Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 19:01


Czerwiec 2009

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 1822
 • Dołączył(a): poniedziałek, 14 lip 2008, 22:16
 • Lokalizacja: Kraków
 • Pseudonim: Pablo
 • Numer GG: 8739674

Czerwiec 2009

Postponiedziałek, 1 cze 2009, 04:30

Czerwiec 2009 - Prognozy oficjalne
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postponiedziałek, 1 cze 2009, 10:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 1.06.2009, godz 11:00 CEST do 2.06.2009, godz 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Podlasia, Warmii i Mazur, północnej cz. woj. Mazowieckiego z powodu ryzyka wystąpienia dużego gradu i silnych porywów wiatru.

Sytuacja synoptyczna:

Polska znajduję się w zasięgu oddziaływania niżu znad Słowacji ,który w godzinach popołudniowych wkroczy na nasze terytorium...Pomimo widocznych oznak słabnięcia ośrodka niskiego ciśnienia, nadal sprowadza do nas chwiejne powietrze, lecz mniej nasycone parą wodną...Jednak wilgoci będzie dostatecznie dużo ,aby powstała umiarkowana potencjalna energia konwekcji osiągająca 800-900J/kg w północnej RP. Procesy konwekcyjne będą w dniu dzisiejszym wspierane przez QG forcing w postaci dodatniego pola wirowości oraz słabej konwergencji w najniższych warstwach troposfery.


OMÓWIENIE
...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W dosyć wąskiej strefie zwiększonej niestabilności przy umiarkowanym DLS rozwijać się będą multikomórki w ,których jest szansa na zaistnienie małych linii szkwału szczególnie ze względu na obecność konwergencji i uskoku wiatru skierowanego równolegle do trasy burzy. Jednak jeżeli takowe się pojawią ,będą krótkotrwałe z powodu braku silniejszej dynamiki w warstwie 0-3km...Wyższy poziom kondensacji w stosunku do poprzednich dni przy uskokach prędkościowych 0-6km o wartościach 10-15m/s oraz CAPE w przedziale 700-900J/kg, stwarzają realne zagrożenie gradem ,którego wielkość maksymalnie może wynieść 2cm.Większy niedosyt wilgotności w środkowej troposferze (ewaporacja) w obecności podwyższonych uskoków wiatrów będzie sprzyjał wstępowaniu silniejszych prądów zstępujących ,których porywy mogą osiągać 90km/h. Ze względu na większą zawartość wody w atmosferze możliwe ,że podczas burz lokalnie spadnie do 20-25mm deszczu.Burze powinny zaniknąć w pierwszej części nocy.


...Obszar na, którym możliwe są burze...
Potencjalna energia konwekcji w tych regionach nie przekroczy 400J/kg.Jednak będzie ona wystarczająca ,aby przy wspomaganiu QG (zwłaszcza południe i centrum kraju) doszło do inicjacji burz, aczkolwiek przy niskich wierzchołkach chmur powstanie wyładowań może być trudne...Brak znaczących uskoków wiatru sugeruje ,że powstawać będą pojedyncze krótkotrwałe komórki konwekcyjne ,które mogą przynosić silniejsze porywy wiatru.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postwtorek, 2 cze 2009, 10:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.06.2009, godz 10:00 CEST do 03.06.2009, godz 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 wydany głównie z powodu ryzyka silnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska wziąż znajduje się pod wpływem niżu, który od kilku dni "wkręca" do Polski wilgotniejsze powietrze ze wschodu. Całość widoczna jest w tej chwili na zdjęciach satelitarnych w postaci wirującej masy chmur. Dziś wilgotna masa powietrza pojawi się w dużej części Polski. Kolejnym elementem wpływającym na pojawienie się chwiejności będzie zwiększenie się środkowotroposferycznych gradientów temperatury za sprawą obecności górnego niżu z chłodnym powietrzem. I ostatni czynnik, czyli zwiększenie gradientów w dolnej troposferze - tu niebagatelną rolę odgrywa słońce. Z tej racji dziś, zwłaszcza w rejonach, gdzie pojawi się rozpogodzenie, spodziewamy się rozwoju chmur cumulonimbus, które dadzą burze.
To jednak ostatni dzień z tym scenariuszem pogodowym. Niż, który do tej pory był lepiej widoczny na mapach górnych, a słabo (lub wcale) na mapach dolnych odsunie się z Polski na północny wschód i nastąpi jego gwałtowna regeneracja: stanie się młodym i silnym cyklonem z wieloma domkniętymi izobarami. Tym razem będzie lepiej widoczny zwłaszcza w dolnej troposferze (jak to z młodymi niżami bywa) i jutro za jego sprawą zdecydowanie wkroczy do Polski front chłodny.

OMÓWIENIE:

...Polska północno-wschodnia...

W tym rejonie spodziewane jest pojawienie się chwiejności rzędu 500-750 J/kg (MLCAPE (0-1 km)), rozwój chmur burzowych będzie wspomagany przez dolny niż, a także w pewnym stopniu przez dodatnią adwekcję wirowości (związaną z niżem górnym).
Przepływ w troposferze będzie mało dynamiczny, a potencjalne Cb-ki będą się przesuwać bardzo powoli. Zmniejsza to zwykle gwałtowność burzy, ale zwiększa się ryzyko wystąpienia dużych sum opadów deszczu. I właśnie to jest głównym zagrożeniem w dniu dzisiejszym.

...Polska zachodnia...

Również i tu istnieje szansa rozwoju burz. Powietrze, które tu zagości również będzie miało wystarczającą zawartość pary wodnej, pojawią się w tym rejonie również najwyższe temperatury w kraju i duże gradienty w dolnej troposferze. W tym rejonie również możliwy jest rozwój burz. Być może pojawi się multikomórka burzowa.

...Polska południowo-wschodnia...

Tutaj strefa niewielkiej chwiejności (MLCAPE 250-500 J/kg) pokryje się z silnym przepływem występującym po wschodniej stronie niżu górnego. Stąd nie można wykluczyć utworzenia się multikomórek. Jednak niemal zupełny brak przepływu w niższych warstwach troposfery (850 hPa, 700 hPa) wyklucza utworzenie się silniejszych burz wielokomórkowych (np. linii szkwału).

Mapka z prognozą:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postwtorek, 2 cze 2009, 23:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.06.2009, godz 8:00 CEST do 04.06.2009, godz 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na mapach górnych widać, że do kraju zbliży się środkowotroposferyczna fala, która z czasem zmieni się w niż górny. Bezpośrednio przed nią następuje na północny-wschód od Polski rozwój niżu dolnego. Z kolei na mapach dolnych można zaobserwować, że na pogodę u nas będzie mieć wpływ właśnie ten rozwijający się niż z krajów Bałtyckich. Przez Polskę przejdzie związany z tym niżem chłodny front atmosferyczny, za którym ma napłynąć zdecydowanie chłodniejsza masa powietrza. Bezpośrednio przed frontem będzie zalegać dość wilgotne powietrze (średni stosunek zmieszania do 8 g/kg), co dzięki dziennemu ogrzewaniu zaskutkuje pojawieniem się chwiejności. Taka sytuacja może spowodować pojawienie się burz frontowych, zwłaszcza we wschodniej i południowo wschodniej części kraju. Również w chłodnej masie powietrza mogą rozwinąć się w dalszej części dnia burze na zachodzie Polski.

...Polska wschodnia i północno-wschodnia...

W godzinach przedpołudniowych i wczesnym popołudniem mogą pojawić się w rejonie burze powstające wzdłuż frontu chłodnego. Dość niska chwiejność (kilkaset J/kg) w połączeniu z niewielką dynamiką sprawiają jednak, że burze nie powinny być gwałtowne. Nie wykluczony rozwój mniejszych multikomórek. W czasie burz możliwy jest opad niewielkiego gradu, gdzieniegdzie może pojawić się ulewny deszcz.

...Zachodnia połowa kraju...

W godzinach popołudniowych, wieczornych oraz nocnych na tym obszarze również mogą pojawić się burze - tym razem powstające w chłodnej chwiejnej, masie powietrza, która napłynie za frontem. Marginalna chwiejność tej masy będzie związana z całkiem dużą wilgotnością względną oraz dużym gradientem temperatury (z powodu napływu chłodnego powietrza w środkowej troposferze). Stąd nie można wykluczyć pojawienia się słabych burz. W rejonie wystąpi spora dynamika związana z silniejszym przepływem po zachodniej stronie środkowotroposferycznej fali, a także niemały gradient ciśnienia związany z dolnym niżem. Stąd możliwe są gdzieniegdzie silniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

Oto mapka z prognozą:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postśroda, 3 cze 2009, 21:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 4.06.2009, godz. 08:00 CEST do 5.06.2009, godz. 08:00 CEST

Sytuacja synoptyczna:

Stan atmosfery w Polsce będzie kształtowała zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Estonii. Ośrodek nieustannie zaciąga chłodne powietrze spod koła pod biegunowego. Taka sytuacja zaistnieje również jutro zwłaszcza na północy kraju...Zatem adwekcja chłodna ponownie spowoduje silniejszy pionowy gradient temperatury z czym będzie się wiązał rozwój komórek konwekcyjnych...Korzystne wobec konwekcji może się okazać małe zachmurzenie, skutkujące większym ogrzewaniem przez słońce, czyli większym dopływem energii. Mapy prognostyczne wskazują ,także na obecność dodatniego pola wirowości i konwergencji ,co wspomoże procesy......Obszar na, którym możliwe są burze...

Słaba niestabilność i dynamika w troposferze będzie sprzyjała w powstawaniu pojedynczych komórek deszczowo – burzowych, które będą się przemieszczać z zachodu, północnego zachodu na wschód i południowy wschód....Nad ranem kiedy CAPE osiągnie wartości 200-300J/kg przy wierzchołkach chmur do -35*C, może pojawić się kilka kilkanaście wyładowań. Owa strefa niestabilność wraz z upływem czasu będzie się przesuwać na wschód...Późnym popołudniem od NW dojdzie do kolejnej silniejszej adwekcji chłodnego powietrza ,stąd pojawi się większa potencjalna energia konwekcji , a wraz z nią szanse na burze...Prócz tego wystąpi wspomaganie QG...Podczas przechodzenia zwykłych komórek opadowych i burzowych porywy wiatru mogą dochodzić do 60-70km/h. Lokalnie spadnie grad do 1cm (nisko położona izoterma 0 ).Silne opady deszczu wyklucza się ze względu na małą zawartość wody w atmosferze.


Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postczwartek, 4 cze 2009, 22:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 5.06.2009, godz. 8:00 CEST do 6.06.2009, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest pod wpływem zimnych i chwiejnych mas powietrza, które napływają z północnej części Atlantyku. Nad naszym krajem znajdzie się długa fala, na której spodziewany jest dość rozległy, wypełniający się układ niskiego ciśnienia. Układ ten w piątek po południu spodziewany jest nad Finlandią. Nad Polską południową będzie znajdować się wysokotroposferyczny prąd strumieniowy, jednak strefa większej niestabilności w północnej części kraju sprawi, że właśnie tam pojawią się opady konwekcyjne oraz lokalne, niezbyt duże, krótkie i liczne burze.


… Polska północna, centralna …

CAPE na poziomie kilkaset J/kg przy raczej słabych lub umiarkowanych uskokach prędkościowych wiatru sprawi, że burze mogą lokalnie dawać silniejsze porywy wiatru. Niska izoterma 0 st.C spowoduje, że wiele komórek konwekcyjnych, prócz silnych opadów deszczu, będą przynosić opady drobnego gradu. Najwięcej burz powinno pojawić się we wschodniej połowie tej strefy, gdyż modele GFS pokazują tam wspomaganie środkowotroposferyczne, zwłaszcza wczesnym popołudniem. Późnym popołudniem / wczesnym wieczorem komórki burzowe zaczną szybko słabnąć i zanikać.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postpiątek, 5 cze 2009, 23:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 6.06.2009, godz. 8:00 CEST do 7.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej (część południowa woj. opolskiego, woj. śląskie i małopolskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia tornad, porywistych wiatrów oraz ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo – wschodniej (woj. świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, południowa część woj. mazowieckiego) głównie z powodu ryzyka wystąpienia porywistych wiatrów, ulewnych opadów deszczu oraz niewielkiego ryzyka wystąpienia tornada.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę w Europie (zwłaszcza w południowej i środkowej) można spodziewać się bardzo gwałtownego przebiegu pogody. Polska również może znaleźć się pod wieczór w tej strefie groźnej pogody. Na mapach górnych widać, że w sobotę po wschodniej stronie długiej fali przechodzącej przez Półwysep Iberyjski pojawi się duży poziomy gradient temperatur. Związane to jest z wyraźnym rozdziałem dwóch zróżnicowanych mas powietrza. Pojawi się w tym rejonie silny prąd strumieniowy. Graniczna strefa z dużą dynamiką pojawi się również w Polsce i będzie wpływać na intensywność zjawisk burzowych. Na mapach dolnych widać, że z południowego - zachodu nasuwać się będzie nad Polskę niż. W związku z nim w godzinach późno popołudniowych i wieczornych za frontem ciepłym spodziewane jest gwałtowne wtargnięcie ciepłej i wilgotnej masy powietrza do południowej Polski (pojawi się LLJ) i w związku z tym mają pojawić się burze. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko burz będzie niewielka, krótka fala środkowotroposferyczna generująca wspomaganie QG, która od południowego zachodu wejdzie do Polski.

OMÓWIENIE:

… Część woj. opolskiego, woj. śląskie, małopolskie (godz. 16 – 22 CEST) ...

W godzinach wieczornych wraz z przejściem frontu ciepłego pojawi się chwiejna masa powietrza.
Wczesnym popołudniem z powodu przechodzenia frontu ciepłego pojawić się mogą wbudowane w chmury frontowe burze z silnym opadem deszczu, jednak inne groźne zjawiska są raczej mało prawdopodobne. Po przejściu frontu ciepłego napłynie cieplejsze powietrze, ale LCL dalej będzie na dość niskim poziomie. Na pograniczu Polski z Czechami i Słowacją wg modelu GFS w godzinach wieczornych wciąż będzie istnieć umiarkowana chwiejność (MLCAPE (0-30 hPa) 400-1200 J/kg). W tym rejonie pojawi się bardzo duża dynamika w troposferze. Uskok wiatru (0-6 km) ma przekraczać 25 m/s. Wygląda na to, że znad Czech w godzinach późno popołudniowych wkroczy do Polski dość rozległa dobrze zorganizowana burza wielokomórkowa. Ponieważ MLCAPE na terenie Czech będzie znacznie większe, inicjacja zjawisk konwekcyjnych pojawi się właśnie w tym kraju (w początkowej fazie rozwoju burz spodziewamy się kilku superkomórek burzowych, które zamienią się prawdopodobnie w MCS). Jednak utworzenia się 1 – 2 superkomórek na terenie Polski nie można wykluczyć. W spodziewanej burzy wielomórkowej znajdą się wbudowane mezocyklony... przy silnych uskokach kierunkowych ( SRH1 do ponad 200m^2/s^2, SRH3 do ponad 300m^2/s^2 ) oraz LLS osiągającym imponującą wartość 20 m/s, mezocyklony mogą bardzo mocno wirować. Przy LCL znacznie poniżej 1000m pojawią się bardzo dobre warunki do wytworzenia się trąb powietrznych, nawet bardzo silnych / gwałtownych. Duży przepływ w środkowej troposferze oraz wartości uskoku wiatru (0-3 km) rzędu 15 m/s wskazują na ryzyko pojawienia się silnych (miejscami nawet niszczących) porywów wiatru związanych z potencjalną multikomórką... przy czym porywy wiatru będą związane prawdopodobnie z linią szkwałową. Opady gradu o dość dużych rozmiarach też mogą się pojawić, zwłaszcza w przypadku burz superkomórkowych... nie będzie to jednak głównym zagrożeniem dla tego obszaru Polski.

… Polska południowo – wschodnia …

Nad całą południowo – wschodnią częścią Polski popołudniem spodziewamy się silnych uskoków wiatru, zarówno kierunkowych jak i prędkościowych... przy czym wartości SRH3 są naprawdę imponujące... miejscami osiągające nawet 400 m^2/s^2. Według nas układ konwekcyjny, który wkroczy do Polski znad Czech i przejdzie najpierw przez Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę, będzie dalej trwać, przynosząc zagrożenie dalszymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Główną obawą jest linia szkwałowa z porywistym wiatrem, która być może mimo słabszych warunków, przetrwa nawet do późnych godzin nocnych. W linii szkwału mogą dalej trwać mezocyklony, ale w związku z mniejszą niestabilnością, układ burzowy powinien być słabszy i generować mniejsze zagrożenie takimi zjawiskami jak tornado czy porywiste wiatry. Jednak z powodu silnych uskoków kierunkowych nawet dość silnego tornada nie da się wykluczyć... zwłaszcza od woj. podkarpackiego po lubelskie, gdzie burze powinny być silniejsze, niż te, które pojawią się bardziej na północ. Natomiast w północnej części obszaru największym zagrożeniem mogą być silne opady deszczu... te mogą się pojawić już późnym popołudniem, wraz z burzami na ciepłym froncie atm. W nocy zaś burze z ulewami mogą występować dalej – będą one pochodzić z wcześniejszych burz, które wystąpią nad południową Polską. Burze te nie powinny być zbyt aktywne elektryczne, a późną nocą / nad ranem powinny zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postsobota, 6 cze 2009, 10:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 6.06.2009, godz. 10:30 CEST do 7.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej (woj. opolskie, woj. śląskie i małopolskie, świętokrzyskie, częściowo łódzkie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia tornad, porywistych wiatrów oraz ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo – wschodniej i częściowo centralnej (woj. podkarpackie, lubelskie, południowa część woj. mazowieckiego i podlaskiego) głównie z powodu ryzyka wystąpienia porywistych wiatrów, ulewnych opadów deszczu oraz niewielkiego ryzyka wystąpienia tornada.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Proszę spojrzeć do prognozy siły i aktywności burz wydanej 5.06.2009, godz. 23:24 CEST.


OMÓWIENIE:

... Polska południowa i południowo - centralna ...

Najnowsze modele GFS prognozują gwałtowniejszy przebieg zjawisk konwekcyjnych spodziewanych na terenie południowej i częściowo centralnej Polski w ciągu najbliższych kilkunastu godzin... przede wszystkim zwiększy się obszar występowania tych zjawisk, a czas, w którym będą trwać, wydłuży się do późnych godzin nocnych. Najważniejszą zmianą w modelach jest większa niestabilność w postaci MLCAPE wędrująca od południowego zachodu w głąb Polski... przy czym mimo późnych godzin nocnych, MLCAPE może utrzymywać się nawet na całkiem sporym poziomie ( do 500J/kg). Przy silniejszym, niż wcześniej zakładały to modele GFS, wspomaganiu QG, dłuższe przetrwanie gwałtownych burz w środowisku z bardzo dużymi uskokami kierunkowymi, LLS przekraczającym 20 m/s i DLS osiągającym ponad 25 m/s jest bardzo możliwe... dodatkowo mogą tworzyć się kolejne komórki burzowe, mogące się zamieniać w superkomórki... choć szanse na to z racji tego, że spodziewamy się przejścia układu MCS, nie będą aż tak duże. Zarówno w ewentualnych pojedynczych superkomórkach burzowych, jak i w MCS będą wbudowane silne mezocyklony. Prognozy numeryczne są bardzo sprzyjające dla pojawienia się kilku tornad... przy czym każde z tych tornad może osiągnąć bardzo dużą siłę. Wyliczenia STP modelu GFS z godziny 00Z pokazują w Czechach, niedaleko granicy z Polską wartość przekraczającą 2... a prognozy radiosondażowe obrazują typowy profil zakrzywiony (na hodografach)... co jest związane z silnymi uskokami kierunkowymi i sprzyja tornadom.
Już teraz nad północnymi Włochami występują burze, niektóre z nich są superkomórkami i szybko przemieszczają się w stronę Austrii i Czech. Sądzimy jednak, że kolejne superkomórki pojawią się nad Czechami... przy czym każda z superkomórek może zawierać w sobie silne tornado. Uaktualnienie powyższej prognozy do stopnia 3 zagrożenia jest możliwe, zwłaszcza dla obszarów przygranicznych z Czechami, gdyż ryzyko gwałtownych burz i silnych / gwałtownych tornad wygląda na dość duże.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postniedziela, 7 cze 2009, 00:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 7.09.2009, godz 08:00 CEST do 8.09.2009, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Za frontem chłodnym napłynie masa polarnomorska, lecz na krótko ,gdyż już po południu od południowego wschodu zacznie wkraczać powietrze zwrotnikowe...Polska znajdzie się w rozległej zatoce geopotencjału z czym będzie się wiązało omawiane wtargnięcie masy Ppm...Niewielka adwekcja chłodu w środkowych warstwach i ogrzewanie słoneczne doprowadzą do powstania słabej konwekcji na południu kraju ,której potencjalna energia nie powinna przekroczyć 500J/kg . Nieco silniejszy przepływ w środkowej troposferze za skutkuje umiarkowanym uskokiem wiatru 0-6km osiągającym 15-20m/s......Obszar na, którym są możliwe burze...

Burze zaczną się pojawiać po południu wędrując z zachodu i południowego zachodu na wschód, północny wschód...Przy słabej niestabilności i niezbyt imponującym uskoku wiatru, będą się pojawiać słabo zorganizowane, małe multi komórki, mogące dawać lokalnie silniejszy opad , jednak nie przekraczający 20mm (PW poniżej 25mm). Napływające suchsze powietrze sprawi ,że pojawi się wyższy poziom kondensacji w wielu miejscach na poziomie 1000-1500m.To przyczyni się do większego ryzyka wystąpienia gradu o średnicy do 1- 2cm, a zarazem może utrudnić w pewnym stopniu inicjacje burz. Porywy wiatru podczas przechodzenia komórek burzowych mogą osiągnąć 60-75km/h. Burze zanikną wieczorem, późnym wieczorem.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postniedziela, 7 cze 2009, 23:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ,
Ważna od 8.06.09, godz 08.00 CEST do 9.06.09, godz 08.00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek do Polski zacznie płynąć powietrze polarne morskie ciepłe, a także powietrze zwrotnikowe, które popłynie na południowy wschód. Powietrze to będzie zaciągane przez niż, który jutro wkroczy do Francji. W rejonie Europy Środkowej będzie panował „spokój baryczny”, wystąpią małe gradienty ciśnienia. Jednakże w wyższych warstwach troposfery pojawi się silniejszy przepływ powietrza. Po południu nad Bałtyk nasunie się płytki niż. Związany z nim będzie mało aktywny zimny front, który podzieli Polskę. Na nim pojawią się zjawiska konwekcyjne. Także za frontem, w rejonie Pomorza Zachodniego mogą pojawić się burze adwekcyjne.

...Południowy wschód Polski...
Tutaj prognozowana jest umiarkowana energia konwekcji, wyniesie ona 500- 750 [J/kg]
Przy braku wspomagania i małej wodności atmosfery burze, które tu się pojawią będą słabe i krótkotrwałe. Pojawią się jednak słabe uskoki wiatru ( dls do 15 m/s), które jednak nie spowodują zwiększenia siły.

...Północny wschód Polski...
W tym rejonie pojawi się słaba energia konwekcji. Tutaj pojawi się także silniejszy przepływ na wyższych wysokościach, co spowoduje wzrost dynamiki. Do tego pojawi się słaba wirowość atmosfery. Jednakże burze tutaj też nie będą silne.

...Północny zachód Polski...
Po przejściu frontu, pojawi się tu adwekcja powietrza zimnego. Spowoduje to wystąpienie niestabilności. Do tego dość duży gradient temperatury, i umiarkowane uskoki spowodują wystąpienie burz.


Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postponiedziałek, 8 cze 2009, 20:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 09.06.2009, godz. 08:00 CEST do 10.06.2009, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek do Polski południowej i wschodniej napłynie gorąca masa powietrza prosto znad północnej Afryki. Wygląda na to, że będzie to suche powietrze, a potwierdzeniem tego może być wysoki poziom LCL. Z kolei do zachodniej połowy kraju wejdzie początkowo ciepły front atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia znad Krajów Beneluksu. Za tym frontem spodziewane jest wejście kolejnego, tym razem chłodnego frontu, który nad zachodnią, częściowo centralną i północną Polskę sprowadzi bardziej wilgotniejsze powietrze. Ze względu na ciepłe i dość wilgotne masy powietrza, pojawi się niemalże nad całym krajem chwiejność termodynamiczna. Dodatkowo na różnych wysokościach w troposferze prognozowane są nieco silniejsze wiatry, które spowodują podwyższone wartości uskoków prędkościowych. Ponadto ze względu na większą tendencję wiatru do skręcania i przyspieszania wraz z wysokością, spodziewane są nieco silniejsze uskoki kierunkowe wiatru na wys. 0-1 i 0-3 km nad powierzchnią ziemi.


… Polska zachodnia, południowo i północno - zachodnia, częściowo centralna, północna (woj. opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko - pomorskie)…

Współczynnik energii konwekcji CAPE na poziomie kilkaset J/kg, przy słabych i umiarkowanych uskokach prędkościowych wiatru (DLS ok. 10 - 15 m/s, LLS w niektórych miejscach ok. 10 m/s), a także poziomie LCL na wysokości 600 - 1250 metrów powinien korzystnie wpłynąć na rozwój potencjalnych komórek burzowych. W rozwoju burz będzie też sprzyjać dość wysoki gradient temperatur w warstwie 2-4 km AGL nad powierzchnia ziemi, osiągający ok. 6 stopni K/km, oraz niewielka adwekcja dodatniej wirowości. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz, uwzględniając PWater ponad 20 - 30 mm, będą intensywne opady deszczu oraz mocniejsze porywy wiatru. Lokalnie możliwe są także opady gradu o średnicy ok. 0,5 - 1 cm. Z tego właśnie powodu nie wyklucza się w dniu jutrzejszym aktualizacji prognozy do stopnia 1.

… Polska centralna, północno - wschodnia, wschodnia (woj. łódzkie, mazowieckie, warmińsko - mazurskie, podlaskie)…

W tej części Polski za sprawą napływu gorących mas powietrza prognozowany jest wzrost chwiejności termodynamicznej. Mimo słabej energii potencjalnej konwekcji (ok. 200 - 400 J/kg), rozwój potencjalnych burz jest niepewny (zwłaszcza w części Mazowsza), gdyż napłynie tu niezbyt wilgotna masa. Uwzględniając jednak nieco większą dynamikę w troposferze, tychże burz nie można wykluczyć. Tutaj największym zagrożeniem podczas ich wędrówek będą silniejsze opady deszczu połączone z mocniejszym wiatrem, a miejscami także grad o średnicy do ok. 0,5 - 1,5 cm. Dodatkowo, za sprawą silniejszych uskoków kierunkowych i prędkościowych wiatru istnieje pewne ryzyko uformowania się 1 czy dwóch superkomórek burzowych, które mogą przede wszystkim stanowić zagrożenie opadami gradu, a także silniejszymi porywami wiatru osiągającymi ok. 60 - 80 km/h. Z tego właśnie powodu nie wyklucza się w dniu jutrzejszym zaktualizowania prognozy do stopnia 1.

… Polska południowa, południowo - wschodnia (woj. częściowo śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, część lubelskiego)…

Najbardziej niepewnymi województwami w możliwości wystąpienia potencjalnych burz będą woj. południowe i południowo - wschodnie. W tej części kraju, pomimo niewielkich wartości CAPE, prognozowana jest bowiem niska wilgotność względna, która może skutecznie ograniczyć rozwój komórek burzowych. Potwierdzeniem tego jest prognozowany LCL, który znajdzie się na poziomie ok. 2000 - 2500 metrów. Jednak w nocy, kiedy nad tą część kraju napłynie bardziej wilgotne powietrze, przy wartościach CAPE rzędu 100 - 200 J/kg może dojść do rozwoju słabych burz.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postwtorek, 9 cze 2009, 12:39

PROGNOZA SILY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA,
Ważna od 9.06.2009, godz. 12:30 CEST do 10.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej i centralnej głównie z powodu ryzyka opadami dużego gradu, silnych porywów wiatrów i ulewnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz wydanej 8.08.2009.


OMÓWIENIE:

… Polska zachodnia, centralna …

Prognozy modelu GFS z godziny 00Z i 06Z... przewidują znacznie większą niestabilność w postaci CAPE nad Polską dochodzącym do 700 – 1000 J/kg. Do tego dochodzi jeszcze trochę wspomagania QG. W umiarkowanie silnych uskokach kierunkowych i prędkościowych wiatru mogą dać kilka burz superkomórkowych... z potencjalnie dużym zagrożeniem opadem dużego gradu, gdyż LCL będzie na poziomie ok. 1000 - 1500 m. SRH3 osiągające ponad 200 m^2/s^2 daje szczególnie duże ryzyko wystąpienia takich burz w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Ponadto dość spora konwergencja w PBL... da większe szanse na organizacje się burz w klaster burz, w którym gdzieniegdzie mogą wystąpić bardzo silne porywy wiatru. Bardzo duże wartości PW wskazują, że burze mogą dawać bardzo duże opady deszczu... powodujące nawet lokalne powodzie błyskawiczne.
Konwekcja już została zainicjowana od Wielkopolski po Grn. Śląsk. W najbliższych godzinach burz będą przesuwać się do Polski centralnej, jednak należy oczekiwać nowych burz na południowym zachodzi kraju. Burze mogą też przejść przez Polskę północno – zachodnią. Wszędzie tam należy spodziewać się pojawienia się kilku superkomórek burzowych miejscami z bardzo wydajnymi opadami deszczu. Pod wieczór można oczekiwać rozwoju burz do MCS... w nim mogą wystąpić dość silne porywy wiatru. Tornado przez najbliższe godziny jest raczej mało prawdopodobne, choć z powodu obniżającego się LCL na zachodzie Polski, pewne ryzyko nawet umiarkowanie silną trąbą powietrzną tam istnieje. Przed niższym LCL będzie też przechodzić strefa wyższych uskoków LLS – do ok. 10 m/s.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postwtorek, 9 cze 2009, 22:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.06.2009, godz 08:00 CEST do 11.06.2009, godz 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo wschodniej i częściowo wschodniej z powodu ryzyka wystąpienia dużego gradu i ulewnych opadów deszczu.

Sytuacja synoptyczna:
W ciągu dnia chłodny front atmosferyczny wędrować będzie na NE i E wymuszając konwekcje na południowym wschodzie i wschodzie kraju. Niestabilność ,także pojawi się na zachodzie ,która związana będzie z chłodną adwekcją powietrza.W obrębie osi zatoki geopotencjału osiągającej ciepły sektor wystąpi silniejszy przepływ w górnej i środkowej troposferze skutkując silniejszymi uskokami wiatru głównie na wysokości 0-6km ( 20m/s) faworyzując rozwój silnych multi komórek i umożliwiając uformowanie się przy dużej potencjalnej energii konwekcji super komórki wraz z pomocą SRH o wartościach 150m2/s2...Wzdłuż jet stream'u występować będzie dodatkowo wspomaganie QG w postaci dodatniego pola wirowości...Równoległy przepływ do frontu sprzyjać będzie falowaniu dzięki czemu utworzyć się może ośrodek niżowy wzmacniający procesy termodynamiczne......Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Pierwsze komórki burzowe prawdopodobnie wystąpią już przed południem w strefie obniżonego poziomu kondensacji ( Śląsk Cieszyński). Po południu równolegle do frontu w woj. Małopolskim i Świętokrzyskim rozbudowywać się będą kolejne komórki tworząc multi komórkę lub mniejsze tego typu struktury. Istnieje ,także ryzyko uformowania się super komórki...Z upływem godzin, późnym po południem i wieczorem wraz ze spadkiem poziomu kondensacji na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zaczną się pojawiać w miarę dobrze rozwinięte struktury burzowe poruszające się na NE w stronę płd. Podlasia. Ze względu na przepływ równoległy do frontu, konwergencje i dostatecznie silny uskok w warstwie 0-3km istnieje możliwość uformowania się linii szkwału (która może być ulokowana w potencjalnym mezoskalowym systemie konwekcyjnym)...Podczas przechodzenia struktur burzowych przy DLS do 20m/s, MLCAPE w przedziale 500-1200J/kg i dużej rozpiętości pionowej chmur możliwy jest grad do 3-4cm. Kolejnym zagrożeniem będą silne opady deszczu podczas ,których lokalnie spadnie do 20-30mm...Porywy mogą przekraczać 70-80km/h zwłaszcza podczas przechodzenia potencjalnej linii szkwału. Burze najpóźniej opuszczą Podkarpacie ,gdzie mogą trwać do północy.
...Obszar na, którym możliwe są burze (zachód kraju)...

Niestabilność wystąpi już nad ranem (NE) i zbiegiem czasu rozszerzy się prawie na wszystkie zachodnie i częściowo północne woj. Komórki burzowe przesuwające się z zachodu na wschód lokalnie będą przynosić silne opady deszczy i drobny grad. Nie wykluczone są porywy do 60-70km/h. Konwekcja osłabnie jeszcze przed północą.MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postśroda, 10 cze 2009, 23:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.06.2009, godz. 8:00 CEST do 12.06.2009, godz. 8:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej i południowo - zachodniej głównie z powodu ryzyka silnych porywów wiatru i niewielkiego ryzyka trąbą powietrzną.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek nad północno - wschodnimi Niemcami / Danią znajdzie się pogłębiający się układ niskiego ciśnienia. Przez Polskę przejdzie bardzo dobrze widoczny na m.in. mapach T850hPa chłodny front atmosferyczny. Choć układ ten powinien dość szybko wędrować przez nasz kraj, dynamika w troposferze nie będzie zbyt duża, ale wystarczająca na kilka całkiem porządnych, potencjalnie niebezpiecznych burz. Obecnie modele nad Polską nie przewidują wspomagania QG, jednak nie można wykluczyć, że w następnych aktualizacjach prognoz numerycznych wspomaganie te może się pojawić... jest to związane z ułożeniem długiej fali, która będzie przebiegać w czwartek od Morza Norweskiego po północno – zachodnią Polskę. Mimo dość głębokiego niżu oraz sporego poziomego gradientu temperatur, przepływ powietrza w wyższych i w środkowych warstwach troposfery nie będzie zbyt duży, o czym może świadczyć słaby wysokotroposferyczny prąd strumieniowy... modele pokazują jednak silniejszy przepływ powietrza znad zachodniej Europy do Polski w niższych warstwach troposfery, o czym informuje nas obecność znaczącego LLJ. Da to pewne uskoki prędkościowe wiatru, jednak ze względu na to, że wiatry w różnych warstwach troposfery będą wiać ze zbliżonego kierunku, nie przewiduje się wystąpienia silnych uskoków kierunkowych wiatru.


OMÓWIENIE

… Polska zachodnia, południowo – zachodnia w godz. 12 – 20 CEST …

Wzdłuż chłodnego frontu atm. będzie przebiegać linia chwiejności objawiająca się MLCAPE osiągającym wartości kilkaset J/kg. W tej strefie chwiejności prócz uskoków wiatru DLS do 15 m/s i LLS do 10 m/s, pojawi się umiarkowanie silna konwergencja w niskich warstwach troposfery, powodując wzmacnianie zjawisk burzowych i lepszą ich organizację w układ liniowy. Burza wielokomórkowa zawierająca w sobie linię szkwału będzie wędrować dość szybko na wschód. Na linii tej należy spodziewać się silnych, a miejscami bardzo silnych porywów wiatru. Uwzględniając niezbyt wysokie LCL i obecność znaczącego LLS, nie można wykluczyć jednego lub dwóch raczej niezbyt silnych tornad... szczególnie w Wielkopolsce i na południu Pomorza, gdzie początkowo oczekuje się nieco większych uskoków kierunkowych wiatru. Opad dużego gradu jest również możliwy, choć dość niskie LCL i niezbyt silna energia CAPE generalnie nie będzie sprzyjać formowaniu się burz gradowych. Późnym popołudniem / wieczorem burze opuszczą ten obszar kraju... jednak w godzinach nocnych, zwłaszcza na Dln. Śląsku, nie można wykluczyć przelotnych opadów deszczu a nawet słabych burz związanych z silną adwekcją chłodnego, polarnomorskiego powietrza.

… Polska centralna …

Początkowo, wczesnym popołudniem, w ciepłym sektorze powietrza przed chłodnym frontem atmosferycznym można oczekiwać rozwoju kilku komórek burzowych. CAPE na poziomie kilkaset J/kg oraz słaba dynamika w troposferze na tą częścią kraju będzie znacząco ograniczać ryzyko pojawienia się groźnych zjawisk burzowych. Trzeba się jednak liczyć z miejscowymi silniejszymi opadami deszczu oraz z opadem drobnego gradu, czemu będzie sprzyjać LCL na poziomie ok. 1500m. Dopiero pod wieczór, wraz z dotarciem linii burz z zachodu, zjawiska mogą być silniejsze. Największym zagrożeniem powinien być silny i porywisty wiatr, jednak szczególnie gwałtownych porywów wiatru nie przewidujemy. Burze będą słabnąć wczesną nocą i do północy powinny opuścić obszar Polski centralnej.

… Polska południowo – wschodnia i południowa …

Dość duża wartość CAPE przy braku CINH i poziomie LCL na ok. 800 – 1000 m sprawi, że burze zaczną formować się już wczesnym popołudniem. Jednak kiepska dynamika w troposferze sprawi, że zjawiska będą raczej porozrzucane po całym regionie i nie powinny przekształcać się w formy bardziej zorganizowane. Nie wyklucza się kilku silniejszych komórek, które mogą wytworzyć burze pulsacyjne... z bardzo silnymi porywami wiatru i dość dużym gradem. Niezbyt duży wektor Corfidiego sugeruje wolne przemieszczanie się burz na północny wschód, dzięki czemu burze mogą przynosić lokalnie dość wydajne opady. Jednak niezbyt duża wartość PW będzie ograniczać ryzyko burz, które mogą wywołać lokalne podtopienia.
Burze osłabną wieczorem, jednak w nocy z powodu przechodzenia chłodnego frontu przez ten region kraju, zjawiska burzowe powinny dalej występować.
Obecnie w prognozie nie wydajemy stopnia 1. zagrożenia dla tego obszaru Polski, ale nie można wykluczyć aktualizacji, jeśli burze będą rozwijać się dość szybko i tworzyć formy bardziej zorganizowane.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postczwartek, 11 cze 2009, 20:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.06.2009, godz. 8:00 CEST do 13.06.2009, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska będzie w dalszym ciągu pod wpływem niżu, którego centrum przemieści się z Półwyspu Jutlandzkiego na południe Szwecji. Do Polski wkracza front chłodny, a za nim napłynie zdecydowanie zimniejsza masa powietrza, co jest dobrze widoczne na mapach TB850. W związku z ogrzewaniem w dolnej troposferze chłodnego, ale dość wilgotnego powietrza i adwekcją chłodu w środkowej troposferze (pokazują to mapy TB500) jutro w południowej Polsce pojawi się niestabilność. Wystąpi tam więc pogoda charakterystyczna dla chłodnej i chwiejnej masy powietrza, rozwiną się chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne opady deszczu, a także burze.


OMÓWIENIE:

...Południowa część Polski...

W rejonie prognozowana jest energia konwekcji rzędu kilkuset J/kg, w troposferze brak większej dynamiki, ta prognozowana jest u naszych południowych sąsiadów. W związku z tym będą rozwijać się w ciągu dnia chmury Cb na ogół w postaci jednokomórkowej. W tego typu sytuacjach zazwyczaj występuje dużo niewielkich komórek konwekcyjnych i w wielu miejscach przelotne opady i burze zapewne pojawią się kilkukrotnie. W związku z nisko położoną izotermą 0 pojawi się też drobny grad, który w silniejszych komórkach może osiągać nieco większe rozmiary (eksperymentalny parametr GFS mówi nawet o 2 cm). Porywy wiatru w czasie przechodzenia burz mogą osiągać do 70 km/h (w związku z pewnym zagęszczeniem izobar wspomnianego niżu widocznym na mapach dolnych). Burze zaczną pojawić się już przed południem na południowym-zachodzie kraju, z biegiem czasu strefa najsilniejszej konwekcji będzie stopniowo przesuwać się w kierunku wschodnim. W godzinach wieczornych burze powinny szybko słabnąć.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postsobota, 13 cze 2009, 23:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 14.06.2009, godz. 8:00 CEST do 15.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno – zachodniej (Pomorze, część Wielkopolski, Ziemia Lubuska) głównie z powodu ryzyka opadami dużego gradu, silnych porywów wiatru i tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie dalej pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia znad północnej części Morza Bałtyckiego. Słaba krótka środkowotroposferyczna fala ma się pojawić w ciągu dnia nad północnymi Niemcami. Na tej fali pojawi się cyklogeneza... wytworzy się układ ciepłego i chłodnego frontu atm. początkujący rozwój ośrodka niskiego ciśnienia. Układ ten nie będzie silny i ma się przesuwać powoli w kierunku wschodnim. Jednak w troposferze spodziewamy się wzrostu dynamiki... modele GFS pokazują silny prąd wysokotroposferyczny osiągający nad północnymi Niemcami oraz północno – zachodnią Polską prędkość do 50 m/s. Od południa Europy, do ciepłego sektora powstającego układu niskiego ciśnienia zacznie napływać zwrotnikowe powietrze... jednak jego napływ nie będzie silny.


… Polska północno – zachodnia (Pomorze, Wielkopolska, Ziemia Lubuska) …

W ciągu dnia spodziewany jest wzrost niestabilności... CAPE wyniesie kilkaset J/kg. Inicjacja zjawisk konwekcyjnych rozpocznie się jednak nad zachodnimi / centralnymi Niemcami, gdzie niestabilność ma być znacznie większa (zarówno GFS jak i WRF prognozują MLCAPE przekraczające 1,5 kJ/kg). Przy dość silnych uskokach DLS osiągających 25 – 30 m/s, spodziewana jest szybka organizacja burz w kilka multikomórek, które niesione silnymi wiatrami w wyższej części troposfery będą zmierzać dość szybko na wschód. Jednak brak dużej konwergencji w dolnej części troposfery sprawi, że burze nie powinny osiągać rozmiarów MCS i większych. Miejscami w burzach multikomórkowych mogą powstawać drobne linie szkwału a nawet bow echa, które mogą dawać bardzo silne porywy wiatru. DLS ponad 25 m/s w połączeniu z SRH3 dochodzącym do 150 – 200 m^2 / s^2 może być ponadto bardzo dobrym środowiskiem dla rozwoju kilku dobrze zorganizowanych burz superkomórkowych. LCL na wysokości 800 – 1000 m z nieco podwyższonym LLS do 10 m/s wskazują na możliwość wystąpienia jednego, może dwóch umiarkowanie silnych tornad. Ponadto w najsilniejszych burzach oraz w superkomórkach należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia opadów dużego gradu. W kilku przypadkach, zwłaszcza pod wieczór / wczesną nocą na Pomorzu grad może osiągać bardzo duże rozmiary.
Późną nocą / nad ranem burze mogą nadal trwać, ale znacząco osłabną i przemieszczą się do Polski północno – wschodniej i centralnej, gdzie powinny całkowicie wygasnąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postniedziela, 14 cze 2009, 21:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.06.2009, godz. 8:00 CEST do 16.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 wydany dla Polski południowo-zachodniej z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek na pogodę w Polsce będzie mieć wpływ ośrodek niżowy, który ma się utworzyć we wschodnich Niemczech. Uformuje się on na falującym froncie oddzielającym dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. W kształtującym się ciepłym sektorze wspomnianego niżu do Polski południowej napłynie powietrze o dużej zawartości pary wodnej (punkt rosy nawet 18 stopni) i pojawi się chwiejność. Na mapach górnych również widać kontrast termiczny, pojawi się silny prąd strumieniowy (50-60 m/s), który wprowadzi dynamikę, głównie w środkowej i górnej troposferze.


OMÓWIENIE:

...Południowo-zachodnia część Polski objęta 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (SBCAPE do 800-900 J/kg w Sudetach). Wystąpi również uskok wiatru (0-6 km) na poziomie 15-20 m/s. Dynamika w dolnej troposferze będzie jednak słabsza (niskie wartości uskoku wiatru (0-3 km) i (0-1 km)). Wygląda na to, że oprócz pojedyńczych komórek może pojawią się multikomórki burzowe. Istnieje również dość niewielkie prawdopodobieństwo uformowania się 1-2 superkomórek (oprócz DLS, wystąpi pewne SRH rzędu 80 J/kg). Mamy do czynienia z ciepłą masą powietrza, a prognozy radiosondaży dla tego regionu wskazują na dużą wilgotność względną we wszystkich warstwach troposfery. W takich przypadkach występuje zwykle niewielki gradient temperatury i wysokie położenie izotermy zero, ale za to pojawia się duża wodność (w tym przypadku PW 30-35 mm). Cała sytuacja sprzyja występowaniu ulewnych opadów deszczu w czasie przechodzenia burz. Właśnie ulewne opady stanowią główne zagrożenie na tym obszarze. Nie wykluczone, że z terytorium Czech wejdzie już wykształcona burza wielokomórkowa, która może spowodować lokalne podtopienia. Możliwe również, że nad niektórymi obszarami pojawi się w ciągu dnia kilka silnych komórek opadowych. Można spodziewać się również opadów niewielkiego gradu (niewielki gradient temp., wysoko położona izoterma 0), który jednak potencjalnie w przypadku pojawienia się superkomórki mógłby osiągnąć nieco większe rozmiary. Szansa na burze istnieje przez dużą część dnia.

...Pozostały obszar...

W ciągu dnia mogą pojawić się burze w strefie występowania umiarkowanej energii konwekcji (SBCAPE najwyżej kilkaset J/kg). Większe prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burzowych opadów istnieje zwłaszcza na terenach górskich, gdzie orografia odegra ważną rolę.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postwtorek, 16 cze 2009, 10:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 16.06.2009, godz. 11:00 CEST do 17.06.2009, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się aktualnie pod wpływem zasobnych w wodę chmur związanych z układem niskiego ciśnienia, który przechodzi nad obszarem kraju. We wtorek przez nasz kraj przejdzie front chłodny za którym napłynie masa powietrza PPm. Południowo-wschodnia część naszego państwa pozostanie jeszcze do popołudnia w ciepłym sektorze niżu (temperatury ze stacji notują już od rana 20 stopni). W związku z wilgotnością cieplejszej masy powietrza mogą w tym rejonie rozwinąć się frontowe burze. Natomiast na obszarze za frontem chłodnym również pojawi się chwiejna masa powietrza. Na jej niestabilność w tym rejonie wpłynie adwekcja chłodu widoczna na mapach TB500 i związana z zatoką geopotencjalną, która pojawi się nad obszarem Polski.


OMÓWIENIE:

...Południowo-wschodnia część Polski...

W rejonie wczesnym popołudniem mogą się pojawić burze wzdłuż frontu chłodnego. Mimo dużej temperatury i wilgotności wypieranej z Polski masy powietrza prognozowana energia konwekcji to tylko kilkaset J/kg. Z prognoz radiosondaży wynika, że ograniczeniem dla głębokiej konwekcji i potencjału burzowego jest bardzo niski gradient temperatury w warstwie 2-4 km. AGL. Stąd nie jest wcale pewne, czy burze wystąpią. Potencjalne burze nie powinny mieć gwałtownego przebiegu i do późnego popołudnia odsuną się na Ukrainę.

...Środkowa część Polski...

Za frontem napłynie dość chłodna i chwiejna masa powietrza. Prognozowane na popołudnie CAPE ma dochodzić do 400-800 J/kg, zwłaszcza na Kujawach. W związku z tym w tej części kraju rozwiną się liczne komórki konwekcyjne. Niektóre z nich przyniosą miejscami intensywniejsze, przelotne opady deszczu, drobny grad i lokalnie także burze.
Burze do godzin wieczornych osłabną, a potem zanikną.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postczwartek, 18 cze 2009, 23:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2009, godz. 8:00 CEST do 20.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w zasięgu rozległego, falującego frontu atmosferycznego. Równoległy przepływ do frontu sprzyjać będzie dalszemu falowaniu przyczyniając się do cyklogenezy. Dzięki owemu zjawisku wzmocni się skręt wiatru w dolnej troposferze, a także niskotroposferyczny prąd strumieniowy skutkując większymi wartościami SRH i uskokami wiatru w dolnej części troposfery... Bezpośrednio przed frontem napłynie bardzo wilgotne powietrze znad Morza Śródziemnomorskiego, co pokazują prognozowane radiosondaże na których krzywa temp. Punktu rosy niemal pokrywa się z temp. Powietrza w wielu wybranych punktach. To oczywiście przyczyni się do dużej sumy opadów konwekcyjnych jak i niekonwekcyjnych...Za frontem natomiast dojdzie do adwekcji chłodnej masy powietrza wymuszając konwekcje w zachodniej części kraju.


OMÓWIENIE:

… Grn. Śląsk i Opolszczyzna, Małopolska, Podkarpacie, Roztocze, Lubelszczyzna …

W ciągu dnia w rejonie Górnego Śląska, północnej Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny mogą pojawić się burze, które mają szansę rozwinąć się w superkomórki burzowe. W strefie chwiejności rzędu (SBCAPE 800-1000 J/kg - największa w świętokrzyskim) pojawi się odpowiednia dynamika (DLS 20 m/s, SRH 100-200 m2/s2) sprzyjająca rozwoju mezocyklonów. Poziom kondensacji rzędu 800-1250 m, LLS powyżej 10 m/s, CAPE (0-3 km) rzędu 50-100 J/kg wskazują na pewne ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. W czasie przechodzenia superkomórek istnieje możliwość opadów gradu.
Następnie, znad Czech na Górny Śląsk i Opolszczyznę może wejść burza multikomórkowa, prawdopodobnie z wbudowaną linią szkwałową. Burza ta pojawi się na skutek znaczącej konwergencji w BL, być może będzie łączyć się z komórkami burzowymi, które początkowo powstaną bardziej na wschód. Późnym wieczorem / nocą burza ta przemieści się na wschód, po czym powinna znacząco osłabnąć. Głównym zagrożeniem związanym z tym układem może być miejscami dość silny i porywisty wiatr, oraz bardzo silne opady deszczu, które lokalnie mogą wywoływać podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Silnym deszczom będzie sprzyjać duża wodność atmosfery oraz Mixing Ratio przekraczające 10g/kg.… Polska północno - zachodnia ...

Potencjalna energia konwekcji wywołana adwekcją chłodnego powietrza osiągnie wartości do ok. 400J/kg przy umiarkowanym uskoku prędkościowym 0-6km.Umożliwi to rozwój pojedynczych komórek burzowych jak i małych struktur multikomórkowych. Ze względu na stosunkowo niskie położenie izotermy 0 i silniejszy DLS podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych możliwy jest grad do 1 - 1.5 cm. Nie można, także wykluczyć lokalnie silniejszych opadów. Inicjacja nastąpi w godzinach popołudniowych. Potencjalne burze przesuwać się będą z zachodu na wschód.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postsobota, 20 cze 2009, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2009, godz 08:00 CEST do 21.06.2009, godz. 08:00 CESTSytuacja synoptyczna:

Pogłębiająca się zatoka geopotencjału osiągająca grancie Polski wskazywać będzie na przemieszczanie się chłodnej masy powietrza z północnego zachodu na południowy wschód ,która będzie zaciągana przez umiarkowany silny prąd strumieniowy. Adwekcja głównie przyczyni się do powstania niezbyt rozległego i mało niestabilnego sektora...Potencjalna energia konwekcji przekroczy 200J/kg, co w zupełności wystarczy na rozwój komórek konwekcyjnych w ,których może dochodzić do inicjacji wyładowań atmosferycznych.…Północno - zachodni obszar...

Wraz ze strefą niestabilności przemieszczając się z zachodu na wschód (z Niemiec do Polski) pojawiać się będą komórki burzowe. Niekorzystne warunki termodynamiczne w postaci uskoku prędkościowego 0-6km, którego wartości maksymalnie osiągną granice 10m/s przy słabej konwekcji sprzyjać będą w powstawaniu pojedynczych komórek. Jednak nie można wykluczyć kilku małych multikomórek przybywających od naszych zachodnich sąsiadów . Pierwsze burze mogą pojawić się ok. 15 i później, kiedy dzienne ogrzewanie zaskutkuje większym pionowym gradientem temperatury z pomocą chłodnej adwekcji.W wielu komórkach (które wolno będą się przemieszczać) możliwy jest silniejszy opad deszczu.Istnieje, także ryzyko drobnego gradu. Burze powinny zacząć słabnąć po zachodzie słońca.


...Bieszczady...

O tą część kraju mogą zahaczać struktury burzowe przesuwające z południa, południowego zachodu na północnego wschód. Podczas nich lokalnie dodatkowo może się pojawić silniejszy opad konwekcyjny w akompaniamencie opadu wielkoskalowego.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postsobota, 20 cze 2009, 20:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 21.06.2009, godz. 8:00 CEST do 22.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podkarpackiego i południowo – wschodniej części woj. lubelskiego głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nastąpi przebudowa baryczna nad Europą... pojawi się niż górny nad Polską, który będzie przemieszczał się na południe Europy. Sytuacja nad Polską baroklinowa. Od południowego wschodu Europy zacznie być przez układ niżowy zaciągane ciepłe, lecz wilgotne, bardzo chwiejne powietrze znad Morza Czarnego. W najbliższych dniach utrwali się niż górny nad południową / południowo – wschodnią Europą. GFS i inne modele ciągle od kilku dni pokazują napływ powietrza znad rejonu Morza Czarnego przez najbliższy tydzień... Już w niedzielę pewna niestabilność pojawi się na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy... przy czym dynamika w polegająca na dość sporych uskokach wiatru w różnych warstwach troposfery sprawi, że możliwość wystąpienia dość silnych / gwałtownych burz wzrośnie.


… Polska południowo – wschodnia (w szczególności woj. podkarpackie, południe lubelskiego) …

Do godzin późno popołudniowych / wieczornych nie spodziewamy się zjawisk burzowych. Później pojawi się pewna niestabilność... MUCAPE około 600 J/kg przy niewielkich wartościach CINH. Gradient pionowy temperatur na wys. 2 – 4km AGL będzie na tyle wysoki, że nie zablokuje rozwoju zjawisk konwekcyjnych. DLS przekraczające 20 m/s i konwergencja w BL doprowadzi do rozwoju jednej, może dwóch burz multikomórkowych... przy czym inicjacja zjawisk burzowych powinna pojawić się poza granicą naszego kraju. Jednak wektor Corfidiego sugeruje przemieszczanie się tych burz w stronę Polski. Niezbyt duża wartość tego wektora sugeruje nam wolne przemieszczanie się multikomórek... z powodu bardzo dużej wodności troposfery i sporej wilgotności w BL, należy oczekiwać silnych opadów deszczu... lokalne podtopienia i zalania są możliwe i to jest główne zagrożenie dla omawianej w tym paragrafie części kraju. W prognozie należy też uwzględnić spore uskoki kierunkowe wiatru oraz LLS dochodzące do 10 m/s. Wilgotna warstwa PBL sprawi, że jednego izolowanego tornada, zwłaszcza we wschodniej części woj. podkarpackiego nie można wykluczyć... tam też istnieje spore ryzyko wystąpienia superkomórki typu HP, która może spowodować lokalną powódź błyskawiczną. Opad większego gradu też jest niewykluczony, podobnie jak porywisty wiatr, ale ryzyko na te zjawiska będzie znacznie mniejsze.


… Polska północno – zachodnia …

W tej części kraju nie będziemy mieć znaczących uskoków wiatru. Jedynie DLS przekraczające nieznacznie 15 m/s i konwergencja w najniższych warstwach troposfery sprawi, że przy CAPE do kilkuset J/kg pojawią się burze mogące organizować się w drobne multikomórki. W czasie burz mogą wystąpić nieco silniejsze porywy wiatru i silniejsze opady deszczu. W najsilniejszych komórkach nie można wykluczyć opadów drobnego gradu (do ok. 1,5 cm w średnicy). Burze będą zanikać po zachodzie słońca. Stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany dla tego regionu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Czerwiec 2009

Postniedziela, 21 cze 2009, 22:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2009, godz. 8:00 CEST do 23.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu (małopolskie) i niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (podkarpackie).


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się między ośrodkiem obniżonego ciśnienia z południa Europy i wyżem z północy. W wyniku tego pojawi się silny napływ z kierunków wschodnich. W poniedziałek od wschodu do Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny, a za nim napłynie chwiejna i gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, która da o sobie znać we wschodniej części kraju.
Chwiejność tej masy wynika z jej dużej wilgotności właściwej (wpływ Morza Czarnego). W wyniku takiego ułożenia ośrodków barycznych i względnej stacjonarności tego układu, napływ wilgotnej masy powietrza od naszych wschodnich sąsiadów może potrwać dłużej i przez kilka kolejnych dni czekają nas nawet gwałtowne burze wewnątrzmasowe.


OMÓWIENIE:

...Województwo Podkarpackie...

W rejonie późnym popołudniem nadciągnie z Ukrainy chwiejna masa powietrza. Późnym popołudniem energia konwekcji ma osiągać 800 J/kg. W połączeniu z umiarkowaną dynamiką (DLS do 15 m/s) i wyraźnym skrętem wiatru w dolnych 3 km troposfery (SRH 0-3 km rzędu 200-300 J/kg) mogą na tym obszarze powstawać superkomórki burzowe. Z racji słabego przepływu w środkowej troposferze można spodziewać się superkomórek wysokoopadowych o krótkotrwałym czasie istnienia.
Spoglądając jednak na inne czynniki (SRH 0-1 km 150 J/kg, LLS 10 m/s, LCL 1000-1250 m, CAPE 0-3 km > 50 J/kg, brak znaczącego CIN) nie można wykluczyć nawet powstania trąby powietrznej, może pojawić się grad. Możliwe również, że utworzy się na pograniczu z Ukrainą burza wielokomórkowa. Burze, które pojawią się popołudniu potrwają do godzin wieczornych.

...Województwo Małopolskie...

Tutaj chwiejna masa powietrza, a wraz z nią możliwe burze, pojawić się ma wieczorem (pewne wartości MUCAPE). Z pewnością rozwojowi burz sprzyjać będzie ukształtowanie terenu. Biorąc to pod uwagę, ale również wolne przesuwanie się potencjalnych komórek i dużą wodność chmur, nalezy liczyć się z ryzykiem ulewnych opadów w godzinach wieczornych i nocnych.

...Wschodnia część Polski...

Na tym obszarze również późnym popołudniem wkroczy zwrotnikowa masa powietrza. Energia chwiejność rzędu tylko kilkuset J/kg, dość wysoki poziom kondensacji i pewne niewielkie CIN sprawią, że rozwój komórek będzie w tym rejonie ograniczony. GFS niemal nie prognozuje opadu konwekcyjnego, ale rozwoju kilku dyskretnych komórek należy się jednak spodziewać. Na tym obszarze istnieje (zwłaszcza Lubelszczyzna) niewielkie ryzyko wystąpienia lokalnie silniejszych podmuchów burzowych (suchsza warstwa powietrza w środkowej troposferze, spora energia DCAPE) - za małe jednak, by dać 1 stopień zagrożenia. Zjawiska burzowe pojawią się zapewne późnym popołudniem i potrwają do wieczora.

...Polska zachodnia...

W tej części kraju również wystąpi pewna chwiejność (kilkaset J/kg) jeszcze w masie powietrza polarnomorskiego. W związku z tym w ciągu dnia, pod wpływem ogrzania dolnej warstwy troposfery, mogą rozwijać się chmury Cb które dadzą przelotne opady i burze.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postponiedziałek, 22 cze 2009, 23:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.06.2009, godz. 8:00 CEST do 24.06.2009, godz. 8:00 CEST

+ + + SILNE ZAŁAMANIE POGODY PROGNOZOWANE JEST W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI. ISTNIEJE DUŻE RYZYKO BARDZO OBFITYCH OPADÓW KONWEKCYJNYCH + + +

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, tornad, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Dolnego Śląska i południowej Wielkopolski z powodu ryzyka silnych opadów deszczu i tornad.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i centralnej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, dużego gradu oraz porywistego wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska będzie pod wpływem rozległego niżu znad południowo – wschodniej części Europy. Niż górny będzie nieco bardziej na południowy – zachód od systemu niżów dolnych. Nad Europą północno – zachodnią znajdzie się rozległy układ wysokiego ciśnienia. W Polsce pojawi się silna chwiejność w troposferze, spowodowana przez napływ wilgotnych i ciepłych mas powietrza znad Europy południowo – wschodniej. W takich warunkach będą tworzyć się liczne i bardzo silne komórki burzowe, które w wielu miejscach dadzą obfite opady deszczu. Ponadto silne porywy wiatru oraz grad też jest możliwy, a uwzględniając pewną dynamikę w troposferze nad południową Polską, można się spodziewać słabej / umiarkowanie silnej trąby powietrznej.


OMÓWIENIE:

… Polska południowa (w szczególności od woj. małopolskiego, częściowo świętokrzyskiego po śląskie i opolskie)...

Będzie to region, w którym jutro spodziewamy się najsilniejszych zjawisk konwekcyjnych... silna chwiejność w postaci MLCAPE przekraczającego 1,5 KJ/kg oraz niski poziom LCL... w połączeniu z dość silnymi uskokami pionowymi wiatru... DLS przekraczające 15 m/s, LLS osiągające również 15 m/s, SRH3 dochodzące do 300 m^2/s^2 oraz SRH1 do 200 m^2/s^2 będą bardzo dobrze sprzyjać rozwojowi burz superkomórkowych. Jednak burze superkomórkowe będą szybko przekształcać się w raczej słabo zorganizowane multikomórki, które jeszcze później zaczną przekształcać się w duży układ konwekcyjny. Uwzględniając silną konwergencję oraz uskoki prędkościowe na 0-3 km AGL nie można wykluczyć uformowania się kilku struktur przypominających niewielkie bow echa... jednak struktury te będą raczej dość szybko się rozpadać. W pierwszej fazie rozwoju burz (wczesnym popołudniem) głównym zagrożeniem będą bardzo silne opady deszczu, silniejsze porywy wiatru, a nawet krótkotrwałe, izolowane tornada, które mogą być nawet umiarkowanie silne (do F2+). Bardzo silne, lecz punktowe opady deszczu mogą powodować powodzie błyskawiczne. W superkomórkach nie można wykluczyć też kilku przypadków opadów dużego gradu.
Pod wieczór, gdy burze połączą się w jeden układ MCS, należy spodziewać się dalej intensywnych opadów konwekcyjnych. Opady te mogą jednak być mniej punktowe. GFS prognozuje miejscami w ciągu 6 godzin opad rzędu 60mm. To powoduje istotne ryzyko powodzi, nie tylko na skalę lokalną, ale nawet na skalę całego lub kilku powiatów. Na szczęście zagrożenie trąbami powietrznymi oraz opadem dużego gradu zostanie zażegnane, jednak silne porywy wiatru w bardziej zorganizowanych częściach układu MCS dalej mogą się pojawiać. Późną nocą burza powinna stracić na aktywności elektrycznej, jednak pod wpływem energii konwekcji osiągającej wartości ponad 500 J/kg, dalej mogą tworzyć się nowe ogniska burzowe z ulewnymi opadami deszczu. Nawet nad ranem, choć na dość rozległym obszarze, burza może być dalej niebezpieczna i może dawać silne opady deszczu, przypominające opad wielkoskalowy.… Dolny Śląsk, południowa Wielkopolska …

Początkowo MLCAPE na poziomie do ok. 750 J/kg może spowodować rozwój rozproszonych burz, które lokalnie dadzą silniejsze opady deszczu. Możliwa jest organizacja burz do raczej słabych superkomórek. Słabego tornada w burzy superkomórkowej, która może się tam wytworzyć, nie można wykluczyć, gdyż będą istnieć uskoki LLS do 15 m/s, DLS nieco ponad 10 m/s oraz SRH3 osiągające 250 m^2/s^2. Dodatkowo pojawi się sporo wilgotności w BL, toteż LCL będzie niskie. Później, wieczorem lub w nocy do regionu dotrze układ konwekcyjny ze wschodu, który może przynosić obfite opady deszczu i miejscami dość silne porywy wiatru.


… Polska wschodnia i centralna ...

Na ten obszar również napłynie gorąca i chwiejna masa powietrza. Prognozowana energia konwekcji to od 1000 do ponad 2000 J/kg. Biorąc pod uwagę niewielką dynamikę prognozowaną na tej rejon (niskie wartości uskoków wiatru) można spodziewać się rozwoju silnych burz jednokomórkowych, które pod wieczór mogą łączyć się w niezorganizowane klastry. Podczas burz
dużym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu. Wskazuje na to spora wodność chmur i wolne tempo przemieszczania się chmur Cb. Możliwe jest również pojawienie się lokalnie bardzo silnych i nawet niszczących podmuchów wiatru w czasie przechodzenia burz (głównie zjawiska wet microburst).Ryzyko tego typu zjawisk rośnie zwłaszcza na Podlasiu i Mazowszu, gdzie (głównie za sprawą suchszego powietrza w środkowej troposferze) modele prognozują większy potencjał do ich występowania(parametr delta theta-e powyżej 16 K, DCAPE do 700 J/kg). Istnieje szansa, że pojawią się również gradobicia, na co wskazuje duża energia chwiejności i
wysoka wilgotność właściwa (Mixing Ratio) w warstwie granicznej. Grad może osiągać miejscami nawet spore rozmiary (2-4 cm), ale nie on stanowi główne zagrożenie. Burze mogą być bardzo aktywne elektrycznie, a ich rozwój nastąpi (na skutek insolacji i nagrzania dolnej troposfery) w godzinach popołudniowych (lub późno-popołudniowych). Zjawiska burzowe będą nadal występować w godzinach wieczornych i nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postwtorek, 23 cze 2009, 23:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.06.2009, godz 08:00 CEST do 25.06.2009, godz 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, wschodniej, centralnej i południowo zachodniej z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu.Sytuacja synoptyczna:
Jutrzejszy dzień to kontynuacja oddziaływania głębokiej zatoki geopotencjału ulokowanej na Bałkanach i ośrodka niżowego związanego z nią. Cały układ zaciągać będzie do Polski bardzo niestabilne i wilgotne zwrotnikowo- morskie powietrze znad Morza Czarnego. Adwekcja mocno nasyconej parą wodną masy powietrza zaskutkuje dużymi wartościami potencjalnej energii konwekcji (nawet 1500- 2000J/kg).Brak uskoków prędkościowych lub ich marginalne wartości korzystnie nie wpłynie na rozwój układów konwekcyjnych. To oczywiście oznacza słaby ,a wręcz bardzo słaby przepływ powietrza w troposferze skutkując powolnym przemieszczaniem się struktur burzowych....Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

(Podlaskie, Mazowieckie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Podkarpackie)

Podobnie jak dzisiaj w strefie dużej wilgotności powietrza (niski LCL) już nad ranem pojawiać się mogą burze niosące głównie ulewny opad deszczu. Po południu kiedy są spodziewane największe wartości CAPE (do 1500-2000J/kg) zaczną się pojawiać początkowo pojedyncze komórki łączące się w większe skupiska tworząc struktury multikomórkowe. Jednak proces ten może być spowolniony zważając na fakt, iż pojawią się słabe uskoki wiatru. Po południu ,także docierać będą ze wschodu rozwinięte multikomórki...Podczas burz głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu o wydajności lokalnie do 40mm szczególnie na Podlasiu, gdzie PW sięgnie 38mm...Przy silnych prądach wstępujących dochodzących pod tropopauzę możliwy jest, również grad do 2cm...Powyżej 700hPa w wielu miejscach, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu pojawi się umiarkowany niedosyt wilgoci, co w połączeniu z wilgotną warstwą graniczną stwarza lokalne zagrożenie mokrymi prądami zstępującymi (porywy do 90km/h).Istnieje także małe ryzyko wystąpienia trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem...Burze powoli będą się przemieszczać na zachód i północny zachód.( w Małopolsce burze będą miały lekki skręt na SW)...Natomiast w nocy nadal spodziewany jest rozwój burz lub ich wędrówkę zza wschodniej granicy do naszego kraju w postaci multikomórki lub większego MCS'a.


(Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie i pozostały obszar objęty pierwszym stopniem)

W pierwszych dwóch regionach po południu prognozowane jest silniejsze wtargnięcie chwiejnej masy powietrza powodując wystąpienie CAPE do 400-700J/kg. Ze względu na zawartość wody w atmosferze rzędu 30-35mm istnieje ryzyko ulewnych opadów deszczu podczas burz. Brak dynamiki i duża wilgotność w całej troposferze nie będą sprzyjać innym gwałtownym zjawiskom...Nad Śląsk natomiast docierać będą multikomórki znad Małopolski / Ziemi Świętokrzyskiej dając silny opad. Nad pozostałym obszarem burze najprawdopodobniej pojawią się dopiero w nocy lub nad ranem wraz z przesuwaniem się niestabilności ze wschodu na zachód. Tu jak i w pozostałych regionach zagrożeniem będą silne opady deszczu.
MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postśroda, 24 cze 2009, 20:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.06.2009, godz. 8:00 CEST do 26.06.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej, centralnej, zachodniej i południowej głównie z powodu ryzyka intensywnych opadów deszczu oraz dużego gradu, a także porywistego wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie w dalszym ciągu pod wpływem rozległego niżu znad Węgier, który skutecznie jest blokowany przez mocne wyże znad północnej Europy. Spowoduje to dalsze zaciąganie ciepłej i wilgotnej, lecz bardzo chwiejnej masy powietrza znad południowo - wschodniej części Starego Kontynentu. W takich warunkach będą tworzyć się liczne i bardzo silne komórki burzowe, które za sprawą nieco większej dynamiki w troposferze mogą przynosić przede wszystkim silne opady deszczu, porywisty wiatr oraz grad.

OMÓWIENIE:

… Część Podlasia i Lubelszczyzny, Kujawy, Mazowsze, Ziemia Łódzka, Wielkopolska ...

Umiarkowana / silna chwiejność termodynamiczna w postaci energii potencjalnej konwekcji MLCAPE przekraczającej 1000 J/kg w połączeniu z dość niskim poziomem kondensacji oraz nieco większymi uskokami prędkościowymi i kierunkowymi wiatru sprawi, że potencjalne komórki burzowe mogą rozwijać się w gwałtownym tempie. DLS do 10 m/s, LLS 10 - 12 m/s, Shear 0-3 km ok. 10 m/s oraz SRH3 100 - 175 m2/s2 w strefie największej niestabilności będą dobrym środowiskiem do lepszego organizowania się niektórych burz, być może nawet w superkomórki burzowe. Dodatkowo współczynnik Delta Theta-E osiągający 12 - 16 [K] w uzupełnieniu DCAPE rzędu 400 - 800 J/kg sugeruje podwyższone ryzyko silniejszymi prądami zstępującymi. Ponadto w potenc. superkomórkach istnieje niewielkie ryzyko, zważając na nieco większe wartości SRH (100 - 180 m2/s2) oraz MLCAPE (ok. 100 J/kg) w dolnych warstwach troposfery, utworzenia się lokalnej trąby powietrznej. Jednak największym zagrożeniem w burzach, zwłaszcza superkomórkowych mogą być przede wszystkim opady gradu o średnicy do 3 cm, porywiste, a miejscami nawet niszczące porywy wiatru związane ze zjawiskami downburst / microburst, oraz silniejsze deszcze.

… Małopolska, Ziemia Świętokrzyska, Górny i Dolny Śląsk, Opolszczyzna …

W tej części kraju prognozowana jest także spora niestabilność w postaci MLCAPE osiągającego lub przekraczającego 1000 J/kg. Zjawiska burzowe przy obecności przede wszystkim uskoków prędkościowych wiatru i niewielkiej konwergencji w warstwie 0-2 km nad powierzchnią ziemi, mogą przybierać struktury multikomórkowe. Ponadto z powodu nieco większej tendencji wiatru do skręcania wraz z wysokością możliwy jest rozwój superkomórek burzowych. W tych regionach podczas przechodzenia burz należy się liczyć z intensywnymi opadami deszczu i silniejszymi porywami wiatru (szczególnie podczas lokalnych silniejszych prądów zstępujących), a także z gradem, który w lepiej rozwiniętych burzach może mieć średnicę 2 - 3 cm.

... Ziemia Lubuska, część Pomorza Zachodniego …

Najnowsze dane z godziny 12 UTC prognozują pojawienie się większej chwiejności także w tej części kraju, choć sytuacja jest dość niepewna, gdyż prognozy numeryczne po rannej aktualizacji w ogóle o tym nie mówiły. Na chwilę obecną wygląda na to, że potencjalne zjawiska konwekcyjne z powodu braku większej dynamiki w troposferze nie powinny organizować się w większe struktury, aczkolwiek istnieje pewne ryzyko dotarcia znad woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego bardziej rozwiniętych burz. Tutaj największym zagrożeniem podczas ich wędrówek będą intensywne opady deszczu, silniejsze porywy wiatru, a lokalnie również grad.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postczwartek, 25 cze 2009, 12:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA,
Ważna od 25.06.2009, godz. 12:25 CEST do 26.06.2009, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - wschodniej głównie z powodu ryzyka opadami dużego gradu, silnymi porywami wiatru oraz intensywnymi opadami deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz wydanej 24.06.2009.


OMÓWIENIE:

… Polska południowo - wschodnia …

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują dość szybki rozwój komórek burzowych na Lubelszczyźnie. Prognozy numeryczne z godz. 06:00 UTC oparte na modelu GFS prognozują także sporą chwiejność termodynamiczną dla tej części kraju. Zjawiska konwekcyjne przy energii potencjalnej konwekcji CAPE około 800 - 1250 oraz zupełnym braku uskoków prędkościowych wiatru na wys. 0-6 km nad powierzchnią ziemi, nie powinny w bardzo szybkim tempie organizować się w większe struktury burzowe. Jednak za sprawą nieco większych uskoków kierunkowych w warstwie 0-3 km (SRH - 100 - 180 m2/s2) może dojść do uformowania się lokalnych burz superkomórkowych, podczas których największym zagrożeniem, uwzględniając LCL na poziomie ok. 1250 - 1500 metrów, mogą być opady gradu o średnicy do 2 - 3 cm, intensywne deszcze oraz silniejsze wiatry.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 27 cze 2009, 14:15 przez Grzegorz_Zawiślak, łącznie edytowano 2 razy
Powód: poprawa mapki.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postpiątek, 26 cze 2009, 02:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2009, godz 08:00 CEST do 27.06.2009, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Lubelszczyzny, Podkarpacia z powodu ryzyka wystąpienia tornad, ulewnych opadów deszczu i dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, centralnej i częściowo południowo-zachodniej z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu.

Sytuacja synoptyczna:

Sytuacja synoptyczna niemal pozostaje bez zmian...Nadal znajdujemy się w zasięgu niżu z nad Bałkanów, który skutecznie sprowadza do Polski nieustannie wilgotne i chwiejne powietrze zwrotnikowe.Wprawdzie układ niżowy nadal jest w stosunkowo dobrej formie, ale już niedługo dojdzie do powolnego odcinania niżu od świeżej masy z zachodu...


...Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia...

Nad obszarem pojawi się zdecydowanie większy przepływ środkowotroposferyczny z czym wiązać się będzie większy uskok prędkościowy 0-6km osiągający 10-15m/s. To w połączeniu ze skrętem wiatru (SRH do 200m*2/s*2) umożliwi rozwój potencjalnie silnych superkomórek wysoko opadowych przy MCLAPE 0-1km powyżej 1000-1200J/kg. Zwiększony, także przepływ w dolnej partii troposfery spowoduje pojawienie się dolnego uskoku wiatru 0-1km stwarzając przy powyższych warunkach termodynamicznych umiarkowane/duże ryzyko pojawienia się tornada, zwłaszcza przy bardzo korzystnym poziomie kondensacji. Wygląda na to, iż komórki burzowe będą się pojawiać na terenie zagrożonym jak i będą przychodzić ze wschodu, południowego wschodu. Jednak pod wieczór możliwe jest wtargnięcie zorganizowanej multikomórki/MCS'a na której, przedzie utworzyć się może linia szkwału biorąc pod uwagę uskok wiatru 0-3km na poziomie 10-15m/s. Dynamika i duża potencjalna energia konwekcji stwarza ryzyko lokalnie silnych podmuchów wiatru, ale również gradu, którego średnica na krańcach południowo - wschodnich może przekroczyć 3cm.Należy jeszcze wspomnieć o bardzo silnych opadach deszczu. Burze przesuwać się będą w kierunku NW, które w nocy nadal mogą się pojawiać..


...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

Burze ze stopnia drugiego przesuwać się będą dalej na NW i częściowo W napotykając województwa tj. świętokrzyskie, łódzkie, częściowo małopolskie, mazowieckie (płd.). Burze mogą tu w dalszym ciągu przybierać struktury superkomórkowe przy SRH do 100-150m*2/s*2 niosąc głównie zagrożenie ulewnymi opadami deszczu i lokalnie gradu o średnicy do 2cm.W owym rejonie istnieje marginalne/małe ryzyko powstania trąby powietrznej.Jednak w tych regionach już najprawdopodobniej przeważać będą układy multikomórkowe. Burze idąc bardziej na północ powinny zacząć słabnąc...Na południu kraju wytworzyć się mogą przy umiarkowanej konwekcji multikomórki przesuwające się dosyć szybko na NW i W w stronę opolskiego i dolnośląskiego przynosząc przy PW powyżej 30mm silne opady deszczu....Obszar na którym możliwe są burze...

Najciekawiej sytuacja w tej strefie prezentuje się na pomorzu Zachodnim, gdzie MLCAPE 0-1km sięgnie 300-400J/kg. Wysoka wodność troposfery powinna skutkować nieco silniejszymi opadami deszczu...W pozostałych regionach energia konwekcji będzie mała dodatkowo już pod wieczór pojawi się warstwa hamująca.MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postsobota, 27 cze 2009, 09:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2009, godz 09:00 CEST do 28.06.2009, godz 09:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i południowo - wschodniej z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i dużego gradu.


Sytuacja synoptyczna:
Polską ponownie znajdzie się w zasięgu układu niżowego znad krajów Bałkańskich, ale również wyżu Skandynawskiego, który zaciągnie do północy kraju suchsze masę... Ruch powietrza w troposferze będzie bardzo niewielki dlatego pojawią się słabe uskoki prędkościowe zwłaszcza 0-6km do 8-10m/s. Jednak widoczny będzie nieco silniejszy ruch w dolnej troposferze ze względu na kontrast termiczny, co po części przyśpieszy przemieszczanie się układów konwekcyjnych.


...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

Wystąpi tu umiarkowana energia konwekcji osiągająca 700-900J/kg. To w połączeniu z uskokami kierunkowymi 0-3km o wartościach do 150-175 m2/s2 stwarza ryzyko rozwoju superkomórek. Podczas ich przechodzenia zagrożeniem będzie duży grad (2-3cm) zwłaszcza na Lubelszczyźnie i częściowo Podkarpaciu, gdzie poziom kondensacji ma być na poziomie 1200-1700m, lecz taka wartość może też opóźnić konwekcje lub ją zahamować...W wielu miejscach pojawiający się uskok prędkościowy 0-6km rzędu 10m/s zapewni słabą / umiarkowaną organizacje struktur burzowych w postaci multikomórek. Duża wodność atmosfery przyczyni się do ulewnych opadów deszczu. Lokalnie także nie można wykluczyć prądów zstępujących szczególnie mokrych (uwzględniając suchą warstwę środkowotroposferyczną i wilgotną graniczną), lecz mogą też się pojawić suche w miejscach o małej zawartości pary wodnej w warstwie granicznej (Lubelszczyzna). Burze będą się przemieszczać na NW i W.


...Obszar na którym są możliwe burze...
W wielu miejscach przez cały dzień utrzymywać ma się umiarkowana warstwa hamująca. Dodatkowo prognozuje się duże zachmurzenie, co nie korzystnie wpłynie na rozwój burz. Jednak przy MLCAPE 0-1km do 500-750J/kg, może dochodzić do ich rozwoju. Brak dynamiki faworyzować będzie stosunkowo krótkotrwałe małe zdezorganizowane układy multikomórkowe lub nawet pojedyncze komórki. PW do 35mm stwarza szanse na ulewne opady deszczu...


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postponiedziałek, 29 cze 2009, 00:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.06.2009, godz. 8:00 CEST do 30.06.2009, godz. 8:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka ulewnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu oraz porywistego wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. małopolskiego i śląskiego głównie z powodu ryzyka ulewnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu oraz porywistego wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej głównie z powodu ryzyka porywistego wiatru oraz opadem dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się ciągle pod wpływem dość rozległego, lecz powoli zanikającego niżu górnego znad południowo – wschodniej Europy. Do Polski dalej będzie napływać bardzo ciepłe, chwiejne, ale już nie tak jak ostatnio wilgotne powietrze znad wschodniej części Europy. Brak dużego CINH w godzinach popołudniowych oraz umiarkowane do dość wysokiego LCL (ok. 1200 – 1800 m) sprawi, że burz nie powinno być zbyt wiele, jednak pod wpływem sporego MLCAPE przekraczającego 1500 J/kg mogą być lokalnie dość silne. Najwięcej burz rozwinąć się powinno tam, gdzie będzie największa wilgotność względna powietrza.


… Polska północno – wschodnia …

Duża niestabilność w połączeniu z całkiem sporą wilgotnością względną powinna przynieść po południu rozwój chmur burzowych. Burze te będą charakterystyczne dla ciepłej, chwiejnej masy powietrza. Będą rozwijać się pojedyncze, odizolowane komórki burzowe, jednak z powodu dość dużych wartości MLCAPE i umiarkowanie wysokiego LCL możliwa jest niezorganizowana multikomórka burzowa. Z powodu braku uskoków pionowych wiatru, burze nie powinny długo trwać, ale mogą być lokalnie silne, niewykluczone są nawet silne i bardzo silne porywy wiatru oraz dość duży grad. Parę burz stacjonarnych, które mogą dać lokalne, wydajne opady deszczu, jest niewykluczonych. W nocy burze powinny zaniknąć.


… Wielkopolska, Ziemia Lubuska …

Spore DCAPE i Delta Theta E mogą powodować silne burze pulsacyjne z silnymi / niszczącymi porywami wiatru . W czasie silnych burz pulsacyjnych możliwe są także opady gradu i silne opady deszczu. Burze będą jednak rzadsze niż na północnym wschodzie Polski, głównie z powodu wyższego LCL i mniejszej chwiejności w troposferze. Ponadto gradient temperatur w środkowej warstwie troposfery poniżej 6st. C / km nie będzie sprzyjać silnemu wznoszeniu się wilgotnych mas powietrza do góry.


… Polska południowa (woj. małopolskie, śląskie)...

Duża niestabilność objawiająca się energią konwekcji MLCAPE ponad 1500 J/kg jest oczekiwana w tym regionie. LCL około 1000 – 1500 J/kg oraz niezbyt silne pionowe uskoki wiatru powinny spowodować wytworzenie się kilku burz, które później mogą zorganizować się do raczej słabo zorganizowanej burzy wielokomórkowej. Superkomórka jest na tym obszarze niewykluczona, gdyż wartości SRH1 i SRH3 będą podwyższone i wyniosą do ok. 200 m^2/s^2. W najsilniejszych ośrodkach burzowych oraz w superkomórkach możliwe są silne opady deszczu i dużego gradu. Kilka przypadków silnych i bardzo silnych porywów wiatru nie da się w tym regionie wykluczyć. Burze będą przemieszczać się ze wschodu na zachód. Późnym popołudniem lub wieczorem zaczną powoli słabnąć, a w nocy powinny zaniknąć.


… Pozostały obszar objęty możliwością występowania burz …

Pojedyncze, odizolowane, niezbyt liczne burze mogą się pojawić, szczególnie pod wieczór. Będą to typowe burze wewnątrzmasowe, spowodowane unoszeniem się wilgotnego i ciepłego powietrza do wyższych warstw troposfery, co z kolei powoduje z upływem dnia rozwój chmur kłębiastych. Generalnie od wschodu Polski będzie wkraczać strefa bardziej suchego powietrza do PBL, co ograniczy tam rozwój komórek burzowych i zmniejszy energię potencjalną konwekcji, mimo dość znaczącego środkowotroposferycznego pionowego gradientu temperatur. Zjawiska burzowe pojawią się po południu, a zanikną późnym wieczorem.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2009

Postwtorek, 30 cze 2009, 23:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.07.2009, godz. 08:00 CEST do 02.07.2009, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, południowo - zachodniej, północnej, północno – wschodniej i częściowo centralnej z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską nadal zalegać będzie wilgotna, niestabilna masa powietrza unosząca się pod wpływem ogrzewania, lecz tym razem głównie nad północy kraju i zachodzie. Należy jeszcze wspomnieć o różnych kierunkach wiatru jakie wystąpią, co związane będzie z oddziaływaniem dwóch różnych ośrodków barycznych. Zaskutkuje to strefami zbieżności, które prowadzić będą do szybszej inicjacji oraz lepszej organizacji struktur burzowych...Ponownie znajdziemy się w strefie słabego przepływu w troposferze, co faworyzuje wolno przemieszczające się komórki burzowe.


….Polska zachodnia i południowo - zachodnia...

W strefie dużej niestabilności (MLCAPE 1000-1750 J/kg ) pojawi się konwergencja przyczyniająca się do rozwoju bardziej złożonych i długotrwałych struktur tj. multikomórek. Obok tego typu struktur rozwijać się będą pojedyncze, krótkotrwałe burze tzw. pulsacyjne...Zwłaszcza na zachodzie wystąpi bardzo duża energia konwekcji w warstwie 0-3 km do nawet 200J/kg działając rozciągająco i przyśpieszająco na silny prąd wstępujący, co lokalnie stwarza ryzyko wystąpienia trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem...Obok tego pojawiać się będą ulewy o dużej wydajności. Nie można wykluczyć też gradu o średnicy do1 - 2 cm. Prognozowane radiosondaże pokazują, także możliwość wystąpienia mokrych prądów zstępujących. Inicjacja powinna nastąpić przed południem. Burze prawdopodobnie zanikną w drugiej części nocy.


...Polska północna, północno – wschodnia i częściowo centralna...

Duże wartości MLCAPE powyżej 1500J/kg na dużym obszarze i brak DLS sprzyjać będą w tworzeniu się małych komórek łączących się w niezorganizowane multikomórki...Na tym obszarze jak i w poprzednim pojawią się, także burze pulsacyjne oraz ryzyko mokrych prądów zstępujących.Zważając na zbieżność w woj. podlaskim, to tam właśnie powinny wystąpić najbardziej zorganizowane struktury. Dodatkowo możliwy jest skręt wiatru w dolnej troposferze (SRH 120-150 m2/s2 na Podlasiu i północno wschodniej część Mazowsza ), a to dodatkowo stwarza ryzyko wystąpienia superkomórki/ek ,które potencjalnie mogą zrodzić tornado, przynieść silne porywy wiatru...Prócz tego możliwy jest grad do 2-3cm oraz ulewny opad deszczu...Zważając na powyższą możliwość wystąpienia superkomórek w części północno - wschodniej nie wyklucza się aktualizacji prognozy do 2 stopnia zagrożenia.


...Obszar na którym możliwe są burze...

Dość wysoki poziom kondensacji zahamuje, opóźni nieco rozwój burz...Dzienne ogrzewanie powinno jednak doprowadzać do rozwoju burz pulsacyjnych, zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem. Im dalej na wschód tym szanse na burze co raz mniejsze...MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron