Teraz jest wtorek, 26 mar 2019, 02:30


Sierpień 2015

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Sierpień 2015

Postponiedziałek, 3 sie 2015, 00:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.2015 godz. 08:00 CEST do 04.08.2015, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu znad Europy wschodniej. Nad obszar Polski napływać będzie ciepłe powietrze z południowo-zachodniej części kontynentu. Temperatura na powierzchni izobarycznej 850 hPa osiągnie od 16-18°C na południowym wschodzie kraju do 12°C na północy. Na południu Polski powietrze będzie się charakteryzować podwyższoną zawartością pary wodnej, stąd lokalnie wystąpią opady i burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

W zaznaczonym obszarze będą występować warunki powodujące powstawanie opadów konwekcyjnych i burz. Głównym czynnikiem powodującym rozwój burz będzie orografia terenu, stąd burze będą występować przede wszystkim na obszarach górskich, choć nie można ich całkowicie wykluczyć również na północ od gór, między innymi na obszarach wyżynnych. Ze względu na niesprzyjające warunki kinematyczne, burze będą mieć charakter przeważnie pojedynczych komórek bądź łączyć się w niewielkie formacje wielokomórkowe i klastry. Pomimo tego, przy dość wysokiej chwiejności termodynamicznej (SBCAPE do 900-1400 J/kg, LI do -4/-6°C) burze mogą charakteryzować się podwyższoną aktywnością elektryczną (co w górach jest dość groźne). Chmury cumulonimbus będą przemieszczać się niezbyt szybko, stąd (przy dość znacznej zawartości wody – PW do 35-38mm) lokalnie sumy opadów mogą dochodzić do 20-30mm, ale przeważnie nie powinny przekraczać 15-20mm. Miejscami może spaść drobny grad. Burze zaczną zanikać wieczorem, choć lokalnie nadal mogą występować.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2015

Postwtorek, 4 sie 2015, 14:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2015, godz. 15:00 CEST do 05.08.2015 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj we wtorek znajdować się będzie w zasięgu słabego wyżu z centrum nad Estonią. Od zachodniej Europy wkraczać będzie bruzda niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna spowoduję że do Polski napłynie powietrze zwrotnikowe. Do tego z zachodu w kierunku wschodnim przesuwać się będzie strefa ze zbieżnością wiatrów, na której pojawi się więcej wilgoci, co skutkować będzie opadami konwekcyjnymi i burzami.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na zaznaczonym obszarze naszego kraju spodziewamy się słabych/umiarkowanych burz. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (CAPE 200 – 600 J/kg, LI -2 °C). Więcej komórek burzowych pojawi się w górach, ze względu na orografię terenu, która wspomoże ich rozwój oraz na strefie zbieżności wiatrów. Z uwagi na brak warunków kinematycznych, burze przemieszczać się będą wolno, co grozić będzie lokalnymi podtopieniami. Burze mogą trwać do godzin porannych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postwtorek, 4 sie 2015, 23:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.08.2015 godz. 08:00 CEST do 06.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. kujawsko-pomorskiego, centralnej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych (lokalnie niszczących) porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę znaczna cześć Polski zostanie w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Ciepłe powietrze polarne morskie wkroczy za słabym frontem atmosferycznym do zachodniej i północno-zachodniej części Polski. Front oddzielający dwie masy powietrzne, przesuwając się w kierunku wschodnim, będzie jednak ulegać dezintegracji, aż w końcu zaniknie. Przed frontem prognozowana jest jednak liniowa strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze, gdzie dojdzie do nagromadzenia się wilgoci i tu pojawi się umiarkowana chwiejność troposfery. Strefa ta będzie ciągnąć się mniej więcej od Zatoki Gdańskiej przez centrum kraju po pogranicze woj. podkarpackiego i małopolskiego. W tej strefie rozwiną się pojedyncze, krótkotrwałe i niezorganizowane komórki burzowe, które jednak w początkowym i dojrzałym stadium rozwoju mogą być silne i dawać groźne zjawiska atmosferyczne.

OMÓWIENIE

… od Zatoki Gdańskiej przez centrum kraju po południe i południowy-wschód …

Pod wpływem energii CAPE punktowo osiągającej 1500-2000 J/kg, w ciągu dnia, wzdłuż strefy zbieżności wiatru znajdującej się w dolnej partii troposfery, będą się rozwijać pojedyncze, krótkotrwałe komórki burzowe, które lokalnie mogą się łączyć i przybierać postać niezorganizowanych klastrów burzowych. W godzinach popołudniowych każda z powstałych komórek będzie nieść ze sobą ryzyko gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które jednak będą występować bardzo lokalnie. Głównym zagrożeniem – z uwagi na dość wysoki poziom LCL i suchsze warstwy powietrza w środkowej troposferze – będą silne, a nawet niszczące porywy wiatru. Kilka znaczących zjawisk downburst jest w okresie ważności prognozy na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia prognozowanych. Ponadto, z uwagi na bardzo słaby przepływ powietrza w całym pionowym profilu troposfery komórki burzowe będą niemal stacjonarne, co przy wartościach PW lokalnie powyżej 35 mm może skutkować podtopieniami, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich. Grad w najsilniejszych burzach pulsacyjnych również jest prognozowany – jego średnica może osiągać 2-3 cm. Pod wieczór i w pierwszej części nocy burze mogą występować nadal, jednak nie powinny mieć już tak gwałtownego i dynamicznego przebiegu, jak burze powstające w godzinach popołudniowych.

… Dolny Śląsk i Opolszczyzna …

CAPE w tych rejonach może wynieść 500-1000 J/kg, zwłaszcza w woj. opolskim. W ciągu dnia strefa chwiejności będzie powoli się przemieszczać na wschód. Po południu na terenach górskich i podgórskich omawianych województw, pod wpływem wspomagania orograficznego, może rozwinąć się kilka komórek konwekcyjnych z opadami deszczu. Nie wyklucza się słabych, krótkotrwałych burz. Pod wieczór burze i opady konwekcyjne powinny zaniknąć.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2015

Postczwartek, 6 sie 2015, 08:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.08.2015 godz. 09:00 CEST do 07.08.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek, Polska znajdzie się pod wpływem strefy podwyższonego ciśnienia. Od południowego-zachodu napływa gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, w której temperatury lokalnie przekraczają 35 stopni Celsjusza. Głównie w górach, dzięki wspomaganiu orograficznemu, będą tworzyć się burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonych regionach prognozowana jest wartość energii CAPE na poziomie 200 – 700 J/kg. Niewielkie zróżnicowanie ciśnienia nad naszym krajem i okolicach sprawi, że warunki kinematyczne nie będą sprzyjać intensyfikacji zjawisk konwekcyjnych (DLS < 10m/s). Spore niedosyty wilgoci w troposferze i wysoki poziom kondensacji utrudnią inicjację komórek konwekcyjnych. Dlatego burze będą możliwe głównie nad obszarami górskimi. Podczas ich trwania należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu i silniejszych porywów wiatru. Pierwsze burze powinny się pojawić w godzinach popołudniowych, a zaniku konwekcji należy się spodziewać wieczorem lub wczesną nocą.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2015

Postczwartek, 6 sie 2015, 21:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.08.2015 godz. 08:00 CEST do 08.08.2015, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek do Polski w dalszym ciągu będzie napływać gorące powietrze zwrotnikowe, co oznacza kontynuację upałów. W niektórych rejonach, za sprawą zwiększonej zawartości pary wodnej w masie zwrotnikowej, pojawi się pewna chwiejność termodynamiczna. Stąd miejscami nie można wykluczyć przelotnych opadów oraz burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 300-700 J/kg, LI od -2 do -4). Rozwijać się mogą przede wszystkim pojedyncze komórki, a na północy Polski (za sprawą podwyższonych uskoków wiatru i konwergencji) niewykluczone też multikomórki. Burze lokalnie mogą przynosić ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru. Ze względu na wysoki poziom kondensacji rozwój burz będzie bardzo ograniczony. W ciągu dnia lokalne burze mogą się pojawić przede wszystkim w rejonach górskich i podgórskich. Istnieje też dość niskie prawdopodobieństwo wystąpienia burz na północy i zachodzie kraju. Na Pomorzu konwekcja może występować także w godzinach nocnych.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postsobota, 8 sie 2015, 01:11

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2015 godz. 08:00 CEST do 09.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych, nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Nad Polskę napłynęła upalna, zwrotnikowa masa powietrza. Od północnego zachodu, nad Niemcami, granicę tej masy będzie stanowić chłodny front atmosferyczny niżu znad północnej części Płw. Skandynawskiego. W całym profilu pionowym troposfery przepływ powietrza nad Polską i jej okolicami będzie odbywać się z niezbyt dużą prędkością, co będzie przyczyną małych wartości większości wskaźników kinematycznych na przeważającym obszarze kraju.

OMÓWIENIE

… północny zachód i zachód kraju …

Początkowo, w ciągu dnia, nie przewiduje się rozwoju zjawisk konwekcyjnych, pomimo CAPE przekraczającego 1500-2000 J/kg. Pod wieczór i w nocy, wzdłuż strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze, pojawią się ośrodki burzowe, miejscami, pomimo niewielkich lub nieznacznie podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych, dość silne. DLS do 12-18 m/s może powodować łączenie się ośrodków burzowych w klastry. Niektóre komórki burzowe mogą trwać ponad godzinę. Nie wyklucza się rozwinięcia 1-2 umiarkowanie silnych burz superkomórkowych. Najsilniejsze ośrodki burzowe mogą przynosić opady gradu (do ok. 3 cm w średnicy), a także silny i porywisty wiatr. Wolne przemieszczanie się ośrodków burzowych i PW przekraczające 35 mm sprawią, że największym zagrożeniem ze strony burz w tej części Polski będzie nadmierny opad deszczu powodujący podtopienia.

… południowa część kraju …

W ciągu dnia, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich, może dojść do rozwoju bardziej rozbudowanych chmur kłębiastych przynoszących krótkotrwałe opady deszczu i typowe burze termiczne, powstające również za sprawą wspomagania orograficznego konwekcji. Nie wyklucza się 1-2 przypadków silniejszych burz pulsacyjnych z silnym wiatrem, nawalnym deszczem i opadem drobnego gradu, jednak na ogół burze te powinny być słabe. Większość burz powinno zaniknąć wczesną nocą, choć z uwagi na znaczną wilgotność względną na poziomie 700 hPa i MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg, niektóre komórki mogą tworzyć się także w ciągu nocy.

… pozostała część kraju …

Część modeli delikatnie sygnalizuje możliwość rozwinięcia się kilku – kilkunastu słabych ośrodków burzowych wieczorem i w nocy w wielu miejscach centralnej i północnej części Polski. Burze te będą mogły występować również w godzinach porannych. Ryzyko burz wydaje się mocno ograniczone, choć wilgotność poziomu izobarycznego 700 hPa będzie duża i bardzo duża (powyżej 80%). Ponadto wieczorem i w nocy się energia MUCAPE osiągająca maksymalnie kilkaset J/kg. W związku z powyższym pojedyncze, niezorganizowane i krótkotrwałe ośrodki burzowe będą miały możliwość rozwoju także w godzinach nocnych. Z uwagi na uniesiony tryb konwekcji, burze te będą dość słabe.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2015

Postniedziela, 9 sie 2015, 00:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2015 godz. 08:00 CEST do 10.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej głównie z powodu wystąpienia silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu i opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę, z północnego-wschodu na południowy-zachód naszego kraju będzie rozciągać się strefa obniżonego ciśnienia, w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Oddziela on bardzo gorącą, zwrotnikową masę powietrza, znajdującą się na południe od frontu i chłodniejsze powietrze polarnomorskie zlokalizowane na północ od niego. W strefie przyfrontowej dojdzie do nagromadzenia pary wodnej, dlatego należy spodziewać się wystąpienia zjawisk konwekcyjnych.

OMÓWIENIE:

...Polska północno-wschodnia...

Wg. modeli numerycznych na tym obszarze wystąpią najkorzystniejsze warunki zarówno do inicjacji zjawisk konwekcyjnych, jak i do ich intensyfikacji. Parametry termodynamiczne na poziomie CAPE 500-2000 J/kg, LI do -6. Obecność płytkiego niżu spowoduje wzrost poziomego przepływu powietrza, co będzie skutkowało podwyższonymi wartościami uskoków wiatru (DLS 10-18 m/s, SRH 50-200 m2/s2). Temperatura przekraczająca 30 C spowoduje podniesienie poziomu kondensacji LCL 1000-2000 m. Mimo, iż w wyższych partiach troposfery zaznaczą swoją obecność suche warstwy, to całkowita wodność będzie się mieścić w przedziale PW 30-40mm. W inicjacji konwekcji powinna pomóc przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, być może także i sam front. Dodatkowego wspomagania w tym regionie można się spodziewać za sprawą wznoszenia quasi-geostroficznego. W takich warunkach, należy spodziewać się wystąpienia burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne. Nie wyklucza się powstania struktur zorganizowanych w postaci układu/ów MCS, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru, związanych ze zjawiskiem microburst (suche warstwy, wysoki LCL, parametr delta theta-e do 20), intensywnych opadów deszczu, a także opadów dużego gradu. Szansa na grad będzie jednak większa w przypadku powstania superkomórek, w których będzie on mógł dochodzić do nawet +5 cm średnicy. W superkomórakach również należy liczyć się z silnym wiatrem. Najintensywniejsze zjawiska powinny wystąpić popołudniu i wieczorem.

… Pozostały obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Generalnie mniejsza chwiejność (CAPE do 1500 J/kg), a także zdecydowanie mniejszy przepływ powietrza (DLS < 10 m/s) powinny skutkować mniejsza intensywnością burz, jednak w dalszym ciągu wysoki LCL i suche warstwy w troposferze mogą doprowadzić do powstawania zjawisk typu microburst. Podobnie jak w północno-wschodniej Polsce tak i tu burze powinny powstawać głównie na przedfrontowej zbieżności wiatru. Jednak nie powinny być tutaj aż tak liczne. Największa aktywność burz prognozowana jest na godziny wieczorne i pierwszą część nocy. Oprócz silnego wiatru, ze względu na słaby przepływ, należy się liczyć z większymi sumami opadowymi. Nie wyklucza się opadów gradu do 2-3 cm średnicy.

Dokładna lokalizacja wystąpienia zjawisk nie jest znana, ze względu na rozbieżności modeli numerycznych co do umiejscowienia strefy frontowej.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2015

Postniedziela, 9 sie 2015, 21:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2015 godz. 08:00 CEST do 11.08.2015, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek północna część Polski dostanie się pod wpływ wyżu znad Bałtyku i będzie tam napływać polarnomorska masa powietrza, natomiast na południu wciąż ma zalegać powietrze zwrotnikowe. Na obszarze Polski południowej, zachodniej i częściowo centralnej znajdzie się mało aktywny, quasi-stacjonarny front atmosferyczny, który będzie rozdzielał te dwie masy powietrza. Dość wysoka zawartość pary wodnej przed frontem i w strefie frontowej przyczyni się do wystąpienia chwiejności termodynamicznej, co oznacza możliwość rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg, LI od -3 do -5). Konwekcja będzie zachodzić w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru (DLS<10 m/s) i możliwy jest rozwój przede wszystkim pojedynczych, zwykłych komórek burzowych. Wysoki poziom kondensacji oraz górny wyż będą czynnikami ograniczającymi liczność ośrodków burzowych, jednak miejscami chmury Cb mogą przynosić ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru. Biorąc pod uwagę powolny ruch komórek burzowych nie można wykluczyć lokalnych podtopień spowodowanych ulewami, ale ze względu na prawdopodobnie niskie pokrycie obszarowe burz pierwszy stopień zagrożenia nie zostaje wydany. Burze możliwe są przede wszystkim popołudniu i wieczorem, ale na zachodzie kraju (gdzie front nabierze cech frontu ciepłego) niewykluczone są także w nocy.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postwtorek, 11 sie 2015, 00:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2015 godz. 08:00 CEST do 12.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej części kraju głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia porywistego wiatru, opadów większego gradu i ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się w zwrotnikowej masie powietrza, na peryferiach rozległego wyżu znad północno-wschodniej części Europy. Bardzo mały gradient baryczny skutkuje słabym przepływem powietrza, nie tylko w dolnych partiach troposfery, ale także wyżej. Wskaźniki kinematyczne mają bardzo małe wartości. W godzinach popołudniowych pod wpływem narastającej energii CAPE i lokalnych stref zbieżności wiatru tworzą się komórki burzowe, które czasami przynoszą gwałtowne zjawiska burzowe występujące jednak na niewielkich obszarach.

OMÓWIENIE

… obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością wystąpienia burz …

W godzinach popołudniowych rozpocznie się rozwój zachmurzenia konwekcyjnego, zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju. CAPE ma osiągać wartości z przedziału 1500-2000 J/kg, zwłaszcza w dzielnicach zachodnich kraju. Komórki burzowe będą się tworzyć w miejscach występowania mechanizmów wspomagających rozwój konwekcji, czyli w strefach zbieżności wiatru w dolnej troposferze, a także w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, gdzie duże znaczenie będzie mieć orografia terenu. Burze będą krótkotrwałe, ale lokalnie mogą mieć gwałtowny przebieg. Podczas najsilniejszych burz może pojawić się porywisty wiatr i większy grad (do ok. 3 cm w średnicy). Nie wyklucza się dużych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia. W godzinach wieczornych i wczesną nocą nie wyklucza się powstania klastra burz przechodzącego przez woj. zachodniopomorskie i pomorskie, gdzie pojawi się większe pionowe ścianie wiatru DLS, dochodzące w tych województwach do ok. 15 m/s. Ogólnie, burze pod wieczór i w pierwszej części nocy w większości powinny zaniknąć, za wyjątkiem północno-zachodniej części kraju, gdzie mogą potrwać dłużej. W tej części kraju również nie wyklucza się wystąpienia obfitych opadów powodujących podtopienia. Ostatecznie, stopień pierwszy zagrożenia zostaje wydany dla tych rejonów Polski, w których istnieje największe zagrożenie ze strony gwałtownych burz pulsacyjnych, a także dla północno-zachodniej części kraju – z uwagi na możliwy klaster burz.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2015

Postśroda, 12 sie 2015, 22:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.08.2015 godz. 08:00 CEST do 14.08.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek nad znaczną częścią Europy dominować będą wyże. W północnej Polsce na pogodę zacznie wpływać wyż znad Skandynawii. Jednocześnie przez nasz kraj będzie przechodzić słaby, chłodny front atmosferyczny, który w północnych regionach kraju przyniesie chłodniejsze, choć i tak ciepłe powietrze polarnomorskie. Na południe od frontu nadal zalegać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, w którym będą mogły rozwijać się burze.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz...

W ciągu dnia, należy spodziewać się wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji CAPE do 1000 J/kg. Brak dynamicznych ośrodków niżowych w okolicach naszego kraju, będzie skutkował niewielkim poziomym przepływem mas powietrza, dlatego parametry takie jak DLS wyniosą mniej niż 10 m/s. W związku z tym, powstałe ośrodki burzowe nie będą się szybko przemieszczać. Wysoka temperatura przyczyni się do podwyższenia poziomu kondensacji do 2-3 km, co będzie skutkowało ograniczeniem możliwości inicjacji konwekcji. Na tej podstawie przewiduje się powstanie głównie pojedynczych komórek burzowych, które będą cechowały się niewielką prędkością przemieszczania. Na ich drodze możliwe będą silne porywy wiatru, a także intensywne opady deszczu, które będą mogły trwać nieco dłużej niż zazwyczaj podczas tego typu zjawisk. Burze mogą występować zarówno w dzień jak i w nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postczwartek, 13 sie 2015, 23:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2015, godz. 8:00CEST do 15.08.2015 godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdować się będzie pod wpływem wyżu znad Skandynawii, stopniowo oddziaływać na pogodę nad krajem zacznie również niż znad Europy zachodniej. W ciągu dnia większość terytorium znajdzie się w obszarze stabilnej masy powietrza o nieco niższej temperatury niż w ostatnim czasie (a więc poniżej 30°C), niemniej jednak od zachodu ponownie zacznie napływać masa gorącego powietrza o temperaturze dochodzącej do 21°C na powierzchni izobarycznej 850hPa i nocą chwiejna masa powietrza obejmie zachodnią Polskę.


OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

Dzień 14.08.2015

W ciągu dnia burze będą rozwijać się na południu i południowym zachodzie kraju, szczególnie na obszarach górskich i podgórskich, choć nie można też wykluczyć powstania izolowanych burz w pewnym oddaleniu od obszarów górskich. Rozwój głębokiej konwekcji będzie jednak ograniczany przez dość niską wilgotność względną. Niemniej jednak wzdłuż południowych granic chwiejność (SBCAPE) będzie sięgać 1000-1200 J/kg, zaś LI spadnie do -3/-4°C. Przy dość znaczącej wodności atmosfery (PW do 32-35mm) i znikomym przepływie powietrza, burze będą przynosić miejscowe, intensywne opady deszczu; sumy opadów przeważnie będą sięgać 10-20mm, choć lokalnie możliwe są nieco większe wartości. W silniejszych komórkach burzowych możliwe są również opady drobnego gradu (do 1-1,5cm). Ponadto mając na uwadze niedosyty wilgoci w atmosferze nie można wykluczyć, że lokalnie burze będą generować porywisty wiatr, dochodzący do 65-80km/h, co może się kwalifikować na pierwszy stopień zagrożenia. Burze mogą mieć charakter pulsacyjny, więc możliwe będą sytuacje, gdy w jednej miejscowości burza będzie dość silna, zaś później szybko osłabnie.

Wieczór i noc 14/15.08.2015

Wieczorem nad Polską zachodnią i południowo zachodnią obecna będzie już strefa chwiejności, która nasunie się znad Niemiec, zaś później nad Polskę dotrze również strefa zbieżności wiatru. W tej sytuacji, przy wspomaganiu procesów konwekcyjnych (obecność strefy wznoszenia) i ciągle sprzyjających warunkach termodynamicznych (MUCAPE do 500-800J/kg) będą powstawać komórki burzowe, charakteryzujące się lokalnie zwiększoną aktywnością elektryczną oraz ulewnymi opadami deszczu do 10-30mm (nadal wysokie PW do 38mm). Burze będą mieć tendencję do łączenia się w niewielkie klastry, które będą się stopniowo przemieszczać w kierunkach północnych. Miejscami, ze względu na podwyższone SRH0-3km powyżej 150-200m2/s2, burze miejscami mogą mieć gwałtowniejszy przebieg i przynosić również drobny grad i porywy wiatru do 80km/h, co może powodować lokalne szkody. Zjawiska burzowe w zachodniej części Polski mogą występować miejscami aż do rana, słabnąc jednak w drugiej części nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postpiątek, 14 sie 2015, 20:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.08.2015, godz. 08:00 CEST do 16.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - zachodniej, zachodniej oraz północno – zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, mogących doprowadzać do podtopień i zalań, opadów dużego gradu (możliwe przypadki do 3-3,5 cm, lokalnie 4 cm), a także silnych i bardzo silnych porywów wiatru (zjawiska downburst).

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej i częściowo środkowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów gradu, a także silnych i bardzo silnych porywów wiatru (zjawiska downburst).


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W rejonie Islandii będzie umiejscowiony dość głęboki układ niskiego ciśnienia stanowiący główną część rozległej bruzdy niżowej ze strefą przebiegającą od północno - zachodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego, przez Europę Środkową, aż po Bałkany i Morze Śródziemne. Nad Polską znajdzie się ciepły front atmosferyczny z wyraźnym, gorącym i wilgotnym sektorem powietrza. Szczególnie sporo wilgoci nagromadzi się przed quasi-stacjonarnym, chłodnym frontem, wzdłuż silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze.


OMÓWIENIE:

… Południowy – zachód, zachód, północny - zachód …

W ciągu dnia wyliczenia modelu GFS wskazują na istotne zwiększenie się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną; SBCAPE może wzrosnąć do 1000-2000 J/kg. Kluczowym czynnikiem napędzającym silną inicjację burz będzie strefa dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, wzdłuż której nastąpi znaczna akumulacja wilgoci, zwłaszcza w dolnej części środkowej troposfery (wysokość izobaryczna 700 hPa). Południkowo ułożony przepływ powietrza w środkowych warstwach troposfery, dodatkowo mający tendencję do wyraźnej zmiany kierunku i prędkości wraz z wysokością w warstwie 0-3 km (szczególnie w pobliżu zachodniej części osi silnej zbieżności; prognozowane SRH3 do 100-300 m2/s2, Shear 0-3 km do 10-13 m/s) może zapewnić wzmocniony potencjał do uformowania się kilku superkomórek burzowych, podczas których największym zagrożeniem będą opady gradu o średnicy do 2,5-4 centymetrów, ulewne i nawalne opady deszczu oraz bardzo silne / niszczące porywy wiatru związane ze zjawiskami downburst. Obecność głębszych warstw niestabilnego, wymieszanego powietrza w dolnych 5 kilometrach troposfery będzie sprzyjać istotnemu zagrożeniu wiatrowemu również w trakcie powstania ośrodków pulsacyjnych. Całkiem możliwe, że późnym popołudniem lub wieczorem / w pierwszej części nocy wzdłuż osi zbieżności wiatru dojdzie do powstania kilku większych klastrów burzowych (niewykluczony 1 lub 2 układy MCS) charakteryzujących się znaczną aktywnością elektryczną oraz mocnym uwodnieniem (model GFS sugeruje całkowitą wodność troposfery do 35-45 milimetrów). Z tego względu, podobnie jak w trakcie burz rozwijających się za dnia, możliwe są lokalne podtopienia i zalania.

Obecność pierwszych komórek burzowych może mieć miejsce od godzin rannych (możliwość kontynuacji nocnej konwekcji), jednak kulminacja aktywności burz prognozowana jest późnym popołudniem, wieczorem oraz częściowo w nocy.

… Południe kraju …

Z upływem dnia, pod wpływem narastającej wilgoci powyżej warstwy granicznej (około 3 km nad poziomem gruntu) możliwe będzie powstanie pulsacyjnych komórek burzowych. W związku z niewielkim ruchem powietrza w środkowej troposferze (0-5 m/s na wysokościach izobarycznych 700-500 hPa) należy się liczyć ze stacjonarnymi i quasi-stacjonarnymi ośrodkami konwekcyjnymi, generującymi przelotne, punktowo silne oraz ulewne opady deszczu, a także grad o średnicy do 1-2,5 cm. Wymieszane warstwy powietrza w dolnych 500 hPa troposfery mogą też wzmocnić potencjał wiatrowy (niewykluczone lokalnie silne / bardzo silne porywy wiatru związane ze zjawiskami microburst). Z tego względu 1. stopień zagrożenia zostaje uwzględniony również dla tej części kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2015

Postsobota, 15 sie 2015, 22:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.08.2015 godz. 08:00 CEST do 17.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz bardzo silnych porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę większość Polski znajdzie się pod wpływem rozległego niżu z centrum w rejonie Węgier i w zasięgu ciepłego sektora niżu. Do znacznej części naszego kraju będzie napływać gorące i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Jedynie na wschodzie i północnym-wschodzie zaznaczy się obecność wyżu i powietrza polarnego – tam będzie sucho i nieco chłodniej. Chwiejne powietrze zwrotnikowe w połączeniu z obecnością niżu i frontów atmosferycznych oznacza możliwość rozwoju burz, miejscami gwałtownych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do -7). Na skutek przedfrontowych stref zbieżności i ruchów wznoszących może nastąpić intensywny rozwój chmur Cumulonimbus. Burze będą się rozwijać na ogół w warunkach małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru. Jednak w godzinach wieczornych prognozowany jest wzrost ścinania (DLS do 15 m/s, 0-3 km shear miejscami 15 m/s i więcej, SRH3 100-300 m2/s2) i wówczas możliwa jest lepsza organizacja konwekcji. Ze względu na quasi-stacjonarny charakter strefy frontowej możliwe jest tworzenie się układu typu „training storms”, gdzie nad jednym terenem przechodzi kilka komórek (lub multikomórek). W środowisku tak dużej wodności troposfery (PW 40-50 mm) może to doprowadzić do długotrwałych, ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania. Ryzyko ulewnych opadów rośnie również w przypadku utworzenia się większego układu MCS (np. w formie klastra wielokomórkowego). Ponadto, niewykluczone są superkomórki wysokoopadowe, podczas których rośnie ryzyko opadu gradu (o średnicy 3-4 cm) oraz bardzo silnych i niszczących porywów wiatru (downburst). Istnieje też scenariusz uformowania się w godzinach wieczornych układu burzowego z dobrze rozwiniętym frontem szkwałowym (np. nieduża linii szkwału) poruszającego się wzdłuż frontu i ułożonego prostopadle do niego, ale prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie wydaje się zbyt duże. Gdyby jednak taka sytuacja nastąpiła, to wówczas rośnie ryzyko bardzo silnych i niszczących szkwałów. Burze możliwe są o każdej porze doby, ale ich największe natężenie spodziewane jest od późnego popołudnia do pierwszej części nocy.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE do 1000-2000 J/kg, LI do -7). Na skutek insolacji oraz stref konwergencji spodziewany jest rozwój chmur Cb. Burze będą się rozwijać na ogół w warunkach niedużych pionowych uskoków wiatru, co oznacza formowanie się zwykłych komórek i niezorganizowanych klastrów. Mimo niskiego stopnia organizacji miejscami burze mogą wykazywać się dużą gwałtownością pod postacią opadów ulewnego deszczu i gradu (do 3 cm średnicy) oraz bardzo silnych porywów wiatru. Burze niewykluczone są o każdej porze doby, ale ich największe natężenie spodziewane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2015

Postniedziela, 16 sie 2015, 21:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.08.2015, godz. 08:00 CEST do 18.08.2015, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części południowej kraju głównie przed silnymi porywami wiatru, ulewnymi opadami deszczu oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu...

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nasz kraj będzie podzielony na dwie części. Północ dostanie się w zasięg rozległego wyżu skandynawskiego, a południe nadal będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Węgrami. Nad Polską wciąż zalegać będzie gorące powietrze, jedynie na północnym-wschodzie kraju temperatura spadnie poniżej 25 ᴼC. W kolejnych dniach powolne ochłodzenie, ale nadal będzie słonecznie.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem ostrzeżenia...

Najsilniejszy rozwój komórek burzowych spodziewamy się nad obszarami górskimi i podgórskimi. W tych rejonach spodziewana jest chwiejność atmosfery (CAPE 1000 – 2000 J/kg, LI do -4). Z uwagi na brak warunków kinematycznych, burze przemieszczać się będą bardzo wolno. Ich rozwój wspomoże również orografia terenu . Burze w górach mogą być dość groźne, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Podczas ich przechodzenia mogą pojawić się silne porywy wiatru. Z uwagi na wysoką wodność atmosfery (PW do 40 mm) i zawartość wilgoci, komórki burzowe mogą nieść ulewne opady deszczu, powodujące podtopienia. Pojawić się może również grad o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

Tutaj burze nie będą stwarzały dużego zagrożenia. Pojawi się CAPE o wartości 500 – 1000 J/kg. Brak warunków kinematycznych, czyli komórki burzowe będą przemieszczać się wolno. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2015

Postsobota, 22 sie 2015, 23:57

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.08.2015, godz. 08:00 CEST do 24.08.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę znaczna część Europy znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu znad Skandynawii. Jedynie jej zachodnia część zdominowana będzie przez ośrodki niskiego ciśnienia. Nad Polską przechodzi niż górny, wraz z kroplą chłodu. W dalszym ciągu pozostaniemy w polarno-kontynentalnej masie powietrza.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz...

Pomimo stosunkowo niewielkiej zawartości wilgoci w warstwie granicznej, dojdzie do powstania potencjalnej energii konwekcji CAPE do 600 J/kg. Będzie to możliwe dzięki napływowi chłodnego powietrza w wyższych partiach troposfery. Ogólnie warunki kinematyczne nie będą sprzyjać intensyfikacji zjawisk burzowych, jedynie na północy zaznaczonego obszaru DLS może przekraczać 15 m/s. Stosunkowo wysoki poziom kondensacji może utrudniać inicjację komórek burzowych, jednak silne wspomaganie quasi-geostroficzne może w znacznym stopniu pomóc. Dlatego należy spodziewać się przede wszystkim pojedynczych komórek konwekcyjnych, a także układów wielokomórkowych na północy obszaru. Na ich drodze mogą występować silne porywy wiatru, a także intensywne opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2015

Postniedziela, 30 sie 2015, 11:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 30.08.2015, godz. 11:00 CEST do 31.08.2015, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-zachodniej oraz pasa województw centralnych szczególnie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się pod wpływem wyżu znad wschodniej części kraju, który stopniowo odsuwa się na wschód, natomiast w drugiej części dnia i nocą dostaniemy się pod wpływ płytkiej zatoki niżowej. Z południowego zachodu w kierunku centrum kraju przesuwa się ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, wypierając powietrze polarnomorskie zalegające nad środkową i północną Polską. Temperatura na wysokości 850 hPa wynosić będzie od 13°C na północnym wschodzie do aż 20-21°C na południu, przy czym w ciągu doby adwekcja gorącego powietrza będzie obejmować coraz większą część kraju.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

W obszarze objętym 1.stopniem zagrożenia burze wystąpią głównie wieczorem i nocą, co związane będzie z nasuwaniem się zatoki niżowej (zapewniającej wspomaganie procesów konwekcyjnych), spadkiem poziomu kondensacji jak i występowaniem lokalnych stref zbieżności wiatru. Energia chwiejności będzie wynosić nawet do 700-1200J/kg, więc burze mogą być aktywne elektrycznie. Jednocześnie w związku z występowaniem korzystnych warunków dynamicznych (DLS do 16-24m/s, SRH powyżej 100-200m2/s2) burze będą dość dobrze zorganizowane, tworząc niewielkie, lecz trwałe układy. Prędkość przemieszczania będzie jednak umiarkowana, co w połączeniu z bardzo znaczną zawartością pary wodnej w atmosferze (PW nawet do 40-44mm) będzie sprzyjać bardzo intensywnym opadom deszczu, być może powodujących lokalne utrudnienia i podtopienia. Jednocześnie miejscami będą występować warunki korzystne dla występowania silniejszych porywów wiatru, maksymalnie do 80km/h. Początkowo (szczególnie wieczorem) mogą też wystąpić opady gradu, ale jego średnica nie powinna przekraczać 2cm. Warto śledzić aktualne ostrzeżenia, gdyż niektóre prognozy wskazują, że ryzyko burz w pasie województw centralnych może być wyraźnie niższe, ze względu na występowanie stref hamujących rozwój konwekcji. Wydaje się jednak, że burze się rozwiną i lokalnie mogą być nieco silniejsze.

Nad Polskę północno zachodnią i wybrzeże mogą natomiast dotrzeć burze znad Niemiec, które dzięki sprzyjającym warunkom, mogą być aktywne całą noc, kierując się stopniowo na wschód/północny wschód. Burze te, podobnie jak w centralnej części kraju, nieść będą ulewne opady deszczu oraz ryzyko wystąpienia dość silnego wiatru w porywach do 80km/h.

…Obszar objęty możliwością burz…

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym obszarze wydaje się być wyraźnie mniejsze, niż w obszarze objętym 1.stopniem, niemniej jednak i tu możliwe są mniej liczne burze, charakteryzujące się ulewnymi opadami jak i zwiększoną aktywnością elektryczną.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2015

Postniedziela, 30 sie 2015, 21:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.08.2015 godz. 08:00 CEST do 01.09.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ niżu, który będzie się przemieszczać z rejonu Holandii w stronę Danii. W północnej części naszego kraju zaznaczy się wpływ ciepłego frontu związanego ze wspomnianym niżem. Za frontem do Polski będzie napływać gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Powietrze zwrotnikowe miejscami będzie chwiejne i w związku z tym należy liczyć się z możliwością wystąpienia burz, zwłaszcza w pobliżu frontu.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1200 J/kg, LI od -3 do -5). Na skutek przedfrontowej strefy zbieżności zwiększone są szanse rozwoju chmur Cumulonimbus. Konwekcja będzie się rozwijać w środowisku umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-25 m/s, SRH3 100-250 m2/s2). Stąd możliwe jest powstanie superkomórek burzowych, które będą poruszać się wzdłuż strefy frontowej. W czasie ich przechodzenia zagrożeniem mogą być opady dużego gradu (do 2-3 cm średnicy) oraz bardzo silne porywy wiatru. Dość wysoka wodność troposfery (36-40 mm) stwarza też pewne ryzyko ulewnych opadów deszczu, zwłaszcza jeżeli utworzy się większa burza wielokomórkowa (ten scenariusz jest jednak niepewny). Ze względu na wysoki poziom kondensacji i obecność niewielkiej warstwy hamującej burz na omawianym obszarze prawdopodobnie nie będzie dużo, ale lokalnie mogą być ona gwałtowne (o czym mowa w poprzednich zdaniach). Największe szanse rozwoju konwekcji przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale nie można ich wykluczyć też o innych porach.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest mała i umiarkowana chwiejność (CAPE 300-1000 J/kg). Ze względu na wysoki poziom kondensacji i niewielką warstwą hamującą rozwój burz jest niepewny. Jeżeli już konwekcja się rozwinie to przede wszystkim pod postacią nielicznych, pojedynczych ośrodków burzowych. Chodzi głównie o zwykłe komórki, ale na północy omawianego obszaru (w strefie wzmożonego ścinania) niewykluczona też jest superkomórka. Punktowo burze mogą przynosić bardzo silne porywy wiatru. Największe szanse ich rozwoju przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale na zachodzie możliwe są tez w nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron