Prawie łowy okolice Gołdapi

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin forum
UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
Awatar użytkownika
G.Giełażys
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Prawie łowy okolice Gołdapi

Postautor: G.Giełażys » poniedziałek, 2 lip 2012, 21:25

Nad rejon Polski N-E zbliżają się pozostałości po aktywnej super-komórce, burze przemieszczają się od strony południowo-zachodniej na północny wschód, wg. danych radarowych koło Olsztyna powstała nowa komórka burzowa która za chwilę złączy sie ze starą. Od strony S-W idą kolejne burze doskonale widać na radarze że struktura przybrała formę liniową. Uwaga pod czas tej burzy wystąpią silne, a nawet niszczące porywy wiatru. Burze przemieszczają się na N-E, stopniowo słabnąc.

Godz 10:00

Burza jest już prawie nad Giżyckiem, na kamerze internetowej widać że na czele burzy utworzył się shelf cloud.

Patrzę na zachodni horyzont niebo już pomału ciemnieje, powoli wyłania się chmura, słychać pierwsze grzmoty, szybki rzut na radary, ok wszystko wiadomo, burza przybrała postać liniową, ( a wiadomo co to oznacza -- silne porywy wiatru możliwy Shelf cloud )

Godz. 10:30

Zaczyna się, pomału widać już wyłaniającego się Shelfa,

Wiatr nabiera siły, słychać jak drzewo stojące 100m połamało się na pół !! wszystko fruwa w powietrzu, wiatr osiąga ponad 80 km/h

Podmuchy nie trwają długo ( 4-5 min ) ,

Jadę sprawdzić jakie szkody wyrządziła burza w po bliskim lesie , ku mojemu zdziwieniu nie są duże, kilka mniejszych gałęzi,

widocznie główny podmuch przeszedł na bokiem z informacji którą dostałem wiem że 2-3 km na zachód ode mnie po wyrywało 3 drzewa a jedno złamało w pół, może w późniejszym czasie uda mi się dodać zdjęcia

Godz 11:15 słychać kolejne grzmoty, spoglądam na radar to ta burza znad południa woj. która już od pewnego czasu ma postać linii, 10 km ode mnie burza słabnie, dając parę wyładowań, i krótki opad deszczu.

Udało mi się zarejestrować parę wyładowań.

Burza niestety była słabo elektryczna..

Tego samego dnia po godz. 17 minęła mnie od strony Ełku super-komórka burzowa dając w tym mieście opad gradu i silniejsze porywy wiatru, chciałbym jeszcze zaznaczyć że punkt rosy przed godz. 17 osiągnął rekordową wartość +23`C z przecinkiem !! ( od czasu kiedy mierze. )

Stacja w Gołdapi zanotowała poryw 88 km/h link http://meteo.powiatgoldap.pl/

Są już pierwsze skutki silnego wiatru, w Gołdapi pod czas przechodzenia Shelf cloud-a ( wał chmurowy ) drzewo spadło na samochód

źródło zdjęcia http://goldap.wm.pl/112200,Gwaltowne-bu ... chody.html

w linku powyżej jest więcej zdjęć.

Kolejne skutki burzy w okolicach Barczewa http://goldap.wm.pl/33046-112200,Wielka ... 05067.html?

A oto mój film

Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- ,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25

Awatar użytkownika
G.Giełażys
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Re: Prawie łowy okolice Gołdapi

Postautor: G.Giełażys » wtorek, 3 lip 2012, 14:18

Dodam jeszcze jeden obrazek (bo jakoś nie mogłem więcej) widać na nim jak wiatr wygina dorodnego klona:

Gdy wracałem z dzisiejszych łowów, zrobiłem parę zdjęć powyrywanych drzew, to skutki burzy która przeszła w niedzielę.

Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- ,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25

Wróć do „Łowy”