Teraz jest sobota, 23 mar 2019, 08:27


Kwiecień 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Kwiecień 2016

Postponiedziałek, 4 kwi 2016, 22:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2016, godz. 08:00 CEST do 06.04.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek nasz kraj będzie w zasięgu płytkiego obszaru niskiego ciśnienia, którego centrum ulokuje się nad centralną częścią Niemiec. Przez Polskę w nocy z zachodu na wschód przesuwać się będzie front chłodny. Niemal w całym kraju w dzień będzie słonecznie i bezwietrznie. Późnym popołudniem i wieczorem do zachodniej części wkroczy strefa przelotnych opadów deszczu, na których mogą pojawić się burze. Również w obszarze południowej Polski przewidujemy ich wystąpienie.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia oraz w nocy przewidujemy wystąpienie słabych i umiarkowanych burz. Spodziewana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie CAPE 200 - 600 J/kg , a Lifted Index osiągnie -3 ᴼC. Pojawią się słabe warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 - 6 km wyniesie około 10 - 15 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie spory gradient temperatur w środkowej troposferze wynoszący około 7 K/km. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h) oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postśroda, 6 kwi 2016, 00:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.04.2016, godz. 08:00 CEST do 07.04.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części woj. małopolskiego i południowej oraz wschodniej części woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska w środę znajdzie się w strefie oddziaływania niżu znad Skandynawii. W nocy z wtorku na środę z zachodu przez nasz kraj będzie się przemieszczać strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Front ten do rana dotrze do Górnego Śląska, Mazowsza i Mazur. W ciągu środy front będzie dalej przesuwać się na wschód, wypychając ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, które we wtorek znalazło się nad większą częścią kraju. Za frontem będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie. W środę późnym popołudniem front dotrze także do Polski południowo-wschodniej, gdzie wyraźnie zwolni, a w nocy z środy na czwartek zacznie falować. W czwartek południowo-wschodnie województwa Polski będą więc nadal pod wpływem strefy frontowej. W środę przed linią frontu będzie przemieszczać się zatoka niżowa, która jednak po południu opuści nasz kraj. W strefie zatoki niżowej oraz przed frontem atmosferycznym prognozowana jest umiarkowanie silna chwiejność termodynamiczna atmosfery z CAPE osiągającym ok. 1000-1200 J/kg. Za frontem atmosferycznym w środkowej troposferze będzie znajdować się smuga podwyższonej prędkości wiatru południowo-zachodniego (prędkość do 25-30 m/s). Strefa chwiejności termodynamicznej tylko w nieznacznym stopniu pokryje się ze strefą silniejszego wiatru. Ponadto w południowo-wschodniej części Polski, w szczególności na obszarach górskich i podgórskich, prognozowane są mechanizmy wspomagania rozwoju zjawisk konwekcyjnych.

OMÓWIENIE

… wschodnia i południowo-wschodnia część Polski …

Inicjacja rozwoju komórek konwekcyjnych w drodze głębokiej, wilgotnej konwekcji rozpocznie się prawdopodobnie już wczesnym popołudniem lub około południa wzdłuż wschodnich granic kraju oraz na południowym wschodzie, w tym również w rejonie Podhala i Tatr. Pewną niewiadomą jest zasięg zachmurzenia warstwowego, które może przesunąć strefę inicjacji zjawisk bardziej na wschód, m.in. poza obszar Polski północno-wschodniej. Burze na ogół nie będą mieć formy zorganizowanych układów konwekcyjnych. Pojawią się przede wszystkim pojedyncze komórki burzowe, przy czym niektóre z nich będą łączyć się w niewielkie klastry komórek. Trochę inny tryb konwekcji jest prognozowany dla Polski południowo-wschodniej, zwłaszcza południowo-wschodniej części woj. małopolskiego oraz południa woj. podkarpackiego. Uwzględniając CAPE na poziomie 800-1200 J/kg, ścinanie pionowe wiatru DLS do 15 m/s i SRH3 do 200 m2/s2, nie wyklucza się rozwoju burzy superkomórkowej. Silniejszemu rozwojowi zjawisk konwekcyjnych będzie w tej części kraju sprzyjać wspomaganie orograficzne oraz umiarkowanie silne wspomaganie quasi-geostroficzne prognozowane dla tego obszaru na godziny popołudniowe. Całkiem możliwe, że uformuje się tu większy układ wielokomórkowy. W przypadku burzy superkomórkowej, prognozowany jest opad gradu o średnicy do ok. 3 cm. Całkiem możliwe, że burza superkomórkowa rozwinie się na Słowacji w rejonie Obniżenia Liptowsko-Spiskiego i się przemieści na północny wschód, do południowo-wschodniej części woj. małopolskiego i na południe woj. podkarpackiego. W przypadku burzy wielokomórkowej możliwych jest kilka przypadków ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia. Nie można wykluczyć układu training storms. Burze w tej części kraju mogą się utrzymać w godzinach wieczornych i wczesną nocą, podczas gdy w regionach położonych na północ od woj. podkarpackiego burze opuszczą nasz kraj popołudniem.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2016

Postczwartek, 7 kwi 2016, 00:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2016, godz. 08:00 CEST do 09.04.2016 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek przez Polskę będzie przemieszczał się z zachodu na wschód kolejny front chłodny. Związany on będzie z słabo zaznaczony ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Krajów Bałtyckich. Front w godzinach popołudniowych zwolni i „zatrzyma” się na wschodzie kraju. Przyjmie on postać frontu stacjonarnego z tendencją do zafalowania. Natomiast od południa wciskać się będzie zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Węgier i Rumunii.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na południowym-wschodzie kraju prognozowane są burze, które wystąpią przy umiarkowanie niskiej energii chwiejności wynoszącej maksymalnie 200-550 J/kg oraz LI rzędu -1°/-3°C. Dodatkowo spodziewana jest podwyższona kinematyka w troposferze przy uskokach prędkościowych wiatru dochodzących do 15-20 m/s (DLS) oraz uskokach kierunkowych do 100-150 (SRH 0-3 km) i 120-170 (SRH 0-1 km). W prognozowanym regionie wodność troposfery wyniesie od około 15 do 23 mm. Głównie na południu spodziewana jest lokalnie zbieżność w wiatru w przypowierzchniowej warstwie atmosfery.
W takich warunkach prognozowane są burze w postaci pojedynczych komórek oraz systemów wielokomórkowych. Wspomaganie kinematyczne nie wyklucza powstania superkomórki burzowej głównie na Podkarpaciu. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 25 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny wiatr w porywach do 70 km, a w przypadku superkomórek ponad 70 km/h. Nie można też wykluczyć opadów gradu do 2 cm. Komórki konwekcyjne będą przemieszczać się głównie z południowego-zachodu na północny-wschód z odchyleniem na północ. Pojawią się one w godzinach późno popołudniowych i zaczną zanikać w nocy. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia przypada na Bieszczady i wschodnią część Kotliny Sandomierskiej oraz Wyżynę Lubelską.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2016

Postczwartek, 7 kwi 2016, 22:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2016, godz. 08:00 CEST do 09.04.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie ze względu na intensywne opady deszczu i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek, podobnie jak w poprzednich dniach, będziemy obserwować ścieranie się chłodnych mas powietrza znad połnocnej i zachodniej Europy z zdecydowanie cieplejszymi masami powietrza, które przywędrowały znad sacharyjskiej części Afryki. Tym samym nad Polską powoli przemieszcza się niemal stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny, który związany jest z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Oddziela on chłodne powietrze polarnomorskie, w którym znajdzie się zdecydowana większość naszego kraju, od powietrza zwrotnikowego, tróre ponownie napłynie do wschodnich krańców Polski.

OMUWIENIE

...Polska południowo-wschodnia...

W ciągu dnia na tym obszarze dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE do 700-1200 J/kg, LI do nawet -5. Tym umiarkowanym warunkom termodynamicznym towarzyszyć będą przeciętne uskoki wiatru (DLS 0-6km 15-20 m/s, LLS do 5 m/s). Warto jednak zwrócić uwagę na skrętność wiatru, która wyrażona w wartości SRH 0-3km lokalnie będzie osiągać 300 m2/s2. W procesie inicjacji konwekcji powinny pomóc lokalne strefy konwergencji wiatru i stosunkowo niski poziom LCL. Największą niewiadomą jest jednak zachmurzenie frontowe, które w skuteczny sposób może zablokować powstanie burz lub obniżyć ich potencjał.

Na tej podstawie prognozuje się powstanie burz, które będą mogły przybierać formę superkomórek, a także niewielkich struktur multikomórkowych. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średincy 2-3cm (zwłaszcza w przypadku superkomórek), a także porywów wiatru mogącego przekraczać 70 km/h. Pierwszych wyładowań należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem lub w nocy burze powinny słabnąć i zanikać. Burze będą przemieszczać sie na północny-wschód, z odchyleniem na północ.

...Obszar objęty możliwością burz...

Na tym obszarze warunki termodynamiczne będą zdecydowanie gorsze (CAPE do 700 J/kg). Obszar, na którym możliwe będą burze będzie zależny od dokładnego umiejscowienia frontu atmosferycznego. Dodatkowo występujące tutaj zachmurzenie wpłynie negatywnie na potencjał konwekcyjny. Dlatego za wyjątkiem obszarów górskich, burze będą sporadyczne.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postsobota, 9 kwi 2016, 09:57

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 09.04.2016, godz. 09:00CEST do 10.04.2016 godz.08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Zdecydowana większość kraju znajduje się pod wpływem ośrodka niżowego znad pogranicza Węgier i Rumunii i związanego z nim ciepłego frontu atmosferycznego. Jedynie krańce północno zachodnie dostały się pod wpływ niewielkiego wyżu z centrum nad Bałtykiem, który zapewnia tam pogodne niebo. Ciepła masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej napływa jedynie nad krańce południowo wschodnie i to tam mogą występować lokalne burze.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…
Ryzyko wystąpienia burz nie jest dziś wysokie. Największe szanse wystąpią w południowo wschodniej części woj. podkarpackiego, szczególnie w Bieszczadach, gdzie procesy konwekcji wspierać może orografia terenu. Energia chwiejności wzrośnie do około 300-700 J/kg (najwyższe wartości wzdłuż południowo wschodniej granicy Polski), zaś LI spadnie do -1/-3°C. Komórki burzowe rozwijać się mogą zarówno w ciągu dnia, jak i nocą i będą wbudowane w zachmurzenie warstwowe, ograniczające ich widoczność z oddali. Nieco podwyższone ścinanie wiatru (DLS) do około 10m/s może umożliwić łączenie się komórek w niewielkie klastru. W związku z niewielkim przepływem powietrza (a więc niewielką prędkością przemieszczania się burz) jak i dość dużą wodnością atmosfery (PW do 26-30mm), burze przynosić będą przede wszystkim intensywne opady deszczu, do 10-25mm. W lepiej rozbudowanych komórkach burzowych może również wystąpić grad, ale raczej o niewielkiej średnicy (poniżej 1-1,5cm). Aktywność elektryczna będzie słabsza, niż to miało miejsce w ostatnich dniach.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postniedziela, 10 kwi 2016, 09:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 10.04.2016, godz. 10:30 CEST do 11.04.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska pozostaje pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, oddzielającego dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Wyraźny ciepły i dość wilgotny sektor powietrza zaznacza się na wschód od Polski, jednak podobnie jak w ciągu ostatniej doby zahaczy również o krańce południowo - wschodnie i miejscami wschodnie naszego kraju. Prognozowana temperatura punktu rosy w przyziemnej warstwie troposfery do 9-12 °C może nieco wzmocnić potencjał do rozwoju ograniczonego środowiska energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która w postaci MUCAPE ma wynieść około 100-300 J/kg. Słaby ruch powietrza w troposferze oraz brak czynników istotnie wspomagających procesy konwekcyjne nie będzie sprzyjać dobrej organizacji potencjalnej konwekcji. Nie można wykluczyć za to rozwoju pojedynczych i krótkotrwałych komórek burzowych z przelotnymi, dość silnymi opadami deszczu, szczególnie w drugiej części dnia. Szanse na pojedyncze burze nie są jednak duże (15%), zważywszy na całkiem słaby gradient pionowy temperatury związany między innymi z brakiem dłuższej operacji słonecznej przez chmury piętra niskiego. Głównie pewne przejaśnienia mogą przyczynić się do inicjacji nieco głębszej, dziennej konwekcji, zwłaszcza w pobliżu pogranicza Lubelszczyzny i Ukrainy. Miejscami lokalne komórki konwekcyjne oraz pojedyncze ośrodki burzowe możliwe są także w godzinach nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2016

Postponiedziałek, 11 kwi 2016, 18:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.04.2016 godz. 08:00 CEST do 13.04.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska znajdzie się na słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Północna i środkowa część kraju znajdzie się w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, a do Polski południowej i częściowo wschodniej napłynie wilgotniejsza masa powietrza charakteryzująca się podwyższonymi pionowymi gradientami temperatury. W związku z tym pojawi się pewna chwiejność termodynamiczna i niewykluczone są przelotne opady i burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE 200-500 J/kg, LI od -1 do -2). W ciągu dnia, na skutek insolacji, konwergencji i orograficznego unoszenia (góry) miejscami rozwiną się chmury Cb dające przelotne opady i burze, a miejscami nieduży grad. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach niedużego przepływu oraz niewielkich pionowych uskoków wiatru i spodziewane są głównie pojedyncze komórki i niezorganizowane klastry. Konwekcja prognozowana jest przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale nie można jej wykluczyć również przed południem i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2016

Postwtorek, 12 kwi 2016, 22:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.04.2016, godz. 08:00 CEST do 14.04.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj będzie w zasięgu rozległego i płytkiego niżu z centrum o ciśnieniu 1003 hPa nad Litwą. Przez Polskę przemieszczać się będzie front okluzji, który sprowadzi umiarkowanie ciepłe powietrze oraz przelotne opady deszczu. Miejscami mogą pojawić się burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie słabych/umiarkowanych burz. Spodziewana jest słaba energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. CAPE wyniesie 200 - 500 J/kg , a Lifted Index osiągnie -2 ᴼC. Nadal występować będzie spory gradient w środkowej troposferze, który wyniesie około 7 K/km. Pojawią się słabe warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 - 6 km wyniesie około 10 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2. Komórki konwekcyjne z będą przemieszczać się wolno. Podczas ich przechodzenia mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 70 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postczwartek, 14 kwi 2016, 00:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2016, godz. 08:00 CEST do 15.04.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. małopolskiego oraz woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia ciągnącego się od zachodniej części Rosji po wschodnią część Alp, w wilgotnym powietrzu polarnym morskim. W obrębie tej strefy w czwartek około południa nad południową częścią Polski uformuje się niż, którego centrum będzie się przemieszczać na północny wschód i w nocy przemieści się nad zachodnią Ukrainę. Niżowi będzie towarzyszyć pewna, niezbyt duża chwiejność termodynamiczna. Pomimo tego, z uwagi na wiatr z kierunków północnych na znacznym obszarze Polski Południowej oraz silne wznoszenie prognozowane w środkowej warstwie troposfery, należy liczyć się z dość licznymi burzami oraz opadami pochodzenia konwekcyjnego, które w nocy z czwartku na piątek przejdą w opady wielkoskalowe. Zarówno opady konwekcyjne, jak i wielkoskalowe w takiej sytuacji synoptycznej mogą być intensywne.

OMÓWIENIE

… Południowa część Polski, w szczególności woj. małopolskie i podkarpackie …

Z upływem dnia prognozowany jest dość silny rozwój zachmurzenia konwekcyjnego, a wiatr zacznie zmieniać kierunek z wschodniego na północny. Pojawi się silna strefa zbieżności wiatru związana z tworzącym się układem niskiego ciśnienia. Najwięcej komórek burzowych, lokalnie bardziej aktywnych elektrycznie, prognozuje się dla woj. podkarpackiego, gdzie energia CAPE wyniesie 600-1000 J/kg. Tam też nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 2 cm. W woj. małopolskim rozwój komórek konwekcyjnych będzie słabszy, jednak wystarczający do wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Komórki będą szybko łączyć i będą tworzyć dość duże klastry. Silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze zapewnią im dość długą żywotność, jednak w godzinach wieczornych prognozuje się przekształcenie opadu konwekcyjnego w opad wielkoskalowy. W związku z kilkugodzinnymi opadami konwekcyjnymi, prognozuje się wystąpienie dużych sum opadowych, dochodzących lokalnie do ok. 40 mm, stąd wydanie pierwszego stopnia zagrożenia przed silnymi burzami dla tego rejonu jest uzasadnione. W nocy z czwartku na piątek nadal ma dość mocno padać, jednak będą to już opady wielkoskalowe. Prognozowana suma całkowita opadów na terenach górskich i podgórskich woj. podkarpackiego może osiągnąć 60 mm.

… Polska zachodnia i południowo-zachodnia …

Opady konwekcyjne w tej części kraju spodziewane są już od rana, jedna energia CAPE dochodząca do ok. 200 J/kg ograniczy możliwość wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Miejscami opady będą większe, do ok. 25 mm. W ciągu dnia, pod wpływem wygrzania się przypowierzchniowej części troposfery, energia CAPE na północy woj. dolnośląskiego i w woj. wielkopolskim może wzrosnąć do 300-400 J/kg, co doprowadzi do wystąpienia słabych, raczej krótkotrwałych burz w postaci pojedynczych komórek. Pod wieczór burze te powinny zaniknąć.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2016

Postczwartek, 14 kwi 2016, 22:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.04.2016, godz. 08:00 CEST do 16.04.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek od Polski odsuwać się będzie słabo zaznaczona klin wysokiego ciśnienia, a jego miejsce zacznie zajmować zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Danii i Niemiec. W osi zatoki znajdować się będzie chłodny front atmosferyczny przynoszący miejscami burze oraz ochłodzenie. Za frontem napłynie świeża masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE

… Obszar objęty możliwością burz …

Na zachodzie i południu kraju prognozowana jest chwiejność atmosfery dzięki której mogą rozwinąć się komórki burzowe (CAPE 100-250 J/kg, LI 0-1°). Niskie wartości termodynamiczne będą „nadrabiały” podwyższone parametry kinematyczne (DLS 10-15 m/s, LLS 8-12 m/s, SRH 3km 150-250 m2/s2, SRH 1km 100-150 m2/s2). Zwłaszcza na południu kraju kinematyka troposfery może przyczynić się do rozwoju zjawisk burzowych ze względu na jeszcze wyższe wartości (DLS do 20 m/s, LLS do 15 m/s, SRH 3km do 300 m2/s2) W obszarze objętym prognozą wodność troposfery osiągnie maksymalnie 20 mm.

Sytuacja jest dosyć niepewna. W piątek mogą pojawić się burze które będą przyjmować postać pojedynczych komórek lub systemów wielokomórkowych. Dodatkowo na południu nie wykluczone jest pojawienie się superkomórki. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a niektóre z odchylenie na wschód. Towarzyszyć im będzie silny i porywisty wiatr do 70-80 km/h oraz opady deszczu do 15 mm w czasie trwania zjawiska. Co prawda istnieje małe prawdopodobieństwo ale warto wspomnieć o możliwości powstania tornada, zwłaszcza na południu kraju. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz istnieje na zachodzie i południowym-zachodzie Polski.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2016

Postpiątek, 15 kwi 2016, 21:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.04.2016, godz. 08:00 CEST do 17.04.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej głównie ze względu na intensywne opady deszczu i gradu, a także ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego niżu atmosferycznego przemieszczającego się znad Morza Północnego nad południową Skandynawię. Związany z nim system frontów atmosferycznych będzie kształtował pogodę w naszym kraju. W ciągu dnia na frontach mogą pojawić się zafalowania, co zwiększy dynamizm w troposferze i będzie sprzyjać rozwojowi konwekcji.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Na tym obszarze, w pierwszej części dnia nie należy spodziewać się rozwoju silniejszej konwekcji. Dopiero w godzinach wieczornych i wczesno nocnych z południowego-zachodu napłynie chwiejne powietrze. Konwekcja, zwłaszcza w nocy będzie miała charakter uniesiony. Jej potencjalna wartość sięgnie wartości MUCAPE 300-600 J/kg LI do -2. Na te warunki nałożą się całkiem silne uskoki wiatru (DLS 20-30 m/s, LLS 5-15 m/s), a skrętność wiatru wyrażona jako parametr SRH generalnie będzie się mieścić w granicach 100 m2/s2. Przy braku wyraźnych czynników mogących zahamować rozwój konwekcji i obecności stref zbieżności wiatru należy spodziewać się rozwoju burz.

W takiej sytuacji prognozuje się wystąpienie burz, które najprawdopodobniej połączą się w mezoskalowy układ konwekcyjny MCS, być może w postaci linii szkwału. Na jego drodze należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu, a także silnych porywów wiatru, nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy ok 2 cm. Warunki, w trochę mniejszym stopniu będą sprzyjać superkomórkom. Jednak w przypadku ich powstania, możliwy będzie silny wiatr i opady gradu do 3 cm średnicy. Należy także wspomnieć o niewielkiej możliwości powstania tornada o niewielkiej sile.

Modele numeryczne nie są zgodne co do warunków na tym obszarze, dlatego sytuacja jest niepewna.

...Obszar objęty możliwością burz...

W pozostałej części kraju należy spodziewać się burz, które nie powinny być gwałtowne. Największe szanse na ich pojawienie się będą na północy kraju, gdzie CAPE sięgnie ok 300 J/kg. Z biegiem dnia, warunki do ich powstawania będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postniedziela, 17 kwi 2016, 01:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 17.04.2016, godz. 08:00 CEST do 17.04.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej (głównie województwo podlaskie) ze względu na możliwość wystąpienia opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w ciągu dnia pod wpływem płytkiego ośrodka niżowego z centrum nad naszym krajem. W ciągu dnia od zachodu będzie postępować adwekcja chłodniejszej masy powietrza, a ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze będzie wypierane na wschód przez chłodny front atmosferyczny. Do rozwoju burz dojdzie głównie na północnym wschodzie Polski, na przedfrontowej strefie zbieżności wiatrów.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia…
Na zaznaczonym obszarze prognozowane jest pokrycie się obszaru dość znacznej chwiejności z rejonem nasilonych uskoków prędkościowych i kierunkowych wiatru, co będzie sprzyjać dobrej organizacji burz. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że niewielkie przesunięcia tych obszarów w prognozach może spowodować, że burze staną się silne już poza granicami Polski (na zachodniej Białorusi). Niemniej jednak szczególnie w województwie podlaskim chwiejność SBCAPE może osiągnąć do 900-1200J/kg, zaś LI spadnie do -2/-4°C. Uskok wiatru w warstwie 0-6km wyniesie natomiast 15-25m/s, lokalnie nawet blisko 30m/s, zaś SRH 0-3km nawet 100-300m2/s2. Burze prawdopodobnie rozwijać się będą wzdłuż strefy zbieżności wiatrów, która stopniowo przemieszczać się będzie na wschód obszaru. Warunki faworyzować będą rozwój superkomórek burzowych, których tor ruchu odchylać się będzie na wschód. Głównym zagrożeniem będą opady gradu do 2-3cm, a lokalnie do 4cm. Burze mogą się charakteryzować ponadto zwiększoną aktywnością elektryczną. W przypadku rozwoju silniejszej superkomórki nie można wykluczyć wystąpienia punktowych silnych porywów wiatru (downburst), do 80-90km/h. Ze względu na dość niski poziom kondensacji i duży skręt wiatru w dolnym kilometrze, na krańcach wschodnich woj.podlaskiego istnieje też niewielkie ryzyko rozwoju trąby powietrznej. Opady deszczu towarzyszące burzom będą dość intensywne (PW do 28mm), ale nie powinny stanowić zagrożenia ze względu na szybkość przemieszczania się burz. Burze w godzinach popołudniowych opuszczą Polskę, kierując się dalej na wschód.

Uwaga! W ciągu dnia możliwa jest aktualizacja prognozy!

…Pozostały obszar…
Na pozostałym obszarze objętym prognozą, w związku z podwyższoną chwiejnością (CAPE do 500J/kg, LI do -2°C), możliwe jest wystąpienie lokalnych burz z ulewnymi opadami deszczu bądź drobnym gradem (poniżej 1cm). Burze będą jednak przeważnie krótkotrwałe. Największe prawdopodobieństwo wystąpi w górach, gdzie rozwój burz wspierany będzie przez orografię.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2016

Postwtorek, 19 kwi 2016, 09:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.04.2016 godz. 09:00 CEST do 20.04.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem niżu skandynawskiego, a do naszego kraju będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Szczególnie chłodne powietrze napłynie do północnej Polski w środkowej troposferze (poniżej -30°C na poziomie 500 hPa). Spowoduje to wzrost pionowego gradientu temperatury i wystąpienie warunków typowych dla chłodnej, chwiejnej masy powietrza.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest marginalna chwiejność (CAPE do 100-200 J/kg, LI do 0). W ciągu dnia, na skutek insolacji miejscami rozwiną się chmury Cb dające przelotne opady i lokalnie słabe burze. Ze względu na podwyższone pionowe uskoki wiatru, poza pojedynczymi komórkami możliwe są też konwekcyjne pasma. Oprócz przelotnych opadów deszczu i niedużego gradu miejscami możliwe silne porywy wiatru. Rozwój konwekcji będzie najintensywniejszy od godzin południowych do wieczora.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2016

Postwtorek, 19 kwi 2016, 23:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.04.2016, godz. 08:00 CEST do 21.04.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nadal nad nasz kraj napływać będzie zimne powietrze polarno-morskie. Wciąż będziemy w zasięgu układu niskiego ciśnienia, którego centrum przemieści się nad zachodnią Rosję. Jednak od zachodu wkraczać będzie dobrze rozbudowany wyż. Ze względu na spory gradient ciśnienia, pojawi się silniejszy wiatr. W ciągu dnia, na wskutek adwekcji chłodnej masy powietrza, pojawi się sporo opadów konwekcyjnych, przy których może zagrzmieć.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie pojedynczych słabych burz. Spodziewana jest słaba energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. CAPE wyniesie 100 - 300 J/kg , a Lifted Index osiągnie -1 ᴼC. Nadal występować będzie spory gradient w środkowej troposferze, który wyniesie około 8 K/km. Pojawią się słabe warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 - 6 km wyniesie około 10 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2.. Komórki konwekcyjne będą przemieszczać się dość szybko. Podczas ich przechodzenia mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 70 km/h oraz opad gradu do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postniedziela, 24 kwi 2016, 00:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.04.2016, godz. 08:00 CEST do 25.04.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Nad Polską rozciąga się długa fala geopotencjału, której oś ciągnie się od Płw. Apenińskiego przez Alpy po Danię i zachodnią część Płw. Skandynawskiego. W niedzielę nad północno-zachodnią część naszego kraju w środkowej troposferze spłynie zimne powietrze z północy, generując niestabilność troposfery. W tej części kraju będzie też przebiegać smuga z silniejszym wiatrem na poziomie 500 hPa generująca pionowe ścinanie wiatru do ok. 20 m/s. Energia CAPE wyniesie ok. 100-300 J/kg, jednak nawet przy tak niewielkiej wartości CAPE, w dość chłodnym powietrzu będą powstawiać chmury kłębiaste dające przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej i być może wyładowania atmosferyczne. Pojedyncze komórki konwekcyjne mogą się łączyć w układy wielokomórkowe, jednak ich rozwój w związku z niezbyt dużą energią CAPE będzie mocno ograniczony. W przypadku silniejszego prądu wstępującego nie da się wykluczyć opadów większego gradu (do 2 cm w średnicy). Burze możliwe są od około południa do godzin wieczornych. Największe ich prawdopodobieństwo będzie występować na Pomorzu Zachodnim i Środkowym.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2016

Postniedziela, 24 kwi 2016, 21:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2016, godz. 08:00 CEST do 26.04.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/ OMÓWIENIE

W poniedziałek w dalszym ciągu do Polski będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Zachodnia część naszego kraju znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia z okolic Danii. Tym samym w tej części Polski, za sprawą dużego pionowego gradientu temperatury przekraczającego 8 C/km, dojdzie do powstania energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie na poziomie 100-400 J/kg. Dość wąski prąd strumieniowy ułożony około południkowo, przyczyni się do zróżnicowania warunków kinematycznych. DLS osiągnie wartość 10-30 m/s, jednak jego największa wartość nie będzie miała dużego pokrycia z niestabilnością, dzięki czemu nie wpłynie znacząco na intensyfikację konwekcji. W takich warunkach dojdzie do powstania dość licznych komórek konwekcyjnych, na drodze których należy spodziewać się opadów deszczu, a miejscami także krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Nie można wykluczyć silniejszych porywów wiatru osiągających 70 km/h. W godzinach popołudniowych, niektóre komórki konwekcyjne będą mogły generować wyładowania atmosferyczne. Wieczorem burze powinny słabnąć i zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postśroda, 27 kwi 2016, 10:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.04.2016, godz. 10:00 CEST do 28.04.2016 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostaje w zasięgu oddziaływania ośrodka niżowego z centrum nad północnymi Niemcami. Nad krajem nadal zalega masa powietrza arktycznego, charakteryzująca się znacznym pionowym gradientem temperatury, co będzie głównym czynnikiem umożliwiającym rozwój licznych przelotnych opadów i lokalnych burz na zachodzie kraju.

OMÓWIENIE:
Nad zachodnią część Polski, za frontem okluzji napływa świeże powietrze arktyczne, charakteryzujące się bardzo niską temperaturą na wysokości ok.5,5km, dochodzącą do -34/-37°C, dzięki czemu między przypowierzchniową warstwą (która nagrzeje się w ciągu dnia do 10-12°C) a warstwami wyższymi pojawi się znaczny gradient, dochodzący nawet do 7-9°C/km. Chwiejność SBCAPE w takiej sytuacji osiągnie do 500J/kg, zaś LI spadnie do -2°C. Chmury burzowe będą się dość szybko rozwijać i przynosić będą przelotne, chwilami intensywne opady deszczu, a ze względu na obniżoną do 700-1000m n.p.g. izotermę 0°C należy się też spodziewać licznych opadów drobnego gradu, a lokalnie również krupy śnieżnej. Opady i potencjalne burze przemieszczać się będą w kierunku północno wschodnim, łącząc się w niewielkie pasma. W najbardziej rozbudowanych chmurach, których wierzchołki mogą osiągnąć temperaturę -40/-45°C, może pojawić się nieco więcej wyładowań, szczególnie na zachodzie wskazanego obszaru. Zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać późnym popołudniem i wieczorem, przy spadku nasłonecznienia, a więc i spadku energii.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 10 maja 2016, 13:18 przez Krzysiek_Piasecki, łącznie edytowano 1 raz
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2016

Postśroda, 27 kwi 2016, 20:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.04.2016, godz. 08:00 CEST do 29.04.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Pogodę w zachodniej i środkowej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego będzie kształtować wielocentryczny układ niskiego ciśnienia, który charakteryzuje się zaleganiem bardzo zimnej masy powietrza w środkowych warstwach troposfery (nawet -36 °C/-34 °C). Polska znajdzie się na jego wschodnich peryferiach, a mroźne i dość niestabilne powietrze na wysokości izobarycznej 500 hPa (około 5450 metrów) obejmie co najmniej połowę naszego kraju. Pod wpływem dziennego ogrzewania planetarnej warstwy granicznej wykształci się bardzo duży i wręcz ekstremalny gradient pionowy temperatury, który między przyziemną częścią troposfery a jej środkową partią (2-5450 m) wyniesie aż około 45-49 °C. W rezultacie modele GFS i ARPEGE wskazują na pojawienie się zwiększonej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE), która może osiągnąć 200-600 J/kg. Na ogół słabe / umiarkowane środowisko kinematyczne (10-15 m/s na wysokościach 700-500 hPa) będzie faworyzować masowy rozwój chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych z potencjałem do silniejszego wypiętrzania i tym samym generowania wyładowań atmosferycznych. Silniejsze uskoki pionowe wiatru (Shear 0-6 km do 15-25 m/s) związane z długą falą górną wyliczane są na wschodnich obrzeżach dość niestabilnej masy powietrza i tam też istnieje większe prawdopodobieństwo powstania mocniej rozwiniętych pasm konwekcyjnych. Poszczególne komórki i pasma konwekcyjne będą przynosić przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej i drobnego gradu (w czasie burz lub mocniej rozwiniętych komórek opadowych spodziewane są przypadki do 1-2 cm) o zmiennym natężeniu, ponadto miejscami możliwe jest wystąpienie dość silnych porywów wiatru. Konwekcja zacznie się rozwijać już w pierwszej części dnia, a jej szczyt prognozowany jest na godziny popołudniowe, kiedy dolna troposfera ulegnie dostatecznemu nagrzaniu.

Pod wpływem silniejszego przyspieszania prądów wstępujących w korelacji z lokalnymi strefami zbieżności wiatru w dolnych dwóch kilometrach troposfery, nie można wykluczyć, iż nieco mocniej rozbudowane formy kłębiasto-deszczowe wzmocnią potencjał do rozwoju lejków kondensacyjnych, a być może nawet w pełni wykształconej, krótko istniejącej trąby lądowej (landspout).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron