Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 19:03


Październik 2009

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Październik 2009

Postczwartek, 1 paź 2009, 22:21

Październik 2009 - Prognozy oficjalne
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Październik 2009

Postpiątek, 2 paź 2009, 03:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 2.10.2009, godz. 8:00 CEST do 3.10.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno - zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, trąb wodnych / powietrznych oraz mniejszego ryzyka wystąpienia znaczących opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie dalej pod wpływem niżu powstałego nad południowym Bałtykiem i przemieszczającego się na północny wschód, w stronę Rosji. Podczas wędrówki niż ten się pogłębia. W Polsce północnej i centralnej dochodzi do silnej adwekcji chłodnego powietrza znad europy północno - zachodniej i Morza Norweskiego. Sprzyjać to będzie zjawiskom burzowym, gdyż pojawi się - w szczególności nad Morzem - dość znaczące CAPE o wartości do ok. 500 J/kg. Ponadto nad Polską będzie przebiegać wzdłuż brzegu długiej fali wysokotroposferyczny prąd strumieniowy... który będzie potęgować zjawiska burzowe i powodować dość spore uskoki pionowe wiatru. Dość znacząca zmiana nastąpiła jeśli chodzi o warunki wznoszenia nie związane z CAPE, a związane z PVA... otóż na ostatniej aktualizacji pojawiła się bardziej wyrazista krótka fala górna wędrująca z północnego zachodu na południowy wschód... to spowoduje lepsze warunki do wznoszenia się chwiejnych mas powietrza i daje większe ryzyko wystąpienia burz w także wgłąb lądu... przy czym całkiem możliwe, że w dość dynamicznych warunkach burze dadzą pewne dodatkowe zagrożenia.

OMÓWIENIE:

... Polska północno - zachodnia ...

Nad Morzem pojawi się dość znaczący CAPE... pochodzący z dużego gradientu pionowego temperatur w dolnej troposferze i ogrzewania dziennego... przy czym silne gradienty pionowe temperatur zawsze podwyższają ryzyko wystąpienia trąb wodnych / powietrznych w strefie wybrzeży morskich... dlatego, zwłaszcza przy dość sporych uskokach DLS do 20 - 30 m/s, stopień pierwszy zagrożenia przed burzami powinien zostać wydany.... zwłaszcza, że w godzinach około południowych do energii konwekcji dołączy wspomaganie poprzez PVA... prawdopodobnie spowoduje to powstanie burz multikomórkowych, które będą organizować się w układy liniowe. W burzach tych może pojawić się lokalny bardzo silny wiatr oraz opady drobnego gradu... niezbyt dużego, ale lokalnie opad gradu może powodować powstanie znacznej pokrywy gradowej na ziemi.

Stopień 1 zagrożenia zostaje wydany również bardziej wgłąb lądu, głównie z obawy przed silnym wiatrem produkowanym przez burze zorganizowane w wielokomórkowe układy liniowe... burze te okazjonalnie mogą przynieść również znaczne opady drobnego gradu. Pod wieczór zjawisk konwekcyjnych powinno być już znacznie mniej i przestaną one stanowić większe zagrożenie.


... Pozostała zaznaczona część kraju ...

Sprzyjające warunki do wznoszenia się powietrza, mimo braku większej energii konwekcji... przy dość znaczącej dynamice w troposferze... uskokach pionowych wiatru DLS do 35 m/s ... LLS do 15 m/s i SREH do około 150 m^2/s^2... będą sprzyjać trwaniu i przemieszczaniu się na SE zjawisk burzowych zainicjowanych w Polsce północno - zachodniej. Burze te będą przemieszczać się dość szybko... głównym zagrożeniem będą lokalnie dość silne i porywiste wiatry... opady gradu też są możliwe, ale nie powinny być znaczące. Generalnie ryzyko silniejszych zjawisk jest bardziej ograniczone niż w Polsce NW i dlatego stopień 1 zagrożenia nie zostaje tu wydany. W Polsce centralnej modele pokazują możliwość pojawienia się dość dobrze rozwiniętej linii szkwału w godzinach popołudniowych, ale z powodu braku niestabilności spowodowanej przez CAPE sądzimy, że nie będzie ona stanowić większego zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Październik 2009

Postsobota, 3 paź 2009, 23:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.10.2009, godz. 8:00 CEST do 05.10.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, trąb wodnych / powietrznych .

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska nadal będzie pod wpływem głębokiego niżu, który znajdzie się w niedzielę nad północnym Bałtykiem. Dodatkowo nad Polską przepływać będzie bardzo silny jet stream osiągający nawet 60 m/s. Taka sytuacja baryczna spowoduje że nad Polską znajdzie się długa fala środkowotroposferyczna. Owa fala zwiększy wspomaganie, a silny przepływ powietrza w całej troposferze wywoła wzrost wartości pionowych uskoków wiatru.
Sytuacja sprzyjać będzie rozwijaniu się zorganizowanych układów konwekcyjnych.
Najlepsze warunki panować będą nad Polską północną, gdzie pojawi się duży pionowy kontrast termiczny.

OMÓWIENIE:

... Polska północna...

Tutaj zjawiska konwekcyjne będą najsilniejsze. Atmosfera będzie niestabilna, pojawi się CAPE o wartościach osiągających 500 J/kg. Pionowy kontrast temperatury, oraz silne wspomaganie będą ułatwiać rozwój chmur burzowych. Uskoki wiatru mogą przyczynić się do pojawienia się superkomórek burzowych ( 1-2 ), przy których nie można wykluczyć prawdopodobieństwa pojawienia się trąby powietrznej/wodnej. Cała sytuacja sprzyja rozwijaniu się linii szkwału. Te systemy konwekcyjne będą najgroźniejsze. Mogą nieść niszczące porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Także bardzo silne wiatry są prawdopodobne przy niemal każdej komórce konwekcyjnej, oraz nad brzegiem morza, gdyż tam wiatr będzie uderzał z rozpędem znad Bałtyku.

... Pozostała zaznaczona część kraju ...

W tym rejonie burze będą miały utrudniony rozwój, gdyż niestabilność będzie dużo mniejsza.
Ale także w tym rejonie mogą pojawić się silne porywy wiatru, występujące nawet przed pojedynczymi komórkami opadowymi.
Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Październik 2009

Postczwartek, 8 paź 2009, 02:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 8.10.2009, godz. 8:00 CEST do 9.10.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej i wschodniej / północno - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Zwrotnikowa masa powietrza napłynęła nad Europę centralną.... co pokazują mapy modeli numerycznych rozkładu temperatur na 850 hPa w ciągu najbliższych godzin. Bardzo dobrze widoczny ciepły sektor wykształci się nad Polską południowo - wschodnią i dość szybko odsunie się na północny wschód. Przez Polskę przejdzie wyraźny chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad północnej Polski i Litwy. Niż z chłodnym frontem atm. szybko przewędruje przez Polskę, wprowadzając bardzo istotną zmianę w pogodzie - za frontem pojawi się silna adwekcja zimnych mas powietrza znad Europy północno - zachodniej. W nocy z czwartku na piątek przejdzie niedaleko Polski, nad krajami nadbałtyckimi, silna krótka fala górna, która spowoduje cyklogenezę... oraz doprowadzi do przejścia kolejnego chłodnego frontu przez część Polski, co będzie skutkować adwekcją arktycznych mas powietrza.
W obydwóch powyżej przedstawionych sytuacjach będzie towarzyszyć dość znaczący wzrost przepływu mas powietrza w różnych warstwach troposfery, pojawi się wysokotroposferyczny prąd strumieniowy, jak również znaczący LLJ. Jednak zjawisk burzowych spodziewamy się tylko w przypadku pierwszego frontu atmosferycznego, któremu prawdopodobnie będzie towarzyszyć strefa konwergencji powodująca wspomaganie konwekcji. W środowisku z dość znacznymi pionowymi uskokami wiatru, z silnym przepływem w troposferze, z dość sporym gradientem pionowym temperatur w środkowej troposferze, jednakże z raczej niewielkim CAPE (do ok. 500 - 600 J/kg), spodziewamy się rozwoju burz, które mogą okazać się miejscami dość silne.


OMÓWIENIE:

... Od Dolnego Śląska / Ziemi Lubuskiej, po Centrum Polski, aż po Podlasie, Lubelszczyznę...

Z upływem dnia strefa pewnej chwiejności, połączona z strefą konwergencji w dolnych warstwach troposfery, oraz z dość silnymi uskokami wiatru będzie przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód. Strefa ta będzie w bardzo bliskim sąsiedztwie chłodnego frontu atmosferycznego. Ponieważ wystąpi pewna konwergencja, a prędkościowe uskoki pionowe wiatru w warstwie 0 -3 km będą osiągać ponad 20 m/s, istnieje możliwość pojawienia się aktywnej burzy wielokomórkowej, w której może dojść do rozwoju linii szkwałowej. W linii tej mogą wystąpić silne i bardzo silne porywy wiatru oraz bardzo ulewne, lecz chwilowe opady deszczu. Prawdopodobnie rozwój burzy wielokomórkowej zostanie zainicjowany gdzieś w centrum Polski, natomiast na zachodzie Polski w godzinach rannych mogą przejść słabe burze, które w nocy z środy na czwartek przeszły i przechodzą nad Niemcami. W tych pozostałościach burz zagrożenie groźnymi zjawiskami burzowymi jest raczej marginalne, toteż nie wydajemy stopnia 1. zagrożenia dla tej części kraju. Z powodu LLS osiągającego 15 - 20 m/s i DLS do 25 m/s może dojść do rozwoju burzy superkomórkowej, prawdopodobnie wbudowanej w linię szkwałową. W burzy tej może pojawić się tornado... jednak sądzimy, że z powodu raczej niezbyt dużego 0-3 km MLCAPE (do 50 J/kg), ryzyko tych zjawisk nie powinno być zbyt duże... ponadto są inne czynniki ograniczające możliwość powstania trąby powietrznej... m.in. niezbyt duży pionowy gradient temperatur w dolnej warstwie troposfery oraz niezbyt duże wartości SREH, które wykazała ostatnia aktualizacja modelu GFS. Jeśli wystąpi bardziej dyskretny tryb konwekcji, mogą pojawić się tylko 2 - 3 komórki burzowe z burzami dość aktywnymi elektrycznie. Każda z takich burz może powodować bardzo silne opady deszczu, porywiste wiatry i opady drobnego gradu. Tego typu burze mogą również zorganizować się w superkomórki, ściągające większe ryzyko wystąpienia tornada oraz opadów dużego gradu.

... Polska południowo - wschodnia ...

Pod wieczór, wraz z przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego nad regionem mogą zdarzyć się burze. Prawdopodobnie pojawi się linia komórek burzowych, nie wykluczona jest burza wielokomórkowa sprowadzająca, w dość korzystnych dla zorganizowanych form burz warunkach kinematycznych, pewne ryzyko silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu. Jednakże ryzyko silnych zjawisk burzowych będzie mniejsze, niż w regionach położonych bardziej w centrum i na północ Polski.

.. A.SUROWIECKI / K. OSTROWSKI ..

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Październik 2009

Postwtorek, 13 paź 2009, 01:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ I ZJAWISK KONWEKCYJNYCH,
Ważna od 13.10.2009, godz. 8:00 CEST do 14.10.2009, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej / północno - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nawiązując do ostatniego zdjęcia satelitarnego IR METEOSAT-9... silna, nagła cyklogeneza na krótkiej fali górnej występuje obecnie nad Płw. Bałkańskim... fala ta niebawem przekształci się w rozległy górny niż, na pograniczu dwóch zupełnie różnych mas powietrza. Do Europy centralnej będzie napływać arktyczna masa powietrza, podczas gdy na wschodzie pojawi się powietrze zwrotnikowe. Prognozowany jest bardzo duży gradient poziomy temperatur, zwłaszcza nad zachodnią Ukrainą i Białorusią. Ciepły sektor niżu otrze się o wschodnie krańce Polski... jest to dosyć niebezpieczna sytuacja, gdyż w wyniku intensywnej cyklogenezy ukształtuje się głęboki niż dolny, połączony z bardzo silną dynamiką. Dodatkowo pojawi się silne / bardzo silne wspomaganie QG... sprowadzając znaczące ryzyko zjawisk burzowych wszędzie tam, gdzie pionowy gradient temp. na 2 - 4 km AGL będzie oscylował się koło 6K/km. Niż zacznie się wypełniać dopiero w środę w dzień. Warto dodać, że układ będzie odpowiedzialny za gwałtowne załamanie pogody na terenie Polski, oprócz porywistych wiatrów do 90 - 100 km/h, należy się spodziewać w wielu miejscach znaczących opadów śniegu.

OMÓWIENIE:

... Polska wschodnia / północno - wschodnia, po godz. 20:00 CEST...

Ciepły sektor układu będzie w nocy z wtorku na środę przemieszczać się nad tą częścią kraju. Pojawi się bardzo silny gradient poziomy temperatur osiągający kilkanaście st.C na około 200 - 300 km. Dodatkowo wystąpi silne wspomaganie wznoszenia poprzez wspomaganie quasigeostroficzne... Wystąpią silne uskoki pionowe wiatru... SRH3 może osiągać wartości powyżej 700 m^2/s^2, DLS do 35 m/s, a LLS do 20 m/s... dodatkowo w godzinach nocnych pojawi się pewna, nietłumiona energia CAPE nad Podlasiem... powodując zwiększenie możliwości wystąpienia zjawisk burzowych. Wielką zagadką jest to, czy przed burzami pojawi się znaczące ocieplenie na dole... podczas gdy na wys. 850hPa przewidywana jest silna WWA, przy powierzchni ziemi temperatury mogą znacząco się nie zmienić. W czasie możliwych burz mogą wystąpić opady wszelkiego rodzaju, począwszy od deszczu, poprzez krupę śnieżną i grad, po obfite opady śniegu. Po przejściu burz będą występować głównie opady śniegu, gdyż z kolei wystąpi znaczne CAA i temperatura na wys. 850 hPa znowu będzie ujemna.

Sądzimy, że burze mogą zorganizować się w silnie wspomagany układ liniowy (linia szkwału). Co więcej, układ ten może dość mocno się rozbudować, jednak wyładowania atmosferyczne powinien przynosić tylko wzdłuż granicy Polsko - Białoruskiej i Polsko - Litewskiej oraz w ich sąsiedztwie. Szczególnym zagrożeniem podczas burz / przechodzenia linii konwekcyjnej mogą być wyjątkowo silne porywy wiatru połączone z intensywnymi opadami, dlatego stopień 1. zagrożenia silnymi burzami / zjawiskami konwekcyjnymi zostaje wydany.


...Polska północno - zachodnia...

Około godzin południowych spodziewana jest pewna niestabilność w tej części kraju, spowodowana głównie przez znaczny napływ zimnego powietrza w wyższych warstwach troposfery, co będzie skutkować dość stromym pionowym gradientem temperatur w środkowej warstwie troposfery. Burze, raczej słabo zorganizowane, oraz silne przelotne opady są spodziewane w szczególności na Pomorzu, gdzie nie wyklucza się też silnych porywów wiatru, ale raczej nie powinny stanowić zbyt dużego zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron