Teraz jest poniedziałek, 18 mar 2019, 17:45


Październik 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Październik 2016

Postsobota, 1 paź 2016, 00:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.10.2016, godz. 08:00 CEST do 02.10.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Początek października przyniesie nad naszym krajem zmienną aurę. Powodem takiego stanu rzeczy będzie rozległy układ obniżonego ciśnienia, który znajdować się będzie na zachodzie Europy. Do Polski nadal z południowego-zachodu napływać będzie powietrze polarnomorskie ciepłe. W większości kraju temperatura przekroczy 20 ⁰C, osiągając 24 ⁰C na południu. Popołudniu i wieczorem spodziewane są przelotne opady deszczu oraz miejscami słabe burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na zaznaczonym obszarze naszego kraju spodziewamy się słabych komórek burzowych. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (CAPE 200 – 500 J/kg, LI -2 °C). Wzrośnie również wodność atmosfery (PW około 30 mm). Warunki kinematyczne będą umiarkowane. Uskok wiatru wyniesie (DLS 0-6 km 10 – 20 m/s). Pojawi się silniejszy skręt wiatru w dolnej troposferze (SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2). Burze mogą organizować się w większe struktury oraz możliwe jest wystąpienie pojedynczej superkomórki. Podczas przechodzenia komórek spodziewane są silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h), ulewne opady deszczu oraz opady gradu do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Październik 2016

Postniedziela, 2 paź 2016, 00:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.10.2016, godz. 08:00 CEST do 03.10.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez nasz kraj w niedzielę będą przechodzić powoli z południowego zachodu i zachodu na północny wschód dwa fronty atmosferyczne związane z obszarem niskiego ciśnienia ciągnącego się od Morza Północnego po południowy Bałtyk. Pierwsza strefa frontowa obejmie południe, wschód i centrum Polski. Będzie to chłodny front atmosferyczny, na którym w nocy z niedzieli na poniedziałek wytworzy się zafalowanie. Drugi front atmosferyczny pojawi się nad zachodnią częścią kraju. Będzie to front okluzji zimnej. Wzdłuż obydwóch frontów atmosferycznych pojawią się strefy większej chwiejności termodynamicznej atmosfery – wartości CAPE będą osiągać 300-500 J/kg. W związku z powyższym prognozuje się wystąpienie silnych opadów przelotnych oraz burz.

OMÓWIENIE:

… Południowa, środkowa oraz wschodnia Polska...

Wartość CAPE w tej części Polski nie powinna przekroczyć 400 J/kg. Znaczna wielkość zachmurzenia będzie skutecznie ograniczać powstawanie komórek konwekcyjnych. Sytuacja może się zmienić dopiero pod wieczór i w nocy, gdy na froncie atmosferycznym wytworzy się zafalowanie. Pojawi się silne wspomaganie konwekcji w dolnej i środkowej troposferze, w związku z tym może pojawić się kilka ośrodków burzowych. Największa szansa na burze jest w pasie od woj. śląskiego i małopolskiego po woj. lubelskie i południe woj. podlaskiego. Burze będą słabe, ale lokalnie mogą przynieść większe opady deszczu. Z uwagi na większe wartości pionowego ścinania wiatru w warstwie 0-6 km AGL oraz prawie równoległego przepływu powietrza do linii frontu, nie wyklucza się uformowania słabego układu training storms.

… Pomorze, Ziemia Lubuska …

Po południu energia potencjalna dostępna drogą konwekcji osiągnie tutaj 300-500 J/kg. W pobliżu frontu okluzji mogą tworzyć się większe wielokomórkowe liniowe układy konwekcyjne zawierające aktywne ośrodki burzowe. Nie wyklucza się słabej linii szkwałów z silniejszym wiatrem. Uwzględniając pionowe ścinanie wiatru DLS dochodzące do ok. 25 m/s, niewykluczona jest niskowierzchołkowa superkomórka. W tego rodzaju burzy, z powodu nisko znajdującej się izotermy 0 st.C, może spaść większy grad, do ok. 2 cm w średnicy. Późnym wieczorem / w nocy burze zanikną (oprócz ośrodków przechodzących nad Wybrzeżem – burze te będą mieć szanse utrzymać się dłużej z powodu oddziaływania ciepłej wody w Morzu Bałtyckim).


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron