Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 06:38


Listopad 2015

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Listopad 2015

Postśroda, 11 lis 2015, 23:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 12.11.2015, godz. 03:00 CET do 12.11.2015 godz. 18:00 CET

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA ZOSTAJE WYDANY DLA CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO I WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO PRZED SILNYM WIATREM

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego w ostatnich dniach układu niżowego – „Eugen”, którego centrum będzie przemieszczać się na północ od Polski, przez Morze Bałtyckie. Ponadto stosunkowo niedalekie na południe od Polski położenie układu wyżowego „Ulrike” spowoduje zaostrzenie gradientu barycznego i wzmożony, równoleżnikowo ułożony, przepływ powietrza. W ciągu dnia nad krajem przemieszczać się będzie front chłodny, w obrębie którego może dość do rozwoju chmur konwekcyjnych przynoszących wyładowania.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

Nad obszarem województwa pomorskiego, jak i częściowo warmińsko-mazurskiego, w dniu jutrzejszym może dojść do rozwoju burz, aczkolwiek ryzyko wystąpienia wyładowań nie jest wysokie. Dość dynamiczny spływ chłodnej masy powietrza (z temperaturą poniżej 0°C na wys.850hPa i nawet -25/-28°C na wysokości 500hPa) spowoduje pojawienie się podwyższonej do około 100-200J/kg energii chwiejności (CAPE). W związku z tym wystąpią warunki korzystne do rozwoju chmur o budowie pionowej, które przynosić będą przelotne, ale intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru, ponad 70 km/h. Wysokie ścinanie wiatru w warstwie 0-6km, sięgające nawet 30-45m/s, będzie powodować organizację konwekcji w niezbyt rozległe pasma i niewielkie struktury liniowe. W obrębie takich układów, ze względu na silny przepływ powietrza na wys.850hPa sięgający 26m/s, porywy wiatru mogą sięgać 80-90km/h, wobec czego pierwszy stopień zagrożenia jest uzasadniony. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż silne porywy wiatru nie muszą towarzyszyć burzy, a mogą wystąpić po prostu w czasie przelotnych, intensywnych opadów deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Listopad 2015

Postsobota, 14 lis 2015, 05:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.11.2015, godz. 08:00 CEST do 15.11.2015 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę nasz kraj znajdować się będzie pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia na południu Europy i rozległym obszarem obniżonego ciśnienia z kilkoma centrami na północy. Taki układ baryczny powoduje, że do Polski napływa wilgotne i dość ciepłe powietrze z zachodniej części Starego Kontynentu. Chociaż w sobotę nastąpi krótkotrwałe ochłodzenie za sprawą adwekcji chłodnej polarnomorskiej masy powietrza. Na północy kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i silnego wiatru, który w porywach może osiągnąć 80 km/h.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Za sprawą adwekcji chłodnej masy powietrza nad Wybrzeżem spodziewamy się słabych burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie 100 – 300 J/kg, LI -1 ⁰C. Wystąpi spory gradient w środkowej troposferze. Pojawią się umiarkowane warunki kinematyczne (DLS 0-6 km, 10 – 15 m/s). Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych może silnie powiać, porywy mogą wynieść do 80 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2015

Postwtorek, 17 lis 2015, 01:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.11.2015, godz. 07:00 CET do 18.11.2015, godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i częściowo centralnej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA


Od kilku dni pogodę nad Europą kształtuje cyrkulacja strefowa. Z zachodu na wschód przemieszczają się dość aktywne niże i fronty atmosferyczne, przynosząc liczne opady deszczu i dość silny wiatr. We wtorek w ciągu dnia z zachodu napłynie do Polski kolejna porcja ciepłego powietrza. Napływ ten będzie szczególnie intensywny w drugiej części dnia i w nocy z wtorku na środę. W nocy z wtorku na środę do Polski Zachodniej wtargnie chłodny front atmosferyczny szybko przemieszczającego się na wschód układu niżowego. W środę nad ranem niż ten znajdzie się nad południową Szwecją. Z frontem będzie związana strefa energii CAPE osiągająca nawet 100-200 J/kg oraz wartości LI nieznacznie poniżej 0 st.C. Na froncie pojawią się dość silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze, co będzie bardzo sprzyjać powstawaniu komórek konwekcyjnych, a nawet burz. Silny wiatr w górnej i środkowej troposferze (do ok. 35 m/s na wys. 500 hPa) będzie bardzo korzystnie wpływać na organizowanie się komórek konwekcyjnych w większe, bardziej długotrwałe układy. Ponieważ wiatr w dolnych trzech kilometrach troposfery będzie też silny, komórkom konwekcyjnym i burzom będą towarzyszyć silne porywy wiatru. Ich prędkość w znacznym stopniu będzie zależeć od siły i formy organizacji układów konwekcyjnych. W tego typu sytuacjach na ogół w pobliżu chłodnego frontu atmosferycznego rozwija się liniowy układ konwekcyjny.

… OMÓWIENIE…

… zachód i centrum Polski – noc 17/18.11.2015 …


Około północy chłodny front atmosferyczny nadciągający z zachodu wkroczy na terytorium Polski. Układ konwekcyjny, prawdopodobnie w postaci dość silnej formacji liniowej, wejdzie wraz z frontem do Polski i będzie dość szybko wędrować na wschód, docierając w środę nad ranem do centralnej części kraju. Niebezpiecznie wygląda prognoza wiatru na poziomie izobarycznym 850 hPa, który nad Niemcami i Polską Zachodnią ma osiągać ok. 30 m/s. To nawet przy niezbyt mocno rozwiniętej formacji konwekcyjnej może skutkować porywami wiatru osiągającymi prędkość przekraczającą 25 m/s. W przypadku dość rozwiniętej i silnej linii szkwałów wiatr punktowo może przekraczać 30 m/s. Duże wartości wskaźników kinematycznych dotyczących dolnych trzech kilometrów troposfery również zwracają uwagę. Przy SRH 0-3 km AGL do 200-250 m2/s2, SRH 0-1 km do 150-200 m2/s2, LLS do nawet 20 m/s, nie wyklucza się rozwoju 1-2 trąb powietrznych, przy czym nie wyklucza się nawet dość silnej trąby powietrznej. Prawdopodobieństwo tych zjawisk jest największe na krańcach zachodnich kraju, gdzie pojawi się energia CAPE dostępna w dolnych dwóch kilometrach nad powierzchnią gruntu przekraczająca 50 J/kg. Prognozuje się wystąpienie sygnatury LEWP; być może pojawi się superkomórka burzowa wbudowana w linie szkwałów. Głównym zagrożeniem, pomimo pewnego ryzyka trąb powietrznych, będzie jednak silny i bardzo silny wiatr prostoliniowy, który w wielu przypadkach osiągnie prędkość w porywach do 25 m/s, a w kilku/kilkunastu przypadkach przekroczy nawet 30 m/s. Po przejściu przez zachód Polski, liniowa formacja konwekcyjna powinna zacząć powoli słabnąć, ale nadal będzie generować porywiste, lokalnie niebezpiecznie silne wiatry w centrum Polski. W chwili obecnej 1. stopień zagrożenia jest stopniem wystarczającym, jednak we wtorek pod wieczór, w zależności od stanu rozwoju zjawisk konwekcyjnych nad Niemcami, prognoza może zostać zaktualizowana nawet do 2. stopnia zagrożenia w całej zachodniej części Polski.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Listopad 2015

Postśroda, 18 lis 2015, 08:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.11.2015, godz. 08:00 CET do 19.11.2015, godz. 08:00 CET

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej oraz północno-zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnego i porywistego wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W środę Polska będzie znajdować się w obszarze doliny geopotencjału z zaznaczona krótka falą górną. Popołudniu chwilowo wkroczy grzbiet fali, jednak szybko ustąpi on miejsca kolejnej dolinie geopotencjału z obecną krótka falą. Nasz kraj będzie początkowo w zasięgu przemieszczającego się niżu znad Bałtyku w kierunku Łotwy i Estonii oraz związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Po przejściu frontu wejdzie klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Półwyspu Bałkańskiego. W nocy zostanie on wyparty przez kolejny niż (wtórny) wraz z towarzyszącymi mu frontami atmosferycznymi, tym razem z centrum nad Skandynawią.

… OMÓWIENIE …

... Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia ...

... Polska wschodnia ...


Na tym obszarze prognozowana jest niska chwiejność atmosfery (CAPE około 50-150 J/kg, LI -1°C/0°C). Warunki kinematyczne będą wysokie (DLS 15-30 m/s, LLS 12-22 m/s, SRH 100-250 m2/s2). Zawartość wody w pionowym profilu troposfery wyniesie maksymalnie 15-22 mm. Możliwa jest dodatkowo słabo zaznaczona strefa zbieżności wiatru związana z obecnością frontu atmosferycznego. W południowej i centralnej części obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia prognozuje się wystąpienie prądu strumieniowego, który sprzyjać będzie inicjacji konwekcji.
Burze, które mogą powstać w środę będą kontynuacją wydarzeń z wtorkowej nocy. Prognozuje się, że w wyniku podwyższonych warunków kinematycznych mogą one przybrać formę większych systemów konwekcyjnych jak np. linie, powstających z łączenia pojedynczych komórek burzowych. Nie można wykluczyć również mini superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 70-90 km/h oraz opad deszczu do 5-10 mm w czasie trwania zjawiska. Występować będą korzystne warunku do rozwoju trąb powietrznych głównie w centralnej i południowo-wschodniej części obszaru dlatego nie można ich wykluczyć. Burze powstaną już w godzinach przedpołudniowych (niektóre mogą powstać już w nocy z wtorku na środę), a zaczną zanikać wczesnym popołudniem. Będą one przemieszczać się z zachodu na wschód.

... Polska północno-zachodnia ...

W tej części naszego kraju warunki termodynamiczne oraz kinematyczne będą podobne jak we wschodniej Polsce. Jedynie pionowa skrętność prędkościowa wiatru w warstwie 0-6 km może osiągnąć wartości 20-37 m/s. Dodatkowo pojawi się również silniejszy prąd strumieniowy o prędkości dochodzącej do 200-220 km/h.
Burze na tym obszarze prognozowane są w drugiej połowie nocy ze środy na czwartek (w godzinach porannych). Też będą to pojedyncze komórki mogące przekształcać się w wielokomórkowe burze. Największym zagrożeniem z ich strony będzie silny wiatr w porywach do 70-90 km/h. Również będą występować korzystne warunki do utworzenia się trąby powietrznej. Burze przemieszczać będą się z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na południe.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2015

Postczwartek, 19 lis 2015, 01:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 19.11.2015, godz. 06:00 CET do 20.11.2015 godz.06:00 CET

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części kraju (zachód, północ, centrum) ze względu na możliwość wystąpienia SILNYCH PORYWÓW WIATRU

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się jutro pod wpływem niżu wtórnego Iwan, który przemieszczać się w dniu jutrzejszym nad Skandynawią w kierunku środkowego Bałtyku. W drugiej części nocy znad Niemiec dotrze front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze (z temperaturą na poziomie -1°C na wysokości 850hPa i nawet -27/-30°C na poziomie 500hPa). Przy bardzo silnym przepływie powietrza w południowej części układu niżowego, nad Polską wystąpią warunki sprzyjające silniejszemu wypiętrzaniu się chmur, a więc i wystąpieniu burz.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…


W drugiej części nocy nad Polskę północno-zachodnią (obejmując stopniowo coraz większą część kraju) dotrze strefa stosunkowo niskiej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 100-300 J/kg oraz LI do -1°C), która pokryje się jednak z bardzo silnym przepływem (prędkość prądu strumieniowego w dolnej troposferze, na poziomie 850hPa, może sięgnąć nawet 30-32m/s), wysokim uskokiem wiatru (w warstwie 0-6km (DLS) do 20-30m/s w strefie najwyższej chwiejności oraz do nawet 40-50m/s w południowej części obszaru) oraz wysoką skrętnością wiatru, sięgającą nawet 200-400m2/s2. Prognozowana temperatura wierzchołków chmur konwekcyjnych ma spaść do około -30°C, miejscami do -35°C, a więc prawdopodobne jest wystąpienie wyładowań atmosferycznych; w przypadku niższego wypiętrzenia się chmur burzowych, ryzyko to może jednak zostać ograniczone. Jednocześnie ze względu na bardzo dobre warunki kinematyczne, komórki konwekcyjne /burzowe/ będą łączyć się w pasma, którym towarzyszyć mogą podmuchy wiatru do 60-80km/h oraz intensywne opady deszczu (lokalnie drobnego gradu). Możliwe jest także powstanie formacji liniowych – wtedy porywy wiatru, szczególnie na zachodzie kraju mogłyby osiągnąć 85-95km/h. Główna strefa warunków sprzyjających burzom przemieszczać się będzie stopniowo na wschód kraju, a największe szanse na burze z nią związaną wystąpią do wczesnego popołudnia. Później możliwy będzie już rozwój komórek opadowych, a szanse na wyładowania będą szybko maleć. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że rozwój jutrzejszych burz nie jest łatwy do prognozowania, a burze są zjawiskiem lokalnym i nie wykluczone, że będą mieć ograniczony zasięg. Niemniej jednak przelotnym opadom, nawet bez wyładowań, może towarzyszyć wiatr w porywach ponad 70km/h.

Kolejne burze możliwe będą natomiast w drugiej części dnia, jak i wieczorem oraz w nocy nad Morzem Bałtyckim, gdzie pomiędzy dość ciepłymi wodami a zimną masą powietrza zaistnieje znaczny gradient pionowy i warunki będą sprzyjać wypiętrzaniu się ośrodków konwekcyjnych, którym towarzyszyć mogą wyładowania. Potencjalne burze po wejściu na ląd będą jednak szybko słabnąć i tracić aktywność.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Listopad 2015

Postniedziela, 29 lis 2015, 10:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.11.2015 godz. 09:30 CEST do 30.11.2015, godz. 07:00 CEST

STOPIEŃ 1. i 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych i niszczących porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, wielocentrycznego niżu z rejonu Morza Norweskiego i Skandynawii. Głęboki niż wraz z systemem frontów przyniesie w naszym kraju załamanie pogody: opady i bardzo silne porywy wiatru. Przed chłodnym frontem atmosferycznym pojawi się pewna chwiejność i w związku z tym nie można wykluczyć burz.

OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 i 2 stopniem zagrożenia...
W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE do 200 J/kg). Z racji silnego wspomagania konwekcji w strefie frontowej mimo niedużej energii konwekcji możliwy jest rozwój chmur Cb przynoszących przelotne opady, a miejscami także burze. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach bardzo silnego przepływu (25-38 m/s na poziomie 850 hPa) i pionowych uskoków wiatru. W związku z tym możliwe jest uformowanie się liniowego układu konwekcyjnego. Chmury Cb mogą przynosić bardzo silne i niszczące porywy wiatru. Z racji bardzo sprzyjających warunków kinematycznych (>35 m/s na poziomie 850 hPa i 700 hPa) na krańcach zachodnich został wydany 2. stopień zagrożenia przed konwekcyjnymi porywami wiatru. Rozwój konwekcji i burz możliwy jest przede wszystkim w godzinach nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron