Grodzisk Wielkopolski i okolice - 11.05.2012

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin forum
UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Grodzisk Wielkopolski i okolice - 11.05.2012

Postautor: Mikołaj_Lulkiewicz » sobota, 12 maja 2012, 17:57

Na wstępie napiszę, że była to na prawdę silna i bardzo widowiskowa burza - jedna z lepszych od kilku lat. Nabrała siły dokładnie nad moją miejscowością, a na niebie był stroboskop. Poruszała się dość szybko, ale była na tyle rozległa, że przez dwie godziny było na co popatrzeć, tym bardziej, że owa komórka cały czas się rozbudowywała i nabierała siły.

Ale od początku! 8-) Od godziny 15:30 cały czas obserwowałem detektory wyładowań, obrazy radarowe i satelitarne, w końcu jedynka wydana no i podążający od zachodu chłodny front atmosferyczny w połączeniu ze zwiększoną chwiejnością termodynamiczną oraz stosunkowo dobrą kinematyką musiał za skutkować czymś mocniejszym - popołudnie i wieczór zarezerwowane na ewentualne łowy. W Polsce już coś się działo, głównie w woj. Zachodniopomorskim i w północnej Wielkopolsce. We wschodnich Niemczech już powstawały komórki burzowe na froncie, które szybko poruszały się w kierunku północno-wschodnim. W końcu coś większego "wybuchło" na południowo-zachodniej granicy i kierowało się nad Zieloną Górę. Poniższe zdjęcie satelitarne ukazuje tą jeszcze świeżutką komórkę na SW Polski :

Jest godzina 19:30, burza nadal się rozbudowuje w okolicach Zielonej Góry, sprawdzam skany z detektorów, wyładowań cały czas przybywa a komórka dość szybko się przemieszcza w kierunku Poznania. Puki co czekam na rozwój sytuacji co chwila odświeżając stronki z detektorami i radarami. Obserwuję niebo na południe od Grodziska jeszcze przez okno w domu. Detekcja i zdjęcia satelitarne pokazują iż burza nie słabnie, wręcz przeciwnie przybiera na sile. Jej trajektoria jest dobra, idzie wprost na mnie. W końcu o godzinie 19:50 przez okno widzę na południu ciemniejące niebo, z minuty na minutę stawało się coraz bardziej granatowe. Czekam i wypatruje pierwszych błysków w oddali. Dokładnie o 20:00... jest! Zaczyna się w oddali błyskać, częstotliwość wyładowań była już całkiem niezła, występowały one co 8-10 sekund. W końcu zobaczyłem też odległe różowe doziemne, wiedziałem że lada moment może się zacząć z racji tego że komórka burzowa szybko się przemieszcza. Podejmuję decyzję ( jak się później okazało bardzo trafną ) o wyjechaniu samochodem w teren, gdzieś gdzie będę miał w miarę dobry widok na nadchodzącą burzę. Wybór z początku nie był łatwy - dostaję informację że z Osiedla Wojska Polskiego bardzo dobrze widać wyładowania, jednak tam nie ma za bardzo gdzie stanąć samochodem i obserwować gdyż wszędzie pełno wysokich bloków. Wybór pada na stare i dobre miejsce obserwacyjne we wsi Grąblewo - jadę tam! Oczywiście wszystko zbyt gładko idzie, po drodze napotykam na zamknięty przejazd kolejowy, za mną porządnie się już błyska, na szczęście ciuchcia szybko przejechała i w końcu dotarłem na miejsce obserwacji. Rozstawiam statyw ( jeszcze nie pada ), aparat w gotowości, obserwuję - w oddali widać bardzo częste wyładowania doziemne oraz budującą się chmurę szelfową. Poniższe fotki doskonale to ukazują ( co do zdjęć wyładowań, były na tyle częste że na 2 sekundowej migawce bez problemu się łapały, dłuższy czas nie wchodził w grę ponieważ było jeszcze zbyt jasno ) :

-tutaj widać zalążek shelf clouda w oddali

-no i kilka jeszcze dość odległych wyładowań

- widzę w oddali ciekawą i niską strefę, ale to "ogonek" shelfa

Postałem tak na zewnątrz przez 10-15 minut, i... niestety zaczęło padać, na początku na szczęście lekko i jakoś dało się ustać bez obawy o aparat, w końcu opad nieco się nasilił, z aparatu już kapie, postanawiam że wsiądę do samochodu, włączę wycieraczki na full i coś będę się starał łapać - niestety przez szybę już nie ta jakość. Leje ze zmienną intensywnością, burza już dość znacznie się zbliżyła. Ściemniło się i doziemne uderzają coraz bliżej mnie. Kolejnych kilka zdjęć, niestety już przez szybę samochodu :

- wyładowania coraz bliższe, zaczyna się już ściemniać za sprawą burzy jak i już późnej pory, ładnie widoczny shelf cloud z niską strefą po prawej:

W końcu zaczęło się na dobre. Kilka wyładowań uderzyło bardzo blisko samochodu.

- perełka :D najlepsze zdjęcie jakie dotychczas wykonałem jeśli chodzi o wyładowania CG ( cloud-ground ), migawka 20 sekund. Ta fotka tylko potwierdza jak mocno była naładowana elektrycznie ta burza. Cztery bliskie doziemne a w sumie na fotce jest ich aż pięć :

- to było tylko kwestią czasu, w końcu porządnie rąbnęło. Bardzo bliskie wyładowanie, po którym wystąpił potężny trzask aż samochód zadrżał :

Shelf cloud dotarł już praktycznie nade mnie. Nastąpiło bardzo silne uderzenie wiatru i deszczu. Drzewa w oddali dosłownie się kładły, a ja czułem jak buja samochodem na boki - myślę że wiatr mógł osiągnąć 70-80km/h a możliwe, że nawet i więcej. Padał nawalny deszcz, który leciał w poziomie, możliwe że również drobny grad. Główny rdzeń tej komórki przeszedł bezpośrednio nade mną więc się nie dziwię że solidnie przylało. Taka sytuacja nie trwała długo, rdzeń przeszedł w przeciągu około 8-10 minut. Po tym nadal padało ale już umiarkowanie a wiatr ucichł. Oczywiście wyładowania nadal blisko uderzały tyle, że już za mną, więc szybko obróciłem się samochodem i fotografowałem dalej w ścianie deszczu. Coś tam widać, niestety wycieraczki też się łapały na zdjęciach.

- kolejne bliskie doziemne

W końcu przestał padać deszcz, ale niestety burza już dość mocno się oddaliła. Nadal była bardzo aktywna elektrycznie, błyskało się co około 2-3 sekundy. Ciężko było już złapać wyładowania ponieważ zasłaniała je ściana deszczu. Postanowiłem więc że pojadę jeszcze do Snowidowa, tam jest piękny widok na północ i północny wchód. Po drodze leżało mnóstwo drobnych gałązek i liści zerwanych przez silny wiatr. Drogą płynął potok wody, studzienki już jej nie odbierały. Deszcz jedynie kropił z kowadła, a na południowym-zachodzie widziałem już przejaśnienia - świadczyło to o tym, że komórka burzowa już znacznie się oddaliła. Dojechałem do Snowidowa, na szczęście deszcz już przestał padać. W oddali widzę stroboskop pomarańczowych wyładowań z burzy która jeszcze przed chwilą była nade mną. Rozstawiłem znów statyw i zrobiłem kilka fotek bardzo odległych już wyładowań, które to coraz dalej uderzały.

- piękne widowisko w oddali

W końcu było widać jedynie odległe rozbłyski, burza odeszła na dobre i pokierowała się na Poznań nie tracąc wcale na sile - co tylko potwierdzają dzisiejsze informacje o szkodach jakie wyrządziła. Stwierdziłem, że na dziś to koniec, godzina 22:01, dwie godziny w terenie - całkiem nieźle jak na maj. Jeśli sezon tak będzie wyglądał to będzie on chyba najlepszy od wielu lat!

P.S. Dziś rano dowiedziałem się, że przy liceum w Grodzisku w drzewo uderzył piorun, które znajduje się około 10 metrów od budynku LO. W środku spalonych zostało kilka telefonów oraz tablica interaktywna. Oto fotki drzewa "potraktowanego" przez wyładowanie atmosferyczne z wczorajszej burzy.

Ostatnio zmieniony niedziela, 13 maja 2012, 09:54 przez Mikołaj_Lulkiewicz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kiara
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Kiara
Numer GG: 2435493
Kontakt:

Re: Grodzisk Wielkopolski i okolice - 11.05.2012

Postautor: kiara » sobota, 12 maja 2012, 18:46

Gratuluję udanych łowów! Co do zdjęć, genialne jestem pod wrażeniem. Grubo było ! Relacja ciekawa, konkretna, wciągająca. Aż chce się czytać. No i motywuje do działania co najważniejsze. Pozdrawiam!
'Dave Grohl is My God'

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 12 maja 2012, 18:51

Świetna relacja Mikołaj :!: Trzeba przyznać, iż wczorajsze formacje burzowe rzeczywiście były bardzo aktywne m.in. pod względem elektrycznym (zdecydowanie najaktywniejsze w obecnym sezonie), co zdecydowanie oddają Twoje fotki. Jedynie, czego można żałować, to tego deszczu, bo gdyby główny rdzeń przeszedł bokiem, zdjęcia wyładowań mogłyby być jeszcze bardziej widowiskowe (mam na myśli głównie mokrą szybę i wycieraczki :P) :). Nie zmienia to jednak faktu, że są naprawdę świetne :!: Gratuluję udanej wyprawy i życzę kolejnych efektownych formacji burzowych ;).
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Dawid Ciechowski
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7141522
Kontakt:

Postautor: Dawid Ciechowski » sobota, 12 maja 2012, 19:10

Kapitalna relacja, a fotki miażdżą system! Gratulacje i oby następne łowy również były tak owocne :)
To chase or not to chase? That is the question...

# GG: 7141522
# e-Mail: techno1991@o2.pl
# Kanał YT:
# Facebook FanPage:

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » sobota, 12 maja 2012, 19:41

Wspaniała relacja, gratuluje łowów :P.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Janek_Jakóbczak
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Jankes
Kontakt:

Postautor: Janek_Jakóbczak » sobota, 12 maja 2012, 20:04

Jestem pod wrażeniem :) Wyśmienita relacja, a fotki można oglądać i oglądać, dawno nie widziałem tak bliskich sfotografowanych wyładowań :) Gratulacje :!:
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

Balto123
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: Balto123 » sobota, 12 maja 2012, 22:39

Mimo wycieraczki ta błyskawica (ostatnia z serii) jest świetna :!: i ogólnie świetnie opisana burza :) Gratulacje

sea
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Sea
Kontakt:

Postautor: sea » niedziela, 13 maja 2012, 00:54

Świetna relacja i dokumentacja. Właśnie takich ludzi potrzebujemy, którzy, oprócz (albo nawet zamiast) siedzenia przed ekranem komputera, wyjeżdżają do burzy i na żywo dokumentują.

Awatar użytkownika
Arkadiusz_Wójtowicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Areczek
Kontakt:

Postautor: Arkadiusz_Wójtowicz » niedziela, 13 maja 2012, 15:21

Super relacja, oby więcej takich.

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Numer GG: 40983767
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » niedziela, 13 maja 2012, 23:30

Super burza, super relacja - gratulacje.
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Mateusz_Zamajtys
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Aksado
Kontakt:

Postautor: Mateusz_Zamajtys » poniedziałek, 14 maja 2012, 09:44

Pierwsze słowo jakie mi się nasunęło na myśl po przeczytaniu relacji - Fantastyczne ! Wielkie brawa, niech sezon Ci dopisuje :D Mam nadzieję, że niedługo znów będę miał przyjemność czytania Twojej kolejnej relacji :)
Pozdrawiam ;)
E-mail: aksado@wp.pl
Sprzęt: Panasonic DMC FZ-45 ; karta SDHC 16 GB; statyw
Obrazek

MultiMath
Kontakt:

Postautor: MultiMath » poniedziałek, 14 maja 2012, 16:07

Jak najwięcej takich właśnie relacji ! Gratuluje złowienia takiej burzki i życzę powodzenia w dalszym sezonie ; )

Awatar użytkownika
Jakub Królik
Pseudonim: Królik
Kontakt:

Postautor: Jakub Królik » poniedziałek, 14 maja 2012, 19:58

Powiem jedno: Super się czyta, super relacja, oby takich więcej. No powiedziałem trzy, ale naprawdę jestem pod wrażeniem :D

Burze - 10
Shelf Cloud - 2
Funnel Cloud - 0

Kuba:)
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński (20 km na płd-wsch od Grudziądza) woj. Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Postautor: Kuba:) » poniedziałek, 14 maja 2012, 20:35

Świetna relacja. Gratuluję ;)

Awatar użytkownika
Magdalena Izdebska
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Pasjonatka
Kontakt:

Postautor: Magdalena Izdebska » piątek, 15 cze 2012, 12:16

Serdecznie gratuluję!!! Relacja naprawdę rewelacyjna!!! Powiem szczerze, że Ci zazdroszczę ponieważ u mnie na Dolnym Śląsku jeszcze nie było tak spektakularnej burzy :( cały czas czekam a mój aparat aż się gotuje :) :). Dodam jeszcze nic nowego co prawda ale muszę to napisać: ZDJĘCIA PIERWSZA KLASA!!!! BRAWO NICZYM POLSKI REED TIMMER :) :) GRATULUJĘ :) :)
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Mikołaj_Lulkiewicz » piątek, 15 cze 2012, 16:39

Dziękuję bardzo Wszystkim za miłe komentarze ! Możliwe, że jutro powtórka i znów wyruszę w teren. :mrgreen: Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
medium 1
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: medium 1
Numer GG: 10796758

Postautor: medium 1 » wtorek, 14 sie 2012, 16:49

Piękna burza oraz wyładowania no i fotki oczywiście :)

Awatar użytkownika
Anna Kłosińska
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: LoLka84
Kontakt:

Postautor: Anna Kłosińska » sobota, 25 sie 2012, 13:25

Wielki szacun za relacje i za fotki :).

MarekSowka
Kontakt:

Postautor: MarekSowka » poniedziałek, 6 maja 2013, 14:06

Bardzo lubię czytać Wasze relacje z łowów :D. Gratuluje także udanej zwierzyny :).
Burze 2013

1 silna
1 umiarkowana
4 słabe

Awatar użytkownika
Filip_Dutkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: mdgn
Numer GG: 1639923
Kontakt:

Postautor: Filip_Dutkiewicz » wtorek, 7 maja 2013, 21:53

Super relacja Mikołaj, mocna burza, dawno nie miałem tylu wyładowań u siebie i trochę zazdroszczę :> Zdjęcia cud, miód i orzeszki. Brawo

Wróć do „Łowy”