulewnymi opadami deszczu oraz opadami gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę wpływ na pogodę w Polsce będą miały dwa główne ośrodki baryczne. Północna, centralna i wschodnia część Polski będzie w zasięgu rozbudowującego się układu wysokiego ciśnienia znad południowej części Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Południowa część kraju będzie natomiast w zasięgu oddziaływania powstałego wczoraj odciętego niżu górnego ulokowanego w rejonie Niziny Padańskiej (północna część Włoch) z formującymi się po wschodniej stronie układu (w obrębie krótkiej fali górnej) niżami mezoskalowymi. Nad przeważającą częścią Polski zalegać będzie ulegająca transformacji masa powietrza zwrotnikowego. W drugiej części dnia i wieczorem na chłodnym froncie atmosferycznym przebiegającym  południe od naszego kraju (wschodnie Czechy, Austria, zachodnie Węgry i Słowacja) dojdzie do rozwoju krótkiej fali górnej z zaznaczoną strefą zbieżności wiatru, która przyczyni się do utworzenia lokalnie gwałtownych burz i prawdopodobnego mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się z południowego-wschodu na północny-zachód. W Polsce lokalne burze możliwe będą możliwe będą głównie w ciągu dnia w południowej części kraju.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Na zaznaczonym obszarze za sprawą orograficznego unoszenia mas powietrza oraz rozwoju strefy zbieżności wiatru w ciągu dnia, burze będą najbardziej prawdopodobne. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji może osiągnąć wartości dochodzące do 800-1500 J/kg. Mając na uwadze umiarkowane wartości ścinania i skrętu wiatru (DLS do 8-12 m/s, LLS 0-1 km 6-10 m/s, SRH 0-3 km 6-10 m2/s2) możliwy będzie zarówno rozwój burz wielokomórkowych, jak i pojedynczych superkomórek burzowych, z ulewnymi opadami deszczu (do 20-35 mm opadu), opadami gradu (maksymalnie do 2-3,5 cm średnicy) i silnymi porywami wiatru. Poszczególne komórki konwekcyjne mogą być również aktywne elektrycznie. Rozwój burz na tym obszarze możliwy będzie głównie w godzinach południowych i popołudniowych, lokalne burze niewykluczone są również w godzinach nocnych.

... Pozostały obszar objęty możliwością burz ...

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna w ciągu dnia osiągnie wartości ok. 400-1000 J/kg, w zależności od wielkości zachmurzenia determinującego insolację w ciągu dnia i tym samym chwiejność termodynamiczną dla cząstki uniesionej z okolic powierzchni ziemi. Ze względu na relatywnie słabsze mechanizmy wznoszące przy przepływie mas powietrza ze wschodu na zachód, prawdopodobieństwo rozwoju burz w ciągu dnia będzie relatywnie niewielkie. W przypadku rozwoju burz na tym obszarze, przybierać będą generalnie postać pojedynczych komórek burzowych bądź niewielkich burz wielokomórkowych, z których najsilniejsze mogą przynieść chwilami intensywne opady deszczu do 10-15 mm, silne porywy wiatru do ok. 80 km/h oraz opady drobnego gradu. Parametry kinematyczne na tym obszarze będą relatywnie podobne jak na obszarze zaznaczonym 1 stopniem zagrożenia, stąd w przypadku rozwoju burz na tym obszarze, niewykluczone będzie utworzenie pojedynczej, ale niezbyt trwałej superkomórki burzowej, zwłaszcza w południowej części zaznaczonego obszaru. Wieczorem i w nocy w związku ze zbliżającą się krótką falą górną i silniejszymi ruchami wznoszącymi, lokalne burze możliwe będą zwłaszcza w południowo-zachodniej części zaznaczonego obszaru.

Obrazek
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 427
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postponiedziałek, 3 wrz 2018, 02:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.09.2018, godz. 08:00 CEST do 04.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na opady dużego gradu i intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W poniedziałek Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pomiędzy rozległym wyżem znad Rosji, który swoim zasięgiem obejmie północną część kraju, a niżem z okolic półwyspu bałkańskiego, który wpłynie na pogodę w południowej Polsce, przynosząc opady deszczu i burze.

OMÓWIENIE

...Polska południowa...


Według wyliczeń modeli numerycznych, ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy zawęruje bardziej na północ, wgłąb naszego kraju. Będzie się ona cechować podwyższoną chwiejnością atmosferyczną CAPE 500-1500 J/kg. Poziomy przepływ powietrza będzie słabszy niż w ostatnich dniach, co przełoży się na słabsze parametry kinematyczne DLS 0-6km < 10 m/s, SRH 0-3km < 100 m2/s2. W takich warunkach prognozuje się powstanie powoli przemieszczających się burz pulsacyjnych i słabo zorganizowanych układów multikomórkowych. Nie można wykluczyć pojedynczego przypadku superkomórki. Burze będą stanowyły zagrożenie opadami gradu o średnicy 2-3cm, a także nadmiernymi opadami deszczu do 20-30 mm, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich. Możliwe będą także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Inicjacja konwekcji powinna nastąpić w godzinach popołudniowych. Największa aktywność spodziewana jest wieczorem, choć pojedyncze burze możliwe będą także w nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7022
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postwtorek, 4 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.09.2018, godz. 08:00 CEST do 05.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla północno - wschodniej i cz. wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu oraz punktowo silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowych Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Nad wschodnią i częściowo południową Polską spodziewany jest rozwój dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, wzdłuż której modele przewidują większą akumulację pary wodnej. Wyraźnie podwyższona zawartość wilgoci prognozowana jest w dolnych 3 km troposfery, tym samym ułatwiając rozwój zachmurzenia konwekcyjnego. Słaby przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze będzie sprzyjać powstawaniu słabo zorganizowanych struktur burzowych, które na lokalnej strefie konwergencji mogą przybierać formę rozproszonych klastrów. Z analiz modeli GFS, WRF-ARW 12 km oraz UMPL 4 km wynika, że największego potencjału burzowego można oczekiwać częściowo w rejonach wschodnich i cz. północno - wschodnich, gdzie od rana będzie występować dość silne nasłonecznienie, ponadto pojawi się obszar ze środkowo-troposferyczną dywergencją wiatru. Burzom z najkorzystniejszymi warunkami do rozwoju w drugiej części dnia będą towarzyszyć ulewne opady deszczu, miejscami grad o średnicy do 1,5-2,5 cm (lokalnie, zwłaszcza w przypadku inicjacji kilku komórek pulsacyjnych / superkomórek wysokoopadowych, 3 cm), a także punktowo silne / bardzo silne porywy wiatru (wymieszane warstwy niestabilnego powietrza w warstwie 0-5550 m). Konwekcja będzie utrzymywać się również w godzinach nocnych.

Im dalej na południe obszaru możliwości wystąpienia burz, tym potencjał konwekcyjny powinien być mniejszy. Wszystko za sprawą spodziewanego zachmurzenia po nocnej i porannej konwekcji, która może w większym stopniu ograniczyć inicjację aktywniejszych formacji konwekcyjnych. Mimo to 1. stopień zagrożenia zostaje uwzględniony dla samych krańców południowych, gdzie pod wpływem oddziaływania wymuszania orograficznego możliwe jest wystąpienie większych sum opadowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4721
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postśroda, 5 wrz 2018, 00:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.09.2018, godz. 08:00 CEST do 06.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę nasunęła się zatoka niżowa biegnąca z południowego wschodu na północny zachód. W środę w godzinach popołudniowych oś tej zatoki będzie przebiegała przez wschód naszego kraju, gdzie w dolnej troposferze ma występować również liniowa strefa zbieżności wiatru. Na wyższych poziomach troposfery nad Europą Wschodnią i Środkową mamy do czynienia z rozległym słabo gradientowym obszarem obniżonego ciśnienia. W górnej i w środkowej części troposfery występują tu wiatry o niewielkiej prędkości, a wartości wskaźników kinematycznych są niskie. Burze w okresie ważności prognozy będą rozwijały się przede wszystkim w pobliżu osi zatoki niżowej, w strefie zbieżności wiatru. Prognozowane jest tu nieco większe nagromadzenie się wilgoci oraz wznoszenie mas powietrza. Towarzyszyć temu będzie umiarkowanie duża wartość energii CAPE, stąd burze w pojedynczych przypadkach mogą być silniejsze i trwalsze, choć na ogół prognozowane są niezorganizowane i nietrwałe układy konwekcyjne.

OMÓWIENIE:

… południowy wschód i wschód Polski …

Wszystko wskazuje na to, że strefa zbieżności wiatru występująca w warstwie granicznej troposfery w tej części kraju przyczyni się do rozwoju wielu ośrodków burzowych. Czynnikiem utrudniającym rozwój burz może być jednak dość duże zachmurzenie, które miejscami może otrzymywać się do południa. Dużo burz może rozwinąć się na obszarach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego, gdzie wiatr wiejący w stronę gór będzie wymuszał wznoszenie się mas powietrza. Liczne ośrodki burzowe mogą także uformować się w woj. podlaskim, na wschodzie woj. mazowieckiego i w woj. lubelskim, gdzie sprzyjać temu będzie dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Przy energii CAPE rzędu 800-1400 J/kg mogą formować się prawie stacjonarne komórki burzowe, które lokalnie mogą być bardziej długotrwałe i będą łączyć się w niezorganizowane klastry burz. W związku z takim trybem konwekcji nie wyklucza się punktowych opadów rzędu ponad 40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i lokalnych podtopień. Ponadto, w pierwszej fazie rozwoju zjawisk może spaść grad o średnicy do ok. 2,5 cm oraz wystąpić dość silny wiatr, w porywach do ok. 70 km/h. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć, choć nie wyklucza się, że w niektórych miejscach utrzymają się nawet do godzin porannych.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Warunki do rozwoju burz będą wyraźnie słabsze (znacznie niższe CAPE, brak wyraźnych mechanizmów wspomagania rozwoju komórek burzowych). Jednak modele numeryczne wskazują możliwość powstania pojedynczych i rozproszonych ośrodków burzowych, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk konwekcyjnych na tym obszarze jest znikome.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 427
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 6 wrz 2018, 01:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.09.2018, godz. 08:00 CEST do 07.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE


W dalszym ciągu pozostajemy w słabogradientowym obszarze barycznym. Z południa na północ rozciąga się słabnąca zatoka niskiego ciśnienia, która sprzyja wznoszącym ruchom powietrza. W strefie jej oddziaływania zgromadzona jest podwyższona ilość pary wodnej. Na przeważającym obszarze, energia chwiejności CAPE będzie niewielka i nie przekroczy 500 J/kg. Jedynie na południowym-wschodzie jej wartość może sięgnąć lub przekroczyć 1000 J/kg. Poziomy przepływ powietrza, w całym profilu troposfery będzie słaby. Ścinanie wiatru dla warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s. Takie warunki będą sprzyjać powstawaniu burz w postaci pojedynczych komórek i słabo zorganizowanych multikomórek. Największe szanse na pojawienie się zjawisk konwekcyjnych wystąpi w południowo-wschodniej części kraju. Burze będą niemal stacjonarne, bądź będą się przemieszczać powoli z kierunków wschodnich. Podczas ich przechodzenia wystąpią intensywne opady deszczu do 20 mm, silne porywy wiatru do 70 km/h, a także opady gradu, o średnicy, która nie powinna przekroczyć 1-1,5 cm średnicy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7022
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postpiątek, 7 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.09.2018, godz. 08:00 CEST do 08.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Pogodę w Polsce będzie kształtować rozległa zatoka niskiego ciśnienia związana z bardzo mocno rozbudowanym w pionie (nawet powyżej 200 hPa, tj. 11990 m n.p.g.) układem niżowym z centrum ulokowanym nad wodami Morza Północnego. Znad Niemiec do zachodniej Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, przed którym spodziewany jest rozwój silniejszej zbieżności wiatru. Analizy numeryczne modeli GFS oraz UMPL 4 km całkiem zgodnie wskazują na silniejszą akumulację pary wodnej w dolnych warstwach troposfery, która przyczyni się do nieznacznego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE na poziomie 300-700 J/kg). Niewielki przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze nie będzie sprzyjać zarówno dobrej organizacji konwekcji, jak i jej gwałtownemu przebiegowi. W ciągu dnia, zwłaszcza w pasie województw zachodnich należy się liczyć z rozwojem komórek konwekcyjnych, w tym lokalnych burz, generujących przede wszystkim ulewne opady deszczu. Możliwość formowania się rozproszonych ośrodków burzowych zostaje uwzględniona również dla części południowo - wschodniej, miejscami południowej i północnej, gdzie w warstwie izobarycznej 0-3000 metrów prognozowane jest silniejsze nagromadzenie wilgoci (kolejna zbieżność wiatru), sprzyjające pojawieniu się pewnej, niezbyt dużej chwiejności termodynamicznej. Największe prawdopodobieństwo rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji oczekiwane jest koło południa (miejscami powstawanie pierwszych burz możliwe jest już przed południem, zwłaszcza w południowo - wschodniej i częściowo południowej Polsce) oraz w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w nocy, wraz z wyraźnym zmniejszeniem się niestabilności troposfery, burze zaczną szybko zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4721
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postsobota, 8 wrz 2018, 02:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2018, godz. 08:00 CEST do 09.09.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nasz kraj znajduje się w zasięgu wału wyżowego łączącego Wyż Azorski z wyżem znad zachodniej Rosji. Odbudowująca się powoli typowa cyrkulacja strefowa związana z narastającym gradientem termicznym (powolne wychładzanie się obszarów położonych na północy) skutkuje bardziej typowym dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego położeniem głównych centrów kształtowania pogody. Nad północną częścią Atlantyku zaczynają rozwijać się coraz bardziej aktywne niże, które w najbliższym czasie zaczną coraz śmielej wędrować ku wschodowi. Ta dość istotna przebudowa baryczna nad Europą będzie miała szanse utrzymać się na dłużej.

W sobotę nad Polską będzie zalegało umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie zawierające w sobie sporo wilgoci. Jednocześnie nad naszym krajem z zachodu na wschód będzie się przesuwać bardzo słabo zaznaczony, zanikający chłodny front atmosferyczny. Przed nim rozwinie się dość wąska strefa niezbyt silnej chwiejności (CAPE do ok. 300-600 J/kg) oraz silnej zbieżności wiatru w warstwie granicznej troposfery. W strefie tej już około południa powstaną liczne, prawie stacjonarne komórki konwekcyjne, dające silne przelotne opady deszczu i na ogół słabe burze. Komórki te z czasem mogą utworzyć większy układ wielokomórkowy. Model GFS wskazuje na dość dużą całkowitą wodność troposfery (do ok. 28-32 mm), w związku z czym przy bardzo wolnym ruchu układów konwekcyjnych mogą miejscami wystąpić opady deszczu osiągające 30-40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i gdzieniegdzie powodujące lokalne podtopienia, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych. Innych zagrożeń związanych z aktywnością burzową w okresie ważności tej prognozy nie przewidujemy. Wartości wskaźników kinematycznych będą niskie, stąd nikłe prawdopodobieństwo powstania lepiej zorganizowanych i bardziej trwałych układów konwekcyjnych.

Najwięcej burz powinno rozwinąć się w linii ciągnącej się od Warmii przez Mazowsze aż po woj. małopolskie. Strefa ta będzie bardzo powoli przesuwać się na wschód. Zjawiska związane z głęboką konwekcją najbardziej aktywne powinny być w godzinach popołudniowych, a pod wieczór zaczną zanikać. Nie wyklucza się jednak słabych pojedynczych burz również w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 427
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2018

Postniedziela, 9 wrz 2018, 00:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.09.2018, godz. 08:00 CEST do 10.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE


W niedzielę Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia związanej ze słabymi wyżami, które oddzieliły się od wschodniej części rozległego wału wyżowego, ciągnącego się od Atlantyku. W pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę i Podkarpacie rozciągać się będzie chłodny / stacjonarny i rozmywający się front atmosferyczny. Na wschodzie kraju znajdzie się cieplejsza masa powietrza pochodzenia poralnego, która cechuje się podwyższoną zawartością pary wodnej, dzięki której energia CAPE wyniesie 150-400 J/kg. Ze względu na niewielki gradient baryczny nad środkową Europą, poziomy przepływ powietrza będzie słaby, dzięki czemu ścinianie wiatru z warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s, a 0-1 km wyniesie 2-5 m/s.

Już od godzin około południowych prognozuje się powstanie słabych ośrodków konwekcyjnych, w strefie dość wyraźniej konwergencji wiatru, związanej z omawianym wcześniej stacjonarnym frontem atmosferycznym. Powstałe burze będą mieć charakter pojedynczych komórek, a z czasem powinny połączyć się w najprawdopodobniej kilka słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych. Podczas ich przechodzenia możliwe będą obfite opady deszczu sięgające 20 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 60 km/h. Największa aktywność spodziewana jest na godziny popołudniowe, jednak pojedyncze burze będą mogły występować także w pierwszej części nocy, po czym powinny zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7022
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 13 wrz 2018, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.09.2018, godz. 08:00 CEST do 14.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Nad Polską będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. W jego ciepłym sektorze powietrza modele numeryczne prognozują większą akumulację wilgoci, która zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych będzie sprzyjać nasileniu się chwiejności termodynamicznej (MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg). Na szczególną uwagę zasługują godziny wieczorne oraz nocne, kiedy wzdłuż frontu będzie przemieszczać się centrum mezoskalowego układu niskiego ciśnienia z wyraźnie nasilonym wspomaganiem procesów konwekcyjnych w dolnej i środkowej troposferze. Obecność niestabilnych warstw powietrza oraz konwekcji uniesionej wzmocni potencjał do rozwoju formacji burzowych, które będą przybierać postać pojedynczych komórek (możliwe 1-3 ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi; znacznie nasilony uskok kierunkowy w warstwie 0-3 km) / multikomórek oraz struktur wielokomórkowych, napędzanych dodatkowo nasilonym środowiskiem uskoków pionowych wiatru w bliskim sąsiedztwie wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego. Poszczególne zjawiska burzowe będą generować przede wszystkim ulewne opady deszczu i punktowo dość silne porywy wiatru, a także w mniejszym stopniu opady gradu o średnicy do 1-2 centymetrów. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia burz pojawi się w południowo – wschodniej części omawianego paragrafu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1478
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Wrzesień 2018

Postczwartek, 13 wrz 2018, 20:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.09.2018 godz. 08:00 CEST do 15.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W piątek Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego frontu chłodnego oddzielającego ciepłą i chwiejną masę powietrza od znacznie chłodniejszej z północy kontynentu. Na południowym-wschodzie naszego kraju (w strefie przedfrontowej) wystąpią dogodne warunki do rozwoju formacji burzowych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…


W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). W pobliżu frontu pojawią się mechanizmy wspomagające konwekcję (konwergencja i ruchy wznoszące), które przyczynią się do rozwoju chmur Cumulonimbus. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-15 m/s) należy spodziewać się przede wszystkim formacji pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych, niewykluczona jest też pojedyncza superkomórka wysoko-opadowa. Miejscami burzom mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania – sprzyja temu wysoka wodność troposfery (do 40 mm) w połączeniu z dość małą prędkością przemieszczania się burz oraz tendencją do formowania się multikomórek. Lokalnie najsilniejszym komórkom burzowym mogą towarzyszyć także bardzo silne porywy wiatru. Największe szanse wystąpienia burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale możliwe są one również w godzinach przedpołudniowych i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron