Teraz jest piątek, 22 mar 2019, 18:30


Czerwiec 2011

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Czerwiec 2011

Postwtorek, 31 maja 2011, 21:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.06.2011, godz. 08:00 CEST do 02.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu opadów gradu i wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę do Polski będzie napływać z południa i wschodu kontynentu gorąca masa powietrza. Wschodnia część kraju będzie pod wpływem słabnącego wyżu z zachodniej Rosji natomiast do zachodniej części kraju wejdzie chłodny front atmosferyczny. Masa będzie się cechować sporą wilgocią i dzięki temu także chwiejnością. Możliwy będzie rozwój burz, zwłaszcza przy froncie.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem ...

W związku z nagromadzeniem chwiejności (SBCAPE 750 J/kg do 2000 J/kg) przed frontem, a także niskiego poziomu kondensacji ( LCL 1000 - 1500 m) można spodziewać się tam gwałtownego rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Prognozowana jest także w dolnej troposferze zbieżność wiatrów, która wspomoże zjawiska konwekcyjne. Od woj. pomorskiego do woj. dolnośląskiego prawdopodobnie pojawi się SRH 0-3 km od 100 m2/s2 do 200 m2/s2, dlatego nie można tam wykluczyć powstania kilku superkomórek, w których grad może osiągać 2-3 cm. Nad resztą kraju także pojawi się umiarkowana i duża chwiejność, i spora wodność atmosfery od 24 mm do 32 mm. Jedynie na północnym - wschodzie dość wysoki poziom kondensacji do nawet 3000 m, może utrudniać rozwój burz. Do tego spodziewany jest słaby przepływ powietrza w troposferze, dlatego burze będą miały charakter stacjonarny. Także w górach w związku z orografią terenu burze będą się szybko rozwijać. W nocy nadal można spodziewać się zjawisk burzowych MUCAPE do 800 J/kg, burze nadal mogą powodować zalania.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Czerwiec 2011

Postśroda, 1 cze 2011, 21:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 02.06.2011, godz. 08:00 CEST do 03.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, porywów wiatru, opadów gradu, w mniejszym stopniu z powodu niewielkiej możliwości wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską, głównie centralną zalegać będzie ulegający stopniowej frontolizie chłodny front atmosferyczny, oddzielający zwrotnikową, gorącą i wilgotną masę powietrza znad południowo-wschodniej części Europy od chłodniejszej polarnomorskiej znad zachodniej części kontynentu. Front ten stopniowo będzie przemieszczał się na wschód. Słabo kontrastowe pole temperatury w środkowej troposferze, a co za tym idzie także słabo gradientowe pole geopotencjału, a także umacnianie się wału wyżowego, którego centrum zalegać będzie nad Wyspami Brytyjskimi i będzie zmierzać w kierunku Europy Środkowej, skutkować będzie słabą dynamiką przepływu powietrza.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem...

Duże nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej ( mixing ratio do 10-12 g/kg), które wraz z dość sporymi wartościami punktu rosy przekraczającymi 15 st. C i stromym gradientem temperatury w środkowych warstwach troposfery ( przekraczającymi 7K/km) skutkować będzie umiarkowanie dużą energią potencjalną konwekcji. Dla cząstki liczonej znad samego gruntu wyniesie ona aż 1500 – 2000 J/kg. Konwekcja pod wpływem nasłonecznienia będzie zainicjowana już w godzinach wczesnopopołudniowych. Bliżej frontu możliwy jest rozwój kilku superkomórek, a na pozostałym obszarze burz pulsacyjnych. Głównym zagrożeniem na drodze burz będą duże sumy opadowe, oraz silniejsze porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego (obecność suchszych warstw w dolnej i środkowej troposferze, co przekłada się na podwyższone wartości Delta Theta-e do 12-18K). Zagrożenie stanowić też będzie grad o średnicy 2-4cm, głównie podczas burz superkomórkowych.

Stosunkowo najgroźniej sytuacja prezentuje się na obszarze województw małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, gdzie warunki do organizacji burz będą stosunkowo najlepsze z powodu lokalnych stref dolno troposferycznej konwergencji. Możliwy jest także rozwój kilku burz superkomórkowych w tym rejonie, uwzględniając podwyższony skręt i przyśpieszenie wiatru w dolnych 3 km troposfery, co bezpośrednio przekłada się na podwyższone wartości SRH do 200-250 m2/s2. Istnieje też raczej niewielkie ryzyko pojawienia się trąby powietrznej ( niższy poziom kondensacji, LFC, oraz podwyższone wartości 0-1 SRH). Superkomórki w warunkach dużej wodności troposfery ( PW do 30-34mm) przybierać będą formę klasyczną, być może wysoko - opadową i będą z czasem łączyć się w słabo zorganizowany klaster MCS ( uskok wiatru z warstwy 0-6 km AGL poniżej 10m/s) . Obecność dużej ilości chwiejnych warstw, nieznacznej konwergencji i dość spore MUCAPE po zachodzie Słońca sprawi, że klaster MCS nad południowo-wschodnią częścią RP będzie mógł utrzymać się do późnych godzin wieczornych.

… Warmia i Mazury, Podlasie …

Na tym obszarze w związku z dużym nagromadzeniem wilgoci w BL, co przekładać się będzie na energię konwekcji przekraczającej 1500 J/kg nie wyklucza się rozwoju nielicznych, krótko żyjących niemal stacjonarnych burz pulsacyjnych, które także mogą dawać większe sumy opadowe. Jednak w związku z silniejszym wpływem rozbudowującego się wału wyżowego i braku mechanizmów wspomagających szanse na burze w tym rejonie kraju są wyraźnie mniejsze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 2 cze 2011, 22:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 03.06.2011, godz. 8:00 CEST do 04.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu podczas burz stacjonarnych, a także w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Chłodny front atmosferyczny stanowiący granicę pomiędzy ciepłym i wilgotnym powietrzem zwrotnikowym oraz nieco chłodniejszym zalegającym nad Europą Środkową odsuwa się powoli poza granice Polski. W czasie trwania prognozy chwiejna masa utrzyma się nad południowymi regionami kraju. Silne nasłonecznienie oraz wymuszanie orograficzne na pobliskich szczytach górskich powinno umożliwić organizację struktur konwekcyjnych w ciepłej i wilgotnej masie powietrza.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia (Małopolska)...

Stosunkowo duża chwiejność SBCAPE wynosząca od 1200 do 1700 J/kg w połączeniu z silnym nasłonecznieniem powinna doprowadzić do organizacji chmur konwekcyjnych, rozbudowanych pionowo, które szybko przekształcać się będą w burze. W profilu pionowym atmosfery brak znaczących uskoków wiatru w jakiejkolwiek warstwie, co spowoduje przeważnie quasi-stacjonarny charakter burz. Dosyć duża wodność atmosfery spowoduje ulewne opady konwekcyjne - będą one występować lokalnie i utrzymywać się w okolicy miejsca inicjacji przez dłuższy okres czasu. Spora energia konwekcji może również doprowadzić do tworzenia się gradzin do ok. 1.5 do 2 cm średnicy występujących w bardziej rozbudowanych komórkach burzowych.. Burze zaczną się tworzyć już około południa i zanikną późnym wieczorem, wraz ze zmniejszeniem nasłonecznienia.

...Pozostały obszar objęty możliwością wystąpienia burz (Podkarpacie, częściowo woj. śląskie i świętokrzyskie...

Energia konwekcji rzędu do 1000 J/kg (SBCAPE) przy dość silnym nasłonecznieniu może powodować powstawanie odizolowanych, prawie stacjonarnych komórek burzowych dający lokalnie intensywny opad deszczu i rzadziej małego gradu bądź krupy lodowej. Należy jednak zastrzec, że przy braku znaczących mechanizmów wznoszących oraz mniejszej energii konwekcji niż w rejonie objętym 1 stopniem zagrożenia, nie należy spodziewać się wielu intensywnych zjawisk na sporym obszarze. Burze będą raczej słabe i niezorganizowane, powstające po południu i zanikające wieczorem.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postpiątek, 3 cze 2011, 22:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.06.2011, godz. 08:00 CEST do 05.06.2011, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę utrzymujący się od kilku dni nad Polską układ wysokiego ciśnienia zacznie szybko słabnąć. Jednocześnie nad Francją zacznie formować się ośrodek niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna sprawia, że nad Europę środkową oraz zachodnią napływać będzie gorące oraz wilgotne powietrze. Napływ ten zahaczy także o południową Polskę.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Zjawiska konwekcyjne zostaną zainicjowane w górach, za sprawą orografii terenu. Silne usłonecznienie, oraz duża wilgotność powietrza spowoduje rozwój chmur burzowych. Wartości SBCAPE rzędu 1000 J/kg, w połączeniu ze słabym przepływem powietrza w pionowym profilu troposfery oraz stosunkowo dużą wodnością, spowodują że burze będą powodować intensywne ulewy, które przez długi czas będą utrzymywać się w tym samym miejscu. Miejscami może pojawić się grad wielkości 1 cm. W godzinach wieczornych / nocnych możliwe jest wkroczenie do Polski (zwłaszcza w rejonie Sudetów) większego układu burzowego, który jednak nie będzie dobrze zorganizowany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postsobota, 4 cze 2011, 21:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 5.06.2011, godz. 8:00 CEST do 6.06.2011, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Grzbiet geopotencjału w najbliższych godzinach znajdzie się nad m.in. Polską wschodnią, Białorusią i Ukrainą. Razem z wyżem znad Finlandii powinien na ogół przynosić dość ładną pogodę w większej części Polski. Natomiast w południowo-zachodniej części kraju, we wschodniej części obszaru obniżonego ciśnienia znad Francji i Niemiec, z południa zacznie napływać dość chwiejna, wilgotna i zarazem bardzo ciepła masa powietrza. Temperatura punktu rosy w tej części kraju ma przekraczać wartość 16 st.C, dodatkowo pojawi się dość duży (ponad 6st.C/km) gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze.

OMÓWIENIE:

... Polska południowa i południowo-zachodnia ...

W ciągu dnia, z uwagi na silną insolację oraz adwekcję wilgotnego powietrza z południowego zachodu, zacznie narastać chwiejność termodynamiczna. W końcu pod wpływem MUCAPE na poziomie nawet do 2000 J/kg, początkowo w górach, a później także na całym obszarze od Małopolski po Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską pojawią się burze. Burze będą mieć na ogół charakter pulsacyjny, w pojedynczych przypadkach mogą mieć dość gwałtowny przebieg (mogą dawać bardzo silny wiatr połączony z silnym opadem deszczu i drobnego gradu). Ryzyko takich burz jest jednak niewystarczające na 1 stopień zagrożenia w prognozie. Pod wieczór na południowym zachodzie Polski spodziewany jest dość silny Low Level Jet, z tego powodu wieczorem / wczesną nocą nie da się wykluczyć kilku burz zorganizowanych w niezbyt duże burze wielokomórkowe, idące z południa / południowego wschodu na północ / północny zachód. Dodatkowo konwergencja w BL będzie sprzyjać grupowemu rozwojowi komórek burzowych na SW Polski, zwłaszcza wieczorem i w pierwszej połowie nocy.

... Warmia i Mazury ...

Model GFS uparcie pokazuje w tym miejscu kraju temperaturę punktu rosy na poziomie ok. 16 st.C. Gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze oraz lekkie wspomaganie konwekcji generalnie powinny doprowadzić do wystąpienia pojedynczych popołudniowych burz, ale na chwilę obecną przypuszczamy, że temperatura punktu rosy została przez model zawyżona dla tej części kraju. W rezultacie chwiejność termodynamiczna może być znacznie mniejsza, niż to podaje model - wtedy szansa na utworzenie jakiejkolwiek burzy jest bardzo mała.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2011

Postponiedziałek, 6 cze 2011, 00:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 06.06.2011, godz. 08:00 CEST do 07.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej i południowej głownie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu silnych porywów wiatru i opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy ośrodkami niżowymi z Europy zachodniej, a wyżem ze wschodniej części naszego kontynentu. Oznacza to napływ z południa gorącej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, która będzie się cechować dużym zasobem wilgoci w warstwie granicznej. W związku z tym należy liczyć się z możliwością wystąpienia zjawisk burzowych nad dużą częścią Polski.

OMÓWIENIE:

... Polska zachodnia ...

W rejonie prognozowana jest znaczna energia konwekcji (SBCAPE rzędu 1000-2000 J/kg). Obecność niewielkiej zatoki niżowej na pograniczu z Niemcami i związanej z nią linii zbieżności wiatru da impuls do rozwoju konwekcji. Nastąpi to prawdopodobnie późnym popołudniem. Wcześniej pewnym ograniczeniem dla tworzenia burz może być wysoki poziom kondensacji (SBLCL 1500-2000 m). Komórki burzowe będą się rozwijać w środowisku niewielkich, pionowych uskoków wiatru, jednak nie będą one stacjonarne (w niemal troposferze będzie występował przepływ 10-15 m/s). Możliwy jest również rozwój niezorganizowanego klastra wielokomórkowego. Wówczas rośnie ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu, zwłaszcza biorąc pod uwagę prognozowaną chwiejność oraz wodność (PW ponad 30 mm). Lokalnie możliwe są bardzo silne porywy wiatru. Sprzyja temu gorące środowisko rozwoju burz, które oprócz znacznej chwiejności termodynamicznej charakteryzuje się obecnością w troposferze niedosytów wilgoci i dużych pionowych gradientów temperatury. Istnieją też niewielkie szanse wystąpienia opadów gradu (o średnicy 2 cm).

... Pozostały obszar objęty zagrożeniem burzowym ...

Na tym obszarze prognozowana jest chwiejność rzędu 1000-2000 J/kg. Poza obszarem Polski południowej (gdzie znaczenie może mieć orografia terenu) jedynym mechanizmem wspomagającym rozwój burze ma być tutaj insolacja. Wysoki poziom kondensacji może znacząco ograniczyć potencjał formowania się chmur konwekcyjnych. Stąd, należy spodziewać się rozproszonych, pojedynczych komórek burzowych (na południu kraju szanse ich wystąpienia są jednak większe). Generalnie w rejonie prognozowane są nieduże uskoki wiatru, ale pod wieczór pojawi się dość silny przepływ w dolnej troposferze (15 m/s na 850 hPa), a wraz z nim wzrosną wartości SRH3 (do 100-200 m2/s2). Trudno przewidzieć, w jakim stopniu wpłynie to na organizację burz, ale pojedynczej superkomórki nie można wykluczyć. W czasie burz lokalnie zagrożeniem mogą się okazać bardzo silne porywy wiatru oraz opady gradu (o średnicy 2 cm) szczególnie na terenach wyniesionych.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Re: Czerwiec 2011

Postponiedziałek, 6 cze 2011, 21:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 7.06.2011, godz. 08:00 CEST do 8.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski głownie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu silnych porywów wiatru i opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Polska nadal będzie pomiędzy ośrodkami niżowymi z Europy zachodniej, a wyżem ze wschodniej części naszego kontynentu. Nad naszym krajem będzie znajdować się gorące i wilgotne PZm, dlatego należy spodziewać się rozwoju wielu burz.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia ...

W ciągu dnia prognozowana jest duże chwiejność (SBCAPE 1000-2000 J/kg), co w połączenie z wysoką wodnością (PW 30-36 mm) atmosfery będzie powodować do zalań. Niski poziom kondensacji ( LCL od 1000-1500 m) wraz z wysoką wodnością może powodować intensywne opady deszczu. Prognozowane są także silniejsze uskoki prędkościowe (DLS 0-6 km 10-15 m/s), co może sprzyjać łączeniu się burz w większe struktury. Nad Warmią i Mazurami i w zachodniej części Podlasia prawdopodobnie pojawi się także SRH 100-150 m2/s2, dlatego nie można tam wykluczyć superkomórek burzowych. Warto też wspomnieć o prognozowanej mniejszej energii chwiejności w woj. lubuskim, częściowo dolnośląskim i wielkopolskim. Niewykluczone, że w tych rejonach zjawiska burzowe będą słabsze. Istnieją także szanse na opady gradu do 2 cm. Zjawiska konwekcyjne mogą pojawiać się całą dobę. W nocy głównym zagrożeniem będą opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Czerwiec 2011

Postśroda, 8 cze 2011, 00:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 08.06.2011, godz. 08:00 CEST do 09.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA dla Polski zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, oraz opadów gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Rozwój zatoki niżowej nad zachodnią częścią Starego Kontynentu wraz z wałem wyżowym zalegającym nad wschodnią częścią Europy nadal zapewniać będzie napływ zwrotnikowej, gorącej, bardzo wilgotnej i co za tym idzie chwiejnej masy powietrza do naszego kraju. W dodatku do zachodnich regionów kraju zbliży się chłodny front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym ulokowanym nad Wyspami Brytyjskimi, oddzielający zwrotnikową masę powietrza od chłodniejszej polarnomorskiej.


OMÓWIENIE:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

… Pomorze Zachodnie, Pomorze, Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk, Wielkopolska …

Duże nagromadzenie pary wodnej w warstwie granicznej ( mixing ratio do 12-13 g/kg) moisture pooling, w strefie dolno- troposferycznej zbieżności wiatru, oraz tworzącego się dolnego ośrodka niżowego które wraz z dość sporymi wartościami punktu rosy przekraczającymi 15-18 st. C i stromym gradientem temperatury w środkowych warstwach troposfery (6,5-7K/km) skutkować będzie dużą energią potencjalną konwekcji. Dla cząstki liczonej znad samego gruntu wyniesie ona 1600 – 2000 J/kg, a lokalnie aż 2400 J/kg. Konwekcja pod wpływem insolacji, braku warstw hamujących i niskiego poziomu kondensacji ( MLLCL 1000-1300m)będzie zainicjowana już od godzin przedpołudniowych, zwłaszcza w strefie przedfrontowej konwergencji na omawianym obszarze. Głównym zagrożeniem na drodze burz będą duże sumy opadowe, (przepływ równoległy do linii frontu, bardzo duża wodność PW dochodząca do 35-42mm). Możliwe też będą silniejsze porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego, którym sprzyjać będą pewne niedosyty punktu rosy w dolnej i środkowej troposferze. Burze będą tworzyć słabo zorganizowane multikomórki, które będą się organizować w MCS’y. Stosunkowo niewielkie wartości SRH 0-3 km dochodzące do 80-150 m2/s2 przy tej niestabilności przyczynią się także do uformowania kilku superkomórek typu wysokoopadowego i to one będą stanowiły największe zagrożenie. Obok nawalnych ulew wystąpić może również grad o średnicy do 2-4 cm. Największe szanse na nie są na Pomorzu Zachodnim. Wkroczenie frontu sprawi, że wielokomórkowe klastry z silnymi ulewami będą utrzymywać się w zachodnich, północnych i częściowo w centralnych regionach kraju do godzin nocnych.

… Pozostały obszar objęty stopniem zagrożenia …

W pozostałej części kraju nieco wyższy poziom kondensacji, oraz większe nagromadzenie pary wodnej w PBL (9-11 g/kg) skutkować będą umiarkowanie dość dużą energią konwekcyjną do 1500-2200 J/kg, dla cząstki branej znad samego gruntu. Brak wyraźniejszych mechanizmów wspomagających, oraz pewne warstwy hamujące w pierwszej części dnia opóźnią rozwój zjawisk konwekcyjnych do godzin popołudniowych, kiedy warstwa graniczna będzie mocniej nagrzana. Powstające wówczas komórki burzowe mogą charakteryzować się bardzo gwałtownym przebiegiem (pulse storms) dając nawalne opady deszczu i opad gradu o średnicy do 2-3 cm. Nie wyklucza się również przypadków bardzo silnych, szkwałowych porywów wiatru o niewielkim zasięgu (microburst) Sprzyjają im suchsze warstwy w dolnej i w środkowej troposferze. Miejscowe strefy zbieżności przyczynią się jednak do utworzenia słabo zorganizowanych multikomórek.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Czerwiec 2011

Postśroda, 8 cze 2011, 21:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 09.06.2011, godz. 8:00 CEST do 10.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na niebezpieczeństwo nawalnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z uwagi na możliwość
pojawienia się opadów niewielkiego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pole baryczne nad Europą jest kształtowane obecnie przez rozbudowany układ niskiego ciśnienia, z centrum na północ od Wysp Brytyjskich. Znacznie wydłużona zatoka owego niżu obejmuje swoim zasięgiem niemal całą Europę Centralną. W obrębie wspomnianej zatoki dochodzi do wyraźnej cyklogenezy, która dziś zachodziła na pograniczu polsko-niemieckim, a jutro rozwijać się będzie poza południowo-wschodnimi regionami naszego kraju. Dynamika powstawania nowych układów niżowych powoduje zaciąganie do Polski nieco chłodniejszego powietrza, które wypierając gorące i wilogotne powietrze zwrotnikowe stworzy wyraźną linię frontu chłodnego, przed którym na linii zbieżności wzdłuż osi zatoki niżowej rozwijać się będą zjawiska burzowe w czasie trwania prognozy.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

...Warmia, Mazury, częściowo Mazowsze, Podlasie oraz Lubelszczyzna ...

Znaczne nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, w połączeniu z wciąż wyraźnie zarysowanymi gradientami termicznymi prowadzi do występowania całkiem dużej chwiejności termodynamicznej o wartościach przekraczających miejscami 1800 J/kg (dla czątki unoszonej z powierzchni). Dzięki obecności konwergencji w dolnych warstwach troposfery energia ta będzie miała szansę być wykorzystana na tworzenie się rozbudowanych pionowo chmur konwekcyjnych. Zbieżność wiatrów powinna doprowadzić do formowania liniowych struktur mulitkomórkowych burz, których siła nie będzie duża (ze względu na słabą organizację wskutek niewielkich uskoków wiatru - jedynie na Lubelszczyźnie, możliwa jest nieznacznie lepsza organizacja burz, tam DLS w warstwie 0-6 km AGL moze osiągać wartości zbliżone do 10 m/s) jednak z uwagi na wodność atmosfery rzędu 35 do 40 mm (PWater) spodziewać możemy się nawalnych opadów deszczu. Lokalnie spaść moze mały grad (do 1/1,5 cm średnicy).Temperatura poziomu równowagi (EL) spadnie poniżek -50 stopni, co powinno przełożyć się na aktywność elektryczną zjawisk. Podwyższone wartości SRH na północnym wschodzie kraju dają niewielkie prawdopodobieństwo na utworzenie się wirującego prądu wstępującego w kilku komórkach burzowych i przekształcenia ich w superkomórki wysokoopadowe, dające wyjatkowo intensywny opad deszczu wraz z możliwym gradem. Burze zaczną formowac się w godzinach południowych i zanikną wieczorem.

...Pozostały obszar objęty możliwością wystąpienia burz...

Pozostały obszar, nad którym mogą wystąpić zjawiska burzowe stanowią regiony, w których energia konwekcji będzie mniejsza niż na obszarach omawianych wyżej. Pozostałe parametry nie ulegną znaczącej zmianie. Pewną niewiadomą stanowi obszar Podlasia, dla którego modele prognozują niewielki punkt rosy w stosunku do sąsiednich terenów, a więc i wysoki poziom kondensacji. Rozwój burz w tym rejonie moze być utrudniony jeśli wyliczenia modelu się sprawdzą. Jeśli burze zdołają się uformować mimo niskiego CAPE, będą słabe i niezorganizowane, dające lokalnie przelotne i dość obfite opady deszczu. Burze mogą tworzyć się od południa do godzin wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2011

Postpiątek, 10 cze 2011, 10:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 10.06.2011, godz. 08:00 CEST do 11.06.2011, godz. 08:00 CEST

Sytuacja synoptyczna:

Nad Polską w ciągu najbliższych kilku godzin rozbudowywać się będzie ośrodek wysokiego ciśnienia. Jednak wschodnie krańce Polski pozostaną jeszcze pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, na którym utworzą się słabe zjawiska burzowe.

Szczegółowy opis:

Na terenie objętym prognozą przewiduje się umiarkowaną chwiejność termodynamiczną w przedziale około 500-800 J/Kg. Przy granicy Polski z Białorusią te wartości mogą być nieco wyższe do 1000 J/Kg. Słabe warunki kinematyczne w powiązaniu ze średnimi wartościami wskaźnika CAPE przyczynią się do powstawania pojedynczych komórek burzowych, w których głównym zagrożeniem będą umiarkowane opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postponiedziałek, 13 cze 2011, 18:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 14.06.2011, godz. 08:00 CEST do 15.06.2011, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Dolny ośrodek niżowy z centrum ulokowanym dziś nad zachodnią częścią Morza Północnego, jutro przesunie się nad Morze Norweskie, a następnie południową połowę Norwegii, gdzie znajdując się w wierzchołku długiej fali górnej, odetnie się i stanie się odciętym niżem wysokim. Związany z nim system frontów atmosferycznych dotrze do naszego kraju, przynosząc pogorszenie aury. Początkowo nad obszar RP wkroczy ciepły wycinek frontu, a następnie chłodny front, w obrębie którego GFS przewiduje nagromadzenie się większej zawartości pary wodnej w dolnej troposferze, co wraz z nieco silniejszym spadkiem temperatury powietrza wraz z wysokością, ma za skutkować pojawieniem się pewnej, niezbyt silnej energii chwiejności termodynamicznej.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

W tych regionach GFS przewiduje wzrost energii potencjalnej konwekcji do około 300-1000 J/kg. Słabe warunki kinematyczne troposfery (przepływ poziomy powietrza na poziomach 700 i 500 hPa zaledwie do 6-10 m/s) przy niezbyt silnej chwiejności termodynamicznej będą powodować powstawanie pojedynczych komórek burzowych, podczas których należy się spodziewać przede wszystkim silniejszych, przelotnych opadów deszczu oraz lokalnie silniejszego wiatru (obecność pewnych warstw w troposferze z suchszym powietrzem), a także drobnego gradu. Miejscami, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, częściowo w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim oraz w województwie pomorskim GFS wylicza nieco silniejsze zbieżności wiatrów w dolnych dwóch kilometrach troposfery, na których poszczególne ośrodki burzowe mogą łączyć się w słabo zorganizowane struktury multikomórkowe / wielokomórkowe, jednak oprócz silnych opadów deszczu, nie powinny one stanowić większego zagrożenia. Zjawiska konwekcyjne będą przemieszczać się (choć niezbyt szybko) zgodnie z przepływem poziomym powietrza w swobodnej troposferze, tj. z zachodu na wschód, a ich największej ilości należy się spodziewać w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z kolei im bliżej godzin nocnych (szczególnie po 00:00 UTC), tym ośrodków generujących wyładowania atmosferyczne powinno być coraz mniej, zważywszy na coraz mniejszą energię MUCAPE oraz brak wyraźnych mechanizmów wspomagających procesy konwekcyjne.

Lokalnych komórek konwekcyjnych, generujących - obok przelotnych opadów deszczu oraz nieco silniejszych porywów wiatru - pojedyncze wyładowania atmosferyczne nie można wykluczyć także w Polsce centralnej i częściowo wschodniej (ostatnia aktualizacja modelu GFS z godziny 12Z "wlała" trochę energii CAPE także dla tych regionów), jednak, zważywszy na małe ryzyko ich wystąpienia (ok. 15%), obszary te nie zostają zaznaczone na mapie konwekcyjnej.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postśroda, 15 cze 2011, 00:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.06.2011, godz. 08:00 CEST do 16.06.2011, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Przez Polskę południowo-wschodnią w środę po południu będzie przemieszczać się słaby chłodny front atm. związany z niżem znad rejonu Zatoki Fińskiej. Na froncie i tuż przed nim spodziewana jest pewna, niezbyt duża, lokalnie umiarkowana chwiejność termodynamiczna. W strefie występowania chwiejności termodynamicznej nie spodziewamy się podwyższonych wartości czynników kinematycznych - przepływ poziomy powietrza w całym profilu troposfery będzie niewielki. Silniejszych wiatrów w środkowej i górnej troposferze spodziewamy się dopiero za frontem atmosferycznym, na północy kraju, gdzie nie ma szans na pojawienie się zjawisk burzowych.


OMÓWIENIE:

... Polska południowa i południowo-wschodnia ...

Po południu pod wpływem MUCAPE na poziomie ok. 500-1000 J/kg rozwiną się początkowo pojedyncze komórki konwekcyjne. Mocniejsze komórki dadzą lokalne burze, pozostałe - przelotne opady deszczu. Później ośrodki burzowe mogą łączyć się w niezbyt duże i niezorganizowane klastry. Nie przypuszczamy, aby burze pojawiły się masowo - prognozy numeryczne pokazują brak większego wspomagania procesu konwekcji. Najsilniejsze komórki burzowe pojawią się prawdopodobnie na obszarach górskich i podgórskich, gdzie w wielu miejscach może wystąpić wspomaganie konwekcji związane z orografią terenu. Brak znaczącego przepływu w troposferze może doprowadzić, że niektóre burze mogą być stacjonarne i z tego powodu mogą przynieść większe sumy opadowe, a w kilku przypadkach nawet lokalne podtopienia. Pod wieczór zjawiska burzowe osłabną, a w pierwszej części nocy powinny zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 16 cze 2011, 00:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 16.06.2011, godz. 08:00 CEST do 17.06.2011, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Polska w czwartek będzie znajdować się w ciepłym sektorze niżu z centrum nad Morzem Północnym będącego częścią rozległej depresji barycznej znad wschodniego Atlantyku. Nad obszar naszego kraju będzie napływać masa powietrza z południowo-zachodniej części Europy. Od zachodu będzie się zbliżał do Polski chłodny front atmosferyczny z występującą przed nim zatoką niżową. Powietrze będzie się cechować chwiejnością termodynamiczną i w związku z tym spodziewany jest rozwój zjawisk burzowych (zwłaszcza w strefie przedfrontowej, ale nie tylko).


OMÓWIENIE:

... Polska zachodnia ...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (SBCAPE do 750-1250 J/kg). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących w strefie przedfrontowej, prognozowany jest rozwój zjawisk konwekcyjnych w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Burze będą rozwijać się w środowisku umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s). Wieczorem możliwe jest utworzenie się klastra wielokomórkowego, który być może wejdzie do Polski z terytorium Niemiec. Niewykluczona jest też pojedyncza superkomórka burzowa. W czasie burz miejscami zagrożeniem może być ulewny opad deszczu (rejon potencjalnego klastra) oraz lokalnie opady gradu (do 2 cm średnicy). W godzinach nocnych strefa opadów i słabnących burz będzie przesuwać się wgłąb kraju.

... Pozostały rejon objęty możliwością burz ...

Na tym obszarze prognozuje się małą/umiarkowaną chwiejność. Brak wyraźnych czynników wspomagających rozwój konwekcji oznacza, że w ciągu dnia, w środowisku małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru, będą rozwijać się głównie pojedyncze komórki burzowe. Największe szanse rozwoju burz będą w rejonach górskich. Poza tym, ich występowanie będzie ograniczone.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 16 cze 2011, 23:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 17.06.2011, godz. 08:00 CEST do 18.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA dla Polski wschodniej, częściowo południowej zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, dużego gradu i niewielkiej możliwości wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

W ciągu dnia przez nasz kraj będzie przechodził chłodny front atmosferyczny. Za nim zdecydowanie napłynie chłodniejsze powietrze polarno morskie. W nocy z piątku na sobotę od południa będzie wkraczał ciepły front atmosferyczny.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

Na prognozowanym obszarze spodziewane są spore ilość chwiejności( SBCAPE od 1000 do 1500 J/kg), a w połączeniu z dość silnym poziomym przepływem powietrza burze mogą organizować się w większe struktur i zwiększy szanse na opad gradu. Prawdopodobnie pojawi się skręt wiatru( SRH 0-3 km do 100 m2/s2) zwłaszcza na północnym - wschodzie, dlatego nie można tam wykluczyć superkomórek. Do tego wszystkiego przewidywana jest spora wodność atmosfery do 36 mm. Również bardzo niski poziom kondensacji( LCL 600 - 1250 m) może sprzyjać pojawieniu się trąby powietrznej. W związku z dość dużym nasyceniem wilgoci w troposferze raczej nie spodziewamy się silnych porywów wiatru. Do tego na południu kraju przewidywana jest konwergencja, która wspomoże łączenie się zjawisk burzowych. Burze będą przemieszcza się dość szybko, dlatego też ze wschodniej Polski powinny odejść do po południa. Zjawiska konwekcyjne utrzymają się dłużej na południowym - wschodzie, jednak do nocy zanikną.

Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postsobota, 18 cze 2011, 01:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 18.06.2011, godz. 8:00 CEST do 19.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej, wschodniej, częściowo centralnej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej oraz silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Pogoda w Polsce będzie sterowana przez rozległy niż wraz z zatoką niżową, który się znajdzie nad Morzem Północnym. Nad naszym krajem w sobotę w ciągu dnia będzie przechodzić system frontów atmosferycznych. W pierwszej połowie dnia ciepły sektor układu niżowego wejdzie do znacznej części kraju, natomiast pod wieczór i w nocy będzie wypychany dość szybko przez chłodny front na wschód. W ciepłym sektorze układu niżowego spodziewana jest pewna chwiejność termodynamiczna, która przy nasilonym przepływie poziomym powietrza w troposferze może przyczynić się do powstania bardziej zorganizowanych struktur burzowych na terenie RP.


OMÓWIENIE:

... Obszar praktycznie całego kraju (oprócz Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej) ...

Model GFS pokazuje strefę umiarkowanie silnej chwiejności termodynamicznej w znacznej części Polski. Strefę chwiejności będzie od zachodu ograniczać chłodny front atm. Trudno jest osądzić dokładną wielkość MUCAPE, gdyż gradient w środkowej troposferze nie będzie zbyt duży - ok. 5,5 - 6 st.C/km. Jeśli model GFS zawyża temperaturę punktu rosy o ok. 2-3 st.C, co jest bardzo możliwe, maksymalne wartości CAPE mogą nie przekraczać 1000 J/kg. Burze spodziewane są zwłaszcza tam, gdzie będzie podwyższony gradient w środkowej troposferze i pojawi się silne wspomaganie konwekcji w dolnej warstwie troposfery w postaci stref głębokiej zbieżności wiatru. Przepływ w dolnej i środkowej troposferze będzie znaczący i będzie powodować pionowe uskoki wiatru DLS do ok. 20-25 m/s i LLS do 10-15 m/s. Dzięki tym wszystkim czynnikom spodziewamy się w znacznej części Polski lokalnych burz, które będą dość szybko przekształcać się w klastry burzowe. Największe ryzyko gwałtownych zjawisk burzowych jest we wschodniej i północno - wschodniej części Polski, gdzie prawdopodobnie późnym popołudniem przejdzie dość silny klaster burzowy. W klastrze może pojawić się linia szkwałowa, uwzględniając wiatr na poziomie 700 hPa ponad 15 m/s. Głównym zagrożeniem będą bardzo silne opady deszczu, uwzględniając bardzo dużą wodność troposfery (PW > 40 mm). Model GFS w Polsce północno - wschodniej w godzinach wieczornych prognozuje szczególnie silne natężenie opadów deszczu (sytuacja QPF bomb). Innymi, ale mniejszymi zagrożeniami podczas prognozowanych burz mogą być silne porywy wiatru, zwłaszcza w Polsce południowo - wschodniej i wschodniej. W tej części kraju z powodu dość dużych uskoków wiatru i w BL i niskiego LCL (ok. 500 - 800 m), nie da się wykluczyć trąby powietrznej.
Ostatecznie stopniem pierwszym zagrożenia obejmujemy praktycznie całą wschodnią część Polski. Na południu i częściowo w centrum RP, uwzględniając silne wspomaganie, lecz gorsze warunki termodynamiczne, stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany, ale lokalnych podtopień na skutek silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego nie da się wykluczyć. Burze w pierwszej połowie nocy zaczną opuszczać nasz kraj, przemieszczając się w stronę Litwy i Białorusi.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Czerwiec 2011

Postsobota, 18 cze 2011, 21:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 18.06.2011, godz. 8:00 CEST do 19.06.2011, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Nad Polskę za aktywnym, chłodnym frontem polarnym, którego obecność zaznaczy się jeszcze na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich RP napływać będzie świeża, polarnomorska masa powietrza znad zachodniej części Europy.


OMÓWIENIE:

…Polska północna, zachodnia i centralna…

Pod wpływem nasłonecznienia w wilgotnej i chłodnej masie powietrza nastąpi wzrost gradientu pionowego temperatury, zwłaszcza w dolnej jak i w środkowej troposferze, przekraczającego 6,5 – 7 K/km. Chwiejnej stratyfikacji sprzyjać także będzie spływ zimnego powietrza w środkowych partiach troposfery ( na 500 hPa -20 do -24 st). W związku z tym prognozowana jest energia chwiejności termodynamicznej (dla cząstki znad gruntu) rzędu 300-700 J/kg. Stosunkowo najdogodniejsze warunki dla rozwoju burz będą na zachodzie i północy kraju, gdzie będzie najpogodniej. Liczne ośrodki zaczną się rozwijać już przed południem ( brak warstw hamujących i dość niski poziom kondensacji ). W centrum kraju, w pierwszej części dnia utrudnieniem dla konwekcji będzie zachmurzenie warstwowe związane z odchodzącym frontem. Nie wyklucza się także rozwoju komórek na wschodzie i południowym wschodzie RP w godzinach popołudniowych, ale ze względu na zbyt duże zachmurzenie i słabszy gradient pionowy ta cześć kraju nie zostaje objęta prognozą burzową. Na ogół w środowisku nieco wzmożonego przepływu tworzyć się będą pojedyncze komórki i niewielkie multikomórki przemieszczające się dość szybko na wschód zgodnie z przepływem. Wiele komórek dawać będzie raczej niezbyt liczne wyładowania. ( LI około -2 st, temperatura równowagi -35, -45 st). Silniejsze komórki dawać mogą ponadto opady gradu do 2 cm średnicy i silniejsze porywy wiatru. Zjawiska burzowe zanikać będą tuż po zachodzie Słońca, najdłużej utrzymywać się mogą na północy i w centrum kraju. Nie wyklucza się wystąpienia niesuperkomórkowych trąb powietrznych ( waterspout, landspout) ze względu na podwyższone wartości 0-2km AGL MLCAPE.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Czerwiec 2011

Postniedziela, 19 cze 2011, 20:48

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.06.2011, godz. 8:00 CEST do 21.06.2011, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Polska znajduje się obecnie w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego, które pozostawił za sobą w ostatnich dniach front chłodny. Adwekcja chłodu w dolne warstwy atmosfery spowoduje nieznaczne zaostrzenie gradientów termicznych, które w połączeniu z pewną ilością wilgoci w warstwie granicznej zaowocują małą i umiarkowaną energią konwekcji, rzędu do 750/800 J/kg (SBCAPE). Obecne będą również uskoki wiatru w warstwie 0-6 km AGL, wynoszące ok 10 m/s. W takim środowisku na oznaczonym w prognozie obszarze rozwijać się mogą słabe burze niosące lokalnie silne opady deszczu oraz mocniejsze porywy wiatru. Komórki burzowe będą poruszać się dość szybko za sprawą dynamicznego przepływu w troposferze. Burze zaczną pojawiać się po południu i zanikać będą w godzinach wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2011

Postwtorek, 21 cze 2011, 00:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 21.06.2011, godz. 8:00 CEST do 22.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej Polski ze względu na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i trąby powietrznej.

We wtorek Polska nadal będzie znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia, między niżem znad Skandynawii, a wyżem znad Bałkanów. Na południu Polski oddziaływać będzie ciepły front atmosferyczny, z którym związane będą zjawiska burzowe. Dodatkowo tworzenie się burz będzie wspomagane przez napływ ciepłego powietrza z południowego-zachodu.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem ostrzeżenia…

Na terenie tym prognozuje się umiarkowaną chwiejność termodynamiczną rzędu 500-700 J/kg. Dodatkowo na tym obszarze będą dobre warunki kinematyczne. Dolny skręt prędkościowy wiatru (LLS) w warstwie 0-1 km wyniesie około 10 m/s, natomiast wartości DLS 0-6 km mogą przekroczyć miejscami 20-25 m/s. Dodatkowo w takich warunkach pojawi się uskok kierunkowy wiatru rzędu SRH = 150-200 m2/s2. Przy takich warunkach mogą tworzyć się szybko przemieszczające burze wielokomórkowe, a także superkomórki. Dosyć wysokie wartości DLS mogą miejscami przyczynić się do opadów gradu wielkości 2-4 cm. Warto dodać, że przy niskim LCL = 400-600 m oraz uskokach kierunkowych i prędkościowych wiatru nie wyklucza się możliwości powstania trąby powietrznej.

… Pozostały obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Na pozostałym obszarze prognozowana jest mała chwiejność termodynamiczna wielkości 200-300 J/kg, także i tutaj pojawią się dobre warunki kinematyczne: DLS 0-6 km = 20 m/s, SRH = 100-150 m2/s2. Przewiduje się, że powstaną tu burze, w których głównym zagrożeniem będzie silny i porywisty wiatr. Zjawiska konwekcyjne z całego terenu objętego ostrzeżeniem będą przemieszczać się w kierunkach wschodnich. Zjawiska burzowe powinny ustać późnym wieczorem.
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 572
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 19:13
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postwtorek, 21 cze 2011, 23:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 22.06.2011, godz. 08:00 CEST do 23.06.2011, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej ze względu na możliwość wystąpienia silnych / niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu, intensywnych opadów deszczu oraz ryzyka pojawienia się trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - wschodniej, południowej, centralnej oraz częściowo północno - wschodniej ze względu na możliwość wystąpienia opadów większego gradu i silnych porywów wiatru, a także intensywnych opadów deszczu.

Sytuacja synoptyczna:

W dniu jutrzejszym Polska znajdzie się po południowo wschodniej stronie długiej fali środkowo troposferycznej. W jej obrębie pojawi się bardzo intensywna i szybko przemieszczająca się fala krótka. Prognozy map dolnych ukazują pojawienie się bardzo dużego kontrastu temperatury oraz wyraźnej zatoki niżowej. Przed chłodnym frontem atmosferycznym rozciągającym się od północnych Niemiec po północną Hiszpanię, zgromadzi się duża ilość wilgoci. Jednakże najgwałtowniejsze zjawiska konwekcyjne spodziewane są na linii zbieżności związanej z zatoką niżową, która znajdować się będzie przed frontem. Z biegiem godzin przekształci się ona w płytki niż nad Bałtykiem. Spowoduje to pojawienie się znaczącego wspomagania konwekcji, oraz zwiększenia uskoków kierunkowych. Jednocześnie w strefie niestabilności, w całym pionowym profilu troposfery pojawi się bardzo silny przepływ.

Szczegółowy opis:


… Obszary objęte 2 stopniem zagrożenia… - … Polska zachodnia (Dolny Śląsk, Lubuskie, Zachodniopomorskie, część Wielkopolski, Kujawsko – Pomorskiego, Pomorskiego, Opolskie) …

Na godziny popołudniowe oraz wieczorne w tych regionach GFS prognozuje pojawienie się dużej chwiejności termodynamicznej (SBCAPE 1500 -2000 J/kg). Na całym obszarze pojawi się bardzo stromy kontrast termiczny ok. 7 K/km. W takich gorących i wilgotnych warunkach burze będą szybko się rozwijać. Wzdłuż zatoki niżowej pojawi się silna zbieżność wiatrów, co dodatkowo przyspieszy rozwój komórek burzowych. Obecność bardzo silnego przepływu powietrza, pokrycie się strefy konwekcji z prądem strumieniowym skutkować będzie pojawieniem się bardzo silnych uskoków wiatru (DLS 0-6 km AGL rzędu 20–30 m/s oraz LLS 0-1 km AGL 10 -20 m/s). Połączenie tych parametrów skutkować będzie bardzo gwałtownym rozwojem oraz organizacją burz. Sytuacja ta wskazuje no możliwość rozwoju dużego układu konwekcyjnego (MCS) podążającego wraz z zatoką niżową. Duża konwergencja sprawi że w układ ten prawdopodobnie wbudowana będzie linia szkwału. A więc prognozowane są bardzo silne porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Burza ta w bardzo szybkim tempie może przejść przez większość regionów kierując się na północny wschód, wschód. Za sprawą dużej wodność troposfery spodziewać się można gwałtownych ulew (na Pomorzu Zachodnim miejscami może spaść ponad 30 mm deszczu). Dodatkowo przed prognozowanym MCS pojawią się silne burze z rotującym prądem wstępującym. Te burze przynieść mogą opady dużego gradu, wielkość 3-4, miejscami 5 cm. Superkomórki także mogą dawać intensywne opady deszczu, oraz gwałtowne porywy wiatru. Na ich rozwój najlepsze warunki panować będą na Dolnym Śląsku. Pod wieczór szansa zwiększa się także w kolejnych regionach zaznaczonych drugim stopniem zagrożenia. Wraz z wkroczeniem do Polski zatoki niżowej, zwiększą się uskoki prędkościowe oraz kierunkowe. Niż dolny, który pojawi się wieczorem wywoła znaczące wspomaganie konwekcji. Tak dynamiczna sytuacja wskazuje na możliwość pojawienia się burz superkomórkowych z tornadami. Na taką możliwość wskazuje duży skręt wiatru: SRH 100-300 m^2/s^2 (w nocy wartości te mogą być dużo wyższe w rejonie Pomorza) oraz duża wilgotność w dolnej warstwie troposfery. Dodatkowo wieczorem, zwłaszcza w Lubuskim, pojawi się bardzo silny przepływ powietrza w dolnej troposferze (LLS 0-1 km nawet powyżej 20 m/s!). Wszystkie te parametry, wraz z brakiem silniejszego hamowania konwekcji, powodują wyliczanie przez model podwyższonych wartości STP. Prognoza tak musi więc zawierać wzmiankę o możliwości wystąpienia trąb powietrznych. Największe ryzyko na te zjawiska występować będzie w zachodnich regionach Dolnego Śląska, Lubuskiego, oraz na Pomorzu. Niestety, powodować mogą one duże zniszczenia.

... Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia ... - ... Polska południowa, częściowo centrum (województwo opolskie, śląskie, cz. łódzkie, małopolskie, cz. świętokrzyskie i podkarpackie) ...

... Godz. 12-18 UTC ....

Na godziny popołudniowe model GFS przewiduje w tych miejscach wzrost energii chwiejności termodynamicznej do około 700-1300 J/kg. Szczególnie największe ryzyko uformowania się zjawisk burzowych po południu istnieje w południowej części omawianego paragrafu, m.in. na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie w środkowej troposferze pojawi się sprzyjający w inicjacji konwekcji gradient pionowy temperatury osiągający przeszło 6 K/km, a także większa zawartość wilgoci w planetarnej warstwie granicznej, z czym wiązać się ma niezbyt wysoko \"zawieszony\" poziom kondensacji pary wodnej - ok. 1000-1300 metrów AGL MLLCL. Poza tym w tych miejscach pojawi się silniejszy przepływ poziomy powietrza w swobodnej troposferze, który dodatkowo będzie miał większą tendencję do skręcania w dolnych trzech kilometrach troposfery. Poszczególne ośrodki burzowe, pod wpływem DLS rzędu 15 m/s oraz SRH3 ok. 100-120 m2/s2 oraz obecności lokalnych, słabych stref dolno-troposferycznych zbieżności wiatrów, będą mogły organizować się w raczej niezbyt dobrze zorganizowane struktury wielokomórkowe, podczas których główne zagrożenie będzie stanowić silniejszy wiatr, ulewny deszcz oraz drobny grad. Miejscami nie można też wykluczyć uformowania się kilku burz z rotującymi prądami wstępującymi. Na trasie tego typu formacji konwekcyjnych istotnie wzrośnie ryzyko wystąpienia opadów gradu, którego średnica może osiągać ok. 1,5-2,5 (miejscami 3) cm. Warto jednak wspomnieć o obecności zjawiska fenowego na terenach górskich, które, zwłaszcza w regionach Polski południowej może w mniejszym lub większym stopniu przeszkodzić w rozwoju zjawisk burzowych, lecz ze względu na fakt możliwości powstania burz w silniejszych warunkach kinematycznych, pokrywających się dodatkowo ze zwiększoną energią potencjalną konwekcji, wydaje się być rozsądne wydanie 1. stopnia zagrożenia, nawet mimo pewnych wątpliwości.

... Od godz. 18-21 UTC ... ... (część Ziemi Opolskiej i Małopolskiej, Górny Śląsk, woj. łódzkie, częściowo świętokrzyskie, cz. mazowieckie, kujawsko - pomorskie, warmińsko - mazurskie) ...

Na ten okres czasowy model GFS przewiduje istotne nasilenie się przepływu poziomego powietrza w swobodnej troposferze. Na poziomie 700 hPa wiatr ma osiągać stałą prędkość około 15-25 m/s, z kolei na 500 hPa ok. 15-30 m/s. Przepływ ten pokryje się z podwyższoną energią MUCAPE, która według najnowszych prognoz ma osiągać ok. 500-1700 J/kg (im bliżej godzin nocnych, tym chwiejność będzie ograniczona do kilkuset J/kg). Dodatkowo pojawi się silny mechanizm wspomagający procesy konwekcyjne w postaci głębokiej, liniowej strefy zbieżności wiatrów w dolnej troposferze. Przewidujemy, iż nad te obszary dojdzie mezoskalowy system konwekcyjny znad południowo - zachodniej i zachodniej części RP. Prawdopodobnie będzie on miał formę wielokomórkowego klastra z wbudowaną linią szkwałową i - mimo nocnej pory - w dalszym ciągu może stanowić zagrożenie szkwałowymi wiatrami oraz ulewnymi opadami deszczu, jednak powinien być słabszy, a niżeli na zachodzie oraz południowym - zachodzie. Z tego względu w prognozie zostaje na ten moment uwzględniony 1. stopień zagrożenia. Jeśli jednak potencjalny układ burzowy w dalszym ciągu będzie stwarzać duże zagrożenie w omawianym paragrafie (konieczna będzie bieżąca obserwacja zdjęć satelitarnych oraz obrazów radarowych), wtedy konieczna może być aktualizacja prognozy do 2. stopnia, przynajmniej dla części regionów omawianego paragrafu.

MAPKA Z PROGNOZĄ :

Obrazek
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 23 cze 2011, 01:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.06.2011, godz. 8:00 CEST do 24.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. podkarpackiego i lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia lokalnych silnych opadów konwekcyjnych deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. lubuskiego i płn. części woj. dolnośląskiego z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu (do 2-3 cm w średnicy).

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Polska południowo-wschodnia będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego ciągnącego się od północnych Włoch po wschodnią Rosję. Na południowy wschód od tego frontu prognozowana jest nadal chwiejność termodynamiczna, ale już nie tak znacząca, jak dobę wcześniej w Polsce południowo-zachodniej. Do Polski zachodniej zacznie natomiast napływać o wiele chłodniejsza masa powietrza i tu również pojawi się chwiejność termodynamiczna. Według części prognoz spodziewany jest drugorzędowy chłodny front atm., który pod wieczór dotrze do zachodniej części naszego kraju. Nad Polską, mniej więcej od Górnego Śląska po Mazury prognozowana jest smuga przepływu na 500 hPa o prędkości do ok. 25 m/s, co będzie przynosić pionowe uskoki wiatru.


OMÓWIENIE:

... Podkarpacie, Lubelszczyzna ...

Prawdopodobne jest wystąpienie zjawisk burzowych, zwłaszcza wzdłuż wschodniej granicy w godzinach popołudniowych. Najpierw utworzą się pojedyncze komórki burzowe, które pod wpływem DLS do ok. 15 m/s i stref przyziemnej konwergencji będą się kastrować. Możliwe jest pojawianie się układu training storms, co może spowodować lokalne podtopienia. SRH 0-3 km może wynosić na Podkarpaciu do ok. 150-200 m2/s2, co może sprzyjać rozwojowi rotujących prądów wstępujących. 2-3 przypadki opadów gradu do ok. 3 cm. są niewykluczone.
Pod wieczór / wczesną nocą burze mogą objąć cały południowy wschód Polski, ale na ogół będą słabnąć. Nie da się wykluczyć lokalnych podtopień od konwekcyjnych opadów deszczu.

... Polska zachodnia ...

Wspomaganie pionowych ruchów powietrza oraz CAPE na poziomie ok. 400-600 J/kg powinny przynieść rozwój komórek burzowych. Wszystko wskazuje na to, że burze wejdą do Polski od Niemiec, ale nie wyklucza to rozwoju kolejnych komórek burzowych na terenie naszego kraju. DLS ponad 20 m/s powinien spowodować, że burze przybiorą postać niewielkich układów wielokomórkowych. Ponadto niektóre prądy wstępujące mogą rotować ... przez co kilka przypadków większego gradu (do 2-3 cm w średnicy) jest możliwe. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za burzami superkomórkowymi z większym gradem jest względnie niska izoterma zero (zdecydowanie poniżej poziomu 700 hPa). Największe ryzyko opadów większego gradu będzie na Ziemi Lubuskiej, gdzie CAPESHEAR będzie mieć największe wartości ... i tam stopień pierwszy zagrożenia w prognozie jest wskazany. Burze powinny zacząć zanikać we wczesnych godzinach nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 23 cze 2011, 22:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 24.06.2011, godz. 08:00 CEST do 25.06.2011, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

W piątek do Polski będzie płynąć z zachodu Europy chwiejna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W ciągu dnia, na skutek dziennego ogrzewania, wystąpi energia konwekcji rzędu 500 J/kg. W rezultacie, rozwiną się liczne komórki opadowe, które miejscami dadzą również burze. W czasie przechodzenia chmur Cb lokalnie zagrożeniem mogą być opady gradu (o średnicy 1-2 cm), zwłaszcza w północnej i zachodniej części Polski. Sprzyjać temu będzie relatywnie nisko położona izoterma zero. Najsilniejszy rozwój konwekcji przewidywany jest w ciągu dnia. W godzinach wieczornych powinno nastąpić stopniowe rozproszenie i zanik chmur konwekcyjnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Re: Czerwiec 2011

Postpiątek, 24 cze 2011, 22:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.06.2011, godz. 08:00 CEST do 26.06.2011, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Do Polski nadal będzie napływać powietrze polarnomorskie. Dzięki spływowi tak chłodnej masy zwiększy się gradient temperatury w warstwie 2-4 km AGL, który osiągnie do 7 st/km. Największe szanse na burze są na wschodzie kraju, gdzie chwiejność ma wynieść do 750 J/kg. Do tego dojdzie nisko położona izoterma zero od 1800 do 2200 m, dlatego burzę mogą przynieść opady gradu do 1 cm. Słaby przepływ w obszarze chwiejności będzie powodował, że komórki wolno będą się przemieszczać na wschód i południowy - wschód. Zjawiska konwekcyjne powinny zniknąć wieczorem.

Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Re: Czerwiec 2011

Postniedziela, 26 cze 2011, 12:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 26.06.2011, godz. 12:00 CEST do 27.06.2011, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Polską generalnie zalegać będzie masa powietrza polarnomorskiego, która nie będzie już zbytnio chwiejna. Masa ta będzie stopniowo wypierana przez ciepły front atmosferyczny, oraz nasuwający się układ wyżowy znad Niemiec. Wyjątkiem będą krańce północno-wschodniej Polski, gdzie po krawędzi wspomnianego układu napływać będzie jeszcze dość świeża polarna masa znad Bałtyku.


OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W ciągu dnia na skutek insolacji w napływającej, chłodnej masie powietrza, która nabrała nieco wilgoci nad Bałtykiem rozpocznie się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych, przybierające postać pojedynczych komórek. Komórki w środowisku równomiernego przepływu (10-15 m/s) przemieszczać się będą znad Obwodu Kaliningradzkiego. Wierzchołki chmur konwekcyjnych schładzać się będą do temperatury -25, -35 st przez co nie wyklucza się pojedynczych wyładowań. Komórki zanikną po zachodzie słońca.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2011

Postwtorek, 28 cze 2011, 15:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.06.2011, godz. 15:30 CEST do 29.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podkarpackiego, małopolskiego, częściowo podlaskiego i lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia lokalnych silnych opadów konwekcyjnych deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Polska jest na skraju rozległego niżu górnego znad Ukrainy. Po zachodniej stronie tego niżu znajduje się front okluzji, który powoli przemieszcza się ze wschodu wgłąb Polski. W strefie frontu atm. w różnych warstwach troposfery spodziewany jest dość spory przepływ poziomy powietrza z N/NE na S/SW.


OMÓWIENIE:

... Podlasie, Lubelszczyzna, woj. małopolskie i podkarpackie ...

Mimo dużego zachmurzenia w całym rejonie, komórki burzowe będą się tworzyć pod wpływem niezbyt silnej energii potencjalnej CAPE osiągającego lokalnie ok. 400-500 J/kg. Obecnie sporo komórek burzowych tworzy się w zachodniej części Białorusi. Te komórki będą szły na południe i południowy zachód, w kierunku Polski południowo-wschodniej. Ponieważ przepływ poziomy mas powietrza odbywa się wzdłuż frontu okluzji, może dojść do zjawiska training storms, co się może skończyć podtopieniami. Ryzyko dużych opadów deszczu wynika również z dużej wodności troposfery w rejonie, a w rejonach górskich z powodu zjawiska odwrotnego fenu. Komórki burzowe mogą trwać w Polsce południowo-wschodniej nawet w nocy, uwzględniając dość silne wspomaganie wielkoskalowych ruchów wznoszących w troposferze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 271
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:19
 • Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
 • Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
 • Numer GG: 13884251

Re: Czerwiec 2011

Postwtorek, 28 cze 2011, 21:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.06.2011, godz. 08:00 CEST do 30.06.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz częściowo świętokrzyskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów konwekcyjnych deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższych godzin Polska znajdować się będzie pod wpływem rozległego niżu górnego z centrum nad Morzem Czarnym. Z układem tym związany jest system frontów atmosferycznych, znajdujący się w późnej fazie rozwoju, dzięki czemu zdążył się uformować front okluzji, który przynosi głównie obfite wielkoskalowe opady deszczu. Napływ wilgotnej i chwiejnej masy znad Morza Czarnego w pobliże strefy frontowej spowoduje znaczne nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, co w połączeniu z adwekcją dodatniej wirowości na fali środkowotroposferycznej związanej z niżem, zainicjuje zjawiska konwekcyjne w czasie trwania prognozy. Masa powietrza pochodzenia czarnomorskiego zawsze niesie bardzo dużą ilosć wilgoci co stanowi przyczynę wyjątkowo obfitych opadów deszczu (tym bardziej dotkliwych przy małej dynamice w troposferze).

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia (Podlasie, Warmia i Mazury, Mazowsze, woj. łódzkie i świętokrzyskie)...

W strefie bezpośrednio graniczącej z frontem okluzji wystąpi umiarkowana chwiejność termodynamiczna przekraczająca nieznacznie 1000 J/kg MLCAPE. CAPE mierzone z powierzchni będzie wiele większe, jednak słabe nasłonecznienie spowoduje obniżenie wiarygodnosci tego parametru. Dynamika w atmosferze będzie niewielka, uskoki wiatru w warstwie 0-6 km AGL nie przekroczą 10 m/s. Taką wartość osiągną jedynie przy wschodniej granicy obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia. Gradienty temperaturowe będą strome jedynie w dolnej troposferze za sprawą dużej adwekcji wilgoci (punkty rosy na północy kraju mogą osiągać ok 20 stopni). Przy słabej dynamice i małym nasłonecznieniu główną rolę w procesie powstawania chmur burzowych odegra wspomaganie w postaci adwekcji pola dodatniej wirowości, związanej z płytką zatoką niżową. Burze powstawać będą jako chmury Cb wbudowanie w deszczowe chmury warstwowe, niosące opad wielkoskalowy. Bardzo duża wodność atmosfery rzędu do 40 mm (PWater) spowoduje realne zagrożenie intensywnymi opadami deszczu, zarówno ciągłymi jak i typu konwekcyjnego. Burze mogą formować się w strefie zachmurzenia już od godzin przedpołudniowych i zanikną dopiero późnym wieczorem bądź w nocy. Zjawiska burzowe powinny obfitować w wyładowania atmosferyczne za sprawą niskiej temperatury wierzchołków chmur. Biorąc pod uwagę prognozowane duże sumy opadów (dodatkowo zwiększanych przez opady konwekcyjne) nie wyklucza się w razie potrzeby aktualizacji prognozy do drugiego stopnia zagrożenia.

...Pozostały obszar objęty możliwością powstania burz...

Niewielka chwiejność i słaba dynamika poza frontem okluzji może okazać się niewystarczającym czynnikiem do rozwoju burz. Jednakże biorąc pod uwagę bardzo silne wspomaganie ruchów pionowych, prognozowane na zatoce niżowej, nie wykluczone jest powstanie w tych rejonach słabo zorganizowanych komórek burzowych, które mogą lokalnie spowodować wystąpienie nawalnych opadów konwekcyjnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2011

Postczwartek, 30 cze 2011, 00:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 30.06.2011, godz. 08:00 CEST do 01.07.2011, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu umiarkowanych opadów deszczu i gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek Polska będzie znajdować się w zatoce niskiego ciśnienia, jednak od zachodu wkraczać powoli zacznie chłodny front atmosferyczny należący do niżu znad Skandynawii. To właśnie on będzie głównym sprawcą zjawisk burzowych nad obszarem Polski. Obecność zatoki niżowej przyczyni się do powstania zbieżności wiatru w dolnej troposferze co sprzyjać będzie rozwojowi burz. Duża wodność troposfery przy takim układzie barycznym może doprowadzić do lokalnych ulew powodując podtopienia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

Na obszarze objętym drugim stopniem ostrzeżenia (wschodnia część Dolnego Śląska, Opolszczyzna) przewiduje się umiarkowaną chwiejność termodynamiczną rzędu 800-1200 J/kg, dosyć dużą wodność w troposferze gdzie PW może wynieść do 40 mm. Obszar dużej wodności będzie pokrywał się w dużej mierze z obszarem występowania chwiejności atmosfery co przyczyni się do powstania burz, w którym głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu do 30-50 mm. W obszarach podgórskich i górskich nie wykluczone jest, że opady wyniosą nawet do 80-100 mm. Dodatkowo występowanie na tym obszarze strefy zbieżności wiatru oraz słabej dynamiki w troposferze, która to przełoży się na wolne przemieszczanie burz i wzmocni przez to natężenie opadów. Burze nie powinny organizować się w większe struktury, jednak nie wyklucza się głównie w województwie dolnośląskim i opolskim powstania superkomórek burzowych. Burze będą przemieszczać się z północnego-wschodu i północy na południe. Nie wyklucza się również słabego opadu gradu do 2 cm.
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Warunki na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia będą bardzo zbliżone do obszaru z 2 stopniem zagrożenia. Różnica będzie polegała jedynie na niższych wartościach parametrów konwekcyjnych. Na obszarze tym prognozowana jest chwiejność rzędu 500-1000 J/kg, słaba dynamika oraz umiarkowana wodność atmosfery do 30 mm. Takie warunki również powodować będą powstanie burz, które będą nieść duże sumy opadowe do około 20-40 mm. Nie wykluczone są lokalnie opady gradu do 2 cm.
… Pozostały obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze prognozuje się małą i umiarkowaną chwiejność do 300-800 J/kg. Możliwość powstania burz w tym obszarze jest dosyć mała, a największa na zachodzie Polski. Mogą powstać pojedyncze burze przemieszczające się z północnego-wschodu i północy na południe. Zjawiska burzowe powinny ustać w pierwszej połowie nocy.
MAPKA Z PROGNOZĄ

Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron