Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 01:22


Wrzesień 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Wrzesień 2016

Postniedziela, 4 wrz 2016, 09:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 04.09.2016, godz. 9:00 CEST do 05.09.2016, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Południowa, wschodnia i centralna część Polski znajduje się jeszcze w zasięgu wyżu znad Rumunii, który zapewnia pogodne niebo oraz napływ ciepłego powietrza polarnomorskiego, a więc temperatury do 25-28°C w ciągu dnia. Na północy kraju zaznacza się wpływ frontu ciepłego związanego z niżem znad Bałtyku i notowane są ciągłe opady deszczu. Tam też napływa chłodne powietrze polarnomorskie. W ciągu najbliższej doby cały kraj dostanie się już pod wpływ niżu, który aktualnie znajduje się nad Morzem Północnym i przesuwać się będzie na wschód, a przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny z nim związany oraz burze.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W ciągu nadchodzącej doby burze prognozowane są praktycznie w całym kraju, ale będą mieć charakter lokalny. Możliwe jest, że w wielu miejscach notowane będą dopiero wieczorem bądź w nocy. W ciągu dnia prognozowana chwiejność (SBCAPE do 400-900J/kg oraz LI do -2/-4°C) w połączeniu ze wzmożonym przepływem powietrza oraz zmianie kierunku i prędkości wiatru wraz z wysokością (DLS do 10-20m/s oraz SRH0-3km do 100-150m2/s2) umożliwi rozwój burz, które mogą być nieco gwałtowniejsze pomimo tego, że nie będzie ich zbyt wiele. Największe prawdopodobieństwo wystąpi w pasie od południa (m.in. Śląsk / Małopolska) po centrum (łódzkie, mazowieckie), ale mogą się rozwinąć też w innych regionach kraju. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, przeważnie do 10-20mm, lokalnie do 35mm. Miejscami pojawi się też nieco silniejszy wiatr (do 70-75km/h) jak i drobny grad, do 1-1,5cm. Nie można wykluczyć rozwoju 1-2 komórek burzowych z rotującym prądem wstępującym (superkomórek), które mogą przynieść wiatr do 80km/h oraz grad do 2cm.

Wieczorem rozległa strefa burzowa może wkroczyć znad Niemiec nad województwa zachodnie, ale będzie słabnąć. Również tym burzom będą towarzyszyć głównie ulewne opady deszczu do 10-25mm, możliwe są również porywy wiatru do 70km/h. Początkowo miejscami mogą być one dość aktywne elektrycznie. W nocy chwiejność nadal będzie się utrzymywać na niskim, miejscami umiarkowanym poziomie (MLCAPE do 300-500J/kg) co w połączeniu z dość dobrymi warunkami kinematycznymi będzie umożliwiać dalsze trwanie burz bądź powstawanie nowych ośrodków. W kolejnych godzinach burze z ulewnymi opadami deszczu (do 10-25mm) nadal będą możliwe w całym kraju poza województwami zachodnimi, gdzie ryzyko wyładowań będzie stopniowo ograniczane. Możliwe, że niektóre ośrodku burzowe będą utrzymywać się aż do rana, przekraczając wschodnią granicę Polski, choć ilość wyładowań może być mała.

Ze względu na rozległy obszar, jaki obejmuje prognoza, należy uważnie śledzić bieżące ostrzeżenia wydawane na naszej stronie w systemie SkyPredict. Trzeba również pamiętać, że burza jest zjawiskiem lokalnym oraz o tym, że każda z nich niesie ryzyko utraty zdrowia bądź życia w wyniku porażenia piorunem i nie należy podejmować ryzykownych zachowań w czasie trwania zjawiska.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2016

Postponiedziałek, 5 wrz 2016, 03:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.09.2016, godz. 08:00 CEST do 06.09.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód i południe przejdzie niż górny i kropla chłodu w środkowej troposferze. Wokół centrum niżu górnego w środkowej troposferze pojawią się strefy wspomagania ruchów wznoszących. Niewielka energia CAPE (do ok. 200-400 J/kg) doprowadzi w środkowej i południowej części kraju do rozwoju słabych komórek burzowych. Należy zaznaczyć, że duża ilość opadów wielkoskalowych i zachmurzenie warstwowe będzie znacząco utrudniać rozwój burz, choć na wskutek wielkoskalowego wspomagania konwekcji, mogą pojawić się liczne komórki konwekcyjne przynoszące dość silne opady deszczu. Największe szanse na burze prognozowane są w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, a także w lubelskim. Wieczorem i wczesną nocą ośrodki burzowe powinny zaniknąć, a opady będą wędrować dalej na południe.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Wrzesień 2016

Postsobota, 10 wrz 2016, 11:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.09.2016, godz. 08:00 CEST do 11.09.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

W sobotę Polska będzie w zasięgu wyżu znad Morza Bałtyckiego. Jednak mimo to zauważalny będzie od północno-wschodnich krańców przez centrum po południowo-zachodnią część kraju front atmosferyczny, który będzie ulegał frontolizie (rozpadowi). Miejscami na froncie możliwe są burze.

Prognozowana jest słaba chwiejność atmosfery (CAPE do 500 J/kg; LI do 0°C/-2°C) jak i warunki kinematyczne (DLS <10 m/s). Podwyższona będzie wodność troposfery, miejscami do 25-30 mm. W takich warunkach prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Pierwsze burze mogą powstać w godzinach okołopołudniowych a zaczną zanikać pod wieczór. Ich prawdopodobieństwo wystąpienia nie jest duże, jednak jest ono większe nad południowo-zachodnią częścią kraju niż nad północno-wschodnią.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Wrzesień 2016

Postsobota, 17 wrz 2016, 07:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.09.2016, godz. 08:00 CEST do 18.09.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę większość Polski znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Czech.
Do południowej części kraju napłynie zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy. Za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego i stref zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W południowej części kraju dojdzie do napływu masy powietrza, charakteryzującej się podwyższoną wilgotnością, co przełoży się na wystąpienie energii konwekcji CAPE 200-1000J /kg. Pomimo bliskości niżu powstałego na pofalowanym froncie, nie dojdzie do znacznego wzrostu wartości parametrów kinematycznych (DLS < 10 m/s, LLS < 6 m/s). Obecne będą za to czynniki ułatwiające rozwój konwekcji, takie jak niski poziom kondensacji, czy zbieżność wiatru. Czynnikiem mogącym osłabić potencjał konwekcji będzie zachmurzenie, dlatego stopień 1 zagrożenia przed intensywnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego nie zastaje wydany.

W takich warunkach rozwiną się burze, w postaci pojedynczych komórek, a także multikomórek, które w większości będą wbudowane w zachmurzenie warstwowe. Podczas ich przechodzenia wystąpią przede wszystkim intensywne opady deszczu, nawet do 20-30 mm, o czym świadczy prognozowana całkowita wodność troposfery na poziomie 30-40 mm. Potencjał do wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów gradu będzie ograniczony. Pierwsze burze spodziewane są na terenach górskich, w godzinach około południowych, po czym zaczną się przemieszczać bardziej w głąb kraju. Pod wieczór zjawiska konwekcyjne zaczną słabnąć, lecz pojedyncze wyładowanie będą mogły się zdarzać także w nocy.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Wrzesień 2016

Postniedziela, 18 wrz 2016, 09:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 18.09.2016, godz. 09:15 CEST do 19.09.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Od basenu Morza Śródziemnego, przez Austrię, Czechy, po południowo - zachodnie krańce Polski będzie rozciągać się obszar z oddziaływaniem odciętego układu niskiego ciśnienia. Po jego wschodniej stronie w dalszym ciągu będzie postępować napływ polarno-morskiej masy powietrza o zwiększonej zawartości pary wodnej, która miejscami na samym południu i południowym - wschodzie kraju doprowadzi do pojawienia się pewnej niestabilności. Wyliczenia numeryczne GFS oraz WRF-ARW 12 km wskazują, że niewielkie środowisko konwekcyjne możliwe jest tuż za strefą zachmurzenia warstwowego (miejscami również w jego zasięgu), które będzie związane z równoleżnikowo ułożoną linią frontu. Pewne rozpogodzenia oraz podwyższona zawartość pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery mogą nieco wzmocnić potencjał do rozwoju konwekcji, miejscami trochę głębszej, na co wskazuje spodziewana energia SBCAPE do 100-350 J/kg. Słaby gradient pionowy temperatury oraz niezbyt duże natężenie prądów wstępujących nie będą sprzyjać dobrej organizacji ośrodków konwekcyjnych, w tym pojedynczych burz, których inicjacja możliwa jest około południa, a także w godzinach popołudniowych przede wszystkim w strefie oddziaływania wymuszania orograficznego (tereny górskie i podgórskie). Potencjalne formacje burzowe będą generować przelotne, silne / ulewne opady deszczu. Ryzyko opadów gradu czy silnych porywów wiatru przy wyliczanych warunkach będzie mocno ograniczone.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Wrzesień 2016

Postpiątek, 23 wrz 2016, 18:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.09.2016 godz. 08:00 CEST do 25.09.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę wschodnia połowa Polski znajdzie się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego i związanej z nim zatoki niżowej. W rejonie tym pojawią się opady deszczu, a miejscami wystąpią także burze. Zachodnia część kraju pozostanie pod wpływem wyżu i tam pogoda będzie stabilniejsza.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest mała chwiejność (CAPE do 200-400 J/kg). W ciągu dnia dojdzie do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych, które lokalnie mogą dać burze. Konwekcja ma rozwijać się w warunkach umiarkowanych lub dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s). W związku z tym, poza pojedynczymi komórkami, możliwe są też niewielkie multikomórki i formacje liniowe. W czasie przechodzenia chmur Cb mogą pojawić się również porywy wiatru (do 60 km/h) i grad (średnicy do 1,5 cm). Rozwój burz możliwy jest od godzin przedpołudniowych do wieczora. Początkowo pojawiać się one mogą na północy omawianego obszaru, a z czasem strefa konwekcji przesuwać się będzie na południe.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron