Teraz jest poniedziałek, 18 mar 2019, 18:08


Kwiecień 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Kwiecień 2017

Postsobota, 1 kwi 2017, 08:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.04.2017, godz. 09:00 CEST do 02.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

W dniu dzisiejszym nasz kraj znajduje się w ciepłym sektorze rozległego niżu znad Morza Norweskiego, gdzie zalega powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Przed nadciągającym chłodnym frontem atmosferycznym, dojdzie do nagromadzenia wilgoci, czego skutkiem będzie wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 300-900 J/kg. Warunki kinematyczne będą umiarkowane (DLS 10-20 m/s, LLS do 10 m/s przy linii brzegowej Bałtyku). Modele numeryczne nie są zgodne co do wystąpienia konwekcji. Największą szansę na inicjację burz przewiduje GFS, jednak brak wyraźnych czynników wspomagania konwekcji, czy niewielka wilgotność względna na wysokości izobarycznej 700 hPa mogą, skutecznie doprowadzić do zahamowania wszelkich znawisk konwekcyjnych w dniu dzisiejszym. Niemniej jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo powstania kilku komórek konwekcyjnych, a także w godzinach wczesno nocnych możliwe będzie wkroczenia burz znad terytorium Niemiec. Ewentualnej konwekcji będą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie grad do 1 cm, intensywne opady deszczu, a także wyładowania atmostefyczne.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postniedziela, 2 kwi 2017, 09:04

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 02.04.2017, godz. 9:00 CET do 03.04.2016, godz. 8:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska znajduje się w zasięgu powietrza polarnomorskiego ciepłego, które napływa do nas z południa kontynentu. W ciągu dnia natomiast znajdziemy się pod wpływem niżu znad południowej Finlandii, a od północnego zachodu kraju stosunkowo powoli przesuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z nim związana oraz front chłodny, za którym stopniowo od północnego zachodu napływać zacznie nieco chłodniejsza masa powietrza – na poziomie 1,5km nastąpi spadek temperatury z około 8-10°C do około 2-4°C.

OMÓWIENIE:

Sytuacja na dzisiejszą dobę nie jest jednoznaczna, co wynika z rozbieżności oszacowania wilgotności przez modele numeryczne. Poszczególne wyniki różnią się więc wysokością chwiejności, jak i obszarem jej występowania.
Pierwsze, lokalne burze są obecne już teraz, a możliwość ich wystąpienia będzie się przesuwać przez całą dobę na wschód i południowy wschód. Burze, które będą się rozwijać w ciągu dnia, prawdopodobnie nie będą jednak zbyt liczne, co powoduje większą niepewność prognozy. Prognozowana chwiejność osiągać będzie do 700-1000J/kg, choć niektóre prognozy dopuszczają nawet blisko 1200-1400J/kg (co jednak może wynikać właśnie z zawyżenia wilgotności). Ze względu na brak wyraźnych mechanizmów wspomagających (poza lokalnymi strefami zbieżności wiatru), burze będą rozproszone, głównie w postaci izolowanych komórek. Dobrej organizacji nie będą również sprzyjać niskie uskoki wiatru. Wodność troposfery wyniesie około 20-23mm, a więc przy dość małym przepływie powietrza, lokalnie wystąpią ulewne opady deszczu (do około 15-25mm, punktowo około 30mm). Izoterma 0°C, położona na wysokości około 2,5km, umożliwi natomiast licznie występujące opady gradu. Przeważnie grad będzie niewielkiej średnicy (do 2cm), przy czym miejscami może wystąpić nieco większa akumulacja tego opadu. Wiatr nie powinien dziś stanowić zagrożenia, choć lokalnie porywy mogą osiągnąć do około 60-70km/h. Miejscami burze mogą być natomiast dość aktywne elektrycznie, szczególnie jak na początek kwietnia.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz istnieje w woj.dolnośląskim i opolskim, na pozostałym obszarze ryzyko jest mniejsze, ale burze są możliwe. Najniższe ryzyko dotyczy południowego wschodu kraju (lubelskie, podkarpackie, cz.małopolskie), gdzie front będzie obecny w drugiej części nocy - możliwe, że burze tam nie wystąpią. Poszczególne komórki będą się przesuwać z południowego zachodu na północny wschód, zaś strefa możliwości ich wystąpienia będzie stopniowo ograniczana od północnego zachodu. Ryzyko pojawienia się burz wystąpi także wieczorem i w nocy, choć będzie nieco mniejsze. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą wtedy ulewne opady, zaś ryzyko większej ilości gradu będzie zdecydowanie niższe.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2017

Postniedziela, 2 kwi 2017, 19:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.04.2017 godz. 08:00 CEST do 04.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W poniedziałek w południowej części Polski zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Po ciepłej stronie frontu powietrze będzie charakteryzować się podwyższoną niestabilnością. Z kolei północ Polski znajdzie się pod wpływem chłodniejszej masy powietrza o niewielkiej chwiejności. Na obu omawianych obszarach możliwe są burze.

OMÓWIENIE:

...Południe kraju…


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). Na skutek ruchów wznoszących i orograficznych na tym obszarze może nastąpić rozwój chmur Cb. Konwekcja ma rozwijać się w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskokach wiatru i należy spodziewać się przede wszystkim pojedynczych komórek (miejscami niezorganizowanych klastrów). W trakcie burz możliwe są silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h) i grad o średnicy do 2 cm (zwłaszcza w rejonach wyżej położonych). Burze mozliwe są już od rana, ale ich największe szanse przypadają na godziny popołudniowe. Należy jednak zaznaczyć, że liczebność burz może być znacząco zredukowana z powodu niskiej wilgotności w środkowej troposferze (zwłaszcza w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie z wyłączeniem obszarów górskich).

...Północ kraju…

W rejonie prognozowana jest marginalna chwiejność (CAPE do 200 J/kg, LI do -1). W godzinach popołudniowych, na skutek nasłonecznienia, miejscami możliwy jest rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. Chmury Cb lokalnie mogą przynosić nieliczne wyładowania atmosferyczne, ale szanse wystąpienia burz są niskie.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2017

Postponiedziałek, 3 kwi 2017, 23:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.04.2017, godz. 08:00 CEST do 05.04.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W drugi dzień tygodnia nasz kraj znajdzie się w zasięgu wału wyżowego, który rozciągać się będzie od Azorów przez kraje bałtyckie aż po Rosję. Do południowej Polski wkroczy pofalowany front chłodny z dużą ilością wilgoci, z rozległego obszaru niskiego ciśnienia znajdującego się nad Bałkanami. Za frontem pojawią się przelotne opady deszczu oraz miejscami burze, które będą przemieszczać się wolno. Na południu pojawią się umiarkowane/silne opady deszczu, które miejscami mogą powodować podtopienia.

OMÓWIENIE:

Na zaznaczonym obszarze przewidujemy wystąpienie pojedynczych burz. Warunki termodynamiczne będą słabe i umiarkowane. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 200 – 700 J/kg, a Lifted Index spadnie do -4⁰C. Dodatkowym wspomaganiem będzie również orografia terenu, szczególnie w górach. Brak warunków kinematycznych spowoduję, że komórki burzowe będą przemieszczać się wolno oraz nie powinny organizować się w większe struktury. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h), ulewne opady deszczu powodujące podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postwtorek, 4 kwi 2017, 19:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2017, godz. 08:00 CEST do 06.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu ostatniej doby Polska była w zasięgu wału wyżowego ciągnącego się od północno-wschodniego Atlantyku po Rosję. Wał ten w środę w związku z wędrówką układu niżowego znad Morza Norweskiego w kierunku Morza Bałtyckiego zostanie podzielony na dwa odizolowane od siebie wyże. Wspomniany niż podczas swojej wędrówki zamieni się w zatokę niżową. Wraz z tym ośrodkiem barycznym będzie związany chłodny front atmosferyczny wędrujący przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód. Front będzie wypychał na wschód i południe dość ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie stare. W obrębie tej masy powietrznej pojawi się tuż przed frontem pewna, niezbyt duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE (do ok. 300-600 J/kg), co w połączeniu ze wspomaganiem rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji (strefa głębokiej zbieżności wiatrów w dolnej troposferze) doprowadzi do rozwoju licznych ośrodków burzowych.

OMÓWIENIE:

… pas od woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego przez środkową część kraju po Górny i Dolny Śląsk oraz woj. małopolskie, a następnie południowy wschód kraju ...

W ciągu dnia pod wpływem energii CAPE (do 300-400 J/kg na północy i do 500-600 J/kg na południu) oraz stref głębokiej zbieżności wiatru w dolnej troposferze, powstaną liczne, tworzące niezorganizowane układy wielokomórkowe, ośrodki burzowe. Liczba komórek burzowych będzie duża, jednak w zdecydowanej większości nie będą charakteryzować się większą aktywnością elektryczną (najbardziej aktywne komórki prognozowane są w południowej części omawianego obszaru). Słaby przepływ w niemal całym pionowym profilu troposfery, niewielkie wartości wskaźników kinematycznych sprawią, że burze będą przemieszczać się powoli i nie będą trwałe oraz zorganizowane. Jedynie na północy kraju ścinanie DLS w strefie chwiejności troposfery będzie osiągać 15 m/s, co może być przyczyną powstania 1-2 komórek zawierające płytkie mezocyklony. Ze względu na wolne przemieszczanie się komórek burzowych, w wielu miejscach prognozowane są znaczne opady osiągające wysokość do ok. 15-20 mm (w kilku przypadkach suma opadów może być większa, co może doprowadzić do lokalnych podtopień). Ze względu na nisko występującą izotermę 0°C, dość często będzie padać drobny grad, przy czym miejscami prognozuje się wystąpienie jego większej akumulacji, co też może być przyczyną lokalnych podtopień. W związku ze sporą chwiejnością w dolnej troposferze, nie wyklucza się kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby lądowej. Strefa burz z upływem dnia będzie się przesuwać powoli na wschód. Ruch tej strefy będzie bardziej polegał na dobudowywaniu się nowych komórek, a nie na ich stopniowym przesuwaniu się ku wschodowi. Pod wieczór burze będą stopniowo słabnąć i odsuwać się nad południowo-wschodnią część Polski. Choć aktywność elektryczna burz będzie coraz słabsza, prognozowana jest dość spora liniowa strefa opadów powstała w wyniku wcześniej występujących burz. Pojedyncze ośrodki burzowe w strefie tej mogą utrzymać się nawet do godzin nocnych, a całość strefy opadów po pewnym czasie zmieni charakter na wielkoskalowy. Choć w okresie ważności może wystąpić kilka przypadków silnych zjawisk burzowych (głównie silne opady), ich rozproszenie przestrzenne powinno być dość duże, a ryzyko ich wystąpienia – w związku z małą wartością CAPE i z niewielką wodnością troposfery (PW do ok. 22-24 mm) – marginalne. W związku z powyższym stopień 1. zagrożenia nie zostaje w tej prognozie wydany.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2017

Postczwartek, 6 kwi 2017, 07:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.04.2017, godz. 08:00 CEST do 07.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie powoli dostawać się pod wpływ klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Wysp Brytyjskich. Na wschodzie kraju obecna będzie jeszcze strefa frontu okluzji związana z poprzednim niżem. W środkowej i górnej troposferze od zachodu i północnego-zachodu wkroczy dolina geopotencjału z krótka falą górną. Od późnych godzin popołudniowych część fali oddzieli się i utworzy tzw. niż górny nad wschodnią i południowo-wschodnią Polską. Napływ chłodniejszego powietrza w środkowej troposferze przyczyni się do zainicjowania konwekcji na terytorium naszego kraju.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Wschodnia Polska

Na omawianym obszarze prognozowana jest niska energia termodynamiczna dostępnie konwekcyjnie rzędu CAPE 100-300 J/kg, lokalnie do 350 J/kg, a LI wyniesie około -2°C/0°C. Najwyższe wartości CAPE mają pojawić się na Mazowszu, Mazurach i Podlasiu. Występować będą one głównie przy słabej kinematyce (DLS <10 m/s), jednak w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze do Ziemi Świętokrzyskiej energia chwiejności pokryje się z uskokiem prędkościowym wiatru przekraczającym 15-20 m/s. Zawartość wody w profilu pionowym troposfery nie przekroczy 15 mm.

W takich warunkach prognozuje się powstanie komórek konwekcyjnych, które mogą dać wyładowania. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się w pasie od Warmii i Mazur przez zachodnie Podlasie, Mazowsze po północ Podkarpacia. Towarzyszyć im będą głównie umiarkowane opady deszczu do 10-15 mm w czasie trwania zjawiska, opady małego gradu i krupy śnieżnej oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek mających tendencję do łączenia się w niewielkie, niezorganizowane układy wielokomórkowe. Ze względu na podwyższony wartości kinematyczne na północnym-wschodzie kraju nie wyklucza się powstania komórek ze słabym mezocyklonem. Burze mogą pojawić się już przed południem, a ostatnie z nich zanikną w godzinach późno wieczornych. Będą się przemieszczać z północy na południe z odchyleniem w kierunku południowo-wschodnim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Kwiecień 2017

Postponiedziałek, 10 kwi 2017, 01:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.04.2017, godz. 08:00 CEST do 11.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek pogodę w Europie będą kształtować wyże, znajdujące się nad południową częścią kontynentu, a także rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który swoimi frontami obejmie większą część Europy zachodniej, środkowej, a także północnej. Polska znajduje się w ciepłej masie powietrza polarnego, o cechach morskich, która od godzin popołudniowych będzie wypierana przez chłodniejsze powietrze, także pochodzenia polarnomorskiego. Przed strefą chłodnego frontu atmosferycznego dojdzie do nagromadzenia wilgoci, czego skutkiem będą zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

Największe szanse na inicjację głębokiej konwekcji wystąpią w południowo-zachodniej części kraju za sprawą zbieżności wiatru, a także orografii terenu. Modele numeryczne sugerują wzrost zawartości pary wodnej w dolnej części troposfery, tuż przed przechodzącym z północnego-zachodu chłodnym frontem atmosferycznym. Doprowadzi to do powstania potencjalnej energii konwekcji CAPE 300-700 J/kg. Umiarkowany przepływ powietrza spowoduje pojawienie się podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS 10-20 m/s, LLS do 10 m/s). Masa powietrza, która zalega nad naszym krajem charakteryzuje się niewielką wilgotnością w środkowej troposferze, jednak w strefie frontowej całkowita wodność troposfery ma dochodzić do 30 mm.

W tej sytuacji najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się być powstanie niewielkiego układu typu MCS, który miałby się przemieszczać w okolicach Dolnego Śląska, a także Opolszczyzny. Na jego drodze należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 80 km/h, a także obfitych opadów deszczu 20-30mm. Mniej prawdopodobe wydaje się powstanie kilku izolowanych burz w zachodniej/centralnej, a także północnej Polsce, być może także w postaci superkomórek. Na ich drodze możliwe będą silne porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu do 2 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Największe szanse na wyładowania atmosferyczne wystąpią wczesnym wieczorem, a w nocy aktywność elektryczna zacznie maleć.

Stopień 1 zagrożenia nie zostaje wydany ze względu na małe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, jednak w przypadku zaistnienia zorganizowanej konwekcji możliwa będzie aktualizacja.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postwtorek, 11 kwi 2017, 00:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.04.2017 godz. 08:00 CEST do 12.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

Polska znajdzie się w ciągu dnia pod wpływem rozległego niżu znad północnej Skandynawii, który sprowadził chłodne powietrze polarnomorskie. Na północnym wschodzie kraju zaznaczy się zwiększony gradient pionowy temperatury - o ile w warstwie przyziemnej prognozowane jest do 7-8°C, to już na poziomi 1,5km n.p.g. temperatura spadnie do -7°C, a na poziomie 5,5km n.p.g. może osiągnąć aż -34/-36°C. Spowoduje to zaistnienie niewielkiej chwiejności termodynamicznej SBCAPE do 100-150J/kg. W rezultacie może dojść do rozwoju chmur konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu oraz drobnym gradem (do 1cm średnicy), które mogą przynieść także pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Nie można również wykluczyć opadów krupy śnieżnej, a chwilami nawet deszczu ze śniegiem. Ryzyko burz z okresie ważności prognozy jest jednak określane jako niskie, a potencjalna aktywność będzie niewielka - możliwe wręcz, że takie zjawiska w ogóle się nie pojawią.
Miejscami prognozowane są dość silne porywy wiatru - mogą osiągać do 70-80km/h, punktowo nieco więcej, szczególnie w czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus. Po ich przejściu prognozowany jest z kolei wyraźny spadek temperatury, nawet do zaledwie 2-3°C.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postśroda, 12 kwi 2017, 20:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.04.2017, godz. 08:00 CEST do 14.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w środowisku rozległej fali górnej, charakteryzującej się obniżonym ciśnieniem atmosferycznym, ale przede wszystkim mocno wychłodzoną środkową troposferą. W pasie od Atlantyku Północnego po Europę Środkową, w tym Polskę swój wpływ będzie zaznaczać wysoko-troposferyczny prąd strumieniowy przebiegający w strumieniu cyrkulacji strefowej atmosfery. Chłodne i dość chwiejne masy powietrza polarnego o cechach morskich transportowane w całej grubości troposfery będą sprzyjać rozwojowi konwekcji masowej z licznymi, przelotnymi opadami mieszanymi.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz, ze szczególnym uwzględnieniem pasa północnego, zachodniego, środkowego i wschodniego ...

W czasie omawianej doby prognostycznej praktycznie cała Polska znajdzie się w zasięgu dość niestabilnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Na szczególną uwagę zasługuje pas północny, zachodni, środkowy oraz wschodni, gdzie istotnie wzmocniony gradient pionowy temperatury między dolną a środkową troposferą (wpływ bardzo zimnej masy powietrza w środkowej troposferze oraz dziennego ogrzewania planetarnej warstwy granicznej) z wyraźnie zwiększoną zawartością wilgoci będzie sprzyjać masowej inicjacji chmur kłębiasto-deszczowych. W środowisku nasilonej prędkości wiatru w dolnych 6 km troposfery (od 15 m/s na poziomach 1550-3000 m do nawet 30 m/s na powierzchni 5600 m; im bliżej rejonów południowych, tym wiatr w wyższych partiach troposfery będzie silniejszy) oraz energii SBCAPE na poziomie 100-250 J/kg należy się liczyć z formowaniem zarówno pojedynczych komórek, jak i pasm konwekcyjnych, generujących przelotne opady mieszane o zmiennym, w tym silnym natężeniu i punktowo dość silne porywy wiatru prostoliniowego. Spodziewany rozkład temperatury w dolnych 500 hPa będzie faworyzować opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, drobnego gradu, a miejscami nawet mokrego śniegu. Konwekcja zacznie się rozwijać w pierwszej części dnia, jednak jej kulminacyjna faza pojawi się w godzinach popołudniowych. Najmocniej rozbudowanym chmurom konwekcyjnym będą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne, które możliwe są praktycznie na całym wyznaczonym obszarze prognozy. Powstałe zjawiska burzowe będą jednak wykazywać się sporą lokalnością.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2017

Postczwartek, 13 kwi 2017, 21:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2017 godz. 08:00 CEST do 15.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek północna i środkowa część Polski znajdzie się pod wpływem niżu, a w południowej części naszego kraju zaznaczy się wpływ wyżu. Do Polski będzie napływać chłodna masa powietrza polarnomorskiego, która zwłaszcza w północnej części RP będzie charakteryzować się pewną chwiejnością termodynamiczną.

OMÓWIENIE:

...Północ kraju…

W rejonie prognozowana jest marginalna chwiejność (CAPE 100-300 J/kg). W ciągu dnia spodziewany jest rozwój licznych chmur Cb typowych dla tej masy powietrza. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (10-30 m/s). W związku z tym, poza pojedynczymi komórkami, pojawić się mogą też lepiej zorganizowane struktury wielokomórkowe (np. w postaci niewielkich układów liniowych). Chmury Cb w trakcie swego przechodzenia mogą generować nieliczne wyładowania atmosferyczne, a także silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h). Rozwój konwekcji jest prognozowany przede wszystkim w ciągu dnia ze szczytem w godzinach popołudniowych. Największe szanse na burze będą w Polsce północno-wschodniej.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2017

Postsobota, 15 kwi 2017, 01:28

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.04.2017 godz. 08:00 CEST do 16.04.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

W Wielką Sobotę Polska znajdzie się w ciągu dnia pod wpływem rozległego niżu znad Morza Północnego. Nadal będzie napływać chłodne i wilgotne powietrze polarnomorskie. Przez kraj z zachodu na wschód wędrować będą wielkoskalowe oraz przelotne opady deszczu. Miejscami na północy i w centrum mogą pojawić się słabe burze.

Na zaznaczonym obszarze spodziewane są słabe burze. Ryzyko burz z okresie ważności prognozy jest jednak określane jako niskie i jest możliwość ich nie wystąpienia. Warunki termodynamiczne będą marginalne (CAPE do 300 J/kg, Lifted Index do 0 st.C). W rozwoju potencjalnych komórek burzowych może pomóc podwyższona kinematyka (DLS około 30 m2/s2) oraz wspomaganie w środkowej troposferze. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, punktowo mogą osiągnąć 80 km/h oraz miejscami opad gradu do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postniedziela, 16 kwi 2017, 01:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.04.2017, godz. 08:00 CEST do 17.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE

Do Polski za frontami atmosferycznymi niżu przemieszczającego się znad Bałtyku w kierunku zachodniej Rosji zacznie napływać zalegająca nad Półwyspem Skandynawskim zimna masa powietrza arktycznego. Masa ta będzie w pewnym stopniu chwiejna; energia CAPE będzie mieć jednak niewielkie wartości (50-200 J/kg). Znaczny pionowy gradient temperatury w srodkowej troposferze (ok. 7-7,5°C/km) będzie sprzyjać powstawaniu komórek konwekcyjnych o niskich wierzchołkach (do ok. 5-6 km nad poziom gruntu), które miejscami mogą jednak przynieść pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Burze – jeśli się pojawią – wystąpią głównie w pasie ciągnącym się przez południowy zachód Polski oraz w woj. lubelskim. W strefie objętej możliwością burz prawdopodobieństwo ich wystąpienia w promieniu 40 km od punktu będzie wynosić ok. 10-20%. Podczas opadów konwekcyjnych i burz pojawi się miejscami silny i porywisty wiatr (do 70-80 km/h). Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań przypadnie na godziny popołudniowe. Komórki mogą tworzyć niewielkie, liniowe układy konwekcyjne. W trakcie przechodzenia komórek należy spodziewać się opadów różnego rodzaju, w tym chwilami bardzo gęstych opadów śniegu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postponiedziałek, 17 kwi 2017, 00:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.04.2017, godz. 08:00 CEST do 18.04.2017, godz. 08:00 CEST
Wydali: Artur Surowiecki, Szymon Walczakiewicz

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Poniedziałek Wielkanocny Polska będzie pod wpływem płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia znad Pomorza Zachodniego. Niż będzie ulegał wypełnieniu. Wraz z ośrodkiem niżowym związany będzie front okluzji, który przyniesie na zachodzie załamanie pogody. Napływać zacznie do nas masa powietrza arktycznego przetransformowanego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością występowania burz …

Pod wpływem energii CAPE o wartości ok. 100-300 J/kg i stref wznoszenia w środkowej troposferze, po południu w zachodniej, południowo-zachodniej i południowej części kraju prognozowany jest rozwój komórek konwekcyjnych przynoszących opady różnego typu, w tym gęste opady śniegu. Lokalnie pojawią się układy wielokomórkowe, zwłaszcza w rejonie liniowej strefy zbieżności wiatru na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Mniejszy, niż w ostatnich dniach wiatr w dolnej i środkowej części troposfery będzie przyczyną wolniejszego przemieszczania się poszczególnych komórek i układów konwekcyjnych. W związku z powyższym gdzieniegdzie nie wyklucza się wystąpienia większej akumulacji śniegu z opadów konwekcyjnych. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych będzie większe, niż miało to miejsce w niedzielę, w szczególności na północnym zachodzie kraju. Spore wartości CAPE w dolnych 2 km troposfery (do 50-100 J/kg) mogą być przyczyną uformowania się słabej trąby lądowej.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postwtorek, 18 kwi 2017, 01:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.04.2017, godz. 08:00 CEST do 19.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Większość obszaru Polski pozostanie w zasięgu powietrza arktycznego o zmniejszonej ilości pary wodnej, jednak na południu i częściowo w centrum zalegać będzie powietrze znacznie wilgotniejsze. Dodatkowo na południe od Polski znajdzie się centrum dość aktywnego ośrodka niżowego, który spowoduje znaczące, wielkoskalowe opady mokrego śniegu oraz deszczu, powodujące zagrożenie (szczegóły w bieżących ostrzeżeniach). Na południowym wschodzie kraju zaznaczy się natomiast wpływ powietrza o pewnej chwiejności, co może doprowadzić do rozwoju konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością występowania burz …

Ryzyko burz w dniu dzisiejszym jest dziś niskie, a strefa możliwości wystąpienia burz została wyznaczona z dość sporym marginesem błędu, ze względu na pewne rozbieżności prognoz. Bardzo silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze mogą jednak spowodować, że nawet niewielka chwiejność może skutkować rozwojem opadów konwekcyjnych oraz lokalnie wystąpieniem burz. Chwiejność osiągnie na ogół do 100-150J/kg, więc będzie niska. Głównym czynnikiem umożliwiającym rozwój ewentualnych burz będzie więc obecność wspomnianego niżu oraz ruchy wspomagające, występujące w jego rejonie. Potencjalnym burzom mogą towarzyszyć opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz drobnego gradu, a lokalnie opady mogą przechodzić w śnieg. Nie powinny występować porywy wiatru stanowiące zagrożenie, jednak lokalnie może zawiać do 60-70km/h. Zjawiska burzowe możliwe są zarówno w dzień, jak i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Kwiecień 2017

Postsobota, 22 kwi 2017, 08:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.04.2017 godz. 08:30 CEST do 23.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem niżu z centrum nad zachodnią Rosją. Za chłodnym frontem atmosferycznym (który zaznaczy swoją obecność na południu kraju) napływać będzie chłodna masa powietrza polarnomorskiego. Bardzo niska temperatura powietrza w środkowej troposferze oznacza wzrost pionowego gradientu temperatury i pojawienie się niewielkiej chwiejności termodynamicznej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

W rejonie prognozowana jest marginalna chwiejność (CAPE 100-200 J/kg). W ciągu dnia, na skutek nasłonecznienia, spodziewany jest rozwój chmur Cb. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (jedynie na południu obszaru będą one podwyższone przez część prognozowanego okresu). W związku z tym, spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, które miejscami mogą się organizować w niewielkie pasma. Poza przelotnymi opadami deszczu (a o późniejszej porze także deszczu ze śniegiem) i drobnym gradem miejscami mogą pojawić się słabe burze oraz silniejszy wiatr (do 60-70 km/h). Rozwój konwekcji jest prognozowany przede wszystkim w ciągu dnia ze szczytem w godzinach popołudniowych. Miejscami chmury Cb mogą pojawiać się także w godzinach nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2017

Postniedziela, 23 kwi 2017, 01:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.04.2017, godz. 08:00 CEST do 24.04.2017 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę nasz kraj będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad zachodnią częścią Rosji. Wciąż do kraju napływać będzie zimne, polarnomorskie powietrze, niosące ze sobą sporo wilgoci. W dzień z uwagi na spore nasłonecznienie, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, z których zacznie padać niemal w całej Polsce. Dość dobre warunki termodynamiczne spowodują, że miejscami mogą pojawić się burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie słabych i umiarkowanych burz. Spodziewana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie CAPE 200 - 400 J/kg , a Lifted Index osiągnie -1 ᴼC. Pojawią się słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 - 6 km wyniesie około 10 - 20 m/s. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie spory gradient temperatur w środkowej troposferze wynoszący około 7 K/km. Dzięki zwiększonej kinematyce komórki burzowe mogą się łączyć w klastry. Podczas przechodzenia burz punktowo mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 80-90 km/h) oraz w pojedynczych przypadkach opady gradu o średnicy do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postwtorek, 25 kwi 2017, 00:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2017, godz. 08:00 CEST do 26.04.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla południowej i wschodniej Polski głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów większego gradu. Nie wyklucza się wytworzenia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europę Zachodnią z północy zacznie spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Nad Szwecją znajdzie się centrum niżu, którego fronty atmosferyczne będą we wtorek w ciągu dnia przechodzić przez Polskę. Będzie to cały system frontów atmosferycznych, przy czym front chłodny wejdzie do Polski dość szybko, a następnie wyhamuje i zacznie zmieniać swój charakter falujący, quasi-stacjonarny. Wraz z systemem frontów atmosferycznych pojawi się zatoka niżowa. Przed chłodnym frontem atmosferycznym napłynie dość ciepłe i wilgotne powietrze charakteryzujące się pewną chwiejnością, co będzie przyczyną powstania w niektórych regionach kraju lokalnych burz. Burz powinno być niewiele, jednak z uwagi na znaczne prędkości wiatru na różnych poziomach troposfery, miejscami mogą być silniejsze i lepiej zorganizowane.


OMÓWIENIE:

… wschodnia, centralna i południowa część kraju …

Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE ma maksymalnie wynieść ok. 400-500 J/kg; pojawią się też mechanizmy wspomagania rozwoju konwekcji takie jak liniowa strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze będzie miał również wartości sprzyjające rozwojowi głębokiej, wilgotnej konwekcji (ponad 7 °C/km). Pojawią się dość wysokie wartości pionowych uskoków wiatru – DLS do ok. 25-30 m/s, LLS do 12-17 m/s (zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych). Również wartości skrętności burzowej wiatru mają być dość wysokie (SRH 0-1 km do ok. 150 m2/s2; SRH 0-3 km ma wzrosnąć nawet do 300 m2/s2). W takich warunkach prognozuje się pojawienie raczej niezbyt dużej liczby burz, początkowo o charakterze pojedynczych komórek. Część z tych komórek dość szybko może zamienić się w niewielkie i niskie superkomórki burzowe dające opady większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy) i dość silny wiatr. Nie wyklucza się trąby powietrznej, uwzględniając miejscami większą zawartość wilgotnego i chwiejnego powietrza w dolnych partiach troposfery. Później mogą utworzyć się niewielkie układy wielokomórkowe dość szybko wędrujące na północny wschód. Główne zagrożenie związane z takimi systemami burzowymi to dość silny, w kilku przypadkach bardzo silny wiatr. Pod wieczór burze powinny znacznie stracić na sile. Taki przebieg prognozowanych zjawisk stwarza konieczność wydania pierwszego stopnia zagrożenia w tych miejscach omawianego regionu, w których burze potencjalnie będą stwarzać największe zagrożenie.

… pozostała część kraju objęta możliwością wystąpienia burz …

Pomimo znaczących wartości pionowych uskoków wiatru (zwłaszcza wartości DLS), wartość CAPE będzie dość niska (do ok. 200 J/kg), co razem w połączeniu nie będzie stanowić istotnego zagrożenia w przypadku ewentualnych burz. Spodziewanych jest kilka komórek i niewielkich systemów konwekcyjnych mających potencjał do generowania niewielkiej ilości wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza na Pomorzu. Uwzględniając dość niską izotermę 0°C, może pojawić się drobny grad i krupa śnieżna.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Kwiecień 2017

Postśroda, 26 kwi 2017, 10:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.04.2017, godz. 10:00 CEST do 27.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj będzie w zasięgu 3 ośrodków barycznych. Pierwszy z nich, słaby klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Atlantyku obejmie swoim zasięgiem zachód i centrum Polski. Drugi, zatoka niskiego ciśnienia związana z niże znad południa Finlandii zalegać będzie na północnym-wschodzie kraju. Natomiast nad południowym-wschodem obecny będzie wpływ niżu znad Austrii wraz z falującym frontem atmosferycznym. Nad Polską spływa chłodna masa powietrza arktycznego, a jedynie nad Podkarpaciem zalega jeszcze ciepła masa powietrza polarno-morskiego.

… OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM ZAGROŻENIA …


… Polska południowo-wschodnia …

Na omawianym obszarze prognozowana jest niska chwiejność termodynamiczna rzędu CAPE 100-200 J/kg przy wskaźniku LI od 0° do -1°. Na pograniczu tej strefy prognozowane są podwyższone parametry kinematyczne (DLS do 15-25 m/s, SRH do 100-200 m2/s2). Obecna będzie dolnotroposferyczna konwergencja wiatru sprzyjająca konwekcji. Wodność w profilu pionowym troposfery wyniesie ponad 20 mm.

Pierwsze burze powinny pojawić się popołudniu. Będą pojedyncze komórki burzowe łączące się w klastry. Towarzyszyć im będą głównie silne opady deszczu do 20-25 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny i porywisty wiatr do 70-80 km/h. Miejscami możliwy opad małego gradu. Ze względu na korzystne warunki do rozwoju trąb powietrznych istnieje niewielkie ryzyko ich pojawienia się. Komórki burzowe będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postśroda, 26 kwi 2017, 23:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 27.04.2017, godz. 08:00 CET do 28.04.2016, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu z centrum nad Morzem Białym, a przez kraj przebiegać będzie pofalowany, quasi-stacjonarny front atmosferyczny, wzdłuż którego przemieszczać sie będą płytkie ośrodki niżowe. Front będzie oddzielać przetransformowane już powietrze arktyczne, pozostające nad zdecydowaną większością kraju (centrum, północ, zachód), od masy powietrza polarnomorskiego ciepłego, napływającego przez południową Europę nad terytorium Ukrainy, które charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą. Ciepłe powietrze dotrze również nad krańce południowo wschodnie, gdzie możliwe są zjawiska burzowe. Lokalnie zagrzmieć może również na Pomorzu, jednak ryzyko burz jest tam wręcz marginalne.

OMÓWIENIE:

Masa powietrza nad południowym wschodem kraju nie będzie charakteryzować się znaczną chwiejnością - ta nie przekraczać będzie 250-450J/kg. Jednocześnie jednak nieznaczna chwiejność może się tam pokryć z dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS do 15-25m/s, LLS , zaś SRH do 150-300m2/s2), co w rejonie pogranicza polsko-ukraińskiego może doprowadzić do rozwoju kilku ośrodków burzowych. Nie można wykluczyć, że w tamtym rejonie (choć równie prawdopodobny jest już teren Ukrainy) burze będą się przekształcać w superkomórki. Ze względu na przepływ równoległy do strefy frontowej, możliwe jest kilkukrotne przechodzenie opadów/burz nad jednym obszarem, a więc (przy wodności atmosfery do 20-25mm) możliwe są nieco większe sumy opadów, rzędu 25-40mm. Przeważnie będzie to jednak do 10-20mm. Lokalnie możliwe są opady drobnego gradu. Komórki konwekcyjne, a ewentualnie słabe burze, być może będą mogły się rozwijać w tamtym regionie również w porze nocnej. Warto jednak jeszcze raz zaznaczyć, że sytuacja na pewno nie stwarza zagrożenia, a burze mogą być nieliczne i wystąpić jedynie na terytorium Ukrainy, poza granicami Polski.

Na Pomorzu natomiast w ciągu dnia dojdzie do powstania komórek opadowych, które będą związane z podwyższonym pionowym gradientem temperatury. Przeważnie skończy się na nieco intensywniejszych, przelotnych opadach deszczu (lokalnie z drobnym gradem), jednak być może miejscami pojawi się kilka wyładowań. Ryzyko jest jednak wręcz marginalne.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Kwiecień 2017

Postczwartek, 27 kwi 2017, 22:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.04.2017, godz. 08:00 CEST do 29.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie w zasięgu mocno pogłębionej z północy na południe kontynentu europejskiego, aż nad basen Morza Śródziemnego długiej fali górnej. Przeważająca część naszego kraju znajdzie się na jej wschodnich peryferiach z mocno zaznaczoną strefą pofalowanego frontu atmosferycznego oraz układem niskiego ciśnienia z dynamicznym i dość wilgotnym, ciepłym sektorem mas powietrza, gdzie dodatkowo będzie przebiegać istotnie nasilony prąd strumieniowy w środkowych, a także górnych warstwach troposfery. Nasunięcie się bardzo ciepłej masy pochodzenia polarno-morskiego nad rejony południowo - wschodnie może dać impuls do rozwoju głębszej konwekcji i związanej z nią burz. Ponadto strefa frontowa objawi się występowaniem wielkoskalowych opadów mieszanych (w większości deszczu) o zmiennym natężeniu.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Pomimo imponujących warunków kinematycznych związanych z silnym pionowym profilem wiatru w zasięgu aktywnej fali górnej (20-27 m/s na wysokościach izobarycznych 850-500 hPa, tj. około 1,5-5,5 km n.p.g.) oraz znacznego wspomagania ruchów wznoszących w rejonie pofalowanego frontu atmosferycznego i układu niskiego ciśnienia, na podstawie aktualnie dostępnych prognoz numerycznych ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, z jak dużym potencjałem konwekcyjnym możemy mieć do czynienia. Na szczególną uwagę zasługuje prognozowana zawartość pary wodnej w dolnych warstwach troposfery w oparciu o wyliczenia modelu GFS (nawet 12-15 °C), która najprawdopodobniej będzie dość wyraźnie przeszacowana i co za tym idzie energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną może w rzeczywistości osiągnąć dużo niższe wartości (<700-500 J/kg). Drugą kwestią pozostaje oczekiwane zachmurzenie (piętro niskie, średnie i wysokie, dość gęste), które praktycznie od samego rana będzie zalegać na obszarze nasuwającego się ciepłego sektora powietrza, w środowisku którego temperatura maksymalna może wzrosnąć w okolice 18-22 °C, jednocześnie osłabiając pionowy kontrast termiczny między dolną a środkową troposferą. Po trzecie adwekcja ciepłego i niestabilnego powietrza dość szybko zacznie opuszczać obszar naszego kraju, kierując się nad Ukrainę oraz Białoruś. To właśnie za naszą wschodnią granicą państwową istnieje szczególnie podwyższone prawdopodobieństwo gwałtownego przebiegu konwekcji, objawiającej się możliwością powstania zarówno superkomórek burzowych z potencjałem do generowania wszelkich groźnych zjawisk atmosferycznych (ulewne opady deszczu, większy grad, bardzo silny / niszczący wiatr, 1-2 przypadki trąb powietrznych), jak i formacji liniowych z istotnie zwiększonym ryzykiem bardzo silnych / niszczących porywów wiatru. Jeśli spodziewane warunki termodynamiczne umożliwią rozwój burz również na wyznaczonym obszarze, wówczas będziemy mieć do czynienia z pojedynczymi ośrodkami konwekcyjnymi (godziny popołudniowe), które w przypadku niezbyt dużej pomyłki z zasobem pary wodnej oraz większej ilości rozpogodzeń mogą zorganizować się w superkomórki, a także struktury wielokomórkowe, przemieszczające się z południowego - zachodu na północny - wschód.

Jeżeli jutrzejsze obserwacje synoptyczne, satelitarne, radarowe, a także najnowsze prognozy zwiększą zagrożenie konwekcyjne w południowo - wschodniej części kraju, wówczas może być wymagane wprowadzenie 1. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Kwiecień 2017

Postsobota, 29 kwi 2017, 00:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.04.2017 godz. 08:00 CEST do 30.04.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

W sobotę Polska nadal będzie znajdować się w zasięgu odsuwającego się niżu, który w piątek wędrował przez wschód kraju, a następnie ulokuję się nad Krajami Bałtyckimi. Wciąż zalegać ma chłodne i wilgotne powietrze polarnomorskie. Jest szansa, że w zachodniej połowie kraju pojawi się więcej słońca. Wzrost pionowego gradientu temperatur spowoduję rozwój chmur kłębiastych, co popołudniu może dać przelotne opady deszczu oraz miejscami burze.

Na zaznaczonym obszarze spodziewane są słabe burze. Ryzyko burz z okresie ważności prognozy jest jednak określane jako niskie i jest możliwość ich nie wystąpienia. Warunki termodynamiczne będą marginalne (CAPE do 300 J/kg, Lifted Index do 0 st.C). Z uwagi na słabą kinematykę w atmosferze, komórki burzowe będą pojedyncze i wolno będą się przemieszczać. Nie powinny stwarzać większego zagrożenia . Podczas ich przechodzenia lokalnie mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h) i opad gradu (do 1 cm).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron