Teraz jest poniedziałek, 18 mar 2019, 19:11


Grudzień 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Grudzień 2016

Postczwartek, 1 gru 2016, 01:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.12.2016, godz. 07:00 CET do 02.12.2016, godz. 07:00 CET


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej, zachodniej, środkowej i południowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Rozległy niż znad rejonu Lofotów oraz wyż znad Wysp Brytyjskich w ciągu ostatniej doby kształtowały pogodę w rejonie Polski. Na południowo-zachodnich peryferiach niżu pojawiło się zafalowanie na froncie atmosferycznym zmierzające wzdłuż południowo-zachodnich obrzeży fali górnej w stronę Polski. Silny prąd strumieniowy (ok. 60 m/s na wys. 300 hPa) będzie powodował szybki wzrost aktywności fali. Pojawi się zatoka niżowa, która szybko zamieni się w raptownie pogłębiający się układ niskiego ciśnienia. W czwartek przed południem ciepły sektor układu wejdzie z zachodu do naszego kraju. W godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z czwartku na piątek (01/02.12.2016) centrum aktywnego niżu przejdzie przez północny wschód Polski, a od Pomorza w kierunku południa i południowego wschodu kraju będzie przemieszczać się silnie zaznaczony chłodny front atmosferyczny. Wzdłuż linii frontu pojawi się pewna niestabilność troposfery oraz nieznaczna ilość energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Silne wielkoskalowe wspomaganie ruchów wznoszących towarzyszące frontowi atmosferycznemu znacznie ułatwią proces formowania się komórek konwekcyjnych z silnymi opadami i z porywistym wiatrem. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się liniowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwałów. Układom konwekcyjnym lokalnie mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne.

OMÓWIENIE

… obszar objęty stopniem 1. zagrożenia …


Pierwsze strefy komórek konwekcyjnych z silnymi porywami wiatru, które będą towarzyszyć przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, pojawią się na Pomorzu późnym popołudniem i wieczorem. Rozwój komórek konwekcyjnych będzie możliwy dzięki silnemu wspomaganiu ruchów wznoszących w środkowych partiach troposfery oraz obecności energii CAPE o wartości 100-150 J/kg. Duże wartości pionowego ścinania wiatru (MLS do ok. 25 m/s, DLS nawet do 50 m/s) będą sprzyjać szybkiemu organizowaniu się komórek konwekcyjnych w układy liniowe. Na chwilę obecną trudno stwierdzić, czy pojawi się jeden liniowy układ konwekcyjny z wbudowaną silną linią szkwałów, czy wystąpi kilka mniejszych formacji. W związku z silnym przepływem powietrza w dolnych i środkowych partiach troposfery (ok. 30 m/s na wysokości 850 hPa oraz ok. 35 m/s na wysokości 700 hPa), podczas przechodzenia układów konwekcyjnych będą występować silne, a punktowo nawet bardzo silne porywy wiatru. Układom konwekcyjnym mogą także towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. W nocy z czwartku na piątek liniowa strefa opadów konwekcyjnych będzie dość szybko przesuwać się wraz z chłodnym frontem atm. na południe kraju. Wszędzie na trasie przejścia tego układu prognozuje się występowanie silnych porywów wiatru osiągających prędkość do ok. 90 km/h (w kilku przypadkach porywy wiatru być może osiągną prędkość 110-120 km/h). Układ (lub układy konwekcyjne) będzie przynosić niewielką liczbę wyładowań atmosferycznych, choć należy zaznaczyć, że najnowsze prognozy modelu GFS wskazują na istnienie w pobliżu chłodnego atmosferycznego niewielkich stref energii CAPE o wartości przekraczającej 100 J/kg. Dość niski LI ma pojawić się w większej części kraju (za wyjątkiem Polski północno-wschodniej). Wszędzie tam przechodzącemu chłodnemu frontowi atmosferycznemu może towarzyszyć liniowy układ konwekcyjny z porywistym wiatrem powodującym lokalne zniszczenia. W drugiej części nocy front dotrze do południowej części kraju. Tu nasilenie zjawisk towarzyszących liniowemu układowi konwekcyjnemu (lub kilku mniejszym liniowym strefom opadów konwekcyjnych) może być największe. Punktowe porywy wiatru mogą przekraczać prędkość 120 km/h, a w wielu miejscach osiągną prędkość do ok. 100 km/h. Może też wystąpić skokowy wzrost aktywności elektrycznej układu. Należy pamiętać, że będziemy mieć do czynienia z wiatrami jedynie częściowo spowodowanymi przez konwekcję. Gdyby zjawisk konwekcyjnych nie było, porywy wiatru prawdopodobnie osiągnęłyby mniejsze prędkości. Nie mniej należy pamiętać, że sam wiatr związany z dużym gradientem barycznym zarówno w czwartek, jak i w nocy z czwartku na piątek ma być na tyle silny, aby powodować lokalne szkody i miejscowe zagrożenia. Stąd prosimy zwrócić uwagę także na ostrzeżenia dotyczące wiatru wiejącego bez udziału konwekcji.

Warto też zwrócić uwagę na to, że na Pomorzu Wschodnim silne opady konwekcyjne (będą to głównie opady śniegu) będą utrzymywać się przez większą część nocy z czwartku na piątek. W regionie tym nadal mogą występować burze z dość silnym wiatrem, jednak ich siła będzie mniejsza od układów konwekcyjnych i burz występujących wzdłuż omówionego wcześniej chłodnego frontu atmosferycznego.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Grudzień 2016

Postniedziela, 25 gru 2016, 23:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.12.2016, godz. 08:00 CEST do 27.12.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nad naszym krajem będzie dynamicznie. Powodem takiego stanu rzeczy będzie rozległy układ obniżonego ciśnienia, który przemieszczać się będzie nad Bałtykiem. Niż zaciągnie do Polski cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. Z uwagi na spore zagęszczenia izobar pojawi się umiarkowany i silny wiatr. Wieczorem i w nocy nad całym Wybrzeżem spodziewamy się silnych porywów wiatru dochodzących do 110 km/h. Do tego nie wykluczone są słabe, pojedyncze komórki burzowe.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na zaznaczonym obszarze naszego kraju spodziewamy się słabych komórek burzowych. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (CAPE 100 – 300 J/kg). Warunki kinematyczne będą umiarkowane i silne. Uskok wiatru wyniesie (DLS 0-6 km 20 – 40 m/s). Pojawi się silniejszy skręt wiatru w dolnej troposferze (SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2). Możliwe jest powstanie układu liniowego w postaci linii szkwału. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będzie silny i porywisty wiatr. Na Wybrzeżu porywy mogą osiągać 110 km/h , a nad lądem do 80 km/h. Nie wykluczony jest również grad o średnicy do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron