Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 17:21


Czerwiec 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Czerwiec 2017

Postsobota, 3 cze 2017, 22:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.06.2017, godz. 08:00 CEST do 05.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej, częściowo wschodniej i cz. północno - wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu możliwości pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z głębokim układem niżowym, którego centrum ulokuje się na południowy - zachód od Islandii. Z zachodu na wschód naszego kraju będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny - przed jego strefą swój wpływ zaznaczy ciepły i dość wilgotny sektor powietrza, natomiast po zachodniej stronie frontu rozpocznie się adwekcja wyraźnie chłodniejszej, polarno-morskiej masy. Całkiem spory kontrast termiczny w zasięgu strefy frontowej wzmocni potencjał do dziennego rozwoju głębokiej, wilgotnej, miejscami dość gwałtownej konwekcji, która dodatkowo będzie napędzana nasunięciem się odcinka krótkiej fali górnej z silniejszym wspomaganiem ruchów wznoszących oraz wzmocnionym pionowym profilem wiatru.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

W środowisku mocno pogłębionej zatoki niskiego ciśnienia, krótkiej fali górnej oraz chłodnego frontu atmosferycznego prognozowany jest popołudniowy wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 1000-1500 J/kg. Wkraczająca z biegiem dnia od południowego - zachodu krótka fala górna wzmocni uskoki pionowe wiatru, zarówno w dolnej, jak i środkowej troposferze; inicjacja głębokiej, wilgotnej konwekcji pod wpływem nasilonego przepływu poziomego mas powietrza (wykazującego tendencję zarówno do przyspieszania, jak i pewnej zmiany kierunku wraz z wysokością w dolnych 3-5 km troposfery - Shear 0-6 km na poziomie 10-18 m/s, SRH 0-3 km 100-130 m2/s2, zwłaszcza w północnej części omawianego paragrafu) objawi się powstawaniem mocno rozbudowanych komórek burzowych oraz formacji wielokomórkowych. W początkowej fazie konwekcyjnej należy się liczyć z możliwością powstania kilku superkomórek z nasilonym potencjałem do generowania między innymi opadów gradu o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm) oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru (możliwe punktowe przypadki powyżej 85-100 km/h). Silniejsze nagromadzenie pary wodnej przy wzmocnionych uskokach pionowych wiatru w dolnych partiach troposfery (Shear 0-1 km 7-10 m/s, nasilający się z biegiem dnia do ponad 10-13 m/s) nie wyklucza również możliwości uformowania się mezocyklonicznej trąby powietrznej. W dojrzałej fazie konwekcji spodziewane środowisko termodynamiczne prawdopodobnie zapewni korzystne warunki do rozwoju przebiegającej w osi południkowej strefy burzowej, w którą będą wbudowane struktury wielokomórkowe z segmentami liniowymi (im dalej na północ omawianego obszaru, tym prawdopodobieństwo uformowania się liniowej formacji burzowej będzie większe); na jej trasie główne zagrożenie będą stanowić silne / bardzo silne, prostoliniowe porywy wiatru. Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w drugiej części dnia, choć inicjacja pierwszych burz możliwa jest już w godzinach porannych oraz przed południem, zwłaszcza na zachód od 1. stopnia zagrożenia.

Mając na uwadze możliwe dalsze korekty pod kątem zwolnienia lub przyspieszenia strefy chłodnego frontu atmosferycznego, jutro w ciągu może zajść potrzeba zaktualizowania prognozy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2017

Postponiedziałek, 5 cze 2017, 08:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.06.2017 godz. 08:35 CEST do 06.06.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek do Polski będzie napływać za frontem chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a duża część kraju znajdzie się pod wpływem wyżu. Jedynie południowe i południowo-wschodnie krańce Polski znajdą się w pobliżu strefy frontowej. Ponadto, na zachodzie naszego kraju wystąpi niewielka chwiejność w chłodnej masie powietrza. W związku z tym, w tych rejonach nie można wykluczyć przelotnych opadów i lokalnych burz.

OMÓWIENIE:

...Południowo-wschodni kraniec Polski...

W rejonie prognozowa jest niewielka chwiejność (CAPE do 200-400 J/kg, LI do -1). Większość burz ze strefy frontowej będzie rozwijać się na Słowacji i Ukrainie, ale niewykluczone, że pojawią się one również na omawianym krańcu Polski. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i należy spodziewać się przede wszystkim rozwoju multikomórek dających miejscami ulewne opady deszczu (a na terenach wyżej położonych też grad). Największa szansa wystąpienia burzy przypada na popołudnie i wieczór, ale możliwe są one również w nocy i przed południem.

...Zachód Polski...

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE do 200-300 J/kg, LI do -1). W związku z tym możliwy jest rozwój chmur Cb, które miejscami dadzą przelotne opady i słabe burze. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s). Daje to szanse na pewną organizację chmur Cb, ale niewielka chwiejność jest tu czynnikiem ograniczającym ich potencjał. Największe szanse wystąpienia burzy przypadają na popołudnie i wieczór.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2017

Postponiedziałek, 5 cze 2017, 22:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.06.2017, godz. 08:00 CEST do 07.06.2017, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej, centralnej oraz częściowo wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu i możliwością wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po spokojnym poniedziałku, czeka nas we wtorek zmiana pogody. Na aurę w naszym kraju zacznie wpływać rozległy układ niskiego ciśnienia z centrum nad Wielką Brytanią. Po jego wschodniej stronie na krótko napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Przez Polskę z południa na północ wędrować będzie zatoka, a w nocy przejdzie front chłodny od tego niżu. W ciągu dnia i w pierwszej części nocy spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne. W kolejnych dniach krótkie ochłodzenie.

OMÓWIENIE:

...Polska południowa, centralna, wschodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 35 - 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 15 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 200 m2/s2. Będą to dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Niewykluczone jest pojawienie się pojedynczego tornada. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci ostrej zatoki niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Według wyliczeń modeli późnym popołudniem lub wieczorem niewykluczony jest mezoskalowy układ konwekcyjny MCS. Jego kierunek i miejsce przemieszczania się może być różny, zależeć to będzie od kilku czynników. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy 3 – 4 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 300 – 700 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2017

Postwtorek, 6 cze 2017, 22:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.06.2017, godz. 08:00 CEST do 07.06.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj powoli opuszczać będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Jeszcze do południa znajdować się będzie ona na wschodzie kraju skąd odsunie się nad Litwę, Białoruś i Ukrainę. Północna połowa Polski pozostanie pod wpływem niżu z centrum nad Morzem Północnym i Danią. Na południu zaznaczy się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Austrii i południowych Niemiec. Za frontem napływać będzie chłodna i niestabilna masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar z możliwością burz …

… Wschodnie krańce Polski …

Na tym obszarze do południa mogą wystąpić jeszcze słabe, pojedyncze komórki burzowe, które będą pozostałością większych wielokomórkowych burz z wtorku i nocy z wtorku na środę. Towarzyszyć im będzie głównie opad deszczu do 5-10 mm. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na krańcach wschodnich kraju jest niewielkie.

… Zachodnia Polska …

W zachodniej części kraju prognozowana jest niska energia termodynamiczna do 100-300 J/kg przy LI dochodzącym maksymalnie do -1°C/-2°C. Warunki kinematyczne również będą słabe, jedynie w strefie brzegowej (środkowo i wschodnie wybrzeża) DLS ma wynieść około 15-20 m/s.

W takich warunkach prognozowane jest wystąpienie „licznej” konwekcji w postaci „rozrzuconych” pojedynczych komórek burzowych, a w strefie Wybrzeża małych klastrów. Towarzyszyć im będzie głównie opad deszczu do 10 mm, na Pomorzu lokalnie opad małego gradu do 1-1,5 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h. Na Bałtyku ze względu na zwiększony pionowy gradient temperatury powietrza (temperatura na 500 hPa ma spaść do około -25°C) nie wykluczone są słabe trąby wodne. Burze będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód. Największe ryzyko ich wystąpienia prognozowane jest w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2017

Postczwartek, 8 cze 2017, 22:46

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.06.2017, godz. 08:00 CEST do 10.06.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek wschodnia część polski znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia, w stabilnym powietrzu pochodzenia polarnomorskiego. Wieczorem i w nocy do zachodniej części kraju, dotrze zatoka niskiego ciśnienia, a także chłodny front atmosferyczny, związane z niżem przemieszczającym się w okolicach Szkocji. Na strefach konwergencji wiatru związanych z wyżej wymienioną zatoką niżową i frontem, dojdzie do rozwoju konwekcji.

...Polska zachodnia...

W ciągu dnia dojdzie do napływu chwiejnej masy powietrza, której energia sięgnie 500-1200 J/kg. Stosunkowo rozległa zatoka niżowa, na której będą tworzyć się zafalowania, stanowi źródło podwyższonego przepływu powietrza, dlatego parametr DLS 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, a LLS 0-1 km sięgnie 10 m/s. Inicjacja konwekcji prognozowana jest na godziny wieczorne lub nocne. Wyliczenia modelu GFS są najbardziej optymistyczne i sugerują wystąpienie burz typu MCS, najprawdopodobniej w formie linii szkwału lub training storms, powstałych na silnej konwergencji wiatru, związanej z osią zatoki niżowej. Zarówno model WRF jak i UM nie potwierdzają tej wersji, co ma związek z wystąpieniem suchych warstw w środkowej troposferze. Dlatego najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się być powstanie pojedynczych komórek, a także multikomórek, które w godzinach nocnych wkroczą do naszego kraju znad terytorium Niemiec. Na ich drodze należy spodziewać się przede wszstkim intensywnych opadów deszczu. Silniejsze porywy wiatru i opady dużego gradu będą ograniczone, ze względu na uniesiony tryb konwekcji. Burze będą przemieszczać się w kierunku wschodnim. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne będą mogły występować przez całą noc.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2017

Postsobota, 10 cze 2017, 01:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 10.06.2017, godz. 8:00 CEST do 11.06.2017, godz. 8:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa Polski środkowej, głównie ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu również przed silnym wiatrem oraz możliwością wystąpienia trąby powietrznej

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę przebiegać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, zaś we wschodniej połowie kraju zalegać będzie masa ciepłego powietrza polarnomorskiego, charakteryzująca się temperaturą do 10-12°C na wysokości 1,5km n.p.g. Przed strefą frontu atmosferycznego dojdzie do akumulacji wilgoci, dzięki czemu spodziewany jest rozwój burz. W pozostałej części kraju napływać będzie dość stabilne, chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a coraz większy wpływ na pogodę będzie mieć wyż znad Niemiec.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia oraz tereny go otaczające …


W ciągu dnia, w wyniku znacznego nagrzania przyziemnej warstwy troposfery oraz nagromadzenia wilgoci, spodziewany jest wzrost chwiejności do około 800-1000J/kg, lokalnie do 1100-1300 J/kg, przy czym ta skrajna wartość może być nieco przeszacowana. Niemniej jednak wzdłuż południkowo położonej strefy prognozowany jest rozwój dość licznych komórek burzowych, przy czym pierwsze z nich mogą się pojawiać już wczesnym popołudniem.

Burze będą występować w postaci komórek pulsacyjnych, miejscami multikomórek. Głównym zagrożeniem, ze względu na niewielką prędkość burz, a także dużą wodność atmosfery, będą intensywne opady deszczu, które mogą wynieść do 15-30mm, a lokalnie więcej (35-40 mm i więcej), szczególnie w przypadku przejścia więcej, niż jednej burzy, co miejscami nie jest wykluczone. Burzom towarzyszyć będą również opady drobnego gradu (do 1-2cm) oraz silniejszy wiatr (na ogół do 60-75km/h, jednak możliwe pojedyncze przypadki do 90km/h). Dodatkowo, ze względu na bardzo wyraźny skręt wiatru wraz z wysokością, silniejsze burze będą mogły przekształcać się w superkomórki burzowe, których nad obszarem Polski środkowej może się pojawić kilka. Mogą one przynieść grad do 2-2,5cm oraz intensywne opady do 30-40mm.

Co warto zaznaczyć, ze względu na wyraźnie podwyższoną chwiejność w dolnych 3km oraz znaczny skrętu kierunku wiatru, nie można wykluczyć powstania lejów kondensacyjnych (funnel cloud) bądź słabej trąby powietrznej (zarówno typu landspout jak i związanej z mezocyklonem), jednak ryzyko jest niskie.

Najwięcej burz prognozowanych jest w strefie 1.stopnia zagrożenia. Na pozostałym obszarze ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych jest niższe – najniższe jest na wschodzie Lubelszczyzny i Podlasia. Strefa burz będzie się przemieszczać powoli z zachodu na wschód obszaru objętego prognozą. Same burze będą się przesuwać w jej obrębie z południowego zachodu na północy wschód, przy czym nie można wykluczyć przejścia kilku komórek nad jednym obszarem. Burze stopniowo będą zanikać wieczorem i w pierwszej części nocy.

Uwaga! W ciągu dnia możliwa jest korekta mapy z prognozą aktywności burz.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2017

Postponiedziałek, 12 cze 2017, 01:03

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.06.2017, godz. 08:00 CEST do 13.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej, wschodniej, centralnej i południowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów większego gradu i tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek w ciągu dnia nad Polską z północnego zachodu na południowy wschód będzie wędrować chłodny front atmosferyczny niżu, którego ośrodek około południa będzie znajdować się nad Szwecją. Tuz przed frontem prognozowana jest niewielka zatoka niżowa. Ciepłe powietrze polarne morskie będzie ustępować powietrzu wyraźnie chłodniejszemu, które ma napływać za chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem prognozowana jest pewna, nieduża, miejscami umiarkowanie duża energia CAPE. W pionowym profilu troposfery, w jego górnej i środkowej części pojawi się dość silny wiatr. Ogólnie warunki nie będą sprzyjać powstawaniu licznych ośrodków burzowych, jednak mogą pojawić się bardziej zorganizowane formy układów konwekcyjnych. Z tego powodu w części kraju nie wyklucza się wystąpienia lokalnych, lecz silnych zjawisk towarzyszących burzom.

OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju (za wyjątkiem północno-zachodnich krańców Polski) ...

W ciągu dnia strefa energii CAPE osiągającej wartość około 400-800 J/kg (punktowo do ok. 1000 J/kg) będzie przemieszczać się tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym, z północnego zachodu na południowy wschód. Dość silne pionowe ścinanie wiatru DLS (do ok. 20-25 m/s) będzie korzystnie wpływać na lepszą organizację układów burzowych. Niestety, nie jest do końca pewne, jak liczne będą burze i gdzie dokładnie powstaną. Dokładna prognoza zjawisk, które mogą wystąpić w poniedziałek, jest trudna z uwagi na:

1) niewielki pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze, który może niekorzystnie wpłynąć na rozwój DMC (burz i komórek konwekcyjnych)
2) brak zwartej i ciągłej strefy, w której DMC będzie mieć największe szanse na rozwój
3) strefy zachmurzenia – strefa burz ma podążać tuż za strefą zachmurzenia piętra średniego

Należy jednak uwzględnić takie czynniki jak zbieżność wiatru w warstwie granicznej występująca w rejonie zatoki niżowej oraz wspomaganie wznoszenia w środkowej troposferze (strefa DCVA, szczególnie dobrze widoczna w wyliczeniach modelu GFS w północno-wschodniej części Polski). Z tego względu prognozuje się tworzenie izolowanych i rozproszonych komórek burzowych przemieszczających się z zachodu na wschód. W przypadku superkomórek, kierunek przemieszczania będzie nieznacznie inny. Prognozowanych jest kilka burz superkomórkowych, przy czym całkiem prawdopodobne jest dzielenie się tych układów na 2 części (splitting storms). W północno-wschodniej części Polski może dojść do wytworzenia się liniowego układu konwekcyjnego, podczas którego mogą wystąpić silne i bardzo silne porywy wiatru (w tej części kraju prognozowany wiatr na wys. 850 hPa ma mieć prędkość do ok. 20 m/s). W układ ten mogą być również wbudowane superkomórki. Z superkomórkami, zwłaszcza na wschodzie kraju, będzie się wiązać podwyższone ryzyko wystąpienia tornad (dość niski poziom ML LCL, ścinanie LLS do 8-12 m/s, SRH 0-1 km AGL do ok. 120 m2/s2). Jeśli burze uformują się zbyt blisko strefy dużego zachmurzenia chmurami piętra średniego, ryzyko tornad będzie znikome. W najsilniejszych ośrodkach burzowych może pojawić się grad do 2-3 cm w średnicy (szanse na te zjawisko są jednak dość małe). Burze będą że sobą niosły silne, ale chwilowe opady deszczu, stąd nie przewiduje się zagrożenia ze strony lokalnych podtopień. Pod wieczór / w pierwszej części nocy burze opuszczą nasz kraj.

Podsumowując prognozę siły i aktywności burz na poniedziałek, nie można wykluczyć różnych scenariuszy rozwoju sytuacji i różnego stopnia ryzyka pojawienia się lokalnych, groźnych zjawisk burzowych. Stopień 1. zagrożenia w prognozie zostaje wydany w tych miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia silnych burz i groźnych zjawisk jest największe.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2017

Postczwartek, 15 cze 2017, 01:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.06.2017, godz. 12:00 CEST do 16.06.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Święto Bożego Ciała nasz kraj będzie nadal w zasięgu słabnącego wyżu. Napłynie cieplejsza masa powietrza, pojawią się wyższe temperatury i więcej słońca. Niestety będzie to krótka poprawa pogody. W nocy do zachodniej części wkroczy zatoka od płytkiego niżu znad Morza Północnego. Pojawią się przelotne opady deszczu oraz miejscami burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Prognozowane są na noc oraz piątkowy poranek . Będą to pojedyncze komórki burzowe. Warunki termodynamiczne słabe (CAPE 200 – 500 J/kg, LI -1 ⁰C). Wodność atmosfery wyniesie około 35 – 40 mm. Pojawią się również warunki kinematyczne. Pionowy uskok wiatru DLS (0-6 km) wyniesie 10 – 20 m/s. Dodatkowo wystąpi zbieżność wiatru w obszarze zatoki, co może wspomóc w rozwoju komórek burzowych oraz ich łączeniu się. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru, lokalnie do 80 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2017

Postpiątek, 16 cze 2017, 00:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2017, godz. 08:00 CEST do 17.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-wschodniej Polski, ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W ciągu dnia nad Polską przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciścienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Popołudniu nad nasz kraj wkroczy niż górny. Najwięcej burz pojawi się bezpośrednio w strefie frontowej, a także na zachodzie kraju, w chłodnej masie powietrza.

OMÓWIENIE

...Polska południowa ...

Głównym czynnikiem sprzyjającym konwekcji będzie oś zatoki niskiego ciśnienia, a także chłodny front atmosferyczny, który paradoksalnie, za sprawą dużego zachmurzenia powstałego podczas burz z dnia poprzedniego, może utrudnić rozwój chmur kłębiastych. Pomimo tego, modele numeryczne sugerują wystąpienie chwiejności atmosferycznej CAPE 500-1500 J/kg. Silniejszy poziomy przepływ powietrza spowoduje wystąpienie podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS 10-15 km/s, LLS < 10 m/s). Całkowita wodność troposfery wyniesie 28-35 mm.

Modele numeryczne (GFS, WRF i UM) zgodnie przwidują wystąpienie najintensywniejszych opadów burzowych w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Powstałe burze będą miały tendencję do łączenia się w bardziej zorganizowanie struktury, dlatego nie wyklucza się powstania układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu do 30 mm, a w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru do 80 km/h i opadów gradu do 2 cm średnicy. Istnieje także pewne prawdopodobieństwo wystąpienia superkomórki burzowej, która byłaby zdolna wygenerować grad dochodzący do 3 cm średnicy, a także silne porywy wiatru. Ze względu na podwyższony przepływ powietrza w dolnej troposferze, nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej, jednak ryzyko wystąpienia tego typu zjawiska jest marginalne. Największa intensywność konwekcji spodziewana jest na godziny popołudniowe. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód z odchyleniem na południowy-wschód.

Ze względu na prognozowane zachmurzenie, i niewielki gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze, siła zjawisk konwekcyjnych może okazać się znacznie mniejsza, niż sugerują modele numeryczne, jednak obecne wyliczenia nie mogą być zignorowane, dlatego 1 stopień zagrożenia został wydany dla tego regionu.

...Polska centralna i wschodnia...

Podobnie jak w obszarze 1 stopnia zagrożenia, tutaj także za wystąpienie burz, będzie odpowiadał chłodny front atmosferyczny. Warunki termodynamiczno-kinematyczne będą jednak słabsze (CAPE do 800 J/kg, DLS do 10 m/s). Spowoduje to powstanie głównie pojedynczych komórek i multikomórek, na drodze których będą mogły wystąpić intensywne opady deszczu do 20 mm, silne porywy wiatru do 70 km/h i grad do 1 cm średnicy.

...Polska zachodnia...

W chłodnej masie powietrza, za sprawą niewielkiej energii CAPE do 600 J/kg, a także podwyższonych uskoków wiatru DLS do 15 m/s, dojdzie do rozwoju dość licznej konwekcji. Pojedyncze komórki, a także struktury wielokomórkowe, będą zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych, intensywnych opadów deszczu do 15 mm i silnych porywów wiatrtu do 70 km/h. Wieczorem i w nocy strefy konwekcji będą się przemieszczać w stronę centralnej Polski.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2017

Postponiedziałek, 19 cze 2017, 22:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.06.2017, godz. 08:00 CEST do 21.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno – wschodniej, częściowo północnej, środkowej i wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu ulewnych opadów deszczu i pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Północną znajdzie się obszar obniżonego ciśnienia atmosferycznego, z którym będą związane strefy chłodnego frontu atmosferycznego oraz zatoki niżowej. Przed chłodnym frontem będzie zalegać ciepła masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego, która z biegiem dnia zacznie być wypychana dalej na południe oraz południowy - wschód. Dość szybka wymiana mas powietrza wzmocni potencjał do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji, zwłaszcza w bezpośrednim oddziaływaniu strefy frontowej, gdzie spodziewana jest największa akumulacja pary wodnej.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Prognozy numeryczne dość zgodnie wskazują, że jutro w ciągu dnia największego potencjału burzowego należy oczekiwać w województwach północno - wschodnich oraz częściowo wschodnich. Istotnie nasilony strumień przepływu poziomego mas powietrza (17-30 m/s na wysokościach izobarycznych 3-5,5 km) w środowisku podwyższonej do 1000-1600 J/kg energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną wzmocni potencjał do rozwoju gwałtownych formacji burzowych. Poszczególne ośrodki konwekcyjne w początkowej fazie będą przybierać postać pojedynczych komórek z szybką tendencją do przekształcania się w superkomórki, generujące opady gradu o średnicy do 2,5-3,5 cm, silne / bardzo silne, punktowo gwałtowne porywy wiatru (możliwe przypadki powyżej 100 km/h), a także ulewne opady deszczu (ryzyko większymi podtopieniami i zalaniami będzie ograniczone). Pod wpływem nasilającego się pionowego profilu wiatru oraz podwyższonej zawartości pary wodnej, istnieje również pewne prawdopodobieństwo pojawienia się pojedynczego zdarzenia mezocyklonicznej trąby powietrznej. W dalszym czasie istnienia możliwe będzie powstanie liniowych formacji konwekcyjnych, napędzanych zarówno strefą frontową z silniejszym wymuszaniem ruchów wstępujących, jak i pogłębiającym się dalej na południe odcinkiem nasilonego prądu strumieniowego. Inicjacja konwekcji możliwa jest już od godzin rannych, jednak największego potencjału burzowego należy oczekiwać w drugiej części dnia.

Im dalej na południowy – zachód i południe, tym strefa frontowa będzie charakteryzować się coraz mniejszym zasobem pary wodnej w dolnych 3 kilometrach troposfery. Oznacza to, że mimo podwyższonej niestabilności powietrza oraz nasilającego się z biegiem dnia pionowego profilu wiatru, rozwój burz może mieć znacznie bardziej ograniczony potencjał; spodziewane warunki mogą umożliwić powstanie ośrodków burzowych z dyskretnego trybu konwekcji, zważywszy również na brak istotnego wspomagania ruchów wznoszących. Z tego względu 1. stopień zagrożenia zostaje ograniczony do części województw północnych, środkowych oraz wschodnich. Głównym zagrożeniem na trasie burz będą opady gradu o średnicy do 2-2,5 cm, punktowo silne porywy wiatru, a także ulewne opady deszczu. Na pozostałym obszarze (możliwość) szanse na inicjację głębszej konwekcji będą jeszcze mniejsze (faworyzowany tryb dyskretny), mając na uwadze wyraźnie suchsze warstwy powietrza w poszczególnych partiach środkowej troposfery.

Ze względu na pewne rozbieżności w kwestii kulminacyjnej fazy głębokiej konwekcji (całkiem prawdopodobna inicjacja jeszcze przed nasunięciem się rdzenia prądu strumieniowego) oraz niezbyt dużego gradientu pionowego temperatury między dolną a środkową troposferą, 2. stopień zagrożenia nie zostaje w tym momencie uwzględniony.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2017

Postśroda, 21 cze 2017, 19:45

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2017 godz. 08:00 CEST do 23.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych/niszczących porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka uformowania się trąby powietrznej

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych/niszczących porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek większość Polski początkowo będzie znajdować się w zasięgu wyżu w chłodniejszym powietrzu polarnomorskim. Na zachodzie i południu kraju rozpocznie się adwekcja powietrza zwrotnikowego. W godzinach wieczornych i nocnych od zachodu wejdzie do Polski niż z systemem frontów atmosferycznych. Ciepły sektor będzie poruszał się szybko, a wymiana mas ma być gwałtowna, gdyż towarzyszyć jej będzie silniejszy przepływ w środkowej i górnej troposferze (prąd strumieniowy). Powietrze w ciepłym wycinku ma charakteryzować się znaczną chwiejnością, co w połączeniu z dobrymi warunkami kinematycznymi może doprowadzić do rozwoju silnych burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowa jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących późnym popołudniem lub wieczorem spodziewane jest pojawienie się chmur Cb. Ze względu na podwyższone pionowe uskoki wiatru, zarówno prędkościowe, jak i kierunkowe (DLS około 20 m/s, SRH3 150-300 m2/s2), możliwe jest uformowanie się kilku silnych superkomórek burzowych. Ponadto, podwyższony przepływ w dolnych 3 km troposfery w połączeniu ze wspomaganiem konwekcji wzdłuż zatoki niżowej dają szanse uformowania się gwałtownego układu burzowego w formie linii szkwału lub bow echo. Niewykluczone, że w godzinach wieczornych ukształtowany MCS wejdzie do Polski z Niemiec. W trakcie burz zagrożeniem będą bardzo silne/niszczące porywy wiatru i ulewne opady deszczu (zwłaszcza w przypadku uformowania się układu MCS) oraz opady dużego gradu do 4-5 cm średnicy (za sprawą superkomórek burzowych). Ze względu na podwyższone ścinanie w warstwie granicznej możliwe jest również uformowanie się trąby powietrznej. Zjawisk burzowych należy spodziewać się od późnego popołudnia do późnych godzin nocnych.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (MUCAPE 500-1500 J/kg). Wraz z przesuwaniem się niżu i frontów na wschód, również i tutaj należy liczyć się z możliwością wystąpienia silniejszych burz. W środowisku podwyższonych, pionowych uskoków wiatru burze mogą mieć zorganizowany charakter. Możliwe jest, że w godzinach nocnych pojawi się w tym rejonie ukształtowany układ burzowy. Głównym zagrożeniem na tym obszarze mogą być bardzo silne/niszczące porywy wiatru i ulewne opady deszczu (a w mniejszym stopniu opady gradu).

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2017

Postpiątek, 23 cze 2017, 00:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.06.2017, godz. 08:00 CEST do 24.06.2017, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej, centralnej oraz częściowo wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu i możliwością wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek będzie kontynuacja niespokojnej pogody w kraju. Dynamiczny układ niskiego ciśnienia wędrować będzie przez wschód Polski. Od zachodu, przez centrum przesuwać się będzie front chłodny. Na niżu, jak i chłodnym froncie pojawią się burze, które mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

...Polska południowa, centralna, wschodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 - 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pojawi się uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 20 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 200 m2/s2. Będą to dobre warunki do tworzenia się superkomórek burzowych, których może być kilka. Niewykluczone jest pojawienie się pojedynczego tornada. Dzięki kinematyce oraz silnemu wspomaganiu w postaci układu niskiego ciśnienia komórki burzowe szybko połączą się w burze wielokomórkowe.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 300 – 700 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2017

Postniedziela, 25 cze 2017, 01:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.06.2017, godz. 08:00 CEST do 26.06.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, części województw mazowieckiego i podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia zlokalizowanych na północy Europy. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przez północną i centralną część Polski będzie wędrować chłodny front atmosferyczny niżu znad Szwecji. Na froncie dojdzie do rozwoju zaburzenia falowego na płytkiej zatoce niżowej przemieszczającej się z zachodu na wschód. Na południe od linii frontu, w jego sąsiedztwie znajdzie się strefa niewielkiej i umiarkowanej chwiejności troposfery. Nieco silniejsza chwiejność wkroczy na kilka godzin wraz z powietrzem pochodzenia zwrotnikowego do południowo-wschodnich krańców Polski. W północnej części kraju w troposferze pojawi się silniejszy przepływ powietrza, zwłaszcza w środkowych i górnych jej partiach, dzięki czemu niektóre burze będą trwać dłużej i mogą przybierać bardziej zorganizowaną postać. W znacznej większości komórki burzowe nie będą jednak przynosić silnych zjawisk pochodzenia konwekcyjnego.

OMÓWIENIE:

… północna, centralna i zachodnia część kraju ...

Model GFS prognozuje CAPE na poziomie do 800-1000 J/kg w towarzystwie pionowego ścinania wiatru DLS do ok. 20-25 m/s i LLS do 8-12 m/s. Strefa większej chwiejności i pionowego ścinania wiatru pokrywa się z obszarem zatoki niżowej, na obszarze której pojawi się wspomaganie rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Ponadto z przedniej części tej zatoki pojawi się podwyższona wartość SRH3 (do 150 m2/s2) oraz SRH1 (do 100-120 m2/s2). Szczególnie dobrze widoczny obszar pokrycia się większych wartości wskaźników kinematycznych oraz CAPE prognozowany jest w woj. kujawsko-pomorskim oraz w rejonie pogranicza województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Model numeryczny UMPL z godz. 18:00 UTC wyliczył wzdłuż osi zatoki rozwój komórek konwekcyjnych podążający na wschód. Prognoza też wskazuje na wystąpienie kilku komórek opadowych na wschód od osi zatoki. W warunkach małej i umiarkowanej chwiejności troposfery oraz podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych może wystąpić kilka raczej niezbyt mocno rozbudowanych burz zawierających mezocyklon. Problem stanowi wilgotność w warstwie granicznej, oraz energia CAPE w dolnych 2 kilometrach troposfery. Co prawda model UMPL prognozuje znaczne zachmurzenie w północnej i północno-wschodniej części kraju, jednak z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Jeśli pojawi się więcej rozpogodzeń, niż prognozuje to model UMPL, wystąpi nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia słabej lub umiarkowanie silnej trąby powietrznej w każdej burzy superkomórkowej, która uformuje się przed osią zatoki niżowej. Mniejsze ryzyko ze strony trąb powietrznych będzie w superkomorkach znajdujących się w rejonie osi zatoki (o ile takie się rozwiną). Należy stanowczo podkreślić, że ryzyko trąb powietrznych będzie małe, stąd w prognozie zostaje uwzględniony tylko pierwszy stopień zagrożenia. Ponadto burze mogą generować dość silne porywy wiatru (niewykluczone 2-4 przypadki bardzo silnych porywów wiatru), opad drobnego gradu i silny deszcz. Późnym popołudniem wzdłuż osi zatoki niżowej podążającej na wschód może pojawić się niezbyt silna liniowa burza wielokomórkowa. Wieczorem i wczesną nocą wiele ośrodków burzowych zaniknie lub znacznie osłabnie.

… południowy wschód kraju …

Model GFS prognozuje tu znacznie podwyższoną energię CAPE do ok. 1500 J/kg wraz z pionowym ścinaniem wiatru DLS do ok. 10-15 m/s. Istnieje ryzyko, że strefa zwiększonej chwiejności nie przejdzie Karpat i nie dostanie się do naszego kraju, jednak w chwili obecnej nawet model UMPL prognozuje w tej części kraju wystąpienie burz. Jeśli strefa z CAPE pojawi się nad południowo-wschodnią częścią kraju, prognozuje się rozwój kilku ośrodków burzowych, głównie w górach i na terenach podgórskich. Pojedyncze komórki z biegiem czasu mogą utworzyć słabe układy wielokomórkowe. Burze, o ile w ogóle wystąpią, mogą przynieść większe opady deszczu i drobny grad, zwłaszcza w Bieszczadach.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2017

Postniedziela, 25 cze 2017, 22:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2017, godz. 08:00 CEST do 27.06.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nasz kraj będzie pod wpływem głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia znad Zatoki Botnickiej. Na południowo-wschodnich krańcach zalegać będzie front chłodny, z którym związane będą zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

… Obszar z możliwością burz …


Na południowym-wschodzie kraju prognozowana jest słaba energia konwekcyjna do 200 J/kg, jedynie w górach może ona osiągnąć maksymalnie 500 J/kg. Parametry kinematyczne będą również umiarkowanie-niskie, DLS poniżej 15 m/s. Wodność troposfery będzie rzędu 25-30 mm. W takich warunkach powstawać będą pojedyncze komórki burzowe lub niewielkie klastry wielokomórkowe. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny wiatr w porywach do 50-70 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2017

Postwtorek, 27 cze 2017, 00:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2017, godz. 08:00 CEST do 28.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-zachodniej Polski, ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek Polska zostanie podzielona przez równoleżnikowo ułożony ciepły front atmosferyczny. Północna Polska zostanie w powietrzu polarno-morskim, a do południowych krańców naszego kraju zacznie napływać gorąca i zasobna w wilgoć masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w której będą tworzyć się burze.

OMÓWIENIE

...Polska południowa ...

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 500-1500 J/kg. Niewielki poziomy przepływ powietrza w dolnej troposferze, będzie skutkować słabym ścinaniem wiatru w warstwie 0-1 km, które wyniesie 1-5 m/s. Trochę silniejszy wiatr na wyższych poziomach, będzie mieć swoje przełożenie w umiarkowanych wartościach parametru DLS 0-6 km, który sięgnie 10-15 m/s. Całkowita wodność troposfery znajdzie się w przedziale 30-38 mm.

Przebieg wydarzeń jest bardzo trudny do przewidzenia, gdyż będzie on zależeć od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wiatr fenowy, który może wystąpić zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich w Małopolsce, oraz na Podkarpaciu, gdyż tam prognozowany jest znaczny niedosyt wilgoci w środkowej troposferze. Kolejnymi czynnikami są orografia terenu i zróżnicowanie przepływu powietrza w pionowym profilu troposfery. Dzięki dziennej insolacji, na terenach górskich możliwe będzie powstanie wolno przemieszczających się ośrodków burzowych, które za sprawą umiarkowanej chwiejności i silniejszego przepływu w górnej troposferze, mogą stać się przyczyną zwiększonego zachmurzenia, które utrudni dalszy rozwój konwejcji.

W związku z powyższym, obszar 1. Stopnia zagrożenia został ograniczony do miejsca, gdzie wystąpienie burz jest najbardziej prawdopodobne. Przewidujemy wystąpienie tam pojedynczych komórek burzowych o charakterze pulsacyjnym, a także multikomórek. Na ich drodze należy spodziewać się lokalnych, silnych porywów wiatru dochodzących do 80-90 km/h podczas zjawisk typu downburst, oraz opadów gradu do 2 cm średnicy. Trzeba się liczyć także z wystąpieniem obfitych opadów deszczu, ktore ze względu na powolne przemieszczanie się ośrodków burzowych, mogą sięgnąć 30 mm, a lokalnie ta wartość może zostać przekroczona. Burze zaczną się pojawiać w godzinach popołudniowych i będą mogły trwać do wczesnych godzin nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2017

Postwtorek, 27 cze 2017, 22:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.06.2017, godz. 08:00 CEST do 29.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, częściowo południowej, środkowej i częściowo północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu, a także w mniejszym stopniu przed możliwością pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski szerokim strumieniem będzie postępować adwekcja bardzo ciepłej i zasobnej w wilgoć, niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jej napływ będzie odbywać się po wschodniej stronie długiej fali górnej, która znajdzie się nad Europą Zachodnią. Pogłębiająca się z zachodu na wschód Europy rozległa zatoka niskiego ciśnienia związana z układem niżowym znad zachodniej części Starego Kontynentu będzie sprzyjać silnemu rozwojowi gwałtownej konwekcji.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia ...

Rozległy zasięg ciepłego sektora powietrza, który z biegiem dnia będzie charakteryzować się coraz większą zawartością pary wodnej w dolnych 3 kilometrach troposfery, doprowadzi do pojawienia się znacznej niestabilności troposfery. Dzienne ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej oraz występowanie zwiększonego gradientu pionowego temperatury będzie sprzyjać istotnemu nasileniu się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która w postaci SBCAPE może wzrosnąć do 1000-2500 J/kg. Początkowo dość niepewny obszar z możliwym największym potencjałem burzowym prawdopodobnie zdołał się wyklarować na ostatnich aktualizacjach modeli. W pierwszej fazie konwekcji spodziewane środowisko termodynamiczne objawi się formowaniem pojedynczych komórek burzowych, w tym burz pulsacyjnych oraz superkomórek - tym drugim ma sprzyjać wzmacniający się z biegiem dnia pionowy profil wiatru w warstwie izobarycznej 0-3 km, na co kluczowy wpływ będzie mieć coraz silniejsza tendencja przepływu poziomego mas powietrza do zmiany kierunku i prędkości wraz z wysokością. Dotyczy to przede wszystkim województw południowych i pasa północnego, również obejmującego 1. stopień zagrożenia, jednak inicjacja ośrodków konwekcyjnych z rotującymi prądami wstępującymi całkiem prawdopodobna jest również w głębi kraju. Następnie, zwłaszcza w 2. stopniu, głęboka, wilgotna konwekcja zacznie organizować się w większe układy wielokomórkowe, które będą wzmacniane intensyfikującymi się ruchami wznoszącymi powietrza w zasięgu oddziaływania zatoki niżowej. Na chwilę obecną wygląda na to, że najsilniejsze zjawiska powstaną w województwach południowo - zachodnich, częściowo zachodnich, środkowych, cz. północnych i cz. południowych. Po wschodniej stronie 2. stopnia formacje burzowe przybiorą prawdopodobnie bardziej dyskretny, izolowany charakter z możliwością łączenia się w struktury multikomórkowe oraz miejscami wielokomórkowe. Najsilniejszym systemom burzowym będą towarzyszyć ulewne / nawalne opady deszczu, doprowadzające do podtopień i zalań, bardzo silne oraz gwałtowne porywy wiatru (możliwe przypadki powyżej 90-110 km/h), opady dużego gradu, którego średnica w najsilniejszych burzach pulsacyjnych i superkomórkowych może osiągnąć około 2,5-4 centymetrów, a także znaczna ilość wyładowań atmosferycznych. Miejscami, zwłaszcza w południowej części omawianego paragrafu, nie można wykluczyć powstania mezocyklonicznej trąby powietrznej, jednak szanse na jej uformowanie pozostają dość małe. Szczególnie duża aktywność konwekcyjna prognozowana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych, choć pierwsze formacje burzowe możliwe są już w godzinach rannych. Z możliwością występowania burz należy się liczyć również w nocy, tym bardziej że od naszych południowych sąsiadów zacznie wkraczać coraz silniejszy prąd powietrza i związana z nim strefa nasilonych uskoków pionowych wiatru w środowisku wciąż zalegającej masy o chwiejnej równowadze termodynamicznej (podwyższone MUCAPE).

W przypadku zajścia dość istotnych zmian na kolejnych aktualizacjach modeli, jutro w ciągu dnia może zaistnieć potrzeba zaktualizowania prognozy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2017

Postśroda, 28 cze 2017, 19:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2017 godz. 08:00 CEST do 30.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania trąby powietrznej

STOPIEŃ 2 i 1 ZAGROŻENIA dla Polski zachodniej zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA na pozostałym obszarze zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu z centrum w zachodniej części naszego kraju. Z omawianym niżem będzie związany system frontów atmosferycznych. Początkowo, do większości Polski za frontem ciepłym będzie napływać masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W drugiej części dnia i w nocy z czwartku na piątek nastąpi przyspieszenie chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie przesuwał się na północny-wschód wypychając powietrze zwrotnikowe. Za tym frontem napłynie zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Masa PZ w ciepłym sektorze niżu będzie charakteryzować się znaczną chwiejnością, co oznacza możliwość rozwoju burz, które mogą być gwałtowne (zwłaszcza w strefie frontowej).

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia (wschodnia część kraju)…

W rejonie spodziewana jest duża chwiejność (CAPE 1500-3000 J/kg). Na skutek insolacji i przedfrontowych mechanizmów wspomagających (strefa konwergencji, wznoszenie wielkoskalowe) prognozowany jest rozwój głębokiej konwekcji. Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS do 15-20 m/s, 0-3 km shear do 10-15 m/s) co stwarza szanse tworzenia się zorganizowanych struktur. Duża część ścinania przypada na dolną część troposfery (wzmożony przepływ 15-20 m/s na poziomach 850 i 700 hPa), co zwiększa ryzyko utworzenia się liniowego układu MCS (niewykluczone bow echo). W związku z tym zagrożeniem mogą być bardzo silne porywy wiatru. Ponadto, możliwe jest pojawienie się superkomórek (prawdopodobnie typu wysokoopadowego), podczas których niewykluczony jest opad gradu dużych rozmiarów (do 3-5 cm średnicy), zwłaszcza na Lubelszczyźnie (gdzie prognozowana jest największa chwiejność). Ponadto, duża chwiejność i dość wysoka wodność troposfery (do 40 mm) sprzyjają ulewnym opadom deszczu, szczególnie w przypadku przejścia kilku komórek nad jednym obszarem. Warunki w warstwie granicznej (kinematyka i bardzo wysokie temp. punktu rosy) wskazują na możliwość rozwoju trąby powietrznej, jednak pionowy profil wiatru nie jest typowy dla tornadogennych, długo-żyjących superkomórek (brak uskoków wiatru i prądu strumieniowego w górnej troposferze), co w pewnym stopniu redukuje to zagrożenie. Burze możliwe są przez większość dnia – im dalej na północ tym ich wystąpienie powinno być późniejsze (co związane jest z ruchem frontu).

…Pas od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę i Śląsk…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg). Konwekcja ma rozwijać się w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s), ale (podobnie jak w obszarze 2 stopnia zagrożenia) większość ścinania przypada na dolne kilometry troposfery. Nie można wykluczyć, że powstanie liniowy układ MCS, który swoim zasięgiem (poza omówionym wyżej obszarem 2 stopnia) będzie obejmował również część omawianego obszaru. Największym zagrożeniem na tym obszarze są bardzo silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu oraz w mniejszym stopniu duży grad (do 3 cm średnicy). Burz można spodziewać się od godzin przedpołudniowych do wieczornych i będą one przesuwać się stopniowo na północ obszaru.

...Zachód Polski…

W rejonie spodziewana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). Burze będą rozwijać się w środowisku małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i (w związku ze wspomaganiem konwekcji w pobliżu niżu) spodziewany jest rozwój przede wszystkim klastrów wielokomórkowych i niezorganizowanych komórek. W warunkach mniejszej prędkości poruszania się chmur Cb i dużej wodności (> 40 mm) głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które miejscami mogą powodować podtopienia i zalania. Taki scenariusz jest możliwy ze względu na niemal stacjonarny charakter niżu (możliwy układ training storms). Na obszarze najbardziej narażonym na ulewne opady wydano 2 stopień zagrożenia. Burze możliwe są przez większość część dnia oraz w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2017

Postczwartek, 29 cze 2017, 12:33

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 29.06.2017 godz. 12:30 CEST do 30.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, północnej i częściowo środkowej Polski z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania trąby powietrznej
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA na pozostałym obszarze zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja synoptyczna taka sama, jak w poprzedniej prognozie.

OMÓWIENIE:

W południowej Polsce powstał układ burzowy, który obecnie przesuwa się przez Ziemię Świętokrzyską i Lubelszczyznę. MCS ten formuje coraz bardziej rozbudowaną linię szkwału i sięga już południa Mazowsza. Warunki termodynamiczne przed burza są bardzo sprzyjające (temp. p. rosy w granicach 20 stopni, nasłonecznienie), co wskazuje na możliwość dalszej rozbudowy linii burz. Nie można wykluczyć też pojawienia się bow echo. Największym zagrożeniem są bardzo silne i niszczące porywy wiatru. Nastąpiła aktualizacja obszaru drugiego stopnia zagrożenia z uwzględnieniem bieżącej sytuacji.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2017

Postpiątek, 30 cze 2017, 00:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2017, godz. 08:00 CEST do 01.07.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po dynamicznym czwartku, przyjdzie spokojniejszy piątek. Jednak nadal nasz kraj będzie w zasięgu dość głębokiego niżu, który ulokuje się nad Bałtykiem. Przyniesie on chłodniejszą polarnomorską masę powietrza. Cały dzień występować będą wielkoskalowe (szczególnie na północy) oraz konwekcyjne opady deszczu. Miejscami szczególnie w południowej części Polski pojawią się burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 300 – 700 J/kg, LI -4 ⁰C). Wodność atmosfery wyniesie około 30 mm. Warunki kinematyczne będą przeważnie słabe, jedynie na południowym-wschodzie umiarkowane. Tam uskoki i skręt wiatru wyniosą odpowiednio (DLS 0-6 km 15 – 25 m/s, a SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2), więc komórki burzowe mogą łączyć się większe struktury, a niewykluczone jest pojawienie się superkomórek burzowych. Podczas przechodzenia burz spodziewamy się ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru (miejscami do 80 km/h, a nawet silniejszych) i opadu gradu (lokalnie o średnicy do 2 cm).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron