Teraz jest wtorek, 30 cze 2015, 11:55


Maj 2012

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4307
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Maj 2012

Postwtorek, 1 maja 2012, 09:48

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.05.2012, godz. 10:00 CEST do 02.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENA zostaje wydany dla woj. lubuskiego i wielkopolskiego głównie przed silnymi (lokalnie niszczącymi) porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed większym gradem i ulewnymi opadami deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W pasie od Morza Bałtyckiego przez Wyspy Brytyjskie i Północny Atlantyk rozbudował się wał wyżowy. Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajduje się z kolei rozległy niż wysoki utrzymujący napływ ciepłej masy powietrza do Polski. Coraz mniejsze ruchy powietrza nad Polską oraz pojawianie się stref konwergencji w dolnych partiach troposfery sprzyja coraz większej akumulacji wilgoci, co przy dużych gradientach pionowych temperatur sprzyja rozwojowi pojedynczych, na ogół słabo zorganizowanych burz.

OMÓWIENIE:

… Polska Zachodnia, Centralna oraz tereny górskie i podgórskie …

GFS / HiRLAM widzą wyraźne pasmo zgromadzenia się przyziemnej wilgoci ciągnące się od Ziemi Lubuskiej aż po północne Mazowsze. Pasmo to będzie związane z konwergencją w przyziemnej części troposfery. O ile w ostatnich dniach burz nie było, a wartość temperatury punktu rosy były przez modele znacząco przeszacowane, o tyle teraz część modeli pokazuje rozwój stref opadów konwekcyjnych w strefie zwiększonej wilgotności, co sygnalizuje pojawienie się burz późnym popołudniem. Również na terenach górskich, gdzie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi głębokiej, wilgotnej konwekcji jest orografia terenu, istnieje pewna szansa na rozwój komórek burzowych. Burze przy CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg i braku silniejszych wiatrów w całej troposferze nad Polską będą mieć charakter pojedynczych, pulsacyjnych komórek, w trakcie których mogą występować bardzo silne porywy wiatru. Większy grad spodziewany jest w przypadku najsilniejszych burz. Model UM prognozuje silne komórki burzowe trwające także przez większą część nocy, stąd nie wyklucza się lokalnych podtopień uwzględniając fakt, że burze będą przemieszczać się bardzo wolno, a skupisko pojedynczych komórek związane z konwergencją w dolnej troposferze może być przyczyną powstania słabego klastra burz.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon_Poręba

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Lokalizacja: Tarnów Małopolskie

Re: Maj 2012

Postśroda, 2 maja 2012, 10:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.05.2012, godz. 10:00 CEST do 03.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. południowych, oraz centralnych głównie przed silnymi (lokalnie niszczącymi) porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed większym gradem i ulewnymi opadami deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dniu dzisiejszym do Polski w dalszym ciągu napływa ta sama, bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego, z południa Europy. Jednakże zawartość pary wodnej jest w nim dużo większa. Polska znajdzie się dodatkowo pod wpływem rozległej i szerokiej zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad południowej Turcji. W obrębie zatoki, bezpośrednio na południe od Polski, prognozowany jest rozwój płytkich niżów, które dostarczać będą wilgoci.

OMÓWIENIE:

Niemal w całej Polsce spodziewane są wysokie temperatury, oraz duża wilgotność. Jedynie nad rejonami północnymi, oddziaływanie powietrza zwrotnikowego będzie najmniejsze. Wysoka temperatura powietrza i punktu rosy w połączeniu ze stromym gradientem, spowoduje wystąpienie znaczącej chwiejności termodynamicznej. Na ogół będą to wartości bliskie 1000 J/kg, lecz miejscami, będzie to nawet powyżej 1500 J/kg. Brak większej dynamiki w troposferze, sprawi że burze nie będą dobrze zorganizowane, oraz nie powinny przynosić niszczących zjawisk. Jednakże, burzą sprzyjać będzie silna konwergencja. Bardzo stromy gradient wywołany znacznym niedosytem wilgoci w poza przyziemnych warstwach troposfery. W takich warunkach burze mogą produkować grad wielkości 2-3 cm, oraz silne porywy wiatru, które chwilami mogą przekroczyć 90 km/h. Burze zaczną rozwijać się popołudniu, a utrzymywać mogą się do późnych godzin nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 9917700
mail: szzym0n@wp.pl
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 303
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2012

Postczwartek, 3 maja 2012, 00:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 03.05.2012, godz. 08:00 CEST do 04.05.2012 godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej, centralnej i południowej części kraju głównie przed silnymi opadami deszczu i w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie znajdować się w obszarze niskiego ciśnienia. Europa Środkowa wciąż będzie objęta w zatoce z powietrzem zwrotnikowym. To powietrze będzie miało ze sobą więcej wilgoci. Powoli to zachodniej części kraju zacznie wkraczać front chłodny, który będzie dość aktywny, przynosząc ulewy i burze. Najprawdopodobniej w czwartek powstanie niż nad Polską, który będzie zmierzał w kierunku północno-zachodnim.


OMÓWIENIE:

Prognozy na czwartek znowu ulegają częstym zmianom. Jednak jest wiele czynników, które będą decydować o tym, że burze będą gwałtowne. Będą ze sobą nieść silne, ulewne opady deszczu oraz może pojawić się grad, którego średnica może wynieść 2 -3 cm.

Burze najprawdopodobniej zaczną się tworzyć już od rana, ale tylko na zachodzie kraju. Z biegiem czasu będą powoli zmierzać w stronę centrum stopniowo wzmacniając się. Również nad krajem powoli zacznie tworzyć się ośrodek niżowy, w którym będą występować zbieżności wiatrów (w różnych miejscach). Do tego jeszcze dojdzie dość duża chwiejność termodynamiczna osiągająca 1000 – 2000 J/kg, z tym, że nie ma pewności jakie pkt rosy będą występować jutro w Polsce. Wystąpi również duża wodność atmosfery, sięgająca 30 mm. Najgroźniejsze burze powinny wystąpić wieczorem i w nocy, gdy front chłodny ruszy ku wschodowi. Wtedy najprawdopodobniej zamieni się w mezoskalowy układ konwekcyjny, niosący ze sobą ulewne opady deszczu z dużą ilością wyładowań atmosferycznych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 6324
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 4277004

Re: Maj 2012

Postczwartek, 3 maja 2012, 18:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.05.2012, godz. 08:00 CEST do 05.05.2012, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i większego gradu oraz silnych (miejscami niszczących) porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Z zachodu na wschód naszego kraju będzie stopniowo wędrować strefa pofalowanego frontu chłodnego, jednocześnie wypierającego gorącą i wilgotną masę powietrza pochodzenia zwrotnikowego za naszą wschodnią granicę państwową. W strefie oddziaływania frontu spodziewane jest wystąpienia silniejszej zbieżności wiatrów w dolnych warstwach troposfery, co wraz z większym nagromadzeniem pary wodnej w środowisku wysokiej temperatury powietrza w PBL, będzie skutkować istotnie zwiększoną chwiejnością termodynamiczną.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Według najnowszych prognoz opartych na modelach numerycznych, w pasie od dzielnic południowych, przez częściowo regiony centralne, aż po cały wschód RP przewiduje się wystąpienie zwiększonej do około 1000-1700 J/kg energii potencjalnej konwekcji. Duża wilgotność względna powietrza oraz wystąpienie silniejszych i dość głębokich stref zbieżności wiatrów w planetarnej warstwie granicznej może przyczynić się do szybkiej inicjacji komórek burzowych, szybko przekształcających się w wędrujące z południowego - zachodu na północny - wschód / południa na północ klastry burzowe (w późniejszym etapie niewykluczony jest nawet układ MCS). Wciąż słaby, choć w przeciwieństwie do minionych dni nieco silniejszy przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze nie będzie sprzyjać szybkiemu przemieszczaniu się poszczególnych ośrodków burzowych, które w środowisku sporej wodności troposfery, mogą okazać się groźne ze strony nadmiernych opadów deszczu, mogących powodować podtopienia, a nawet zalania. Niewykluczone, iż nieco podwyższone pionowe uskoki kierunkowe wiatru spowodują powstanie kilku burz zawierających rotujące prądy wstępujące, w czasie których największe zagrożenie - obok gwałtownych opadów deszczu - może stanowić grad większych rozmiarów (o średnicy do około 3 centymetrów). Również ośrodki burzowe z najsilniejszymi, nierotującymi prądami wstępującymi mogą mieć tendencje do generowania opadów gradu, przeważnie do 1-2 cm oraz silniejszych (punktowo niszczących) porywów wiatru. Głęboka konwekcja obecna może być już od godzin rannych, jednak największe natężenie osiągnie po południu i wieczorem.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4307
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2012

Postpiątek, 4 maja 2012, 22:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.05.2012, godz. 08:00 CEST do 06.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENA zostaje wydany dla części Polski Zachodniej, Północno-Zachodniej i Południowo-Zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i silnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się po wschodniej stronie długiej fali górnej znad Europy Północno-Zachodniej, w oddziaływaniu rozległego i dość głębokiego układu niżowego znad Płw. Skandynawskiego. Przez kraj będą dalej przechodzić fronty atmosferyczne, wzdłuż których prognozowana jest pewna chwiejność termodynamiczna. Po południu na południowym zachodzie naszego kraju zacznie się rozwijać układ niżowy i właśnie tam wystąpią najlepsze warunki do tworzenia się zjawisk burzowych. W nocy z soboty na niedzielę układ niżowy wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieści się nad Polskę Centralną. Za chłodnym frontem wspomnianego układu zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze.


OMÓWIENIE:

… Polska Południowo-Zachodnia i Zachodnia, a pod wieczór i w nocy także Polska Centralna …

Inicjacja zjawisk burzowych może rozpocząć się już wczesnym popołudniem, głównie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce, gdzie CAPE będzie największe i ma osiągać wartość do ok. 600-1000 J/kg. W północno-zachodniej części Polski w górnej / środkowej troposferze pojawi się silniejszy przepływ poziomy mas powietrza, co doprowadzi do powstania pionowych uskoków wiatru (DLS do ok. 20 m/s). Również w dolnej troposferze prognoza pokazuje zwiększone wartości pionowych uskoków, co może przyczynić się do tworzenia bardziej zorganizowanych układów burzowych. Obecnie wygląda na to, że obok burz w południowo-zachodniej Polsce, w pasie od Ziemi Lubuskiej po Pomorze Wschodnie może się utworzyć linia komórek burzowych. Na tej linii niewykluczone są niezbyt silne superkomórki burzowe przynoszące większy grad (do 2-3 cm w średnicy).
Później, pod wieczór, w związku z przechodzącym z południowego zachodu na północny wschód rozwijającym się układem niskiego ciśnienia, może uformować się większa burza wielokomórkowa, w której zagrożeniem mogą być silne opady deszczu (wszystko wskazuje na to, że burza będzie miała dogodne warunki do wytworzenia sporego, słabo zorganizowanego klastra burz lub nawet MCS-a, który jednak nie będzie się przesuwać zbyt szybko). W nocy układ ten dotrze do Polski Centralnej, gdzie albo zaniknie, albo bardzo mocno osłabnie.

… Pozostały obszar zaznaczony możliwością burz …

Prawdopodobnie, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich, rozwinie się trochę komórek burzowych, jednak powinny być one słabsze, niż w ostatnich dniach. Być może w kilku miejscach niemal stacjonarne i niezorganizowane komórki burzowe dadzą dość duże sumy opadowe, ale zagrożenia licznymi i silnymi podtopieniami nie widać. Burze powinny zaniknąć późnym wieczorem / wczesną nocą.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1327
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2012

Postsobota, 5 maja 2012, 23:18

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.05.2012, godz. 08:00 CEST do 07.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENA zostaje wydany dla Polski wschodniej i południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Na skutek wędrówki niżu i frontu ciepła masa powietrza będzie stopniowo wypychana na wschód i południe. Ustępujące powietrze, głównie na skutek większej zawartości pary wodnej, będzie niestabilne, a to oznacza możliwość rozwoju zjawisk burzowych w strefie frontowej.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty prognozą...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (SBCAPE na ogół do 1000 J/kg). Ruchy wznoszące i konwergencja przyczynią się do wystąpienia głębokiej konwekcji w pobliżu niżu i frontu. Burze będą się rozwijać w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-15 m/s). Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozwój w ciągu dnia klastrów wielokomórkowych, ale niewykluczone są 1-2 superkomórki. W czasie burz zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu, szczególnie jeśli rozwinie się większy układ burzowy (na to pewne szanse są głównie w centralnej i północno-wschodniej Polsce). Niewykluczone są też opady gradu o średnicy około 2 cm (zwłaszcza na wyżej położonych terenach Polski południowej), czemu sprzyja m.in. duży pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze (sięgający 7°C/km). Rozwój zjawisk burzowych nastąpi zapewne już w godzinach przedpołudniowych (niewykluczone są nawet poranne pozostałości nocnej konwekcji), ale ich największa intensywność jest przewidywana popołudniu. Burze mogą jednak występować nawet do godzin nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1139
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Maj 2012

Postniedziela, 6 maja 2012, 22:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.05.2012, godz. 08:00 CEST do 08.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie po wschodniej stronie doliny geopotencjału, obejmującą Skandynawię, Wyspy Brytyjskie i północną część Atlantyku. W dodatku nad Europę Środkową sięgać będzie niezbyt silny, ale rozrastający się układ wyżowy, który będzie stopniowo wypychał pofalowany front atmosferyczny ze wschodnich rejonów RP nad teren wschodnich sąsiadów. Mimo to głównie nad Podkarpacie będzie dopływać trochę wilgotnego, cieplejszego powietrza.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty prognozą...

W strefie oddziaływania frontu możliwy jest rozwój słabo zorganizowanych multikomórek burzowych, które w środowisku niezbyt silnych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) będą przemieszczać się dość wolno. Do tego faworyzowany będzie ruch wzdłuż frontu, stąd nad jednym obszarem może przechodzić kilka ośrodków burzowych. Rozwojowi burz sprzyjać będzie głównie głęboka konwergencja. Uwzględniając powyższe, oraz wodność troposfery na poziomie 25-28mm głównym zagrożeniem podczas przechodzenia układów konwekcyjnych mogą być dość intensywne opady deszczu o wydajności do około 20-30mm. Burze w tym rejonie są możliwe od rana. Popołudniu natomiast powinny opuścić nasz kraj. Możliwe jednak, że ich rozwój będzie bardziej ograniczony z powodu dużego zachmurzenia, dlatego stopień 1 nie zostaje wydany.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
''Jedno jest pewne - zawsze jest TERAZ'' - Eckhart Tolle

Lokalny blog pogodowy : http://stacja-zary.blogspot.com/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1156
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2012

Postwtorek, 8 maja 2012, 23:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.05.2012, godz. 08:00 CEST do 10.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę, na krótki czas Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Taka sytuacja baryczna obejmie nie tylko nasz kraj ale i zachodnią część kontynentu. Za sprawą frontów atmosferycznych należy spodziewać się słabych lub umiarkowanych burz, które pojawią się na zachodzie Polski.
OMÓWIENIE

...Obszar objęty prognozą...

...POLSKA ZACHODNIA...

Prognozuje się wystąpienie słabej i umiarkowanej energii dostępnej konwekcyjnie rzędu około 400-600 J/kg. Największa niestabilność atmosfery pojawi się na Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim. Dodatkowo warunki kinematyczne nie będą zbyt dobre. Przy takiej sytuacji należy spodziewać się słabo zorganizowanych burz lub niewielkiej burzy wielokomórkowej. Ciekawie jednak wygląda sytuacja w południowej części Bałtyku gdzie średnie wartości LLS oraz umiarkowana chwiejność dają podstawę do stwierdzenia, że istnieje możliwość wystąpienia słabej trąby wodnej.

Zjawiska burzowe pojawią się po południu, a część z nich przywędruje do nas z Niemiec. Burze przemieszczać się będą głównie w kierunku północno-wschodnim. Największym zagrożeniem ze strony burz mogą być lokalne, intensywne opady deszczu, głównie w północno-zachodniej części Polski.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
gg: 666327
Offline
Avatar użytkownika

Szymon_Poręba

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Lokalizacja: Tarnów Małopolskie

Re: Maj 2012

Postczwartek, 10 maja 2012, 01:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.05.2012, godz. 08:00 CEST do 11.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza Zachodniego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i porywistego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek do Polski napływać będzie ciepłe powietrze. Napływ ten będzie związany z niżem znad Wielkiej Brytanii, który przemieszczać będzie się na północny wschód. Wraz z nim podążać będzie chłodny front atmosferyczny. Za jego sprawą w przyziemnej warstwie troposfery pojawi się większa wilgotność. Jednakże wkroczenie tej wilgoci będzie blokowane przez klin wyżowy, który zalegać będzie nad Polską wschodnią.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty prognozą...

Ciepłe powietrze w ciągu dnia charakteryzować będzie się miejscami podwyższoną wilgotnością, lecz powietrze będzie lekko niestabilne. Brak wspomagania oraz wyraźnej konwergencji, sprawia że pojawienie się burz w dzień stoi pod znakiem zapytania. Prawdopodobnie pojawi się kilka małych, krótkotrwałych komórek opadowych a miejscami burzowych. Jednakże pod wieczór możliwe jest wkroczenie do Polski dużego układu burzowego, który będzie miał warunki do rozwoju na terytorium Niemiec. Przemieszczać będzie się on wzdłuż frontu, w środowisku wzmożonego przepływu powietrza. Układ taki może się okazać groźny głownie z powodu możliwości wystąpienia ulewnych i długotrwałych opadów deszczu. Niebezpieczeństwem może być też silny wiatr, który pojawić może się przed czołem układu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 9917700
mail: szzym0n@wp.pl
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4307
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2012

Postpiątek, 11 maja 2012, 01:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.05.2012, godz. 08:00 CEST do 12.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski Północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, trąb powietrznych, silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia obfitych konwekcyjnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski Zachodniej i Centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i obfitych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska będzie znajdować się pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi . Do północno-zachodniej części kraju powoli będzie wkraczał front chłodny od niżu znad Skandynawii, a na wschodzie będzie sięgał wał wyżowy ze wschodniej części Starego Kontynentu. Taka sytuacja synoptyczna spowoduje, że do kraju z południowego zachodu przed frontem napływać będzie powietrze gorące i wilgotne aż znad Afryki. Front chłodny, który będzie zmierzał na południowy wschód przyniesie załamanie pogody. Pojawią się gwałtowne burze z silnymi opadami deszczu.


OMÓWIENIE:

… Polska Północna i Centralna około południa i po południu …

Sytuacja nie jest prosta do oceny. O ile model GFS prognozuje dość znaczną wilgotność w warstwie granicznej, o tyle model HiRLAM daje mniejsze wartości punktu rosy, co przekłada się na wyższy poziom kondensacji LCL prognozowanych przez ten model. Wszystko wskazuje na to, że w wyniku CAPE osiągającego wartość do ok. 1000 J/kg w ciągu dnia dojdzie do rozwoju początkowo pojedynczych komórek burzowych, przy czym część z nich pod wpływem DLS na poziomie ok. 15-25 m/s oraz SRH3 do ok. 150-200 m2/s2 może przekształcić się w superkomórki burzowe. Komórki te w miejscach istnienia konwergencji wiatrów w dolnej troposferze mogą utworzyć burzę wielokomórkową. Burze będą się przesuwać z zachodu i południowego zachodu na wschód i północny wschód. Mimo rozbieżności prognoz, nie wyklucza się, że lokalnie dojdzie do nagromadzenia się większej ilości wilgoci w dolnej troposferze. Z tego powodu może zaistnieć większa wartość energii potencjalnej konwekcji w dolnych partiach troposfery i co przy znacznych pionowych uskokach wiatru w warstwie 0-1 km AGL (LLS do 10 m/s) może doprowadzić do rozwoju trąby powietrznej. Największe ryzyko trąby powietrznej jest w woj. warmińsko-mazurskim, choć trąby powietrznej nie da się także wykluczyć w północnej części woj. kujawsko-pomorskiego i w woj. pomorskim. Jeśli w burzy wielokomórkowej rozwinie się struktura liniowa, może dojść do wystąpienia kilku przypadków bardzo silnych wiatrów prostoliniowych. Duży grad też jest możliwy, jego średnica w najsilniejszych burzach może wynieść do ok. 3 cm. Niezbyt duży pionowy gradient temperatur w środkowej troposferze ograniczy ryzyko wystąpienia większego gradu, zwłaszcza w północnej części Polski. Duże wartości PW sugerują, że w kilku miejscach mogą wystąpić podtopienia na skutek silnych opadów konwekcyjnych.

…Polska Zachodnia, a wieczorem i w nocy (11/12.05) Polska Centralna …

Tutaj burze powinny pojawić się popołudniu. Na początku będą to pojedyncze komórki burzowe, lecz późnym popołudniem prawdopodobnie na wschodzie Niemiec utworzy się klaster, który w późniejszym czasie może stać się mezoskalowym układem konwekcyjnym, który będzie zmierzał ku Polsce Zachodniej i Centralnej. Nie wykluczone jest również to, że wieczorem w Polsce Zachodniej utworzy się MCS z linią szkwału. Warunki do tego typu układu będą bardzo dobre. Energia potencjalna konwekcji wyniesie około 1000 J/kg oraz PW wyniesie ponad 30 mm. Zwiększony przepływ pojawi się również i w tym rejonie. DLS na poziomie 15 – 20 m/s oraz SRH3 100 – 200 m2/s2. Pojawi się również spora zbieżność. MCS z linią szkwału może wygenerować dość mocne porywy wiatru, osiągające wartość 80 – 90 km/h. Podczas przechodzenia układu może silnie padać oraz wystąpi spora ilość wyładowań atmosferycznych.

... R. GRZYBOWSKI / A. SUROWIECKI ...

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 6324
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 4277004

Re: Maj 2012

Postsobota, 19 maja 2012, 19:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.05.2012, godz. 08:00 CEST do 21.05.2012, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Zasadniczy wpływ na aurę w znacznej części Starego Kontynentu mają trzy układy baryczne. Pierwszy z nich, niż górny, znajduje się nad Europą Zachodnią, gdzie przynosi ulewny opady deszczu połączone z burzami, drugi (silny antycyklon) ulokowany nad Rosją oraz trzeci (ponownie górny ośrodek niżowy) z centrum umiejscowionym w rejonie Morza Czarnego. Dla naszego kraju w kontekście kształtowania pogody będą mieć wpływ ośrodki baryczne znad Europy Wschodniej, które wspólnymi siłami zaczną zagiąć bardzo ciepłą masę powietrza, która dodatkowo charakteryzować się zacznie coraz większą zawartością pary wodnej w dolnej troposferze i pojawią się warunki na inicjację głębokiej konwekcji.


OMÓWIENIE:

… Polska Wschodnia (włącznie z północnym - wschodem i południowym - wschodem), częściowo Północna oraz Południowa i Centralna …

Ostatnie prognozy modeli numerycznych istotnie zwiększyły zawartość wilgoci w środowisku ciepłej masy powietrza. Zarówno GFS, jak i HiRLAM przewidują pojawienie się umiarkowanie silnej energii potencjalnej konwekcji (SBCAPE ponad 1000 J/kg). Dodatkowo spodziewane jest wystąpienie lokalnych stref konwergencji wiatrów w dolnej troposferze (na ogół słabych i niezbyt rozległych), pokrywających się z głębszymi warstwami niestabilnego powietrza w dolnych kilku kilometrach troposfery, które w pewnym stopniu powinny się przyczynić do inicjacji głębszej konwekcji. Słabo gradientowy obszar baryczny, w jakim znajdzie się obszar RP, będzie sprzyjać formowaniu się na ogół pojedynczych komórek burzowych, mogących przybierać formy słabo zorganizowanych formacji wielokomórkowych, wędrujących z niezbyt dużą prędkością z kierunków południowych (przeważnie z południowego - wschodu na północny - zachód). Według modeli największe ryzyko wystąpienia burz w omawianym paragrafie, generujących przede wszystkim ulewne opady deszczu (w środowisku wodności atmosfery >24 mm nie można wykluczyć wystąpienia podtopień), należy się spodziewać począwszy od godzin około południowych / popołudniowych. Znaczny gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze oraz obecność suchszych warstw w troposferze mogą ponadto sprzyjać wystąpieniu opadów gradu, którego średnica na ogół powinna dochodzić do 1-2 cm (miejscami, w przypadku pojawienia się burz z rotującymi prądami wstępującymi, na które istnieją pewne szanse, nie można wykluczyć gradu o wielkości do około 3 cm), a także silniejszych, punktowo wręcz gwałtownych podmuchów wiatru związanych z działalnością prądów zstępujących (szczególnie w przypadku burz pulsacyjnych). Całkiem możliwe, iż zwłaszcza w północnej, wschodniej oraz centralnej części RP burze będą też występować w godzinach nocnych, uwzględniając wciąż niestabilną troposferę. Ze względu na niepewność wyliczanych przez GFS wartości punktu rosy (nawet +17 stopni Celsjusza), stopień 1. zagrożenia nie zostaje póki co wydany, jednak nie można wykluczyć jego wprowadzenia w czasie jutrzejszych obserwacji pomiarów ze stacji synoptycznych.

... Polska Zachodnia (szczególnie jej krańce) ...

Model GFS przewiduje na dzień i noc pojawienie się zwiększonej do kilkuset J/kg energii chwiejności termodynamicznej. Jednocześnie najnowsze wyliczenia pokazują silne warstwy hamujące procesy konwekcyjne (MLCIN < -100 J/kg), które prawdopodobnie - zważywszy na brak czynników istotnie wspomagających procesy konwekcyjne - istotnie ograniczą rozwój chmur burzowych. W związku z tym, póki co, w prognozie nie zostaje uwzględniona możliwość wystąpienia burz nad tym obszarem RP, jednak w przypadku poprawienia warunków termodynamicznych w czasie kolejnych aktualizacji modeli, niewykluczona będzie aktualizacja prognozy i wprowadzenie obszaru z możliwością rozwoju konwekcji, objawiającej się zjawiskami burzowymi.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 6324
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 4277004

Re: Maj 2012

Postniedziela, 20 maja 2012, 10:35

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 20.05.2012, godz. 10:00 CEST do 21.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski Wschodniej, Południowej, Centralnej, Południowo - Wschodniej oraz Północno - Wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu i silnych, punktowo niszczących porywów wiatru.SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Najnowsze prognozy oparte na modelach HiRLAM i GFS wciąż podtrzymują pojawienie się energii CAPE znacznie przekraczającej 1000 J/kg. W jej środowisku nadal podtrzymywane jest ponadto pojawienie się pewnych stref dolno-troposferycznej zbieżności wiatrów w dolnej troposferze, co wraz z silnym spadkiem temperatury powietrza wraz z wysokością w troposferze oraz podwyższoną zawartością wilgoci doprowadzi z upływem dnia do rozwoju burz. Pod wpływem niezbyt silnych uskoków prędkościowych wiatru z grubszej warstwy troposfery (Shear 0-6 km AGL ok. 5-10 m/s), poszczególne z ośrodków burzowych nie powinny przybierać dobrze zorganizowanych formacji, jednak obecność konwergencji w PBL oraz nieco silniejszego przyspieszenia wiatru i jego zmiany kierunku w warstwie 0-3 km AGL (SRH dla tej warstwy na ogół około 100-150 m2/s2, zaś w północno - wschodniej części omawianego paragrafu ponad 200 m2/s2), może spowodować powstanie superkomórek burzowych, w czasie których największe zagrożenie może stanowić grad o średnicy do ok. 2-3,5 cm, ulewne opady deszczu, a także silny, punktowo wręcz niszczący wiatr (suchsze warstwy w troposferze wraz ze sporą energią CAPE mogą okazać się dobrym środowiskiem dla generowania silnych prądów zstępujących). Spore zagrożenie będą również stanowić burze pulsacyjne - niezbyt długotrwałe, lecz silne, z podobnym natężeniem zjawisk, co potencjalne ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi. Niewykluczone, iż z biegiem czasu pojedyncze formacje burzowe będą przyjmować formy klastrów burzowych, w czasie których główne zagrożenie będzie stanowić ulewny deszcz oraz grad o średnicy do ok. 2 cm (możliwe są również mocniejsze podmuchy wiatru). Najsilniejszego przebiegu konwekcji należy się spodziewać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy strefa z podwyższoną chwiejnością termodynamiczną przesunie się bardziej do regionów centralnych, wschodnich, częściowo zachodnich oraz północnych (w pierwszej połowie nocy burze możliwe są jeszcze też częściowo w dzielnicach południowych) i to właśnie w tych częściach RP pojawi się największe ryzyko występowania zjawisk burzowych, w czasie których głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4307
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2012

Postniedziela, 20 maja 2012, 19:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.05.2012, godz. 08:00 CEST do 22.05.2012, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENA zostaje wydany dla Polski Wschodniej, Północnej i częściowo Centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, większego gradu i silnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie dalej znajdować się pod oddziaływaniem ciepłego, dość wilgotnego i chwiejnego powietrza znad rejonu Morza Czarnego. Przemieszczanie się wilgotnej masy powietrza z południowego wschodu Europy na północny zachód ułatwi silny niż, który w poniedziałek znajdzie się nad Niemcami. W dolnej troposferze pojawi się zwiększony przepływ poziomy powietrza niemal w całym kraju; w środkowej i górnej troposferze, oprócz Polski Południowo-Zachodniej, prognozowana jest bardzo niewielka prędkość wiatru. Wiatr na niemal wszystkich poziomach troposfery ma wiać z południowego wschodu. Warunki termodynamiczne będą sprzyjać rozwojowi komórek burzowych, tak więc czeka nas kolejny dzień ze zjawiskami burzowymi, które lokalnie mogą być silne.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …

Wszystko wskazuje na to, że w znacznej części kraju mogą pojawiać się zjawiska burzowe, choć największej ich ilości należy oczekiwać w pasie od Lubelszczyzny i Podlasia, po Mazowsze i Kujawy, aż po Pomorze, gdzie energia CAPE ma przekraczać wartość 1000 J/kg. Najmniej sprzyjające warunki do rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji będą panować na południowym zachodzie i zachodzie Polski, gdzie w ciągu dnia energia CAPE ma być niewielka lub w ogóle jej nie będzie. Większe burze wielokomórkowe mogą się formować w lokalnych strefach zbieżności wiatrów w dolnej troposferze, zwłaszcza w północno-wschodniej połowie kraju. Nie można jednak precyzyjniej określić miejsc, w których zjawiska się rozwiną. Trochę komórek burzowych, które mogą stworzyć niezorganizowany klaster burz, powinno też rozwinąć się w woj. podkarpackim i być może w woj. małopolskim, zwłaszcza na terenach podgórskich. Burze będą przesuwać się powoli z południowego wschodu na północny zachód, przez co mogą być lokalnie przyczyną podtopień, mimo niezbyt dużej wodności troposfery. Kilka burz może charakteryzować się dużą gwałtownością (będą one generowały opady większego gradu i silne porywy wiatru), lecz nie powinny trwać długo. Głównie z tego powodu stopień 1. zagrożenia dla strefy z prognozowaną największą chwiejnością zostaje wydany. Burze, zwłaszcza w północnej połowie kraju, mogą występować również w nocy z poniedziałku na wtorek.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1327
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2012

Postponiedziałek, 21 maja 2012, 22:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.05.2012, godz. 08:00 CEST do 23.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska znajdzie się między niżem południowoeuropejskim, a wyżem skandynawskim. Do naszego kraju wciąż będzie napływać ciepła masa powietrza (do 14°C na poziomie 850 hPa), która nad częścią Polski będzie chwiejna. W związku z tym, oprócz bardzo wysokich temperatur, istnieje również możliwość rozwoju zjawisk burzowych.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty prognozą...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE w granicach 1000 J/kg, LI do -4). W ciągu dnia miejscami dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych. W górach rozwój burz wspomoże wznoszenie orograficzne, a na Pomorzu (i być może Ziemi Lubuskiej) strefa konwergencji. Na pozostałym obszarze objętym prognozą rozwój burz jest nieco problematyczny - brakuje mechanizmu wspomagającego rozwój konwekcji (oprócz termiki), a sprawę komplikuje prognozowana niska wilgotność względna w warstwie przyziemnej. Konwekcja będzie zachodzić w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru. W związku z tym oczekuje się rozwoju na ogół pojedynczych, izolowanych komórek burzowych. W rejonach bardziej sprzyjających konwekcji (np. w górach) możliwy jest rozwój niezorganizowanych klastrów wielokomórkowych. W czasie burz lokalnie zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu (szczególnie w rejonie potencjalnego klastra), a miejscami nie można wykluczyć raczej drobnego gradu i silniejszych porywów wiatru (tym sprzyjać może wysoki poziom kondensacji). Ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk, stopień 1 zagrożenia nie zostaje na razie wydany. Burze będą się tworzyć przede wszystkim od godzin popołudniowych do wieczornych (ale na południu kraju może to nastąpić wcześniej). Późnym wieczorem zjawiska burzowe powinny zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1139
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Maj 2012

Postwtorek, 22 maja 2012, 23:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.05.2012, godz. 08:00 CEST do 24.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Układ wyżowy, którego centrum stacjonować będzie nad południową Norwegią, wraz z płytkimi ośrodkami niżowymi ulokowanymi nad południowo-wschodnią Europą przyczyni się do napływu powietrza znad północno-wschodniej Europy. Będzie to sucha, chłodniejsza masa polarno-kontynentalna, która wypierać będzie zalegającą do tej pory dość wilgotną, gorącą masę powietrza. W odchodzącej, gorącej masie powietrza rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne, których najwięcej powinno być na chłodnym froncie atmosferycznym, podążającym z północy na południe kraju.

OMÓWIENIE

…Polska północna i centralna…

Na froncie chłodnym, który wkraczać będzie do naszego kraju w godzinach popołudniowych, w skutek nagromadzenia się wilgoci w BL, oraz niezbyt stromego gradientu pionowego temperatury w granicach 6K/km pojawi się umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna (MU CAPE w granicach 1000-1500 J/kg). Wraz z pewnymi, lokalnymi strefami zbieżności, zarówno w warstwie granicznej, jak i w dolnych 2 km AGL przyczyni się do rozwoju ośrodków burzowych. Na ogół powinny to być pojedyncze komórki, oraz słabo zorganizowane multikomórki, które będą niezbyt szybko przemieszczać się na południowy zachód. Mimo raczej niezbyt korzystnych warunków na rozwój gwałtowniejszych zjawisk nie można wykluczyć rozwoju 2-3 układów konwekcyjnych generujących silniejsze porywy wiatru (pewien niedosyt wilgotności w środkowej troposferze), powodujących podtopienia (PW w granicach 25-30mm), oraz przynoszących opad gradu o średnicy do 1,5-2 cm. Obecny stan warunków konwekcyjnych nie uzasadnia konieczności wydawania 1-go stopnia w prognozie.

…Polska południowa…

W ciągu dnia komórki burzowe zaczną się rozwijać nad Karpatami, oraz nad Sudetami, gdzie wpływ na ich rozwój będzie mieć orografia terenu. Na pozostałym obszarze omawianego rejonu możliwy jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, lecz bardziej prawdopodobne będzie nadciągnięcie w godzinach wieczornych, a nawet nocnych burz utworzonych za dnia na froncie chłodnym w centralnej części kraju.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
''Jedno jest pewne - zawsze jest TERAZ'' - Eckhart Tolle

Lokalny blog pogodowy : http://stacja-zary.blogspot.com/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1156
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2012

Postśroda, 23 maja 2012, 22:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.05.2012, godz. 08:00 CEST do 25.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska zacznie dostawać się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum nad Skandynawią. Jedynie południowo-wschodnie krańce kraju pozostaną jeszcze pod wpływem słabo zaznaczonego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Czarnego. Na tym froncie możliwe jest pojawienie się słabych burz. Z północy i północnego-wschodu zacznie napływać do nas chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego, która przyniesie niewielkie ochłodzenie.

OMÓWIENIE

…Polska południowo-wschodnia…

W południowo-wschodniej części Polski spodziewana jest umiarkowana energia potencjalna rzędu około 500-800 J/kg. Dodatkowo na tym obszarze będą słabe warunki kinematyczne (niskie wartości parametrów SRH, DLS i LLS). Jednak wymuszanie frontowe w obszarze chwiejności termodynamicznej, a także wymuszanie wspomagane przez orografię terenu daje pewne szanse na pojawienie się słabych burz, w których głównym zagrożeniem będą opady deszczu do około 15-25 mm. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek, a ich pojawienie prognozuje się w godzinach popołudniowych. Nie wykluczone, że pierwsze z nich mogą pojawić się już w godzinach około południowych. Burze będą przemieszczać się w kierunku południowym i południowo-zachodnim.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz: 40%-60%


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
gg: 666327
Offline
Avatar użytkownika

Szymon_Poręba

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Lokalizacja: Tarnów Małopolskie

Re: Maj 2012

Postsobota, 26 maja 2012, 00:28

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.05.2012, godz. 08:00 CEST do 27.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę wyż, który oddziałuje na pogodę nad Polską osłabnie. Izobary zaczną się cofać - ciśnienie będzie spadać. Napływać będzie w dalszym ciągu ta sama masa powietrza polarnego. Na mapach topografii barycznej poziomu 500 hPa dostrzec można pojawienie się słabo wydzielonej kropli chłodu. Prawdopodobnie powstanie także płytki niż górny.

OMÓWIENIE

…Polska południowo-wschodnia…

Szansa na burze w Polsce południowo wschodniej jest nie wielka, lecz możliwość ta istnieje głównie za sprawą stromego gradientu temperatury. Pewna ilość wilgoci pojawi się w dolnej troposferze, co w połączeniu z insolacją i owym gradientem wywoła konwekcyjne ruchy powietrza. Jednakże w wyższych warstwach troposfery panować będzie niedosyt wilgoci co stawia pojawienie się burz pod znakiem zapytania. Prognozowana przez modele chwiejność będzie nie duża. Burze będą więc nie liczne i nie powinny przynosić gwałtownych zjawisk. Miejscami może pojawić się grad o rozmiarze do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 9917700
mail: szzym0n@wp.pl
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 303
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2012

Postniedziela, 27 maja 2012, 00:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 27.05.2012, godz. 08:00 CEST do 28.05.2012 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska nadal będzie znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia oraz obniżonego geopotencjału. Jedynie zachód kraju będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Nad Podkarpaciem ulokuję się kropla chłodu, która nadal będzie zmierzać w kierunku południowym. Wciąż do kraju będzie napływać powietrze polarne z większą ilością wilgoci na wschodzie.

OMÓWIENIE:

...Polska Wschodnia i Centralna...

W całej wschodniej części kraju przewidujemy wystąpienie burz. Znowu jednak prognozy modeli GFS i HIRLAM nieco się różnią. Przede wszystkim różnią się co do CAPE. GFS przewiduję jego wartość na całym obszarze Polski Wschodniej do 700 J/kg, a HIRLAM jedynie południowo-wschodnią część kraju, ale również do 700 J/kg. Rozwojowi komórek burzowych będzie sprzyjać również dość spory gradient w środkowej troposferze osiągający wartość 7 K/km i obecność słabego niżu górnego, który znajdować się będzie na Podkarpaciu. Słabe wartości DLS i SRH nie będą sprzyjać łączeniu się burz w multikomórki.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 6324
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 4277004

Re: Maj 2012

Postniedziela, 27 maja 2012, 19:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.05.2012, godz. 08:00 CEST do 29.05.2012, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Wyż, którego centrum ulokowane było nad Skandynawią, znacząco stracił na sile i odsunął się na zachód. Polska w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem oddziaływania słabego niżu górnego, w środowisku słabo gradientowego obszaru barycznego oraz dość chłodnej masy powietrza, która szczególnie niską temperaturą charakteryzuje się w środkowej troposferze, co wraz z dziennym ogrzewaniem masy od spodu, skutkuje pojawieniem się stromych gradientów pionowych temperatury, wpływających na inicjację głębszej konwekcji.


OMÓWIENIE:

… Obszary z możliwością wystąpienia burz …

W ciągu dnia, wskutek silnej insolacji oraz stromych gradientów pionowych temperatury i zwiększonej zawartości wilgoci w troposferze modele przewidują zwiększenie się energii SBCAPE do około 500-900 J/kg. Szczególnie dobre warunki sprzyjające w inicjacji głębokiej konwekcji spodziewane są w południowej części omawianego paragrafu, na skraju oddziaływania słabego niżu górnego, w obrębie którego temperatura w środkowej troposferze (poziom 500 hPa) osiągnie najniższe wartości (około -22 stopni Celsjusza), a tym samym gradient pionowy temperatury będzie największy; wg modelu HiRLAM ponad 8 st.C/km. Zważywszy na słabe warunki kinematyczne oraz brak silnych czynników istotnie wpływających na organizację konwekcji, będziemy mieć na ogół do czynienia z pojedynczymi ośrodkami konwekcyjnymi lub niewielkimi formacjami wielokomórkowymi, przynoszącymi przelotne, silniejsze opady deszczu (miejscami drobnego gradu) oraz na ogół raczej niezbyt liczne wyładowania atmosferyczne (ich większa ilość możliwa jest na południu). Największej ilości chmur kłębiasto-deszczowych należy się spodziewać w godzinach popołudniowych, zaś im bliżej zachodu słońca, tym powinno być ich coraz mniej.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4307
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2012

Postponiedziałek, 28 maja 2012, 20:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.05.2012, godz. 08:00 CEST do 30.05.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem długiej fali górnej, która w następnych kilkudziesięciu godzinach będzie rozbudowywać się na południe. We wtorek przez północ kraju dodatkowo przejdzie krótka fala górna, w której pobliżu znajdzie się układ niżowy wraz z frontami atmosferycznymi. We wtorek w ciągu dnia przez znaczną część Polski z północnego zachodu na północny wschód będzie przemieszczać się niezbyt silny chłodny front atmosferyczny. Front atmosferyczny będzie poprzedzony strefą umiarkowanej chwiejności termodynamicznej (ok. 500-800 J/kg). Dodatkowo na północy Polski w strefie chwiejności termodynamicznej w środkowej troposferze pojawi się silniejszy wiatr – do ok. 20 m/s na powierzchni izobarycznej 500 hPa. W środę (30.05) nad ranem front atmosferyczny wraz ze strefą chwiejności opuści nasz kraj.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Burze mogą powstawać już około południa. Najwięcej komórek burzowych rozwinie się w pobliżu chłodnego frontu atmosferycznego, w strefie od Warmii i Pomorza Wschodniego po Kujawy i być może wschodnią Wielkopolskę. Popołudniem burze powinny występować na południowy wschód od linii Olsztyn – Wrocław i będą przemieszczać się w kierunku wschodnim. Im dalej na północ, tym zjawisk będzie więcej, uwzględniając występowanie wspomagania quasi-geostroficznego i większej wartości CAPE. Część modeli (np. HiRLAM) nie daje większych szans na występowanie zjawisk burzowych w woj. Polski południowej, głównie z powodu prognozowanej mniejszej wilgotności w warstwie granicznej troposfery. W Polsce północno-wschodniej istnieje z kolei niewielkie ryzyko wystąpienia bardziej zorganizowanych form burz (burza wielokomórkowa o charakterze liniowym, być może superkomórka), podczas których mogą pojawić się silnie porywy wiatru oraz opady większego gradu. Dość niskie LCL (800-1250 m) i podwyższona energia SBCAPE w dolnych 2 km troposfery przekraczająca lokalnie 50 J/kg nie wykluczają możliwości uformowania się trąby powietrznej w obrębie burzy superkomórkowej. W chwili obecnej szanse na groźne zjawiska głównie z powodu niezbyt dużej wartości CAPE są jednak na tyle małe, że nie kwalifikują się na 1. stopień zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1327
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2012

Postczwartek, 31 maja 2012, 08:46

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2012, godz. 09:00 CEST do 01.06.2012, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek i w nocy z czwartku na piątek Polska znajdzie się w pobliżu strefy frontowej rozdzielającej dwie zróżnicowane masy powietrza. Powietrze arktyczne będzie zalegać nad większością kraju przynosząc niskie temperatury i przelotne opady deszczu, ale południu Polski da o sobie znać cieplejsze powietrze polarnomorskie miejscami przynosząc przelotne opady deszczu i burze. Po południu na froncie stacjonarnym, który się ma ciągnąć od Morza Północnego przez Niemcy po południowe krańce RP, powstanie fala szybko przekształcająca się w niż dolny z własnym systemem frontów. Niż ten wejdzie do zachodniej Polski w godzinach wieczornych przynosząc zdecydowane załamanie pogody nocy oraz w piątek. W związku z tym, oprócz rozległej strefy opadów wielkoskalowych nie można również wykluczyć pojawienia się chmur. konwekcyjnych.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

W rejonie prognozowana jest w ciągu dnia niewielka chwiejność (SBCAPE do 300-500 J/kg). Stąd w dzień możliwy jest rozwój chmur burzowych, zwłaszcza w rejonie Sudetów. Chmury Cb będą się rozwijać w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS około 15 m/s, SRH 0-3 km około 100 m2/s2). Stąd prognozowany jest rozwój pojedynczych komórek, lub niewielkich klastrów, ale nie można wykluczyć też wystąpienia izolowanej superkomórki. Potencjalne burze nie powinny przybierać gwałtownego charakteru, ale miejscami możliwe są opady gradu, zwłaszcza w rejonach górskich. W godzinach nocnych do omawianego rejonu wejdzie szybko poruszający się front chłodny związany z omawianym wcześniej niżem. Powietrze bezpośrednio przed frontem ma charakteryzować się minimalną niestabilnością. Istotne wspomaganie zjawisk konwekcyjnych (konwergencja i ruchy wznoszące) w warunkach podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS ~ 20 m/s, 0-3 km shear ~ 15 m/s) może jednak spowodować rozwój chmur Cb z wyładowaniami atmosferycznymi. Przebieg konwekcji nocnej (i burz) jest jednak bardzo problematyczny ze względu na wspomnianą już minimalną ilość dostępnej energii chwiejności.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron