Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 17:10


Marzec 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Marzec 2017

Postniedziela, 5 mar 2017, 21:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 06.03.2017, godz. 07:00 CET do 07.03.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie pod wpływem aktywnego układu niskiego ciśnienia z wilgotnym systemem frontów atmosferycznych, należącym do mocno rozciągniętej znad Atlantyku Północnego w głąb kontynentu europejskiego zatoki niżowej. W bezpośrednim oddziaływaniu ośrodka niżowego wystąpią korzystne warunki do przemieszczania się wielkoskalowych opadów deszczu i miejscami mokrego śniegu, natomiast na zachód, południowy - zachód i południe od niego, w środowisku przebiegania dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru z większą akumulacją wilgoci, rozwoju konwekcji z rozproszonymi burzami.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Mocniej wychłodzona środkowa troposfera (-33 °C/-30 °C na wysokości izobarycznej 500 hPa) i co za tym idzie dość stromy gradient pionowy temperatury między dolnymi a środkowymi warstwami troposfery będzie sprzyjać rozwojowi konwekcji. Formujące się z biegiem dnia zbieżności wiatru ze strefami ułożonymi z południowego - wschodu na północny - zachód objawią się większą akumulacją wilgoci, jednocześnie nadając zalegającej nad naszym krajem polarno-morskiej masie powietrza stan dość chwiejnej równowagi termodynamicznej. Wyliczenia oparte na modelu GFS wskazują, że w godzinach popołudniowych i wieczornych energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną (SBCAPE) może wzrosnąć do 100-200 J/kg, tym samym napędzając inicjację chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych. Niewielki przepływ poziomy powietrza w dolnych 5 km troposfery doprowadzi do powstania rozproszonych i mocniej uwodnionych komórek konwekcyjnych, w tym burz, które będą generować przede wszystkim silne / ulewne opady deszczu oraz krupy śnieżnej. Wolna i bardzo wolna prędkość przemieszczania się poszczególnych formacji burzowych może punktowo doprowadzić do wystąpienia lokalnych podtopień, zwłaszcza na dolno-troposferycznych strefach konwergencji wiatru. Największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w drugiej części dnia, choć formowanie się pierwszych ośrodków konwekcyjnych może nastąpić już przed południem. Im bliżej godzin nocnych, tym środowisko termodynamiczne będzie coraz słabsze, przy czym miejscami w dalszym ciągu może sprzyjać przelotnym, konwekcyjnym opadom oraz wyładowaniom atmosferycznym, zwłaszcza bliżej rejonów zachodnich.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Marzec 2017

Postwtorek, 7 mar 2017, 10:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.03.2017, godz. 09:00 CET do 08.03.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska będzie znajdować się w zasięgu niżu znad Bałtyku i Białorusi. Związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym będzie obejmować obszar od Dolnego Śląska po Podlasie. Front rozdzieli od siebie dwie masy powietrza: polarno-morskiego na południu i arktycznego na północy kraju.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Na omawianym obszarze prognozowana jest niska chwiejność termodynamiczna rzędu CAPE 100-200 J/kg przy wskaźniku LI od 0° do -2°. Najwyższe wartości parametru CAPE prognozowane są na Lubelszczyźnie, południowym-wschodzie Mazowsza oraz na południu Podlasia. W południowej części wyznaczonego obszaru ma pojawić się podwyższona kinematyka. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie 10-15 m/s, miejscami dochodząc do 20 m/s. Mimo niskiej chwiejności taka dynamika może napędzić rozwój konwekcji.

W związku z wystąpieniem korzystnych warunków dla rozwoju konwekcji prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, a na wschodzie Polski nawet mniejsze struktury wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie silny wiatr i opady atmosferyczne. Podczas przejścia komórek nie wykluczone są opady krupy śnieżnej lub małego gradu do 0,5-1 cm. Będą się one przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód, a pierwsze z nich powstaną już około południa. Prawdopodobnie największe ich skupisko będzie od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Podlasie i Lubelszczyznę. Podwyższona kinematyka nie wyklucza komórek w południowo-wschodniej części omawianego regionu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Marzec 2017

Postpiątek, 17 mar 2017, 09:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 17.03.2017, godz. 09:00 CET do 18.03.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

Dzisiaj Polska znajdzie się w strefie oddziaływania niżu znad Skandynawii. W godzinach popołudniowych dojdzie do uaktywnienia chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie przemieszczać się nad naszym krajem. W strefie opadów związanej z wyżej wspomnianym frontem, powstaną komórki konwekcyjne, którym sprzyjać będzie marginalna chwiejność do 100 J/kg, lifted index w okolicach 0. Rozwój chmur kłębiastych następi także za sprawą podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS do 25 m/s, a w północno-zachodniej części kraju do 30 m/s). W związku z powyższym należy spodziewać się wystąpienia komórek konwekcyjnych, które lokalnie będą mogły generować wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza na poludniu kraju, gdzie dodatkowym czynnikiem może okazać się orografia terenu. Toważyszyć im będą mieszane opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej, a także silniejsze porywy wiatru, które nie powinny jednak przekroczyć 70-80 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Marzec 2017

Postsobota, 18 mar 2017, 09:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 18.03.2017, godz. 09:30 CET do 19.03.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:


W dniu dzisiejszym Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niżowego, który będzie się przemieszczać przez północną część kraju. Związane z nim będą liczne opady deszczu, a znaczne zaostrzenie gradientu ciśnienia doprowadzi do wystąpienia silnego wiatru. Nad południową część kraju napłynie z kolei chwiejna masa powietrza, co może doprowadzić do rozwoju burz.

Chwiejność, która jest prognozowana, waha się między 100J/kg a 200J/kg, lokalnie do 250J/kg, a w warunkach dużego przepływu, który jest prognozowany, ryzyko wystąpienia burz jest wyraźnie podwyższone. Zwracają uwagę duże wartości wskaźników kinematycznych - DLS aż do 20-35m/s, lokalnie nawet blisko 40m/s, zaś LLS wahać się ma około 10-18m/s. W takich warunkach poszczególne ośrodki mogą się łączyć w pasma, a głównym zagrożeniem będzie silniejszy wiatr. Przeważnie porywy będą osiągać do 70-85km/h, ale nie można wykluczyć punktowych podmuchów do 90-105km/h. Ze względu na niewielkie ryzyko takich zjawisk, w prognozie nie zostaje jednak uwzględniony 1.stopień zagrożenia. Nisko położona izoterma 0℃ spowoduje natomiast, że opadom deszczu często będą towarzyszyć opady drobnego gradu, a miejscami w późniejszych godzinach także mokrego śniegu.

Stosunkowo największe ryzyko wystąpienia zjawisk wystąpi w pasie od województwa dolnośląskiego przez opolskie, śląskie, małopolskie, cz.świętokrzyskiego po podkarpackie. Potencjalne burze będą się rozwijać w godzinach popołudniowych i wieczornych, a strefa będzie się dość szybko przemieszczać na południowy wschód kraju.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Marzec 2017

Postwtorek, 21 mar 2017, 01:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.03.2017, godz. 07:00 CET do 22.03.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Europa Środkowa będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia z ośrodkiem w rejonie Morza Norweskiego. Od północnego zachodu w ciągu dnia będzie przemieszczać się w głąb kraju chłodny front atmosferyczny oraz zatoka niżowa. W rejonie chłodnego frontu atm. spodziewana jest pewna, niezbyt duża chwiejność termodynamiczna troposfery, co wraz z mechanizmami wspomagania konwekcji w dolnej i środkowej troposferze doprowadzi do uformowania się lokalnych burz. W wyższych partiach troposfery nad Polską będzie przebiegać strefa prądu strumieniowego, która będzie generować znaczne wartości pionowego ścinania wiatru, w szczególności pomiędzy przyziemną i górną troposferą.

OMÓWIENIE:

… zachodnia, północno-zachodnia i północna część Polski …

Model GFS w ciągu dnia prognozuje w tej części kraju energię CAPE na poziomie 100-250 J/kg, podczas gdy inne modele prognozują nieco niższe wartości. Ścinanie pionowe wiatru DLS osiągnie wartości 30-35 m/s, w przypadku ścinania wiatru w warstwie 0-3 km AGL prognozuje się wartości do ok. 15-20 m/s, a w przypadku ścinania LLS – początkowo wartości do ok. 7 m/s, a pod wieczór, w wyniku intensyfikacji zatoki niżowej – do ok. 10-15 m/s. Pojawią się mechanizmy wspomagające rozwój konwekcji – wspomaganie ruchów wznoszących w środkowej troposferze (dodatnie wartości PVA) oraz konwergencja wiatrów w dolnej troposferze. Z powyższych powodów prognozuje się rozwinięcie komórek burzowych, w północnej części obszaru z możliwością organizowania się w burzę wielokomórkową, być może o charakterze liniowym. Z powodu znacznych wartości DLS, nie wyklucza się 1-2 superkomórek o niskich wierzchołkach, które mogą przynieść opad większego gradu (do ok. 2 cm w średnicy). W związku z dużą wilgotnością względną w warstwie granicznej troposfery i dość dużym gradiencie pionowym temperatury w warstwie 0-1 km AGL, niewykluczone jest uformowanie się dość słabej / umiarkowanie silnej i krótkotrwałej trąby powietrznej. Wieczorem / w pierwszej części nocy słabe burze mogą dotrzeć do centralnych dzielnic kraju, gdzie zanikną. Czynnikiem ograniczającym aktywność burz będzie niezbyt duży pionowy gradient temperatury (6,0-6,4°C/km) w warstwie 2-4 km AGL. Podsumowując – podczas okresu ważności prognozy jest niewielka szansa na gwałtowne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego, jednak zdecydowanie za mała, aby stopień 1. zagrożenia mógł zostać wydany.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Marzec 2017

Postśroda, 22 mar 2017, 20:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.03.2017 godz. 07:00 CEST do 24.03.2017, godz. 07:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek północna część Polski będzie znajdować się pod wpływem wyżu. Na południu naszego kraju zaznaczy swoją obecność ciepły front atmosferyczny, na którym ma uformować się niewielki układ niżowy wędrujący później na północny-wschód. Duża wilgotność powietrza po ciepłej stronie frontu przyczyni się do wystąpienia chwiejności termodynamicznej, w związku z czym na krańcach południowych Polski możliwe są burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

Na omawianym obszarze prognozowana jest nieduża chwiejność (CAPE do 200-500 J/kg). W rejonie frontu wystąpią warunki sprzyjające formacji chmur kłębiasto-deszczowych (konwergencja, ukształtowanie terenu). Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS do 15-20 m/s, SRH3 100-200 m2/s2), w związku z czym możliwa jest pewna organizacja burz (klaster wielokomórkowy, być może 1-2 mini superkomórki). W czasie burz miejscami możliwe są silne porywy wiatru i grad o średnicy 1-2 cm (zwłaszcza w rejonach wyżej położonych). Burze możliwe są już przed południem, ale największa szansa ich wystąpienia przypada na godziny popołudniowe i wieczorne. Pokrycie obszarowe burz jest niepewne – największe szanse ich wystąpienia są w rejonach górskich, ale w późniejszych godzinach nie można ich zupełnie wykluczyć również bardziej na północy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Marzec 2017

Postwtorek, 28 mar 2017, 22:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.03.2017, godz. 08:00 CEST do 30.03.2017 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj będzie w zasięgu płytkiego obszaru niskiego ciśnienia, którego centrum ulokuje się nad północną częścią. Przez Polskę z zachodu na wschód przesuwać się będzie front chłodny, przynosząc przelotne opady i ochłodzenie. Popołudniu i wieczorem mogą wystąpić również burze, które z reguły będą słabe. W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wzrośnie prędkość wiatru.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie słabych i umiarkowanych burz. Spodziewana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie CAPE 200 - 400 J/kg , a Lifted Index osiągnie -1 ᴼC. Pojawią się słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 - 6 km wyniesie około 15 - 25 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie spory gradient temperatur w środkowej troposferze wynoszący około 7 K/km. Dzięki zwiększonej kinematyce komórki burzowe mogą się łączyć w klastry oraz w liniowe struktury. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 90 km/h) oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Marzec 2017

Postczwartek, 30 mar 2017, 23:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.03.2017, godz. 08:00 CEST do 01.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Pogoda w Europie zasadniczo jest sterowana przez dwa większe ośrodki baryczne – wyż znad południowo-zachodniej części Rosji oraz dość rozległy obszar niskiego ciśnienia znad północno-wschodniej części Atlantyku. Z zachodu do Europy Zachodniej powoli wkracza długa fala górna, podczas gdy nad Europą Środkową znajduje się grzbiet geopotencjalny. Do Europy Środkowej, z południowego zachodu, napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego. W piątek przez północno-wschodnia część Polski przejdzie niewielki i słaby chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad pogranicza Rosji, Łotwy i Białorusi. W rejonie frontu (w pasie od Pomorza Wschodniego przez Warmię, północno-wschodnie Mazowsze i północ woj. lubelskiego) pojawi się nieduża energia CAPE do ok. 300 J/kg. Wskaźniki kinematyczne będą mieć również nieduże wartości (DLS do ok. 15 m/s, LLS do 8-10 m/s, SRH3 – do ok. 120 m2/s2). Pod wpływem nagrzewania się powierzchni ziemi w ciągu dnia oraz niezbyt silnych stref konwergencji wiatru w warstwie granicznej, wczesnym popołudniem powstaną pojedyncze komórki opadowe. Miejscami komórki mogą łączyć się w krótkotrwałe, małe układy wielokomórkowe. Burze, o ile się pojawią, będą słabe, przeważnie z małą liczbą wyładowań atmosferycznych. W godzinach wieczornych i wczesną nocą zanikną. Do końca nie wiadomo, czy jakiekolwiek zjawiska związane z głębszą, wilgotną konwekcją pojawią się na Mazurach i w północnej części woj. podlaskiego. Niewielki pionowy gradient temperatury w warstwie 0-500 m AGL sugeruje utrzymywanie się w tej części Polski zachmurzenia dużego i całkowitego, które skutecznie powstrzyma rozwój komórek konwekcyjnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron