Teraz jest poniedziałek, 18 mar 2019, 19:01


Lipiec 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Lipiec 2017

Postsobota, 1 lip 2017, 00:54

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.07.2017, godz. 08:00 CEST do 02.07.2017, godz. 08:00 CESTSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostaje pod wpływem rozległego niżu znad południowego Bałtyku. Do kraju napływa dość chłodne powietrze polarne morskie znad północnej części Atlantyku. Powietrze te jest dość chwiejne, stąd tworzą się w nim w ciągu dnia rozbudowane chmury kłębiaste przynoszące silne przelotne opady deszczu i lokalne burze. O ile jeszcze w piątek w dolnej troposferze występował dość silny wiatr z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich, o tyle w sobotę wiatr ten znacznie osłabnie.


OMÓWIENIE:

… cała Polska (z wyjątkiem północnego zachodu) ...

W ciągu dnia, pod wpływem nagrzania warstwy granicznej, zwiększy się energia CAPE do wartości ok. 500-1200 J/kg. Podwyższona energia CAPE ma występować na przeważającym obszarze kraju. Wskaźniki kinematyczne będą miały niewielkie wartości, jednak prognozowana jest nieco podwyższona chwiejność w dolnych 3 kilometrach troposfery. Procesy wspomagające konwekcję będą mieć nieznaczne lub umiarkowane nasilenie. Uwagę zwracają dwie strefy wymuszania quasigeostroficznego w środkowej troposferze – jedna na południowym wschodzie kraju, a druga – występująca w dzielnicach centralnych i powoli przemieszczająca się popołudniem na wschód. W związku z powyższym w ciągu dnia rozwiną się rozproszone komórki burzowe, lokalnie tworzące niezbyt duże i niezorganizowane układy wielokomórkowe. Burze te przede wszystkim mogą dawać silne, raczej krótkotrwałe opady deszczu mogące gdzieniegdzie spowodować lokalne podtopienia (PW do 25-30 mm, wolne przemieszczanie się układów burzowych). Mogą pojawić się typowe burze pulsacyjne z silnym wiatrem i drobnym gradem. Najsilniejsze burze być może przyniosą grad do 2-3 cm w średnicy (1-2 przypadki, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju, gdzie nieco większe wartości pionowego ścinania wiatru mogą spowodować wystąpienie słabej superkomórki). Nie wyklucza się wystąpienia lejków kondensacyjnych lub słabej trąby powietrznej (o charakterze landspout’a). Ryzyko tych wszystkich zjawisk jest jednak względnie małe, stąd pierwszy stopień zagrożenia w prognozie nie zostaje wydany. Burze potrwają do wczesnych godzin nocnych, po czym w zdecydowanej większości zanikną.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 3 lip 2017, 11:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.07.2017, godz. 11:00 CEST do 04.07.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W godzinach późno wieczornych i nocnych nasz kraj dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Bałtyckiego. W osi zatoki od zachodu zacznie nasuwać się chłodny front atmosferyczny wraz z obecną przed nim dolnotroposferyczną strefą zbieżności wiatru. Za frontem napływać będzie niestabilna masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE

… Polska północno-zachodnia …

Na tym obszarze prognozowana jest umiarkowanie niska energia chwiejności, poniżej 500 J/kg przy LI dochodzącym maksymalnie do -2°C/-1°C. W strefie Wybrzeża pojawi się zwiększona kinematyka DLS 10-15 m/s, LLS 10-14 m/s. W takich warunkach prognozowane są pojedyncze komórki burzowe oraz mniejsze struktury wielokomórkowe. Towarzyszyć im będą umiarkowane opady deszczu do 10-20 mm oraz silny wiatr w porywach do 70-75 km/h. Burze będą przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim oraz wschodnim. Pierwsze z nich mogą pojawić się już w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, a ostatnie wystąpią w nocy. Ze względu na zwiększoną kinematykę i obniżony poziom kondensacji niewykluczone jest powstania leja kondensacyjnego, który lokalnie może dotknąć powierzchni Ziemi i dać początek trąbie powietrznej. Największe ryzyko wystąpienia komórek burzowych jest w strefie brzegowej oraz na Wybrzeżu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 3 lip 2017, 22:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.07.2017, godz. 08:00 CEST do 05.07.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek przez Polskę będzie przechodzić zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii, a także chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W obrębie osi zatki dojdzie do nagromadzenia wilgoci, dzięki czemu pojawią się burze.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz ...

Już od godzin porannych spodziewamy się wystąpienia niewielkiej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 200-700 J/kg. Dzięki obecności stosunkowo silnego prądu strumieniowego, parametry kinematyczne będą podwyższone (DLS 15-25 m/s, LLS 5-15 m/s). W takich warunkach prognozowane jest wystąpienie burz trwających od godzin porannych do wczesnego popołudnia. Ze względu na silniejszą kinematykę, zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju, komórki burzowe będą mogły zawierać rotujący prąd wstępujący, stając się tym samym, raczej niewielkimi superkomórkami. Na ich drodze należy spodziewać się przede wszystkim silniejszych porywów wiatru dochodzących, lub lekko przekraczających 80 km/h. Możliwy jest także grad o średnicy 1-1,5 cm i intensywny, choć krótkotrwały opad deszczu. Istnieje również możliwość pojawienia się bardziej zorganizowanych struktur wielokomórkowych, w postaci linii szkwału, na drodze której największym zagrożeniem będzie silny wiatr. Na pozostałym obszarsze, najprawdopodobniej wystąpią pojedyncze komórki burzowe i struktury wielokomórkowe, których intensywność powinna być mniejsza niż na północnym-wschodnie kraju. Generalnie burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Lipiec 2017

Postwtorek, 4 lip 2017, 19:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.07.2017 godz. 08:00 CEST do 06.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We środę do Polski będzie napływać masa powietrza polarnomorskiego. Na północy kraju prognozowana jest kontynuacja pogody typowej dla chłodnej, chwiejnej masy powietrza (zimno i przelotne opady). W południowej połowie kraju powietrze będzie cieplejsze, a na krańcach Polski zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Tam również wystąpi pewne chwiejność i możliwe są burze.

OMÓWIENIE:

...Północ Polski…

W rejonie prognozowana jest mała chwiejność (CAPE do 200-400 J/kg, LI do -1). W ciągu dnia nastąpi rozwój chmur Cb, które dadzą przelotne opady deszczu, a miejscami być może również słabe burze. Ponadto (biorąc pod uwagę nisko położoną izotermę 0) prawdopodobne są opady drobnego gradu. Głęboka konwekcja może występować od przedpołudnia do wieczora.

...Południe kraju…

W rejonie spodziewana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 400-1200 J/kg). Konwekcja ma rozwijać się w warunkach podwyższonych, pionowych uskoków wiatru (DLS około 20 m/s, 0-3 km shear około 15 m/s) i możliwa jest lepsza organizacja burz. Nie można wykluczyć pojawienia się 2-3 superkomórek lub burzy wielokomórkowej (możliwy nieduży układ liniowy). W trakcie burz miejscami niewykluczony jest większy grad (o średnicy 2 cm) oraz bardzo silne porywy wiatru (dotyczy to szczególnie obszaru objętego 1 stopniem). Burze możliwe są przede wszystkim od godzin przedpołudniowych do pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postczwartek, 6 lip 2017, 22:11

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.07.2017, godz. 08:00 CEST do 08.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA z możliwością aktualizacji do stopnia 2. zostaje wydany dla południowo - zachodniej, zachodniej, częściowo środkowej i cz. południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu, a także w mniejszym stopniu przed możliwością pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w środowisku rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z dwoma ośrodkami niżowymi znad rejonu Islandii. W pogłębionej zatoce, nad obszarem Niemiec będzie przemieszczać się inny układ niskiego ciśnienia, z którym będą związane strefy frontowe - początkowo należy się liczyć z nasunięciem ciepłego frontu, za którym napłynie wyraźnie cieplejsza i zasobniejsza w parę wodną masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego, a następnie chłodnego. Między dwoma strefami frontowymi prognozowany napływ niestabilnej masy objawi się istotnie podwyższoną energią potencjalną dostępną drogą konwekcyjną, która wystąpi w nasilonym strumieniu przepływu poziomego powietrza związanego z odcinkiem prądu strumieniowego w środkowych oraz górnych warstwach troposfery.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia z możliwością aktualizacji prognozy do stopnia 2, zwłaszcza w przypadku pojawienia się większej ilości rozpogodzeń ...

W ciepłym i wilgotnym sektorze, który zostanie zaciągnięty po zachodniej stronie ciepłego frontu atmosferycznego, spodziewany jest istotny wzrost niestabilności powietrza. Wyliczenia modeli GFS oraz WRF-ARW 12 km wskazują, że w godzinach popołudniowych i wieczornych energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną wyniesie około 1-2 kJ/kg (1000-2000 J/kg), co przy nasilającym się przepływie poziomym mas powietrza, jednocześnie wzmacniającym pionowy profil wiatru w dolnych 6 km troposfery (Shear 0-6 km 15-20 m/s, SRH 0-3 km 100-250 m2/s2), może zintensyfikować natężenie głębokiej, wilgotnej konwekcji. Dość duża rozbieżność w wyliczeniach modeli globalnych w stosunku do niehydrostatycznego modelu UMPL powoduje pewne trudności w oszacowaniu stopnia zagrożenia dla poszczególnych części kraju z najkorzystniejszymi warunkami do rozwoju burz. Większość wariantów wskazuje jednak na to, że z biegiem dnia, za ciepłym frontem i związanym z nim dość dużym zachmurzeniem oraz przelotnymi opadami deszczu (możliwe pierwsze formacje burzowe z nocnej i porannej konwekcji znad Niemiec, nawet w postaci mocno uwodnionego klastra konwekcyjnego), nasunie się większa porcja rozpogodzeń, która będzie głównym czynnikiem w możliwym silniejszym rozwoju burz. Inicjacja konwekcji, która oczekiwana jest również na terenie Niemiec i Czech, może okazać się bardzo ważna z punktu widzenia natężenia poszczególnych ośrodków konwekcyjnych w omawianym paragrafie, dlatego że kierunek nasilonego strumienia powietrza w wyższych warstwach troposfery będzie sprzyjać rozwiewaniu kowadeł prosto w stronę Polski (dotyczy to w szczególności burz powstałych u naszych zachodnich sąsiadów). W tego typu sytuacjach dolna część troposfery może nie ulec dostatecznemu nagrzaniu, co w rezultacie mogłoby się przełożyć na słabsze warunki termodynamiczne. Analiza momentu wkroczenia fali górnej po południowej i południowo - wschodniej stronie układu niżowego, przemieszczającego się znad Niemiec w kierunku północno - zachodniej Polski, daje jednak zwiększone ryzyko inicjacji silnych formacji burzowych, w tym superkomórek, zwłaszcza w województwach południowo - zachodnich, częściowo zachodnich i cz. południowych, które znajdą się bezpośrednio pod rdzeniem prądu strumieniowego w warstwie 3-9 km. W trakcie powstania rozproszonych burz z rotującymi prądami wstępującymi wystąpi istotne zagrożenie ze strony opadów dużego gradu, którego średnica może osiągnąć około 2-4,5 cm, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru (możliwe przypadki powyżej 85-100 km/h), a także ulewnych opadów deszczu, doprowadzających do lokalnych podtopień i zalań. W mniejszym stopniu, mając na uwadze nasilające się uskoki pionowe wiatru w planetarnej warstwie granicznej, niewykluczone jest również rozwinięcie się pojedynczej trąby powietrznej, jednak szanse na wystąpienie tego zjawiska pozostają na stosunkowo niskim poziomie.

W dojrzałej fazie konwekcji, wraz z nasunięciem się silniejszego wymuszania ruchów wstępujących w dolnych i środkowych warstwach troposfery, którego strefa może być ułożona z północnego - wschodu na południowy - zachód, tj. prostopadle do przemieszczającego się chłodnego frontu atmosferycznego, możliwe jest powstanie formacji wielokomórkowych, z trajektorią skierowaną z zachodu / północnego - zachodu na wschód / południowy - wschód. Na podstawie pionowego profilu temperatury i wiatru nie można wykluczyć rozwoju większego systemu konwekcyjnego, w który może być wbudowana struktura liniowa - wówczas największym zagrożeniem będą silne i bardzo silne porywy wiatru prostoliniowego oraz ulewne opady deszczu. W przypadku słabszego wspomagania procesów konwekcyjnych, istnieje możliwość wystąpienia scenariusza z układem "training storms", czyli ośrodków burzowych przemieszczających się w osi równoleżnikowej z zachodu / północnego - zachodu na wschód / południowy - wschód (ryzyko nadmiernych sum opadowych). Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy, wraz z dalszym przemieszczaniem się niestabilnej masy powietrza na wschód, konwekcja będzie wykazywać się coraz mniejszą aktywnością.

Z uwagi na obecnie rozwijające się burze nad Europą Zachodnią i tym samym jeden z wariantów, mówiący o tym, że w związku z szybko rozwiewanymi kowadłami konwekcyjnymi u naszych zachodnich sąsiadów (nocna i dzienna konwekcja), potencjał burzowy może być mniejszy niż zakładają to modele numeryczne. Jeśli jednak jutrzejsze prognozy, a przede wszystkim zdjęcia satelitarne ukażą większą ilość rozpogodzeń za ciepłym frontem atmosferycznym, może zaistnieć szybka konieczność zaktualizowania prognozy do 2. stopnia zagrożenia, zwłaszcza dla województw południowo - zachodnich, częściowo zachodnich i cz. południowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postpiątek, 7 lip 2017, 12:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 07.07.2017, godz. 12:50 CEST do 08.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, częściowo zachodniej i cz. południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy siły i aktywności burz.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Przedpołudniowa analiza synoptyczna wraz z obserwacją zdjęć satelitarnych ukazuje wyraźnie słabsze środowisko termodynamiczne w stosunku do wczorajszych wyliczeń modeli numerycznych. Po pierwsze strefa ciepłego frontu atmosferycznego charakteryzuje się sporym zachmurzeniem oraz opadami deszczu, które spowalniają nagrzewanie się planetarnej warstwy granicznej i wzrost gradientu pionowego temperatury między dolną a środkową troposferą (na zachód od jego strefy zaczyna się jednak wypogadzać), a po drugie akumulacja pary wodnej o godzinie 12:00 CEST okazała się być słabsza, co przekłada się na niższe w stosunku do prognoz wartości temperatury punktu rosy u naszych zachodnich sąsiadów, nawet o 4-5 °C. Poranna aktualizacja modeli GFS i WRF-ARW 12 km utrzymuje możliwość wystąpienia największego potencjału burzowego przede wszystkim w województwach południowo - zachodnich i częściowo południowych, gdzie w momencie nasunięcia się silniejszego strumienia powietrza w środkowej troposferze, dojdzie do zintensyfikowania się uskoków pionowych wiatru, zarówno prędkościowych, jak i kierunkowych, które przy możliwym wzroście energii SBCAPE do 900-1700 J/kg, mogą objawić się rozwojem silniejszych ośrodków burzowych. Nasilony pionowy profil wiatru związany z większą tendencją przepływu poziomego mas powietrza do zmiany prędkości i kierunku wraz z wysokością w warstwie troposferycznej 0-3 km, może sprzyjać inicjacji kilku rozproszonych superkomórek burzowych z opadami gradu o średnicy do 2-3 cm (lokalnie >3 cm), silnymi / punktowo bardzo silnymi porywami wiatru (możliwe przypadki powyżej 80-90 km/h), a także ulewnymi opadami deszczu.

Wariant modeli globalnych wciąż inaczej jest ukazywany przez niehydrostatyczny model UMPL, który wskazuje, że największa aktywność burzowa pojawi się na terenie Niemiec i Czech, jedynie zahaczając o krańce południowo - zachodnie / południowe naszego kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postsobota, 8 lip 2017, 02:35

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.07.2017, godz. 08:00 CEST do 09.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej, zachodniej, centralnej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i nieznacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Kolejna doba z nieco większa prędkością poziomego przepływu mas powietrza z zachodu na wschód w wyższych partiach troposfery nad Europą Środkową, w tym nad Polską. Nasz kraj będzie znajdować się obrębie płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, przy której będzie przebiegać słaby chłodny front atmosferyczny przesuwający się powoli na wschód. Pojawi się umiarkowanie duża chwiejność troposfery. W związku z tym prognozuje się rozwój rozproszonych ośrodków burzowych, lokalnie bardziej zorganizowanych i przynoszących silne zjawiska konwekcyjne. Zjawisk tych powinno być jednak mniej, niż w piątek. Pojedyncze ośrodki burzowe mogą się łączyć ze sobą tworząc słabe i umiarkowanie silne burze wielokomórkowe.


OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju …

W sobotę w ciągu dnia burz należy się spodziewać na obszarze niemal całego kraju. W północnej części kraju za sprawą nieco większego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze pojawi się większa energią CAPE w porównaniu do dzielnic centralnych i południowych (na północy prognozuje się CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg, a na południu i w centrum do 500-1200 J/kg). Jednak pionowe ścinanie wiatru DLS ma być większe w centrum i na południu Polski. W pasie ciągnącym się od woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego po woj. podkarpackie i lubelskie z północnego zachodu na południowy wschód będą przemieszczać się strefy wspomagania rozwoju zjawisk konwekcyjnych w środkowej troposferze. PW osiągnie wartości w przedziale 25-35 mm (większe wartości mają wystąpić na południu). W dolnych 2-3 km troposfery, zwłaszcza w pasie ciągnącym się od Pomorza po Mazowsze i woj. podkarpackie prognozowana jest znacznie podwyższona dostępna wartość energii CAPE, a więc prądy wstępujące będą mieć potencjał do znacznego przyspieszania już w tej części troposfery. Najsilniejsze zjawiska burzowe prawdopodobnie wystąpią w pasie od Pomorza przez centrum kraju po woj. lubelskie i tu zasadne jest wydanie stopnia 1. zagrożenia. Silniejsze burze pulsacyjne, z gradem do 2-3 cm w średnicy i z silnym wiatrem mogą wystąpić w północnej i północno-wschodniej części kraju (tu energia CAPE ma być największa). Tych burz powinno być jednak niewiele – prognozuje się 2-4 dość silne ośrodki. Natomiast w pasie od północnego zachodu do południowego wschodu Polski umiarkowanie duża wartość CAPE pokrywa się z ścinaniem pionowym wiatru DLS o wartościach 18-23 m/s, stąd burze mogą tu organizować się w bardziej trwałe układy, na przykład w superkomórki burzowe. Superkomórek burzowych może być kilka, nie będą osiągać szczególnie dużych rozmiarów, ale w związku ze znaczną chwiejnością dolnej części troposfery, będą niosły pewne zagrożenie ze strony trąb powietrznych. Ponadto nie wyklucza się układów wielokomórkowych o charakterze training storms, co może być przyczyną lokalnych podtopień w strefie pierwszego stopnia zagrożenia. Duży grad w centrum i na południu kraju nie powinien się pojawić ze względu na niezbyt wysokie wartości pionowego gradientu temperatury w środkowej części troposfery (należy jednak zakładać, że w najsilniejszych burzach może wystąpić opad drobnego gradu). Ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie tu znikome, mimo wszystko miejscami podczas przechodzenia najsilniejszych ośrodków porywy wiatru mogą osiągać prędkość do ok. 70 km/h. Najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych. Większość burz będzie trwać do późnych godzin wieczornych, niektóre z burz mogą utrzymać się nawet do późnych godzin nocnych.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 10 lip 2017, 01:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.07.2017, godz. 08:00 CEST do 11.07.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej i częściowo środkowej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, centralnej i częściowo wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ przemieszczającego się centrum niżowego znad Niemiec w kierunku Pomorza Zachodniego i dalej nad Bałtyk. Związany z nim ciepły front atmosferyczny obejmie swoim zasięgiem północną część kraju. Pozostały obszar będzie znajdował się w ciepłym wycinku niżu i zacznie napływać tu gorąca masa powietrza zwrotnikowego. Dodatkowo prognozowana jest tutaj dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …


Na południu kraju prognozowana jest wysoka chwiejność atmosfery przy CAPE dochodzącym do 1500-2500 J/kg oraz LI -5°C/-9°C. Popołudniu ma pojawić się podwyższona kinematyka, DLS >15 m/s, lokalnie dochodzącym do 20 m/s oraz LLS >10 m/s. Wodność troposfery w profilu pionowym ma wynieść od 30 do 40 mm, a lokalnie nawet 45 mm. Dodatkowo obecne strefa zbieżności wiatru będzie wspomagać procesy konwekcyjne.

W takich warunkach prognozowane są burze, które szybko będą organizować się w większe struktury wielokomórkowe oraz superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem ze strony burz w tym obszarze będą silne porywy wiatru dochodzące do 100-120 km/h, opady dużego gradu do 3-5 cm oraz nawalne opady deszczu do około 30-50 mm. Ze względu na duże wartości CAPE oraz obecność strefy ścinania wiatru nie wykluczone są trąby powietrzne. Burze w tym obszarze powstaną prawdopodobnie w godzinach popołudniowo-wieczornych. Będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na zachodzie, w centrum oraz na wschodzie Polski prognozowana jest również wysoka energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE 1000-1500 J/kg, a w centrum nawet dochodząca do 2000 J/kg. LI będzie na poziomie około -2°C/-6°C. Kinematyka nie będzie aż tak wysoka jak w regionie objętym 2 stopniem zagrożenia, jednak na północnym-zachodzie kraju DLS może dojść do 15-20 m/s. Wodność troposfery będzie na poziomie około 30-40 mm.

Prognozowane tutaj burze będą mieć również charakter wielokomórkowych struktur. Nie wykluczone utworzenie się większego systemu MCS z rozbudowaną linią szkwału. Podobnie jak w stopniu 2 burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do około 100 km/h, intensywne opady deszczu do 30-40 mm oraz grad do 3 cm. Mogą się ona już pojawić w godzinach około południowych, zwłaszcza w północno-zachodniej Polsce. Będą przemieszczać się na północny-wschód.


Podsumowując prognozowaną sytuację na poniedziałek należy wyróżnić dwie strefy z największym prawdopodobieństwem wystąpienia burz, są to województwa śląskie, małopolskie, łódzkie i świętokrzyskie – 1 strefa oraz woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie – 2 strefa. Na tych terenach zjawiska konwekcyjne mogą być najsilniejsze. Sytuacja wymaga dalszej obserwacji i nie wyklucza się zmiany stopnia ostrzeżenia z 1 na 2 dla północno-zachodniej Polski lub obszaru obowiązywania zagrożeń.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 10 lip 2017, 23:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.07.2017, godz. 08:00 CEST do 12.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i połduniowej ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatry i opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla polski połduniowo-zachodniej ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu znad połduniowego Bałtyku. Obecna w nim gorąca i zarazem chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrornikowego w godzinach wieczornych zostanie wypchnięta za wschodnią granicę naszego kraju, przez chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.
OMÓWIENIE

...Polska wschodnia ...

Nasz kraj czeka kontynuacja pogody z minionej doby. Tym razem najgwałtowniejsze zjawiska prognozowane są na wschodzie kraju, gdzie przed przejściem frontu atmosferycznego, a także dolnotroposferycznej zbieżności wiatru, dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 1000-2500 J/kg. Obecny będzie także silniejszy przepływ wiatru, czego skutkiem będzie umiarkowane ścinanie wiatru DLS 0-6 km, które wyniesie ok 15 m/s. Całkowita wodność troposfery wzrośnie do 35-42 mm. Przebieg konwekcji w ciągu dnia będzie szczególnie uzależniony od ewentualnych układów burzowych, które przetrwają noc, a także od zachmurzenia, które po sobie pozostawią. Głównie dlatego stopień 2 zagrożenia nie zostaje uwzględniony, nawet pomimo podwyższonych parametrów konwekcyjnych, prognozowanych przez modele numeryczne.

Na tej podstawie prognozuje się wystąpienie burz, głównie w postaci superkomórek, a także układów MCS z możliwą linią szkwału. Na ich drodze należy spodziewać się przede wszystkim ulewnych opadów deszczu dochodzących do 40 mm, czego skutkiem mogą być podtopienia, opadów gradu o średnicy 2-4 cm, silnych porywów wiatru do 90-100 km/h. Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej jest niewielkie, jednak w przypadku powstania superkomówki z silnym mezocyklonem, powstanie tego zjawiska nie jest wykluczone. Burze będą się przemieszczać na wschod w odchyleniem na północny-wschód.

...Polska centralna, południowa i zachodnia...

W centrum i na południu kraju burze będą występować już od godzin porannych, dlatego ich potencjał będzie ograniczony, niemniej jednak należy spodziewać się głównie ulewnych opdaów deszczu do 30 mm. Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego napłynie chodniejsza masa powietrza, która będzie charakteryzować się chwiejnością w granicach 500-1000 J/kg. W takich warunkach powstaną burze, które powinny być słabse od tych na wschodzie kraju, jednak na południowym-zachodzie kraju nie można wykluczyć powstania superkomórek, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru 80-90 km/h, a także opadów gradu 2-3 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postśroda, 12 lip 2017, 02:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.07.2017, godz. 08:00 CEST do 13.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i południowej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych (lokalnie niszczących) porywów wiatru, opadów większego gradu oraz z powodu nieznacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostaje pod wpływem cyrkulacji strefowej charakteryzującej się nieco silniejszym poziomym przepływem powietrza w troposferze z zachodu na wschód. W ciągu najbliższej doby z zachodu nad Polskę przemieści się ostra fala górna, a wraz z nią układ niżowy oraz system frontów atmosferycznych oddzielający gorące powietrze zwrotnikowe z południa i południowego wschodu Europy od napływającego chłodnego powietrza polarnego morskiego znad północnej części Atlantyku. Prognozowana jest słaba i umiarkowana chwiejność troposfery. W nocy z środy na czwartek znacząco wzrosną wartości pionowego ścinania wiatru i pojawi się silne wspomaganie procesów konwekcji w środkowej troposferze. Pomimo niewielkiej energii CAPE burze, zwłaszcza na południu, mogą być dość silne, z porywistym wiatrem.


OMÓWIENIE:

… wschód, północ i centrum Polski (godziny popołudniowe) …

Pod wpływem energii CAPE osiągającej ok. 500 J/kg i niewielkich wartości pionowego ścinania wiatru, mogą się rozwinąć pojedyncze, nietrwałe komórki burzowe dające miejscami silniejsze opady deszczu. Prognozowany jest dość duży niedosyt wilgoci w warstwie granicznej, stąd lokalnie mogą pojawić się nieco silniejsze wiatry. Jednak nie ma zagrożenia ze strony silnych zjawisk.

… południowy zachód i zachód, a w godzinach nocnych także centrum i południe kraju …

Z zachodu w głąb Polski będzie wędrować ostra fala górna, znacząco nasilając wiatr na różnych poziomach troposfery. Będzie to skutkować dużymi wartościami wskaźników kinematycznych (DLS do 20-30 m/s, 0-3 shear do 15-25 m/s, LLS do 15-18 m/s). Mimo niżu, który utworzy się nad Polską w nocy z środy na czwartek z zatoki niżowej, strefa podwyższonej energii CAPE (do 400-1000 J/kg) tylko nieznacznie pokrywa się ze strefą podwyższonych wartości SRH1 i SRH3. Pojawi się jednak silne wspomaganie procesu konwekcji w środkowej strefie troposfery. Z uwagi na ten fakt wieczorem i w nocy z zachodu na wschód będzie szybko wędrować strefa burz. Może pojawić się kilka układów wielokomórkowych z liniami szkwału oraz kilka superkomórek. Głównym zagrożeniem w tych układach będą silne i bardzo silne prostoliniowe porywy wiatru. Szczególnie duże zagrożenie wystąpi na południowym zachodzie i południu Polski, jednak dość silne burze niewykluczone są w ciągu nocy również w dzielnicach centralnych kraju. Z uwagi na bardzo duże pionowe ścinanie wiatru LLS, nie wyklucza się 1-3 trąb powietrznych wbudowanych w linie szkwału / w superkomórki, pomimo późnych godzin wieczornych oraz nocnych. W superkomórkach burzowych może pojawić się opad większego gradu (lokalnie nawet do ok. 3 cm, uwzględniając strefę dużego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze). Sytuacja jest potencjalnie groźna – występuje klasyczny przykład warunków „low CAPE, high shear”, jednak w związku z przemieszczaniem się burz głównie w godzinach nocnych stopień 1. zagrożenia wydaje się być wystarczający.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postczwartek, 13 lip 2017, 01:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.07.2017, godz. 08:00 CEST do 14.07.2017, godz. 08:00 CESTSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Fala górna, która obecnie przechodzi przez Polskę, w czwartek w ciągu dnia przemieści się na północny wschód i wraz z niżem oraz jego systemem frontów atm. opuści nasz kraj. Zanim to nastąpi, przed południem pozostałości ciepłej i umiarkowanie chwiejnej (CAPE do ok. 600-800 J/kg) masy powietrza będą obecne jeszcze na wschodzie kraju. Masa ta jednak do południa definitywnie opuści Polskę. Znajdziemy się w silnym strumieniu napływającego na tyłach niżu chłodnego powietrza polarnego morskiego.


OMÓWIENIE:

… wschód Polski (do około południa) …

W tym regionie kraju będą występować niewielkie wartości pionowego ścinania wiatru (za wyjątkiem warstwy granicznej). Słaby układ wielokomórkowy z lokalnymi burzami i ulewnymi opadami, a miejscami także z dość silnym wiatrem, będzie się przemieszczać od woj. mazowieckiego na wschód. Burze będą podtrzymywane przez energię CAPE do ok. 800 J/kg oraz dość silne wymuszanie quasigeostroficzne. Jest trochę niepewności co do czasu, w którym zjawiska konwekcyjne opuszczą nasz kraj. Niektóre modele wskazują, że ostatnie komórki burzowe mogą przechodzić nad Polesiem jeszcze do godzin południowych. Oprócz kilku przypadków wystąpienia większych sum opadowych i miejscami dość silnych porywów wiatru, burze, które pojawią się w czwartek rano, nie powinny ze sobą nieść większych zagrożeń.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Lipiec 2017

Postsobota, 15 lip 2017, 01:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.07.2017, godz. 08:00 CEST do 16.07.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj w sobotę będzie pod wpływem słabnącego wyżu znad Azorów. Do tego napłynie bańka chłodnego powietrza polarnomorskiego z północy Europy doskonale widoczna na mapach geopotencjału na wysokości 500 hPa. Niemal w całej Polsce pojawi się więcej wilgoci, co sprzyjać będzie rozwojowi chmur konwekcyjnych dających przelotne opady deszczu oraz miejscami burze. Termometry wskażą około 20 – 23 stopnie Celsjusza. W kolejnych dniach coraz cieplej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 200 – 800 J/kg, LI -4 ⁰C). Pojawi się również spory gradient w środkowej troposferze (około 7 K/km). Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwój burz może być orografia terenu. Z uwagi na brak warunków kinematycznych będą to wolno przemieszczające się komórki burzowe. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 17 lip 2017, 08:26

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2017, godz. 08:15 CEST do 18.07.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

W poniedziałek nasz kraj będzie w zasięgu płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad północnej Skandynawii. Z przemieszczającym się przez nasz kraj układem frontów atmosferycznych związana będzie niestabilność atmosfery. Lokalnie wyniesie ona około 300-700 J/kg przy LI dochodzącym maksymalnie do -2°C/-3°C. Warunki kinematyczne będą słabe: DLS <10 m/s. Wodność osiągnie wartości od 20 do 30 mm.

W takich warunkach należy spodziewać się pojedynczych komórek burzowych, z którymi związane będą opady deszczu do 15-25 mm oraz umiarkowany i silny wiatr w porywach do 50-65 km/h. Burze będą wędrować w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim. Pierwsze z nich mogą powstać w godzinach popołudniowych. Ze względu na zwiększone zachmurzenie wystąpienie zjawisk może zostać ograniczone do zera.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 17 lip 2017, 20:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.07.2017, godz. 08:00 CEST do 19.07.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

We wtorek Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia obejmującej część Europy zachodniej i środkowej. Do południowej zęści naszego kraju napłynie wilgotna i zarazem chwiejna masa powietrza polarnomorskiego. Popołudniu potencjalna energia konwekcji wzrośnie do 300-700 J/kg. Niewielki gradient baryczny będzie przyczyną niewielkiego poziomego przepływu powietrza, co objawi się niskimi wartościami parametrów kinematycznych (DLS < 10 m/s, LLS < 2 m/s). W godzinach popołudniowych, głównie dzięki insolacji i orografii terenu, należy spodziewać się powstania pojedynczych komórek burzowych, a także niewielkich struktur multikomórkowych. Za sprawą podwyższonej wodności troposfery (PW ok 30 mm) i słabego przepływu powietrza, należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu do 20 mm, opadów gradu do 1 cm, a także silniejszych porywów wiatru do 60-70 km/h. Największe szanse na wystąpienie burz pojawią się na terenach górskich, dlatego zaleca się ostrożność podczas wędrówek w szczytowych partiach gór.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postśroda, 19 lip 2017, 08:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2017, godz. 09:00 CEST do 20.07.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska pozostaje w zasięgu dość rozległego układu wyżowego, jednak przez kraj przebiega równoleżnikowo ułożona strefa frontu atmosferycznego. Oddziela on chłodniejszą polarnomorską masę powietrza, która zalega na północy kraju, od znacznie cieplejszej masy zwrotnikowej, która napływać zaczęła z południa Europy. Zalegające powietrze będzie się cechować dość znaczną wilgotnością, co przy pojawieniu się chwiejności, umożliwi rozwój burz.

OMÓWIENIE:


W ciągu dnia największe ryzyko rozwoju burz pojawi się nad Polską południowo wschodnią, gdzie chwiejność wzrośnie do 500-800J/kg, co umożliwi rozwój chmur konwekcyjnych. W środowisku z uskokiem wiatru w warstwie 0-6km (DLS) do 10-16m/s, burze mogą się organizować w układy wielokomórkowe. Nie można wykluczyć również rozwoju burzy superkomórkowej. Burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu (do 20-30mm), choć ryzyko większej akumulacji powinno być ograniczane ze względu na umiarkowane tempo przemieszczania się burz. Lokalnie możliwe są również dość silne porywy wiatru do 70-90km/h, co może powodować szkody. Grad nie powinien stanowić zagrożenia, na ogół będzie drobny, choć lokalny przypadek wystąpienia gradzin do 2-2,5cm średnicy jest możliwy.

Wieczorem omawiana strefa burz odsunie się już nad Ukrainę. W nocy na całym obszarze objętym prognozą mogą się jednak nadal rozwijać kolejne, lokalne burze, które jednak nie powinny nieść znacznego zagrożenia – głównym zjawiskiem towarzyszącym będą dość intensywne opady deszczu do 10-25mm.

W drugiej części nocy bądź nad ranem aktywność burzowa może skupić się w rejonie polsko-niemieckiej granicy oraz nad Polską zachodnią, gdzie niektóre modele sugerują nasunięcie się wielokomórkowego układu burzowego. Również w tym przypadku głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu do 10-30mm. Miejscami możliwy jest również wiatr do 60-70km/h oraz drobny grad. Przejście układu nie jest pewne, jednak należy się liczyć z taką ewentualnością.

Podsumowując, w dzień największe prawdopodobieństwo burz na południowym wschodzie kraju, na pozostałym obszarze ryzyko jest znikome. W nocy możliwe są lokalne burze także w innych miejscach, zaś nad ranem burze (bądź już same opady) mogą wkroczyć z Niemiec nad Polskę zachodnią.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postśroda, 19 lip 2017, 21:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.07.2017, godz. 08:00 CEST do 21.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, zachodniej, częściowo środkowej, cz. północno - zachodniej i cz. południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, większego gradu oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części województw południowo - wschodnich i wschodnich głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się centrum odciętego i mocno rozbudowanego w pionie układu niskiego ciśnienia (tzw. niż wysoki), którego zatoka niżowa zostanie pogłębiona bezpośrednio nad obszar Polski. W rejonie zatoki niżowej znajdzie się ciepły front atmosferyczny z wyraźnie zaznaczonym ciepłym i zasobnym w wilgoć sektorem powietrza oraz dolno-troposferyczną zbieżnością wiatru, wzmacniającą występowanie uskoku kierunkowego wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery.

OMÓWIENIE:

... Pas województw zachodnich ...

W ciągu dnia prognozy numeryczne oparte na modelach GFS oraz WRF-ARW 12 km wskazują na wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 1000-1600 J/kg. Zasobny w parę wodną ciepły sektor powietrza wraz z dobrze zaznaczoną zbieżnością wiatru w warstwie troposferycznej 0-3 km będzie sprzyjać inicjacji głębokiej konwekcji, objawiającej się zarówno pojedynczymi komórkami burzowymi, jak i formacjami wielokomórkowymi. Nasilone uskoki pionowe wiatru (prędkościowe i kierunkowe) w związku z dość istotną zmianą kierunku (SRH 0-3 km na poziomie 100-160 m2/s2) oraz w mniejszym stopniu prędkości przepływu poziomego powietrza na wysokości 0-3 km doprowadzą do powstania kilku superkomórek burzowych, które w środowisku znacznie podwyższonej całkowitej wodności troposfery (TPW >40-45 mm), będą przybierać postać wysokoopadową z ulewnymi / nawalnymi opadami deszczu, mogącymi doprowadzać do podtopień, a także miejscowych zalań. Korzystne środowisko do rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji będzie faworyzować również opady gradu o średnicy do 2-3 cm, a także punktowo silne porywy wiatru (zjawiska wet microburst). W dojrzałej fazie konwekcji, na przebiegającej w osi zatoki niskiego ciśnienia zbieżności wiatru należy się liczyć z organizacją poszczególnych ośrodków konwekcyjnych w klastry burzowe, podczas których ryzyko podtopieniami będzie szczególnie zwiększone. Największy potencjał konwekcyjny nad tą częścią omawianego paragrafu oczekiwany jest po południu i wieczorem, choć pierwsze burze możliwe są już w godzinach rannych (pozostałość po głębokiej konwekcji znad Niemiec). Wieczorem i w nocy strefa podwyższonej niestabilności powietrza będzie stopniowo przemieszczać się dalej na wschód, obejmując środkową część Polski.

... Województwa południowo - wschodnie / częściowo wschodnie ...

W zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego i zbieżności wiatru, dzięki popołudniowemu nasileniu się energii SBCAPE w granice 800-1350 J/kg. wyliczenia numeryczne wskazują na możliwość rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji. Duży gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze oraz obecność suchszych warstw troposferycznych będą sprzyjać powstawaniu burz pulsacyjnych oraz w mniejszym stopniu kilku superkomórek, w trakcie których należy się liczyć z opadami gradu o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm), silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru (zjawiska wet microburst) oraz ulewnymi opadami deszczu. Mimo że potencjał konwekcyjny nad tą częścią kraju nie jest do końca klarowny, to jednak na podstawie wspomnianych czynników oraz zaznaczonej konwekcji opadowej przez model UMPL, całkiem uzasadnione wydaje się być uwzględnienie 1. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postczwartek, 20 lip 2017, 06:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 20.07.2017, godz. 08:00 CEST do 21.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, zachodniej, środkowej, częściowo północno - zachodniej, cz. południowej, cz. wschodniej i cz. południowo - wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, większego gradu oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się centrum odciętego i mocno rozbudowanego w pionie układu niskiego ciśnienia (tzw. niż wysoki), którego zatoka niżowa zostanie pogłębiona bezpośrednio nad obszar Polski. W rejonie zatoki niżowej znajdzie się ciepły front atmosferyczny z wyraźnie zaznaczonym ciepłym i zasobnym w wilgoć sektorem powietrza oraz dolno-troposferyczną zbieżnością wiatru, wzmacniającą występowanie uskoku kierunkowego wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery.

OMÓWIENIE:

+++ Najnowsze odsłony numeryczne uwzględniły możliwość rozwoju gwałtownych burz również w środkowej części kraju, która w pierwotnej prognozie znalazła się w obszarze możliwości. Tekst zaktualizowanej prognozy pozostaje bez większych zmian +++

... Pas województw zachodnich i częściowo centrum ...

W ciągu dnia prognozy numeryczne oparte na modelach GFS oraz WRF-ARW 12 km wskazują na wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 1000-1600 J/kg. Zasobny w parę wodną ciepły sektor powietrza wraz z dobrze zaznaczoną zbieżnością wiatru w warstwie troposferycznej 0-3 km będzie sprzyjać inicjacji głębokiej konwekcji, objawiającej się zarówno pojedynczymi komórkami burzowymi, jak i formacjami wielokomórkowymi. Nasilone uskoki pionowe wiatru (prędkościowe i kierunkowe) w związku z dość istotną zmianą kierunku (SRH 0-3 km około 100-300 m2/s2) oraz w mniejszym stopniu prędkości przepływu poziomego powietrza na wysokości 0-3 km doprowadzą do powstania kilku superkomórek burzowych, które w środowisku znacznie podwyższonej całkowitej wodności troposfery (TPW >35-45 mm), będą przybierać postać wysokoopadową z ulewnymi / nawalnymi opadami deszczu, mogącymi doprowadzać do podtopień, a także miejscowych zalań. Korzystne środowisko do rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji będzie faworyzować również opady gradu o średnicy do 2-3,5 cm, a także punktowo silne porywy wiatru (zjawiska wet microburst). W dojrzałej fazie konwekcji, na przebiegającej w osi zatoki niskiego ciśnienia zbieżności wiatru należy się liczyć z organizacją poszczególnych ośrodków konwekcyjnych w klastry burzowe, podczas których ryzyko podtopieniami będzie szczególnie zwiększone. Największy potencjał konwekcyjny nad tą częścią omawianego paragrafu oczekiwany jest po południu i wieczorem, choć pierwsze burze możliwe są już w godzinach rannych (pozostałość po głębokiej konwekcji znad Niemiec). Wieczorem i w nocy strefa podwyższonej niestabilności powietrza będzie stopniowo przemieszczać się dalej na wschód, obejmując środkową część Polski. Całkiem możliwe, że - podobnie jak poprzedniej nocy - dojdzie tam do powstania aktywnych elektrycznie, izolowanych burz superkomórkowych, uwzględniając dość istotnie nasilony pionowy profil przepływu powietrza, zwłaszcza pod kątem wyraźnie zaznaczonego uskoku kierunkowego wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery.

... Województwa południowo - wschodnie / częściowo wschodnie ...

W zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego i zbieżności wiatru, dzięki popołudniowemu nasileniu się energii SBCAPE w granice 800-1350 J/kg. wyliczenia numeryczne wskazują na możliwość rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji. Duży gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze oraz obecność suchszych warstw troposferycznych będą sprzyjać powstawaniu burz pulsacyjnych oraz kilku superkomórek, w trakcie których należy się liczyć z opadami gradu o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm), silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru (zjawiska wet microburst) oraz ulewnymi opadami deszczu. Mimo że potencjał konwekcyjny nad tą częścią kraju nie jest do końca klarowny, to jednak na podstawie wspomnianych czynników oraz zaznaczonej konwekcji opadowej przez model UMPL, całkiem uzasadnione wydaje się być uwzględnienie 1. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postczwartek, 20 lip 2017, 21:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.07.2017, godz. 08:00 CEST do 22.07.2017, godz. 08:00 CESTSTOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podkarpackiego i południa woj. lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, a także z powodu nieznacznie podwyższonego ryzyka trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w południowej, środkowej i wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się na pograniczu ciepłej masy powietrza polarnego morskiego i gorącej masy powietrza zwrotnikowego. Od zachodu zbliża się chłodny front atmosferyczny ośrodka niżowego znad Wysp Brytyjskich. Front ten w piątek w ciągu dnia będzie z zachodu na wschód przemieszczać się przez obszar naszego kraju. W południowej części kraju po południu ma się rozwinąć wyraźne zaburzenie falowe, a następnie cieplejsza masa powietrza zwrotnikowego zostanie dość szybko wyparta przez powietrze polarne morskie. Nad Polską na rożnych poziomach troposfery ma przeważnie występować wiatr słaby. Będzie on przyczyną niewielkich wartości wskaźników kinematycznych, jednak w rejonie powstawania niewielkich ośrodków niżowych bądź zaburzeń falowych przepływ powietrza będzie nieznacznie wzrastać. Taka sytuacja będzie mieć w piątek miejsce na południu i południowym wschodzie Polski. Ponadto prognozujemy wystąpienie umiarkowanie silnej i silnej chwiejności troposfery. Największa energia CAPE (do ok. 1500-2000 J/kg) prognozowana jest na wschodzie i południowym wschodzie. Tam, w połączeniu z większymi wartościami wskaźników kinematycznych, burze mogą być lokalnie bardzo silne. Prognozowanych jest kilka silnych superkomórek burzowych oraz większy mezoskalowy układ konwekcyjny.


OMÓWIENIE:

… południowa, środkowa i wschodnia część kraju …

W tej części kraju prognozowane są wartości energii CAPE dochodzące do 1000-2000 J/kg. W zachodniej części omawianego w tym paragrafie obszaru energia ta może zostać jednak ograniczona przez pozostałości burz z nocy, rozwój zachmurzenia warstwowego i wielkoskalowe opady deszczu. Natomiast w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju zachmurzenie w godzinach przedpołudniowych i około południa powinno być niewielkie, co umożliwi nagrzanie się przypowierzchniowej warstwy troposfery. Uwzględniając pionowe ścinanie wiatru DLS do ok. 15-18 m/s oraz SRH 0-3 km AGL do ok. 200-300 m2/s2 i silną strefę zbieżności wiatru w warstwie granicznej, burze, które rozwiną się po południu, będą silne. Mogą przybrać postać kilku silnych superkomórek wysokoopadowych przynoszących zagrożenie ze strony nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru. Szczególne nasilenie zjawisk prognozowane jest w woj. podkarpackim i na południu woj. lubelskiego, choć punktowo dość silne burze z porywistym wiatrem, gwałtownymi opadami deszczu i gradu mogą wystąpić również w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, w pozostałej części woj. lubelskiego, na wschodzie woj. mazowieckiego oraz na południu woj. podlaskiego. W woj. podkarpackim ponadto pojawi się nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Jeśli dojdzie do powstania tornada, może być ono silne. Późnym popołudniem / wieczorem wzdłuż wschodnich granic Polski, w strefie od ok. Włodawy po Bieszczady, prognozowany jest dość silny układ MCS. Nie wiadomo jednak, czy system ten rozwinie się jeszcze na obszarze Polski, czy już na Ukrainie. W pierwszej części nocy silne burze opuszczą południowy wschód i wschód kraju.

… pozostała część Polski objęta możliwością występowania burz …

Warunki termodynamiczne będą znacznie słabsze, niż na południowym wschodzie i wschodzie (energia CAPE do ok. 700-1200 J/kg). Wskaźniki kinematyczne będą mieć niskie wartości, prognozuje się też większe zachmurzenie w pierwszej części dnia oraz pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze o niewysokich wartościach. Pojawi się dość niski poziom kondensacji LCL oraz większe wartości CAPE dostępne w dolnych 2-3 km troposfery. Prognozowane są rozproszone komórki burzowe łączące się miejscami w słabe i nietrwałe klastry, lokalnie przynoszących silne opady deszczu powodujące podtopienia (PW ok. 35-40 mm, wolne przemieszczanie się burz), ale ogólnie rzecz biorąc, potencjał głębokiej, wilgotnej konwekcji ma być mocno ograniczony. Zważywszy na ten fakt, stopień 1. zagrożenia dla tej części kraju nie zostaje wydany. Ze względu na niski LCL, może pojawić się kilka lejków kondensacyjnych i być może słaba trąba powietrzna.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Lipiec 2017

Postpiątek, 21 lip 2017, 21:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2017, godz. 08:00 CEST do 23.07.2017, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej części kraju, szczególnie w górach, głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę na krótko dostaniemy się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia z centrum nad środkowym Bałtykiem. Tylko krańce południowe będą znajdować się bruździe obniżonego ciśnienia. Z uwagi na wciąż zalegające bardzo gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na wschodzie i południu spodziewamy się przelotnych opadów deszczu oraz burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Tam termometry mogą pokazać około 30 ⁰C. Na północy kraju będzie chłodniej i bez deszczu z temperaturą około 20 – 24 ⁰C.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz, szczególnie w górach. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 - 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Jeśli chodzi o warunki kinematyczne, będą słabe. Występować mogą jedynie lokalne zbieżności wiatru oraz skręt wiatru w dolnej troposferze (SRH 0 – 3 km do 100 m2/s2). Z uwagi na brak kinematyki, komórki burzowe będą wolno przemieszczać się oraz nie powinny się łączyć w zorganizowane struktury.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru lokalnie do ok. 80 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 300 – 1000 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2017

Postsobota, 22 lip 2017, 20:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.07.2017, godz. 08:00 CEST do 24.07.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Niedzielę Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Północnego i Danii. Od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, który będzie „wypychać” gorącą i wilgotną masę powietrza zwrotnikowego dalej na wschód. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. Front będzie miał tendencję do falowania i możliwe, że na terytorium Polski, w regionach południowych i centralnych dojdzie do powstanie mniejszego, płytszego centrum niżu, co wzmocni konwekcję.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na omawianym obszarze prognozowana jest umiarkowana chwiejność termodynamiczna dochodząca do 1000-1500 J/kg. Najwyższa wartości wskaźnika CAPE prognozuje się w centrum i na południowym-wschodzie, tutaj maksymalnie może być 1500-2500 J/kg. Również na obszarze z wyższym CAPE, wskaźnik LI może osiągać nawet -5°C/-8°C. Warunki kinematyczne będą zróżnicowane. Na zachodzie oraz w pasie od Wielkopolski i Kujaw przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę ścinanie wiatru w dolnych 6 km troposfery będzie umiarkowane i ma wynieść około 10-16 m/s. Skrętność kierunkowa wiatru będzie przyjmować niskie wartości, jednak w pasie od Kujaw przez Mazowsze do Lubelszczyzny może przekraczać 100-120 m2/s2. Zawartość wody w pionowym profilu atmosfery będzie podwyższona, dochodząc maksymalnie do PW 30-35 mm, a na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego do 35-40 mm. Konwekcja będzie wspomagana przez dobrze zaznaczony chłodny front atmosferyczny z dolnotroposferyczną zbieżnością wiatru. Grubość chwiejnej warstwy w atmosferze będzie stosunkowo duża i pozwoli ona na rozbudowę chmur burzowych na ponad 10 km od powierzchni Ziemi, co z kolei przy podwyższonym dodatkowo PW objawi się zwiększoną elektrycznością chmur.

W takich warunkach prognozuje się wystąpienie burz o charakterze początkowo pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą organizować się w większe struktury wielokomórkowe w postaci liniowej. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 75-85 km/h, a w przypadku superkomórek i układów wielokomórkowych nawet do 80-90 km/h. Dodatkowo możliwe są opady gradu do 2-3 cm, głównie w centrum i na południu Polski. Opady deszczu, które będą towarzyszyć przemieszczającym się komórką mogą dochodzić miejscami do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Ze względu na słabszą kinematyką na Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu prędkość przemieszczających się komórek może być niższa niż na pozostałym terenie i powodować to będzie większe opady, nawet do 30-35 mm. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem północnej części obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia, ale nie tylko. Pierwsze burze mogą wystąpić jeszcze w godzinach przedpołudniowych jako pozostałość z MCS z dnia poprzedniego, dotyczy to głównie centrum Polski. Kolejne burze pojawią się w godzinach popołudniowych i związane będą z wejściem chłodnego frontu atmosferycznego. Przemieszczać się będą z zachodu na wschód, natomiast na południu i częściowo w centrum w kierunku południowo-wschodnim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk prognozuje się dla południowo-wschodniej Polski. Nie wykluczone jest powstanie wielokomórkowego układu liniowego na centrum kraju, który będzie wędrował w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Zanik burz nastąpi w godzinach nocnych.

Podsumowując, największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu, które powodować będą lokalnie podtopienia i zalania. Dotyczy to głównie regionów leżących na południe od linii Opole – Włodawa. Tutaj burze mogą łączyć się w większe klastry wielokomórkowe. Większość modeli przewiduje najsilniejsze burze w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Informujemy, że dla południowej Polski wraz z niekorzystnym rozwojem sytuacji synoptycznej stopień 1 zagrożenia może zostać podwyższony do stopnia 2.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek[/quote]
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 24 lip 2017, 08:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.07.2017, godz. 09:00 CEST do 25.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski połduniowej ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek Polska znajdzie się w strefie słabego gradientu barycznego, w której dominują płytkie ośrodki niskiego ciśnienia. Wschodnia część kraju znajduje się w ciepłym wycinku niżu znad Europy Zachodniej, w zasobnej w wilgoć masie powietrza zwrotnikowego. Od zachodu podąża chłodny front atmosferyczny, za którym napływa chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W południowo-wschodniej części kraju swoją obecność zaznaczy zatoka niskiego ciścienia, w obrębie której będą tworzyć się burze.

OMÓWIENIE

W ciągu dnia dojdzie do nagromadzenia wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery, czego skutkiem będzie podwyższona wartość energii konwekcji CAPE 500-1000 J/kg. Będą jej towarzyszyć umiarkowane wartości ścinania wiatru DLS 0-6 km do 20 m/s, LLS do 10 m/s. Całkowita wodność troposfery sięgnie 30-40 mm. Na chwilę obecną najprawdopodobniejszym scenariuszem sugerowanym przez modele numeryczne jest powstanie silnego i zorganizowanego układu konwekcyjnego MCS z wbudowaną linią szkwału, na obszarze Węgier i Słowacji. W godzinach wieczornych lub nocnych układ ten powinien dotrzeć do południowych części kraju. Ze względu na późną porę, a także słabsze warunki termodynamiczne, powinien zacząć tracić na sile. W rejonach górskich i podgórskich jego siła powinna być największa, dlatego należy spodziewać się przede wszystkim ulewnych opadów deszczu do 40 mm, a także silniejszych porywów wiatru do 90 km/h. Nie można wykluczyć wystąpienia gradu o średnicy do 2 cm. Poza obszarem 1 stopnia zagrożenia burze nie powinny nieść większego zagrożenia jak wiatr do 70 km/h, a także opady deszczu do 20 mm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Lipiec 2017

Postśroda, 26 lip 2017, 09:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.07.2017 godz. 09:00 CEST do 27.07.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We środę Polska znajdzie się pod wpływem niżu z centrum nad naszym krajem i związanym z nim frontem okluzji. Do Polski będzie płynąć chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W południowej i północno-wschodniej części kraju masa powietrza będzie cechować się pewną chwiejnością termodynamiczną, co może doprowadzić do wystąpienia przelotnych opadów i burz.

OMÓWIENIE:

...Południe kraju...

W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). W środowisku niewielkich i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-13 m/s) spodziewany jest rozwój niezorganizowanych multikomórek i pojedynczych komórek. Miejscami mogą one przynieść ulewny deszcz i silniejszy wiatr. Rozwój chmur Cb spodziewany jest przede wszystkim od południa do wieczora.

...Kraniec północno-wschodni Polski…

Strefa frontowa oraz ustępująca ciepła i chwiejna masa powietrza może jeszcze zaznaczyć swoją obecność w tej części Polski. W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność. Niewykluczone jest pojawienie się burz w formie niewielkich multikomórek lub wbudowanych w chmurę Nimbostratus. Miejscami mogą one spowodować ulewne opady deszczu. Możliwe są one przede wszystkim w pierwszej części dnia.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Lipiec 2017

Postśroda, 26 lip 2017, 23:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.07.2017, godz. 08:00 CEST do 28.07.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek nasz kraj nadal będzie w zasięgu słabnącego niżu, który odsunie się nad Morze Bałtyckie. Układ ten pozostawi jeszcze trochę wilgoci. Znad północnej części Polski odsuwać się będą wielkoskalowe opady deszczu, a w pozostałej części, lokalnie pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, te szczególnie na zachodzie i wschodzie. Wciąż nad krajem zalegać będzie chłodna, polarnomorska masa powietrza. W kolejnych dniach coraz cieplej i słoneczniej.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Przewidujemy dwie strefy z możliwością. Jedna będzie na zachodzie, a druga na wschodzie kraju. Chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 200 – 600 J/kg, LI -4 ⁰C). Pojawi się również spory gradient w środkowej troposferze (około 7 K/km). Z uwagi na brak warunków kinematycznych będą to wolno przemieszczające się komórki burzowe. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru (lokalnie do 80 km/h). Burze mogą utrzymywać się do godzin nocnych, szczególnie na zachodzie kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postpiątek, 28 lip 2017, 03:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.07.2017, godz. 08:00 CEST do 29.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w północnej i środkowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w ciągu nadchodzącej doby będzie się znajdować w strefie słabego gradientu barycznego. Nad Europą Środkową rozpocznie się większa przebudowa pola barycznego, która w rejonie Polski doprowadzi do silnej adwekcji gorących mas powietrza z południa już za ok. 36-48 godzin. Niż, który w ostatnich dniach przebywał w rejonie naszego kraju, zaniknie. Nad naszym krajem będzie jednak utrzymywać się dość wilgotna, umiarkowanie chwiejna masa powietrza polarnego morskiego. W ciągu dnia będą tworzyć się liczne pojedyncze komórki burzowe łączące się w większe klastry. Pod wieczór burze będą słabnąć i zanikać.

OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju …

W piątek w godzinach popołudniowych ośrodki burzowe będą rozwijać się niemal w całym kraju. Początkowo, w godzinach przedpołudniowych, w wielu regionach Polski prognozowane jest dość duże zachmurzenie, jednak już wczesnym popołudniem pojawią się znaczne rozpogodzenia, a dolna troposfera nagrzeje się w wielu miejscach na tyle mocno, aby proces głębokiej i wilgotnej konwekcji mógł zostać zainicjowany. Komórki burzowe łączące się stopniowo w niezorganizowane klastry burz będą rozwijać się przede wszystkim w lokalnych strefach zbieżności wiatru występującej w dolnej troposferze. Dodatkowym mechanizmem wspomagającym rozwój konwekcji będzie umiarkowanie silne wymuszanie wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze. W pasie od woj. pomorskiego po woj. mazowieckie, gdzie energia CAPE osiągnie 750-1200 J/kg, burz powinno być najwięcej. W związku z wolnym przemieszczaniem się ośrodków burzowych oraz z wodnością troposfery dochodzącą do ok. 30 mm, miejscami mogą wystąpić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia. Gwałtowniejsze zjawiska będą mieć jednak charakter rozproszony. Ponadto w najsilniejszych ośrodkach burzowych mogą pojawić się opady małego gradu i silniejszy wiatr, do ok. 70 km/h w porywach. Duża wilgotność warstwy granicznej i większa energia CAPE dostępna w dolnych 3 km troposfery może być przyczyną rozwoju kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby powietrznej. Stopień 1. zagrożenia zostaje wydany w strefie, w której prognozowana jest największa ilość zjawisk (tam ryzyko podtopień będzie największe). Pod wieczór i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę burze zanikną.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2017

Postniedziela, 30 lip 2017, 00:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.07.2017, godz. 08:00 CEST do 31.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla Polski zachodniej i północnej ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na obfite opady deszczu i wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę pogodę nad zachodnią Europą kształtować będzie rozległy ośrodek niskiego ciśnienia, z centrum ulokowanym nad wodami Atlantyku. W ciągu dnia nad Morzem Północnym, dojdzie do rozwoju niewielkiego nizu wtórnego. Taka sytuacja baryczna spowoduje napływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza do Polski. W strefie frontu chłodnego, związanego ze wspomnianym niżem wtórnym, będą tworzyć się burze, które najprawdopodobniej okażą się gwałtowne.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W ciągu dnia nastąpi napływ zwrotnikowej masy powietrza, która będzie charakteryzować się podwyższoną zawartością wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery, czego skutkiem bedzie wystąpienie chwiejności atmosferycznej na poziomie 1000-2000 J/kg. Dynamiczna sytuacja baryczna sprzyjać będzie podwyższonym wartościom ścinania wiatru, DLS 0-6 km wyniesie 10-25 m/s, LLS 0-1 km do 10 m/s, SRH 0-3 km 70-150 m2/s2. Za wyjątkiem okolic 700 hPa, w większości pionowego profilu troposfery, znajdować się będzie duża ilość wilgoci, dlatego PW lokalnie przekroczy 40-42 mm.

W Polsce napływ zwrotnikowej masy powietrza z południowego-zachodu, w okresie letnim, zazwyczaj oznacza wystąpienie warstwy EML, która utrudnia rozwój konwekcji, aż do godzin wieczornych i taki scenariusz prognozowany jest na niedzielę. Należy spodziewać się wystąpienia burz, głównie w postaci superkomórek. Na ich drodze będą mogły wystąpić silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h, a w przypadku wystąpienia gwałtowniejszych zjawisk typu downburst, ta wartość może zostać przekroczona. Kolejnym zagrożeniem będą opady gradu dochodzące do 3-5 cm, a także obfite opady deszczu do 30 mm. Warto także wspomnieć, o ryzyku wystąpienia trąby powietrznej, jednak im później dojdzie do rozwoju burz nad naszym krajem, tym ryzyko powstania tego zjawiska będzie mniejsze. Na chwilę obecną prognozy nie wskazują na pojawienie się zorganizowanej struktury wielokomórkowej, jednak w przypadku jej powstania, trzeba liczyć się z silnym wiatrem dochodzącym do 100 km/h, a także opadami deszczu do 50 mm, co mogłoby doprowadzić do lokalnych podtopnień. Pierwsze burze powinny pojawić się późnym popołudniem, lub wieczorem na zachodnie kraju, a w ciągu nocy strefa burz będzie się przemieszczać na wschód.

W ciągu dnia możliwa będzie aktualizacja do 2. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2017

Postponiedziałek, 31 lip 2017, 08:11

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.07.2017, godz. 08:00 CEST do 01.08.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznego obszaru Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W ciągu najbliższej doby Polska będzie się znajdować pomiędzy układem wyżowym, którego centrum znajdzie się w rejonie Rumunii, a rozległym niżem, rozciągającym się od Wysp Brytyjskich po Norwegię. Dzięki temu nad Polskę centralną, wschodnią i południową będzie napływać gorące powietrze zwrotnikowe (z temperaturą do 17-19°C na wys.1,5km). Z północnego wschodu na południowy zachód będzie przebiegać natomiast pofalowany front atmosferyczny, w obrębie którego spodziewany jest rozwój zjawisk burzowych. W nocy przez północną część kraju ponownie przemieszczać się będzie front o charakterze ciepłym i nastąpi dalsza adwekcja powietrza zwrotnikowego. Jednocześnie – pomimo godzin nocnych – nadal mogą występować dość gwałtowne burze.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

… Godziny dzienne …


W ciągu dnia we wschodniej i południowej części kraju prognozowany jest wzrost chwiejności do 1000-1500 J/kg, a miejscami nawet do około 2000J/kg. Dzięki temu burze, które już teraz przemieszczają się przez środkową część kraju, będą mieć dogodne warunki do dalszego rozwoju; będą również powstawać nowe burze. Zjawiska burzowe spodziewane są także w rejonach górskich, gdzie mogą się pojawić już w godzinach przedpołudniowych (szczególnie jeśli chodzi o Tatry). W północno wschodniej i wschodniej Polsce burze będą się łączyć w układy wielokomórkowe, możliwy jest również rozwój linii szkwałowej bądź superkomórek burzowych. Burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, do 80-90km/h oraz ulewne opady deszczu do 20-35mm. Możliwe są także opady gradu do 2-3cm, a w przypadku rozwoju superkomórki, nawet do około 4cm. Na południowym wschodzie i południu będą to z kolei izolowane, lokalne burze, które ze względu na powolne tempo przemieszczania się, będą stwarzać ryzyko podtopień; również i one mogą przynieść opady gradu, ale raczej nie przekraczającego 2cm.

Burze mogą występować także na północy kraju, gdzie mimo niższej chwiejności, będzie występować silny przepływ powietrza, wspomagający rozwój procesów konwekcyjnych, a dzięki temu również umożliwi wystąpienie burz. Będą im towarzyszyć głównie ulewne opady (10-25mm) oraz silny wiatr (do 90km/h); ryzyko opadów gradu jest ograniczone, jednak nadal możliwe (poniżej 2cm).

… Godziny wieczorne i nocne …

Wieczorem i w nocy sprzyjające warunki (z chwiejnością MUCAPE dochodzącą do 500-1000J/kg) ponownie pojawią się nad południowo zachodnią i zachodnią, a później północną częścią kraju. Należy się spodziewać rozwoju niezbyt licznych, ale aktywnych elektrycznie burz. Przy bardzo dużej wodności atmosfery, będą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu (do 20-30mm/h), a miejscami – pomimo godzin nocnych – możliwe są opady dużego gradu do 2-3cm średnicy (choć możliwy jest przypadek gradu do 4cm średnicy). Wiatr na ogół nie powinien stwarzać dużego zagrożenia, ale kilka wystąpień silniejszego wiatr do 70-90km/h nie jest wykluczone.

W drugiej części nocy nad Niemcami możliwy jest z kolei rozwój układu MCS, który będzie się przemieszczać nad ranem przez północną część kraju. Układ ten będzie stwarzać zagrożenie bardzo intensywnymi opadami (rzędu 20-40mm/h) oraz wystąpieniem silnych porywów wiatru (do około 80-90km/h).

... Uwaga! W ciągu dnia nie jest wykluczona aktualizacja prognozy! ...

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron