Teraz jest środa, 27 mar 2019, 01:03


Sierpień 2009

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postpiątek, 31 lip 2009, 11:05

Sierpień 2009 - Prognozy oficjalne
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postniedziela, 2 sie 2009, 10:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 02.08.2009, godz. 8:00 CEST do 03.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany dla Polski zachodniej z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadu dużego gradu

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany dla Polski południowo-zachodniej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka izolowanych silnych podmuchów


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę Polska znajdzie się w ciepłym sektorze niżu znad Morza Północnego. Nad naszym krajem pojawi się gorąca i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W godzinach wieczornych od zachodu wkroczy do Polski raczej powoli przesuwający się front atmosferyczny. Dodatkowo mają utworzyć się dwa płytkie niże: jeden w punkcie okluzji wspomnianego układu znad Morza Północnego, a drugi ma się pojawić wieczorem w zachodniej Polsce i przyczyni się (wraz ze wspomnianym frontem) do intensyfikacji zjawisk konwekcyjnych. W ciągu dnia mogą pojawić się w kraju burze wewnątrzmasowe, a w godzinach wieczornych i nocnych wystąpią burze związane z frontem atmosferycznym.


OMÓWIENIE:

...Polska zachodnia...

W rejonie w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych prognozowane jest wejście z zachodu strefy burz. Przy umiarkowanie dużej energii konwekcji (MUCAPE rzędu 800 J/kg) i niskich prędkościowych uskoków wiatru (0-6 km shear rzędu 10 m/s) wystąpią zapewne słabo zorganizowane burze wielokomórkowe. W związku ze słabym troposferycznym przepływem, który będzie skierowany pod niewielkim kątem do przewidywanej linii burz można się spodziewać, że nad jednym obszarem przejdzie wiele komórek opadowych. Biorąc pod uwagę prognozowaną w tym rejonie dużą wilgotność na różnych poziomach troposfery (PW do 40 mm) należy liczyć się z ryzykiem ulewnych opadów deszczu, które lokalnie mogą powodować zalania i podtopienia. We wschodnich Niemczech pojawią się warunki, które być może umożliwią rozwój 1-2 niewielkich i krótkotrwałych superkomórek podczas których może spaść grad (do 2 cm), jednak nie to jest głównym zagrożeniem.

...Polska południowo-zachodnia...

Na tym obszarze jest prognozowana późnym popołudniem duża chwiejność termodynamiczna (MLCAPE rzędu 1500-1750 J/kg). W połączeniu z dużym gradientem temperatury, pewnym uskokiem wiatru (0-6 km shear 10 m/s) i wilgotną warstwą graniczną (średni stosunek zmieszania 12 g/kg) należy liczyć się, że w silniejszych komórkach burzowych może pojawić się grad (nawet miejscami 3 cm). Również w tym rejonie istnieje ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu, groźnie może być szczególnie w kotlinach górskich. Podwyższone wskaźniki Delta theta-e (rzędu ponad 16 stopni) i DCAPE (rzędu 700 J/kg) w połączeniu z dużą chwiejnością wskazują, że izolowane silne burzowe podmuchy (70-90 km/h) nie są wykluczone. Burze mogą pojawić się późnym popołudniem i występować do godzin nocnych.

...Pozostała część kraju objęta zagrożeniem burzowym...

W ciągu dnia prognozowana jest umiarkowana chwiejność (MLCAPE do 1000 J/kg) i uskoki wiatru (0-6 shear rzędu 10 m/s, do 15 m/s w strefie mniejszej chwiejności). W związku z niedużą wilgotnością względną warstwy granicznej (i wysokim poziomem kondensacji) nie jest pewne czy konwekcja w ogóle w ciągu dnia się pojawi. Być może powstanie kilka komórek, które zważając na bardzo dużą energię prądów zstępujących (DCAPE nawet 1000-1200 J/kg) będą mogły lokalnie powodować izolowane silniejsze podmuchy - być może typu dry microburst (biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom kondensacji). Podwyższony w centralnej części kraju wskaźnik SRH (200 J/kg) wskazuje na możliwość powstania krótkotrwałej superkomórki z gradem (do 2 cm). Biorąc pod uwagę niepewność związaną z inicjacją konwekcji ryzyko powyższych zjawisk jest nieduże i stopień 1 nie zostaje wydany. W godzinach wieczornych prognozowana jest intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych, a z zachodu wejdzie strefa burz, która może objąć w nocy dużą część kraju.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postniedziela, 2 sie 2009, 21:26

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 03.08.2009, godz. 8:00 CEST do 04.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla przeważającej części kraju głównie z powodu ryzyka ulewnymi opadami deszczu, a także w mniejszym stopniu opadami dużego gradu oraz porywistego wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie pod wpływem płytkiego układu niskiego ciśnienia, który znajdzie się nad naszym krajem. Dodatkowo do Polski wejdzie chłodny front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza - ciepłą / gorącą, a zarazem wilgotną, która spowoduje pojawienie się chwiejności termodynamicznej, od nieco chłodniejszej, pochodzenia polarnomorskiego. Niezbyt duże wartości warstw hamujących konwekcję lub ich całkowity brak, oraz umiarkowanie duża wysokość poziomu kondensacji sprawi, że potencjalne komórki burzowe mogą się pojawiać już od godzin przedpołudniowych. Zjawiska burzowe za sprawą umiarkowanie silnej / bardzo silnej energii konwekcji rzędu 1000 - 1750 J/kg, pomimo mizernej dynamiki w troposferze, mogą być lokalnie dość silne.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia ...

Znaczna niestabilność objawiająca się sporą energią konwekcji w połączeniu z dość dużą wilgotnością względną powinna korzystnie wpłynąć na rozwój potencjalnych burz począwszy od godzin przedpołudniowych. Zjawiska burzowe, które są zapowiadane, będą związane z chłodnym frontem atmosferycznym wędrującym przez nasz kraj (rozwój burz zostanie zainicjowany także przed nim). Wygląda na to, że będziemy mieć do czynienia z pojedynczymi, odizolowanymi komórkami burzowymi (choć nie można wykluczyć multikomórek burzowych), które w wyniku mizernej dynamiki w troposferze, a co za tym idzie, niemalże kompletnym braku uskoków pionowych wiatru, nie powinny być długotrwałe. Poza tym komórki te będą się przesuwać wolno / bardzo wolno, zwiększając tym samym ryzyko podtopień, zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. Dodatkowo, uwzględniając znaczną energię pot. konwekcji, a także dużą zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, nie można wykluczyć opadów gradu (lokalnie o średnicy do 2 - 3 cm). Ponadto niektóre z komórek burzowych mogą mieć potencjał do generowania silniejszych prądów zstępujących (DCAPE około 500 - 1000 J/kg, Delta Theta-e - ok. 16 K), tak więc w kilku przypadkach możliwe są silne / bardzo silne podmuchy burzowe. Burze mogą pojawiać się już od godzin przedpołudniowych. Z biegiem dnia strefa większej chwiejności termodynamicznej będzie wypychana na wschód / północny - wschód. Zjawiska burzowe za sprawą wciąż chwiejnej masy powietrza mogą występować także w godzinach nocnych i trwać aż do końca ważności prognozy. Niestety, ale wskutek ciągłych zmian prognoz numerycznych wraz z każdą aktualizacją modelu GFS (przede wszystkim pod względem energii konwekcji), nie wyklucza się w dniu jutrzejszym ewentualnego zaktualizowania prognozy.

... Pozostały obszar na którym możliwe są burze ...

Słaba lub co najwyżej umiarkowana chwiejność termodynamiczna być może pozwoli na rozwój pojedynczych komórek burzowych (głównie w godzinach rannych / przedpołudniowych). Potencjalne burze za sprawą dość dużej wodności atmosfery (PW ok. 30 mm) mogą przynosić przede wszystkim silne opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postwtorek, 4 sie 2009, 13:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 04.08.2009, godz. 13:30 CEST do 05.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 wydany dla Polski północno-wschodniej z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu
STOPIEŃ 1 wydany dla Polski południowej głównie z powodu ryzyka opadów gradu dużych rozmiarów oraz w mniejszym stopniu z powodu porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się między ośrodkami obniżonego ciśnienia ze wschodu i południa Europy, a wyżem Skandynawskim. W kraju wciąż zalega dość ciepła masa powietrza, a powolny jej przepływ jest determinowany płytkim niżem ze środkowej Polski widocznym na zdjęciach satelitarnych. Zwłaszcza we wschodniej części kraju zalega powietrze o dużej zawartości pary wodnej i na skutek dziennego ogrzewania słońca mogą pojawić się opady i burze.


OMÓWIENIE:

...Podlasie, północne Mazowsze, Mazury...

Na tym obszarze będzie bardzo duża wilgotność w warstwie granicznej (p. rosy rzędu nawet 20 stopni) i mimo niskich gradientów temperatury w troposferze należy liczyć się z pojawieniem się burz (prognozowana energia konwekcji - SBCAPE rzędu 1250 J/kg) na których rozwój wpłynie ogrzewanie słoneczne. Brak uskoków wiatru sugeruje, że burze będą przyjmować formy pojedyńczych komórek. Duża wilgotność na różnych poziomach troposfery w połączeniu z faktem, że komórki będą niemal stacjonarne wskazuje, że głównym zagrożeniem mogą być opady deszczu, lokalnie bardzo intensywne. Burze mogą pojawić się popołudniu i być aktywne do godzin wieczornych.

...Polska południowa...

Na tym obszarze prognozowana jest umiarkowana energia konwekcji (SBCAPE rzędu 1000-1250 J/kg). W połączeniu z dużym gradientem temperatur i uskokami wiatru (DLS powyżej 10 m/s) można spodziewać się lokalnie opadu gradu nawet powyżej 2 cm średnicy. Opad gradu może się pojawić zwłaszcza w przypadku pojawienia się (prawdopodobnie krótkotrwałej) burzy superkomórkowej. Możliwe też są burze wielokomórkowe (zważając na uskok wiatru w warstwie 0-3 km) z lokalnie silnymi porywami wiatru. Burze pojawią się po południu i będą możliwe aż do godzin nocnych.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4734
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postwtorek, 4 sie 2009, 21:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 5.08.2009, godz. 8:00 CEST do 6.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Podkarpacia głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest pod wpływem wilgotnych mas powietrza, znajdujących się w słabym układzie wyżowym znad rejonu Morza Bałtyckiego. Niewielki niż górny będzie znajdować się w południowo – wschodniej części naszego kontynentu. W troposferze przewiduje się brak większej dynamiki, co najwyżej pojawią się słabe uskoki kierunkowe, zwłaszcza w południowo – wschodniej części Polski.


OMÓWIENIE:

… Krańce Polski południowo - wschodniej (szczególnie Podkarpacie) …

Na skutek umiarkowanie dużej energii CAPE osiągającej około 800 – 1000 J/kg, spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, które mogą łączyć się w większe, niezorganizowane burze wielokomórkowe. Burze te, z powodu dość sporej wodności troposfery, mogą powodować silne opady deszczu. Dodatkowo słaba dynamika w troposferze sprawi, że komórki burzowe będą przemieszczać się bardzo powoli. Wygląda na to, że stopień pierwszy zagrożenia dla Podkarpacia jest dobrym stopniem w prognozie, gdyż istnieje obawa, że wydajne deszcze mogą powodować lokalnie podtopienia. Krótkie, słabe superkomórki, które będą powodować największe zagrożenie ulewami, mogą wystąpić na Podkarpaciu, gdzie SREH – 3 wskazujące na istnienie pewnych pionowych uskoków kierunkowych wiatru ma osiągać wartość około 200 m^2/s^2. Słabe, krótkotrwałe tornado jest tam również niewykluczone. Pod wieczór i w nocy burze powinny zaniknąć, jednak dalej możliwe są spore opady deszczu.


… Podlasie, północno – wschodnie Mazowsze …

Energia konwekcji CAPE do 600 – 800 J/kg pojawi się w tym regionie... do tego dojdzie spora wodność troposfery. Burze powinny rozwijać się w godzinach popołudniowych – niektóre z nich mogą dawać silne opady deszczu. Jednak liczba burz powinna być mniejsza niż na krańcach południowo – wschodnich i południowych Polski. Czynnikiem ograniczającym rozwój zjawisk burzowych będzie niezbyt duży pionowy gradient temperatur, osiągający mniej niż 6 st.C / km. Co prawda pojawi się pewne wspomaganie QG... ale będzie słabe i nie powinno wystarczyć do rozwoju groźnych zjawisk. Możliwe, że powstanie sporo komórek konwekcyjnych, które w ogóle nie przyniosą wyładowań atmosferycznych, za to mogą powodować lokalnie dość wydajne opady deszczu.


… Pozostała część kraju, która jest objęta możliwością burz …

Pod wpływem niezbyt dużej energii konwekcji CAPE do kilkuset J/kg, w dość wilgotnej masie powietrza, będą tworzyć się rozproszone, ale dość liczne komórki burzowe. Burze te będą przesuwać się bardzo powoli, ale nie będą trwać zbyt długo. Możliwe, że gdzieś wystąpią problemy z lokalnymi podtopieniami, ale ryzyko ich nie wydaje się zbyt duże. Burze będą zanikać pod wieczór i wczesną nocą.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postwtorek, 11 sie 2009, 10:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
ważna od 11.08.2009, godz 10:00 CEST do 12.08.2009, godz 08:00 CEST.

Stan atmosfery kształtuje zatoka niskiego ciśnienia związana z układem niżów znad północy Europy oraz chłodny front atmosferyczny za którym napływa masa polarnomorska. Przed nim znajduje się wystarczająco dużo wilgoci, aby pojawiła się równowaga chwiejna. Natomiast jutro od zachodu wkroczy drugorzędny front chłodny wymuszając konwekcje na północy, północnym - wschodzie kraju...


...Obszar na którym możliwe są burze...


Na obszarze pojawi się słaba niestabilność rzędu 200- 400 J/kg.W związku z słabym przepływem w środkowej troposferze powstawać będą pojedyncze komórki burzowe lub niezorganizowane małe multikomórki. Nieco bardziej zorganizowane struktury mogą się pojawić na ternach górskich i podgórskich ze względu na większą konwergencje. Słaby uskok wiatru w warstwie 0-6 km nie sprzyjać będzie również długowieczności potencjalnym burzom, stąd też będą one na ogół krótkotrwale.Jednak zwraca na siebie uwagę mały pionowy gradient temperatury, który może uniemożliwić inicjacje zjawisk w wielu miejscach...Lokalnie pojawi się silniejszy opad deszczu. Burze nie powinny już powstawać w godzinach późno wieczornych i nocnych, lecz już nad ranem pojawić się mogą na Pomorzu, Warmii, Kujawach i północnym - zachodzie Mazowsza.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1025
 • Dołączył(a): piątek, 29 lut 2008, 03:14
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Pseudonim: Meteo
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postwtorek, 11 sie 2009, 21:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.08.2009, godz 11:00 CEST do 12.08.2009, godz 19:00 CEST

Polska nadal będzie pod wpływem słabej zatoki niskiego ciśnienia z centrum nad Skandynawią, za sprawą owego układu nadal napływać będzie powietrze polarnomorskie. Od zachodu w miarę upływu dnia będzie się przemieszczał słabo aktywny front drugorzędny który po południu dotrze nad województwa wschodnie gdzie przy niesie słabe i umiarkowane opady deszczu a także miejscami słabe zjawiska związane z konwekcją.

…Obszar na którym możliwe są burze...

W dniu jutrzejszym w województwach wschodnich oraz północno wschodnich pojawi się niestabilność atmosferyczna rzędu 300 – 400 J/kg . Jednakże słabe uskoki prędkościowe wiatru na wysokości 0-6km sprawią iż burze które utworzą się w rejonach zaznaczonych będą słabe i izolowane, przyczyni się do tego także bardzo mizerny gradient pionowy temperatury dodatkowym czynnikiem przemawiającym za słabymi izolowanymi burzami w dniu jutrzejszym jest bardzo niskie PWATER kształtujące się na poziomie 20mm nie będzie sprzyjać dość dużej wodności możliwych burz, także bardzo słaby przepływ powietrza w środkowej troposferze będzie miał duży udział w tym iż burze będą lokalne i krótkotrwałe, ogólna aktywność elektryczna ze względu na niską chwiejność termodynamiczną także będzie bardzo niska jednak lokalnie ze względu na ukształtowania powierzchni terenu a także możliwe miejscami nieco lepsze warunki, elektryczność burz może być nieco bardziej zwiększona. Jednakże trzeba zaznaczyć iż szansa na pojawienie się jutro burz jest dość słaba jednak uwzględniając wszystkie okoliczności które przeanalizowałem jestem skłonny objąć obszarem możliwości wystąpienia burz tereny wschodniej Polski.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 787
 • Dołączył(a): sobota, 12 kwi 2008, 18:56
 • Lokalizacja: Dolnośląskie
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postczwartek, 13 sie 2009, 01:46

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
ważna od 13.08.2009, godz. 06:00 CEST do 14.08.2009, godz. 06:00 CEST

Sytuacja synoptyczna:

Polskę obejmuje zatoka niskiego ciśnienia związana z wielocentrycznym niżem znad Skandynawii. Od strony zachodniej zatoki dochodzi do adwekcji chłodnego powietrza, która zaznaczy się głównie w warstwach średnich troposfery. Natomiast po jej zachodniej stronie dojdzie do silnego wspomagania QG w postaci dolnej konwergencji, a zwłaszcza dodatniego pola wirowości wspomagając znacznie pionowe ruchy powietrza. Dodatkowo w dolnej części troposfery pojawi się baroklinowość...Przebiegać przez nasz kraj będzie krótka fala oraz silny prąd strumieniowy, lecz większa korelacja owej fali z niestabilnym sektorem się nie pojawi. Na mapach 850hPa związanych z przepływem widać też umiarkowany dolnotroposferyczny prąd strumieniowy...


...Polska centralna i północno – wschodnia...

Energia konwekcji rzędu 300- 600 J/kg wraz z insolacją i silnym wspomaganiem QG oraz w połączeniu z uskokiem wiatru w warstwie 0-6 km na poziomie 10m/s - 15m/s umożliwią rozwój multikomórek. Nie wyklucza się tutaj, także powstania małej linii szkwałowej na południu tego obszaru uwzględniając uskok wiatru 0-3 km. Nieco suche warstwy ponad graniczne stwarzają ryzyko lokalnie silniejszych porywów wiatru, a prócz tego wystąpią silniejsze opady deszczu, także lokalnie. Burze w tej strefie pojawią się głównie po południu, a zanikną późnym wieczorem. Poruszać się będą w miarę szybko na wschód.


...Polska północna i północno - zachodnia...

Przewiduje się wystąpienie pojedynczych komórek oraz niezorganizowanych multikomórek burzowych. Słaba dynamika spowoduje, że zjawiska na ogół będą krótkotrwałe. Punktowo zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Struktury burzowe przesuwać się będą z NW na NE. Pierwsze pojawią się już nad ranem. Natomiast ich zanik nastąpi późnym wieczorem.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postponiedziałek, 17 sie 2009, 11:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 17.08.2009, godz. 11:00 CEST do 18.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla Mazowsza, południa Podlasia i północy Lubelszczyzny i części Łódzkiego z powodu ryzyka silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka uformowania się trąby powietrznej (wschód rejonu)

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Polsce dominuje napływ ciepłego powietrza z zachodu, który następuje na południe od rozległego niżu ze Skandynawii. Na północy kraju przebiega wyraźna granica dwóch mas powietrza w rejonie której występuje silny przepływ w środkowej i górnej troposferze. W godzinach wieczornych wystąpi zafalowanie i utworzy się front chłodny, który w nocy będzie przemierzał Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód. Wraz z nim przez kraj przejdzie fala środkowotroposferyczna z lepszymi warunkami dynamicznymi. W związku z wystąpieniem pewnej chwiejności w cieplejszej masie powietrza należy również spodziewać się rozwoju zjawisk burzowych.


OMÓWIENIE:

...Południe Podlasia, północ Lubelszczyzny, Mazowsze, część Łódzkiego...

W ciągu dnia prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (MLCAPE rzędu 500-750 J/kg). W związku z suchą warstwą graniczną (przy temperaturze 30 stopni, punkt rosy to 14) w ciągu dnia rozwój komórek burzowych może wcale nie mieć miejsca (nie licząc pozostałości burz z godzin nocnych) lub być ograniczony do tylko kilku komórek podczas których istnieje niewielkie prawdopodobieństwa pojawienia się suchych microburstów (wysoki poziom kondensacji, sucho adiabatyczny gradient przed dolne 2,5 km). Intensywniejsza konwekcja może mieć miejsce w godzinach wieczornych i nocnych. W nocy nad ten obszar nadciągnie chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim strefa znacznych prędkościowych uskoków wiatru (0-6 km shear ponad 20 m/s, 0-3 km shear 15 m/s) i silniejszego przepływu w środkowej troposferze (ponad 15 m/s na 700 hPa, ponad 20 m/s na 500 hPa). W połączeniu z chwiejnością rzędu kilkuset J/kg i wspomaganiem konwekcji (konwergencja w dolnej troposferze, adwekcja dodatniej wirowości w środkowej) niewykluczone, że utworzy się burza wielokomórkowa w formie linii szkwału. Zagrożeniem w czasie jej przechodzenia (godziny nocne, wczesny ranek we wtorek) mogą być przede wszystkim silne porywy wiatru. Nie można również wykluczyć powstania niewielkiej burzy super komórkowej (biorąc pod uwagę SRH powyżej 100 m2/s2 i silne uskoki wiatru). W godzinach wczesno rannych we wtorek na krańcach wschodnich rejonu istnieje niewielkie ryzyko utworzenia się trąby powietrznej - oprócz wcześniej wymienionych czynników wskazuje na to duża wilgotność względna warstwy granicznej, MLCAPE (0-3 km) powyżej 50 J/kg i LLS rzędu 10 m/s.

...Polska północno-zachodnia...

W rejonie dopiero w ciągu godzin wieczornych i nocnych pojawi się niewielka chwiejność. Możliwe, że wystąpią wbudowane
chmury Cb w chmury rodzaju Ns i dadzą one słabe burze i dość obfity opad deszczu.

...Pozostała część kraju...

Podobnie jak w rejonie objętym pierwszym stopniem zagrożenia tutaj również rozwój burz w ciągu dnia może być ograniczony (nie licząc pozostałości z nocnej konwekcji), lub nie mieć miejsca wcale. Jedynie w rejonach górskich (głównie Tatry i Beskidy) będą panować warunki bardziej sprzyjające rozwojowi chmur Cb w dzień. Intensywniejsza konwekcja ma mieć miejsce w godzinach wieczornych i nocnych.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postponiedziałek, 17 sie 2009, 20:21

AKTUALIZACJA PROGNOZY SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 17.08.2009, godz. 20:00 CEST do 18.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla pasa od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką, Mazowsze, Lubelszczyznę i Podlasie głównie z powodu ryzyka podmuchów wiatru oraz z mniejszym stopniu z powodu niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (Polska południowo-zachodnia, głównie Dolnośląskie)

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Taka jak w poprzedniej prognozie.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W tym rejonie przy prognozowanej na wieczór i noc energii konwekcji rzędu kilkuset J/kg i silnych uskokach wiatru (0-6 shear 20-25 m/s, 0-3 shear 15 m/s) możliwe jest utworzenie się wzdłuż przesuwającego się przez kraj chłodnego frontu burz, które mogą zorganizować się w burzę wielokomórkową (być może w linię szkwału). Głównym zagrożeniem w czasie ich przechodzenia będą silne porywy wiatru. Już teraz we wschodnich Niemczech rozwinęły się zjawiska burzowe, które niebawem powinny pojawić się w Polsce południowo-zachodniej. Możliwe również, że pojawią się gdzieniegdzie burze superkomórkowe (prawdopodobnie jedna jest w południowo-wschodnich Niemczech). Na krańcach południowo-zachodnich Polski istnieje marginalne ryzyko pojawienia się w godzinach wieczornych/nocnych trąby powietrznej, na co wskazuje podwyższone LLS, CAPE (0-3 km) oraz niski poziom kondensacji i niezbyt duże CIN.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postpiątek, 21 sie 2009, 10:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 21.08.2009, godz. 10:00 CEST do 22.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla Polski zachodniej (łącznie z zachodnią połową Dolnośląskiego) głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu zagrożenia silnymi podmuchami wiatru.
STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla rejonu Sudet głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nastąpi zdecydowana zmiana sytuacji pogodowej w Polsce. Zbliży się naszego kraju widoczna na mapach TB500 długa fala z prądem strumieniowym, a pod wieczór wkroczy do nas powoli przemieszczający się chłodny front atmosferyczny. W ciepłym wycinku będzie zalegać ciepła i sucha masa powietrza, jadnak bezpośrednio przed linią frontu i na samym froncie pojawi się powietrze o większej zawartości pary wodnej. Spowoduje to powstanie chwiejności termodynamicznej i pojawienie się burz.


OMÓWIENIE:

...Polska zachodnia (łącznie z zachodnią połową Dolnośląskiego)...

W rejonie prognozowana jest niewielka niestabilność (MLCAPE 200-500 J/kg) w połączeniu z dość silnym przepływem (ponad 15 m/s na 700 i 500 hPa) i znacznymi prędkościowymi uskokami wiatru (0-6 km shear 15-20 m/s, 0-3 km shear do 15 m/s). Sprzyjać to będzie burzom wielokomórkowym. Zwraca uwagę niewielki kąt pomiędzy linią frontu, a przepływem i wektorami uskoków wiatru. Sprzyjać to będzie szybkiemu tworzeniu się klastrów burzowych lub linii burz przemieszczających się bardziej wzdłuż swej osi niż do przodu. Zmniejsza to potencjał do wytwarzania silnych podmuchów (gust front), ale zwiększa się ryzyko ulewnych opadów, gdyż wiele komórek może przejść nad jednym miejscem, zwłaszcza jeśli połączymy to z prognozowaną dużą wodnością (PW powyżej 40 mm). W tym rejonie na froncie ma pojawić się niewielki ośrodek niżowy, który może przyczynić się również do powstania opadu wielkoskalowego, co zwiększy sumy opadów (być może wystąpi tam Ns z wbudowanymi chmurami Cb).
Szanse na silne podmuchy zwiększają się tylko wtedy, gdy uformuje się niewielka linia szkwałowa poruszająca się szybko wzdłuż frontu, ale ustawiona niemal prostopadle do linii frontowej - to scenariusz dość mało prawdopodobny. Nie jest wykluczone, że pojawi się gdzieś w rejonie mini superkomórka (podwyższone SRH3 oraz 0-6 km shear) z opadem gradu. Szanse na silne podmuchy i grad maleją jednak znacznie w momencie utworzenia się większego klastra burz.

...Sudety...

W tym rejonie mają panować najlepsze warunki do głębokiej konwekcji (MLCAPE rzędu 500 J/kg do późnych godzin nocnych). W połączeniu z umiarkowanymi uskokami wiatru (0-6 km shear 10-15 m/s, 0-3 km shear do 10 m/s) można się spodziewać rozwoju pojedyńczych komórek lub burzy wielokomórkowej. Ze względu na ukształtowanie terenu i możliwość pojawiania się burz przez wiele godzin również tu zostaje wydany również 1 stopień zagrożenia przed opadem. Nie wykluczone, że multikomórka nadejdzie z Czech.

...Pozostała część kraju...

W godzinach nocnych front ze strefą opadów i burz będzie przesuwał się powoli na wschód, ale zjawiska konwekcyjne będą słabnąć. Jednak burze mogą wciąż się pojawiać.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postsobota, 22 sie 2009, 11:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 22.08.2009, godz. 11:40 CEST do 23.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego związanego z układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. W związku z dość wysokimi temperaturami powietrza oraz całkiem sporą zawartością pary wodnej w dolnej troposferze, tuż przed linią frontu oraz na samym froncie należy się spodziewać rozwoju chmur burzowych Cumulonimbus.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia ...

W tych regionach prognozowana jest umiarkowana chwiejność termodynamiczna objawiająca się wartościami energii konwekcji MLCAPE rzędu 600-800 J/kg. Brak silniejszych uskoków prędkościowych wiatru (DLS poniżej 10 m/s) spowoduje, iż potencjalne komórki burzowe nie powinny organizować się w większe struktury. Dodatkowo za sprawą słabego przypływu w środkowej troposferze (700 hPa - ok. 5 m/s, 500 hPa - ok. 10 m/s) przemieszczanie się burz może być powolne / bardzo powolne. W związku z tym (uwzględniając przy tym dużą wodność atmosfery - ok. 30-35 mm) największym zagrożeniem podczas ich wędrówek będą intensywne opady deszczu, mogące powodować lokalne podtopienia. Dodatkowo w kilku przypadkach nie można wykluczyć lokalnych opadów gradu, jednak z powodu dużej wilgotności w środkowej warstwie troposfery, jeśli takowy się pojawi, to nie powinien być większej średnicy niż 1, góra 1,5 cm.

... Pozostały obszar na którym możliwe są burze ...

Pod wpływem słabej lub co najwyżej umiarkowanej energii konwekcji rzędu kilkuset J/kg, w wilgotnej masie powietrza mogą tworzyć się pojedyncze komórki burzowe. Potencjalne burze również i tutaj za sprawą małej dynamiki będą przesuwać się powoli. Podobnie zresztą jak w regionach objętych pierwszym stopniem, największym zagrożeniem podczas ich wędrówek spodziewane są silne opady deszczu (dość duża wodność w atmosferze).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4734
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postwtorek, 25 sie 2009, 02:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.08.2009, godz. 8:00 CEST do 26.08.2009, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Z zachodu / południowego zachodu na wschód / północny wschód przez Niemcy będzie wędrować zatoka niżowa z systemem frontów atm. Bardzo dobrze widoczny w prognozach temperatury dla warstwy 850 hPa chłodny front atmosferyczny przybliży się znacząco do zachodnich granic Polski w czwartek, w godzinach wieczornych. Przed nim pojawi się dość silna adwekcja ciepłego powietrza. Im bliżej frontu atmosferycznego, tym powietrze te będzie bardziej rozchwiane i nasycone wilgocią.


OMÓWIENIE:

… Polska zachodnia / północno zachodnia w godzinach wieczornych i nocnych …

Inicjacja zjawisk burzowych powinna się rozpocząć w Niemczech centralnych i południowych w godzinach popołudniowych. W środowisku z raczej niezbyt silnymi uskokami pionowymi wiatru spodziewamy się słabo zorganizowanych burz, które mogą połączyć się w późniejszym stadium rozwoju w klaster burzowy, poprzedzający chłodny front atm. Na klaster burzowy są spore szanse, gdyż DLS w regionie spodziewanych burz będzie osiągać wartości do ok. 20 m/s. Pod wieczór i w nocy spodziewamy się wejścia tych burz na terytorium Polski, jednak przypuszczamy, że burze będą już osłabione i mocno zdezorganizowane, w końcowym etapie swojego istnienia. Najsilniejsze zjawiska burzowe pojawią się w Niemczech, gdzie przez dość wilgotną warstwę PBL i umiarkowanie silne uskoki pionowe wiatru w różnych warstwach troposfery nie można wykluczyć uformowania się burzy superkomórkowej, w której może wystąpić słabe / umiarkowanie silne tornado. Powracając do Polski.... wygląda na to, że chwiejność, która pojawi się pod wieczór i w nocy nad częścią naszego kraju będzie miała charakter uniesiony – oznacza to, że SBCAPE może osiągać bardzo małe wartości, natomiast energia konwekcji liczona od wyższego poziomu w troposferze może być dość wysoka. Sugeruje to inwersja w najniższych warstwach troposfery, jak również MUCAPE, którego wartość prognozowana na noc jest dość znacząca dla zagrożonego burzami fragmentu Polski. Taki układ sprawi, że nawet przy istnieniu umiarkowanie silnych uskoków pionowych wiatru ograniczone zostaje ryzyko silnych zjawisk burzowych. Nie wyklucza to jednak pojawienia się w kilku miejscach nowych, pojedynczych komórek burzowych, które dadzą sporo wyładowań atmosferycznych oraz silne opady deszczu, być może połączonych z niewielkim gradem. Burze będą się przemieszczać raczej wolno, toteż istnieje pewne ryzyko lokalnych podtopień, jednak te zagrożenie nie wydaje się na tyle duże, aby w tym momencie wydać stopień pierwszy zagrożenia.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postśroda, 26 sie 2009, 11:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 26.08.2009, godz. 11:00 CEST do 27.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla Polski południowo-zachodniej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad naszym krajem dominuje przepływ z kierunku SSW, który może być jedynie zaburzony na północy przez krótką falę przemieszczającą się nad Skandynawią. Do Polski wkroczy z zachodu chłodny front atmosferyczny, który po przekroczeniu środkowej części kraju stanie się bardziej stacjonarny. Wzdłuż frontu pojawi się strefa marginalnej chwiejności, jedynie na krańcach południowo-zachodnich Polski ma być obecna umiarkowana chwiejność. Prognozowane jest wystąpienie fali na froncie i powstanie małego ośrodka niżowego, co może spowodować silne wielkoskalowe opady deszczu.


OMÓWIENIE:

...Polska południowo-zachodnia...

W rejonie spodziewana jest pewna chwiejność (MLCAPE rzędu kilkuset J/kg). W połączeniu z umiarkowanymi uskokami wiatru można spodziewać się utworzenia raczej niezorganizowanego wielokomórkowego klastra, który być może przywędruje z Czech. Również pojedyńcze komórki mogą się tworzyć np. w Sudetach. Z racji tego, że front znacznie zwolni takie warunki mogą w tym rejonie się utrzymywać przez dłuższy czas, a przepływ niemal równoległy do linii frontu oznacza, że nad tym obszarem może przejść więcej komórek opadowych. W późniejszych godzinach ma pojawić się opad wielkoskalowy i może się utworzyć chmura Ns z wbudowanymi chmurami Cb, co też oznacza potencjalnie spory opad zwłaszcza biorąc pod uwagę rejony górskie.

...Pozostały obszar z możliwością burz...

Prognozowana jest tutaj marginalna chwiejność (MLCAPE do 200 J/kg) i warunki do głębokiej konwekcji nie będą raczej sprzyjające (najlepszy LI to tylko -1). Nie można jednak wykluczyć, że przy przechodzeniu frontu (a później małego ośrodka niżowego) gdzieniegdzie pojawią się słabe komórki z wyładowaniami.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postczwartek, 27 sie 2009, 13:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ NAD POLSKĄ ,


Ważna od 27.08.2009, godz. 13:00 CEST do 28.08.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 zagrożenia wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu..

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Przez Polskę nadal przebiegać będzie pofalowany front. Kontrast termiczny jednak zmniejszy się. Jedynie na wysokości 850 hPa, ten kontrast jest w miarę widoczny. Przed frontem pojawi się chwiejność termodynamiczna, która jednak będzie umiarkowana.

OMÓWIENIE :

...Polska południowo wschodnia...

Tutaj chwiejność termodynamiczna będzie największa. CAPE będzie osiągać 1000 j/kg, a miejscami ( zwłaszcza na Lubelszczyźnie ) może przekraczać te wartości. Duża wilgotność znacząco obniży poziom kondensacji. Chmury nie będą miały problemu z tworzeniem się. Dodatkowo duża wodność atmosfery spowoduje że burze będą bardzo obfite w wodę. Brak większej dynamiki nie będzie sprzyjać burzą. Będą to głównie krótkotrwałe burze z ulewnym deszczem. Miejscami mogą tworzyć większe struktury. Chmury burzowe będą przemieszczać się powoli, co może zwiększyć sumy opadów.

...Pozostały obszar z możliwością burz...

W tych miejscach chwiejność będzie mniejsza. Burze nie będą tworzyć się licznie, mniejsza wodność atmosfery wskazuje na mniejsze sumy opadów podczas burz.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4734
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postpiątek, 28 sie 2009, 21:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.08.2009, godz. 8:00 CEST do 30.08.2009, godz. 8:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wybrzeża i nadmorskich regionów Pomorza głównie z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych i silniejszych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w sobotę znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia znad Morza Norweskiego. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przejdzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie dość zimne powietrze. Znaczna adwekcja zimnego, polarnomorskiego powietrza spowoduje pewną chwiejność, w szczególności nad Polską północno – zachodnią. Dodatkowo przez nasz kraj będzie przebiegać dość silny prąd strumieniowy widoczny na prognozach wiatru dla warstwy 300 hPa. Jednak oś przepływu najsilniejszego strumienia wiatru na wys. 500 hPa nie będzie pokrywać się z osią prądu strumieniowego, będzie przesunięta na wschód i będzie raczej poza strefą niestabilności. Oznacza to, że najsilniejsze uskoki pionowe wiatru istotne dla rozwoju silniejszych burz będą w niewielkim stopniu pokrywać się z CAPE.


OMÓWIENIE

… Polska północno – zachodnia, w szczególności Wybrzeże …

W ciągu dnia spodziewamy się kilku czynników które powinny przyczynić się do rozwoju burz w tej części kraju. Najważniejsze z nich to CAPE na poziomie kilkuset J/kg, dość spore, umiarkowane pole PVA oraz gradient pionowy temperatur na wysokości 2 – 4 km AGL. W warstwie 0 - 6 km pojawią się pewne pionowe uskoki wiatru, DLS do ok. 25 m/s, związane z prądem strumieniowym przebiegającym nad Polską. To spowoduje rozwój pojedynczych burz, które z czasem mogą zamieniać się w drobne burze wielokomórkowe ułożone w układy liniowe, przesuwające się z południowego zachodu / zachodu na północny wschód / wschód. W burzach tych możliwe są silniejsze porywy wiatru, oraz krótkie ale dość obfite opady deszczu. Ponieważ pojawi się dość spory gradient pionowy temperatur w najniższej warstwie troposfery (0 – 500 m AGL) osiągający wartość ponad 10 st.C / km, wzrasta ryzyko pojawienia się słabych trąb powietrznych (typu landspout / waterspout), w szczególności na Wybrzeżu, gdzie duży wpływ będzie mieć dość nagrzany o tej porze roku Bałtyk. Dlatego stopień pierwszy zagrożenia dla Wybrzeża zostaje w prognozie uwzględniony.


...Polska południowo – wschodnia...

Prócz CAPE na poziomie kilkaset J/kg w tym rejonie Polski pojawi się trochę dynamiki w różnych warstwach troposfery oraz wspomaganie QG. Dość spora konwergencja powinna wraz z DLS i 0 – 3 shear sprzyjać do rozwoju dość dobrze zorganizowanych burz wielokomórkowych. Jednak wygląda na to, że chmury burzowe będą wbudowane w chmury warstwowe związane z chłodnym frontem atmosferycznym, co ograniczy rozwój rozległych układów burzowych. Nie da się jednak wykluczyć rozwoju linii burz przed opadem wielkoskalowym – wtedy istnieje pewne ryzyko silniejszych porywów wiatru, a przez obniżone LCL i SRH3 osiągającym wartość 300 m^2/s^2 - pewne ryzyko izolowanego, krótkotrwałego tornada. Problemem w burzach wydają się też ulewne opady deszczu, czemu sprzyja duża wodność atmosfery – PW ponad 35 mm. Wygląda jednak na to, że strefy bardzo silnych opadów deszczu związane m.in. z chmurami typu Cb będą przemieszczać się dość szybko, co w pewnym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia podtopień. Na chwilę obecną stopień pierwszy zagrożenia nie zostaje wydany, głównie przez zbyt małą chwiejność oraz prawdopodobną lokalizacje komórek burzowych w chmurach warstwowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4734
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Sierpień 2009

Postsobota, 29 sie 2009, 10:32

ATUALIZACJA PROGNOZY SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.08.2009, godz. 10:30 CEST do 30.08.2009, godz. 8:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo – wschodniej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz mniejszego ryzyka opadów dużego gradu i tornada.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy wydanej 28.08.2009, godz. 8:00 CEST


OMÓWIENIE:

… Polska południowo – wschodnia …

Od wydania ostatniej prognozy, nastąpiło w prognozach kilka znaczących zmian, jeśli chodzi o warunki rozwoju burz na tym obszarze. Wszystkie te zmiany są „na korzyść” rozwoju zjawisk burzowych. Wygląda na to, że mimo pojawienia się zachmurzenia, w tej części kraju kilka komórek burzowych może być dość silnych. Najważniejsze zmiany to znaczący wzrost energii potencjalnej konwekcji CAPE do około 1000 J/kg spowodowany przez napływ wilgotniejszej i cieplejszej masy powietrza przed frontem atmosferycznym. Innym ważnym czynnikiem warunkującym pojawienie się komórek burzowych jest prognozowany wzrost wspomagania QG. Prawdopodobnie burze zorganizują się w układ liniowy, idący przed frontem atmosferycznym i przed strefą opadów wielkoskalowych z nim związaną. Burze będą przesuwać się równolegle do frontu atmosferycznego, z południa / południowego zachodu na północ / północny wschód. Linia burz utworzy się na pograniczu wysokich i niskich wartości LCL, w strefie uskoków pionowych wiatru w różnych warstwach troposfery. Największe ryzyko silnych burz wystąpi od Beskidu Sądeckiego po Kotlinę Sandomierską i południową część Lubelszczyzny – spodziewamy się tu głównie burz z silnymi porywami wiatru, w kilku przypadkach być może niszczącymi. Przy dość silnych uskokach kierunkowych (SRH3 do około 300 m^2 / s^2 i SRH1 do 120 m^2/s^2) możliwe są 2 – 3 superkomórki, które przyniosą lokalne opady dużego gradu. Również 1 – 2 tornada w prognozie zostają uwzględnione, choć ryzyko ich pojawienia się mogą ograniczyć chmury warstwowe. Póki co – nad regionem zagrożonym najsilniejszymi zjawiskami burzowymi świeci słońce i nie ma zachmurzenia (zdjęcia satelitarne w świetle widzialnym satelity METEOSAT-9). Z powodu wzrostu chwiejności, wzrasta również zagrożenie silnymi opadami konwekcyjnymi, powodującymi lokalne podtopienia i zalania. Jeśli liniowy układ burzowy będzie quasi – stacjonarny i będzie wykonywał ruch wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego, sumy opadów przekraczające 50mm w ciągu kilku godzin są całkiem możliwe, a nawet pewne. Stopień pierwszy zagrożenia dla tej części kraju zostaje wydany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1481
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2009

Postniedziela, 30 sie 2009, 10:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 30.08.2009, godz. 10:00 CEST do 31.08.2009, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski napłynęła za chłodnym frontem atmosferycznym masa powietrza polarnomorskiego. Na północy kraju w związku z dziennym ogrzewaniem jej dolnej warstwy oraz dużym pionowym gradientem temperatury (kropla chłodu w środkowej troposferze) pojawi się chwiejność termodynamiczna i możliwe są popołudniowe przelotne opady deszczu i burze.

OMÓWIENIE:

...Północne krańce Polski...

W tym rejonie ma się pojawić niewielka niestabilność (CAPE rzędu kilkuset J/kg, ujemny LI do -4 na Suwalszczyźnie). W związku z brakiem silnego przepływu w troposferze w rejonie chwiejności i niskimi prędkościowymi uskokami wiatru należy spodziewać się pojedyńczych, niewielkich komórek burzowych poruszających się z umiarkowaną prędkością na wschód. Nie wykluczone, że oprócz przelotnych opadów dadzą one również drobny grad (nisko położona izoterma zero). Burze mogą pojawiać się od godzin południowych, a zwłaszcza po południu, natomiast w godzinach wieczornych powinny zaniknąć.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron