Sierpień 2010

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 1 sie 2010, 10:49

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 1 sie 2010, 12:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.08.2010, godz. 12:15 CEST do 02.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dniu dzisiejszym część Polski jest pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad Europą Południową. Wyjątek stanowią regiony południowe oraz wschodnie, gdzie swój wpływ zaznacza zanikający już pomału pofalowany front atmosferyczny, w obrębie którego należy się z upływem dnia liczyć z rozwojem komórek burzowych. Natomiast w godzinach popołudniowych / wieczornych do północno - zachodniej połowy RP zbliży się następny, tym razem ciepły wycinek frontu, który może przynieść niewielkie, przelotne opady deszczu m.in. na Pomorzu. Wg prognoz krótkoterminowych, zdecydowanie bardziej aktywny ma być front chłodny, podlegający zaburzeniom falowym nad naszym krajem w najbliższy wtorek.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Aktualne zdjęcia satelitarne pokazują coraz więcej rozpogodzeń we wschodniej i południowej części kraju. Według prognoz GFS energia chwiejności termodynamicznej (MLCAPE 0-50 hPa) ma tutaj osiągnąć wartości około 750-1250 J/kg, co wraz z korzystnymi warunkami dla wznoszenia się ciepłych i wilgotnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery (spory gradient pionowy temperatur w środkowej troposferze, LI na poziomie -2 - -5 stopni Celsjusza), ma z upływem dnia za skutkować rozwojem chmur burzowych (jedynym utrudnieniem w ich powstawaniu może być podwyższony LCL). Poszczególne ośrodki, w środowisku słabych uskoków pionowych wiatru, nie powinny organizować się w duże struktury burzowe, jednak pod wpływem pewnej strefy konwergencji w dolnych dwóch kilometrach troposfery, nie można wykluczyć słabo zorganizowanych klastrów. Lokalnie, uwzględniając SRH-3 na poziomie ok. 75 m2/s2, możliwe są również 1-2 przypadki superkomórek typu wysoko-opadowego, zwłaszcza w północno - wschodniej części kraju, choć zagrożenie nimi nie powinno być raczej spore. Zarówno podczas pojedynczych, jak i wielokomórkowych formacji burzowych należy się liczyć z ulewnymi, przelotnymi opadami deszczu (miejscami może się pojawić grad, aczkolwiek raczej niezbyt duży) oraz mocniejszymi porywami wiatru. Największa aktywność zjawisk konwekcyjnych przewidywana jest na godziny popołudniowe oraz wieczorne. Natomiast im bliżej godzin nocnych, tym ośrodków burzowych powinno być coraz mniej, choć mogą być miejsca, zwłaszcza w południowej oraz południowo - wschodniej części omawianego paragrafu, gdzie chwiejność atmosfery będzie nadal podwyższona.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Krzysiek_Trębicki
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
Numer GG: 13884251
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Krzysiek_Trębicki » poniedziałek, 2 sie 2010, 10:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.08.10 10:30 CEST do 03.08.10 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, ze względu na możliwość wystąpienia opadów gradu do 3 cm średnicy oraz podmuchów wiatru do 80 km/h

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej z uwagi na możliwość ulewnych opadów deszczu oraz możliwość wystąpienia burz superkomórkowych z trąbami powietrznymi.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj, znajdujący się obecnie w obrębie ciepłej masy powietrza ulegnie niebawem wpływowi aktywnego frontu atmosferycznego, tworzącego się w zasięgu niżu związanego z dość rozległą falą środkowo troposferyczną. Wzdłuż frontu pojawi się mocny i wyraźnie zaznaczony napływ wilgoci, co w połączeniu z niestabilnością i frontowym unoszeniem powinno owocować w powstawanie zjawisk natury konwekcyjnej. Na południu Polski zalega wciąż masa ciepłego i wilgotnego powietrza o umiarkowanej chwiejności termodynamicznej, w obrębie której możemy spodziewać się powstawania zjawisk burzowych. W troposferze począwszy od dnia dzisiejszego zaczyna pojawiać się silniejsza dynamika w postaci uskoków prędkościowych wiatru co dodatkowo sprzyjać będzie intensyfikacji zjawisk o genezie konwekcyjnej.

OMÓWIENIE:

...Obszary objęte pierwszym stopniem zagrożenia...

...Małopolska, częściowo woj. śląskie i świętokrzyskie...

W rejonie zablokowana jest ciepła i chwiejna masa powietrza: SBCAPE osiąga tutaj umiarkowane wartości rzędu 1200 J/kg. Warunki kinematyczne będą poprawiać się wraz z przesuwaniem się strefy uskoków wiatru bliżej omawianego obszaru. W godzinach popołudniowych DLS 0-6km AGL może miejscami osiągać wartość 15 m/s, co jest wystarczająco dużą wartością dla rozwoju bardziej zorganizowanych burz. Jednakże w rejonie nie występują wyraźne i silne czynniki wznoszące - brak konwergencji, słabe pole PVA. Najsilniejszy wpływ na unoszenie cząstek powietrza będzie miało zatem nasłonecznienie, które najsilniejsze będzie tuż po południu (później może się zmniejszyć wskutek docierania do tej części kraju zachmurzenia frontowego z zachodu). Jeżeli zatem burze rozwiną się możemy spodziewać się wystąpienia klastrów multikomórkowych, w których głównym zagrożeniem będą opady gradu do 3 cm średnicy oraz podmuchy wiatru nie przekraczające 80 km/h (związane będą one z istnieniem dość suchej warstwy granicznej). Z uwagi na niską wodność atmosfery oraz fakt, iż burze nie będą stacjonarne nie powinniśmy obawiać się wystąpienia w regionie zalań i podtopień, tak jak to miało miejsce w poprzednich dniach. Mimo pewnej niepewności co do powstania burz (słabe unoszenie), stopień pierwszy zagrożenia zostaje wydany ze względu na potencjalne niebezpieczne zjawiska, które mogą wystąpić przy ewentualnych burzach.

...Polska zachodnia - woj. zachodniopomorskie, lubuskie, częściowo dolnośląskie...

Zachodnia część naszego kraju znajdzie się pod wpływem dość aktywnego frontu, w obrębie którego zachodzić mogą zjawiska cyklogenezy (zwłaszcza pod koniec ważności prognozy). Na omawianych obszarze wystąpi kombinacja umiarkowanej chwiejności termodynamicznej rzędu ponad 800 J/kg (podaję MLCAPE, ponieważ nasłonecznienie nie będzie istotnym czynnikiem a zatem rola SBCAPE jest mniejsza) z polem dość silnej dynamiki w postaci uskoków prędkościowych wiatru przekraczających znacznie dość wysoką wartość 15 m/s. Dodatkowo tendencja do tworzenia wirów w obrębie frontu spowoduje podwyższenie wartości paramteru SRH do około 100 m2/s2 (głównie na Dolnym Śląsku). Takie połączenie parametrów wraz ze sporą wodnością atmosfery oraz frontowym unoszeniem sugeruje powstanie linii szkwałowych, w które mogą być wbudowane (bądź występować przed) burze superkomórkowe, w których głównym zagrożeniem będą bardzo ulewne deszcze (PWater ponad 30 mm) oraz możliwość uformowania trąby powietrznej. Rozwoju burz powinniśmy się spodziewać od godzin południowych na północnym zachodzie oraz nieco później na Dolnym Śląsku (tam burze będą miały największą intensywność w godzinach wieczornych i nocnych).

...Obszary objęte możliwością wystąpienia burz...

Znacznie słabsze wartości parametrów konwekcyjnych (SBCAPE maksymalnie do 500 J/kg, mniejsze uskoki prędkościowe wiatru) sprawią, że ewentualne burze w obrębie zanzaczonego obszaru będą słabe i niezorganizowane - nie niosące większego zagrożenia. Ich powstanie stoi pod znakiem zapytania ze względu na praktyczny brak mechanizmów unoszących, jednak wartości parametrów termodynamicznych mówią że istnieje teoretyczna szansa na ich powstanie, stąd obejmuję te obszary możliwością wystąpienia burz.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 3 sie 2010, 01:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.10 8:00 CEST do 04.08.10 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północnej i północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych do niszczących porywów wiatru, tornad oraz opadów większego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej i centralnej głównie z powodu ryzyka opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dostanie się pod wpływ oddziaływania chłodnego frontu atmosferycznego, ciągnącego się od południowej, przez centralną, aż po północną część Europy. Przed linią frontu w dalszym ciągu będzie zalegać bardzo ciepła masa powietrza, natomiast po jego zachodniej stronie zacznie spływać do naszego kraju o nawet kilkanaście stopni Celsjusza chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich znad Atlantyku. Dodatkowo przepływ powietrza równoległy do linii frontu spowoduje, iż będzie on podlegać silnym zaburzeniom falowym, których rezultatem ma być aktywny niż dolny, dość znacząco nasilający przepływ w dolnej partii troposfery. Duże gradienty poziome temperatur nad obszarem RP także nie pozostaną bez rezultatu - wzmożone wiatry przewidywane są również w środkowej oraz górnej troposferze. Sytuacja meteorologiczna może być więc w naszym kraju bardzo dynamiczna, tym bardziej, że pokryją się ze sobą strefy sporej energii potencjalnej konwekcji z silniejszymi warunkami kinematycznymi, co wraz z silnymi, wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi może doprowadzić do uformowania się zorganizowanych struktur burzowych wzdłuż falującego frontu atmosferycznego.


OMÓWIENIE

… Polska północna / północno – wschodnia …

Pofalowany front, który we wtorek około południa będzie się rozciągać mniej więcej od Pomorza Wschodniego po Opolszczyznę, nie jest już tak dynamiczny, jak w prognozach w poprzednich kilku dniach. Mimo wszystko sytuacja wydaje się dość groźna … zwłaszcza uwzględniając przepływ na wys. 700 hPa ponad 15 m/s … w strefie 0 – 30 mb MLCAPE przekraczającego 2000 J/kg. Przed południem nad Wielkopolską utworzy się wyraźny niż dolny i będzie się przemieszczać na północny wschód. Chłodny front atmosferyczny, który znajdzie się na południe od niżu, może w pewnej chwili dość znacząco przyspieszyć na wschód / południowy wschód. Prawdopodobnie najsilniejsze zjawiska burzowe utworzą się około godzin południowych / wczesnym popołudniem … od woj. kujawsko – pomorskiego przez Warmię i zachodnią część Mazur, po wschodniej części zdezorganizowanego klastra burzowego, przemieszczającego się wcześniej przez centralne obszary kraju. Głównym zagrożeniem wydaje się bardzo dobrze zorganizowany MCS z linią szkwału, która może generować porywiste wiatry. MCS będzie mieć prawdopodobnie charakter propagującego do przodu … co lokalnie może skutkować bardzo silnymi / niszczącymi porywami, zwłaszcza na Warmii i na Żuławach, gdzie nie można wykluczyć zjawiska bow echo.
Innym istotnym zagrożeniem mogą być trąby powietrzne … nie będzie ich dużo, lecz mogą być krótkie i dość silne (ok. F2). Możliwość trąb powietrznych sugeruje niewielka wysokość LCL … oraz dość znaczące LLS do 10 – 12 m/s. Jednak niezbyt duże SRH może być czynnikiem ograniczającym dla trąb powietrznych … a także burz superkomórkowych. Kilka burz superkomórkowych, które oprócz trąb powietrznych, mogą przynieść dość spory grad, możliwych jest głównie na Warmii, na Kujawach i być może na północy Mazowsza … a pod wieczór także na Mazurach, gdzie być może, wzdłuż chłodnego frontu atm. pojawi się linia burz, ewentualnie kolejny, tym razem liniowy MCS. W przypadku drugiego układu MCS, najgwałtowniejsza część burzy powinna jednak przejść na północ od naszego kraju … nad Litwą i Łotwą.

Sytuacja jest teraz trudna do prognozowania. Uwzględniając największe ryzyko silnych porywów wiatru oraz pewne ryzyko trąb powietrznych i opadów gradu dla Warmii i Żuław, częściowo Mazur, stopień drugi zagrożenia może tam być w tej chwili wydany, ale nie wyklucza się w ciągu nadchodzących godzin aktualizacji do stopnia 1.

… Polska południowo - wschodnia i centralna …

MLCAPE na poziomie 500 – 1000 J/kg w połączeniu z DLS przekraczającym 15 m/s może spowodować rozwój raczej niezbyt dobrze zorganizowanych kilku klastrów burz, ciągnących się wzdłuż chłodnego frontu praktycznie przez całą Polskę, od Mazowsza po Podhale. Burze będą umiarkowanie szybko przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód. Najsilniejsze, najlepiej zorganizowane burze w strefie omawianej w tym paragrafie mogą wystąpić w woj. małopolskim … gdzie rozwojowi burz może pomóc dość znacząca konwergencja w BL … dodatkowo pionowe uskoki prędkościowe wiatru 0 – 3 km mogą lokalnie osiągać wartość 15 m/s. Silne wiatry w strefie burz są możliwe … burze mogą się ukształtować w nieco bardziej suchych warunkach, przy LCL ok. 1500 – 2000 m. Pojedyncze ośrodki burzowe w klastrach mogą zawierać płytkie mezocyklony … które lokalnie mogą sprowadzić opady dużego gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 3 sie 2010, 17:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.10, 17:00 CEST do 04.08.10 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północnej, Kujaw, północnej części Mazowsza i Polski północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych do niszczących porywów wiatru, tornad oraz opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Proszę spojrzeć na poprzednią prognozę wydaną 3.08.2010, godz. 1:51 CEST

OMÓWIENIE:

... Polska północna, północno - wschodnia, częściowo centralna ...

Godzina 16:30 CEST ... linia komórek burzowych rozwija się w dość korzystnych warunkach od północnego Mazowsza po rejon Krakowa. Linia burz rozwija się w znacznej części w dobrych warunkach dla pojawienia się silnych / niszczących porywów wiatru. Możliwe gwałtowne przyspieszenie chłodnego frontu atm. w północnej części kraju ... przy dość silnych uskokach wiatru w warstwie 0 - 3 km AGL ... i przy dużej chwiejności termodynamicznej mogą spowodować powstanie dość dobrze zorganizowanego układu MCS typu forward propagating, zawierającego linię szkwału, która może wytworzyć nawet zjawisko bow echo. Bardzo niepokojący jest sondaż wykonany o godzinie 14 CEST w Legionowie ... który przedstawia bardzo dobre dla porywistych wiatrów warunki termodynamiczne ... delta theta E na poziomie około 30 K ... DCP na poziomie 2,5 oraz dość suche warunki w środkowej troposferze ... na wys. 700 hPa temp. pkt rosy wynosi zaledwie - 20 st.C.

Z powodu obawy utworzenia się bardzo dobrze zorganizowanego układu MCS z niszczącymi podmuchami wiatru, ale lokalnie też z opadami sporego gradu, a nawet z 2 - 3 krótko żyjącymi tornadami, stopień 2. zagrożenia może zostać rozszerzony.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 5 sie 2010, 02:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.08.10 8:00 CEST do 06.08.10 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Potężny wyż nad Europą wschodnią z wyjątkowo mocno wygrzaną masą polarną powietrza będzie dalej zalegać na swoim miejscu i w najbliższych dniach nie widać większych zmian jeśli chodzi o ten układ. Natomiast nad Europę środkową i południową będzie wkraczać z NW krótka fala … która później zamieni się w odcięty niż górny położony nad Włochami płn. Na wschodzie tej fali będzie się znajdować pofalowany front atm., który będzie coraz bardziej przemieszczać się na zachód. Jego wyraźna wędrówka zacznie się w czwartek po południu. Wraz z tym frontem związana jest strefa sporej chwiejności termodynamicznej oraz umiarkowane warunki kinematyczne, które mogą powodować lepszą organizację klastrów burz.


OMÓWIENIE

...Polska wschodnia (zwłaszcza Podlasie i Suwalszczyzna)...

Wraz z przybliżaniem się do Polski frontu atm. będzie się przybliżać z nim strefa chwiejności. Front po południu będzie już na terenie naszego kraju, a strefa z CAPE osiągającym wartości 1000 – 1500 J/kg prognozowana jest od zachodniej Ukrainy po zachodnią Białoruś … przy czym wchodzi ona częściowo także do Polski … zwłaszcza na płn. - wsch. Tam późnym popołudniem można spodziewać się rozwoju zjawisk konwekcyjnych, ewentualnie klaster burz znad zachodnich regionów naszych wschodnich sąsiadów wejdzie w granice Polski. Są pewne obawy jeśli chodzi o przebieg burz właśnie w płn. - wsch. części Polski … gdzie możliwa burza wielokomórkowa może przybrać postać bardziej zorganizowaną ... nie wyklucza się słabej linii szkwału uwzględniając 0 – 3 shear na poziomie 15 m/s. W burzy głównym zagrożeniem mogą być silne porywy wiatru … być może pojedyncze przypadki opadu większego gradu i silnych, nawalnych, ale raczej krótkotrwałych deszczów. Póki co stopień 1. zagrożenia wydaje się być zbędny, ale sytuację trzeba monitorować. W nocy przepływ poziomy mas powietrza będzie się obywał bardziej z kierunku SE, co zapewni wyraźne wkroczenie strefy burz na teren Polski.

… Polska południowo – wschodnia …

Po południu burze zaczną wkraczać do tej części kraju znad Ukrainy. W nocy prognozowana jest na znacznym obszarze energia konwekcji MUCAPE osiągająca 600 – 1000 J/kg. Przy raczej słabych pionowych uskokach wiatru burze trwające lub tworzące się w nocy będą słabo zorganizowane. Być może w kilku miejscach wystąpią większe sumy opadów konwekcyjnych, a będzie to związane z niezbyt szybkim przemieszczaniem się komórek burzowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 6 sie 2010, 00:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.08.10, 17:00 CEST do 07.08.10 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno – wschodniej oraz centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, gwałtownych porywów wiatru, silnych konwekcyjnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części Polski południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż górny będzie dalej będzie zalegać nad Europą południową i zacznie powoli słabnąć. Przez Polskę będzie przebiegał pofalowany front, z tendencją do przemieszczania się na zachód. Front ten oddziela bardzo wygrzaną masę powietrza polarnego kontynentalnego znad Europy wschodniej od znacznie chłodniejszej masy polarnomorskiej. Nad Węgrami, na skutek istnienia krótkiej fali górnej, nastąpi cyklogeneza i w konsekwencji utworzy się niż dolny przemieszczający się z piątku na sobotę na północny zachód, w stronę Polski centralnej. Prócz tego ośrodka niżowego, wzdłuż całego frontu mogą się formować na zafalowaniach drobne układy niskiego ciśnienia lub strefy ze znaczną konwergencją wiatrów w BL, a to w warunkach z dużą chwiejnością termodynamiczną i z nieco zwiększonym przepływem poziomym w troposferze . może spowodować utworzenie się kilku znaczących, dość dobrze zorganizowanych burz. 2 – 3 układy MCS na okres ważności tej prognozy są spodziewane na terenie Polski.


OMÓWIENIE:


... Polska centralna, północno - wschodnia (Ziemia Łódzka, Mazowsze, Warmia, Mazury, Podlasie) ...

Z upływem dnia model GFS przewiduje tutaj znaczący wzrost energii potencjalnej konwekcji. CAPE liczone dla cząstki z powierzchni ziemi ma osiągać około 1250-2000, a miejscami, zwłaszcza w województwie warmińsko - mazurskim - punktowo nawet 2500 J/kg. Mimo że prognozowane wartości wskaźników burzowych, w szczególności warunków kinematycznych nie wyglądają już tak groźnie, jak w poprzednich wyliczeniach (aktualne prognozy nie przewidują tutaj uformowania się na pofalowanym froncie niżu dolnego), to sytuacja w omawianym paragrafie i tak może być niebezpieczna. Prawdopodobnie najsilniejsze zjawiska burzowe utworzą się w godzinach popołudniowych / późno popołudniowych i wieczornych, kiedy to energia chwiejności osiągnie najwyższe wartości, a umiarkowanie niski poziom LCL będzie sprzyjać formowaniu się wzdłuż stref zbieżności wiatrów w PBL licznych ośrodków burzowych. Przeważnie będą powstawać pojedyncze komórki burzowe, organizujące się pod wpływem DLS około 10-15 m/s i wspomnianych wcześniej zbieżności wiatrów w klastry burzowe, przemieszczające się z południowego - wschodu na północny - zachód, które groźne mogą się okazać przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu ( PWater >40 mm, niezbyt duża prędkość przemieszczania się zjawisk burzowych), mogących powodować liczne podtopienia i zalania. Dodatkowo, uwzględniając obecność suchych warstw w dolnych 500 hPa troposfery, całkiem prawdopodobne jest ryzyko wystąpienia kilku przypadków silnych / bardzo silnych porywów wiatru, szczególnie na Podlasiu i częściowo w woj. warmińsko - mazurskim, gdzie przewidywane są największe niedosyty wilgoci (delta theta-e >20 K). Jednak w tym pierwszym regionie rozwój burz może być w pewnym lub znacznym stopniu ograniczony przez wysoki poziom kondensacji pary wodnej, który nawet w godzinach wieczornych ma być na wysokości ok. 2 kilometrów. W gorącej i wilgotnej masie powietrza należy się liczyć z mocno rozbudowanymi w pionie chmurami Cb, dlatego zjawiska burzowe mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Innym istotnym zagrożeniem będą superkomórki burzowe typu wysoko-opadowego, na które wyraźnie wskazuje podwyższone SRH w warstwie 0-3 km AGL (ok. 100-300 m2/s2, SCP ok. 0,5-2). Nie powinno być ich jednak dużo, lecz mogą być silne, przynosząc opady większego gradu (o średnicy do 2-4, lokalnie aż 5 cm), silne / bardzo silne porywy wiatru oraz potężne opady deszczu (po ich przejściach nie można wykluczyć nawet lokalnych powodzi błyskawicznych), a nawet 1–2 przypadki tornad. Szczególnie duża ich intensywność może wystąpić na Mazowszu, Warmii, Mazurach i częściowo Podlasiu. Dodatkowo, zważywszy na podwyższony uskok w warstwie 0-3 km AGL do 15 m/s w woj. warmińsko - mazurskim, nie można wykluczyć tam uformowania się wielokomórkowego klastra burzowego być może nawet z wbudowaną krótką linią szkwałową, podczas której główne zagrożenie stanowiłyby gwałtowne podmuchy wiatru. Burze, pod wpływem wciąż chwiejnej atmosfery, będą mogły trwać i formować się również w godzinach nocnych (o ile w ich powstawaniu nie przeszkodzą warstwy hamujące procesy konwekcji, a strefy konwergencji okażą się być wystarczająco silne).

… Polska południowa …

W ciągu dnia rozwiną się zjawiska burzowe … prawdopodobnie pojawią się pojedyncze komórki burzowe, zwłaszcza tam, gdzie wystąpi przy ziemi konwergencja wiatru. Później część komórek może doprowadzić do rozwoju klastra burz. Nie wyklucza się, że pojawi się kilka superkomórek z płytkimi mezocyklonami … co grozi przede wszystkim opadem większego gradu. Czynniki kinematyczne nie są jednak odpowiednio duże na dobrze zorganizowane i długo żyjące struktury burzowe … najlepiej wygląda DLS do 15 m/s ... jeśli wystąpią superkomórki, to prócz gradu, mogą doprowadzać do lokalnych podtopień, z powodu wolnego przemieszczania się. Silne porywy wiatru, uwzględniając LCL na poziomie ponad 1000 m też mogą się w 2 – 4 przypadkach zdarzyć.

O wiele niebezpieczniej wygląda sytuacja na godziny nocne. Znad Węgier w stronę Polski będzie wędrować niż dolny … przy czym utworzy on strefę silnej konwergencji w BL, która w połączeniu z MUCAPE na poziomie 1000 do 2000 J/kg zainicjuje rozwój potężnego układu MCS podążającego z S / SE na N / NW. Nie wiadomo do końca, jak zachowa się ten układ … możliwe, że powstanie już późnym popołudniem (15 – 17 CEST) i do Polski dojdzie już późnym wieczorem / wczesną nocą. MCS nie powinien się przemieszczać bardzo szybko, jednak i tak w ciągu nocy może zająć praktycznie większą część Polski południowej. W drugiej części nocy strefa burz może dotrzeć nawet do Polski centralnej, jednak najgwałtowniejsze zjawiska prognozowane są głównie w woj. małopolskim, świętokrzyskim oraz na Górnym Śląsku. DLS punktowo przekraczający 20 m/s, 0 – 3 shear osiągający ponad 15 m/s oraz znaczące uskoki kierunkowe w dolnych 3 km troposfery … to może być przyczyna całkiem dobrze zorganizowanego układu. Głównym zagrożeniem wydają się bardzo duże opady, zwłaszcza na terenach górskich. Także silne porywy wiatru i lokalnie większy grad może się pojawić w prognozowanym układzie MCS. Póki co pierwszy stopień zostaje wydany, ale jeśli układ MCS będzie gwałtowniejszy i będzie mieć na swojej trasie lepsze warunki kinematyczne, aktualizacja do stopnia 2. zagrożenia jest możliwa.

… Polska zachodnia …

Mniejsza energia konwekcji, niż w pozostałej części kraju (0 – 30 mb MLCAPE do ok. 1000 J/kg) w połączeniu z niezbyt dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS lokalnie ok. 10 – 15 m/s) sprawi, że mogą rozwinąć się komórki burzowe, niezbyt dobrze zorganizowane. Słaby klaster burzowy jest możliwy, ale szanse na to nie są duże. Burze mogą dawać miejscami większe opady deszczu, gdzieniegdzie opady drobnego gradu. Możliwa jest pojedyncza słaba trąba powietrzna (większe szanse są na typ landspout, niż na trąbę związaną z działalnością słabego mezocyklonu). Przyczyną zagrożenia jest spora chwiejność w dolnej części troposfery.
Pewną niewiadomą jest zachmurzenie w tej części kraju – jeśli pojawi się przed południem zachmurzenie warstwowe i będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, to szanse na rozwój zjawisk konwekcyjnych znacznie zmaleją.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 6 sie 2010, 18:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 06.08.10, godz. 18:00 CEST do 07.08.10, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, częściowo wschodniej, centralnej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych konwekcyjnych opadów deszczu, bardzo silnych / niszczących porywów wiatru oraz opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć na poprzednią prognozę wydaną 06.08.2010.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia ...

Najnowsze obrazy radarowe pokazują dalszy rozwój dużego, wielokomórkowego klastra burzowego (prawdopodobnie tworzy się na jego czele linia szkwału) nad Lubelszczyzną. Na trasie tej potężnej burzy notuje się bardzo intensywne opady deszczu, silne / bardzo silne porywy wiatru oraz opady gradu. Wygląda na to, że klaster ten będzie wędrować w stronę Mazowsza, w tym m.in. Warszawy, nadal stwarzając duże zagrożenie. Bardzo groźna formacja burzowa znajduje się także na Ziemi Łódzkiej (m.in. nad rejonem Łodzi) - jest tam bowiem klaster z wbudowaną linią szkwałową, na której możliwe są wręcz gwałtowne porywy wiatru. Cała struktura przemieszcza się dalej w kierunku północnym / północno - zachodnim. Kolejne zagrożenie stanowią burze podążające do Polski z rejonu Węgier / Rumunii / Słowacji, które groźne mogą się okazać przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia długotrwałych, intensywnych opadów deszczu. Poza tym należy się liczyć z bardzo dużą aktywnością elektryczną zjawisk atmosferycznych.

Obserwacje meteorologiczne z godziny 17 CEST ... pokazują znacznie wyższe temp. pkt rosy niż podawały to prognozy modeli meteorologicznych (m.in GFS). Na niektórych stacjach ( łódzkie, mazowieckie, lubelskie) pkt rosy przekraczają 20 st.C. Oznacza to wyższą energię potencjalną konwekcji, co przy umiarkowanych wartościach czynników kinematycznych może skutkować nawet dość długim trwaniem układów MCS. Warto zwrócić uwagę, że układy MCS tworzą się tam, gdzie istnieją wyraźne fale na froncie i pojawia się spore wspomaganie QG.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » sobota, 7 sie 2010, 00:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.08.2010, godz. 8:00 CEST do 08.08.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 i 2 ZAGROŻENIA wydany z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę na pogodę w Polsce będzie wpływał pofalowany, chłodny front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Front ten podlegać ma zaburzeniom i zafalowaniom, a ich lokalizację trudno przewidzieć. W ciepłej masie bezpośrednio przylegającej do strefy frontowej zalega powietrze o wyjątkowo dużej zawartości pary wodnej. Dodatkowo, w środkowej troposferze pojawi się na blisko kraju niż górny, a po jego wschodniej stronie nieco bardziej wzmożony przepływ powietrza. W związku z powyższymi czynnikami, w kraju, zwłaszcza w pobliżu frontu, mogą rozwijać się gwałtowne zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia ...

W rejonie prognozowana jest duża chwiejność (wg GFS SBCAPE do 2000 J/kg). Już w piątek wieczorem masa powietrza na wschodzie Polski i u naszych wschodnich sąsiadów cechowała się ekstremalnymi punktami rosy (20-23 stopnie), czyli o wiele wyższymi niż przewidywał GFS. Sugeruje to, że chwiejność w dniu jutrzejszym (zwłaszcza na krańcach wschodnich) może być większa niż sugeruje model. Wspomaganie zjawisk konwekcyjnych które pojawi się w pobliżu frontu, zwłaszcza na zafalowaniach, będzie zapalnikiem dla rozwoju burz. Prognozy wskazują na to, że strefy wzmożonych przepływów na poziomach 700 hPa i 500 hPa mogą się nie pokrywać. W związku z tym, DLS będzie dochodził do 20 m/s w południowej Polsce, natomiast 0-3 km shear ma osiągać 15-20 m/s głównie we wschodniej i centralnej części kraju. Chmury Cb będą więc rozwijać się w dość sprzyjających warunkach kinematycznych umożliwiających ich dobrą organizację. Możliwe, że na zafalowaniu rozwinie się duża burza wielokomórkowa o rozmiarach MCS (podobnie jak w piątek). Na przedniej części układu MCS może wytworzyć się linia szkwału lub bow echo (zważając na silne uskoki wiatru w dolnych 2-3 km i dużą chwiejność) niosąc bardzo silne i niszczące porywy wiatru nawet na dużą skalę. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że taki układ burzowy wystąpi późnym popołudniem lub wieczorem i będzie się poruszał w kierunku N/NW. Największe szanse na jego pojawienie wydają się być na południowym-wschodzie Polski po czym może on przejść przez Lubelszczyznę, część Mazowsza i Podlasia i dojść aż na Mazury. Dodatkowo, istnieje ryzyko ulewnych i długotrwałych opadów deszczu w czasie przechodzenia takiej multikomórki. W południowej Polsce ma wystąpić najlepsze pokrycie CAPE i DLS. Tam też ryzyko opadów dużego gradu (o średnicy nawet 5 cm) jest największe, zwłaszcza na terenach wyniesionych. Wówczas w przypadku rozwoju superkomórek (co jest możliwe) gradobicia są bardziej prawdopodobne. Na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia nie można wykluczyć rozwoju pojedynczej trąby powietrznej.MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 7 sie 2010, 21:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2010, godz. 08:00 CEST do 09.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru oraz intensywnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Front, który wczoraj i dziś przynosił oraz w dalszym ciągu przynosi zjawiska burzowe, jutro zmieni swój charakter na chłodny, i będzie stopniowo wypychać bardzo ciepłą i wilgotną masę powietrza za naszą wschodnią granicę. Za nim to się jednak stanie, należy się jeszcze liczyć w ciągu dnia z rozwojem komórek burzowych, które w środowisku energii CAPE przekraczającej 1000 J/kg oraz zwiększonych uskoków pionowych wiatru, mogą być miejscami całkiem silne, z gradem, silnym wiatrem, a także ulewnym deszczem.


OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Nad tą częścią kraju przewidywane jest najsilniejsze oddziaływanie, przemieszczającego się stopniowo w kierunku wschodnim chłodnego frontu atmosferycznego. Duża wilgotność powietrza w dolnej troposferze wraz z wysokimi temperaturami i sporymi gradientami pionowymi temperatur doprowadzi do pojawienia się całkiem sporej chwiejności termodynamicznej - 0-30 hPa AGL MLCAPE, osiągając w środowisku silniejszych uskoków prędkościowych wiatru w warstwie 0-6 km (ok. 10-20 m/s) wartości rzędu ok. 1000-1750 J/kg, może spowodować z upływem dnia rozwój licznych komórek burzowych, wspomaganych dodatkowo wyraźną konwergencją wiatrów w BL. Prawdopodobnie pojedyncze ośrodki po pewnym czasie od uformowania się będą tworzyć klastry burzowe, które mimo dość szybkiego przemieszczania się w kierunku północnym / północno - zachodnim, mogą się okazać groźne z powodu możliwości wystąpienia ulewnych opadów deszczu (wodność atmosfery na poziomie 30-42 mm), a także silnych porywów wiatru (w godzinach popołudniowych pojawia się zdecydowanie suchsze powietrze na poziomach 700 i 500 hPa). Dodatkowo, uwzględniając wtargnięcie do środkowej troposfery chłodniejszej masy powietrza (T500 hPa ok. -14 stopni Celsjusza) oraz całkiem silne prądy wznoszące, nie można wykluczyć wystąpienia opadów gradu (o średnicy do nawet 2-4 cm), zwłaszcza w przypadku powstania burz z rotującymi prądami wstępującymi (SRH3, szczególnie na wschodzie Mazur oraz Podlasiu, ma osiągać ok. 100-150 m2/s2). Największej aktywności zjawisk burzowych należy się spodziewać w godzinach około południowych / popołudniowych, z kolei im bliżej nocy, tym powinno być ich coraz mniej.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1440
Rejestracja: czwartek, 17 sty 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Michał_Żarnowski » poniedziałek, 9 sie 2010, 00:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2010, godz. 08:00 CEST do 10.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski zachodniej dotrze front okluzji, a także zatoka obniżonego ciśnienia ze słabym niżem.
Front będzie przesuwał się na północ, związane to będzie z adwekcją ciepłego powietrza znad południowej Europy.

OMÓWIENIE:

Na zaznaczonym obszarze chwiejność ma wynosić 500-1250 j/kg. Przy poziomie kondensacji 500 - 1250m i 0-3 MLCAPE do 100j/kg nie można wykluczyć pojawienia się tornada nie związanego z mezocyklem. Jednak w związku ze słabym przepływem w troposferze i uskokami (DLS 1-10 m/s) burze będą stacjonarne.
Przy wodności atmosfery 28-32mm głównym zagrożeniem podczas burz będą opady deszczu, a także gradu do 2 cm. Burze zaczną zanikać wieczorem, ale jeszcze pojedyncze komórki mogą się pojawiać.

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1440
Rejestracja: czwartek, 17 sty 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Michał_Żarnowski » poniedziałek, 9 sie 2010, 15:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 09.08.2010, godz. 15:46 CEST do 10.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej, częściowo południowej z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu gradu.

Sytuacja synoptyczna:

Proszę spojrzeć na poprzednią prognozę.

Omówienie:

Obecnie na radarach meteorologicznych można zauważyć szybki rozwój chmur burzowych. Burze łączą się w większe struktury. Widać, że chwiejność prognozowana przed model jest znacznie większa. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz są opady deszczu do 30 mm i gradu do 2 cm.

Obrazek

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 10 sie 2010, 01:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2010, godz. 08:00 CEST do 11.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się między wyżem znad Rosji a niżem znad rejonu Wysp Brytyjskich, w strefie ze znikomym przepływem poziomym mas powietrza. Większa ilość wilgoci w BL oraz pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze będzie powodował w ciągu dnia rozwój komórek burzowych.

OMÓWIENIE

… Polska północno – wschodnia …

W warunkach z niewielkim przepływem poziomym w różnych warstwach troposfery, przy CAPE osiągającym wartości do 700–1000 J/kg, w ciągu dnia, zwłaszcza w strefach słabej zbieżności wiatru w BL, będą powstawać niezorganizowane komórki burzowe, które w niektórych miejscach mogą się łączyć i tworzyć słabe, niewielkie klastry. Z powodu marnego przepływu, lokalnie może dojść do słabych podtopień, ale ryzyko tych zdarzeń nie stanowi podstawy do wydania stopnia 1. zagrożenia w prognozie. Burze mogą się zdarzać także w Polsce centralnej, ale generalnie wygląda na to, że będą mniej liczne niż na NE, gdzie gradient pionowy temperatur w środkowej troposferze będzie wynosić ponad 6 st.C / km. Późnym wieczorem burze powinny zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 11 sie 2010, 03:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2010, godz. 08:00 CEST do 12.08.2010, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Sytuacja synoptyczna zmieni się w ciągu następnej doby nieznacznie. Do Polski przybliży się z zachodu front atmosferyczny związany z niżem znad rejonu Wielkiej Brytanii... i prawdopodobnie zaznaczy się ona w Polsce zachodniej późnym popołudniem i w godzinach nocnych (11/12.08). Masa powietrza … zacznie się wygrzewać, ponadto z południa zacznie być pompowana bardziej ciepła masa powietrza znad rejonu Morza Śródziemnego.

Nad Polską północną wschodnią masa powietrza będzie miała nadal charakter chwiejny. CAPE na poziomie 500–800 J/kg w połączeniu ze strefami raczej niezbyt dużej konwergencji wiatru w BL może powodować w ciągu dnia rozwój słabych komórek burzowych. Burze nie będą silne, ani też zbyt liczne … uwzględniając niezbyt dobry dla burz pionowy gradient temperatur w środkowej troposferze.

Wieczorem do Polski zachodniej zbliży się strefa opadów konwekcyjnych związana z wcześniej wspomnianym frontem atm. Przepływ poziomy w troposferze będzie tylko nieznacznie silniejszy, niż w Polsce północno – wschodniej, ale i tak nie wpłynie na lepsza organizację zjawisk burzowych, które się utworzą w CAPE osiągającym wartości nieznacznie ponad 500 J/kg. Kilka niezbyt silnych ośrodków burzowych jest spodziewanych w ciągu wieczora i w nocy w zachodniej części Polski, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 12 sie 2010, 00:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2010, godz. 08:00 CEST do 12.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia tornada.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż górny z rejonu Wielkiej Brytanii powoli wędruje na południowy – wschód, do Niemiec. Na wschód od niego pojawi się słaba, lecz widoczna krótka fala górna, obok pofalowanego frontu atmosferycznego, na którym, we wschodniej części Niemiec, dojdzie do rozwoju cyklogenezy. Przewidujemy, że front ten dość znacząco wpłynie na przebieg pogody w Polsce zachodniej w ciągu dnia i wieczorem... prognozy przewidują powstanie całkiem dobrze zorganizowanych burz w tej części Polski.

OMÓWIENIE

… Polska zachodnia (zwłaszcza Ziemia Lubuska i Pomorze) …

Zafalowanie na froncie oraz początek cyklogenezy nad rejonami niemieckiej Saksonii (zachodnia część landu) rozpocznie się tuż przed południem. Później modele przewidują przemieszczanie się niżu w kierunku N / NE, w stronę Pomorza Zachodniego. Jest to o tyle ważne, że strefa z najlepszymi warunkami do rozwoju burz nad zachodnią częścią Polski będzie przechodzić w godzinach popołudniowych. Model GFS wyraźnie pokazuje strefę znacznej konwergencji wiatru w warstwie 0 – 1 km AGL, która między 14 a 20 CEST będzie się przemieszczać przy granicy Polski i Niemiec i raczej na pewno będzie mieć znaczący wpływ na rozwój zjawisk konwekcyjnych na terenie naszego kraju. Dodatkowo widać pole PVA w środkowej troposferze nad tym regionem … więc rozwój komórek burzowych przy CAPE osiągającym 1000-1500 J/kg, bez obecności większego hamowania konwekcji, powinien być dość dobry.

Warunki kinematyczne … wygląda na to, że pojawi się w środkowej i w górnej troposferze większa dynamika poziomego przepływu. DLS przekraczające 20 m/s, 0–3 shear - ponad 15 m/s, a ponadto 0–3 km SRH osiągające wartości ponad 200 m^2/s^2 stanowią dobre warunki do rozwoju całkiem dobrze zorganizowanych komórek burzowych. Wszystko wskazuje na to, że we wschodnich Niemczech / ewentualnie na zachodzie Polski rozwiną się początkowo superkomórki burzowe, które z czasem stworzą klaster burz. Burze superkomórkowe mogą powodować przede wszystkim opady dużego gradu. Może się zdarzyć pojedynczy przypadek z opadem gradu o średnicy ponad 5 cm, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim, gdzie dodatkowo, z powodu niższego LCL, może dojść do utworzenia się pojedynczego tornada. Ponadto, z powodu sporych uskoków pionowych w dolnych 3 km troposfery, możliwy jest rozwój linii szkwału, która wygeneruje silne porywy wiatru. Linia ta może dojść wieczorem nawet do Pomorza Środkowego. Na Pomorzu Zachodnim z kolei nie można wykluczyć bardzo obfitych, konwekcyjnych opadów deszczu.

...Polska południowo – wschodnia i wschodnia …

W ciągu dnia i wieczorem jest spodziewana umiarkowanie duża energia konwekcji ( do ok. 700–1200 J/kg). W strefie tej wystąpią lokalnie słabe zbieżności wiatru w dolnej, przyziemnej warstwie troposfery. Przepływ w troposferze wygląda na niezbyt silny, choć nad Lubelszczyzną / Polesiem wieczorem może się trochę wzmóc, zwłaszcza na wys. 700 hPa. Burze w postaci pojedynczych komórek burzowych będą rozwijać się po południu i będą się przemieszczać w kierunku N i NW. Po 2-3 godzinach od inicjacji zjawisk konwekcyjnych, mogą się pojawić słabo zorganizowane burze wielokomórkowe, przy czym tam, gdzie będzie istnieć większy przepływ w troposferze, może pojawić się słaba linia szkwału. Z powodu dużych wartości delta theta e (ponad 20K), kilka burz pulsacyjnych z silnymi porywami wiatru jest możliwych, zwłaszcza na Roztoczu i Zamojszczyźnie. W nocy z powodu dużych wartości MUCAPE zjawiska burzowe mogą dalej trwać i pojawić się nawet na Mazowszu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 13 sie 2010, 02:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.08.2010, godz. 08:00 CEST do 14.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej i północno - zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i tornada.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo – zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych konwekcyjnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin nie nastąpi znacząca zmiana jeśli chodzi o rozkład ośrodków niżowych i wyżowych nad Europą. Do Polski, przed pofalowanym frontem atm. ciągnącym się od Alp przez zachód naszego kraju po płd. Płw. Skandynawskiego, będzie napływać ciepłe, dość wilgotne, chwiejne powietrze z południowego wschodu Europy.

OMÓWIENIE

… Polska zachodnia i północno – zachodnia (do godzin wieczornych) …

CAPE na poziomie ponad 1000 J/kg z połączeniu z DLS do 15 m/s i z pewnym SRH3 (do ok. 150 m^2/s^2) spowoduje w ciągu dnia rozwój zjawisk burzowych na tym terenie, zwłaszcza w strefach konwergencji w przyziemnej warstwie troposfery. Prawdopodobnie pojawią się słabo zorganizowane klastry burzowe, zwłaszcza późnym popołudniem, w których mogą istnieć płytkie mezocyklony powodujące opady większego gradu. Na Pomorzu i w rejonie granicy Polsko – Niemieckiej jest możliwość pojawienia się nawet słabej trąby powietrznej (dość niskie LCL), natomiast na Dolnym Śląsku, częściowo w Wielkopolsce i na wschodzie Ziemi Lubuskiej nie da się wykluczyć silniejszych porywów wiatru, uwzględniając suchszą BL.

… Polska południowo – zachodnia (od godziny 20 CEST) …

Późnym popołudniem powstanie gwałtowniejsza fala na froncie atm. Spodziewana jest dość silna cyklogeneza. Ośrodek niżowy w nocy przejdzie przez południowo – wschodnie i wschodnie Niemcy. Niż ten w warunkach umiarkowanie silnej chwiejności termodynamicznej może bardzo pomóc w godzinach nocnych zainicjować rozwój burzy wielokomórkowej, prawdopodobnie MCS-a, który przykryje znaczącą część omawianego w paragrafie obszaru kraju. Burza ta nadejdzie od strony Czech i w nocy skręci w stronę północno – wschodnich Niemiec. Głównym zagrożeniem w tej burzy mogą być silne opady deszczu, podobnie może być z silnymi wiatrami, zwłaszcza, jeśli MCS wytworzy linię szkwału. Szansę na to są spore, gdyż wystąpią większe uskoki pionowe wiatru w dolnych 3 km troposfery. Im bardziej na południowy zachód Polski, tym ryzyko gwałtownych burz jest większe.

… Polska wschodnia …

Nawiązując do prognozy punktu rosy wg GFS … około godziny 21 UTC na wschodzie Ukrainy miał wynosić około 17 – 18 st.C, podczas gdy stan rzeczywisty to temperatura na poziomie ok. 20 st.C. Z tego powodu mamy podstawy podejrzewać, że CAPE, które obecnie jest prognozowane na piątek na poziomie do 1500 J/kg, w rzeczywistości będzie wyższe i w części wschodniej naszego kraju może przekraczać nawet 2000 J/kg. To będzie skutkować niższym poziomem LCL oraz zdecydowanie większa szansą na rozwój burz. Te prawdopodobnie pojawią się w godzinach popołudniowych, w postaci pojedynczych, raczej dość wolno przemieszczających się na N komórek burzowych. Niektóre burze mogą mieć charakter pulsacyjny, z możliwością silnych porywów wiatru i z opadami drobnego gradu, ale ryzyko gwałtownych zjawisk jest mniejsze niż w zachodniej części kraju. Późnym wieczorem / wczesną nocą, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, pojawi się większa konwergencja w BL, co wspomoże konwekcję i może doprowadzić do powstania całkiem sporego, lecz słabo zorganizowanego klastra burz. Z powodu marnego przepływu poziomego w troposferze, klaster burz może w kilku miejscach doprowadzić do lokalnych podtopień. Stopień pierwszy jednak póki co nie zostaje wydany – zagrożenie nie wygląda na chwilę obecna zbyt poważnie. Są zbyt duże obawy, że prognozowany klaster burz może się nie utworzyć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 572
Rejestracja: sobota, 17 maja 2008, 19:13
Numer GG: 0
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Szymon_Poręba » sobota, 14 sie 2010, 00:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2010, godz. 08:00 CEST do 15.08.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu , silnych podmuchów wiatru, oraz gwałtownych ulew.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA :
W sobotę Polska będzie w zasięgu działania niżu górnego znad Francji. Natomiast w dolnej troposferze główne znaczenie będzie miał wyż rosyjski i niż z centrum w okolicach południowych Niemiec. Taki rozkład pola barycznego spowoduje napływ do Polski gorącego i wilgotnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Pod wieczór na długiej fali środkowotroposferycznej pojawią się zafalowania, co może spowodować wytworzenie się płytkiego niżu na zachodzie Polski. Strome gradienty temperatur nad Polską sprawią że atmosfera będzie bardzo niestabilna. Jednakże nocne burze mogą niekorzystnie wpłynąć na gradienty w niektórych miejscach.


…Polska zachodnia…

Na terenie niemal całej zachodniej części Polski chwiejność pokryje się z większymi uskokami. Dls 0-6 km może osiągać nawet 15 m/s, co w połączeniu z umiarkowaną chwiejnością ( MLCAPE rzędu 1200 j/kg ) i skrętem wiatru w dolnych 3 km, może spowodować rozwój superkomórek i większych układów burzowych. Głównym zagrożeniem będzię opad dużego gradu i silne podmuchy konwekcyjne. Dodatkowo możliwe są gwałtowne ulewy, które mogą powodować lokalne podtopienia. Burze przemieszczać się będą w kierunku północnym , wzdłuż linii frontu więc w jednym miejscu może przejść kilka burz. W nocy mocno zaznaczy się tu krótka fala środkowotroposferyczna, która znacząco zintensyfikuje zjawiska burzowe. Możliwe jest pojawienie się formacji zwanej bow echo, która może przynieść niszczące porywy wiatru. Burze mogą trwać całą noc.…Pas Polski centralnej…

Tutaj prognozowane wartości CAPE są większe niż na zachodzie, lecz dynamika będzie mniejsza. Mimo to prognozuje wystąpienie tutaj silnych burz. Strome gradienty i wysoki poziom kondensacji wskazuje na dość suche środowisko, będzie to sprzyjało silnym podmuchom wiatru z burz. Burze będą łączyły się w układy, sprzyjać temu będzie konwergencja. Niebezpieczne także mogą być burze pulsacyjne, które rozwijając się na nie długi czas mogą wyrządzić duże szkody za pomocą gradu i silnego wiatru. Największe ryzyko wystąpi wieczorem i w nocy. Burze także będą obfite w deszcz, co zwłaszcza na południu może być szczególnie niebezpieczne. Kolejnym niebezpieczeństwem będzie duża aktywność elektryczna burz, sprawcą czego będzie wysoki poziom równowagi.


…Polska Wschodnia…

Ten rejon jest najmniej zagrożony ze strony burz. Powietrze które będzie zalegać nad wschodnimi dzielnicami Polski będzie bardzo wysuszone. Słaba energia konwekcji, spora warstwa hamująca spowoduje że burze tutaj będą rzadkością. Jednakże kilka pojedynczych burz pulsacyjnych nie da się wykluczyć. Z powodu bardzo suchego środowiska uważać będzie trzeba na silne podmuchy.Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 14 sie 2010, 19:28

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.08.2010, godz. 08:00 CEST do 16.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - zachodniej, zachodniej i północno - zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego / bardzo dużego gradu (3 cm+), bardzo silnych / niszczących porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu lokalnych trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu oraz silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Rozległy niż wysoki, który kilka dni temu znajdował się w rejonie północnej części Wysp Brytyjskich, znacząco przesunął się na południe i w niedzielę jego centrum znajdzie się nad obszarem Francji. Dla naszego kraju oznaczać to będzie dalszy napływ gorących i wilgotnych, bardzo chwiejnych mas powietrza z południowej części Kontynentu. Dodatkowo na pogodę w naszej części Europy będzie mieć wpływ system frontów atmosferycznych związanych z płytkim, lecz aktywnym niżem dolnym z centrum ulokowanym nad pograniczem Czech, Polski i Niemiec. Bardzo duża zawartość wilgoci w strefie jego oddziaływania oraz znaczne gradienty pionowe temperatur doprowadzą do pojawienia się sporej niestabilności atmosfery, a dodatkowo zwiększone w jej środowisku wartości wskaźników kinematycznych mogą spowodować rozwój zorganizowanych struktur burzowych, wspomaganych dodatkowo silniejszymi zbieżnościami wiatrów w planetarnej warstwie granicznej.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia ...

... NA TYM OBSZARZE ISTNIEJE DUŻE RYZYKO WYSTĄPIENIA SILNYCH ZJAWISK KONWEKCYJNYCH ...

Z upływem dnia model GFS przewiduje tutaj znaczący wzrost niestabilności atmosfery. CAPE liczone dla cząstki znad powierzchni ziemi ma osiągać około 1500-2500 J/kg, a duże gradienty pionowe temperatur wraz z LI na poziomie około -5 - -6 stopni Celsjusza stworzą dogodne warunki dla silnego wznoszenia się ciepłych i wilgotnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery, co z biegiem godzin doprowadzi do uformowania się mocno rozbudowanych chmur burzowych. Początkowo (godziny ranne / przedpołudniowe) rozwój zjawisk konwekcyjnych na omawianym paragrafie może być znacząco ograniczony przez obecność warstw hamujących procesy konwekcji. Dzięki temu na niebie nie powinny rozwijać się chmury konwekcyjne, które tym samym nie ograniczą dotarcia do powierzchni ziemi promieni słonecznych. Z drugiej strony już nie raz się zdarzało, że w dniu, kiedy spodziewane są wyraźne zafalowania, aktywne formacje burzowe przechodziły od godzin rannych, w związku z tym nie można całkowicie wykluczyć takiego scenariusza także i w dniu jutrzejszym. Jednak w godzinach około południowych owe warstwy mają zostać zredukowane przez zbliżający się od strony Czech chłodny front atmosferyczny z wyraźnie zaznaczoną przed frontową konwergencją wiatrów w planetarnej warstwie granicznej. Jednocześnie od naszych południowych sąsiadów zbliży się wyraźna fala na froncie, która wraz z silniejszym wspomaganiem QG może być zapalnikiem do rozwoju silnych zjawisk burzowych. Dodatkowo przyczyni się ona do uformowania płytkiego, lecz aktywnego niżu dolnego, dość znacząco nasilającego przepływ poziomy powietrza w dolnej troposferze oraz powodującego jego wyraźny skręt w dolnych trzech kilometrach. Ponadto, wytworzy on strefę silniejszego, dolno-troposferycznego wspomagania mechanizmów konwekcji, która w połączeniu z MUCAPE przekraczającym 1500-2000 J/kg zainicjuje uformowanie się aktywnego, wielokomórkowego klastra burz (MCS'a), wędrującego z południowego - wschodu na północny - zachód. Nie wiadomo jednak czy powstanie on na terenie naszego kraju, czy też będzie podążać do Polski znad Czech / części Słowacji. DLS osiągając w strefie dużej chwiejności termodynamicznej około 15-20 m/s, Shear 0-3 km AGL ok. 15 m/s wraz z SRH3 dochodzącym do 100-200 m2/s2 mogą okazać się bardzo dobrym środowiskiem dla dobrze zorganizowanego układu, podczas którego główne zagrożenie stanowiłyby grad dużych rozmiarów (3 cm+), silne / bardzo silne porywy wiatru (w szczególności, gdy potencjalny MCS wytworzy w sobie linię szkwałową), a także ulewne opady deszczu (układ może objąć swym zasięgiem znaczne pokrycie obszarowe, poza tym wodność atmosfery ma przekraczać 35 mm). Za nim jednak dojdzie do utworzenia się potencjalnego układu, nie można wykluczyć rozwoju burz z rotującymi mezocyklonami, stwarzającymi duże ryzyko wystąpienia opadów gradu, a także gwałtownych porywów wiatru (potencjał do generowania silnych prądów zstępujących ma być całkiem spory), a przy polskiej granicy z Niemcami (zachód województwa lubuskiego, południowy - zachód woj. zachodniopomorskiego), uwzględniając wyraźnie niższy niż w pozostałych miejscach poziom kondensacji pary wodnej, silniejsze uskoki pionowe wiatru w dolnym kilometrze troposfery, STP przekraczające 1,4, a także brak SBCIN, istnieje dodatkowo możliwość pojawienia się 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych. Warto też dodać, że na jednym układzie MCS może się nie skończyć, a ich formowanie się będzie następować tam, gdzie będą istnieć wyraźne fale na froncie oraz pojawi się silniejsze wspomaganie QG. Sumując to wszystko, stopień drugi zagrożenia wydaje się jak najbardziej uzasadniony.

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Duże gradienty pionowe temperatur wraz ze zwiększoną zawartością pary wodnej oraz temperaturami powietrza przekraczającymi +30 stopni Celsjusza za skutkują także sporą energią chwiejności termodynamicznej. MLCAPE 0-180 hPa, osiągając w środowisku DLS ok. 10 m/s oraz SRH3 ok. 100-150 m2/s2 wartości ok. 1000-2000 J/kg, może spowodować z upływem dnia rozwój pojedynczych komórek burzowych, mogących po pewnym czasie organizować się w struktury wielokomórkowe. Nie wiadomo jednak czy wysoki poziom MLLCL, który jest zapowiadany, pozwoli na liczny rozwój komórek, czy też spowoduje jedynie formowanie się niezbyt długo żyjących burz pulsacyjnych, z możliwością wystąpienia opadów większego gradu oraz silnego wiatru. Niewykluczona jest także, zwłaszcza nad regionami Polski południowej działalność potencjalnego układu burzowego (MCS'a) z obszarów drugiego stopnia zagrożenia. Zdecydowanie lepsze warunki dla rozwoju zjawisk burzowych w omawianym paragrafie mogą się pojawić w godzinach późno popołudniowych / wieczornych i nocnych, kiedy LCL się obniży, a MUCAPE nadal będzie osiągać całkiem spore wartości, poza tym pojawią się pewne zbieżności wiatrów w PBL, wspomagające formowanie się burz, podczas których główne ryzyko mogłyby stanowić ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » poniedziałek, 16 sie 2010, 11:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.08.2010, godz. 11:00 CEST do 17.08.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA wydany z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska będzie podzielona wyraźną strefą frontową oddzielającą dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Kontrast termiczny zaznaczy się szczególnie intensywnie na południu kraju w godzinach wieczornych, gdzie na froncie modele GFS i UM prognozują utworzenie się niżu dolnego. W efekcie nastąpić ma duże przyspieszenie frontu chłodnego w kierunku północno-wschodnim. Wiązać się to będzie z gwałtownymi zjawiskami burzowymi.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia ...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE do 1000-1500 J/kg). Wygląda jednak na to, że punkty rosy na omawianym obszarze osiągną wartości wyższe niż wskazuje model, co przełoży się na większą chwiejność termodynamiczną. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych za sprawą bardzo dużego kontrastu termicznego ma się pojawić silny przepływ w dolnej i środkowej troposferze (15-20 m/s na 850 i 700 hPa) i podwyższone uskoki wiatru (0-3 km shear i DLS do 20 m/s). W strefie formującego się niżu dolnego i szybko przyspieszającego frontu nastąpi bardzo intensywny rozwój zjawisk konwekcyjnych (prognozowany zarówno przez UM jak i GFS). Możliwe, że utworzy się bardzo duży klaster burzowy (nawet rozmiaru MCS) podczas którego mogą wystąpić ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania. Kąt między przepływem i strefą frontową jest dość niewielki sprzyjający bardziej zjawisku training niż układom konwekcyjnym typu forward propagating. Wzmożony przepływ w dolnej troposferze i suche warstwy w środkowej (zwłaszcza na SE Polski) wskazują jednak na znaczne zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru. W strefie frontowej wystąpi również podwyższone wartości SRH3, co oznacza (wraz z dużym DLS) możłiwość formowania się burz z rotującym prądem wstępującym. Wówczas rośnie ryzyko silnych gradobić (możliwy grad o średnicy do 5 cm), nie można również wykluczyć pojawienia się mezocyklonalnej trąby powietrznej, zwłaszcza w strefie największego kontrastu termicznego na południu kraju (niższy LCL, podwyższone SRH1 i LLS).

... Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia ...

W godzinach wieczornych i nocnych strefa gwałtownych zjawisk konwekcyjnych zacznie się rozszerzać na północ i wschód. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, nie można wykluczyć również bardzo silnych porywów wiatru oraz pojedynczych przypadków większego gradu.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
Numer GG: 8744878
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » wtorek, 17 sie 2010, 10:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.08.2010, godz. 10:00 CEST do 18.08.2010, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

We wtorek po wielu dniach zalegania nad naszym krajem gorącej masy zwrotnikowej, zostaje ona wyparta na wschód. Od zachodu zaczyna napływać "świeża" masa polarnomorska. W związku z napłynięciem obszaru chłodu w środkowej troposferze (poniżej -16 na 500 hPa) i dużą wilgotnością względną, płynąca do zachodniej części Polski masa może być określona mianem chłodnej i chwiejnej. Przewidywane wg modeli CAPE ma osiągać kilkaset J/kg. W związku z tym na skutek dziennego ogrzewania będą rozwijać się liczne i niewielkie komórki konwekcyjne. W czasie przechodzenia chmur Cb pojawić się mogą silniejsze porywy wiatru (do 60 km/h), drobny grad i nieliczne wyładowania atmosferyczne. W godzinach wieczornych i nocnych konwekcja straci na intensywności.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Damian Zbieg » środa, 18 sie 2010, 11:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.08.2010, godz. 10:46 CEST do 19.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Nad Polską znajdować się będzie zatoka niżowa związana z ośrodkiem niżowym nad Danią. Do Polski napływać nadal będzie powietrze polarnomorskie.

OMÓWIENIE

W związku adwekcją chłodu w środkowej troposferze związaną ze wspomnianą zatoką w całej północnej i centralnej połowie kraju możliwy jest rozwój komórek konwekcyjnych, niosących przelotne opady deszczu i silniejsze porywy. W ciągu dnia adwekcja będzie się nasilała, szczególne na zachodzie kraju, dlatego także i tu nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań.

..Polska Północno- wschodnia...

Najlepsze warunki dla rozwoju tych komórek będą na krańcach północno- wschodnich Polski, za sprawą silniejszej adwekcji chłodu która spowoduje pojawienie się stromych gradientów dochodzące do 6 K/km. Skutkować to będzie zwiększoną energią SBCAPE osiągające wartość kilkaset J/kg. Mogą się rozwijać
komórki dające pojedyncze wyładowania oraz opad gradu do 1 cm. Za sprawą podwyższonego 0-3 CAPE przekraczającego 100 J/kg nie wyklucza się trąby typu spout.

Mapka z prognozą.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 18 sie 2010, 20:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 19.08.2010, godz. 08:00 CEST do 20.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Kolejny dzień nasz kraj będzie pod wpływem chłodnej, chwiejnej masy powietrza, pomimo zbliżającego się od południa układu wysokiego ciśnienia. Bardzo niskie temperatury powietrza w środkowych warstwach troposfery spowodują pojawienie się dużego gradientu pionowego temperatur, co wraz ze sporą wilgotnością względną doprowadzi do pojawienia się słabej / umiarkowanie silnej energii CAPE, w związku z czym istnieje spore prawdopodobieństwo rozwoju zjawisk burzowych. Dodatkowo, pomiędzy układami niskiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad północno - zachodnią Danią, a wyżem znad południowych Niemiec, spodziewany jest zwiększony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, powodujący silniejsze porywy wiatru w przyziemnej warstwie troposfery.

OMÓWIENIE:

… Polska centralna, częściowo północna i wschodnia …

W tych regionach istnieje największe prawdopodobieństwo rozwoju zjawisk burzowych. Model GFS, na skutek dziennego ogrzewania oraz zwiększonej zawartości wilgoci w troposferze przewiduje pojawienie się energii SBCAPE dochodzącej do około 750-1250 J/kg, co wraz z silniejszym wspomaganiem quasi-geostroficznym (konwergencja w PBL, PVA w środkowych warstwach troposfery) może doprowadzić do rozwoju licznych komórek burzowych. Poszczególne ośrodki burzowe, pod wpływem zwiększonego przepływu poziomego mas powietrza (około 15 m/s na 850 hPa, ok. 18 m/s na 500 hPa), będą przesuwać się dość szybko, mogąc jednocześnie organizować się w słabo zorganizowane i raczej niezbyt rozległe struktury wielokomórkowe (Shear 0-6 km AGL ok. 10-20 m/s). Dodatkowo, uwzględniając spore przyspieszenie prądów wstępujących w dolnych trzech kilometrach, pewne zbieżności wiatrów w przyziemnej warstwie troposfery, niskie poziomy kondensacji pary wodnej i swobodnej konwekcji oraz zwiększone gradienty pionowe temperatur, istnieje pewne / całkiem spore prawdopodobieństwo uformowania się lokalnej trąby powietrznej niezwiązanej z działalnością mezocyklonu (landspout), choć zdecydowanie więcej przypadków może być niewykształconych trąb (FC). Podczas przechodzenia Cb'ków należy się liczyć z silniejszymi (do ok. 50-70 km/h) porywami wiatru, opadami gradu o średnicy do 1-2 cm (niska wysokość położenia izotermy 0 st.C) oraz silnymi, przelotnymi opadami deszczu. W godzinach wieczornych / nocnych, wskutek zaniku operacji słonecznej, konwekcja powinna zacząć stopniowo zanikać.

... Polska zachodnia ...

Nad tymi regionami spodziewane jest przejście wyraźnej kropli chłodu w środkowej troposferze (T500 hPa ok. -20 stopni Celsjusza), co ze zwiększoną wilgotnością spowoduje pojawienie się słabej, rzędu zaledwie kilkuset J/kg energii chwiejności termodynamicznej. Poza tym zjawiska mają się rozwijać w słabszych warunkach kinematycznych, a więc przeważającym typem będą pojedyncze komórki konwekcyjne, których wierzchołki schładzając się do około -35 stopni Celsjusza, będą mogły wygenerować lokalne wyładowania atmosferyczne. Na drodze komórek konwekcyjnych należy się liczyć z silniejszym wiatrem, przelotnymi, silnymi opadami deszczu oraz drobnym (do 0,5-1 cm) gradem.

... Polska południowa ...

Nad południowymi dzielnicami naszego kraju spodziewany jest najsilniejszy przepływ poziomy powietrza w swobodnej troposferze, powodujący znaczące uskoki prędkościowe wiatru w warstwie 0-6 km AGL - do około 20-25 m/s. Jednak, o ile warunki kinematyczne wyglądają interesująco, to termodynamiczne są wyraźnie słabsze - MLCAPE 0-30 hPa AGL ma osiągać zaledwie ok. 100-400 J/kg. W tych regionach są natomiast spodziewane wyraźne mechanizmy wspomagające procesy konwekcji (konwergencja, PVA), w związku z czym nie można całkowicie wykluczyć burz także i w tej części RP (być może nawet w postaci krótkich formacji liniowych).


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1440
Rejestracja: czwartek, 17 sty 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Michał_Żarnowski » piątek, 20 sie 2010, 20:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 21.08.2010, godz. 08:00 CEST do 22.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA wydany z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na pogodę w Polsce będzie miał wpływ słabnący wyż z centrum nad środkową Europą. Na północ od naszego kraju znajdzie się chłodny front atmosferyczny związany z niżem z nad Morza Norweskiego, który będzie miał coraz większy wpływ na pogodę w naszym kraju.

OMÓWIENIE:

Na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia pojawi się w nocy pewna chwiejność MUCAPE do 600 j/kg. Przy uskokach wiatru DLS 10-20 m/s, 0-3 shear 10-20 m/s burze mogą organizować się w większe układy. Nie wykluczone jest powstanie linii szkwału wbudowanej w MCS. Możliwe także, iż do Polski przyjdą układy burzowe z nad Niemiec. Jeśli powstaną większe struktury burzowe podczas ich przechodzenia zagrożeniem będą opady deszczu, a na poprzedzających je liniach szkwału silne porywy wiatru. Mogą pojawić się opady gradu do 1,5 cm. Związku ze zmożonym przepływem w troposferze burze będą się dość szybko przemieszczały w kierunku wschodnim.

MAPKA:

Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 21 sie 2010, 23:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.08.2010, godz. 08:00 CEST do 23.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - zachodniej, zachodniej, częściowo centralnej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu lokalnych trąb powietrznych.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż wysoki, którego centrum kilka dni temu znajdowało się w rejonie Wysp Brytyjskich, przesunął się znacząco na północ i jutro ulokuje się nad Morzem Norweskim, łącząc się jednocześnie z niżem skandynawskim oraz tworząc bruzdę niżową. Natomiast od Maroka, aż po Białoruś, Ukrainę oraz częściowo Rosję będzie przebiegać pas podwyższonego ciśnienia. Pomiędzy tymi dwoma układami (niż, wał wyżowy) spodziewany jest wzrost dynamiki przepływu poziomego mas powietrza w swobodnej troposferze; nad zachodnią, częściowo centralną i północną Polską ma przebiegać smuga wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego, która wraz z silniejszymi wiatrami także na niższych poziomach troposfery, będzie potęgować silniejsze uskoki pionowe wiatru, pokrywające się ze zwiększoną energią chwiejności termodynamicznej (w strefie oddziaływania chłodnego frontu atmosferycznego spodziewana jest spora akumulacja pary wodnej), w związku z tym istnieje spore prawdopodobieństwo rozwoju silniejszych zjawisk burzowych.


OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Nad tą częścią kraju spodziewane są najdogodniejsze warunki do rozwoju silnych zjawisk burzowych. Zwiększona dynamika przepływu poziomego powietrza (ok. 15 m/s na 850 hPa, ok. 15-20 m/s na 700 i 500 hPa), pokrywająca się z energią SBCAPE dochodzącą do 1000-1750, a lokalnie nawet 2000 J/kg, powinna okazać się bardzo dobrym środowiskiem dla szybkiego rozwoju i organizacji zjawisk burzowych - prawdopodobnie szybko powstałe komórki burzowe, pod wpływem DLS na poziomie 15-25 m/s oraz Shear 0-3 km AGL do 10-15 m/s, będą z czasem tworzyć klastry burzowe, wędrujące z południowego - zachodu / zachodu na północny - wschód / wschód kraju. Głównym zagrożeniem podczas ich przechodzenia - pomimo dość szybkiego przemieszczania się - mogą być ulewne opady deszczu (najprawdopodobniej klastry te zajmą dosyć spory obszar, poza tym wodność atmosfery ma przekraczać 30 mm), a także, w szczególności gdy pojawią się wbudowane w nie potencjalne układy liniowe - gwałtownymi porywami wiatru (wyraźne niedosyty wilgoci w troposferze). Jednak za nim dojdzie do uformowania się pot. klastrów, niewykluczone jest wcześniej rozwinięcie się burz z rotującymi mezocyklonami (SRH3 na poziomie ok. 150 m2/s2), stwarzającymi zagrożenie przede wszystkim większymi (o średnicy do około 2-4 cm) opadami gradu oraz mocnymi porywami wiatru. Dodatkowo, zwłaszcza w północnej części omawianego paragrafu (woj. zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko - mazurskie), z racji silniejszych uskoków pionowych wiatru w dolnym kilometrze troposfery (LLS ok. 10 m/s, SRH1 ok. 80-120 m2/s2) oraz wyraźnie niższego, niż w pozostałych miejscach poziomu kondensacji pary wodnej (SBLCL na wysokości ok. 500-800 metrów, MLLCL 1000-1250 m), istnieje też pewne ryzyko pojawienia się 1-2 przypadków lokalnych, mezocyklonalnych trąb powietrznych. Całkiem prawdopodobny jest scenariusz, iż przez nasz kraj przejdą dwie strefy burzowe - pierwsza z nich w godzinach około południowych / popołudniowych (groźna przede wszystkim na W i N), zaś kolejna (być może w postaci MCS'a) może wkroczyć do Polski od naszych sąsiadów (Niemiec / Czech) późnym wieczorem / w pierwszej części nocy i trwać przez znaczną część godzin nocnych, jednocześnie przesuwając się szybko w kierunku centralnych regionów RP. Na razie w prognozie zostaje wydany 1. stopień zagrożenia, ale w przypadku zaobserwowania w ciągu dnia na stacjach meteorologicznych większych, a niżeli wynika to z prognoz wartości temperatur punktu rosy, niewykluczona jest aktualizacja prognozy do 2. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 22 sie 2010, 19:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 22.08.2010, godz. 17:20 CEST do 23.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski częściowo zachodniej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego / bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, częściowo centralnej i cz. północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu lokalnych trąb powietrznych.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz dla Polski. (Ze względu na to, iż forum zostało przeniesione na nowy serwer, a ja zrobiłem update prognozy o godz. 17:20 CEST, kiedy było ono dostępne tylko dla moderatorów i administratorów, prognoza ta wraz z przenosinami zanikła, w związku z czym trzeba było wydać ją raz jeszcze [na szczęście mapka na stronie www się zapisała, a tekst się zachował w bazie danych]).


OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia ...

W środowisku energii SBCAPE przekraczającej 1500 J/kg (dane z sondażu z Łeby) oraz silniejszych uskoków pionowych wiatru (DLS ok. 20 m/s, Shear 0-3 km AGL ok. 17 m/s, SRH3 ok. 150 m2/s2) rozwinął się w północnej części naszego kraju dość dobrze zorganizowany klaster burzowy, w którym zaczyna się stopniowo formować linia szkwału i pojawia się duże zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru. Dodatkowo w klaster ten wbudowane są superkomórki wysoko-opadowe (te rozwijają się też w jego obrębie), w związku z czym możliwe są także opady gradu o średnicy powyżej 3 cm. Ponadto, ze względu na niski poziom MLLCL oraz silniejsze uskoki pionowe wiatru w dolnym kilometrze troposfery, nie można też wykluczyć lokalnych trąb powietrznych. Biorąc pod uwagę również fakt, iż klaster zajmuje już znaczne pokrycie obszarowe, a wodność przekracza 30 mm, całkiem realne wydaje się być zagrożenie licznymi podtopieniami i zalaniami.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 23 sie 2010, 02:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.08.2010, godz. 8:00 CEST do 24.08.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2. i 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części Polski ( z wyjątkiem Polski południowo – wschodniej) głównie z powodu ryzyka wystąpienia tornad, silnych do niszczących, szeroko rozprzestrzenionych porywów wiatru oraz z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą północną i nad północnym Atlantykiem dominują niże górne, które generalnie powodują w troposferze przepływ mas powietrza z zachodu na wschód. W nocy z niedzieli na poniedziałek (22 na 23 sierpnia) nad okolicami Kanału La Manche utworzy się dynamiczna krótka fala górna, przemieszczająca się szybko na wschód / północny wschód. Wraz z tym pojawi się fala na froncie atm. biegnącym od zachodniej Rosji przez południowy Bałtyk po rejon kanału La Manche i dalej na zachód przez Atlantyk, na której dojdzie do rozwoju silnego i dość głębokiego niżu dolnego. Do Polski już od godzin rannych zacznie napływać ciepłe powietrze z południowego zachodu Europy, które zostanie zassane przez wyżej wspomniany niż. Utworzy się duży i wyraźny ciepły sektor układu niżowego, który w nocy z 23 na 24 sierpnia dość szybko będzie opuszczać nasz kraj. Warto jeszcze dodać, że w ciepłym sektorze powietrze w BL powinno być względnie dość suche, ale w pobliżu frontów atmosferycznych spodziewane jest większe nagromadzenie wilgoci w dolnej części troposfery. W środowisku z umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną i z bardzo wzmożonym przepływem poziomym w troposferze (LLJ przekraczający 20 m/s, wiatr na 500 hPa osiągający 25–30 m/s), gdy dodatkowo mowa jest o silnym niżu dolnym i dynamicznej fali górnej, rozwoju gwałtownych zjawisk burzowych, w tym nawet dość silnych tornad, należy się w ciągu dnia spodziewać.

OMÓWIENIE:

… Polska zachodnia, południowo – zachodnia, północna i centralna …

Wszystko wskazuje na to, że pod wpływem CAPE na poziomie ponad 1000 J/kg (ostatnia aktualizacja GFS trochę chwiejność zredukowała), utworzą się już wczesnym popołudniem od Niemiec po zachodnią część Polski burze, które szybko powinny organizować się w superkomórki (uskoki pionowe wiatru wyglądają na dość groźne – DLS ponad 20 - 25 m/s, 0 – 3 shear i LLS do 15 m/s, SRH3 150–200 m^2/s^2). Burze utworzą się raczej w dość wilgotnej BL, gdzie spodziewana jest chwiejność w dolnych 3 km troposfery przekraczająca 100 J/kg. Uwzględniając te wszystkie parametry … silny przepływ poziomy powietrza w środkowej troposferze … można oczekiwać uformowania się wielu nawet dość silnych superkomórek, które mogą spowodować powstanie kilku tornad ( możliwe, że tornada będą silne – ponad F2). Silne wiatry i opady dużego gradu również są spodziewane. Burze powinny dość szybko przemieszczać się na E / NE.

Następnie, późnym popołudniem / wieczorem, od Dolnego Śląska wkroczy wyraźne zafalowanie na froncie (ostania aktualizacja GFS jeszcze bardziej uwidoczniła tę falę). Pojawi się wyraźna zbieżność wiatrów w BL. Spodziewamy się silnego układu MCS o charakterze liniowym, który będzie dość szybko przesuwać się w stronę centrum kraju. Warunki kinematyczne staną się jeszcze bardziej korzystne dla rozwoju potencjalnie niebezpiecznych zjawisk … wartość SRH3 jeszcze wzrośnie, pojawi się bardzo duża wartość SRH1 – do 200 m^2/s^2, bardzo nasili się przepływ na 700 hPa – będzie przekraczać nawet 25 m/s. Z tego powodu obawiamy się uformowania typowego forward propagating MCS z linią szkwałową, zawierającą kilka superkomórek, zjawisk bow echo i LEWP. W superkomórkach / LEWP, zwłaszcza w centralnej Polsce, mogą istnieć dość silne tornada, nawet w późnych godzinach wieczornych. Ponadto w segmentach bow echo mogą występować szeroko rozprzestrzenione silne porywy wiatru, punktowo o niszczącej (ponad F1) sile. Na tę chwilę nie widać dużego ryzyka wystąpienia zjawiska silnie wymuszonego, seryjnego derecho, obejmującego znaczną część Polski, mimo wszystko burzy o sile i rozmiarze derecho nie można wykluczyć. W nocy burze, które nadal mogą być aktywne i przynosić poważne zagrożenie, mogą przechodzić w całej północno – wschodniej części kraju, uwzględniając także województwa Polski centralnej.

Podsumowując … w poniedziałek nad znaczną częścią Polski trzeba spodziewać się gwałtownych zjawisk burzowych... być może będzie to najpoważniejszy incydent burzowy w tym roku na terenie Polski. Burze powinny bardzo szybko przybierać formę zorganizowaną i mogą trwać nawet przez kilka godzin, przechodząc kilkaset km. Liczne przypadki bardzo silnych wiatrów, kilka dość silnych tornad i opady dużego gradu są bardzo prawdopodobne. Warunki kinematyczne oraz chwiejność są jednak zbyt słabe, aby wydać trzeci stopień zagrożenia, ale drugi stopień dla znacznego obszaru Polski jest w tym wypadku w pełni uzasadniony.

… Polska północno – wschodnia …

Wczesnym popołudniem lub jeszcze przed południem kombinacja CAPE osiągającego wartość do 1000 J/kg oraz DLS do 20 m/s wskazują na możliwość pojawienia się kilku superkomórek burzowych lub klastra burzowego. Kilka przypadków opadu dużego gradu (do 3 – 4 cm w średnicy), silny wiatr i ewentualnie jedno, raczej niezbyt silne tornado może się pojawić na tym obszarze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » wtorek, 24 sie 2010, 11:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA PROGNOZY ZE STRONY WWW,
Ważna od 24.08.2010, godz. 11:42 CEST do 25.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niż dolny, którego centrum znajdowało się wczoraj o godzinie 18:00 UTC nad Morzem Północnym (na zachód od Danii), dzisiaj przesunie się nad południową Norwegię. W międzyczasie układ ten szybko się pogłębi; wg prognoz ciśnienie atmosferyczne w jego centrum spadnie do ok. 975 hPa. Natomiast chłodny front atmosferyczny związany z owym niżem, znacząco przyspieszy i będzie mieć duży wpływ na pogodę w naszym kraju, w szczególności w południowo - zachodniej, centralnej i wschodniej części RP, gdzie we wzmożonym przepływie poziomym powietrza pojawi się dodatkowo zwiększona chwiejność termodynamiczna, w związku z czym pojawią się pewne szanse na rozwój zjawisk burzowych.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz (szczególnie południowy - zachód, centrum i północny - wschód) …

Ostatnie aktualizacje modelu GFS dość wyraźnie zmniejszyły prognozowane na dziś wartości wskaźników termodynamicznych i kinematycznych. Najnowsza aktualizacja GFS przewiduje na godziny popołudniowe SBCAPE rzędu zaledwie ok. 750 J/kg, co nawet przy zwiększonym uskoku prędkościowym wiatru (Shear 0-6 km AGL ok. 15-20 m/s) może okazać się zbyt słabym środowiskiem dla lepszej organizacji pojedynczych komórek burzowych. Również gradient pionowy temperatur w środkowej troposferze (2-4 km AGL) został wyraźnie zmniejszony - ma wynosić zaledwie ok. 5,5-6 K/km. Uwzględniając do tego niską wysokość poziomu równowagi, będą przede wszystkim powstawać pojedyncze ośrodki burzowe, mogące przynosić silne, przelotne opady deszczu oraz mocniejsze porywy wiatru. Lokalnie możliwe są też opady drobnego gradu. Ryzyko pojawienia się lokalnej trąby powietrznej również zostało wyraźnie zmniejszone, choć jednego przypadku wystąpienia tego typu zjawiska nie można całkowicie wykluczyć. Mając jednak na uwadze fakt, iż zagrożenie silniejszymi burzami wyraźnie się zmniejszyło, stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 25 sie 2010, 01:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 25.08.2010, godz. 01:00 CEST do 25.08.2010, godz. 08:00 CEST.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej i częściowo wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy burzowej.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem ...

Doskonale widoczne na mapach synoptycznych z godziny 18:00 UTC wyraźne zafalowanie na froncie chłodnym wpłynęło na gwałtowny rozwój komórek burzowych w centrum kraju. Te z kolei pod wpływem DLS na poziomie ok. 20-25 m/s szybko organizują się w małych rozmiarów klastry burzowe (dodatkowo występują w nich wbudowane superkomórki HP), które przy wodności atmosfery >30 mm, mogą się okazać groźne przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu. Ponadto, uwzględniając spory niedosyt wilgoci w środkowej troposferze, należy się też liczyć z silniejszymi podmuchami wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 26 sie 2010, 20:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 27.08.2010, godz. 08:00 CEST do 28.08.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, centralnej i wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej i południowo - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Znad Europy Zachodniej w kierunku Polski zbliża się system frontów atmosferycznych wraz z w dalszym ciągu pogłębiającym się dolnym ośrodkiem niżowym. Początkowo wejdzie do nas ciepły wycinek frontu, zaś następnie rozległy, pofalowany front chłodny. Do naszego kraju (w szczególności do południowej, częściowo centralnej i południowo - wschodniej części RP) już od godzin rannych zacznie napływać ciepła masa powietrza z południowo - zachodniej Europy; pojawi się wyraźny, rozległy ciepły sektor niżu, który już w godzinach nocnych (z 27/28.08.) zacznie opuszczać Polskę i wycofywać się za naszą wschodnią granicę. Za nim to się jednak stanie, należy się liczyć ze znacznym pogorszeniem pogody na przeważającym obszarze kraju; spodziewane są silne / bardzo silne opady deszczu połączone z silniejszymi porywami wiatru, a ponadto, uwzględniając zwiększoną zawartość pary wodnej w ciepłym sektorze, nie można wykluczyć rozwoju zjawisk burzowych, które w środowisku silnie wzmożonych wiatrów w swobodnej troposferze, mogą wykazywać się całkiem sporą aktywnością.

OMÓWIENIE:

… Polska zachodnia, centralna, wschodnia …

Ostatnia aktualizacja modelu GFS nadal podtrzymuje wystąpienie zwiększonej energii chwiejności termodynamicznej. 0-30 hPa AGL MLCAPE ma w godzinach około południowych i popołudniowych dochodzić do ok. 400-1200 J/kg. Silne, wielkoskalowe ruchy wznoszące związane z bliską obecnością układu niskiego ciśnienia (konwergencja, PVA) będą sprzyjać szybkiemu formowaniu się komórek konwekcyjnych, wędrujących z południowego - zachodu na północny - wschód kraju. Silnie wzmożone wiatry w swobodnej troposferze (ok. 20-25 m/s na 700 hPa, ok. 25-30 m/s na 500 hPa) spowodują dodatkowo pojawienie się silnych uskoków pionowych wiatru - Shear 0-6 km, osiągając ok. 20-30 m/s wraz SRH3 na poziomie ok. 150-250 m2/s2 mogą spowodować rozwój superkomórek burzowych, które w środowisku silnych, nisko-troposferycznych uskoków (LLS ok. 10-17 m/s, SRH1 ok. 150-200 m2/s2) i prądów wstępujących (MLCAPE 0-3 km AGL ok. 100-150 J/kg), a także bardzo niskiego poziomu kondensacji pary wodnej (SBLCL na wysokości zaledwie 100-500 metrów), mogą wygenerować nawet kilka trąb powietrznych (w tym jedna z nich może być całkiem silna). Spodziewane są także silne porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 1-2 cm. Ponadto, pod wpływem Shear 0-3 km AGL na poziomie ok. 20-25 m/s, nie można wykluczyć rozwinięcia się raczej niezbyt rozległych burz wielokomórkowych (m.in. formacji liniowych), podczas których główne zagrożenie stanowić będą silne / bardzo silne porywy wiatru. Największą aktywność zjawiska mają osiągnąć w godzinach popołudniowych, natomiast im bliżej godzin nocnych, tym ryzyko ich powstawania będzie coraz mniejsze. Na ten moment w prognozie zostaje uwzględniony 1. stopień zagrożenia, ale w przypadku zwiększenia przez modele energii chwiejności termodynamicznej oraz zauważenia silnego rozwoju zjawisk burzowych w strefie większego zachmurzenia, niewykluczona jest aktualizacja prognozy do stopnia 2.

… Polska południowa, południowo – wschodnia …

W tych regionach także spodziewany jest z upływem dnia wzrost energii CAPE. Co prawda wyniesie ono zaledwie kilkaset J/kg, to i tak pod wpływem silnego przepływu powietrza, silniejszej konwergencji w planetarnej warstwie granicznej oraz dywergencji w środkowej troposferze, może pozwolić na rozwój komórek burzowych (być może krótkich formacji liniowych), podczas których największym zagrożeniem mają być silne porywy wiatru.

Następnie, w godzinach wieczornych / nocnych do omawianego paragrafu spodziewane jest wkroczenie znad Słowacji wyraźnego zafalowania na froncie. Prognozowane jest wystąpienie silniejszego wspomagania quasi-geostroficznego, które na Węgrzech / Słowacji przyczyni się wcześniej do zainicjowania wielokomórkowego klastra burzowego / opadowego, który może przynieść bardzo silne opady deszczu o wydajności nawet ok. 10-20 mm/3h. Rozwój zjawisk burzowych na obszarze naszego kraju może być w tym czasie już mocno utrudniony, ale ze względu na to, iż będą to także opady pochodzenia konwekcyjnego, stopień 1. zagrożenia przed ulewami wydaje się być uzasadniony.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 28 sie 2010, 11:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.08.2010, godz. 11:30 CEST do 29.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Układ niskiego ciśnienia wraz z wyraźnie zaznaczonym ciepłym sektorem, który wczoraj wędrował przez nasz kraju, dziś już znajduje się daleko poza naszą wschodnią granicą. Do Polski zaś szerokim strumieniem znad północno - zachodniej Europy zaczęła spływać wyraźnie chłodniejsza masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, dlatego też należy się liczyć z niższymi temperaturami, przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Według najnowszych prognoz numerycznych modelu GFS najkorzystniejsze warunki dla rozwoju konwekcji pojawią się na zachodzie i północy oraz południu, a także południowym - wschodzie (tutaj jeszcze wpływ na pogodę będzie mieć front okluzji) kraju, gdzie przewidywany jest wzrost energii potencjalnej konwekcji do kilkuset J/kg. Bardzo słabe warunki kinematyczne, zwłaszcza w północnej i zachodniej części omawianego paragrafu spowodują powstawanie pojedynczych komórek konwekcyjnych poruszających się z niewielką prędkością, a podczas ich przechodzenia należy się liczyć z przelotnymi, silnymi opadami deszczu, mocniejszymi porywami wiatru oraz opadami drobnego gradu (o średnicy do 0,5-1 cm). Lokalnie, pod wpływem sporych gradientów pionowych temperatur oraz zwiększonej energii CAPE w dolnych trzech kilometrach troposfery, nie można wykluczyć też powstania lokalnej trąby powietrznej niezwiązanej z działalnością mezocyklonu, jednak ryzyko tego typu zjawisk w dniu dzisiejszym jest zdecydowanie mniejsze, a niżeli wczoraj. Natomiast w południowych regionach kraju, w środowisku jeszcze wzmożonych wiatrów w swobodnej troposferze, mogą powstawać niezbyt silne i rozległe struktury wielokomórkowe (formacje liniowe), które stworzyć mogą zagrożenie silniejszymi porywami wiatru oraz mocniejszymi opadami deszczu. W godzinach wieczornych / nocnych konwekcja powinna zacząć stopniowo zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7026
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 28 sie 2010, 20:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.08.2010, godz. 08:00 CEST do 30.08.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Zokludowany front atmosferyczny, który dziś dał się jeszcze we znaki mieszkańcom Polski południowej i południowo - wschodniej, przynosząc opady deszczu połączone z wyładowaniami atmosferycznymi, odsunął się poza nasze granice państwowe, i jutro nie będzie mieć wpływu na pogodę w Polsce, która w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem chłodnej, chwiejnej masy powietrza z północno - zachodniej Europy. Jedyną zauważalną zmianą ma być silniejsze wejście chłodu w środkowej troposferze. Dziś o godzinie 15:00 UTC temperatura na poziomie 500 hPa wynosiła od -23 stopni Celsjusza na północnym - zachodzie do -16 st.C na południowym - wschodzie RP, jutro zaś w całym kraju ma osiągać ok. -23 - - 24 st.C. Jako, że temperatury powietrza przy powierzchni ziemi będą zbliżone do tych z dnia dzisiejszego, pojawią się więc nieco większe gradienty pionowe temperatur na obszarze naszego kraju, co wraz z silniejszym nasłonecznieniem za skutkuje pojawieniem się zwiększonej energii chwiejności termodynamicznej. Według wyliczeń modelu GFS, SBCAPE ma w godzinach popołudniowych wzrosnąć do około 300-750 J/kg, co powinno korzystnie wpłynąć na rozwój licznych komórek opadowych (możliwe są również słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe) w środowisku słabych warunków kinematycznych, których wierzchołki schładzając się do ok. -30 - -45 stopni Celsjusza, mogą - oprócz przelotnych, silnych opadów deszczu, silniejszych porywów wiatru oraz opadów gradu o średnicy do 0,5-1,5 cm - przynosić także wyładowania atmosferyczne. Lokalnie, zwłaszcza w Polsce północnej, a w szczególności na Pomorzu / Bałtyku nie można wykluczyć także powstania lokalnej trąby powietrznej typu landspout (duże gradienty pionowe temperatur, zwiększona energia CAPE w warstwie 0-3 km AGL, obecność pewnej konwergencji wiatrów w dolnych dwóch kilometrach troposfery), chociaż ryzyko, podobnie zresztą jak dziś, nie powinno być duże. Najsilniejszego rozwoju zjawisk konwekcyjnych należy się spodziewać w godzinach popołudniowych, natomiast po zachodzie słońca konwekcja powinna zacząć stopniowo zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 29 sie 2010, 22:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 30.08.2010, godz. 8:00 CEST do 31.08.2010, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA I OMÓWIENIE:

Nad Niemcami w ciągu najbliższych kilkunastu godzin powstanie odcięty niż górny z fali długiej, której oś obecnie przebiega od południowej Wielkiej Brytanii po północną Finlandię. Na wschód od niżu górnego będzie przebiegać system frontów atm. związanych z niżem dolnym, który będzie zalegać w okolicach centrum niżu górnego. W Polsce znajdzie się słaby ciepły sektor niżu.

Przebieg pogody w Polsce mimo obecności frontów atm. będzie typowy dla silnej adwekcji chłodnego powietrza po przejściu silnego chłodnego frontu atm. oddzielającego dwie zupełnie różne masy powietrza. W ciągu dnia, pod wpływem niezbyt dużej energii potencjalnej konwekcji będą tworzyć się raczej niezbyt rozbudowane komórki burzowe, zwłaszcza na zachodzie i północy Polski. Wiatry w różnych warstwach troposfery będą słabe i nie powinny przyczynić się do rozwinięcia zorganizowanych układów burzowych. Najwięcej burz wystąpi w północnej części kraju, oraz na zachodzie, gdzie obecność frontu atmosferycznego może lokalnie nasilić burze. Tam też nie można wykluczyć lokalnie silnych konwekcyjnych opadów deszczu i kilku podtopień.
Wieczorem i w pierwszej części nocy bardziej zasobne w opady deszczu burze są niewykluczone także na południowym zachodzie naszego kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

Re: Sierpień 2010

Postautor: Damian Zbieg » poniedziałek, 30 sie 2010, 18:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 31.08.2010, godz. 08:00 CEST do 01.09.2010, godz. 08;00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Pogodę w Polsce będzie kształtował rozwijający się niż bałkański, który będzie sprowadzał ze Skandynawii masę polarnomorską chłodną i wilgotną. W masie tej będą rozwijać się komórki konwekcyjne powodujące pojedyncze i lokalne burze adwekcyjne.

OMÓWIENIE


... Polska zachodnia, północno-zachodnia, częściowo centralna...

W związku z gradientami pionowymi temperatury przekraczającymi 6 K/km oraz pewną akumulacją pary wodnej w BL i zwiększeniem dopływu energii słonecznej prognozowana jest chwiejność SBCAPE nie przekraczająca 600 J/kg. Rozwój burz będą wspomagać w niewielkim stopniu wielkoskalowe ruchy pionowe związane z omówionym niżem. Niewielkie uskoki wiatru raczej nie doprowadzą do rozwoju bardziej zorganizowanych struktur, chociaż w ciągu dnia prognozowana jest niewielka poprawa warunków kinematycznych. W Wielkopolsce nie wykluczone są trąby landspout, w związku ze zwiększonym 0-3 CAPE. a na Dolnym Śląsku nie można wykluczyć słabej superkomórki [SRH ok 100 m2/s2]. Komórki konwekcyjne będą powoli przemieszczać się z północnego wschodu. Ze względu na schładzanie się wierzchołków chmur konwekcyjnych do ok - 30 st. nie wykluczone są pojedyncze wyładowania. Podczas przechodzenia komórek możliwe są także sporadycznie opady gradu o średnicy nie przekraczającej 1 cm i lokalnie silniejsze opady deszczu [PW do 25mm]. Komórki zaczną się rozwijać w godzinach przedpołudniowych, po zachodzie słońca powinny zanikać.

Mapka z prognozą.
Obrazek


Wróć do „Oficjalne prognozy meteorologiczne”