Teraz jest poniedziałek, 18 cze 2018, 21:20


06.09.2015 - Trąba wodna i FC - Ustka

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7008
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

06.09.2015 - Trąba wodna i FC - Ustka

Postwtorek, 8 wrz 2015, 15:35

TRĄBA WODNA I ZALĄŻKI

Od pewnego czasu z zaciekawieniem przyglądałem się prognozom numerycznym na zeszłą niedzielę (06.09.2015), kiedy nad stosunkowo ciepłe wody Bałtyku miała spłynąć znacznie chłodniejsza masa powietrza z północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego, tym samym skutkując istotnym zwiększeniem się gradientu pionowego temperatury, zarówno w dolnej, jak i środkowej troposferze.

https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater

W czasie, gdy temperatura wody w strefie brzegowej wynosiła około 14-19 °C, tak już na wysokości izobaryczne 850 hPa (około 1500 metrów n.p.g.) notowano zaledwie ok. 2-4 °C. Silniejsze przyspieszanie prądów wstępujących w korelacji ze zbieżnością wiatru w dolnej troposferze wzmacniało potencjał do powstania nie do końca wykształconych lejków kondensacyjnych oraz trąb wodnych. Możliwość rozwoju tego typu zjawisk objęła m.in. obszar Ustki, w związku z tym kilka godzin po zakończeniu konferencji naukowej związanej z oficjalnym zlotem stowarzyszenia udaliśmy się na wybrzeże. Na miejsce dotarliśmy przed godziną 08:00, kiedy to od północnego - zachodu zbliżała się strefa opadów deszczu o zmiennym, w tym również silnym natężeniu.

ObrazekObrazekObrazek

W tym czasie postanowiliśmy udać się do domu, gdzie wciąż przyglądaliśmy się rozwojowi wydarzeń. Kluczowa w tym momencie była zbliżająca się za frontem strefa przejaśnień i rozpogodzeń związana z adwekcją coraz chłodniejszej masy powietrza, która charakteryzowała się powstawaniem ośrodków konwekcyjnych. Wtedy ponownie wróciliśmy na plażę, gdzie cały czas śledziliśmy podstawy form kłębiastych i kłębiasto-deszczowych, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju chmur. Około godziny 12:39 CEST naszym oczom ukazał się pierwszy zalążek trąby wodnej:

ObrazekObrazekObrazek

Pierwsze z kilku zarejestrowanych przez nas zjawisk było jednak krótkotrwałe i jak szybko się pojawiło, tak szybko zanikło. Do następnego, znacznie ładniej się prezentującego musieliśmy poczekać do godziny 13:46 CEST, kiedy z podstawy coraz ładniej przedstawiających się chmur kłębiastych zaczął obniżać się lejek kondensacyjny.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Najciekawsza sytuacja miała miejsce o godzinie 13:50 CEST - to właśnie wtedy można było dostrzec chwilowy kontakt lejka kondensacyjnego, który znajdował się dość daleko od brzegu.

Poniżej wybrane zdjęcia:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

____

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Po chwilowym kontakcie nastąpiło podniesienie się lejka i jego dalsze przemieszczanie w kierunku południowo - wschodnim:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zgodnie z naszą obserwacją, zjawisko trwało łącznie około 8 minut i cieszyło się większym zainteresowaniem, zwłaszcza w pobliżu smażalni ryb "Fala" ;)

Kolejny lejek kondensacyjny uformował się około godziny 15:40 CEST i trwał do 15:46 CEST:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Inne wybrane zdjęcia form kłębiastych i kłębiasto deszczowych, które w międzyczasie rejestrowaliśmy:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wieczorem, kiedy od zachodu i północnego - zachodu zbliżała się strefa komórek konwekcyjnych związana z bałtyckim "efektem morza", przemieściliśmy się na wschodnie molo, by mieć jeszcze lepszy punkt widokowy.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wraz z ich nasunięciem pojawiły się intensywne opady deszczu w połączeniu z bardzo silnymi porywami wiatru, których prędkość osiągała około 80-85 km/h. Dość imponująco przedstawiał się wiatr średni o prędkości przekraczającej nawet 54 km/h.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pamiątkowe fotografie:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Krzysiek Piasecki / Krzysiek Bartnikow / Mariusz Jasłowski / Grzesiek Zawiślak i...

ObrazekObrazekObrazek

... morska pozowniczka, która wraz ze swoimi podopiecznymi mogła trochę poszaleć w czasie sztormu ;)

Kilka zdań na koniec:

Przeprowadzenie akcji "waterspout - trąba wodna" było ustalane już kilka miesięcy temu. Z niecierpliwością oczekiwałem na pojawienie się pierwszego silniejszego spływu nad jeszcze ciepłe wody Morza Bałtyckiego, który zapewni korzystne środowisko (przy spełnieniu dodatkowych czynników, w tym przede wszystkim obecności przyziemnej zbieżności wiatru oraz niezbyt dużego uskoku pionowego wiatru) do możliwości powstania lejków kondensacyjnych. Bardzo się cieszę, że wcześniej założony plan udało się zrealizować za pierwszym podejściem, które - nie ukrywam - wymagało dużej cierpliwości i niewątpliwie trochę szczęścia (w końcu trąba mogła rozwinąć się w innym miejscu). Serdecznie dziękuję Mariuszowi Jasłowskiemu za kolejne ciepłe przyjęcie!

Do zobaczenia przy kolejnych wspólnych działaniach!
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron