Lipiec 2010

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 30 cze 2010, 21:49

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Krzysiek_Trębicki
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
Numer GG: 13884251
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Krzysiek_Trębicki » czwartek, 1 lip 2010, 10:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.07.2010 10:50 CEST do 02.07.2010 10:50 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Od jakiegoś czasu nasz kraj ulega silnej dominacji układów wysokiego ciśnienia, które są odpowiedzialne za utrzymywanie się stabilnej pogody. Polska wciąż jest pod wpływem ciepłej i suchej masy powietrza zaciąganej do nas z południa przez rozległy wyż z centrum nad wschodnią Ukrainą. W dniu dzisiejszym zaznaczy się wpływ słabego frontu chłodnego, który przetnie nasz kraj linią od Dolnego Śląska po Suwalszczyznę. W jego obrębie mogą tworzyć się dziś zjawiska natury konwekcyjnej. W mniejszym stopniu na rozwój zjawisk może wpływać przejście przez nasz kraj fali środkowotroposferycznej, jednak w przypadku burz jest to również rzecz, o której warto wspomnieć.

OMÓWIENIE:

...Regiony objęte możliwością wystąpienia burz...


...Dolny Śląsk...

W rejonie pojawią się energie konwekcji rzędu 500 J/kg oraz nieznaczne uskoki w warstwie 0-6km (DLS do 10 m/s). Burze mogą rozwinąć się w godzinach popołudniowych, jednak nie możemy być tego pewni, ze względu na bardzo suchą warstwę graniczną. Jeżeli dojdzie do rozwoju zjawisk konwekcyjnych będą to pojedyncze komórki, które nie przyniosą większych zagrożeń. Wystąpią natomiast korzystne warunki dla zjawisk typu dry microburst (małe CAPE, sucha warstwa graniczna, wysokie LCL, wilgotna środkowa troposfera). Burze szybko zanikną w godzinach wieczornych....Polska centralna (głównie część Mazowsza)...

W obrębie tego obszaru mogą pojawić się energie konwekcji dochodzące do 800 J/kg (SBCAPE). Również tu mamy do czynienia z suchą PBL jednak niestabilnośc będzie nieco większa (LI ok. -3) a zatem szansa na burze rośnie. Powinniśmy się ich spodziewać głównie w godzinach wieczornych, gdyż wtedy modele prognozują obniżenie się poziomu kondensacji oraz nieco większe energie konwekcji. Głównym zagrożeniem podczas burz mogą być punktowo silne opady deszczu (niska dynamika w troposferze nie pozwoli na lepszą organizację oraz szybkość poruszania się burz). Lokalnie może wystąpić opad gradu do 1 cm średnicy....Małopolska...

W rejonie wystąpi dziś największa niestabilność w kraju. SBCAPE w okolicach 1000 J/kg, LI -4 stopnie. Brak dynamiki może spowodować, iż największym zagrożeniem będą opady deszczu (jednak niewielkie - PW do 20 mm) oraz opady gradu do 2 cm średnicy. Suche warstwy w troposferze dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo lokalnie silniejszych podmuchów wiatru. Jak w całym kraju tak i w omawianym regionie sucha warstwa graniczna utrudni powstanie komórek burzowych. Jeżeli dojdzie do ich powstania, powinniśmy się spodziewać tego od godzin południowych. Burze zanikną późnym wieczorem. Na razie nie ma istotnych przesłanek aby wydać dla tego regionu 1 stopień zagrożenia. W wypadku rozwoju sytuacji ewentualna aktualizacja prognozy dla tego regionu nie jest wykluczona.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » piątek, 2 lip 2010, 10:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.07.2010, godz. 10:00 CEST do 03.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 19.06.2010, godz. 0:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się pod wpływem wyżu z centrum nad Bałtykiem, co zapewnia bardzo ciepłą i słoneczną pogodę. Dzieje się tak za sprawą ruchów zstępujących zmniejszających pionowe gradienty temperatury (i powodujących inwersje) oraz wysuszonego w tym rejonie powietrza. Natomiast w południowej części kraju, na granicy oddziaływania ośrodka wyżowego, zawartość pary wodnej będzie większa, a gradienty temperatur bardziej sprzyjające konwekcji. W związku z tym mogą tam się rozwinąć chmury kłębiaste dając przelotne opady i burze.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa...

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (wg GFS SBCAPE 500-750 J/kg). Nocny sondaż z Wrocławia, obecnie podwyższone punkty rosy (16-17 stopni) oraz silne nasłonecznienie oznaczają, że scenariusz ten może się sprawdzić, a chwiejność może być w rzeczywistości nawet większa. Na tym obszarze brak wyraźnego wspomagania zjawisk konwekcyjnych. W związku z tym, w środowisku słabych/umiarkowanych uskoków wiatru tworzyć będą się głównie pojedyncze komórki. Największe szanse na rozwój zjawisk burzowych są w górach (orografia), gdzie być może utworzą się niewielkie klastry. Konwekcja będzie przejawiać największą aktywność w godzinach popołudniowych i wieczornych. Prognozowane suche warstwy w troposferze sugerują możliwość lokalnie silnych porywów wiatru w trakcie przechodzenia komórek.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 4 lip 2010, 00:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 4.07.2010, godz. 8:00 CEST do 5.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 4.07.2010, godz. 0:50 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Wyraźny niż górny znajdzie się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin na południowy wschód od Polski, w rejonie zachodniej Ukrainy. Nad północno – zachodnią częścią kraju znajdzie się wał wyżowy ciągnący się od rejonu St. Petersburga po Francję. Dzięki niżowi górnemu w górnej troposferze nad wschodnią Polską pojawi się smuga prądu strumieniowego … słabnącego z upływem godzin … prawdopodobnie z powodu zbyt małej chwiejności (MLCAPE do ok 400 - 500 J/kg) nie będzie mieć większego wpływu na rozwój zjawisk konwekcyjnych, ale kilka odizolowanych przypadków silnych i zorganizowanych burz wobec takiej sytuacji nie można wykluczyć.

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia i południowo – wschodnia …

W godzinach około południowych w regionie pojawią się warunki do rozwoju praktycznie niehamowanej konwekcji … spory gradient pionowy temperatur w dolnej troposferze oraz MLLCL na poziomie od 800 do 1700 m. Prognozowane jest też pole PVA, które będzie znacząco wspomagać rozwój chmur kłębiastych. Komórek burzowych w tej części kraju może być sporo, lecz tylko nieliczne z nich pod wpływem większej dynamiki poziomego przepływu w górnej troposferze będą przejawiać oznaki lepszej organizacji. 2 – 3 słabe superkomórki z opadami większego gradu są możliwe, jednak zagrożenie w tej chwili jest tak małe, że nie kwalifikuje się na pierwszy stopień zagrożenia gwałtownymi zjawiskami konwekcyjnymi w prognozie.
Późnym popołudniem / wieczorem burze mogą utworzyć słabo zorganizowane klastry … które będą się przemieszczać w kierunku wschodnim. W godzinach nocnych (przed północą) słabe burze i przelotne silne deszcze mogą dotrzeć do południowo – wschodniej części Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i woj. małopolskiego, a zdecydowanie najdogodniejsze warunki dla burz wystąpią prawdopodobnie w woj. podkarpackim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 572
Rejestracja: sobota, 17 maja 2008, 19:13
Numer GG: 0
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Szymon_Poręba » poniedziałek, 5 lip 2010, 01:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 5.07.2010, godz. 8:00 CEST do 6.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 5.07.2010, godz. 0:50 CESTSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż górny znajdujący się na południowy wschód od Polski, zacznie powoli wypełniać się. Jednakże nadal będzie on wpływał na pogodę w Polsce. Pojawią się dwie strefy z nagromadzeniem dużej wilgotności: pierwsza na południu Polski, druga na krańcach północno wschodnich. Wiec w tych rejonach pojawi się pewna niestabilność. Z powodu braku silniejszej dynamiki burze nie powinny stanowić większego zagrożenia.
Pod wieczór do Polski zachodniej przybliży się długa fala środkowotroposferyczna wraz z frontem atmosferycznym i pewną chwiejnością, jednakże szanse na burze są na całym południu.OMÓWIENIE :

...Polska południowa...

W tym rejonie spodziewane jest duże nagromadzenie wilgoci, co w połączeniu z ciepłą masą powietrza i korzystnymi gradientami w troposferze przyczyni się do rozwoju burz i opadów przelotnych. Wartości CAPE nie będą zbyt imponujące, prognozowany jest SBCAPE do 800 j/kg. Jednakże chwiejność ta powinna wystarczać do rozwoju burz. Przy niskim poziomie kondensacji burze nie będą miały problemu z rozwojem. Konwekcja prawdopodobnie zostanie zainicjowana w górach przez orografie. Burze będą trwały nie długo, niski poziom równowagi wskazuje na małą aktywność elektryczną. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewy, które mogą trwać długo. Pod wieczór burze będą zanikać, ale z powodu obecności MUCAPE istnieje ryzyko na pojedyncze nocne burze.

...Polska północno wschodnia...

Tutaj największe ryzyko burz jest na samych krańcach kraju. Dzieje się tak za sprawą tego że gradienty w troposferze nie będą sprzyjające. Pojawi się niestabilność atmosfery, wiec parę burz może tutaj się wytworzyć, lecz szansa jest nie duża.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » poniedziałek, 5 lip 2010, 23:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 06.07.2010, godz. 08:00 CEST do 07.07.2010, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Chłodny front atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Norweskim, który kilka dni mocno dał się we znaki mieszkańcom m.in. Niemiec, tym razem znajdzie się nad naszym krajem. Wyraźny gradient poziomy temperatur, na którym będzie przebiegać linia frontu wraz z silnymi wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi w środkowej troposferze, spowodują silną intensyfikację opadów deszczu w nocy z poniedziałku na wtorek (przede wszystkim w drugiej połowie nocy, a w szczególności nad ranem), głównie w zachodniej i częściowo północnej połowie kraju. Opady te będą zarówno pochodzenia wielkoskalowego, jak i konwekcyjnego, a ich natężenie może być spore - nawet około 7-15 mm/3h. W ciągu dnia front z silniejszymi opadami deszczu będzie się stopniowo przesuwać w kierunku wschodnim. Zalegająca przed nim gorąca i dość wilgotna masa powietrza wraz z podwyższonymi gradientami pionowymi temperatur w szczególności w dolnej warstwie troposfery, za skutkują pojawieniem się słabej oraz umiarkowanie silnej energii chwiejności termodynamicznej. W związku z tym pojawią się dość dobre warunki dla inicjacji komórek burzowych, wspomaganych pewnymi przed frontowymi strefami zbieżności wiatrów w BL oraz środkowo-troposferyczną dywergencją.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

W regionach objętych możliwością wystąpienia zjawisk burzowych spodziewany jest z upływem dnia wzrost energii chwiejności - silniejsze nasłonecznienie wraz z dużą zawartością wilgoci w warstwie granicznej ma wg najnowszych (z godz. 18Z) prognoz GFS skutkować SBCAPE do około 750-1250 J/kg. Słabe warunki kinematyczne, jakie są prognozowane dla tych regionów spowodują, iż wzdłuż przed frontowych stref konwergencji w BL, będą rozwijać się wolno / bardzo wolno przemieszczające komórki burzowe, podczas których głównym zagrożeniem - zważywszy na wodność atmosfery na poziomie ok. 34 mm - mają być ulewne opady deszczu, mogące powodować lokalne podtopienia. W najsilniejszych komórkach burzowych możliwe są dodatkowo opady drobnego (o średnicy do ok. 1 cm) gradu. Kilka przypadków silniejszych porywów wiatru (do ok. 60-70 km/h), uwzględniając obecność suchszych warstw w pionowym profilu troposfery, też istnieje, choć zagrożenie nimi nie powinno być spore. Być może powstałe na obszarach konwergencji burze utworzą z czasem słabo zorganizowane klastry burzowe, przemieszczające się z niewielką prędkością w kierunku północnym / wschodnim. W godzinach nocnych (zwłaszcza w ich pierwszej części) masa o chwiejnej równowadze termodynamicznej ma zostać ograniczona jedynie do krańców wschodnich i szanse na pojawienie się lokalnych burz z silnymi opadami deszczu najkorzystniejsze będą właśnie w tej części kraju. Natomiast nad województwami częściowo centralnymi, południowymi i cz. wschodnimi spodziewane są bardzo silne (o wydajności aż około 10-20 mm/3h) opady deszczu, przede wszystkim pochodzenia wielkoskalowego, jednak zważywszy na to, iż warunki dla burz będą tutaj mocno ograniczone, stopień 1. zagrożenie przed ulewnymi opadami deszczu nie zostaje wydany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » wtorek, 6 lip 2010, 12:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 06.07.2010, godz. 12:15 CEST do 07.07.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno - wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz.


OMÓWIENIE:

… Polska północno - wschodnia …

Najnowsza aktualizacja modelu GFS dość wyraźnie zwiększyła prognozowane wartości SBCAPE - do około 1500-2000 J/kg. Podobnie jak w pozostałych miejscach objętych możliwością burz, bardzo słabe warunki kinematyczne, jakie są spodziewane w omawianym paragrafie, spowodują wzdłuż strefy zbieżności wiatrów w BL rozwój pojedynczych komórek burzowych, mogących po pewnym czasie organizować się w słabo zorganizowane klastry burzowe. Niemal stacjonarny charakter prognozowanych burz, przy dużej wodności atmosfery (ok. 38 mm), doprowadzi do dużego ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu nad danym obszarem, skutkując tym samym możliwością podtopieniami i zalaniami. Zagrożenia pozostałymi zjawiskami (silny wiatr, grad), z powodu mocno nawodnionej troposfery, nie należy się raczej spodziewać, choć wystąpienia szczególnie tego drugiego zjawiska wykluczyć nie można. W nocy (zwłaszcza w jej pierwszej części), w związku z nadal obecną masą o chwiejnej równowadze termodynamicznej, burze w dalszym ciągu mogą występować, aczkolwiek powinny być w wyraźnie mniejszych ilościach, a niżeli za dnia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » poniedziałek, 12 lip 2010, 23:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.07.2010, godz. 08:00 CEST do 14.07.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po kilku gorących, słonecznych i z bardzo niską wilgotnością powietrza dniach, przychodzi czas na zmianę aury w naszej części Starego Kontynentu. Znajdujący się w rejonie Morza Czarnego niż górny wraz z silnym wyżem rosyjskim zaciągną do Polski (zwłaszcza wschodniej) masę powietrza o dość dużej zawartości pary wodnej w dolnej troposferze, co wraz z nadal wysokimi temperaturami w warstwie granicznej doprowadzi do możliwości rozwoju głębokiej konwekcji. Natomiast od wschodnich Niemiec do zachodniej Polski ma wkroczyć przemieszczający się stopniowo w kierunku regionów centralnych pofalowany front chłodny związany z niżem dolnym z centrum ulokowanym nad Morzem Barentsa. Front ten, z powodu małej zawartości wody w troposferze, nie powinien być zbyt aktywny, przynosząc przede wszystkim przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Te, zwłaszcza na krańcach południowo - zachodnich RP, miejscami mogą być dość silne, z ulewnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem.


OMÓWIENIE:

... Polska wschodnia ...

Wysokie temperatury powietrza wraz z podwyższoną zawartością pary wodnej w dolnej troposferze oraz zwiększonymi gradientami pionowymi temperatur (zwłaszcza w przyziemnej warstwie troposfery) doprowadzą do pojawienia się znacznej chwiejności termodynamicznej. CAPE dla cząstki uśrednionej z dolnych 180 hPa ma w ciągu dnia wg prognoz GFS wzrosnąć do około 1000-1750 J/kg. Dość niski poziom kondensacji pary wodnej, świadczący o większej, niż to miało miejsce w ciągu ostatnich dni wilgotności powietrza w warstwie granicznej w połączeniu z energią chwiejności >500 J/kg oraz brakiem warstw hamujących konwekcje może spowodować rozwój komórek burzowych począwszy od godzin rannych / około południowych. Wodność atmosfery na poziomie ok. 40-45 mm ma sprzyjać w dniu jutrzejszym występowaniu burz z nawalnymi opadami deszczu, stwarzając tym samym ryzyko licznymi podtopieniami i zalaniami, tym bardziej, że przez słaby przepływ poziomy powietrza w środkowej troposferze, mają się one przesuwać z niewielką prędkością lub mieć nawet charakter stacjonarny (przeważnie będą to pojedyncze komórki oraz słabo zorganizowane klastry). Dodatkowo w niektórych miejscach omawianego paragrafu, uwzględniając obecność suchszych warstw w środkowych partiach troposfery, istnieje pewne ryzyko pojawienia się kilku przypadków silniejszych porywów wiatru. W najsilniejszych burzach nie można ponadto wykluczyć opadów gradu o średnicy do 1-2 cm. Największej aktywności zjawisk burzowych należy się spodziewać w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Ze względy na wciąż zwiększoną chwiejność atmosfery, burze z ulewami będą mogły występować też w nocy, a nawet do końca ważności prognozy.

... Południowy - zachód ...

Słabe warunki kinematyczne, jakie spodziewane są w tej części kraju, mogą spowodować pod wpływem 0-180 hPa MLCAPE ok. 1000-1500 J/kg rozwój pojedynczych komórek burzowych, mogących po pewnym czasie łączyć się w słabo zorganizowane klastry burzowe. Wodność atmosfery na poziomie ok. 40 mm ma sprzyjać występowaniu burz z ulewnymi opadami deszczu, zwiększając tym samym ryzyko możliwości wystąpienia podtopień i zalań. Dodatkowo prognozy oparte na sondażach pokazują obecność suchszych warstw w dolnych 500 hPa, w związku z czym nie można wykluczyć kilku przypadków silnych / bardzo silnych porywów wiatru, tym bardziej, że potencjał do generowania silniejszych prądów zstępujących może być całkiem spory - DCAPE ma osiągać ok. 750 J/kg, z kolei delta theta-e ok. 20 K. 2-4 przypadki opadów gradu o średnicy maksymalnie do 1-2 cm także są możliwe. Największą energię potencjalną konwekcji model GFS przewiduje tutaj w godzinach 12-18 UTC i to właśnie w tym czasie należy się spodziewać najsilniejszej aktywności zjawisk konwekcyjnych.

... Obszar na którym możliwe są burze ...

Pojedyncze, raczej niezbyt silne i liczne komórki burzowe będą mogły wystąpić, choć w ich rozwoju może znacząco przeszkadzać wysoki poziom kondensacji pary wodnej (MLLCL z dolnego kilometra troposfery na poziomie ok. 1500-2700 m) oraz gdzieniegdzie obecność warstw hamujących procesy konwekcji. Zdecydowanie większe szanse na burze istnieją bliżej granic z 1. stopniami zagrożenia, a zwłaszcza w przypadku wschodniej części RP. Jeśli jednak strefa konwergencji związana z frontem okaże się być wystarczająco silna, wtedy tych ośrodków burzowych może być tutaj (zachód i częściowo północ) znacznie więcej, a ich inicjacja nastąpiłaby prawdopodobnie w trybie liniowym, a co za tym idzie, pojawiłoby się spore ryzyko lokalnych podtopień oraz zalań. Podczas potencjalnych burz, oprócz mocniejszych, przelotnych opadów deszczu, możliwe są mocniejsze porywy wiatru związane z działalnością silniejszych prądów zstępujących (w całym pionowym profilu troposfery spodziewane są spore niedosyty wilgoci). Jednak z powodu dość dużej niepewności, stopień 1. nie zostaje wydany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 14 lip 2010, 10:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 14.07.2010, godz. 09:50 CEST do 15.07.2010, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w dalszym ciągu będzie pod wpływem ciepłych mas powietrza. We wschodniej części kraju, podobnie jak to miało miejsce w dniu wczorajszym, nadal będzie zalegać powietrze o zwiększonych zasobach pary wodnej, w związku z czym możliwy będzie z upływem dnia rozwój chmur burzowych.


OMÓWIENIE:

... Polska wschodnia ...

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i obrazach radarowych widać miejsca, gdzie po nocnych mgłach zalegają jeszcze chmury piętra niskiego, a na północnym - wschodzie kraju występują dodatkowo opady deszczu. W związku z taką sytuacją trudno określić na dziś energię potencjalną chwiejności termodynamicznej - wg wyliczeń modelu GFS ma ona wzrosnąć >1000-1500 J/kg. W rzeczywistości, przez mocno ograniczony dopływ promieni słonecznych do powierzchni ziemi, spowodowany zwiększonym zachmurzeniem (nie wszędzie jednak nie ma słońca), może być ona o kilkaset J/kg mniejsza. Prawdopodobnie jednak w miarę upływu dnia niebo zacznie się stopniowo przecierać i pojawią się szanse do rozwoju konwekcji. Warto natomiast przyjrzeć się prognozom gradientu pionowego temperatur w środkowej troposferze (2-4 km AGL) - ostatnia aktualizacja GFS w dalszym ciągu pokazuje, iż ma on oscylować w granicach zaledwie 5-5,5 K/km, nie sprzyjając tym samym silnemu wznoszeniu się ciepłych i wilgotnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery. Podobną sytuacją mieliśmy wczoraj w ciągu dnia na sporym obszarze Lubelszczyzny oraz w przeważającej części Podkarpacia, gdzie mimo prognozy znacznej energii CAPE, skończyło się na wielu słabo rozbudowanych komórkach opadowych i burzowych. Natomiast na Podlasiu, gdzie gradient wynosił ok. 6 K/km, rozwijały się zdecydowanie mocniej rozbudowane w pionie Cumulonimbusy. W dniu dzisiejszym sytuacja może być bardzo podobna do wczorajszej na południowym - wschodzie RP, gdzie w środowisku słabego gradientu rozwiną się niezbyt silne komórki burzowe, podczas których spodziewane są silniejsze opady deszczu oraz mocniejsze porywy wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 15 lip 2010, 01:11

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 15.07.2010, godz. 01:30 CEST do 15.07.2010, godz. 08:00 CEST.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzednej prognozy siły i aktywności burz.


OMÓWIENIE:

... Polska zachodnia ...

Znad Niemiec w kierunku naszego kraju podąża słabnący pomału układ burzowy. W tej chwili przednia część burzy dotarła m.in. do Leipzig i wędruje dalej w kierunku północno - wschodnim. Wg wyliczeń modelu GFS strefa z podwyższoną energią MUCAPE ma się znaleźć nad zachodnią częścią Polski około godziny 03 UTC, w związku z tym niewykluczone jest dotarcie nad te regiony resztek burz, podczas których, oprócz silniejszych opadów deszczu, możliwe będą także mocniejsze podmuchy wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1440
Rejestracja: czwartek, 17 sty 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Michał_Żarnowski » czwartek, 15 lip 2010, 09:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.07.2010, godz. 09:50 CEST do 16.07.2010, godz. 08:00 CEST.

Sytuacja synoptyczna:

Od Rosji przez Polskę aż do Afryki będzie rozciągał się wał wyżowy. Do zachodniej części kraju zbliży się front chłodny od niżu znad Wielkiej Brytanii. Natomiast w Polsce wschodniej będzie nadal znajdowała się wilgotna i chwiejna masa z okolic Morza Czarnego.


Omówienie:

… Polska wschodnia …

Według najnowszej aktualizacji modelu GFS chwiejność ma wynosić 500-2250 J/kg i znajdować ma się na całej granicy Polski wschodniej. Jednak największe wartości pojawią się na Podlasiu, ale obecnie znajduje się tam zachmurzenie, więc za pewne chwiejność w dzień będzie mniejsza niż prognozowały modele. Prognozy mówią nam o bardzo małym gradiencie temperatur w środkowej troposferze (2-4 km AGL) tylko około 5 K/km, nie będzie on sprzyjał wznoszeniu wilgotnej i ciepłej masy powietrza. Podobne sytuacje mieliśmy 14 lipca gdzie pojawiły się tylko komórki opadowe i kilkanaście wyładowań. Głównym zagrożeniem podczas burz będą intensywne opady deszczu.

...Polska zachodnia (i woj. kujawsko- pomorskie, pomorskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, łódzkie a także małopolskie)…

Obecnie na zdjęciach satelitarnych widać zachmurzenie na wschodzie Niemiec. Prawdopodobnie przeszkodzi ono w rozwoju burz na zachodzie kraju. Na zaznaczonym obszarze pojawi się DCAPE do około 800 J/kg i to wystarczy do lokalnych silnych porywów wiatrów. SBCAPE wyniesie 500-1250 J/kg. Tutaj wysoki poziom kondensacji nawet 2500 m może utrudniać tworzenie się komórek burzowych. Przed frontem znajdzie się strefa z obniżonym LCL i tam są największe szanse na burze. W nocy strefa z chwiejnością przemieści się na województwa mazowieckie i warmińsko – mazurskie. Największym zagrożeniem są opady deszczu, a lokalnie gradu do 1 cm.

Mapka z prognozą:
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiek_Trębicki
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
Numer GG: 13884251
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Krzysiek_Trębicki » piątek, 16 lip 2010, 10:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07 11:00 CEST do 17.07 06:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo zachodniej z powodu możliwości wystąpienia opadów gradu do 2 cm średnicy oraz w mniejszym stopniu ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj wciąż znajduje się pod wpływem stabilnego wału wyżowego w ciepłej masie powietrza zwrotnikowego. Nad Morzem Północnym rozbudowuje się dość głęboki układ niżowy. Sumaryczny przepływ związany z wspomnianymi układami zaciągnie do Polski południowo zachodniej nieco wilgotniejsze powietrze z regionu południowych Niemiec. Na skrajnie południowo wschodnie regiony naszego kraju wpływ będzie miało również ciepłe i wilgotne powietrze, ściągane z pogranicza Węgier i Ukrainy. Kombinacja dość sporych gradientów temperaturowych z wilgotnością powietrza powinna zaowocować rozwojem zjawisk konwekcyjnych w dniu dzisiejszym.


...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia (Dolny Śląsk, częściowo woj. lubuskie oraz wielkopolskie)...

W regionie spodziewana jest chwiejność termodynamiczna rzędu 1000 - 1300 J/kg przy obecności uskoków prędkościowych wiatru do 10 m/s (AGL 0-6 km). W połączeniu z wilgotnością powietrza i mocno zarysowanymi gradientami temperaturowymi burze nie powinny mieć przeszkód w rozwoju. Przy gradiencie pow. 6 K/km w warstwie 2-4 km AGL i chwiejności wspomnianego rzędu należy spodziewać się wystąpienia opadów gradu do 2 cm średnicy. Niskie uwodnienie atmosfery może nie dopuścić do silnych opadów, chyba że w regionie powstanie komórka stacjonarna. Ogólnie burze powinny przyjąć słabo zorganizowaną strukturę multikomórkową. Wystąpienie osobnych pojedynczych komórek również jest prawdopodobne (mogą się wytworzyć tam, gdzie uskok prędkościowy będzie niższy). Burze zaczną rozwijać się w godzinach popołudniowych i zanikną po północy.


...Obszary objęte możliwością wystąpienia burz...

...Mazury, skrajna część Polski południowo wschodniej...

W obrębie wymienionych regionów pojawi się chwiejność termodynamiczna, mogąca nieznacznie przekraczać wartość 1300 J/kg (SBCAPE). Potencjalne burze będą się rozwijać w środowisku praktycznego braku uskoków prędkościowych. Na Mazurach wystąpią korzystniejsze gradienty temperaturowe. Jednak oba obszary łączy możliwość powstawania komórek stacjonarnych, które punktowo mogą spowodować dość silne ulewy. W razie poprawy warunków i większego prawdopodobieństwa burz pulsacyjnych w tym regionie nie wykluczona jest aktualizacja prognozy do pierwszego stopnia zagrożenia.

...Pozostała część Polski objęta możliwością wystąpienia burz...

Wobec chwiejności rzędu 700 - 1000 J/kg (SBCAPE) i wystarczającej zawartości pary wodnej w warstwie granicznej możemy spodziewać się zjawisk konwekcyjnych na terenie praktycznie całego kraju. Przy braku uskoków prędkościowych burze będą miały przeważnie charakter pojedynczych, krótko żyjących komórek przynoszących głownie opady deszczu a gdzieniegdzie małego gradu bądź krupy lodowej. Burze powstaną po południu i szybko zanikną w godzinach wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » sobota, 17 lip 2010, 10:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07 10:00 CEST do 18.07 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej głównie z powodu ryzyka silnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i opadów większego gradu.

STOPIEŃ 1. Zagrożenia zostaje wydany dla Polski południowej (głównie tereny podgórskie) ze względu na ryzyko wydajnych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę do Polski z kierunków zachodnich zbliżać się będzie długa fala górna. Po jej wschodniej stronie znajdzie się pofalowany chłodny front atmosferyczny, który będzie wchodził z Niemiec na terytorium naszego kraju. Przed frontem będzie zalegać gorąca masa powietrza, która w pobliżu strefy frontowej ma charakteryzować się dużą zawartością pary wodnej. W związku z tym należy spodziewać się rozwoju zjawisk burzowych.

OMÓWIENIE:

...Polska zachodnia...

Na tym obszarze prognozowana jest duża chwiejność (SBCAPE do 1500-2000 J/kg). W pobliżu frontu pojawi się umiarkowany przepływ w troposferze oraz wysokie wartości uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s, 0-3 km shear 10-20 m/s). W godzinach popołudniowych na skutek silnego wspomagania konwekcji w strefie frontowej (konwergencja, ruchy wznoszące) należy spodziewać się intensywnego rozwoju burz. W związku z tym rozwiną się zorganizowane burze wielokomórkowe (być może MCS). Przepływ niemal równoległy do linii frontu sugeruje możliwość utworzenia się klastra, który będzie przesuwał się wzdłuż powoli przemieszczającego się frontu. Nad jednym obszarem może więc przemieszczać się wiele komórek burzowych, co w połączeniu z dużą wodnością troposfery (ponad 45 mm) doprowadzić może do podtopień. W rejonie pojawią się dodatkowo uskoki kierunkowe wiatru (SRH3 100-200 m2/s2), co zwiększa szanse powstania superkomórek wysokoopadowych. Możliwe, że utworzą się one przed powstaniem większego klastra burzowego. Głównym zagrożeniem w czasie ich przechodzenia będą ulewne opady deszczu, a lokalnie także duży grad (do 3 cm średnicy). Zważając na silniejsze uskoki w dolnych 3 kilometrach troposfery, nie jest wykluczone, że pojawi się niewielka i dość szybko przemieszczająca się linia szkwału ustawiona prostopadle do linii frontu. Scenariusz ten może wystąpić ... pociągnie za sobą ryzyko silnych porywów wiatru – zwłaszcza jeśli pojawi się w suchszych warunkach w większej odległości od frontu.
W godzinach wieczornych i nocnych strefa burz będzie się przesuwać w kierunku północnym / północno - wschodnim i obejmie swoim zasięgiem całą zachodnią połowę kraju. Głównym ryzykiem w czasie tych burz będą silne opady deszczu.

...Polska południowa...

Ze względu na umiarkowana chwiejność ( 1000-1300J/kg ) mogą utworzyć się komórki burzowe, które z czasem mogą zamieniać się w niezorganizowane klastry burz. Ze względu na bardzo słaby przepływ w troposferze istnieje ryzyko sporych opadów. Ze względu na sporą zawartość pary wodnej w powietrzu (PW do 36) można liczyć się z mocnymi ulewami. Nasilenie zjawisk burzowych w tej części Polski wystąpi w 2 części dnia i późnym wieczorem. Czynnikiem znacznie ograniczającym rozwój zjawisk konwekcyjnych w tej części kraju może być niezbyt duży pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze.


...Pozostała część Polski...

W godzinach późno popołudniowych i wieczornych mogą pojawić się pojedyncze i rozproszone komórki burzowe, lokalnie o charakterze pulsacyjnym. Ograniczenie dla rozwoju burz jest wysoki poziom kondensacji a we wschodniej części kraju również niski pionowy gradient temperatury. W czasie burz lokalnie mogą wystąpić silniejsze porywy wiatru i punktowo większe opady deszczu.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lip 2010, 10:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 19.07.2010, godz. 10:30 CEST do 20.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 19.07.2010, 10:15 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dostała się pod zasięg wału wyżowego rozciągającego się od zachodniej Rosji, przez Niemcy, Francję, aż po Azory. Tylko na południowym wschodzie kraju zostanie chwiejna masa powietrza związana z oddalającym się na wschód zdezorganizowanym chłodnym frontem atmosferycznym.

OMÓWIENIE:

… Polska południowo – wschodnia …

Tylko na krańcach południowo – wschodnich utrzyma się strefa umiarkowanie silnej chwiejności (SBCAPE do 1000 – 1500 J/kg). Z upływem dnia będą się się rozwijać pojedyncze, raczej krótkotrwałe komórki burzowe, w których , z powodu dużej zawartości pary wodnej w troposferze, mogą powstawać bardzo obfite konwekcyjne opady deszczu. Dodatkowo słaby poziomy przepływ powietrza w troposferze spowoduje, że komórki burzowe mogą pozostawać w jednym miejscu przez całe swoje istnienie. Takie burze mogą sprowadzić lokalne podtopienia, jednak ich przebieg powinien być już łagodniejszy, niż w dniach poprzednich. Na chwilę obecną stopień pierwszy zagrożenia nie musi zostać wydany, jednak jeśli pojawi się bardzo silny rozwój zjawisk burzowych, będzie konieczność aktualizowania tej prognozy do stopnia 1.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 20 lip 2010, 14:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 20.07.2010, godz. 14:00 CEST do 21.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 20.07.2010, 10:15 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia wydajnych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska jest pod wpływem słabego wyżu znad południowo – zachodniego Bałtyku, pomiędzy niżami górnymi znad Morza Czarnego i rejonu Irlandii. Z południowego wschodu wkracza do kraju chwiejna, wilgotna, dość ciepła masa powietrza polarnego. Mimo bliskości wyżu, w znacznej części kraju wystąpią pionowe ruchy wznoszące w środkowej troposferze, nasilające rozwój zjawisk konwekcyjnych.

OMÓWIENIE

… Obszar większej części kraju (oprócz części północnej) …

Godzina 11 CEST … w południowej części kraju są notowane temperatury punktu rosy na poziomie 18 – 20 st.C, przy temperaturze na wys. 2m na poziomie 22 – 25 st.C. Oznacza to niski poziom kondensacji LCL i dużą wilgotność względną w przyziemnej warstwie troposfery. Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują dopiero teraz inicjację zjawisk konwekcyjnych. Te dopiero rozpoczynają się na terenach podgórskich i górskich … zwłaszcza w Tatrach. Model GFS podaje, że w południowej części kraju ma występować pewna konwergencja w BL. Strefa konwekcji w ciągu dnia będzie się rozlewać po całej niemal Polsce, nie dotrze tylko na północ kraju. Największa chwiejność pojawi się na południu kraju … 0 – 30 mb MLCAPE na poziomie 2000 – 2500 J/kg przy dość dobrych pionowych gradientach temperatur w środkowej troposferze będzie dobrze wpływać na rozwój komórek burzowych w następnych godzinach. PW na poziomie do około 40 mm przy marnym poziomym przepływie w troposferze będzie sprzyjać komórkom burzowym trwających po 1 – 2, najwyżej 3 godziny - burze te mogą wywoływać silne konwekcyjne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia. Nie wyklucza się uformowania 2- 3 większych, słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych. Bardziej w centrum i na zachód kraju … LCL prognozowany przez model GFS będzie wyższy … do około 1000 – 1500m. Komórki burzowe w tej strefie będą występować rzadziej, ale nie można wykluczyć kilku burz pulsacyjnych z silnymi porywami wiatru i z opadami niezbyt dużego gradu (do 2 cm w średnicy). Zagrożenie te jednak będzie mniejsze, niż w przypadku ulewnych opadów deszczu, i na stopień pierwszy zagrożenia póki co się nie nadaje.

Wieczorem i w nocy „uniesione” burze nad Polską będą dalej trwać, zwłaszcza w południowej i w centralnej części kraju. Będą słabsze, niż w ciągu popołudnia, ale lokalnie, głównie na południowym wschodzie, mogą przynosić dalej znaczne sumy opadów.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lip 2010, 10:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 21.07.2010, godz. 10:00 CEST do 22.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 21.07.2010, godz. 10:10 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska powoli dostaje się pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Wyż znad zachodniej Rosji będzie dalej miał znaczący wpływ na pogodę w naszym kraju. Na południe od tego ośrodka znajduje się strefa pewnej chwiejności termodynamicznej, która swoim zasięgiem obejmuje też znaczącą część Polski.

OMÓWIENIE

… Polska wschodnia i centralna …

W ciągu dnia (popołudniem) zaczną się rozwijać w tej części kraju pojedyncze komórki burzowe. 0 – 30 mb MLCAPE na poziomie 1000 – 1500 J/kg raczej nie będzie skutkować gwałtownym rozwojem komórek burzowych, zwłaszcza, że nie przewiduje się znaczących pionowych ruchów wznoszących w środkowej troposferze, a z kolei dolna część troposfery będzie względnie mniej wilgotna. Prognozowany poziom LCL ma wynosić około 1500 - 2000 m. Umiarkowanie silna chwiejność doprowadzić może do rozwoju kilku burz pulsacyjnych z silnym wiatrem, ulewnym deszczem oraz z drobnym gradem. Burze te będą jednak trwać krótko. Być może w niektórych regionach Polski pojedyncze komórki burzowe spowodują uformowanie się słabego klastra burzowego. Niewielki przepływ poziomy w troposferze będzie powodować, że komórki burzowe będą praktycznie stać w tym miejscu, w którym powstaną. Może to doprowadzić do lokalnych podtopień, ale ich ryzyko nie jest wystarczające na wydanie pierwszego stopnia zagrożenia przed burzami.

Najwięcej burz wystąpi prawdopodobnie na Lubelszczyźnie. Im dalej na zachód kraju, tym mniejsza szansa na burze. W zachodniej części kraju, mimo pewnej chwiejności nie blokowanej przez CINH, burze się raczej nie pojawią, z powodu bardzo kiepskich pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze. Późnym wieczorem i w nocy burze w Polsce zaczną słabnąć i zanikać, aktywne pozostaną tylko nieliczne komórki.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1440
Rejestracja: czwartek, 17 sty 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Michał_Żarnowski » czwartek, 22 lip 2010, 10:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 22.07.2010, godz. 10:15 CEST do 23.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 22.07.2010, godz. 10:20 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru a w mniejszym stopniu z możliwością opadów dużego gradu.

Sytuacja synoptyczna:

Na pogodę w Polsce coraz większy wpływ będzie miał pofalowany front atmosferyczny ciągnący się od Skandynawii po Hiszpanie.Wieczorem i w nocy do Polski zachodniej dotrze krótka fala z płytkim niżem.
Na wschodzie kraju nadal będzie zalegała wilgotna i gorąca masa z nad Morza Czarnego.

Omówienie:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

Na obszarze objętym stopniem pierwszym pojawi się dynamika (DLS do 20 m/s,0-3 shear 10-20 m/s). Będzie ona połączona z pewną chwiejnością w przedziale 750-1500 j/kg. Poziom kondensacji będzie dość wysoki nawet do 3000 m. W związku z tym burze mogą mieć problem z tworzeniem się w ciągu dnia. Jednak jeśli takowe burze powstaną przyniosą opady dużego gradu, możliwe są nawet superkomórki. Późnym wieczorem nad Saksonią prawdopodobnie powstanie MCS (Mezoskalowy system konwekcyjny), który dotrze na Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie. Przed tym układem może powstać linia szkwału. Główny zagrożeniem podczas jego przechodzenia będą intensywne opady deszczu( wodność atmosfery ma wynieść 50 mm) a także silny wiatr. Kolejny MCS może utworzyć się na południu Niemiec on także może dotrzeć do Polski, ale nie wiadomo w jakiej postaci. W obszarze objętym możliwością burz na zachodzie kraju burze mogą tworzyć się w nocy lub nad ranem. Podczas ich występowania zagrożeniem będą opady deszczu.

...Polska wschodnia(woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, częściowo łódzkie, pomorskie, śląskie i kujawsko-pomorskie)...

Na obszarze objętym możliwością burz SBCAPE ma wynieść od 1000 j/kg do 1750 j/kg, a gradient temperatur w środkowej troposferze 6 K/km lub więcej.
W związku z tym burze nie powinny mieć problemu z rozwojem. Na obszarze z chwiejnością nie pojawi się dynamika i dlatego burze będą stacjonarne lub wolno przemieszczały na północ. Przy PW w przedziale 30-36 mm a także mixing ratio do 12 g/kg burze będą przynosić intensywne opady deszczu. Lokalnie niewykluczone są opady gradu do 2 cm. Burze mogą trwać w nocy jednak powinny stopniowo wygasać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 23 lip 2010, 02:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 23.07.2010, godz. 8:00 CEST do 24.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 23.07.2010, godz. 2: 43 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany od południowej Wielkopolski i Opolszczyzny po Pomorze głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych konwekcyjnych opadów deszczu, opadów większego gradu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dostała się pod wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten będzie przebiegać od zachodniej Rosji po okolice Zatoki Genueńskiej i według prognoz, może się na nim wytworzyć kilka płytkich ośrodków niskiego ciśnienia. Przepływ poziomy w troposferze nie będzie zbyt duży, jednak w porównaniu z ostatnimi dniami, się nasili i będzie on odbywać się równolegle do frontu. Ponadto wzdłuż frontu będzie rozciągać się znacząca strefa konwergencji oraz wielkoskalowych ruchów wznoszących w środkowej troposferze … co przy umiarkowanie dużej energii konwekcji powinno dać szanse na rozwój bardziej zorganizowanych burz. W nocy z piątku na sobotę do Polski południowej wejdzie dość dynamiczne zafalowanie na froncie, powstałe na krótkiej górnej fali przemieszczającej się od południowych Niemiec w stronę Polski.

OMÓWIENIE:

… Opolszczyzna, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Kujawy, Pomorze Wschodnie i Środkowe …

W tej strefie front atmosferyczny powinien najbardziej się zaznaczyć. Już wczesnym popołudniem należy się na tym obszarze spodziewać uformowania kilku – kilkunastu komórek burzowych, przesuwających się z południa na północ, z czasem tworzących układ MCS, prawdopodobnie o charakterze liniowym (uskoki pionowe wiatru 0- 3 km wyglądają całkiem sprzyjająco na ten typ burz). Być może kilka komórek burzowych, głównie pod wpływem SRH osiągającego wartość do 200 m^2/s^2 w dolnych 3 km troposfery, zorganizuje się w słabe superkomórki z opadami gradu (do 2 – 3 cm średnicy), ale po połączeniu się w większe układy konwekcyjne, wirujące prądy wstępujące zaczną zanikać. Jeśli superkomórki powstaną na obszarach wygrzanych przed południem przez słońce, 1 – 2 tornad nie można wykluczyć. Największym zagrożeniem w burzach będą jednak bardzo obfite opady deszczu … efektywne PW na poziomie ok. 45 mm wygląda niepokojąco w tym regionie, uwzględniając jeszcze do tego równoległy do frontu przepływ mas powietrza. Z tego powodu nad jednym miejscem może przejść nawet kilka silnych rdzeni opadowych – możliwe zjawisko training storms. Linia burz na froncie będzie oddzielać strefę o niskich i wysokich wartościach LCL. Jeśli burze utworzyłyby się bardziej na wschód, niż to obecnie przewidują modele, mogły by mieć charakter bardziej rozproszony, ale mogły by generować silne porywy wiatru oraz opady większego gradu. Nie można tej opcji wykluczyć, gdyż granica między wysokim a niskim LCL jest bardzo cienka, a procesy wspomagające konwekcje mogą umożliwić burzom rozwój tam, gdzie BL będzie dość sucha.

Wieczorem i w nocy burze dotrą także do Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskie, Warmii i Mazur, jednak z uwagi na mniejsze uskoki pionowe wiatru oraz na uniesiony tryb konwekcji, będą niosły ze sobą znacznie mniejsze ryzyko gwałtowniejszych zjawisk. Możliwe będą silniejsze porywy wiatru i obfite opady deszczu, jednak burze te nie będą kwalifikować się na stopień 1. zagrożenia.

… Wschodnia i południowo – wschodnia część kraju …

Kolejny dzień z podobnym scenariuszem … pod wpływem umiarkowanej energii konwekcji osiągającej ok. 600 - 1000 J/kg, będą się tworzyć pojedyncze, słabe i krótkotrwałe komórki burzowe. Wysokie LCL sugeruje raczej niewielką ilość takich zjawisk. Tylko w Karpatach i na Podkarpaciu rozwój burz może być silniejszy. W nocy, z powodu wędrówki zafalowania na froncie, do południowej Polski może wkroczyć dość dobrze zorganizowany MCS znad Austrii, Czech i zachodniej Słowacji. Może on dać intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Sytuacja musi być obserwowana, z uwagi na dość sporą dynamikę tej fali. Stopień pierwszy zagrożenia póki co nie zostaje dla tej części kraju wydany, ale nie wyklucza się aktualizacji prognozy, o ile w/w klaster burz uformuje się i będzie przemieszczać się w stronę naszego kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » sobota, 24 lip 2010, 03:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 24.07.2010, godz. 8:00 CEST do 25.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 24.07.2010, godz. 3:55 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa Mazowsza, południowo - zachodniej Lubelszczyzny i pozostałej części Polski południowo – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów konwekcyjnych deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i centralnej części Mazowsza, Kujaw, Warmii, Pomorza Wschodniego i Środkowego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów konwekcyjnych deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części Mazowsza, północno - wschodniej części Lubelszczyzny, Mazur i częściowo dla woj. podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów konwekcyjnych deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu oraz silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest pod wpływem rozległego niżu górnego znad pogranicza Polsko – Niemieckiego. Przez Polskę z południa na północ będzie się przemieszczać pogłębiający się niż dolny wraz z systemem frontów atmosferycznych. Tuż przed frontami niżu będzie znajdować się strefa dość silnej konwekcji. Energia potencjalna konwekcji ma być dość spora, tak jak procesy wspomagające ją. Tylko niezbyt silny przepływ poziomy w troposferze będzie częściowo ograniczać rozwój gwałtownych zjawisk burzowych związanych z dobrą organizacją komórek... mimo wszystko spodziewamy się w sobotę w ciągu dnia rozwinięcia się klastrów burzowych zajmujących spory obszar kraju.

OMÓWIENIE:

… Od woj. podkarpackiego i wschodniej części małopolskiego, po Lubelszczyznę, przez Mazowsze, po Kujawy, Pomorze Wschodnie i Środkowe, Warmię …

Podobnie, jak w ciągu mijającej doby, będziemy mieć do czynienia z wyraźną granicą między suchą, a wilgotną BL, przebiegającą mniej więcej od Zamościa przez Warszawę po Gdańsk i wolno przesuwającą się na NE. Wzdłuż tej granicy spodziewana jest największa chwiejność … MLCAPE na poziomie 1000 – 1500 J/kg, a SBCAPE przekraczające 2000 J/kg. Granica jednak nie będzie już tak cienka, jak w piątek … wygląda na to, że burze będą się rozwijać w nieco wilgotniejszych warunkach. Strefy konwergencji wzdłuż obszaru z chwiejnością są dość znaczące i mocno wspomogą rozwój zjawisk konwekcyjnych. Sądzimy, że już około południa mogą występować klastry burzowe, które z powodu niezbyt silnego, równoległego do frontu i strefy chwiejności poziomego przepływu powietrza, będą przesuwać się bardzo powoli na NE, choć poszczególne ośrodki burzowe będą się przemieszczać z SE na NW i mogą wytworzyć układ training storms … co grozi możliwością wystąpienia podtopień, i to na znacznym obszarze, uwzględniając duże wartości PW. Największe nasilenie zjawisk powinno być obserwowane do godzin wieczornych, gdy to nad znaczną częścią Polski północno – wschodniej może uformować się duży, niezbyt dobrze zorganizowany MCS. Na Kujawach, części Mazowsza , Warmii, Pomorzu Wschodnim pod wpływem większych uskoków pionowych wiatru w dolnych 3 km mogą się uformować superkomórki typu HP, podczas których opady będą szczególnie obfite, ponadto nie można wykluczyć opadów większego gradu. W bardziej suchych warunkach, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza oraz na Mazurach w czasie burz mogą zdarzać się również dość silne porywy wiatru. Wieczorem i w nocy burze osłabną, jednak dalej mogą przynosić dość silne opady; przemieszczą się na Podlasie i nad wschodnią część Mazur.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » wtorek, 27 lip 2010, 09:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.07.2010, godz. 10:00 CEST do 28.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 28.06.2010, godz. 10:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany dla Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek na pogodę we wschodniej części Polski będzie wpływać pofalowany ciepły front atmosferyczny, na którym mogą formować się niże. W strefie frontowej ma wystąpić powietrze o bardzo wysokiej zawartości pary wodnej w warstwie granicznej. W związku z tym pojawi się niestabilność i wystąpią zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (wg GFS MUCAPE do 1000-1500 J/kg). W strefie frontowej wystąpi silne wspomaganie procesów konwekcyjnych, szczególnie na zafalowaniach. W środowisku słabych/umiarkowanych uskoków wiatru mogą tworzyć się słabo zorganizowane multikomórki burzowe. Prawdopodobieństwo utworzenia się dużego klastra burz jest większe zwłaszcza w pobliżu zafalowania zamieniającego się w niż, które ma nadejść z Ukrainy. Troposfera będzie bliska nasycenia parą wodną (PW wyniesie 40-45 mm), co zwiększa ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu. Właśnie obfite opady mogą być głównym zagrożeniem w czasie przechodzenia burz. W silniejszych komórkach być może pojawi się grad (1-2 cm średnicy). W strefie zwiększonych uskoków wiatru (DLS 15 m/s, podwyższone SRH i LLS) na Lubelszczyźnie nie można wykluczyć wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Lipiec 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » środa, 28 lip 2010, 10:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.07.2010, godz. 10:00 CEST do 29.07.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 28.06.2010, godz. 10:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We środę Polska będzie pod wpływem niżu z systemem frontów atmosferycznych. Na mapach radarowych doskonale widać pasmo opadowe związane z frontem okluzji ciągnące się od Polski południowej przez zachodnią. W północnej części kraju wciąż ma oddziaływać ciepły sektor z wilgotną masą powietrza. Tam też rozwiną się zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

… Polska północna...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (SBCAPE 500-1500 J/kg). W ciągu dnia, w środowisku słabych/umiarkowanych prędkościowych uskoków wiatru będą rozwijać się pojedyńcze komórki burzowe lub niewielkie, słabe multikomórki. W rejonie Warmii i Żuław za sprawą konwergencji burze będą mogły się klasteryzować – właśnie tam mogą pojawić się lokalnie większe sumy opadów oraz drobny grad.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com


Wróć do „Oficjalne prognozy meteorologiczne”