Listopad 2010

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Listopad 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 4 lis 2010, 00:50PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 4.11.2010, godz. 7:00 CET do 5.11.2010, godz. 7:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno – wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru (związanych z konwekcją) oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Smuga bardzo silnego wysokotroposferycznego prądu strumieniowego (prędkość wiatru do ok. 80 m/s) wejdzie w czwartek z zachodu wgłąb Europy i w nocy z czwartku na piątek znajdzie się nad Polską północną. W czołowej, północnej części smugi prądu strumieniowego spodziewane jest powstanie płytkiego, lecz aktywnego układu niskiego ciśnienia ... który spowoduje wzrost gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego nad Polską ... doprowadzi do zwiększenia przepływu poziomego mas powietrza w dolnej troposferze do 30 – 35 m/s. Jednocześnie z zachodu Europy nad Polskę zostanie zassana cieplejsza i wilgotniejsza masa powietrza, w której temperatura pkt. rosy będzie przekraczać 10 st. C. Pofalowany polarny front atm., który przejdzie przez północna połowę Polski, będzie oddzielać masy powietrza różniące się temperaturą o ok. 8 – 10 st.C.

OMÓWIENIE:
... Polska północna i północno – wschodnia po godzinie 18 Z (19 CET) ...

Późnym wieczorem / wczesna nocą do Polski północnej wejdzie strefa z pionowym gradientem w środkowej troposferze przekraczającym 6K/km ... i tu spodziewane jest powstanie pewnej, niezbyt dużej energii chwiejności, co przy silnym wspomaganiu prądów wstępujących (wyraźne pole PVA oraz pewna, lecz raczej niezbyt duża konwergencja w BL) może zainicjować powstanie komórek konwekcyjnych o niskich wierzchołkach. Według prognoz strefa konwekcji przemieszczając się na wschód będzie się rozrastać i umacniać. Po północy CAPE w strefie może osiągać wartości przekraczające 100 J/kg, co przy wspomaganiu procesów konwekcji powinno wystarczyć do uformowania się komórek konwekcyjnych. Komórki te mogą przynosić tylko pojedyncze wyładowania atmosferyczne ... ale ze względu na silne przepływy w różnych warstwach troposfery mogą mieć niszczący potencjał ... głównie za sprawą silnych konwekcyjnych wiatrów, osiągających w porywach prędkość ponad 30 m/s. Uskoki pionowe wiatru będą miały bardzo duże i rzadko spotykane w Polsce wartości ... DLS osiągające wartość 50 m/s … LLS przekraczające 25 m/s i SRH 3 osiągające 300 – 400 m2/s2 mogą prowadzić do powstania komórek, które będą zawierać w sobie mezocyklony ... przy MLCAPE 0-3 km AGL przekraczającym 50 J/kg jest pewne, niezbyt duże ryzyko wystąpienia trąby powietrznej (1-2 zjawiska tego typu są w prognozie przewidziane, mogą być dość silne). Konwekcja nie będzie głęboka – czynnikiem ograniczającym pionowy rozwój komórek konwekcyjnych – prócz niewielkiego CAPE – będzie bardzo mały gradient pionowy temperatury w warstwie 500-600 hPa (EL na poziomie -15 st. C).
Największe ryzyko silnych zjawisk konwekcyjnych wystąpi w czołowej części smugi prądu strumieniowego. Ok. godz. 1:00 CET strefa ta dotrze do Warmii i Mazur. Całkiem możliwe, że komórki konwekcyjne przybiorą formę linii zjawisk konwekcyjnych (zorganizowana linia szkwału całkiem możliwa). Jest jednak spora niewiadomą, jak zjawiska się będą dokładniej zachowywać... czy utworzą jedną, wyraźną linię zjawisk konwekcyjnych, czy kilka znacznie mniejszych. Strefa będzie bardzo szybko przemieszczać się na wschód i do rana powinna opuścić terytorium Polski.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Listopad 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 4 lis 2010, 16:28

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 4.11.2010, godz. 7:00 CET do 5.11.2010, godz. 7:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje usunięty z Polski północno – wschodniej (brak warunków do rozwoju zjawisk konwekcyjnych w NWP)

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W sytuacji synoptycznej zaszły pewne niewielkie, ale znaczące dla Polski zmiany. Zatoka niżowa, która ma się przemieścić nad południowym Bałtykiem w nocy z czwartku na piątek będzie znacznie słabsza. Spodziewane są fronty atm. - najpierw ciepły, potem chłodny … modele numeryczne prognozują, że będą się one przemieszczać bardziej na południe, niż pierwotnie zakładano.

OMÓWIENIE:
... Polska północna i północno – wschodnia po godzinie 18 Z (19 CET) …

W prognozie obecnie jest brak warunków, które mogłyby spowodować powstanie zjawisk konwekcyjnych. Przede wszystkim brak odpowiedniego gradientu pionowego temperatur w środkowej troposferze … co powinno zapobiec powstaniu komórek konwekcyjnych, mimo prognozowanej pewnej niewielkiej (wręcz śladowej) energii chwiejności CAPE … do ok. 100J/kg. Uskoki pionowe wiatru w troposferze nadal będą miały wysokie wartości. Z powodu nieco słabszego przepływu w dolnej części troposfery, LLS (uskok pionowy wiatru w warstwie troposfery 0-1 km AGL) będzie miał mniejsze wartości, ok. 20 – 25 m/s.

*** tekst uzupełniający ***

W znacznej części Polski (zwłaszcza centrum kraju) nadal przewiduje się silny wiatr związany z dość dużym gradientem poziomym ciśnienia atm., ale powinien być on słabszy, niż można było się spodziewać tego po wczorajszych prognozach. Brak wyraźnej i aktywnej zatoki niżowej zmniejszy wartość poziomego gradientu ciśnienia atmosferycznego nad Polską. Wiatry (przepływ poziomy mas powietrza) w dolnej troposferze będą też nieco słabsze. Przypuszczalnie wiatr nie powinien przekraczać w porywach 85 km/h.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4742
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Listopad 2010

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 10 lis 2010, 03:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 10.11.2010, godz. 7:00 CET do 11.11.2010, godz. 7:00 CET


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który w ciągu dnia będzie znajdować się nad naszym krajem i będzie się przemieszczać na północny wschód. Będziemy na granicy dwóch mas powietrza - polarnomorskiej ciepłej z południa Europy i arktycznej morskiej starej płynącej z krajów skandynawskich. W ciągu dnia masa polarnomorska zacznie ustępować z południowo - wschodniej części kraju. Przepływy mas powietrza w troposferze ... nad południowo - wschodnią Polską znajdzie się smuga dość silnego prądu strumieniowego ciągnącego się od Włoch do Białorusi i zachodniej Rosji. Przepływ będzie się odbywać z południowego zachodu na północny wschód.
Modele numeryczne przewidują pewną energię potencjalną konwekcji (MUCAPE do ok. 200 J/kg), która ma w ciągu dnia wystąpić na wschodzie Węgier oraz na pograniczu Słowacji z Ukrainą. Prognozy profilu pionowego troposfery pokazują, że mogą zaistnieć warunki do rozwoju głębokiej konwekcji ... zwłaszcza na wschodzie Węgier ... dzięki czemu mogą utworzyć się opady o charakterze konwekcyjnym, a nawet burze, prawdopodobnie w postaci niewielkiego klastra. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz będzie pole PVA w środkowej troposferze oraz konwergencja występująca w warstwie granicznej troposfery. Rozwój burz prawdopodobnie zostanie zainicjowany na Węgrzech, ale z uwagi na kierunek przepływu mas powietrza w troposferze, mogą one dotrzeć w godzinach wieczornych do Polski (wschodnia część woj. podkarpackiego oraz Zamojszczyzna). Burze powinny być słabe, mogą miejscami przynieść większe sumy opadów, ale w żadnym wypadku sytuacja nie powinna być niebezpieczna (z uwagi na niewielką wodność troposfery oraz szybkie przemieszczanie się zjawisk).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, ArturWróć do „Oficjalne prognozy meteorologiczne”