Teraz jest czwartek, 21 mar 2019, 19:30


Kwiecień 2011

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Kwiecień 2011

Postczwartek, 31 mar 2011, 23:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.04.2011, godz. 08:00 CEST do 02.04.2011, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

System frontów atmosferycznych, który w nocy przejdzie z zachodu na wschód kraju, jutro będzie kształtować pogodę przede wszystkim we wschodniej części RP oraz poza naszą wschodnią granicą państwową. Za chłodnym frontem atmosferycznym napłynie do Polski chłodniejsza o kilka stopni masa powietrza, zarówno w dolnej, jak i środkowej troposferze. Dodatkowo, uwzględniając kilkanaście stopni powyżej zera w przyziemnej warstwie troposfery oraz poniżej -25 st. Celsjusza na poziomie 500 hPa, dojdzie do wyraźnego zaostrzenia się gradientów pionowych temperatur, co z podwyższoną zawartością pary wodnej może za skutkować rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych, dających - obok przelotnych, silnych opadów - wyładowania atmosferyczne.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

W obszarze objętym możliwością wystąpienia zjawisk burzowych spodziewany jest po przejściu chłodnego frontu wzrost energii chwiejności termodynamicznej do kilkuset J/kg. Temperatury powietrza w przyziemnej partii troposfery rzędu +12 - +15 stopni Celsjusza oraz punktu rosy ok. +8 - +10 st.C włącznie z podwyższonymi gradientami pionowymi temperatur, zarówno w dolnej (do ok. 13 K/km w warstwie 0-500 metrów AGL), jak i środkowej (ok. 7-7,5 K/km na wys. 2000-4000 m AGL) troposferze mają za skutkować energią SBCAPE do ok. 300-500 J/kg. W strefie zwiększonej energii chwiejności spodziewane są dodatkowo nieco silniejsze uskoki prędkościowe wiatru związane ze wzmożonym przepływem poziomym mas powietrza w swobodnej troposferze - Shear 0-6 km AGL ma na ogół wynosić około 10-15 m/s, jednak miejscami, zwłaszcza w południowo - zachodniej części omawianego paragrafu, osiągnąć może lokalnie jeszcze większe wartości. Oprócz pewnej dynamiki, w troposferze pojawią się dodatkowe czynniki wspomagające rozwój konwekcji. Według wyliczeń modelu GFS prawdopodobnie pojawi się pewna, dolno-troposferyczna konwergencja związana z obecnością frontu oraz silniejsze pole PVA, oznaczające dywergencję wiatrów w środkowej partii troposfery. Wygląda na to, iż za linią frontu dojdzie do rozwoju pojedynczych komórek burzowych, które miejscami mogą łączyć się w niezbyt duże i słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe (konwergencja, uskoki wiatru), przynoszące przede wszystkim silne, przelotne opady deszczu, mocniejsze porywy wiatru oraz miejscami drobny grad (chłodna masa powietrza na poziomie 500 hPa, niska wysokość położenia izotermy 0 stopni). Zjawiska konwekcyjne mogą zacząć się rozwijać od wczesnych godzin rannych, jednak najkorzystniejsze warunki dla powstania burz będą panować w godzinach około południowych, a zwłaszcza popołudniowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2011

Postśroda, 6 kwi 2011, 19:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 7.04.2011, godz. 8:00 CEST do 8.04.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo-wschodniej głównie przed silnymi porywami wiatru podczas zjawisk burzowych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W czwartek w godzinach porannych Polska będzie znajdować się w ciepłym sektorze ośrodka niżowego znad Bałtyku. Niż ten w ciągu dnia będzie się przemieszczać na północny-wschód, przy południowej krawędzi rozbudowującej się długiej fali nad północno-zachodnią Rosją. Po południu z północnego zachodu na południowy wschód przez nasz kraj będzie się szybko przemieszczać front atmosferyczny, za którym nastąpi silna adwekcja chłodnej masy powietrza polarnomorskiego świeżego.

OMÓWIENIE:

... Polska południowo-wschodnia (zwłaszcza woj. małopolskie, podkarpackie) ...

Sytuacja jeśli chodzi o miejsce inicjacji zjawisk konwekcyjnych jest dość trudna do oceny. Obecnie można przypuszczać, że komórki konwekcyjne, które mogą wytwarzać wyładowania atmosferyczne i silniejsze podmuchy wiatru mogą powstać już na linii od Dolnego Śląska przez Mazowsze po woj. podlaskie. Jednak wszystko wskazuje na to, że warunki w troposferze nie będą sprzyjające dla rozwoju głębokiej konwekcji. Nie będzie wyraźnej konwergencji w BL, a CAPE - głównie z powodu większego zachmurzenia - nie będzie osiągać wartości ponad 300 J/kg. Mimo wszystko - jeśli pojawią się nawet niewielkie, niezbyt rozbudowane komórki konwekcyjne, mogą one dać silniejsze podmuchy wiatru, gdyż przepływ poziomy na wysokości 850 i 925 hPa będzie dość znaczący - do 20-25 m/s.
Najlepsze warunki do rozwoju głębokiej konwekcji będą zdecydowanie panować na południowym wschodzie kraju ... gdzie się pojawi SBCAPE osiągające 500 - 800 J/kg ... zwłaszcza na wschodzie województwa małopolskiego oraz w woj. podkarpackim. W tym miejscu Polski ma pojawić się wyraźna strefa konwergencji w dolnej troposferze. Do tego dojdą niezbyt silne wielkoskalowe ruchy wznoszące w środkowej troposferze, które będą wspomagać rozwój zjawisk burzowych. Jeśli chodzi o zagrożenia w czasie burz ... przede wszystkim będą to silne porywy wiatru, które mogą przekraczać lokalnie 90 km/h ... zwłaszcza, jeśli burze przybiorą postać linii szkwału, co jest bardzo możliwe. Umożliwiać to będzie głównie silny wiatr w dolnej części troposfery oraz dość sucha warstwa powietrza w środkowej części troposfery. Silne uskoki pionowe wiatru ... DLS osiągające 30 m/s, LLS osiągające 15 m/s będą bardzo dobrze wpływać na dobre organizowanie się burz ... prawdopodobnie w burzę wielokomórkową. SRH3 na poziomie ok. 150-250 m2/s2 może doprowadzić do utworzenia się kilku mezocyklonów. Możliwe są w kilku miejscach opady większego gradu (do ok. 2-3 cm w średnicy), a z powodu ML LCL na poziomie ok. 800 m może dojść do rozwoju 1-2 lokalnych trąb powietrznych. Z tych powodów stopień 1. zagrożenia dla części Polski południowo-wschodniej wydaje się całkowicie uzasadniony.
Burze będą najbardziej aktywne w godzinach popołudniowych. Przed zachodem słońca powinny opuścić teren Polski.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2011

Postwtorek, 12 kwi 2011, 00:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.04.2011, godz. 8:00 CEST do 13.04.2011, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

We wtorek na pogodę w Polsce będzie oddziaływał niż z centrum nad południowym Bałtykiem. W ciągu dnia duża część kraju będzie znajdować się w ciepłym sektorze wspomnianego niżu. W drugiej części dnia z zachodu będzie postępował chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie do Polski znacznie zimniejsze powietrze polarnomorskie. Przed linią frontu, jeszcze w ciepłym sektorze niżu, na skutek dziennego ogrzewania i pewnej akumulacji pary wodnej, spodziewana jest w południowej części Polski niewielka chwiejność (CAPE 300-400 J/kg, LI -1). Za sprawą konwergencji i ruchów wznoszących w pobliżu frontu, po południu w wielu miejscach będą rozwijać się chmury Cb, które oprócz przelotnych opadów deszczu mogą przynieść lokalnie również (raczej słabe) burze. Przelotne opady deszczu (i ewentualnie burze) już koło południa wystąpić mogą w rejonie Opolszczyzny. Z czasem strefa konwekcji zacznie obejmować również obszary położone bardziej na wschodzie. Zjawiska konwekcyjne nie powinny być gwałtowne i w godzinach wieczornych będą słabnąć i zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Re: Kwiecień 2011

Postpiątek, 22 kwi 2011, 20:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.04.2011, godz. 8:00 CEST do 24.04.2011, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę na pogodę w Polsce wpływ będzie miał wyż znad północnej Europy. Jednak z północnego - wschodu nad Polskę spłynie chłodniejsze powietrze, które później przekształci się w krople chłodu i pojawi się niż górny. Do południowej Polski napłynie bardziej wilgotna masa powietrza polarno morskiego ciepłego, dodatkowo na terenach pogórskich i górskich prognozowana jest linia zbieżności.

OMÓWIENIE:

... Polska północno-wschodnia (zwłaszcza woj. warmińsko - mazurskie, podlaskie, częściowo mazowieckie, pomorskie i kujawsko - pomorskie) ...

Przelotne opady deszczu nad omawianym obszarem powinny pojawić się w godzinach popołudniowych. Komórki konwekcyjne przy niewielkiej chwiejności SBCAPE sięgającym od 200 do 750 J/kg… mogą wygenerować kilkadziesiąt wyładowań. Niewykluczone są multikomórki w związku z konwergencją zwłaszcza nad Warmią i Mazurami. Warto zwrócić uwagę na niskie położenie izotermy zero poniżej 2000 m, dzięki czemu możliwe są opady gradu. Przy braku dynamiki burze będą stacjonarne, powinny one zaniknąć wieczorem.

... Polska południowa(zwłaszcza woj. małopolskie i dolnośląskie)...

Zjawiska konwekcyjne pojawią się po południu, jednak w górach mogą one wytworzyć się wcześniej i tam właśnie będą największe szanse na ich wystąpienie, gdyż w rozwoju zjawisk konwekcyjnych pomoże orografia terenu. Chwiejność ma wynieść od 200 do 750 J/kg, a przy braku wzmożonego poziomego przepływu w troposferze burze będą poruszać się wolno lub mieć charakter stacjonarny. W związku z prognozowaną strefą konwergencji burzę mogą tworzyć multikomórki. Poszczególne formacje konwekcyjne zanikną wieczorem.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Kwiecień 2011

Postsobota, 23 kwi 2011, 21:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.04 2011 08:00 CEST do 25.04 2011 08:00 CEST


Sytuacja synoptyczna:

Polska znajdzie się na skraju wyżu znad Bałtyku i płytkiej zatki niżowej znad południo-zachodniej Europy. Na rozwój zjawisk konwekcyjnych istotny wpływ będzie mieć niż górny, który przemieszczać się będzie nad Polską.


OMÓWIENIE
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu możliwości opadu gradu o średnicy 2-3 cm oraz opadu deszczu o wydajności 20-25 mm w ciągu kilku godzin.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W obszarze za sprawą stromego gradientu w warstwie 2-4 km AGL związanego z kroplą chłodu w środkowej troposferze, oraz nagromadzeniem wilgoci w warstwie granicznej rozwiną się zjawiska burzowe. Sprzyjać ich rozwojowi będzie wspomaganie QG, które przyczyni się do organizacju komórek w multikomórki. Niektóre z nich mogą zawierać rotujący prąd wstępujący (SRH 0-3 150-200 m^2/s^2) i dawać grad o średnicy do 2-3 cm. W dalszej fazie rozwoju burze dawać będą przede wszystkim silne konwekcyjne opady deszczu ( wodność troposfery ok 20-22 mm oraz poruszanie się układu wzdłuż linii zbieżności ). Oprócz wspomagania czynnikiem wzmacniającym będą pionowe uskoki wiatru (DLS na poziomie 15-20 m/s) Tak więc uwzględniając powyższe stopień 1 wydaje się być uzasadniony.

...Pozostały obszar objęty możliwością wystąpienia burz...

Na pozostałym obszarze za sprawą dość stromego gradientu pionowego temperatury, oraz pewnego nagromadzenia wilgoci w warstwie granicznej rozwijać się będą pojedyncze komórki burzowe, które powinny zanikać wieczorem. W Sudetach dodatkowo korzystnie na ich rozwój wpłynie orografia terenu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Kwiecień 2011

Postniedziela, 24 kwi 2011, 23:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04 2011 08:00 CEST do 26.04 2011 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla cześci województw łódzkiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego, głównie ze względu na ryzyko wystąpienia opadów gradu do 2,5 cm średnicy oraz w mniejszym stopniu ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się pod wpływem doliny układu niskiego ciśnienia rozlokowanego nad obszarem Basenu Morza Śródziemnego. Głównym czynnikiem kształtującym pogodę będzie jednak wyraźny niż górny, uformowany wokół izolowanej "kropli chłodu" w środkowej troposferze (dobrze widoczny na mapach 500 hPa). Chłodniejsze powietrze spowoduje zaostrzenie gradientów termicznych, co ułatwi inicjację zjawisk konwekcyjnych.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

W regionie prognozowane jest wystąpienie potencjalnej energii konwekcji na poziomie od 750 do 1000 J/kg (SBCAPE). Ze względu na wystarczającą ilość wilgoci w warstwie granicznej oraz mechanizm wznoszący w postaci insolacji oraz wspomagania QG po wschodniej stronie niżu górnego spodziewane jest tworzenie się rozbudowanych chmur kłębiastych oraz występowanie burz już od godzin południowych. Z racji na niewielkie uskoki wiatru (poniżej 10 m/s w warstwie 0-6 km AGL) burze przybiorą raczej charakter quasi-stacjonarny. Przy wodności atmosfery rzędu 22 mm PWater może to prowadzić do lokalnie ulewnych opadów. Na wschodzie województwa łódzkiego oraz na Ślasku, utrzyma się DLS przekraczający wartość 10 m/s - z tego względu możemy się tam spodziewać powstania kilku bardziej zorganizowanych struktur w formie multikomórek burzowych, w których głównym zagrożeniem będą opady gradu o średnicy ok. 2 do 2,5 cm. Z uwagi na prognozowane zachmurzenie w opisywanym rejonie ilość i natężenie zjawisk burzowych może ulec znacznej redukcji przy zmniejszeniu wpływu nasłonecznienia na rozwój konwkecji. Jeśli burze rozwiną się, prognozowane jest ich utrzymywanie się do godzin wieczornych.


...Pozostały obszar objęty możliwością powstania burz...

Na znacznym obszarze pojawi się pewna energia potencjalna konwekcji rzędu 500-700 J/kg (SBCAPE) przy LI na poziomie ok. -2 stopni. Gdzieniegdzie mogą zatem pojawić się burze, o przeważniej słabej sile. Na obszarach o nieznacznie zwiększonym uskoku wiatru (zwłaszcza lokalnie na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce) burze mogą formować się w multikomórki dające opady deszczu oraz gradu o średnicy ok. 1 cm. Zjawiska konwekcyjne szybko zanikną póxnym popołudniem.

Mapka z prognozą:
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2011

Postponiedziałek, 25 kwi 2011, 23:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.04 2011 08:00 CEST do 27.04 2011 08:00 CEST


Sytuacja synoptyczna:

We wtorek na pogodę w Polsce w dalszym ciągu wpływ będzie miał odcięty niż górny. Zmieni on jednak swoje położenie. Jego wędrówka w stronę południowych Niemiec sprawi, że warunki konwekcyjne nad Polską będą trochę gorsze niż w ostatnich dniach. Mimo to miejscami pojawią się wyładowania.

Szczegółowy opis:

Na zaznaczonym obszarze, zgromadzenie się większej ilości wilgoci oraz spory gradient temperatury w profilu pionowy, spowoduje pojawienie się pewnej niestabilności. Energia dostępna konwekcji będzie oscylować w przedziale 300 - 750 J/kg. Wystarczy to do rozwoju chmur kłębiastych i burz. W rejonie Sudetów, oraz Przedgórza Sudeckiego, pojawi się zbieżność wiatrów, co w połączeniu z dodatnim polem PVA oraz orografią terenu przyczyni się do lepszej organizacji burz w tym rejonie. Największym zagrożeniem w czasie burz będzie intensywny opad deszczu, miejscami możliwy także drobny grad.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2011

Postwtorek, 26 kwi 2011, 21:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 27.04.2011, godz. 08:00 CEST do 28.04.2011, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Niż górny, który w minionych dniach kształtował pogodę w wielu regionach naszego kraju, odsunie się dalej od Polski, znajdując się jutro nad obszarem Niemiec. Znaczna część Polski znajdzie się natomiast pod wpływem ułożonego równoleżnikowo rozległego wału wysokiego ciśnienia, ciągnącego się od Oceanu Atlantyckiego, przez Europę Środkową i Północną, aż po północny - wschód Kontynentu. Dominujące w jego strefie oddziaływania silne ruchy zstępujące powietrza oraz niska zawartość wilgoci w troposferze spowodują pojawienie się dużej ilości słońca na znacznym obszarze RP. Inny typ aury spodziewany jest przez modele numeryczne jedynie na południowym - zachodzie i zachodzie RP, gdzie prognozowane jest pojawienie się pewnej, dolno-troposferycznej strefy konwergencji, na której spodziewana jest akumulacja większej zawartości pary wodnej, co w połączeniu z wysokimi temperaturami oraz sporymi gradientami pionowymi temperatur w troposferze ma za skutkować zwiększoną do kilkuset J/kg energią chwiejności termodynamicznej. Mając na uwadze niezbyt duży obszar z możliwością wystąpienia zjawisk burzowych, dodatkowo znajdujący się blisko granicy z Niemcami, trudno powiedzieć czy potencjalne ośrodki burzowe rozwiną się jeszcze po naszej stronie RP, czy też poza zachodnią granicą państwową (południowo - wschodni wiatr). Mimo wszystko, uwzględniając niezbyt silny przepływ w swobodnej troposferze oraz czynniki wspomagające wznoszenie chwiejnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery, być może dojdzie jednak do powstania komórek konwekcyjnych jeszcze na obszarze naszego kraju, których wierzchołki schładzając się do ok. -35 - -40 stopni Celsjusza mogą dodatkowo wygenerować wyładowania atmosferyczne. Potencjalne burze, oprócz silniejszych, przelotnych opadów deszczu, nie powinny przynosić innych zjawisk atmosferycznych (niezbyt duża chwiejność, słaby przepływ powietrza). Rozwój konwekcji może nastąpić już w godzinach przedpołudniowych, z kolei z upływem dnia strefa podwyższonej energii potencjalnej konwekcji będzie dość szybko przesuwać się w kierunku naszego zachodniego sąsiada i do godzin wieczornych zostanie ograniczona do samych krańców zachodnich RP.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2011

Postśroda, 27 kwi 2011, 22:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.04.2011, godz. 8:00 CEST do 29.04.2011, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA I OMÓWIENIE

Polska dalej zostaje pod wpływem sporego ośrodka wyżowego znad Skandynawii. Na południe od naszego kraju będzie znajdować się rozległy, ale słaby niż górny oraz niewielkie niże dolne, w których zasięgu będą tworzyć się opady konwekcyjne i burze, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
Pewna, niezbyt duża energia chwiejności (CAPE na poziomie do ok. 500-600 J/kg) spodziewana jest w czwartek w większej części Polski. Będzie ona wynikać głównie z bardzo silnego wygrzania się przyziemnej warstwy troposfery w ciągu dnia i z dość dużego gradientu pionowego temperatury w środkowej części troposfery. Chmury kłębiaste nie będą jednak miały sprzyjających warunków do silnego rozwoju... Polska będzie generalnie pod wpływem wyżu ... gdzie nie jest spodziewane wspomaganie procesu konwekcji. LCL ma być wysokie ... pkt. rosy na ogół około 6-8 st.C - tylko w Polsce południowo-zachodniej lokalnie ponad 10 st.C. Właśnie w tej części kraju oraz na północnym wschodzie Polski szanse na kilka - kilkanaście burz są zdecydowanie największe. Ponieważ w północno-wschodniej części kraju prognozy sondaży wykazują sytuację "odwróconego V" (interved V), w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych nie wyklucza się dość silnych porywów wiatru (nie wyklucza się pojawienia silniejszych burz pulsacyjnych). W pozostałej części kraju po południu również mogą rozwinąć się komórki konwekcyjne i mogą wystąpić przelotne deszcze, ale szanse na słabe burze będą mniejsze. Około zachodu słońca większość burz i komórek konwekcyjnych powinna szybko zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Re: Kwiecień 2011

Postczwartek, 28 kwi 2011, 21:18

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.04.2011, godz. 8:00 CEST do 30.04.2011, godz. 8:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA I OMÓWIENIE:

Na pogodę w Polsce nadal będzie miał wpływ wyż z nad Skandynawii. Niż górny, który ostatnio przynosił zjawiska burzowe odsunie się od naszego kraju. Nad północnymi krańcami kraju znajdzie się słabo aktywny chłodny front atmosferyczny. Pewna, niezbyt duża chwiejność ( CAPE od 400 do 800 j/kg) spodziewana jest na obszarze zaznaczony z możliwością burz. Takie wartości będą wynikać głównie ze sporego pionowego gradientu temperatury w środkowej części troposfery ( 2-4 km AGL), który wyniesie 7-8 stopni. Chmury konwekcyjne będą miały jednak problem z rozwojem... , ponieważ poziom kondensacji będzie powyżej 2000 m, a do tego nie jest spodziewane wspomaganie konwekcji. Jak na tą chwilę największe szanse na burze są na północnym – wschodzie kraju. Tam zdecydowanie widać większe nagromadzenie wilgoci ( Mixing Ratio 7-8 g/kg). Zjawiska konwekcyjne będą poruszać się wzdłuż frontu, a nad resztą kraju prawdopodobnie przyjmą charakter stacjonarny. Głównie wpłynie na to braku wzmożonego poziomego przepływu w troposferze, a do tego burze nie będą łączy się w bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe. W górach pomocna w rozwoju konwekcji będzie orografia terenu i nie znaczna konwergencja. Nad resztą kraju burze powinny być pulsacyjne. Zjawiska konwekcyjne po zachodzie słońca mogą nadal trwać, jednak w drugiej części nocy zaczną zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Kwiecień 2011

Postpiątek, 29 kwi 2011, 23:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.04.2011 08:00 CEST do 01.05.2011 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Układ wyżowy, który dotychczas zapewniał ciepłą i przeważnie dobrą pogodę w naszym kraju przemieści się bardziej na zachód. Jego centrum znajdzie się nad rejonem Morza Norweskiego, co dla nas skutkować będzie przepływem powietrza na południe (wschodnia strefa oddziaływania wyżu). Jak to zwykle bywa w takiej sytuacji oznacza to ochłodzenie. Na mapach górnych widać nurkującą w kierunku Polski północno wschodniej długą falę środkowotroposferyczną, a na dolnych słabo zaznaczony chłodny front, a związany z powstającym dolnym ośrodkiem niżowym nad pograniczem Ukrainy i Rosji. W omawianym czasie front przemieszczać się będzie nad centrum i południem kraju. W zasadzie można mówić o tzw. dry line ( suchej linii oddzielającej powietrze bardziej wilgotne od suchszego przy podobnej temperaturze).


OMÓWIENIE
...Polska południowa...

Po ciepłej stronie frontu atmosferycznego zalegać będzie dość chwiejna masa powietrza ( SBCAPE 500-900 J/kg) Na jej niestabilność głównie wpływ będzie mieć stromy gradient pionowy temperatury w dolnej i środkowej troposferze przekraczający 7K/km ( w warstwie 2-4 km AGL) oraz stosunkowo niezbyt duże nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej ( mixing ratio na poziomie zaledwie 5-7 g/kg), skutkować będzie wysokim poziomem kondensacji pary wodnej, przeważnie na poziomie 1500-2000m. Z powodu insolacji oraz niewielkiech stref zbieżności w warstwie granicznej ( zwłaszcza w Tatrach oraz w Beskidach, a także na froncie nastąpi rozwój chmur burzowych, których wierzchołki schładzać się będą do -50 st C, dając dość sporo wyładowań. Tworzące się komórki konwekcyjne w środowisku bardzo słabego przepływu będą mieć charakter quasi - stacjonarny. Pewien niedosyt wilgoci w warstwie granicznej ( w niektórych przypadkach prognozy sondaży inverted V) jak i w środkowych sprzyjać będzie lokalnym, konwekcyjnym podmuchom pochodzących od prądów zstępujących oraz opadom gradu o średnicy lokalnie do 1,5 cm. Stosunkowo niewielka wodność troposfery w granicach 15-20mm spowoduje, że tylko silniejsze ośrodki burzowe dawać bedą silniejsze opady deszczu. Przeważnie niezorganizowane struktury burzowe zanikną po zachodzie słońca.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Kwiecień 2011

Postsobota, 30 kwi 2011, 23:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.05.2011 08:00 CEST do 02.05.2011 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W obrębie fali środkowotroposferycznej, nad Morzem Bałtyckim rozbudowuje się niż górny, który w najbliższym czasie przyniesie dość znaczne ochłodzenie w całym kraju. Stanie się to za sprawą chłodnego powietrza z północy kontynentu, ulegającego adwekcji nad terytorium Polski za sprawą wspomnianego układu. Nad Polską zadomowi się pofalowany front o cechach frontu polarnego (jednakże w wyższych partiach atmosfery rozkład temperatur wskazuje na podobieństwo do frontu arktycznego). Na południu kraju, utrzyma się dość wilgotne powietrze, które pod wpływem wyraźnej konwergencji będzie pięło się w górę i kondensując, tworzyło chmury burzowe, Ciepłe powietrze wypierane przez chłodną masę tworzyć będzie strome gradienty temperaturowe w profilu pionowym atmosfery, co ułatiwać będzie powstawanie chmur konwekcyjnych. Dynamika przepływu w wyższych warstwach atmosfery na granicy z niżem górnym spowoduje powstanie dużych uskoków prędkościowych wiatru, które wspomogą rozwój burz w rejonach o niewielkiej chwiejności termodynamicznej.

OMÓWIENIE

...Małopolska, Podkarpacie...

W tym regionie spodziewana jest największa chwiejność, dzięki wystarczającemu nagromadzeniu wilgoci oraz dość stromych gradientach w warstwie 0-500 m AGL (ok 10 K/km). SBCAPE wyniesie nieco ponad 500 J/kg, co w połączeniu z konwergencją oraz uskokami wiatru na poziomie 10 do 15 m/s (DLS 0-6 AGL) powinno prowadzić do formowania się liniowych klastrów multikomórkowych burz, dających porywy wiatru do ok. 70 km/h oraz niewielki grad bądź krupę lodową. Z racji na opady deszczu i zachmurzenie frontowe obecne w regionie, komórki konwekcyjne będą prawdopodobnie wbudowane w deszczowe chmury warstwowe. Burze mogą zacząć formować się około południa i będą szybko zanikać po zachodzie słońca.

...Warmia, Mazury, częściowo Mazowsze...

Mimo niewielkiej chwiejności obszar ten zasługuje na uwagę ze względu na znaczące uskoki prędkościowe wiatu, które będą osiągać do 25 m/s w warstwie 0-6 km AGL. W połączeniu z chwiejnością rzędu ok. 300 J/kg oraz dość silną konwergencją i stromymi gradientami temperaturowymi mogą stanowić one czynnik inicjujący zjawiska burzowe. Potencjalne komórki mogą miec tendencję do organizowania się w struktury liniowe, wbudowane w deszczowe chmury warstwowe związane z frontem. Zważając na obecność uskoku kierunkowego SRH na poziomie 100/150 m2/s2 nie wykluczone jest pojawienie się niewielkiej burzy superkomórkowej, która przynieść moze silniejsze porywy wiatru wraz z niewielkim gradem. Burze, jeśli dojdzie do ich powstania zanikną w godzinach wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2011

Postwtorek, 3 maja 2011, 10:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.05.2011 11:00 CEST do 04.05.2011 08:00 CEST


Sytuacja synoptyczna:

W dniu dzisiejszym na Polską panuje bardzo dynamiczna pogoda. Niż dolny znad okolic Morza Śródziemnego, oraz płytki niż, który w późniejszych godzinach znajdzie się nad Polską południową, są przyczyną pojawienia się dużego poziomego kontrastu termicznego ( wyraźnie jest zaznaczony na mapach wysokości 850 hPa ). Sytuacja ta powoduje napływ do Polski południowo wschodniej powietrza polarno morskiego ciepłego, a na reszcie obszaru utrzymuje się powietrze pochodzenia arktycznego. W środkowej troposferze pojawi się krótka fala, wzdłuż której zwiększy się przepływ powietrza. Natomiast na mapach górnych widać także napływ chłodniejszej masy, co wywołuje wzrost kontrastu termicznego w pionie.

Szczegółowy opis:


W ciepłym sektorze ( Polska południowo wschodnia ) prognozowane jest wystąpienie marginalnej chwiejności. Jednakże modele pogodowe ciągle zmieniają swoje wyliczenia. Już na godzinę 7 UTC niedoszacowany został punkt rosy. Możliwe jest więc że chwiejność okaże się większa. Głównym powodem możliwości wystąpienia burz w województwach południowo wschodnich, jest bardzo duża dynamika. Silna konwergencja w dolnej troposferze, w połączeniu z dywergencją w środkowej będzie korzystnie wpływać na rozwój konwekcji. Dodatkowo obecność krótkiej fali środkowotroposferycznej oraz płytkiego niżu dolnego, spowoduje wspomaganie konwekcji. Pojawią się znaczące uskoki prędkościowe i kierunkowe. Bardzo duży skręt wiatru, znajdujący się po wschodniej części niżu, w części pokryje się ze strefą niestabilności. Może to spowodować pojawienie się mini superkomórek ( mogą to być zwykłe komórki opadowe, lecz z wirującym prądem wstępującym). Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienna, więc musi być nabierząco monitorowana. Osobiście nie wykluczam aktualizacji do pierwszego stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron