Czerwiec 2010

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » poniedziałek, 31 maja 2010, 21:27

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 2 cze 2010, 01:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 2.06.2010, godz. 8:00 CEST do 3.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 2.06.2010, godz 1:25 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dalej pozostanie pod wpływem niżu górnego, którego centrum znajdzie się na południe od południowej granicy kraju. Trudno określić dokładne położenie centrum tego ośrodka, prawdopodobnie znajdzie się ono nad Węgrami. Niż ten będzie powodować napływ wilgotnego i chwiejnego powietrza znad Europy wschodniej i południowo – wschodniej nad Polskę. Spowoduje to pojawienie się pewnej energii konwekcji w północno – wschodniej części naszego kraju.

OMÓWIENIE:

… Polska północno – wschodnia …

Z powodu trudności w dobrym określeniu strefy chwiejności, paragraf się tyczy całej północno – wschodniej części kraju. Modele numeryczne prognozują popołudniu wejście od wschodu strefy znacznej chwiejności z 0 – 30 mb MLCAPE do około 1000 – 1600 J/kg. Nie wiadomo, dokąd dokładnie ta strefa zawędruje i jak będzie rozległa. Z powodu wschodnich wiatrów trzeba jednak się spodziewać burz, nawet, jeśli strefa największej chwiejności nie wejdzie na teren Polski. Burze te z powodu większych uskoków pionowych wiatrów w dolnych 3 km troposfery mogą być zorganizowane. Większy DLS (do 15 m/s) sugeruje burze wielokomórkowe (może być to nawet MCS), natomiast SRH3 przekraczające 250 m^2/s^2 LLS do 10 – 15 m/s oraz 0 – 3 shear nawet do 20 m/s mogą objawiać się skłonnością do wytwarzania linii szkwałowych oraz krótkotrwałych mezocyklonów. Z powodu bardzo dużej wodności troposfery, głównym ryzykiem będą bardzo obfite opady deszczu powodujące podtopienia. Nie można wykluczyć silnych, a nawet porywistych wiatrów, w szczególności na liniach szkwału, uwzględniając wiatr na wys. 700 hPa przekraczający 25 m/s. Jeśli przed burzami pojawią się rozpogodzenia, w godzinach późno popołudniowych (ewentualnie wczesnym wieczorem) jest możliwość pojawienia się 1 – 2 tornad. Odizolowane 2 – 3 przypadki opadu większego gradu tez niewykluczone, ale ryzyko ich wystąpienia powinno być małe. Jednak sytuacja jest na chwilę obecna trudna do przewidzenia. W nocy z powodu istnienia znaczącej uniesionej konwekcji burze będą dalej trwać, mogą pojawiać się nowe komórki burzowe, ale ich aktywność elektryczna będzie mniejsza, a głównym zagrożeniem mogą być silne opady deszczu powodujące kolejne podtopienia. Burze w nocy mogą dojść nawet do Wielkopolski i Pomorza, raczej na pewno wystąpią od Podlasia i Mazur, przez północne Mazowsze po Kujawy i Warmię. Stopień pierwszy na razie zostaje wydany tylko dla północnego Podlasia, Mazur, Warmii, północnego Mazowsza, ale w ciągu dnia może zostać rozszerzony na inne obszary kraju, o ile zorganizowany rozwój zjawisk konwekcyjnych będzie obserwowany na większym obszarze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » środa, 2 cze 2010, 12:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 2.06.2010, godz. 12:30 CEST do 3.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 2.06.2010, godz. 12:30 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno – wschodniej, wschodniej i centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, opadu gradu i mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Patrz prognoza poprzednia

OMÓWIENIE:

W sytuacji pogodowej zaszły pewne zmiany. Język ciepłego i wilgotnego powietrza przesunął się bardziej na południe. W związku z tym obszar dużej chwiejności się zwiększył. Aktualna sytuacja wskazuje na możliwość rozwoju silnych burz (rozpogodzenia, p. rosy 16-19 stopni). W czasie ich pojawienia się możliwy jest ulewny opad deszczu oraz grad (o średnicy do 2-3 cm). Mogą pojawić się także silne porywy wiatru (zwłaszcza na Lubelszczyźnie - 25 m/s na 700 hPa). Nie wykluczone, że w tamtym rejonie burze będą mieć charakter dobrze zorganizowanych multikomórek, co zwiększa ryzyko wystąpienia dużych sum opadów (wiele komórek może przechodzić nad danym obszarem) oraz porywów wiatru. Nie można wykluczyć rozwoju burz superkomórkowych - istnieje też niewielka szansa uformowania się trąby powietrznej. W północnej części obszaru, w strefie bardzo dużej chwiejności i wodności możliwe są także silne ulewy. Sytuacja jest dynamiczna i potencjalnie niebezpieczna. Możliwa jest aktualizacja do 2 stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 3 cze 2010, 07:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 03.06.2010, godz. 08:00 CEST do 04.06.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno - wschodniej, wschodniej, centralnej i częściowo południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, a także w mniejszym stopniu przed opadami dużego gradu, silnymi wiatrami oraz trąbami powietrznymi.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na pogodę w naszym kraju w dalszym ciągu zasadniczy wpływ będzie mieć niż górny z centrum ulokowanym nad Europą Południową. Niż ten zaciągnie do Polski bardzo ciepłą i wilgotną masę powietrza bezpośrednio znad Morza Czarnego. Wysokie temperatury powietrza wraz z dużą zawartością pary wodnej w dolnej troposferze spowodują pojawienie się dużej niestabilności. Dodatkowo na godziny popołudniowe GFS pokazuje możliwość wtargnięcia znad Ukrainy do Polski południowo - wschodniej niżu dolnego, przynoszącego bardzo silne opady deszczu w południowej części naszego kraju. Spowoduje on ponadto pojawienie się silnych uskoków pionowych wiatru, które częściowo mogą pokryć się z ulokowaną na północ od niego dużą energią CAPE.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia …

Zalegający po wschodniej stronie niżu rozległy ciepły sektor, charakteryzujący się dużą zawartością pary wodnej w PBL, doprowadzi do pojawienia się bardzo dużej chwiejności termodynamicznej. Ostatnia aktualizacja modelu GFS pokazała, iż wartości SBCAPE mają osiągać aż 1000-3000 J/kg, z kolei MLCAPE 0-180 hPa ok. 1200-2500 J/kg. Zasadniczy wpływ na pojawienie się tak dużej energii chwiejności, oprócz wspomnianych wcześniej temperatur i zawartości wilgoci w troposferze, będzie mieć także silna insolacja w przeważającej części omawianego paragrafu; z obecnych prognoz wynika, że zachmurzenie w strefie największej niestabilności nie powinno być duże. Efektem tego może być bardzo silna prędkość pionowych prądów powietrza (powyżej 60-70 m/s), która spowoduje wypiętrzanie się chmur burzowych na wysokość do nawet około 12 km (EL ok. 230 hPa). Przeważającym typem burz, uwzględniając słabą / umiarkowaną dynamikę przypływu powietrza w całym pionowym profilu troposfery, będą pojedyncze komórki burzowe, które pod wpływem pewnej konwergencji w BL oraz Shear 0-6 km na poziomie ok. 10 m/s, mogą organizować się w rozległe klastry. Z powodu bardzo dużej wodności atmosfery, głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz mają być potężne opady deszczu, powodujące liczne podtopienia i zalania, a nawet powodzie błyskawiczne (słabe wiatry w różnych partiach troposfery przyczynią się do ich wolnego przemieszczania). Przy tak dużych wartościach CAPE wzrośnie też zagrożenie gradem, choć, z racji dużej zawartości wilgoci niemal w całej troposferze i dość wysokich temperatur na poziomie 500 hPa, raczej niezbyt dużym (w superkomórkach możliwy jest jednak grad do 2-3 cm). Warunki na silne prądy zstępujące (za wyjątkiem północno - wschodniej i wschodniej Polski, gdzie pojawi się nieco suchsza masa powietrza) będą generalnie słabe, jednak w najsilniejszych komórkach burzowych nie można wykluczyć mocniejszych porywów wiatru. Burze mają się ponadto charakteryzować bardzo dużą aktywnością elektryczną. Wartości MLCAPE 0-3 km AGL do 100-200 J/kg wraz z niską wysokością poziomu kondensacji pary wodnej mogą dodatkowo przyczynić się do wystąpienia 1-3 przypadków trąb powietrznych, tym bardziej, jeśli pojawią się superkomórki burzowe (GFS przewiduje z upływem dnia dyskretny wzrost siły pionowych uskoków wiatru, zwłaszcza kierunkowych). W tak chwiejnej masie powietrza również komórki niezawierające w sobie mezocyklonów będą mogły stanowić pewne zagrożenie lokalnymi trąbami. Rozwój zjawisk konwekcyjnych może mieć miejsce począwszy od godzin przedpołudniowych / około południowych, jednak ich masowego rozwoju należy się spodziewać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W godz. nocnych, w wyniku dalszego zalegania chwiejnej masy powietrza, burze mają dalej się rozwijać, a ich głównym zagrożeniem będą przede wszystkim ulewne opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 7 cze 2010, 09:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 7.06.2010, godz. 10:00 CEST do 8.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano:

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz mniejszego ryzyka wystąpienia tornad i opadów dużego gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Górnego Śląska i Małopolski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem dość dynamicznego odciętego niżu górnego przemieszczającego się w ciągu najbliższych godzin od Danii w kierunku Łotwy. Niż ten spowoduje wzrost przepływu poziomego mas powietrza w różnych warstwach troposfery oraz wspomaganie wielkoskalowego unoszenia się powietrza, głównie w północnej połowie kraju. Wraz z niżem górnym pojawi się także niż dolny wraz z chłodnym frontem atmosferycznym.

OMÓWIENIE:

… Polska północna …

CAPE na poziomie około 500 do 1000 J/kg w połączeniu z dość silnym wspomaganiem procesu konwekcji powinien zagwarantować rozwój burzy o charakterze liniowym. Układ burzowy utworzy się po przejściu strefy zachmurzenia całkowitego z opadami deszczu. Uwzględniając znaczące uskoki pionowe wiatru, w szczególności DLS do 20 – 25 m/s, 0 – 3 shear do 15 m/s i LLS do 10 m/s, organizacja burz w linie szkwału powinna być dość dobra. Ponieważ na 700 hPa wystąpi nieco bardziej sucha warstwa powietrza (podwyższona delta theta e ), w rezultacie głównym zagrożeniem w tym układzie burzowym powinny być silne porywy wiatru. Jeśli dojdzie do rozwoju 1 – 2 burz superkomórkowych, mogą one przynieść opady dużego gradu, a uwzględniając dość niskie LCL, są też szanse na pojawienie się 2 – 3 tornad.

… Polska centralna i południowa …

Im bardziej na południe kraju, tym dynamika poziomego przepływu mas powietrza będzie słabsza. Jednak w pasie Polski centralnej ostatnie aktualizacje modelu GFS dają słabe jak na burze gradienty pionowe temperatur w środkowej troposferze … i w rezultacie burze stoją tu pod znakiem zapytania. Jeśli się utworzą, to pod wpływem DLS około 15 – 20 m/s mogą zorganizować się w słabe superkomórki z opadami drobnego gradu, być może pojawi się też słabe tornado. Ale obecne prognozy na pewno nie pozwalają na wydanie pierwszego stopnia zagrożenia. Większe szanse na burze są w południowej Polsce, zwłaszcza na Górnym Śląsku i w Małopolsce, gdzie co prawda warunki kinematyczne będą słabsze, ale wystąpi dość znaczące CAPE w połączeniu ze strefą konwergencji w BL. Nie wyklucza się utworzenia słabo zorganizowanego klastra burz w tym regionie kraju, którego największa aktywność przypadnie na późne godziny popołudniowe. Klaster burz może dać większe zagrożenie ze strony silnych opadów deszczu, uwzględniając znaczne wartości PW w regionie.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 572
Rejestracja: sobota, 17 maja 2008, 19:13
Numer GG: 0
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Szymon_Poręba » poniedziałek, 7 cze 2010, 23:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 08.06.2010, godz. 8:00 CEST do 9.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 07.06.2010, godz 23


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dniu jutrzejszym tj. 8 czerwca Polska znajdzie się po południowo wschodniej stronie środkowo troposferycznej fali długiej. Kraj będzie pod wpływem zafalowanego frontu rozciągającego się od niżu znad Rosji po wschodnie Niemcy. Jednakże na południu pojawi się mocniejsza adwekcja ciepła. Natomiast największe gradienty temperatur pojawią się nad Czechami, co skutkować będzie dużą niestabilnością. Z biegiem godzin ciepłe powietrze coraz mocniej będzie nachodzić nad Polskę. Wraz z gorącą masą nastąpi także adwekcja wilgoci.
OMÓWIENIE:…Polska południowa…

Wraz z biegiem dnia od południa będzie wzrastała adwekcja ciepłych mas. Zafalowany front wygnie się i będzie przemieszczał się na północ. Za frontem w gorącym i wilgotnym powietrzu rozwija się będą burze. Największa niestabilność prognozowana jest w rejonie Czech, lecz sytuacja może się zmienić – wszystko zależy o usytuowania frontu i napływu powietrza. Do Polski burze zaczną wkraczać późnym popołudniem i wieczorem. Przy MLCAPE dochodzącym do 1000 j/kg i braku znaczących uskoków, burze będą stanowić ryzyko zwłaszcza z powodu silnych ulew. Prawdopodobnie zapoczątkowanie zjawisk konwekcyjnych nastąpi w górach przez wymuszanie konwekcji. W wielu rejonach pojawi się konwergencja, która dodatkowo będzie przyspieszać rozwój burz. Burze, które się wytworzą przemieszczać się będą na północny wschód, mogą trwać także w nocy. Istnieje ryzyko wkroczenia układu konwekcyjnego znad rejonów Czech i wschodnich Niemiec, który może przynieść bardzo duże sumy opadu. Na zachodzie Polski istnieje ryzyko pojawienia się superkomórki, która może przynieść grad do 2 cm.MAPKA Z PROGNOZĄ :

Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 9 cze 2010, 07:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 09.06.2010, godz. 08:00 CEST do 10.06.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu oraz porywistych wiatrów, a także w mniejszym stopniu przed opadami dużego gradu oraz trąbami powietrznymi.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem oddziaływania bruzdy niskiego ciśnienia znad Europy Zachodniej. Po wschodniej stronie tego układu będzie napływać bardzo ciepła masa powietrza znad południowej części Starego Kontynentu. Dodatkowo ma się ona charakteryzować dużą zawartością pary wodnej w dolnej warstwie troposfery (średni stosunek zmieszania z dolnych 500 m do nawet 12-15 g/kg), w związku z czym prognozowana jest duża niestabilność. Ponadto o północno - zachodnie regiony RP zahaczy ciągnąca się od Rosji, aż po południowo - zachodnią Europę długa fala, która spowoduje nieco bardziej wzmożony przepływ powietrza nad tą częścią kraju, pokrywający się ze znaczną energią CAPE.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia (z wyjątkiem woj. śląskiego, małopolskiego, oraz Polski północnej) …

Silna insolacja wraz z bardzo wysokimi temperaturami powietrza i dużą zawartością pary wodnej w dolnej troposferze doprowadzą do pojawienia się znacznej niestabilności. SBCAPE ma wg prognoz GFS osiągać około 1500-3000 J/kg, zaś MLCAPE 0-180 hPa ok. 1000-2500 J/kg (LI = -4, -5 stopni Celsjusza). Brak obecności warstw hamujących konwekcję umożliwi silny rozwój komórek burzowych na terytorium RP począwszy od godzin przedpołudniowych. Poszczególne ośrodki burzowe pod wpływem słabego poziomego przepływu powietrza w całej troposferze, będą przesuwać się raczej z niezbyt dużą prędkością. Duże wartości PW (ok. 30-40 mm) mają sprzyjać burzom z ulewnymi opadami deszczu, które - zważywszy na wspomniane wcześniej ich wolne przemieszczanie - mogą powodować liczne podtopienia i zalania, a nawet powodzie błyskawiczne. Opady gradu też są spodziewane, jednak ryzyko wystąpienia gradzin powyżej 3 cm w średnicy wydaje się być mało prawdopodobne. Dodatkowo, za sprawą pojawienia się dość suchych poziomów w troposferze, kilka przypadków silnych lub nawet bardzo silnych porywów wiatru jest całkiem prawdopodobnych. We wszystkich regionach omawianego paragrafu będą powstawać pojedyncze komórki burzowe, które pod wpływem Shear 0-6 km na poziomie ok. 5-15 m/s oraz słabej konwergencji w BL, mogą przybierać formy rozległych klastrów. Największej aktywności zjawisk konwekcyjnych należy się spodziewać w godzinach popołudniowych / wieczornych. Burze, przy nadal niestabilnej troposferze, będą mogły występować również w nocy, ale z uwagi na uniesiony tryb konwekcji (w dolnej warstwie troposfery pojawią się znaczne wartości SBCIN), powinny przede wszystkim charakteryzować się ulewnymi opadami deszczu i - podobnie jak za dnia - nadal dużą aktywnością elektryczną.

... Górny Śląsk, Ziemia Świętokrzyska, Małopolska ...

MLCAPE 0-180 hPa na poziomie 1000-1250 J/kg wraz z podwyższonymi wartościami Delta theta-e (ok. 16-20 K) mogą doprowadzić do pojawienia się burz pulsacyjnych, podczas których duże zagrożenie będą mogły stanowić bardzo silne wiatry. W tego typu burzach możliwe są również opady gradu o średnicy do 2 cm, a także silne deszcze (wodność troposfery rzędu ok. 25-30 mm). Jednak większy niż w pozostałych regionach poziom kondensacji pary wodnej (ok. 1750-2000 m AGL) może spowodować, iż ilość zjawisk burzowych w tej części Polski będzie wyraźnie mniejsza.

... Woj. zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko - pomorskie i częściowo warmińsko - mazurskie ...

Duża wilgotność względna w warstwie granicznej ma skutkować dość niską wysokością poziomu kondensacji pary wodnej (ok. 1000 m AGL). Bliska obecność długiej fali spowoduje pojawienie się nieco silniejszych uskoków pionowych wiatru, pokrywających się z podwyższoną chwiejnością termodynamiczną. Shear 0-6 km AGL do ok. 15 m/s w środowisku MLCAPE 0-180 hPa ok. 1500-2500 J/kg może się przyczynić do bardzo szybkiej organizacji burz w dość dobrze zorganizowane klastry. Oprócz uskoków prędkościowych, pojawią się także uskoki kierunkowe - SRH3 ma osiągać 100-150 m2/s2. W związku z tym niewykluczone będzie również pojawienie się kilku burz superkomórkowych (faworyzowanym typem są wysoko opadowe i klasyczne), podczas których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu (PW ok. 35-40 mm) oraz grad o średnicy do 2-3, miejscami 4 cm (w szczególności, gdy pojawią się superkomórki typu klasycznego). Dodatkowo, uwzględniając wspomniany na początku omawianego paragrafu dość niski LCL oraz Shear 0-1 km ok. 7-10 m/s, SRH1 do 100-150 m2/s2, a także znaczne wartości MLCAPE 0-3 km AGL (ok. 100 J/kg), całkiem możliwe jest też uformowanie się lokalnych trąb powietrznych. Burze w tej części kraju największą swą intensywność osiągną w godzinach popołudniowych i wieczornych, choć ich rozwoju nie można wykluczyć już przedpołudniem. Będą mogły występować też w godz. nocnych, tym bardziej, że MUCAPE ma być znaczne. Wtedy głównym zagrożeniem mają być silne opady deszczu, poza tym zjawiska mogą charakteryzować się dużą aktywnością elektryczną.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 10 cze 2010, 07:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.06.2010, godz. 8:00 CEST do 11.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 10.06.2010, godz. 7:20 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza głównie z powodu ryzyka wydajnych opadów deszczu, gwałtownych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północnej, zachodniej i częściowo centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, wydajnych opadów deszczu i opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą zachodnią, a dokładnie nad Zatoką Biskajską będzie się znajdować niż górny wraz z niżem dolnym. Od Rosji przez Europę centralną i południową będzie się rozciągać wyż górny, dzięki czemu Polska znajdzie się w strefie słabych i umiarkowanych poziomych przepływów mas powietrza z południa Europy. Nad zachodnią i północno – zachodnią Europą będzie się znajdować system frontów atmosferycznych związanych z wcześniej wspomnianym niżem. Od południowych krajów nadbałtyckich po Niemcy, Francję, aż po Morze Śródziemne będzie ciągnąć się ciepła i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nagromadzenie się wilgoci w troposferze nastąpi w szczególności w pobliżu frontów atmosferycznych, w ciepłym sektorze układu niżowego, np. na północy Polski, w rejonie ciepłego frontu atmosferycznego. Również w pozostałej części Polski wilgotność bezwzględna masy powietrza będzie dość duża, ale uwzględniając temperaturę przy ziemi przekraczającą w dzień 30 st.C oraz punkt rosy o temperaturze około 16 - 18 st.C, wilgotność względna będzie mniejsza, poziom kondensacji będzie wyższy, co mimo dużej chwiejności może spowodować słabszy rozwój zjawisk burzowych i inny ich przebieg, niż na północy kraju.


OMÓWIENIE

… Polska północna i zachodnia …

Sytuacja jest dość niepewna, ale potencjalnie groźna. Duże nagromadzenie wilgoci po południowej, ciepłej stronie ciepłego frontu atmosferycznego w połączeniu ze znacznymi pionowymi gradientami temperatury doprowadzi do powstania znacznej chwiejności w troposferze. Praktycznie w całym tym regionie istnieją szanse na silne, a lokalnie niszczące burze, przesuwające się z W / SW na N / NE. Nad regionem będzie przebiegać smuga nieco większego przepływu poziomego powietrza w górnej troposferze … co może być przyczyną dobrej organizacji wielu burz. Dodatkowo nie wiadomo do końca, jak dokładniej będą rozmieszczone strefy konwergencji … wygląda na to, że wczesnym popołudniem nad NE Niemcami / NW Polską utworzy się płytki niż dolny, który doprowadzi do powstania znacznej konwergencji w BL oraz jeszcze większego nagromadzenia się wilgoci. 0- 30 mb MLCAPE przekraczające ponad 1500 J/kg jest prognozowane praktycznie dla całego tego obszaru. Tam, gdzie będzie więcej wilgoci, tam chwiejność będzie większa. Nawet niezbyt duże uskoki pionowe wiatru w troposferze (DLS do ok. 15 – 20 m/s, LLS do ok. 7,5 – 10 m/s) w takiej sytuacji mogą doprowadzić do powstania dość dobrze zorganizowanych klastrów burzowych.

W czwartek powinny pojawić się dwie główne strefy burz. Pierwsza utworzy się wczesnym przedpołudniem na Pomorzu Wschodnim / Warmii i skieruje się na Mazury i północne Podlasie. Pod wieczór prawdopodobnie w formie rozległego klastra powinna opuścić nasz kraj. Klaster ten silniejsze zjawiska może przynosić w pierwszych 2 – 3 godzinach swojego istnienia, po czym się osłabi. Główne ryzyko to silne opady deszczu, porywiste wiatry i dość duży grad. Szczególnie duże opady deszczu i dużego gradu mogą wiązać się z kilkoma superkomórkami, które być może będą wbudowane w prognozowany klaster.

O wiele groźniejsza strefa burz może się rozwinąć w związku z prognozowanym niżem dolnym na NE Niemczech / NW Polski. Strefa konwergencji wiatru w BL w związku z oddziaływaniem niżu może być znacznie silniejsza. Ponadto wartości czynników kinematycznych, wpływających na organizację zjawisk burzowych, mają być z upływem dnia coraz wyższe. Delta theta e na poziomie około 20K będzie sugerować występowanie warstw suchego powietrza w dolnych 500hPa troposfery. Prócz zagrożenia ze strony wydajnych opadów deszczu (PW na poziomie około 30 - 40 mm), możliwe są silne porywy wiatru, a w burzach superkomórkowych wbudowanych w ten klaster – duży grad.

Popołudniowa / wieczorna burza wielokomórkowa ma duże szanse rozbudować się w kierunku południowym. Wzdłuż linii zbieżności do głównego układu konwekcyjnego będą dobudowywać się kolejne komórki konwekcyjne. Niektóre z komórek w środowisku z podwyższonym DLS i SRH-3 na poziomie 100 – 200 m^2/s^2 mogą organizować się w wolno przemieszczające się superkomórki, w których zagrożeniem mogą być przede wszystkim silne opady deszczu, oraz opady dużego gradu, i lokalne gwałtowne porywy wiatru. Całość będzie się umiarkowanie szybko przemieszczać na wschód / północny wschód i w nocy z czwartku na piątek silniejsze burze podtrzymywane konwergencją i MUCAPE mogą dotrzeć do Polski centralnej i północno – wschodniej.

Między dwiema wcześniej wspomnianymi strefami burz mogą tworzyć się pojedyncze, rozproszone komórki. Możliwe jest uformowanie się mniejszego klastra burz . Główne zagrożenia związane z tymi burzami to nadal wydajne opady deszczu, grad i punktowe, silne / bardzo silne uderzenia porywistego wiatru.

… Polska centralna …

Modele dal tej części kraju prognozują pewną chwiejność połączoną z niewielką konwergencją w BL. Jednak CAPE będzie chude, co w połączeniu z wysokim LCL będzie utrudniać powstawanie burz. Burze powinny po około godzinie istnienia szybko zanikać. Część komórek burzowych może wygenerować burze pulsacyjne z silnymi porywami wiatru oraz z krótkotrwałymi, ale bardzo intensywnymi opadami deszczu i gradu. W nocy z czwartku na piątek szanse na burze w regionie się polepszą, wygląda na to, że od zachodu, na strefie sporego MUCAPE i znacznych pionowych gradientów temperatur w środkowej troposferze, ma szanse przejść rozległa burza wielokomórkowa z silnymi porywami wiatru oraz z ulewnymi opadami deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » czwartek, 10 cze 2010, 23:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.06.2010, godz. 8:00 CEST do 12.06.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje głównie wydany dla Polski północnej głównie ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, gradu dużych rozmiarów oraz trąb powietrznych
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydane z powodu ryzyka silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu możliwości opadu gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska wciąż będzie znajdywać się pod wpływem gorącej masy pochodzenia zwrotnikowego. Na północnych krańcach kraju na początkowo niemal stacjonarnym froncie pojawi się fala i uformuje się niż dolny. Z czasem przekształci się ona w wyraźny front chłodny, który będzie przechodzić przez północną część Polski. W pobliżu strefy frontowej ciepłe powietrze będzie charakteryzować się dużą zawartością pary wodnej, natomiast w troposferze pojawi się silny i rosnący wraz z wysokością przepływ powietrza. Z tego względu, w warunkach dużej chwiejności mogą rozwijać się dobrze zorganizowane i gwałtowne burze.


OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

Bardzo niestabilna masa (CAPE do 2000-2500 J/kg) ma zalegać w pobliżu strefy frontowej. Na skutek ruchów wznoszących i zbieżności wiatrów w rejonie fali i frontu, w ciągu dnia na Pomorzu nastąpi intensywny rozwój zjawisk konwekcyjnych. Strefa burz będzie przemieszczać się z biegiem dnia w kierunku wschodnim. Chmury Cb będą rozwijać się w środowisku dużych uskoków wiatru (0-6 km shear 20-30 m/s, 0-3 km shear do 10-15 m/s) i silnego przepływu w troposferze (średni wiatr 0-6 km 15-20 m/s, prąd strumieniowy 40 m/s). Tak dobre warunki kinematyczne umożliwiają organizację chmur burzowych. Możliwy jest rozwój superkomórek burzowych nawet typu klasycznego. W strefie najsilniejszej konwergencji (na Pomorzu) być może utworzy się szybko przemieszczający się na wschód MCS (linia szkwału, a być może bow echo). Uwzględniając fakt, że przed frontem warunki termodynamiczne będą sprzyjać formowaniu się silnych prądów zstępujących (podwyższony poziom kondensacji, suche warstwy w środkowej troposferze), taki układ burzowy może przynosić bardzo gwałtowne porywy wiatru i to na znacznym obszarze. Właśnie silne szkwały stanowią jedno z głównych zagrożeń w tym rejonie (nie można wykluczyć nawet derecho). Uwzględniając pokrycie się znacznej chwiejności i dużych uskoków wiatru, istnieje również ryzyko pojawienia się dużego gradu – możliwy jest przypadek gradzin o średnicy 5 cm+. Gradobicia są szczególnie prawdopodobne w superkomórkach burzowych. W strefach obniżonego poziomu kondensacji i podwyższonego LLS niewykluczony jest rozwój 2-3 superkomórkowych trąb powietrznych.

...Północna część Mazowsza, Podlasie...

W ciągu dnia szanse na rozwój zjawisk konwekcyjnych są niewielkie. Prawdopodobne jest wystąpienie zjawisk burzowych pod wieczór. Możliwe, że potencjalny układ konwekcyjny rozbuduje się nieco bardziej na południe (w stronę Mazowsza). W godzinach wieczornych strefa burzowa może dotrzeć na Mazury i Podlasie. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru.

W przypadku rozwoju wyjątkowo niebezpiecznych zjawisk burzowych nie wykluczona jest aktualizacja prognozy do 3-go stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 11 cze 2010, 21:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.06.2010, godz. 08:00 CEST do 13.06.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części województwa opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz cz. Małopolski, i północno - zachodniego Podkarpacia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, dużego gradu i gwałtownych wiatrów, a także w mniejszym stopniu przed trąbami powietrznymi.


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Ziemi Opolskiej, Górnego Śląska, Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowieckiej, Podkarpackiej i Lubelskiej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, porywistych wiatrów oraz gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na pogodę w naszym kraju zasadniczy wpływ będzie mieć niż wysoki z centrum ulokowanym nad Skandynawią i związany z nim aktywny, chłodny front atmosferyczny, przemieszczający się z zachodu na wschód kraju. Front ten po dotarciu nad wschodnią i południową Polskę zatrzyma się i zacznie podlegać zaburzeniom falowym, których efektem mają być płytkie niże dolne. Po południowej stronie rozległego i dość głębokiego ośrodka niżowego, w strefie wyraźnie zwiększonego kontrastu termicznego (m.in. nad Polską), pojawi się wzmożony przepływ mas powietrza w całym pionowym profilu troposfery. Zalegające przed frontem i w jego obrębie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, charakteryzujące się znaczną zawartością pary wodnej w dolnej troposferze, doprowadzi do pojawienia się bardzo dużej niestabilności, pokrywającej się z umiarkowanie silnymi uskokami pionowymi wiatru. W związku z tym, w dość dogodnych warunkach kinematycznych i bardzo sprzyjających warunkach termodynamicznych, zjawiska burzowe będą mogły przybierać dobrze zorganizowane formacje.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia …

Model GFS przewiduje dla tych regionów pojawienie się dużej energii chwiejności termodynamicznej począwszy od godzin rannych. Jednak występująca z nią jednocześnie silna warstwa hamująca procesy konwekcji może całkowicie zapobiec rozwój zjawisk burzowych, aż do jej ustąpienia... ma to się stać około południa / popołudniu. Taki scenariusz może się okazać bardzo pomocny w kontekście wystąpienia popołudniowych i wieczornych, silnych zjawisk burzowych - opóźniająca silną konwekcję dość znacząca energia CIN nie powinna dopuścić do rozwoju potężnych Cumulonimbusów, przez co nie zasłonią one słońca już w godzinach rannych. Umożliwi to silne ogrzanie się gruntu przez docierające do niego promienie słoneczne, a zbliżający się od zachodu chłodny front wraz z wyraźnie zaznaczoną przed frontową konwergencją ograniczą popołudniu i wieczorem warstwę tłumiącą konwekcję jedynie do krańców południowo - wschodnich. MLCAPE 0-180 hPa na godz. 12-18Z rzędu 1000-3000 J/kg, przy silniejszych uskokach prędkościowych wiatru z różnych warstw troposfery (Shear 0-3 km ok. 10-15 m/s, Shear 0-6 i 1-8 km AGL ok. 10-20 m/s), może spowodować rozwój silnych komórek burzowych wzdłuż strefy konwergencji w BL, przemieszczających się z południowego - zachodu na północny - wschód. Prawdopodobnie szybko powstałe komórki będą miały tendencję do łączenia się, w związku czym należy się liczyć z dość dobrze zorganizowanymi klastrami burzowymi (w godz. wieczornych / w pierwszej części nocy nie wyklucza się nawet MCS'a). Przepływ powietrza równoległy do linii frontu może doprowadzić do przechodzenia wielu komórek burzowych nad danym obszarem, a zważywszy na dużą wodność atmosfery (ok. 35 mm), która ma sprzyjać burzom z intensywny opadami deszczu, liczne podtopienia i zalania, miejscami także powodzie błyskawiczne, wydają się być raczej nieuniknione. Być może, jeszcze przed uformowaniem się potencjalnych klastrów burzowych, uwzględniając większą tendencję wiatru do skręcania i przyspieszania wraz z wysokością (SRH3 ok. 100-150 m2/s2), pojawią się pojedyncze, silne superkomórki burzowe. Ryzyko wystąpienia burz zawierających w sobie mezocyklony istnieje również w pot. klastrach. Tego typu burze, w środowisku obecności suchych warstw w dolnych 500 hPa (wg sondaży delta theta-e ma osiągać aż ok. 20-30 K, DCAPE ok. 800-1100 J/kg!) oraz LCL'u na wysokości ok. 1000-1500 m mogą wygenerować bardzo silne / niszczące wiatry (100 km/h+) oraz opady dużego gradu. Całkiem prawdopodobne jest to, iż średnice gradzin w kilku przypadkach najsilniejszych komórek osiągną ok. 3-4, lokalnie nawet aż 5-6 cm. Możliwość pojawienia się trąb powietrznych też istnieje, aczkolwiek z powodu umiarkowanie wysokiego poziomu kondensacji pary wodnej oraz braku silniejszych uskoków pionowych wiatru w dolnym kilometrze troposfery, nie powinna być ona duża. Zdecydowanie większe zagrożenie będą mogły stanowić mokre microbursty. W związku z pewną niepewnością co do pozostałej części Małopolski, a także Ziemi Świętokrzyskiej (wschodnia i centralna część), Podkarpacia (północ) oraz Lubelszczyzny (południowy - zachód) stopień drugi zagrożenia nie zostaje tam na razie wydany, ale jutro, w czasie zaobserwowania rozwoju silnych burz też i nad tymi regionami, taka konieczność może być wymagana. Również trzeba będzie na bieżąco monitorować sytuację na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku (tam bowiem znad Czech może wejść zorganizowany układ burzowy).

... Część Ziemi Świętokrzyskiej, południe Mazowsza, Lubelszczyzna ...

Duża wysokość poziomu kondensacji w ciągu dnia (ok. 2000 m AGL) może w znaczącym stopniu ograniczyć rozwój burz w tej części kraju. Dopiero późniejszym popołudniem i wieczorem, kiedy LCL się obniży, a chwiejność termodynamiczna osiągnie najwyższe wartości oraz pojawi się wyraźna strefa konwergencji w BL, będą mogły rozwinąć się burze. Poszczególne ośrodki burzowe w środowisku MLCAPE 0-180 hPa do 1000-2000 J/kg i silniejszych uskoków prędkościowych wiatru z grubszych warstw troposfery mogą przybierać struktury wielokomórkowe. Zwiększone wartości SRH w warstwie 0-3 km AGL (ok. 100 m2/s2) sugerują dodatkowo możliwość pojawienia się paru burz superkomórkowych. Najprawdopodobniej, podobnie jak na południu kraju, rozwiną się one wzdłuż przedfrontowej konwergencji, jeszcze przed nacierającym z obszarów objętych drugim stopniem zagrożenia potencjalnym układem burzowym. Podczas ich przechodzenia głównym zagrożeniem mogą być intensywne opady deszczu (duża wodność atmosfery, przepływ równoległy do linii frontu), silne porywy wiatru oraz grad o średnicy do 1-3, miejscami 4 cm.

.... Pozostała część Podkarpacia ...

Tutaj przez znaczną część dnia rozwój zjawisk burzowych stoi pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez prognozowane dość duże wartości energii hamującej konwekcję CIN & MLCIN. Niewykluczone więc, że burze nad tą częścią kraju rozwiną się dopiero wieczorem / w nocy, a ich głównym zagrożeniem, uwzględniając wodność atmosfery na poziomie ok. 35-40 mm, mogą być ulewne deszcze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 12 cze 2010, 14:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 12.06.2010, godz. 13:44 CEST do 13.06.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego krańca województwa dolnośląskiego oraz znacznej części woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, dużego gradu, i gwałtownych wiatrów, a także w mniejszym stopniu przed trąbami powietrznymi.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz dla Polski z dnia wczorajszego.

OMÓWIENIE:

… Kraniec województwa dolnośląskiego, woj. opolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz małopolskie …

Wspomniane we wczorajszej prognozie duże wartości CIN bardzo skutecznie blokują rozwój zjawisk burzowych na terytorium RP, ale tylko do czasu. Ostatnie aktualizacje modelu GFS dość wyraźnie zwiększyły prognozowane wartości energii potencjalnej konwekcji, zwłaszcza dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Ziemi Opolskiej. Jeśli chodzi o warunki kinematyczne, to te nie uległy wyraźniejszym zmianom. W dalszym ciągu, w środowisku MLCAPE 0-180 hPa około 2000-3000 J/kg, Shear 1-8 km ma osiągać ok. 15-20 m/s, co powinno korzystnie wpłynąć na szybką organizację pojedynczych komórek burzowych w dość dobrze zorganizowane klastry burzowe. Dodatkowo nadal podtrzymywane przez prognozy GFS SRH3 na poziomie 100-150 m2/s2 stwarza ryzyko pojawienia się silnych burz superkomórkowych, podczas których głównym zagrożeniem - obok ulewnych opadów deszczu - może być grad dużych rozmiarów (ok. 4-6 cm) oraz bardzo silny / niszczący wiatr (w dalszym ciągu duże wartości delta theta-e i DCAPE). Ponadto zwiększyły się nieco szanse wystąpienia trąb powietrznych, w szczególności w woj. dolnośląskim, opolskim i świętokrzyskim (niższy niż wskazywały na to wczorajsze prognozy poziom kondensacji pary wodnej oraz silniejsze przyspieszenie prądów wstępujących w dolnych trzech kilometrach troposfery), jednak ich potencjał nadal może być w znacznej mierze ograniczony przez słaby uskok pionowy wiatru w warstwie 0-1 km AGL (wyraźnie silniejszy ma być na wys. 0-2 km AGL - ok. 10 m/s). Sytuacja mimo wszystko jest dość skomplikowana, przede wszystkim jeśli chodzi o miejsce zainicjowania zjawisk burzowych. Obecne wyliczenia pokazują, iż inicjacja burz możliwa jest zarówno na terytorium naszego kraju, jak i nad Czechami (z tym, że u naszego południowo - zachodniego sąsiada może się tworzyć potencjalny MCS, przed którym dojdzie do rozwoju wspomnianych wcześniej superkomórek i klastrów m.in. nad południową Polską). Wygląda na to, że najsilniejsze zjawiska burzowe pojawią się późnym popołudniem / wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Natomiast po godzinie 00Z główne zagrożenie mogą stanowić burze z ulewnymi opadami deszczu (duża wodność atmosfery, przepływ równoległy do linii frontu). Sytuację należy więc obserwować.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » poniedziałek, 14 cze 2010, 09:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.06.2010, godz. 9:00 CEST do 15.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 14.06.2010, godz. 9:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, dużego gradu oraz mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczuSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się na wschodnim obrzeżu długiej fali, w strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego. W nocy nad Węgrami i Słowacją, na południowy – wschód od słabej krótkiej fali górnej, zacznie się na froncie rozwijać niż, którego ciepły sektor wczesnym popołudniem w poniedziałek wyraźnie się zaznaczy w dolnej części troposfery na południowym wschodzie kraju. Podczas gdy na dole troposfery będzie się odbywać wyraźna adwekcja ciepłej, wilgotnej masy powietrza znad Europy południowej, w wyższych partiach troposfery temperatura niewiele się zmieni, co doprowadzi do wytworzenia się stromych pionowych gradientów temperatur w środkowej troposferze. Masy powietrza napływające do Polski z południa będą bardzo wilgotne. Szczególna akumulacja wilgoci nastąpi w pobliżu frontów atmosferycznych niżu, w ciepłym sektorze. Doprowadzi to tam do powstania dużego CAPE przekraczającego znacząco wartość 2000 J/kg. Przepływ poziomy mas powietrza w troposferze ... nie będzie on silny, jednak wyraźny (na 300 hPa do 40 – 50 kt, na 500 hPa do 35 – 40 kt, pojawi się też LLJ do 35 kt) … co pomoże prognozowanym burzom w organizacji. Strefa silnej chwiejności wraz z niżem, z którym dodatkowo będzie wiązać się wspomaganie quasigeostroficzne, opuści Polskę późnym wieczorem i przemieści się w głąb Ukrainy i na południe Białorusi.

OMÓWIENIE:

… Cała Polska południowo – wschodnia, w tym woj. śląskie, świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie ...

W rejonie, na skutek połączenia wyjątkowo wilgotnej warstwy granicznej (średni stosunek zmieszania do 15 g/kg w dolnych 500 m) i dużych pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze, ma wystąpić bardzo duża chwiejność (SBCAPE 2000-3000 J/kg) i to dostępna w grubej warstwie troposfery (ICAPE 2000-3000 kJ/m2). Silne ruchy wznoszące i konwergencja związane z niżem dolnym i frontem w połączeniu z dużą wilgotnością względną chwiejnej masy ma skutkować intensywnym rozwojem zjawisk konwekcyjnych. Burze będą się rozwijać w warunkach umiarkowanych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s, 0-3 km shear 10-15 m/s). Należy spodziewać się, że w pobliżu niżu rozwinie się MCS (prawdopodobnie w postaci dużego klastra wielokomórkowego), który będzie przesuwać się z południa kraju w kierunku północno-wschodnim (w stronę Lubelszczyzny). Zważając na bardzo dużą wodność (PW 40 mm) w strefie znacznej chwiejności, w czasie przechodzenia układu konwekcyjnego największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu powodujące nawet podtopienia i zalania. Dodatkowo, przepływ niemal równoległy do linii frontu powoduje, że wzdłuż powoli przesuwającej się na wschód strefy frontowej może rozwijać się wiele komórek przechodzących nad tymi samymi obszarami, co również przemawia za dużymi sumami opadów. W większej części regionu SRH (0-3 km) ma wynosić 100-200 m2/s2, co razem z umiarkowanym DLS, może skutkować rozwojem superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. W czasie ich przechodzenia, kolejnym zagrożeniem (oprócz ulew) będą opady dużego gradu (zważając na bardzo dużą zawartość pary wodnej na dole, strome gradienty temperatury w środkowej troposferze oraz wysokie CAPE). Nie można wykluczyć, że grad osiągnie średnicę 5 cm. Problemem jest określenie zagrożenia ze strony tornad. Te mogą wystąpić przede wszystkim na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, gdzie strefa chwiejności może nachodzić ze strefą kierunkowych pionowych uskoków wiatru (SRH3 do 150 – 250 m^2/s^2). Spore uskoki pionowe prędkościowe w różnych warstwach troposfery (nawet do 20 m/s) powinny doprowadzić do powstania superkomórek nawet z całkiem silnymi mezocyklonami. 2 – 3 tornada, uwzględniając niski LCL i znaczącą chwiejność w dolnych 3 km troposfery, są całkiem możliwe. Najlepsze warunki na tornada w regionie będą panować między 12 i 15 UTC. Ze względu na dużą wilgotność na wszystkich poziomach troposfery, szanse na silne podmuchy wiatru są ograniczone. Lokalnie nie można jednak wykluczyć mocniejszych porywów (zwłaszcza na krańcach Polski południowo-wschodniej).

Burze, które będą występować w poniedziałek, zaczną się przed południem lub około południa na południu kraju (inicjacja rozpocznie się prawdopodobnie na Górnym Śląsku i w woj. małopolskim, a być może jeszcze na Słowacji). Pojedyncze komórki szybko będą się rozwijać, część z nich stanie się superkomórkami typu HP i przemieszczając się na północny wschód dość szybko utworzą wcześniej wspomniany MCS. W MCS mogą – prócz superkomórek – pojawiać się linie szkwałowe. Późnym wieczorem od wschodu burze będą opuszczać nasz kraj.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » sobota, 19 cze 2010, 00:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2010, godz. 8:00 CEST do 20.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 19.06.2010, godz. 0:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż górny ze Skandynawii przesuwa się powoli na południe i w sobotę rozlokuje się w okolicach Danii. Polska znajdzie się po wschodniej stronie niżu z przepływem w swobodnej troposferze z kierunku południowego i południowo-zachodniego. We wschodniej części kraju ma oddziaływać dolny, chłodny front atmosferyczny z wyraźną zatoką niżową. Front przesuwając się na wschód będzie zwalniał (ze względu na przepływ coraz bardziej równoległy do jego linii) i stanie się bardziej stacjonarny. W strefie frontowej, po ciepłej stronie frontu, ma zalegać powietrze o podwyższonej zawartości pary wodnej. Pojawi się niestabilność oraz burze.

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia ...

W rejonie pojawi się mała/umiarkowana chwiejność (wg GFS SBCAPE od 500 do 1500 J/kg na wschodzie Lubelszczyzny). W strefie frontowej, na skutek konwergencji i ruchów wznoszących rozwiną się zjawiska konwekcyjne. Ze względu na wysoką wilgotność względną (i niski poziom kondensacji), konwekcja może wystąpić już w godzinach rannych/przedpołudniowych. W tej sytuacji, przewiduje się rozwój licznych chmur Cb, z których jednak większość nie osiągnie znacznej intensywności. Komórki będą rozwijać się w środowisku umiarkowanych uskoków wiatru (DLS do 15 m/s, 0-3 km shear do 10 m/s). Tworzyć się mogą raczej słabo zorganizowane klastry. Przepływ niemal równoległy do linii frontu oznacza możliwość przechodzenia kilku komórek nad danym obszarem i lokalnie wysokich sum opadów deszczu (zwracają uwagę też prognozy „nasączonych” sondaży). W najsilniejszych komórkach (zwłaszcza przy granicy z Ukrainą) nie można wykluczyć opadu gradu (do 2 cm średnicy).


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 20 cze 2010, 09:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.06.2010, godz. 10:00 CEST do 21.06.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 20.06.2010, godz. 9:35 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Podkarpacia, Zamojszczyzny, częściowo Lubelszczyzny głównie z powodu ryzyka wystąpienia wydatnych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na zachód od Polski z powodu adwekcji zimnego powietrza na południe Europy była obecna długa fala, która przekształca się w rozległy niż górny. Trasa przemieszczania tego niżu jest przez modele dość często zmieniana, co nie jest jednak niczym dziwnym w takiej sytuacji synoptycznej. Poprzednie układy niżowe pochodzące z adwekcji zimnych mas powietrza na południe Europy i przemieszczające się na północ / północny wschód też były prognozowane z pewnymi problemami. Dla Polski takie „niepewne” prognozy oznaczają, że nie możemy być pewni tego, co nas czeka nawet na 72 godziny na przód. Obecnie większość modeli numerycznych prognozuje, że niż górny przemieści się za kilkadziesiąt godzin nad Bułgarię i Morze Czarne i tam pozostanie przez kolejnych kilkanaście godzin. Położenie tego niżu jest niezwykle istotne do oceny zjawisk konwekcyjnych nad Polską i ich zasięgu. W niedziele do znacznej części kraju prawdopodobnie wtargnie ciepły sektor omawianego niżu. W zachodniej części tego sektora będzie się utrzymywać zachmurzenie warstwowe, charakterystyczne dla ciepłego frontu. In dalej na wschód, tym chwiejność w troposferze powinna być większa i jest bardziej prawdopodobne, że w ciągu dnia nie będzie uniesiona. W dość wilgotnych masach powietrza, zalegających w ciepłym sektorze, chmury burzowe powinny piętrzyć się bez większych przeszkód, o ile zachmurzenie nie spowoduje znacznego zmniejszenia się chwiejności.


OMÓWIENIE:

… Polska południowo – wschodnia …

Prawdopodobnie burze w tym regionie Polski zaczną się tworzyć po południu. Zachmurzenie, które obecnie występuje nad tym regionem Polski, może ograniczać w znacznym stopniu chwiejność. Prawdopodobnie burze wejdą do Polski znad Słowacji i Ukrainy i będą przemieszczać do centrum kraju oraz na północ. Będą to prawdopodobnie niezbyt silne, dość wolno przemieszczające się klastry burz, tworzące się na strefie konwergencji w BL. Umiarkowanie silna chwiejność w połączeniu ze słabymi / umiarkowanymi wartościami czynników kinematycznych spowoduje, że nie należy się spodziewać silnych zjawisk typu silne porywy wiatru oraz duży grad. Grad może wystąpić w kilku przypadkach na krańcach południowo – wschodnich Polski, ale jego średnica nie powinna być większa niż 3 cm. Ponieważ troposfera będzie przesycona wilgocią, a ruch burz będzie powolny, głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu, mogą ce miejscami wywołać lokalne podtopienia.

Późnym popołudniem pojedyncze burze, ewentualnie słabe klastry burz mogą utworzyć się także na Podlasiu oraz wschodniej części Mazowsza. Nie powinny być silne. Nie jest jasne , czy ze względu na duże zachmurzenie prognozowane dla tych regionów w ogóle wystąpią.

W nocy silne opady konwekcyjne ze słabymi burzami mogą przechodzić w całej wschodniej części kraju.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czerwiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 30 cze 2010, 00:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 30.06.2010, godz. 8:00 CEST do 1.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 30.06.2010, godz. 0:10 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w zasięgu rozległego, lecz niezbyt silnego wału wyżowego ciągnącego się od Rosji po Płw. Bałkański. Na północny zachód od Polski znajdzie się większa fala górna, która będzie mieć tylko nieznaczny wpływ na pogodę w Polsce, choć może ułatwiać rozwój zjawisk konwekcyjnych w północno – zachodniej połowie Polski. Silna insolacja w wielu regionach kraju sprawi, że pojawią się duże gradienty pionowe temperatury w BL. W połączeniu ze strefami sporych gradientów pionowych w środkowej troposferze na południowym wschodzie oraz na północnym zachodzie Polski, oraz z wielkoskalowymi ruchami wznoszenia powietrza w środkowej troposferze, da to szanse na uformowanie pojedynczych się kilku – kilkunastu ośrodków burzowych. Wilgotność w BL będzie na przeważającym obszarze Polski niezbyt duża, tylko na południu, w rejonie Podhala i Środkowych Beskidów skumuluje się jej więcej, przez co w tym regionie energia konwekcji CAPE będzie największa.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa (zwłaszcza woj. małopolskie) …

W ciągu dnia spodziewany jest wzrost energii potencjalnej CAPE do ponad 1500 J/kg. Całkiem spore gradienty pionowe temperatur w środkowej troposferze doprowadzą do rozwoju pojedynczych komórek burzowych. Niektóre z tych burz mogą być silniejsze … mogą być to burze pulsacyjne, które nie będą długotrwałe, lecz przez kilkanaście minut mogą mieć dość gwałtowny przebieg, uwzględniając silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu. Warunki kinematyczne sprawią, że burze w omawianym regionie Polski mogą nad danym miejscem stać przez kilkadziesiąt minut, powodując lokalne słabe podtopienia, jednak szanse na poważniejsze zalania są znikome. W najsilniejszych komórkach burzowych, które maksymalnie powinny trwać przez 1,5 – 2 godziny, niewykluczony jest drobny grad. W pierwszej części nocy burze znacznie osłabną, jednak słabych burz nie da się wykluczyć również po północy.

… Polska północno – zachodnia …

Na tym obszarze prognozowana jest słaba energia konwekcji CAPE do kilkuset J/kg. Wielkoskalowe ruchy wznoszące powietrza, które mogą wystąpić w środkowej troposferze, mogą doprowadzić pod wieczór do uformowania się kilku niewielkich i słabych burz, które mogą utrzymać się również w pierwszej części nocy. Szanse na wystąpienie zjawisk burzowych nad tą częścią Polski to około 15%.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, ArturWróć do „Oficjalne prognozy meteorologiczne”