Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 17:43


Maj 2018

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Maj 2018

Postwtorek, 1 maja 2018, 02:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.05.2018, godz. 08:00 CEST do 02.05.2018, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, trąb powietrznych i silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i wschodniej części Polski oraz części woj. warmińsko-mazurskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się na wschodniej krawędzi zatoki długiej fali górnej znajdującej się nad Europą Zachodnią. Południowo-wschodnia i wschodnia cześć kraju nadal będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nad pozostałą częścią kraju prognozowany jest napływ chłodniejszego powietrza polarnego morskiego z zachodu. Na froncie atmosferycznym oddzielającym te dwie masy powietrza uformuje się zaburzenie falowe przesuwające się z południa na północny wschód naszego kraju. Około południa lub wczesnym popołudniem zaburzenie przejdzie przez centrum kraju, a pod wieczór dojdzie do Mazur i Podlasia. Pojawi się silniejszy przepływ powietrza w pionowym profilu troposfery. Przede wszystkim wzrośnie prędkość wiatru w środkowej troposferze (do 30-35 m/s na poziomie izobarycznym 500 hPa), co przełoży się na większe wartości pionowego ścinania wiatru. Silniejszy wiatr wiejący na wyższych poziomach troposfery będzie wiązał się z zatoką krótkiej fali górnej, której oś ma przemieszczać się przez Polskę w ciągu dnia z południowego zachodu na północny wschód. Sytuacja ta będzie sprzyjać wielkoskalowym ruchom wznoszącym powietrze wspomagającym rozwój komórek burzowych.

OMÓWIENIE:

… północno-wschodnia, centralna i wschodnia cześć Polski …

W tej części kraju już wczesnym popołudniem mogą się rozwinąć ośrodki burzowe przynoszące miejscami intensywniejsze zjawiska (CAPE do ok. 500-1000 J/kg, wielkoskalowe wspomaganie rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji). W późniejszych godzinach popołudniowych burze w szczególności prognozowane są na północnym wschodzie kraju. Modele wskazują różne wartości energii CAPE (od 1000 J/kg w przypadku modelu ECMWF do nawet nieco ponad 2000 J/kg w przypadku modelu GFS). W związku z prognozowanym dość dużym pionowym ścinaniem wiatru w warstwie 0-6 km AGL (nawet do ok. 25-28 m/s!), burze będą dość szybko się organizować w superkomórki, które mogą mieć tendencję do dzielenia się na części prawo- i lewoskrętne. Burze te w późniejszym etapie istnienia mogą uformować nawet mezoskalowy układ konwekcyjny, który swoim zasięgiem obejmie cały północny wschód Polski. W związku z takim rozwojem sytuacji, głównym zagrożeniem podczas burz będą stanowić opady dużego i bardzo dużego gradu (nie wyklucza się 2-5 przypadków z gradem o średnicy 5 cm i więcej). Z powodu występowania nieco podwyższonego SRH 0-1 km AGL, pionowego ścinania wiatru 0-1 km AGL i dość niskiego poziomu LCL, nie wyklucza się uformowania w superkomórkach prawoskrętnych 1-2 trąb powietrznych o umiarkowanej sile (F1-F2). W silnych burzach superkomórkowych, zwłaszcza w południowej części obszaru stopnia 2. zagrożenia, należy oczekiwać również kilku przypadków wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru. Najmniejszym prognozowanym zagrożeniem tym razem mają być nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, głównie z uwagi na szybsze przemieszczanie się ośrodków burzowych. Burze być może pojawią się także w woj. lubelskim i podkarpackim, ale z uwagi na znacznie słabsze wartości wskaźników kinematycznych i energię CAPE, nie powinny ze sobą nieść tyle zagrożeń, co zjawiska prognozowane w woj. mazowieckim, podlaskim i na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2018

Postśroda, 2 maja 2018, 02:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.05.2018, godz. 08:00 CEST do 03.05.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nad naszym krajem z południa na północ wędrować będzie układ wysokiego ciśnienia. Jednak w ciągu dnia do południowej części Polski wkroczy front ciepły, a za nim ciepła i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. Za taki napływ odpowiadać ma obszar obniżonego ciśnienia znad Morza Śródziemnego. W nocy z środy na czwartek ciepła masa obejmie już prawie cały kraj. Z uwagi na aktywne wkroczenie frontu, od późnego popołudnia spodziewane są burze, które miejscami mogą być gwałtowne i trwać do godzin porannych.

OMÓWIENIE:

Z uwagi na niepewną sytuację przewidujemy możliwą aktualizację prognozy do stopnia 1. W czasie ważności prognozy burze prognozowane są w całym kraju. Jednak ich intensywność zależeć będzie od pory dnia i miejsca wystąpienia. Najbardziej burzowo ma być na południu i centrum kraju. Przewidywana chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE 500 – 1500 J/kg, Lifted Index do -5 st.). Północna część (CAPE 200 – 600 J/kg). Wystąpi spora wodność atmosfery wynosząca około 30 mm. Spodziewane są również słabe i umiarkowane warunki kinematyczne. Pionowe ścinanie wiatru DLS 0-6 km (5 – 15 m/s ) oraz skrętność wiatru SRH 0-3 km (50 – 250 m2/s2). Taka sytuacja spowoduję, że komórki burzowe będą przemieszczać się dość szybko oraz organizować się w większe struktury. Niewykluczone są również superkomórki. Burze mogą trwać do godzin porannych. Podczas ich przechodzenia wystąpić mogą silne porywy wiatru (do 80 km/h, a lokalnie więcej), ulewne opady deszczu powodujące zalania oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2018

Postczwartek, 3 maja 2018, 00:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.05.2018, godz. 08:00 CEST do 04.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia, opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół 2 stopnia zagrożenia ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Święto Konstytucji 3 maja Polska dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Śródziemnego. Znajdziemy się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, gdzie może wykształcić się krótkotrwały ośrodek niskiego ciśnienia. Od zachodu „wcinać” się będzie klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad północnych Niemiec. Na wschód od frontu napływać będzie niestabilna masa powietrza zwrotnikowego, z kolei na zachód będzie to stabilne powietrz polarno-morskie.

OMÓWIENIE:

… Polska centralna i częściowo wschodnia …


Na omawianym obszarze w godzinach przedpołudniowych mogą pojawić się jeszcze burze powstałe w godzinach nocnych. Z kolei popołudniu należy spodziewać się wzrostu intensywności zjawisk burzowych. Napływ niestabilnej, gorącej i wilgotnej masy powietrza zwrotnikowego (CAPE do 1500- 2000 J/kg oraz LI do około -5°C/-7°C) przyczyni się do rozwoju głębokiej konwekcji i powstanie burz. Miejscami niestabilność atmosfery będzie jeszcze większa (CAPE ponad 2000 J/kg), głównie w północnej części omawianego obszaru. Sprzyjająca będzie obecność dolnotroposferycznej strefy konwergencji wiatru. Burze, początkowo będą głównie przyjmować postać pojedynczych komórek, które miejscami zaczną przechodzić w superkomórki. Ze względu na niskie wartości ścinania wiatru (DLS <10 m/s) prognozuje się, że burze nie będą miały dogodnych warunków do tworzenie systemów multikomórkowych (na północy i częściowo w centrum nie można jednak ich wykluczyć ze względu na podwyższony DLS do 15 m/s). Dodatkowo mała prędkość przemieszczania się komórek konwekcyjnych oraz duża zawartość wody w pionowym profilu troposfery (25-35 mm) spowoduje powstanie tzw. „training storms” czyli zjawiska kiedy ośrodki burzowe będą podążać jeden po drugim. Spowoduje to wzrost sum opadowych do około 30-40 mm (lokalnie nawet ponad 40 mm). To z kolei może doprowadzić w wielu miejscach do podtopień. Innym zagrożeniem ze strony burz będą opady gradu do 2-4 cm, a miejscami nawet ponad 4 cm (obecność suchego powietrza w środkowej troposferze). Dodatkowo nie można wykluczyć porywów wiatru, które miejscami mogą osiągnąć 80-95 km/h. W przypadku wystąpienia burz superkomórkowych wartości te mogą być wyższe niż prognozowane, a ich obecność nie wyklucza uformowania się trąby powietrznej.

Na zachód i wschód od obszarów objętych zagrożeniem burze mogą wystąpić i będą znacznie mniej intensywne. Ich rozwój (szczególnie tych na wschód) będzie mocno uzależniony od wilgotności w środkowej troposferze, a ta jest prognozowana na bardzo niską.

Podsumowując, w czwartek czekają nas burze, którym towarzyszyć będzie głównie intensywny opad deszczu do 40 mm (ze względu na przechodzenie komórek nad danym obszarem jedna po drugiej), opad gradu do 4 cm oraz silny wiatr w porywach do 95 km/h. W przypadku gdy dojdzie do uformowania się superkomórki, wartości wszystkich prognozowanych zagrożeń mogą być wyższe. Burze pojawia się w godzinach popołudniowych, a ostatnie z nich zaczną zanikać w godzinach nocnych. Największe ich prawdopodobieństwo prognozuje się w pasie od północnej Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką, zachodnie Mazowsze, wschodnie Kujawy po Warmię i Mazury.
Ponieważ zachmurzenie może zepsuć warunki dla rozwoju burz nie wykluczone jest zmniejszenie stopnia 2 zagrożenia do 1.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2018

Postczwartek, 3 maja 2018, 23:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.05.2018, godz. 08:00 CEST do 05.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE


W piątek czeka nas rozbudowa klinu wysokiego ciśnienia nad naszym krajem. Jedynie wschód Polski pozostanie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad południowej Europy. Należy spodziewać się powstania burz w zwrotnikowej masie powietrza, która stopniowo będzie wypierana na wschód, przez napływ chłodniejszego powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Na zaznaczonym obszarze wystąpienie konwekcji jest niepewne, głównie za sprawą sporych niedosytów wilgoci w środkowej troposferze. Jedynie na obszarach górskich (Tatry i Bieszczady) ryzyko wystąpienia burz, ze względu na orografię terenu będzie podwyższone. Na pozostałym obszarze, za sprawą umiarkowanej energii konwekcji CAPE do 1200 J/kg, a także lokalnych stref zbieżności wiatu i frontu, głównie pod wieczór i w nocy można spodziewać się wystąpienia pojedynczych komórek konwekcyjnych. Słaby przepływ poziomy powietrza nie będzie sprzyjać organizacji burz. Głównym zagrożeniem będą silniejsze porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu, które nie powinny jednak przekroczyć 1-2 cm średnicy. Ze względu na powolne przemieszczanie się burz, należy spodziewać się lokalnie podwyższonych sum opadowych, zwłaszcza na terenach górskich.

Ze względu na niewielkie szanse na inicjaję konwekcji w ciągu dnia, stopnień 1 zagrożenia nie został wydany, jednak nie można w 100% wykluczyć powstania izolowanej burzy pulsacyjnej, która może być zdolna do generowania silnych zjawisk typu downburst z wiatrem dochodzącym lub przekraczającym 100 km/h, a także opadów gradu o średnicy do 3 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postponiedziałek, 7 maja 2018, 17:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.05.2018, godz. 17:25 CEST do 08.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska znajduje się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad Europą Środkową. Na pograniczu Polski, Ukrainy oraz Słowacji przemieszcza się niewielki, górny ośrodek niżowy z podwyższoną zawartością wilgoci, a ze wschodniej części kontynentu europejskiego zaczyna postępować napływ coraz bardziej niestabilnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Istotnie podwyższona wilgotność powietrza w jej strumieniu będzie sprzyjać inicjacji burz z ulewnymi opadami deszczu oraz niewielkim gradem, w trakcie dzisiejszej doby głównie na południowym - wschodzie kraju. Z możliwością wystąpienia mocniej uwodnionych ośrodków burzowych należy się liczyć zarówno podczas reszty dnia, jak i w godzinach nocnych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postwtorek, 8 maja 2018, 09:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.05.2018, godz. 09:20 CEST do 09.05.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostaje w zasięgu bardzo rozległego wyżu, którego centrum rozciąga się nad Morzem Bałtyckim i Skandynawią. Z południowego wschodu dociera już jednak masa powietrza charakteryzująca się pionowym gradientem temperatury przekraczającym 6,5-7,5K/km, co przy obecności zwiększonej ilości pary wodnej, doprowadzi do rozwoju popołudniowych i wieczornych burz.


OMÓWIENIE:
...Obszar objęty możliwością wystąpienia burz...

W godzinach popołudniowych prognozowany jest wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (SBCAPE) do około 800-1200 J/kg, a przy południowo wschodniej granicy do 1300-1500J/kg. Wodność atmosfery (PW) osiągnie do około 20-24mm. Jednocześnie przepływ powietrza nie będzie duży, a uskok prędkościowy jak i kierunkowy osiągną niskie wartości. Tylko miejscami wartość DLS 0-6km może wzrosnąć do 5-10m/s. Nie będzie to więc sprzyjać dobrej organizacji burz, choć mogą się łączyć w niewielkie układy wielokomórkowe. Ich prędkość przemieszczania będzie dość niska, co szczególnie na południowym wschodzie (częściowo Lubelszczyzna, Podkarpacie, cz.świętokrzyskie) prowadzić może do większych opadów deszczu, do 30-35mm – ze względu na ograniczone ryzyko takiego zdarzenia 1.stopień zagrożenia nie został jednak wydany; być może na podstawie bieżących obserwacji potrzebna będzie aktualizacja prognozy. Możliwe są także opady gradu do 1-2cm średnicy oraz silniejszy wiatr do 60-75km/h. Burze występować będą głównie po południu i wieczorem, ale miejscami występować będą także w ciągu nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2018

Postwtorek, 8 maja 2018, 22:35

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.05.2018 godz. 08:00 CEST do 10.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We środę do Polski będzie napływać ciepła i chwiejna masa powietrza z kierunków wschodnich, a nasz kraj znajdzie się pomiędzy wyżem z północnego-wschodu Europy, a słabogradientowym obszarem obniżonego ciśnienia z południa. Niestabilność atmosfery daje szanse rozwoju burz wewnątrzmasowych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-1600 J/kg). Na skutek insolacji i lokalnych stref zbieżności miejscami może dojść do rozwoju chmur Cumulonimbus. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach słabych pionowych uskoków wiatru, w związku z czym prognozowane są przede wszystkim pojedyncze komórki oraz niezorganizowane multikomórki. W trakcie swego przechodzenia burze mogą dać lokalnie ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru i grad. Brak wyraźnego mechanizmu wspomagającego konwekcję oraz obecność suchych warstw w troposferze znacznie ogranicza potencjał burz, zwłaszcza w północnej Polsce (tam szanse o ich wystąpienia są najmniejsze). Z kolei na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia prawdopodobieństwo wystąpienia burz wydaje się być najwyższe. Burz nie można wykluczyć o żadnej porze doby, ale ich największe natężenie spodziewane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2018

Postśroda, 9 maja 2018, 22:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.05.2018, godz. 08:00 CEST do 11.05.2018, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej oraz częściowo centralnej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek nasz kraj będzie znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia. W ciągu dnia od zachodu wkroczy słabnąca zatoka od płytkiego niżu znad Morza Północnego. Nadal nad nami zalegać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W dalszym ciągu spodziewane są burze, które na zachodzie Polski mogą być gwałtowne. W kolejnych dniach ma się stopniowo ochładzać.

OMÓWIENIE:

...Polska zachodnia i częściowo centralna...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 1000 – 1800 J/kg, a Lifted Index spadnie do -6⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Z uwagi na brak warunków kinematycznych komórki burzowe będą przemieszczać się stosunkowo wolno i nie powinny przybierać większych struktur , jednak w obszarze lokalnych zbieżności wiatru oraz zatoki mogą łączyć się w klastry.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 500 – 1500 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postczwartek, 10 maja 2018, 21:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.05.2018, godz. 08:00 CEST do 12.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. i 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu z silnymi akumulacjami, punktowo silnych i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed możliwością powstania 1-2 przypadków trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Północno - Wschodnią znajdzie się centrum silnego układu wysokiego ciśnienia, który swoim klinem obejmie wschodnią część naszego kraju. W pasie od północnej przez środkową po południową Polskę, w środowisku słabego przepływu poziomego mas powietrza będzie przebiegać zatoka niskiego ciśnienia wraz ze strefą pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Przed strefą frontową wykształci się silna, dolno-troposferyczna zbieżność wiatru oddzielająca dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza wzdłuż której dojdzie do znacznego nagromadzenia się pary wodnej.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 2. i 1. stopniem zagrożenia …

W środowisku ciepłego sektora polarno-morskiej masy powietrza prognozowany jest rozwój silnej strefy zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery. Kumulująca się wzdłuż jej osi wilgotność względna wraz z głębokimi warstwami niestabilnego powietrza będzie sprzyjać wyraźnemu nasileniu się chwiejności troposfery, która w godzinach popołudniowych wzrośnie w okolice 1200-2000 J/kg (SBCAPE). Silne wymuszanie procesów konwekcyjnych będzie sprzyjać formowaniu się rozległej strefy aktywnych elektrycznie i wydajnych opadowo formacji burzowych w osi południkowej, które w warunkach słabego przepływu poziomego powietrza będą przemieszczać się z wolną / bardzo wolną prędkością, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie nadmiernymi sumami opadowymi i związanymi z nimi podtopieniami i zalaniami. Wzdłuż zachodniej krawędzi osi zbieżności wiatru spodziewane jest nasilanie się uskoku kierunkowego wiatru, sprzyjającego rozwojowi kilku superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Na ich trasie głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, grad o średnicy do 2-4 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Inicjacja burz superkomórkowych możliwa jest zarówno w początkowej, jak i dojrzałej fazie konwekcji; niektóre z nich, podobnie jak komórki pulsacyjne, mogą przybierać niemal stacjonarną formę, stwarzając ryzyko zalaniami oraz znacznymi akumulacjami gradu. Modele numeryczne GFS, UMPL oraz WRF-ARW całkiem zgodnie wskazują, że dojrzała faza głębokiej, wilgotnej konwekcji objawi się mocno rozciągniętą z północy na południe kraju strefą burzową (prawdopodobny układ "training storms") - jej głównym zagrożeniem będą potężne ulewy, a poszczególne ośrodki konwekcyjne, w tym formacje wielokomórkowe będą wykazywać się wysoką aktywnością elektryczną. Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy zjawiska burzowe będą stopniowo słabnąć, choć ich występowanie możliwe jest do końca ważności prognozy.

W początkowej fazie konwekcji, pod wpływem znacznego nagromadzenia pary wodnej i silniejszego przyspieszania prądów wstępujących w dolnej troposferze możliwe jest formowanie się zalążków trąb powietrznych. Miejscami nie można wykluczyć nawet powstania w pełni wykształconych, aczkolwiek słabych i krótkotrwałych trąb lądowych (tzw. landspouty).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postpiątek, 11 maja 2018, 09:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA,
Ważna od 11.05.2018, godz. 09:20 CEST do 12.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, częściowo środkowej, cz. wschodniej i północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu z silnymi akumulacjami, punktowo silnych i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed możliwością powstania 1-2 przypadków słabych, a także krótkotrwałych trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Północno - Wschodnią znajdzie się centrum silnego układu wysokiego ciśnienia, który swoim klinem obejmie wschodnią część naszego kraju. W pasie od północnej przez środkową po południową Polskę, w środowisku słabego przepływu poziomego mas powietrza będzie przebiegać zatoka niskiego ciśnienia wraz ze strefą pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Przed strefą frontową wykształci się silna, dolno-troposferyczna zbieżność wiatru oddzielająca dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza wzdłuż której dojdzie do znacznego nagromadzenia się pary wodnej.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Dzisiejsze obserwacje zdjęć satelitarnych oraz map synoptycznych wskazują na jeszcze większe przesunięcie osi silnej zbieżności wiatru w kierunku wschodnim. Sytuacja ta związana jest z zachmurzeniem związanym z nocną konwekcją i wyparciem niestabilnego powietrza bardziej na wschód. Generalnie prognozy numeryczne od wczorajszego wieczoru uległy istotnym zmianom - mimo że do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji pozostały już godziny, nie można jednoznacznie wskazać obszarów z przebieganiem dynamicznej, lecz wąskiej zbieżności wiatru (jej położenie na każdej kolejnej aktualizacji modeli ulega wyraźnej korekcie), co powoduje uwzględnienie większego terenu z 1. stopniem zagrożenia. Z nocnych wyliczeń modeli GFS, WRF-ARW, UMPL oraz ECMWF wynika, że wzdłuż silnej konwergencji oraz w bezpośrednim środowisku oddziaływania nasilającego się pionowego uskoku kierunkowego wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery należy oczekiwać rozległej strefy burz, w tym kilku superkomórek wysokoopadowych, charakteryzujących się wysoką aktywnością elektryczną, ulewnymi / nawalnymi opadami deszczu skutkującymi podtopieniami / zalaniami (możliwe lokalne powodzie błyskawiczne), gradem o średnicy do 2-3 cm, lokalnie >3 cm (spodziewane duże akumulacje w związku z wolną i bardzo wolną prędkością przemieszczania), a także punktowo silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru. Największy potencjał burzowy oczekiwany jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Igor Laskowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 428
 • Dołączył(a): środa, 1 wrz 2010, 11:28
 • Lokalizacja: Opole
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postsobota, 12 maja 2018, 09:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.05.2018, godz. 10:00 CEST do 13.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części zachodniej, południowo-zachodniej i cz. północnej części kraju ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia oraz w mniejszym stopniu opadu gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad północno-wschodnią częścią Europy w dalszym ciągu znajduje się układ wysokiego ciśnienia, który obejmie swoim klinem wschodnią i częściowo centralną część Polski. Przez zachodnią część kraju przebiegać będzie front atmosferyczny oddzielający zróżnicowane termicznie masy powietrza polarnego morskiego. W drugiej części dnia front ten zacznie przybierać charakter frontu chłodnego przemieszczającego się wolno ze wschodu na zachód w kierunku Niemiec. W strefie frontowej związanej z zatoką układu niskiego ciśnienia znad południowej części Skandynawii możliwy będzie rozwój zjawisk konwekcyjnych o lokalnym charakterze.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Na obszarze zaznaczonym pierwszym stopniem zagrożenia przewiduje się wystąpienie burz z ulewnymi opadami deszczu (możliwe akumulacje do 20-35 mm opadu) oraz opadami gradu do 2-2,5 cm średnicy. Możliwe są przypadki silnych gradobić z nagromadzeniem niewielkiej ciągłej warstwy gradu. Burzom lokalnie mogą towarzyszyć silne porywy wiatru (do ok. 70-80 km/h). Burze będą występować w postaci pojedynczych komórek burzowych łączących się w niewielkie klastry wielokomórkowe. Niskie wartości uskoków wiatru w warstwie 0-6 km troposfery, w jej dolnej części (0-1 km), a także uskoków kierunków wiatru wskazują, że burze będą przybierać charakter quasi-stacjonarny z tendencją do przemieszczania się na zachód. Parametr CAPE wyniesie około 800-1300 J/kg. Rozwój głębokiej konwekcji w niektórych miejscach na zaznaczonym obszarze może zostać zakłócony przez zachmurzenie warstwowe piętra niskiego i średniego (zmniejszenie ilości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji), co przy słabnącej wraz z upływem dnia strefie konwergencji wiatru determinować będzie bardziej rozproszony charakter burz w stosunku do wczorajszego dnia. Pod wpływem silnego przyspieszania prądów wstępujących w dolnej części troposfery niewykluczone są również przypadki uformowania się pojedynczych zalążków trąb powietrznych. Burze będą występować głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych, powinny zanikać w godzinach nocnych.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze możliwe jest wystąpienie słabszych burz ze względu na mniejszą energię potencjalną dostępną drogą konwekcji. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, lokalnie niewykluczone opady gradu.

Obrazek
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2018

Postniedziela, 13 maja 2018, 08:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.05.2018, godz. 09:00 CEST do 14.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE

W niedzielę masa powietrza, w której formowały się burze, zostanie wyparta poza zachodnią granicę naszego kraju. Wschodnia Polska znajdzie się w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia, przemieszczającego się nad terytorium Ukrainy. W związku z tym, prognozowany jest napływ chwiejnej masy powietrza (CAPE < 600 J/kg), w której możliwy będzie rozwój konwekcji. Ewentualne burze będą przybierać formę pojedyńczych komórek, a także multikomórek, ze względu na silniejszy przepływ powietrza (DLS do 20 m/s). Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu, a także silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. Ogólnie szansa na wystąpienie burz będzie niewielka, a wyładowania, jeśli się pojawią, nie powinny być liczne. Największa aktywność konwekcyjna prognozowana jest na godziny popołudniowe, a burze będą przemieszczać się ze wschodu na zachód.

Obszar możliwości burz został ograniczony do województw południowo-wschodnich, gdzie szansa na wystąpienie wyładowań atmosferycznych będzie największa, jednak nie można wykluczyć pojedyńczych burz także w północno-wschodniej i północnej Polsce.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postponiedziałek, 14 maja 2018, 10:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.05.2018, godz. 10:00 CEST do 15.05.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w zasięgu niżu górnego, który wyraźnie widoczny jest w postaci kropli chłodu na mapach rozkładu temperatury na poziomie 500 hPa. W ciągu dnia centrum tego niżu znajdzie się nad Polską, a na poziomie około 5,5km temperatura obniży się do -23/-26°C. Na skutek dużej różnicy temperatury pomiędzy warstwą przyziemną, a górną częścią troposfery, a więc w rezultacie stromego gradientu temperatury, dojdzie do rozwoju konwekcji.


OMÓWIENIE:
...Obszar objęty możliwością wystąpienia burz...


Opady konwekcyjne i burze będą się rozwijać w środowisku chwiejności SBCAPE osiągającej do około 500-600 J/kg, lokalnie do 750 J/kg. Opady i burze mogą rozwijać się już około południa, przy czym początkowo mogą być nieco ograniczane na skutek umiarkowanego i dużego zachmurzenia, które przemieszcza się w stronę Polski znad Ukrainy i Białorusi. Niemniej jednak oczekiwany jest rozwój dość licznych komórek - największe ryzyko lokalnych burz wystąpi na Lubelszczyźnie, Podlasiu i Mazowszu oraz częściowo w podkarpackim, świetokrzyskim i łódzkim. Na pozostałym obszarze (m.in. południe kraju) szanse na burze i opady są niskie. Przynosić będą one przede wszystkim opady deszczu, miejscami dość intensywne (10-20mm) oraz opady drobnego gradu (do 1-1,5cm). Lokalnie burze będą także przynosić porywy wiatru do 50-75km/h. W północnej połowie kraju zaznaczy się z kolei podwyższony uskok prędkościowy wiatru 0-6km (DLS) do około 10-15m/s, miejscami nieco więcej, co z kolei może doprowadzić do nieco lepszej organizacji burz i powstawania niewielkich form liniowych. Burze będą zanikać wieczorem wraz z ustaniem dopływu energii słonecznej.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postwtorek, 15 maja 2018, 00:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.05.2018, godz. 08:00 CEST do 16.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nad Europą Środkową będzie dominować zbudowany z chłodnej masy powietrza w środkowych warstwach troposfery odcięty niż górny. Po jego wschodniej i północnej stronie swój wpływ zaznaczy dosyć chwiejne, polarno-morskie powietrze o istotnie podwyższonej zawartości wilgoci, które będzie wykazywać się pewną, niezbyt dużą niestabilnością troposfery. Brak wyraźnego wspomagania procesów konwekcyjnych przy energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną na poziomie kilkuset J/kg doprowadzi do rozwoju lokalnych i niezbyt licznych formacji burzowych, których inicjacja możliwa jest na przeważającym obszarze kraju. Poszczególne ośrodki konwekcyjne, których największa ilość spodziewana jest po południu i wieczorem, zwłaszcza w pasie województw północnych (największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych) będą generować przelotne opady deszczu o zmiennym, punktowo silnym natężeniu oraz miejscami silniejsze porywy wiatru. Im dalej na południe, tym pod wpływem dużego zachmurzenia oraz opadów deszczu szanse na burze będą wyraźnie mniejsze. W nocy konwekcja będzie zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2018

Postwtorek, 15 maja 2018, 20:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.05.2018 godz. 08:00 CEST do 17.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W środę Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu z systemem frontów atmosferycznych, który nadejdzie z południa i ulegnie intensyfikacji na terenie naszego kraju. W połączeniu z wilgotnym powietrzem napływającym w ciepłym sektorze niżu oznacza deszczową i burzową pogodę na przeważającym obszarze kraju.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz...


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). W związku z wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi w rejonie niżu i frontów, prognozuje się intensywny rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. W środowisku umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) i silnego wspomagania konwekcji rozwijać się będą przede wszystkim multikomórki. Ze względu na wyraźne zwolnienie niżu i frontów nad naszym krajem możliwy jest układ typu „training storms” (burza wielokomórkowa przemieszczająca się wzdłuż swojej osi) oraz 1-2 superkomórki wysokoopadowe. W związku z tym i dużą wodnością troposfery (do 30-32 mm) miejscami mogą wystąpić ulewne opady powodujące podtopienia i zalania. Obszar, na którym ryzyko wystąpienia dużych sum opadowych pochodzenia konwekcyjnego jest podwyższone został objęty 1 stopniem zagrożenia, ale silnych, przelotnych opadów nie można wykluczyć na całym obszarze objętym możliwością burz. Ponadto, na południowym-wschodzie i południu kraju pojawią się również intensywne opady wielkoskalowe. Okres największej intensywności burz powinien przypaść na popołudnie i wieczór, ale miejscami możliwe są one również przed południem i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2018

Postczwartek, 17 maja 2018, 01:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.05.2018, godz. 08:00 CEST do 18.05.2018, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru północno-wschodniej oraz częściowo centralnej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu i słabą trąbą powietrzną…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek nad naszym krajem nadal stacjonować będzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Wciąż nad Polską występować będą wielkoskalowe jak i konwekcyjne opady deszczu. Miejscami pojawią się również burze, które mogą być gwałtowne, szczególnie nad centralną i wschodnią częścią. Z uwagi na obecność zachmurzenia i zalegającej chłodnej masy powietrza, słupki rtęci nie przekroczą 20 stopni.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością burz...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą słabe i umiarkowane. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 200 – 800 J/kg, a Lifted Index spadnie do -3⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Dodatkowym czynnikiem przy rozwoju burz będzie obecność płytkiego rozbudowanego niżu wspomagającego ruchy wnoszące w obrębie ośrodka. Pojawią się również słabe warunki kinematyczne, pionowe uskoki wiatru DLS (0-6 km) mogą osiągnąć 10 – 15 m/s. Przy takich warunkach komórki burzowe mogą przybierać większe struktury. Przy niskim poziomie kondensacji LCL oraz obecności sporej chwiejności SBCAPE w warstwie 0-2 km, niewykluczone jest pojawienie się słabej trąby powietrznej.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h oraz opady gradu miejscami o średnicy do 1 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postpiątek, 18 maja 2018, 01:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.05.2018, godz. 08:00 CEST do 19.05.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad północno-wschodnia częścią Europy znajduje się rozległy obszar obniżonego ciśnienia, który kształtuje pogodę także w Polsce. Układ ten będzie powoli oddalał się od naszego kraju, stąd prognozowana jest stopniowa poprawa pogody. Nasz kraj w piątek będzie jednak nadal w zasięgu umiarkowanie ciepłego i wilgotnego powietrza, które będzie charakteryzować się występowaniem niezbyt dużej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Brak silniejszego wiatru w całym pionowym profilu troposfery będzie przyczyną występowania niskich wartości wskaźników kinematycznych.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

W ciągu dnia, w wyniku nagrzania się powietrza w dolnej troposferze i wzrostu energii CAPE do ok. 500-800 J/kg, w wielu miejscach Polski rozwiną się liczne chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami z burzami. Gdzieniegdzie może pojawić się opad drobnego gradu. Komórki burzowe z powodu niskich wskaźników kinematycznych będą nietrwałe i będą zanikać po kilkudziesięciu minutach. Miejscami mogą tworzyć się słabe klastry komórek burzowych. Najwięcej burz rozwinie się na północnym wschodzie i wschodzie Polski, choć burze możliwe są także w centrum, w Wielkopolsce, na Śląsku i na zachodzie woj. małopolskiego. Na północnym wschodzie, z powodu większych wartości CAPE dostępnych w dolnych 2-3 km troposfery, nie wyklucza się rozwoju słabej trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem. Komórki burzowe i strefy opadów będą przemieszczać się niezbyt szybko z północy na południe. Późnym popołudniem i pod wieczór ośrodki burzowe będą szybko zanikać.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2018

Postniedziela, 20 maja 2018, 23:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.05.2018, godz. 08:00 CEST do 22.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA


W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu przemieszczającego się nad północną Europą. W godzinach popołudniowych do wschodniej części naszego kraju przywędruje niż górny, dzięki któremu rozwiną się ośrodki konwekcyjne. W południowej części kraju swoją obecność zaznaczy płytka zatoka niskiego ciśnienia, związana z niżem znad półwyspu Iberyjskiego. Polska pozostanie w masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

...Polska południowa...


W godzinach popołudniowych prognozowany jest napływ chwiejnej masy powietrza CAPE 400-1000 J/kg, której towarzyszyć będzie umiarkowane ścinanie wiatru 10-15 m/s. Dzięki zbieżności wiatru, a także wymuszeniu orograficznemu prognozowany jest rozwój chmur kłębiastych Cumulonimbus, głównie na teranach górskich i podgórskich. Burze będą przyjmować postać pojedyńczych komórek, a także multikomórek. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu i silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. Nie można wykluczyć opadów małego gradu, o średnicy do 1 cm. Główna aktywność przewidywana jest na godziny popołudniowe, jednak konwekcja powinna utrzymywać się również w godzinach wieczornych i nocnych.

...Polska wschodnia i centralna...


Głównym czynnikiem inicjującym konwekcję będzie górny ośrodek niskiego ciśnienia, który przyczyni się do powstania silnego wspomagania typu QG. Przy chwiejności rzędu 200-600 J/kg i ścinaniu wiatru < 15 m/s należy spodziewać się powstania komórek konwekcyjnych, które lokalnie będą mogły generować wyładowania atmosferyczne. Podczas przechodzenia burz mogą wystąpić intensywne opady deszczu i silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Główna aktywność konwekcyjna, powinna przypaść na godziny wieczorne i nocne. Burze będą się przemieszczać ze wschodu na zachód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postwtorek, 22 maja 2018, 01:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.05.2018, godz. 08:00 CEST do 23.05.2018 godz. 08:00 CEST


... STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na terenie Polski wschodniej, północno-wschodniej oraz częściowo centralnej głównie przed opadami dużego gradu, silnymi porywami wiatru, a w mniejszym stopniu w związku z możliwością ulewnych opadów deszczu oraz małym ryzykiem wystąpienia trąby powietrznej …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostanie na skraju rozległego wyżu ze wschodu kontynentu. Zdecydowanie większą rolę odegra jednak niż górny, którego centrum znajdzie się nad Pomorzem. W ciągu dnia dojdzie do wzrostu chwiejności termodynamicznej, a dodatkowo bardzo wyraźnie nasili się przepływ powietrza. Dodatkowo wiatr będzie wyraźnie skręcać wraz ze wzrostem wysokości, co stworzy bardzo dobre warunki do rozwoju zorganizowanych, trwałych burz. W nocy z kolei niestabilna masa powietrza zacznie napływać nad południe kraju i również tam pojawią się opady.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia ...

W ciągu dnia na wskazanym obszarze spodziewany jest wzrost energii chwiejności do 700-1100 J/kg, co umożliwi rozwój głębokiej konwekcji. Dzięki nasilonemu przepływowi powietrza burze będą dobrze zorganizowane. Na szczególną uwagę zasługuje uskok prędkościowy w warstwie 0-6km (DLS) do 20-26 m/s, a także uskok kierunkowy w warstwie 0-3km (do 150 m2/s2). Bardzo wyraźnie zaznaczy się skręt wiatru wraz z wysokością, od południowo wschodniego w warstwie przyziemnej, aż do zachodniego na wyższych poziomach. W takich warunkach na terenie Mazowsza najprawdopodobniej dojdzie do rozwoju kilku burz superkomórkowych, które będą się przemieszczać na wschód. Będą one przynosić silny wiatr, osiągający w porywach do 80-90km/h (lokalnie nawet nieco więcej), a do tego opady gradu, którego średnica może osiągać 3-4cm. W przypadku długotrwałej, dość silnej superkomórki, średnica gradu może lokalnie przekroczyć 4cm średnicy. Mniejszym zagrożeniem będą opady deszczu - sumy nie powinny przekroczyć 20-25mm, chociaż w przypadku rozwoju szczególnie uwodnionej superkomórki, opad może być większy, do 30-35mm. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dość niski poziom kondensacji, poniżej 1000m npg oraz zwiększoną chwiejność w przyziemniej troposferze - takie warunki mogą umożliwić rozwój trąby powietrznej związanej z superkomórk - mimo, iż ryzyko takiego zdarzenia jest niskie, to zdecydowanie należy mieć to na uwadze. Burze będą się przemieszczać na wschód i zanikać w nocy. W razie zdecydowanych zmian, nie jest wykluczona aktualizacja prognozy.

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

... Północ kraju ...
Znad Pomorza w stronę Obwodu Kaliningradzkiego będzie się przesuwać wspomniany wcześniej niż górny, który będzie czynnikiem umożliwiającym rozwój burz. Ze względu wyraźnie mniejszy przepływ powietrza, obszar ten nie został jednak objęty 1.stopniem zagrożenia. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 10-25mm oraz silniejszy wiatr. Miejscami możliwy drobny grad.

... Południe kraju ...
W ciągu dnia ryzyko burz jest raczej niskie, możliwy jest rozwój kilku izolowanych burz. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu oraz grad do około 1-2cm. W przypadku rozwoju lepiej zorganizowanej burzy (bądź słabej superkomórki), grad może osiągnąć 2-3cm. Burze będą jednak raczej krótkotrwałe. W nocy, kiedy to zacznie napływać chwiejna masa, nad obszary przygraniczne mogą wkroczyć od południa burze, których głównym zjawiskiem towarzyszącym będzie ulewny deszcz. Możliwe jednak, że zanim burze dotrą do Polski, aktywność elektryczna będzie już niska bądź całkowicie zaniknie.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postśroda, 23 maja 2018, 00:55

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.05.2018, godz. 08:00 CEST do 24.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa województw południowych głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu z silnymi akumulacjami oraz punktowo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Przeważająca część Polski będzie pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia atmosferycznego związanego z układami wyżowymi znad północnej i wschodniej Europy. W pasie województw południowych i częściowo na wschodzie zaznaczy się ciepły oraz zasobny w wilgoć sektor zbudowany z polarno-morskiej masy powietrza. Wyliczenia modelu GFS wskazują, że w ciągu dnia, w środowisku nasilającej się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) do 800-1500 J/kg dojdzie do powstania wydajnych opadowo oraz aktywnych elektrycznie formacji burzowych. Poszczególne ośrodki burzowe będą przybierać postać zarówno pojedynczych komórek (spodziewane są burze pulsacyjne oraz 1-3 superkomórki wysokoopadowe), jak i słabo zorganizowanych formacji wielokomórkowych. Niewielki ruch powietrza w swobodnej troposferze objawi się wolną i bardzo wolną prędkością przemieszczania chmur kłębiasto-deszczowych, co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia nadmiernych sum opadowych, skutkujących lokalnymi podtopieniami i zalaniami. Najmocniej wypiętrzone ośrodki burzowe będą również generować opady gradu o średnicy do 2-3 centymetrów (możliwe całkiem duże akumulacje), punktowo silne porywy wiatru, a także sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Kulminacyjna faza aktywności zjawisk burzowych (im dalej na południe, tym burze będą wykazywać się większym natężeniem) spodziewana jest w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, przy czym inicjacja pierwszych burz możliwa jest już wczesnym rankiem. W nocy głęboka konwekcja będzie słabnąć i zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2018

Postczwartek, 24 maja 2018, 08:46

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.05.2018 godz. 08:40 CEST do 25.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We czwartek Polska północna, zachodnia i częściowo środkowa będzie znajdować się pod wpływem wyżu skandynawskiego, a pogoda w tych rejonach będzie słoneczna i sucha. Natomiast na południowych i wschodnich krańcach naszego kraju utrzyma się jeszcze powietrze o podwyższonej chwiejności termodynamicznej, co daje możliwość rozwoju przelotnych opadów i lokalnych burz.

OMÓWIENIE:

...Południowa część kraju...


W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). Na skutek insolacji i ruchów orograficznych miejscami mogą rozwinąć się chmury Cb. W środowisku niewielkich pionowych uskoków wiatru i braku mechanizmu wspomagania konwekcji spodziewany jest rozwój przede wszystkim pojedynczych, rozproszonych komórek burzowych. Nie powinny być one gwałtowne, ale ze względu na powolny ich ruch miejscami mogą powodować ulewne opady. Na terenach wyżej położonych możliwy grad. Burze możliwe są od godzin porannych do wieczora.

...Polska północno-wschodnia…

Na omawianym obszarze prognozowana jest mała chwiejność (CAPE do 200-400 J/kg). Istnieją niewielkie szanse, że i na tym obszarze w godzinach późno-popołudniowych (gdy wilgotność w środkowej troposferze wzrośnie) rozwiną się nieliczne, słabe komórki burzowe.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2018

Postczwartek, 24 maja 2018, 23:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.05.2018, godz. 08:00 CEST do 26.05.2018, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru wschodniej i północno-wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nasz kraj będzie w zasięgu rozbudowanego wyżu, ciągnącego się od Azorów po Rosję. Na południu Europy stacjonować będzie rozległy obszar obniżonego ciśnienia z niżem nad Hiszpanią. Taki rozkład baryczny spowoduję, że do Polski napływać będzie powietrze ze wschodniej części Starego Kontynentu. Z uwagi na wędrówkę ze wschodu na zachód tzw. kropli chłodu, czyli obniżonej temperatury w wyższych warstwach atmosfery, pojawi się więcej wilgoci i wzrośnie niestabilność. Niemal wszędzie spodziewamy się przelotnych opadów oraz lokalnie słabych i umiarkowanych burz. Będzie ciepło, a w kolejnych dniach gorąco i nadal burzowo.

OMÓWIENIE:

...Polska wschodnia i północno-wschodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1200 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe warunki kinematyczne. Pojawi się pionowy uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 15 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 100 m2/s2. Komórki burzowe będą organizować się w większe struktury. Nie wykluczone są również superkomórki burzowe, generujące groźne zjawiska atmosferyczne.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 2 cm. Komórki burzowe mogą występować do sobotniego poranka.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 1000 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2018

Postsobota, 26 maja 2018, 09:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.05.2018, godz. 08:30 CEST do 27.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru od Małopolski i Podkarpacia po Mazury z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia, opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej Polski oraz obszarów wokół 2 stopnia zagrożenia ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W sobotę nad Polską i Niemcami znajdować się będzie odcięty niż górny, który zacznie stopniowo się wypełniać. Pozostałością po froncie okluzji, który ulega frontolizie jest obecność zachmurzenia nad wschodnią i centralną częścią kraju. W godzinach popołudniowych nad środkową i północno-zachodnią Polską spodziewane jest pojawienie się strefy konwergencji wiatru dodatkowo wspomagającej rozwój burz. Pozostaniemy w masie powietrza polarno-morskiego o cechach ciepłych.

OMÓWIENIE:

… Małopolska, Podkarpacie, Ziemia Świętokrzyska, Mazowsze, Warmia, Mazury, częściowo Lubelszczyzna i Podlasie …


Już w godzinach porannych należy spodziewać się inicjacji konwekcji, zwłaszcza w przypadku zmniejszającego się zachmurzenia. Jednak główny rozwój burz spodziewany jest na godziny popołudniowe. W pasie wschodniej i częściowo centralnej Polski prognozowana jest wysoka chwiejność termodynamiczna (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do około -4°C/-6°C). Ze względu na podwyższone parametry wonności troposfery (PW do 30-35 mm) największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm. Dodatkowo niewielki przepływ w środkowej troposferze będzie odpowiedzialny za powolny ruch tych komórek konwekcyjnych, co dodatkowo może zwiększyć sumy opadowe do 50 mm w czasie trwania zjawiska powodując lokalnie podtopienia i zalania. Układy te (tzw. training storms) spodziewane są głównie na południowym-wschodzie oraz w pasie od Kielce-Lublin po Ostródę-Giżycko. Burze początkowo będą przyjmować formę pojedynczych komórek łącząc się w niewielkie struktury wielokomórkowe w postaci liniowej, ułożonej prawie południkowo. Ze względu na duże wypiętrzenie chmur oprócz opadów deszczu będą występować opadu dużego gradu do 2-4 cm. Na północy i w centrum omawianego obszaru spodziewane jest podwyższone ścinanie wiatru (DLS do 10-12 m/s, LLS do 9-11 m/s) co zwiększa ryzyko powstania superkomórek burzowych. Gdy dojdzie do powstania takiej struktury wielkość opadów deszczu oraz gradu może przekraczać prognozowane wartości. Niski poziom kondensacji pary wodnej oraz umiarkowanie niskie ścinanie wiatru sprzyjać będzie powstaniu trąb powietrznych, których nie należy wykluczać w dniu dzisiejszym, zwłaszcza w momencie powstania superkomórki. Podsumowując obszar objęty 2 stopniem zagrożenia, należy spodziewać się burz z silnymi opadami deszczu oraz gradu, lokalnie nie wykluczony silniejszy poryw wiatru oraz trąba powietrzna. Według modeli największe ryzyko powstania burz przypadać będzie na godziny popołudniowe w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz częściowo na zachodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia.

… Polska północno-zachodnia, zachodnia i centralna …

Na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia prognozowane są niższa parametry chwiejności atmosfery (CAPE do 500-1000 J/kg, LI do -2°C/-4°C). Wspomagającym konwekcję dla tego obszaru będzie obecność zbieżności wiatru oraz niżu górnego. Burze, które tutaj powstaną przyniosą również intensywne opady deszczu jednak o mniejszym natężeniu, do 25-35 mm, oraz opady gradu do 2-3 cm. Dodatkowo we wschodnich regionach omawianego obszaru nie można wykluczyć pojawienia się słabej trąby powietrznej (prawdopodobieństwo to jest niewielkie). Największe ryzyko wystąpienia burz przypadać będzie na godziny popołudniowe w pasie Pomorza oraz Kujaw.

Podsumowując dzień dzisiejszy, należy spodziewać się stacjonarnych burz (training storms) w postaci pojedynczych i wielokomórkowych systemów liniowych oraz superkomórek burzowych, które przynosić będą bardzo silne opady deszczu powodując podtopienia i zalania, opady gradu, porywisty wiatr, miejscami trąby powietrzne. Największe ryzyko zjawisk prognozowane jest dla pasa centralnej i wschodniej Polski oraz dla Pomorza.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2018

Postniedziela, 27 maja 2018, 04:04

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla południowej, centralnej i północnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.05.2018, godz. 08:00 CEST do 28.05.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę sytuacja baryczna nad Europą będzie podobna do tej, która panowała poprzedniej doby. Na północy i wschodzie kontynentu dominować będą wyże, natomiast na południu i zachodzie będziemy mieli do czynienia z płytkimi ośrodkami niskiego ciśnienia. Powoduje to stały napływ chwiejnej masy powietrza z południa do środkowej Europy. W dalszym ciągu Polska znajduje się pod wpływem wypełniającego się, górnego ośrodka niskiego ciśnienia, wraz z frontami okluzji, które ulegają frontolizie.

OMÓWIENIE

... Polska południowa, centralna i północna...

W strefie słabo zarysowanego frontu atmosferycznego, dojdzie do nagromadzenia wilgoci w dolnej i środkowej troposferze, co przełoży się na wzrost potencjalnej energii konwekcji CAPE 1000-2000 J/kg. Będzie jej towarzyszył niewielki poziomy przepływ powietrza, co przełoży się na słabe ścinanie wiatru, ktore dla warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s. Całkowita wodność troposfery wyniesie 28-32 mm.

Za sprawą dolnotroposferycznej konwergencji wiatru, a także orografii terenu (południe kraju), głównie w godzinach popołudniowych dojdzie do inicjacji zjawisk konwekcyjnych. Należy spodziewać się powstania wolno przemieszczających się pojedyńczych komórek, a także multikomórek. Dzięki podwyższonej wodności troposfery, głównym zagrożeniem na ich drodze będą obfite opady deszczu sięgające 40 mm. Ze względu na obecność suchych warstw w środkowej troposferze, istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia zjawisk typu downburst (głównie w centralnej Polsce), podczas których wiatr może osiągać, lub nawet przekraczać 90 km/h. Trzeba także wspomnieć o możliwych opadach gradu o średnicy 2-3 cm. Podobnie jak podczas poprzedniej doby, należy liczyć się z ryzykiem powstania trąby lądowej niezwiązanej z mezocyklonem. Burze będą przemieszczać się głównie na zachód i północny-zachód.

...Polska północno-zachodnia...

Na tym obszarze spodziewamy się wystąpienia trochę słabszej energii CAPE 700-1200 j/kg, jednak bliskość centrum niżu górnego zapewni lepsze warunki kinematyczne. Dlatego ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, a SRH 0-3 km 70-200 m2/s2. W takich warunkach należy spodziewać się powstania bardziej zorganizowanych struktur typu superkomórki, lub układ MCS. Na ich drodze największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/h, opady gradu 2-3 cm, a także intensywne opady deszczu do 30 mm.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postniedziela, 27 maja 2018, 23:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.05.2018, godz. 08:00 CEST do 29.05.2018 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:
...Obszar objęty możliwością wystąpienia burz...


Polska pozostanie pomiędzy wyżem (z centrum w okolicy Zatoki Fińskiej) a wielocentrycznym niżem z południowo zachodniej Europy. Nad krańce południowe napływać będzie masa powietrza charakteryzująca się zwiększoną wilgotnością, a potencjalna energia dostępna drogą konwekcji wyniesie do 1500-2000J/kg. Chwiejność przekraczająca 1000J/kg może wystąpić także poza zaznaczonym obszarem - istnieje tam marginalne ryzyko rozwoju chmur burzowych. W ciągu dnia dojdzie do rozwoju zachmurzenia konwekcyjnego, a burze mogą się pojawić szczególnie w Sudetach i w Kotlinie Kłodzkiej oraz w Karpatach. Czynnikiem sprzyjającym bęzie na pewno orografia terenu.

Poniedziałkowe burze nie będą na ogół silne, jedynie w przypadku rozwoju bardziej stacjonarnej formacji możliwe są sumy opadów do 20-30mm, co może spowodować miejscowe problemy z nadmiarem wody opadowej. Poza tym możliwy jest drobny grad, do 2cm oraz silniejszy wiatr do 70-75km/h.


MAPA Z PROGNOZĄ:

Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postwtorek, 29 maja 2018, 12:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.05.2018, godz. 12:30 CEST do 30.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodnich krańców Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych, punktowych porywów wiatru oraz opadów większego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska nadal pozostaje pod wpływem rozległego obszaru wysokiego ciśnienia ciągnącego się przez północną część Europy, w ciepłym powietrzu polarnym kontynentalnym. W Europie Zachodniej zaznacza się z kolei wpływ słabego niżu znad rejonu Zatoki Biskajskiej i Francji. Generalnie w zachodniej i środkowej części naszego kontynentu występuje umiarkowana i dość duża chwiejność termodynamiczna. CAPE osiąga wartości z przedziału 2000-3000 J/kg, jednak jego strefom występowania towarzyszy mały lub co najwyżej nieznacznie podwyższony przepływ powietrza w pionowym profilu troposfery. Fakt ten wiąże się ze słabym gradientem barycznym obserwowanym nad przeważającą częścią naszego kontynentu.


OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz i 1. stopniem zagrożenia …

Po południu pod wpływem wzrostu energii CAPE mogą się rozwinąć komórki burzowe, które nie powinny tworzyć zorganizowanych, długotrwałych form. CAPE do 2500 J/kg może doprowadzić jednak do rozwinięcia się silnych prądów wstępujących mogących doprowadzić do krótkotrwałych, lecz gwałtownych burz pulsacyjnych. Obszarem bardziej narażonym na gwałtowniejsze zjawiska (bardzo silny wiatr – do ok. 80-100 km/h i opad większego gradu – do 2-3 cm) będą tereny górskie i podgórskie, gdzie rozwój zjawisk zostanie ułatwiony przez czynniki orograficzne. Burze będą mieć charakter punktowy, a ich ruch będzie dość wolny. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zjawiska osłabną i zaczną zanikać.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2018

Postśroda, 30 maja 2018, 01:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.05.2018, godz. 08:00 CEST do 31.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz częściowo dla woj. opolskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów większego gradu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Środa to kolejny dzień, w którym Europa Środkowa będzie pod wpływem wału wyżowego znad północy i wschodu kontynentu. Mimo wszystko, w południowej i południowo-zachodniej części tego układu barycznego pojawi się umiarkowanie silna chwiejność troposfery. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji będzie osiągać do ok. 2000 J/kg, co miejscami zaowocuje rozwojem burz. Gradient baryczny na rożnych poziomach troposfery nadal będzie mały, przez co wiatr w jej pionowym profilu będzie osiągać niewielkie prędkości. Z tego powodu powstające w godzinach popołudniowych poszczególne ośrodki burzowe nie będą przybierać bardziej zorganizowanych form i będą mieć tendencję do szybkiego zanikania.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz i 1. stopniem zagrożenia …

Pod wpływem energii CAPE do ok. 1500-2000 J/kg, niewielkich i słabych stref zbieżności wiatru, a miejscami także pod wpływem czynników orograficznych w godzinach popołudniowych rozwiną się komórki burzowe. W związku ze słabym wiatrem w pionowy profilu troposfery, wskaźniki kinematyczne będą mieć małe wartości (0-6 km shear do ok. 10 m/s). Powstające w ciągu dnia ośrodki burzowe nie będą przybierać zorganizowanych form, a czas trwania poszczególnych komórek nie powinien przekraczać godziny. Podobnie, jak we wtorek, skupiska komórek konwekcyjnych mogą miejscami przekształcać się w słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru (punktowo do 80-100 km/h) oraz opady większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). W 2-4 przypadkach możliwe są także silne opady deszczu powodujące podtopienia. Najwięcej zjawisk prognozuje się w pasie od woj. małopolskiego i śląskiego przez łódzkie i świętokrzyskie, po wielkopolskie i zachodniopomorskie. W tej strefie zostaje wydany 1. stopień zagrożenia ze względu na relatywnie najwyższe ryzyko pojawienia się silnych zjawisk burzowych. W obszarze objętym możliwością wystąpienia burz również nie wyklucza się kilku silnych burz o charakterze pulsacyjnym, jednak szanse na ich uformowanie się będą mniejsze. Burze zaczną słabnąć i stopniowo zanikać w późnych godzinach wieczornych i w ciągu nocy.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2018

Postczwartek, 31 maja 2018, 00:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2018, godz. 08:00 CEST do 01.06.2018, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W święto Bożego Ciała Polska będzie głównie w zasięgu płytkiego niżu znad południowych Niemiec. Na północy zaznaczy się wpływ klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Zatoki Botnickiej. Część kraju będzie znajdować się w masie powietrza polarno-kontynentalnego (północny-wschód) oraz zwrotnikowego (zachód i częściowo centrum). Niestabilne, gorące powietrze będzie napływać z południowego-wschodu.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

… Zachodnia, środkowa, południowa i częściowo północna Polska …


W czwartek nad Polskę napłynie niestabilne powietrze – CAPE wzrośnie maksymalnie do około 1000-1500 J/kg przy LI wynoszącym -6°C/-3°C. W wyniku nagrzewania się powierzchni Ziemi oraz prognozowanego słabego przepływu powietrza prognozowane są burze termiczne głównie w postaci pojedynczych komórek lub małych struktur wielokomórkowych. Burze zaczną pojawiać się w godzinach popołudniowych. Głównym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu do 20-25 mm spowodowane podwyższonym parametrem wodności troposfery dochodzącym do 30-32 mm. Nie można wykluczyć również opadów gradu do 1-2 cm oraz silnego wiatru do 75 km/h. Burze spodziewane są głównie w górach oraz na ich przedpolu, w centrum oraz na Pomorzu. Obecność słabej strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze na obszarze południowo-zachodniej i północno-zachodniej Polski będzie dodatkowo sprzyjać powstawaniu komórek konwekcyjnych. Ze względu na słabe warunki kinematyczne burze będą przemieszczać się powoli i będą krótkotrwałe. Będą kierować się głównie na północny-zachód i zachód.

Na pozostałym obszarze ze względu na zbyt niską wilgotność w środkowej troposferze burze nie powinny pojawić się.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron