Teraz jest piątek, 22 lut 2019, 04:46


Sierpień 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Sierpień 2016

Postniedziela, 31 lip 2016, 22:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.08.2016 godz. 08:00 CEST do 02.08.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska będzie znajdować się pod wpływem niżu z Krajów Bałtyckich i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem do naszego kraju będzie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a wschód Polski będzie jeszcze w zasięgu ustępującego ciepłego i wilgotnego powietrza. W związku z tym możliwe jest wystąpienie burz.

OMÓWIENIE:

...Wschodnia część Polski...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE do 500-1500 J/kg). Konwergencja i ruchy wznoszące w strefie frontowej przyczynią się inicjacji głębokiej konwekcji. Burze będą się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS oraz 0-3 km shear do 15-20 m/s) w związku z tym możliwa jest dobra organizacja burz. Możliwy jest rozwój superkomórek burzowych. Ponadto, obecność liniowej konwergencji oznacza możliwość rozwoju MCS w formie linii szkwału. Scenariusz ten jest jednak niepewny z racji tego, że już około południa chwiejna masa opuści nasz kraj (z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich) i taka linia może powstać u naszych wschodnich sąsiadów. W trakcie burz zagrożeniem mogą być przede wszystkim bardzo silne porywy wiatru (zwłaszcza w przypadku uformowania się układu liniowego) oraz ulewne opady deszczu (wodność ponad 40 mm, możliwość powstania rozległej burzy wielokomórkowej). Na południowym-wschodzie miejscami może pojawić się też duży grad (o średnicy do 2-3 cm). Zagrożenia te występują przede wszystkim na obszarze objętym 1 stopniem. Burze możliwe są już rano i przed południem, a ich największe natężenie spodziewane jest około południa i wczesnym popołudniem. Na krańcu południowo-wschodnim burze możliwe są też w późniejszych godzinach.

...Północny-zachód kraju...

W rejonie prognozowana jest nieduża chwiejność (CAPE do 500 J/kg). Na skutek insolacji w ciągu dnia nastąpi rozwój chmur kłębiasto-deszczowych, które lokalnie mogą przynosić burze (na ogół słabe). W warunkach niedużej niestabilności i małych lub umiarkowanych pionowych uskoków wiatru będą występować głównie pojedyncze komórki i niewielkie multikomórki.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 420
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2016

Postponiedziałek, 1 sie 2016, 22:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.08.2016, godz. 08:00 CEST do 03.08.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

We wtorek nasz kraj nadal będzie w zasięgu rozległego wału wyżowego, który rozciągać się będzie od Azorów po Europe Wschodnią. Jedynie krańce północne znajdą się w obszarze niższego ciśnienia. Nad całą Polską zalegać powinno powietrze polarnomorskie. Wciąż będzie umiarkowanie ciepło, a na północy pojawi się więcej wilgoci, co skutkować będzie opadami konwekcyjnymi i słabymi burzami.

Nad północną częścią kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz lokalnie burze. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 500 J/kg, LI do -2. Pojawią się słabe warunki kinematyczne (DLS 10 – 15 m/s). Będą to pojedyncze, odizolowane komórki burzowe, które mogą przynieść silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h) oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4730
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postśroda, 3 sie 2016, 01:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.2016, godz. 08:00 CEST do 04.08.2016, godz. 08:00 CESTSYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska nadal będzie pod wpływem układów niskiego ciśnienia znad północno-zachodniej części Europy. W środę około południa do zachodniej części naszego kraju wkroczy ciepły sektor związany z układem niżowym znad rejonu Wysp Brytyjskich. Wieczorem i w nocy z środy na czwartek przez Polskę z zachodu na wschód będzie się przemieszczać się słaby chłodny front atmosferyczny, za którym nastąpi kilkustopniowe ochłodzenie. Front ten dojdzie jednak do linii ciągnącej się od Dolnego Śląska przez Polskę Środkową po północne Podlasie i tu się zatrzyma.

W środę na zachodzie kraju, w sąsiedztwie chłodnego frontu atmosferycznego, pojawi się niezbyt duża chwiejność troposfery. Energia CAPE wyniesie ok. 200-400 J/kg, co w połączeniu z niezbyt silnymi wspomaganiem wznoszenia w środkowej troposferze umożliwi rozwój kilku, być może kilkunastu ośrodków burzowych. Burze pojawią się późnym popołudniem i będą mieć postać pojedynczych komórek konwekcyjnych, jak również niewielkich układów wielokomórkowych, przemieszczających się z zachodu na wschód. Pionowe ścinanie wiatru DLS do 15-20 m/s sprawi, że część ośrodków burzowych będzie bardziej trwałych. Nie wyklucza się pojawienia się słabej superkomórki burzowej z opadem drobnego gradu. W nocy z środy na czwartek trochę burz może występować jeszcze na północy kraju, jednak burze te będą z upływem czasu słabnąć, a w drugiej części nocy zanikną.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Sierpień 2016

Postczwartek, 4 sie 2016, 08:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.08.2016, godz. 08:00 CEST do 04.08.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i północnej Polski ze względu na silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie znajdować się pod wpływem płytkiego niżu znad północnego Bałtyku. Związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia będzie chłodny front atmosferyczny ułożony w orientacji południowy-zachód – północny-wschód, który będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. W godzinach późno popołudniowych przyjmie on charakter falującego frontu z przemieszczającym się po nim niżem znad Czech. Momentami wspomniany front może mieć cechy frontu stacjonarnego. Przed frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego, a bezpośrednio za nim świeża, chłodniejsza masa tego samego typu.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W północnej i zachodniej połowie kraju prognozowana jest umiarkowana chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI do -2°C/-4°C) występująca w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS do 15-23 m/s, LLS do 8-11 m/s). Miejscami uskoki prędkościowe wiatru mogą przekraczać podane wyżej wartości głównie w północno-zachodniej Polsce. Dosyć wysokie wartości prognozowane są dla zawartości wody w pionowej kolumnie powietrza (PW do 30-40 mm). Pod wieczór obecna będzie dolnotroposferyczna konwergencja wiatru.

Na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia wystąpienie burz nie jest do końca pewne ze względu na zalegające zachmurzenie o dużej miąższości. Mimo korzystnych warunków do rozwoju burz jak na przykład obecność wilgotnego powietrza w dolnej i środkowej troposferze ich przebieg może zostać mocno ograniczony. Burze o ile powstaną pojawią się w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych a ostatnie z nich zanikną w nocy. Będą one przyjmować charakter pojedynczych komórek burzowych, które szybko łączyć będą się w większe struktury wielokomórkowe – nie wykluczona jest słaba linia konwekcyjna. Warunki kinematyczne będą sprzyjać powstaniu superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 80-90 km/h, intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska oraz grad do 2 cm. Na Pomorzu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej (zarówno lądowej jak i wodnej), głównie w rejonie Pobrzeża Koszalińskiego i Gdańskiego. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a w przypadku superkomórek ich trajektoria może być odchylona od głównego toru. Największe ryzyko pojawienia się komórek burzowych istnieje w pasie od woj. lubuskiego przez wschodnią część zachodniopomorskiego po pomorskie i warmińsko-mazurskie.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze, głównie na wschodzie i południu kraju mogą pojawić się pojedyncze komórki burzowe lub mniejsze systemy wielokomórkowe, którym towarzyszyć będą głównie opady deszczu do 20 mm oraz wiatr w porywach do 75 km/h. Rozwój burz w tych regionach będzie mocno zależał od warunków lokalnych, głównie kierunku wiatru jak i wilgotności w pionowym profilu atmosfery.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postpiątek, 5 sie 2016, 08:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 5.08.2016, godz. 08:00 CEST 6.08.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej i północnej głównie ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu także ze względu na duży grad oraz możliwość powstania trąb powietrznych

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską od Dolnego Śląska po Pomorze przebiega pofalowany front atmosferyczny, rozdzielający dwie masy powietrza o bardzo odmiennych warunkach termicznych – o ile na wschodzie napływa bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe i spodziewane są temperatury przekraczające 30°C, to miejscami na zachodzie będzie zaledwie 15°C i będą występować ciągłe opady deszczu. Dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać się będzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia, a w ciągu dnia rozgrzana masa zacznie być wypierana na wschód.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…


Uwaga! 2.stopień zagrożenia nie został wyznaczony, gdyż prawdopodobieństwo rozwoju na tyle silnych burz jest małe – zdecydowana większość z nich będzie się kwalifikować na 1.stopień. Niemniej jednak lokalnie burze mogą się okazać gwałtowne, szczególnie na wschodzie Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, północy woj.łódzkiego, północnej połowie woj.mazowieckiego, na Warmii, Mazurach i zachodzie Podlasia.

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu chwiejności SBCAPE, która w godzinach popołudniowych będzie osiągać do 1500-2000 J/kg, zaś LI spadnie do -4/-6°C. Obszar dość dużej chwiejności pokryje się z rejonem dobrych warunków kinematycznych, dzięki którym burze będą dość dobrze zorganizowane. Ścinanie wiatru 0-6km (DLS) osiągnie do 15-25m/s, zaś SRH 0-3km do 100-300m2/s2. Burze będą się rozwijać głównie wzdłuż bardzo dobrze zaznaczonej strefy zbieżności wiatrów, która znajduje się na wschód od linii frontu. Początkowo spodziewany jest rozwój izolowanych burz, które dość szybko mogą się organizować w superkomórki burzowe i to wtedy należy oczekiwać najgroźniejszych zjawisk. Szczególnie groźne – ze względu na bardzo dużą ilość pary wodnej w atmosferze – PW do 40-45mm!) mogą się okazać nawalne opady deszczu. Miejscami w ciągu godziny spaść może do 20-40mm deszczu, a przy przechodzeniu kilku burz nad danym obszarem sumy mogą być nieco większe. Dodatkowo nie można wykluczyć dość silnych porywów wiatru (szczególnie zjawiska downburst), które mogą dochodzić do 80-90km/h, a punktowo tę wartość przekroczyć. Grad nie powinien stanowić znaczącego zagrożenia jeśli chodzi o jego średnicę – na ogół do 2-3cm, choć możliwe są lokalne przypadki nieco większego gradu. Na wschodzie Pomorza, Kujaw, północy Mazowsza oraz na Warmii i Mazurach ze względu na wyraźnie obniżony poziom kondensacji, dość dużą chwiejność w dolnej części troposfery oraz SRH 0-1km do 100-200m2/s2 nie można wykluczyć rozwoju 1-2 trąb powietrznych związanych z burzami superkomórkowymi.

Burze będą się przemieszczać z południa/południowego zachodu na północ/północny wschód. Ze względu na przepływ niemal równoległy do frontu możliwe jest powstanie układu training storm i kumulacja opadów burzowych. Z biegiem dnia pojedyncze komórki będą się łączyć w układy wielokomórkowe, a głównym zagrożeniem pozostawać będą nawalne opady deszczu i dość silny wiatr do 70-90km/h. Strefa burz będzie wędrować na wschód, ale po szczycie aktywności w godzinach popołudniowych, będą stopniowo słabnąć. Niemniej jednak lokalnie mogą występować także w godzinach nocnych.

Niepewny jest rozwój burz na południu kraju, ze względu na możliwe wystąpienie wiatru halnego, który może ograniczyć możliwość ich rozwoju niemal do zera. Niemniej jednak, jeśli burze się pojawią lokalne mogą kwalifikować się na 1.stopień zagrożenia, również w obszarze objętym jedynie możliwością wystąpienia burz – należy obserwować sytuację szczególnie w przypadku planowania wycieczek w górach!

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2016

Postpiątek, 5 sie 2016, 19:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.08.2016 godz. 08:00 CEST do 07.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a północ i częściowo zachód kraju dostanie się pod wpływ górnego niżu z centrum nad Szwecją. Zwiększony pionowy gradient temperatury w pobliżu niżu w połączeniu z dużą wilgotnością względną oznaczają wzrost chwiejności termodynamicznej i możliwość rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest nieduża chwiejność (CAPE do 300-500 J/kg). Na skutek insolacji i stref zbieżności wiatru w ciągu dnia prognozowany jest rozwój chmur Cb. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-25 m/s) i niewykluczona jest organizacja burz w nieduży układ liniowy lub mini-superkomórki. W czasie ich przechodzenia lokalnie mogą wystąpić silne porywy wiatru i grad (o średnicy do 2 cm). Nieduża chwiejność powinna ograniczyć potencjał gwałtownych zjawisk, ale nie można ich zupełnie wykluczyć. Największa intensywność konwekcji spodziewana jest po południu i wieczorem, ale burze rozwijać się mogą już przed południem, a w pobliżu Bałtyku mogą utrzymywać się również w godzinach nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 420
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2016

Postniedziela, 7 sie 2016, 22:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2016, godz. 08:00 CEST do 09.08.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Początek tygodnia przyniesie w naszym kraju słoneczną i gorącą aurę. W ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczać się będzie słaby front chłodny. Na froncie pojawi się więcej wilgoci, co skutkować będzie przelotnymi opadami deszczu oraz słabymi burzami. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a termometry wskażą max 29 stopni na południowym-zachodzie. W kolejnych dniach chłodniej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na zaznaczonym obszarze naszego kraju spodziewamy się słabych, lokalnie umiarkowanych burz, szczególnie na froncie chłodnym. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (CAPE 400 – 800 J/kg, LI -3 °C). Warunki kinematyczne będą umiarkowane. Uskok wiatru wyniesie (DLS 0-6 km 10 – 15 m/s). Komórki burzowe mogą organizować się w większe struktury i podczas ich przechodzenia może silniej powiać oraz popadać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4730
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postwtorek, 9 sie 2016, 01:28

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2016, godz. 08:00 CEST do 10.08.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, południowej i wschodniej części woj. mazowieckiego oraz południowo-wschodniej części woj. podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych i nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek nad południową, centralną i wschodnią częścią Polski znajdzie się wolno przemieszczający się chłodny front atmosferyczny niżu znad rejonu Morza Norweskiego i północnej części Płw. Skandynawskiego. Front ten w nocy z wtorku na środę zafaluje, po czym przemieści się na wschód, poza wschodnią granicę Polski. Gorące powietrze zwrotnikowe znajdujące się we wtorek nad południowo-wschodnią częścią kraju zostanie zastąpione przez znacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie napływające z zachodu. Tuż przed linią frontu spodziewana jest umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna troposfery. Na poziomie izobarycznym 500 hPa, w pobliżu frontu atmosferycznego, równolegle do jego linii będzie przebiegać smuga silniejszego przepływu powietrza (południowo-zachodni wiatr będzie w niej osiągać prędkość 20-25 m/s). Smuga ta będzie nachodzić na północno-zachodnią część strefy chwiejności termodynamicznej znajdującej się nad Polską.

OMÓWIENIE:

… Południowo-wschodnia część kraju (w szczególności woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, częściowo mazowieckie i podlaskie …

CAPE na poziomie do ok. 1500 J/kg w połączeniu z dość dużą zawartością wilgoci w warstwie troposfery sprawi, że pierwsze komórki burzowe w strefie chwiejności poprzedzającej chłodny front atmosferyczny pojawią się już około południa. Z upływem czasu komórki będą łączyć się, tworząc układy wielokomórkowe, przemieszczające się umiarkowanie szybko z południowego zachodu na północny wschód, wzdłuż linii chłodnego frontu atmosferycznego. Pionowe uskoki wiatru DLS 0-6 km AGL na poziomie do ok. 15 m/s będą korzystnie wpływać na łączenie się pojedynczych komórek burzowych w większe układy i zapewnią im lepszą trwałość. Największym zagrożeniem wydają się być duże sumy opadowe, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia układu training storms. PW ma osiągać jednak mniejsze wartości, niż pod koniec lipca (do 30-35 mm), stąd prawdopodobieństwo wystąpienia opadów szczególnie intensywnych jest nieznacznie mniejsze. Nieco mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru – te w szczególności mogą występować w południowo-wschodniej części strefy stopnia 1. zagrożenia, gdzie warunki panujące w dolnej troposferze będą suchsze. W najsilniejszych komórkach burzowych nie wyklucza się opadów większego gradu, do ok. 3 cm w średnicy. W związku z występowaniem nieco wyższych wartości pionowego uskoku wiatru DLS 0-6 km, nie wyklucza się uformowania 2-3 burz superkomórkowych, podczas których zjawiska będą bardziej nasilone. Ponadto, z powodu dość dużej zawartości wilgotności w dolnej troposferze (niskie LCL, dość duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji w dolnych 3 km troposfery), nie wyklucza się pojawienia 1-2 słabych trąb powietrznych. W nocy z wtorku na środę burze przesuną się bardziej na wschód i zaczną zanikać.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 430
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2016

Postwtorek, 9 sie 2016, 22:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2016, godz. 08:00 CEST do 11.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We środę Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia, związanej z klinem wyżowym, ciągnącym się od Atlantyku. Od północnego-zachodu napływa do nas chłodne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Do godzin popołudniowych, jedynie krańce południowo-wschodnie pozostaną w cieplejszej, chwiejnej masie powietrza, która z biegiem czasu zostanie wypchnięta na wschód, przez pofalowany front atmosferyczny..

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

W godzinach popołudniowych, za sprawą podwyższonej wartości energii konwekcji CAPE 500-1000 J/kg, LI do -5 należy spodziewać się powstania burz, które nie powinny być szczególnie gwałtowne. Zafalowanie na froncie atmosferycznym, a także bliskość prądu strumieniowego sprawią, że dojdzie do wzrostu wartości parametrów kinematycznych (DLS 15-25 m/s, LLS < 6 m/s, SRH 200-400 m2/s2). Wodność troposfery wyniesie 30-35 mm.
Na tej podstawie prognozuje się wystąpienie burz w postaci pojedyńczych komórek, lub multikomórek. Za sprawą skrętności wiatru, nie można wykluczyć pojawienia się niewielkiej superkomórki. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu do 20 mm, silnych porywów wiatru do 80 km/h, a także opadów gradu (zwłaszcza w przypadku superkomówki) o średnicy 1-2 cm. Burze będą mogły się pojawiać do późnych godzin popołudniowych, a następnie wraz z frontem atmosferycznym przemieszczą się nad Ukrainę.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 430
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2016

Postsobota, 13 sie 2016, 20:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2016, godz. 08:00 CEST do 15.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia utworzonej przez wyże znad Wysp Brytyjskich i południowej Europy. Przez nasz kraj będzie przechodzić około równoleżnikowo ułożony, chłodny front atmosferyczny, związany z niżem znad Skandynawii. Na południe od frontu znajdzie się ciepła masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego, która będzie wypychana przez chłodniejsze powietrze, również pochodzenia polarno-morskiego.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

Przed strefą frontową dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery, czego skutkiem będzie wzrost potencjalnej energii konwekcji CAPE 400-1000 J/kg. Podwyższony przepływ powietrza w górnej troposferze spowoduje wzrost wartości wskaźników konematycznych (DLS 10-16 m/s, LLS < 8 m/s). W środkowej, a także wyższej troposferze znajdą się nieco suchsze warstwy powietrza, dzięki czemu wodność troposfery sięgnie najwyżej 30 mm.

Takie warunki będą faworyzować powstanie pojedyńczych komórek konwekcyjnych, a ze względu na niemal równoległy przepływ powietrza w stosunku do frontu, także multikomórek, lub niewielkich układów typu MCS. Na ich drodze należy spodziewać się intensywnych opadow deszczu do 20 mm, silniejszego wiatru do 80 km/h, a także opadów gradu o średnicy 1-1,5 cm. Burze powinny zacząć się pojawiać przed południem, a wieczorem, lub w pierwszej części nocy zaczną zanikać. Burze będą wędrować z zachodu na wschód, lub południowy-wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 430
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2016

Postniedziela, 14 sie 2016, 22:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.08.2016, godz. 08:00 CEST do 16.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek zdecydowana większość naszego kraju znajdzie się pod wpływem wyżu znad Morza Północnego. Jedynie połnocno-wschodnia część Polski znajdzie wię w zasięgu niżu dolnego znad Rosji, a także niżu górnego przemieszczającego się znad Bałtyku nad Inflanty. Polska pozostaje w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego, jednak tylko na północnym-wschodzie kraju warunki będą sprzyjać powstawaniu burz.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu energii konwekcji CAPE 300-700 J/kg, LI do -3. W rejonie chwiejności spodziewamy się wystąpienia umiarkowanych warunków kinematycznych (DLS 12-17 m/s, LLS < 7 m/s. Wodność troposfery wyniesie 20-25 mm. Prognozowane jest wystąpienie strefy zbieżności wiatru związanej z płytką zatoką niżową, co powinno ułatwić inicjację konwekcji. W takich warunkach należy spodziewać się powstania pojedyńczych komórek konwekcyjnych jak i multikomórek, na drodze których mogą wystąpić intensywne opady deszczu do 15 mm, silne porywy wiatru do 70 km/h, a także opady gradu do 1 cm średnicy. Aktywność burzowa spodziewana jest w godzinach popołudniowych, a wieczorem burze powinny zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postśroda, 17 sie 2016, 01:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.08.2016 godz. 08:00 CEST do 18.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska znajdzie się na skraju niżu znad Łotwy w rozległej strefie obniżonego ciśnienia. Nadal napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie, w którym w ciągu dnia dość licznie będą rozwijać się przelotne opady deszczu. Na południu kraju przemieszczać się będzie dodatkowo strefa opadów wielkoskalowych, w rejonie której prognozowane są warunki umożliwiające rozwój burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…


Nad ten obszar napłynie masa powietrza, w której możliwy będzie rozwój burz, przy czym im bliżej południowej granicy tym ryzyko burz będzie wyższe - w woj.świętokrzyskim oraz lubelskim ryzyko burz jest bardzo niskie. Stosunkowo niewielka chwiejność (MUCAPE do 500J/kg oraz LI do -3°C) pokryje się jednak ze zwiększonym przepływem powietrza. Pomimo tego, iż w regionie może zalegać dość gęste zachmurzenie oraz strefa opadów deszczu, to burze będą mogły się rozwijać dzięki rozległej strefie wznoszenia i tworzyć nieco bardziej zorganizowane formy dzięki korzystnym warunkom kinematycznym – m.in. ścinanie wiatru (DLS) osiągać będzie do 20-25m/s. Pierwsze z nich mogą rozwinąć się już w strefie opadów ciągłych, kolejne natomiast na jej tyłach. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 10-20mm oraz drobny grad. Miejscami może również pojawić się nieco silniejszy wiatr do 60-70km/h, ale nie powinien on stanowić zagrożenia. W przypadku rozwoju nieco aktywniejszej burzy (być może 1-2 superkomórek) może się pojawić nieco większy grad, do 2-2,5cm średnicy, ale ryzyko jest niskie. Należy się jednak liczyć również ze scenariuszem, w którym burze będą nieliczne, słabe, wbudowane wyłącznie w strefę opadów wielkoskalowych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 420
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2016

Postśroda, 17 sie 2016, 22:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.08.2016, godz. 08:00 CEST do 19.08.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

W czwartek nasz kraj nadal będzie w zasięgu płytkiego niżu, który znajdzie się nad środkowym Bałtykiem. Układ niskiego ciśnienia sprowadza do kraju powietrze wilgotne i chłodne. Pojawi się sporo opadów, szczególnie na północy, tam również mogą wystąpić burze. Termometry wskażą od 15 ⁰C na Pomorzu do 24 ⁰C na Podkarpaciu.

Nad północną częścią kraju spodziewane są komórki konwekcyjne oraz lokalnie burze. CAPE wyniesie 200 – 500 J/kg, LI do -3. Pojawią się słabe warunki kinematyczne (DLS 5 – 15 m/s). Będą to pojedyncze, odizolowane komórki burzowe, które mogą przynieść silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h) oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4730
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postpiątek, 19 sie 2016, 00:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.08.2016, godz. 08:00 CEST do 20.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Polska nadal będzie znajdować się w strefie oddziaływania niżu górnego znad rejonu Bałtyku i zachodniej części Płw. Skandynawskiego. Niż ten jednak słabnie i odsuwa się na północ. Kolejny niż zbliża się do Europy od zachodu i w piątek po południu jego centrum znajdzie się w rejonie Irlandii. Do Polski napłynie nieznacznie cieplejsza masa powietrzna z południowego zachodu. Nadal w niektórych regionach kraju będzie występować niezbyt duża chwiejność troposfery (CAPE do 300-500 J/kg).

Pierwszym obszarem, gdzie w trakcie okresu ważności prognozy mogą pojawić się burze, jest północna część kraju. Zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Warmii i Mazurach w godzinach popołudniowych może pojawić się więcej niezorganizowanych i dość małych ośrodków burzowych. Burze te będą słabe i krótkotrwałe; w godzinach wieczornych powinny zaniknąć. Trąb wodnych tym razem być już nie powinno, ponieważ w stosunku do poprzednich dni w rejonach nadmorskich zmniejszy się pionowy gradient temperatury w dolnych 500 m, a wartość energii SBCAPE w dolnych 2 km troposfery nie powinna przekroczyć 100-120 J/kg.

Drugą strefą, w której mogą pojawić się burze, będzie Polska południowa, a zwłaszcza południowa część woj. opolskiego, Beskidy Zachodnie i Środkowe, Tatry i Podhale. Orograficzne wspomaganie procesów konwekcji przy nawet stosunkowo niedużej energii CAPE może doprowadzić do rozwoju kilku komórek, które będą zdolne generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Burze te pojawią się po południu, jednak podobnie, jak na północy Polski, pod wieczór zaczną szybko zanikać.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 430
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Sierpień 2016

Postsobota, 20 sie 2016, 22:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.08.2016, godz. 08:00 CEST do 22.08.2016, godz. 08:00 CEST

Stopień 1. Zagrożenia zostaje wydany dla południowej, centralnej, wschodniej i północnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę znaczna część Europy zachodniej, a także środkowej znajdzie się pod wpływem dość rozległego ośrodka niskiego ciśnienia, z centrum przemieszczającym się nad wodami Morza Północnego. Przez Polskę przechodzić będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, na którym dojdzie do rozwoju konwekcji. Na wschód od frontu znajdzie się ciepła masa powietrza polarno-morskiego, która stopniowo będzie wypychana przez chłodniejsze powietrze.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do wzrostu energii chwiejności 200-700 J/kg, lokalnie do 1000 J/kg, index LI spadnie do -4. Duży kontrast termiczny będzie sprzyjać silniejszemu poziomemu przepływowi powietrza, co przełoży się na wzrost wartości wskaźników kinematycznych, takich jak DLS 12-20 m/s, LLS < 10 m/s, SRH 100-250 m2/s2. Całkowita wodność troposfery wyniesie 36-42 mm. Front atmosferyczny, a także strefy zbieżności wiatru w połączeniu z niskim poziomem kondensacji ułatwią inicjację głębokiej konwekcji.

Pomimo sosunkowo niewielkiej chwiejności atmosferycznej, należy spodziewać się burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne. W tym przypadku o ich gwałtowności nie będą świadczyć silne porywy wiatru, zacznych rozmiarów grad, czy duża aktywność elektryczna, a intensywne opady deszczu. Stanie się tak za sprawą niemal równoległego przepływu powietrza w stosunku do wolno przemieszczającego się frontu, a także dużej wodności troposfery. W związku z tym, burze powinny przyjąć kształt multikomórek, bądź słabo zorganizowanych układów MCS. Być może wystąpią także superkomórki. Podczas ich przechodzenia suma opadów może dochodzić do 20-30 mm. W niektórych miejscach należy spodziewać się przejścia wielu stref konwekcyjnych, dlatego opady mogą się sumować, co będzie mogło prowadzić do lokalnych podtopień. Potencjał do generowania silnych porywów wiatru, czy opadów gradu będzie ograniczony, jednak lokalnie nie można wylkuczyć porywów do 70 km/h i gradu do 1-1,5 cm średnicy. Największa aktywność burzowa spodziewana jest w godzinach popołudniowych, jednak pojedyńcze wyładowania możliwe będą także w nocy. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, z odchyleniem na północny-wschód.

...Polska zachodnia...

Za frontem atmosferycznym napłynie chwiejne powietrze polarnomorskie (CAPE do 300 J/kg), w którym w godzinach popołudniowych rozwiną się komórki konwekcyjne. Podwyższona kinematyka będzie sprzyjać ich rozwojowi (DLS do 20 m/s). Podczas burz należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h, a także intensywnych opadów deszczu do 15 mm.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 570
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Sierpień 2016

Postponiedziałek, 22 sie 2016, 09:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 22.08.2016, godz. 09:00CEST do 23.08.2016 godz.08:00 CEST

1.stopień zagrożenia zostaje wydany dla krańców Polski wschodniej ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Nad Polską zalega strefa rozległego, pofalowanego frontu atmosferycznego, za którym następuje adwekcja chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. Nad Europą zachodnią rozbudowuje się wyż, w którego zasięgu znajdzie się już część Polski zachodniej. Przed frontem zalega jednak jeszcze ciepłe powietrze z południa kontynentu, w którym ponownie mogą rozwijać się burze.

OMÓWIENIE:

…Polska wschodnia…


W rejonie prognozowana jest chwiejność nieco przekraczająca 1000J/kg na wschodnich krańcach obszaru. Warunki kinematyczne nie będą sprzyjać rozwojowi rozległych formacji burzowych, ale warto zwrócić uwagę na skrętność wiatru – SRH 0-3km osiągać będzie około 200m2/s2, co może prowadzić do rozwoju pojedynczych burz superkomórkowych. Ze względu na bardzo dużą ilość wilgoci (PW do 40mm), głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, nawet do 20-40mm. Lokalnie może spaść też drobny grad (poniżej 1-1,5cm) bądź pojawić się silniejszy wiatr (do 70km/h). Ze względu na podwyższone wartości chwiejności w dolnych 2km wzdłuż wschodniej granicy państwowej istnieje marginalna szansa rozwoju trąby powietrznej (również jako landspout). Zjawiska burzowe będą się przemieszczać na północ z niewielkimi odchyleniami. Miejscami burze możliwe są również po zachodzie słońca, szczególnie w pierwszej części nocy, nadal głównym zagrożeniem mogą być nadmierne opady deszczu.

…Polska północno zachodnia…

Na tym obszarze możliwy jest rozwój słabych burz adwekcyjnych. Przy chwiejności do 300-400J/kg na skutek wygrzania przyziemnej części atmosfery będą się tworzyć liczne komórki opadowe. Niektóre z nich mogą przynieść wyładowania atmosferyczne. Burze – poza wyładowaniami – nie będą stanowić zagrożenia: możliwe są opady deszczu do 5-10mm, lokalnie bardzo drobny grad. Burze będą zanikać późnym popołudniem i wieczorem.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Sierpień 2016

Postpiątek, 26 sie 2016, 20:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.08.2016 godz. 08:00 CEST do 28.08.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę większość Polski pozostanie pod wpływem wyżu znad Ukrainy, a do naszego kraju będzie napływać gorące i suche powietrze zwrotnikowe. Jedynie północ Polski znajdzie się w zasięgu mało aktywnego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Tam powietrze będzie wilgotniejsze i pojawi się pewna chwiejność. W związku z tym niewykluczone są burze

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). Miejscami w obrębie strefy frontowej może dojść do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych, ale ich pokrycie obszarowe będzie nieduże. Konwekcja ma rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s). W związku z tym nie można wykluczyć uformowania się pojedynczej superkomórki burzowej (z umiarkowanym gradem i silniejszym wiatrem) lub niedużej formacji wielokomórkowej (z ulewnym deszczem). Rozwój burz będzie jednak mocno ograniczony ze względu na dość niską wilgotność względną w środkowej troposferze i obecność warstwy hamującej konwekcję. Na większości omawianego obszaru burze mogą nie pojawić się wcale. Wydaje się, że nieco większe szanse na ich rozwój występują w nocy z soboty na niedzielę.

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 420
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Sierpień 2016

Postniedziela, 28 sie 2016, 01:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.08.2016, godz. 08:00 CEST do 29.08.2016, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru północno-zachodniej i zachodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu...

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ostatni dzień tygodnia i zarazem ostatnią niedzielę sierpnia z naszego kraju zacznie odsuwać się rozległy układ wysokiego ciśnienia. Wieczorem do zachodniej części Polski, znad Niemiec, wkroczy zatoka wraz z chłodnym frontem atmosferycznym z niżu, który ulokuję się nad Morzem Północnym. Przyniesie on zmianę pogody w następnym tygodniu. Przed wkroczeniem frontu, nad naszym krajem wciąż zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, które nadal będzie suche i bardzo gorące. Wieczorem i w nocy na wskutek wkroczenia zatoki oraz pojawienia się zbieżności wiatru i większej wilgoci pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, które miejscami mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

...Polska północno-zachodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 800 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -6⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 35 - 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie zbieżność wiatrów w dolnej troposferze oraz spory gradient temperatur w środkowej troposferze. Pojawią się również umiarkowane warunki kinematyczne. Prędkościowe oraz kierunkowe uskoki wiatru wyniosą (DLS 0-6 km 10 – 20 m/s, SRH 0-3 km 50 – 150 m2/s2). Niewykluczone są superkomórki burzowe. Wieczorem lub w nocy znad Niemiec możliwe jest wejście większego układu burzowego w postaci MCS. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 100 km/h), ulewne opady deszczu powodujące podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 4 cm.

…Polska zachodnia i centralna…

Tutaj spodziewamy się burz późnym wieczorem oraz nocą. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 500 – 1000 J/kg. LI spadnie do -4 ⁰C. Również tu pojawi się spora wodność atmosfery (PW około 30 mm) oraz spory gradient w środkowej troposferze. Tutaj kinematyka będzie słabsza (DLS 0-6 km 5 – 15 m/s, SRH 0-3 km 50 – 100 m2/s2). Komórki burzowe mogą łączyć się w klastry. Groźnymi zjawiskami będą silne porywy wiatru (do 80 km/h), ulewne opady deszczu oraz opady gradu do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Sierpień 2016

Postponiedziałek, 29 sie 2016, 09:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.08.2016, godz. 08:00 CEST do 30.08.2016, godz. 08:00 CEST


Stopień 1 zagrożenia zostaje wydany dla wschodniej Polski z względu na silny i porywisty wiatr, opady gradu oraz intensywne opady deszczu, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nasz kraj nadal będzie pod wpływem niżu znad Morza Bałtyckiego i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Front w pierwszy dzień tygodnia będzie znajdować się w centrum naszego kraju i będzie dalej przemieszczał się na wschód Polski. Bezpośrednio przed nim znajdować się będzie strefa konwergencji wiatru. Przed frontem zalegać będzie gorąca masa powietrza zwrotnikowego, a bezpośrednio za nim napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

… OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM ZAGROŻENIA …

… Polska północno-wschodnia …

Spodziewana jest tutaj umiarkowana i wysoka niestabilność atmosfery (CAPE do 1000-1800 J/kg, LI -4°C/-7°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS do 10-20 m/s). Dodatkowo prognozowana jest dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru oraz podwyższona zawartość wody w pionowym słupie powietrza (PW do 35-40 mm).

Takie warunki predysponują powstanie burz o charakterze wielokomórkowym oraz superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem z ich strony będzie silny i porywisty wiatr do około 90-100 km/h , grad do 2-3 cm, a także intensywne opady deszczu do 30 mm w czasie trwania zjawiska. Nie wykluczone jest powstanie trąby powietrznej głównie na krańcach północno-wschodnich kraju. Pierwsze burze mogą pojawić się już przed południem i będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód.

… Polska wschodnia i południowa …

Tutaj warunki będą zbliżone do tych z północno-wschodniej części kraju: umiarkowanie wysoka energia termodynamiczna dostępna konwekcyjnie (CAPE 1000-1500 J/kg, LI -3°C/-7°C) będzie występować przy słabszych warunkach kinematycznych (DLS <10 m/s), podwyższona wodność troposfery (PW do 30-40 mm) oraz strefa konwergencji wiatru.

Burze początkowo mogą mieć charakter pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą organizować się w większe struktury wielokomórkowe. Mimo słabej kinematyki nie można wykluczyć też pojedynczych superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr do 90 km/h, intensywne opady deszczu do 30-40 mm w czasie trwania zjawiska oraz opady gradu do 2 cm. Ze wstępnych prognoz możliwe jest utworzenie się klastra burzowego (MCS) głównie na południu kraju. Burze będą przemieszczać się podobnie jak na pozostałym obszarze z większym odchyleniem na wschód.

Największe ryzyko intensywnych zjawisk istnieje na północnym-wschodzie Polski oraz w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie i Lubelszczyznę.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron