Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 06:33

25-26.06.2016 - Obserwacje burz (Śląskie)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pardyś
  • Numer GG: 4941935

25-26.06.2016 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postponiedziałek, 27 cze 2016, 01:22

Prognozy na weekend (25/26 czerwca) już od jakiegoś czasu wskazywały, że właśnie w te dni przez nasz kraj przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, wraz z silnymi burzami (w sobotę na zachodzie i w centrum, w niedzielę głównie na wschodzie).

Weekend na Śląsku zaczął się po prostu wyśmienicie. Już w nocy z piątku na sobotę, około 1-szej pierwsze komórki burzowe zaczęły powstawać w okolicach Rybnika, oraz na granicy z województwem opolskim. W kolejnych godzinach komórki konwekcyjne zaczęły się tworzyć przy granicy polsko-czeskiej, jak i polsko-słowackiej. Z biegiem czasu burze zbliżały się w region Oświęcimia i Tychów, gdzie się wtedy znajdowałem.

Około godziny 5:20 byłem już na miejscu obserwacyjnym z doskonałym widokiem na południe i Pszczynę, a więc na wzgórzu Klimont w Lędzinach. Poniżej skany radarowe z przemieszczaniem się burzy (moje miejsce obserwacji znajdowało się na wschód z lekkim odchyleniem na północ od Tychów):

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jak widać na skanach radarowych, burza początkowo znajdowała się na południe ode mnie, jednak później osłabła, by umocnić się w Imielinie. Poniżej kilka zdjęć z burzy, która znajdowała się w okolicach Pszczyny:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Niestety w tym momencie burza z Pszczyny zdecydowanie osłabła, jednak pierwsze wyładowania pojawiły się w Bieruniu i w Chełmie Śląskim (południowy-wschód od miejsca obserwacji):
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

W tym momencie zdecydowałem się wyjechać w inny region Lędzin, tuż przy Bieruniu i Chełmie Śl, by mieć lepszy widok na burze. Tam mogłem obserwować pięknie zaznaczony microburst, oraz pioruny, które dosyć często wędrowały po całym kowadle burzowym.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Udało mi się także uwiecznij trzy wyładowania atmosferyczne z tej burzy (klatki z filmów):
Obrazek Obrazek
Obrazek

Analizując radary, oraz zdjęcia satelitarne zdecydowałem się wrócić do domu (godz. 6:50). Niestety była to niewłaściwa decyzja, ponieważ o 7:00 w bardzo szybkim tempie zaczęła się rozbudowywać burza, która tym razem przetoczyła się przez Tychy i częściowo Lędziny. Poniżej kilka skanów radarowych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

O godzinie 7:20 byłem już na miejscu obserwacyjnym. Po raz kolejny wybrałem wzgórze Klimont z doskonałym widokiem na Tychy. Podczas burzy znów można było dostrzec dość wyraźnie zaznaczony microburst. Pojawiła się także słabo wykształcona chmura szelfowa. Poniżej kilka zdjęć owej komórki burzowej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podczas, gdy już burza poszła dalej na północ, jednocześnie słabnąć postanowiłem nagrywać, mając nadzieję, że uda mi się uchwycić jakieś wyładowanie. Niespodziewanie piorun uderzył około 200-300 metrów ode mnie (niemal poza jakimkolwiek opadem). Link do nagrania (od 25 sekundy):
https://www.youtube.com/watch?v=OOyparXoaOU

Po burzy w końcu mogłem na spokojnie wrócić do domu, by się przespać po nocce i burzowym poranku, jednak miałem nadzieję, że to nie koniec sobotnich atrakcji.

Przed godziną 17-stą na wschód od Bielska - Białej zaczęły wybuchać komórki konwekcyjne, które w szybkim tempie od powstania generowały wyładowania atmosferyczne. Tym razem początkowo pozostałem w Bieruniu Nowym na miejscu obserwacyjnym, skąd mogłem obserwować dwie komórki burzowe:
Obrazek

Pierwsza z nich, komórka burzowa z okolic Oświęcimia cechowała się dużą liczbą wyładowań między chmurowych. Poniżej kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Po pewnym czasie komórka zaczęła się rozpadać:
Obrazek

Druga z burz (okolice Pszczyny i Brzeszcz):
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Po jakimś czasie burza z okolic Pszczyny wyglądała coraz to lepiej:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jeśli ktoś dokładnie oglądał moje zdjęcia z pierwszej z omawianych burz, to z pewnością zauważył niewielki lejek (przypominający zalążek trąby powietrznej), jednak ciężko było mi ocenić czy to rzeczywiście Funnel Cloud. Podczas tych burz również pojawiła się ciekawa struktura. Na niebie widniała około 1 minutę i ciężko stwierdzić czy to lejek kondensacyjny:
Obrazek

Na kowadle burzowym pojawiły się także bardzo słabo wykształcone chmury Mammatus:
Obrazek

W pewnym momencie niemal nade mną zaczęła się tworzyć komórka burzowa, która jak się okazało, kilka kilometrów ode mnie w późniejszym czasie dała kilka wyładowań:
Obrazek Obrazek

A tak wyglądała na zdjęciach:
Obrazek Obrazek
Obrazek

Niestety komórka ta dała tylko kilka wyładowań, po czym rozpadła się. Wtedy postanowiłem wyruszyć na wzgórze Klimont, by stamtąd obserwować burze z południa:
Obrazek

Po raz kolejny dobrze widoczny był prąd zstępujący (microburst):
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Znów na kowadle pojawiły się zniekształcone, słabo widoczne Mammatusy:
Obrazek

Burza z okolic Pszczyny wygasła, jednak na wschód od Oświęcimia powstała kolejna, która wędrowała na północ, z odchyleniem na zachód:
Obrazek Obrazek

Postanowiłem zbliżyć się nieco do burzy z okolic Oświęcimia. Oto efekty:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Wracając już do domu udałem się jeszcze na miejsce obserwacyjne w Bieruniu Nowym, gdzie podziwiałem już odchodzącą i słabnącą kolejną burze, która znajdowała się na zachód od Pszczyny:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

I odchodzącą komórkę, która powstała na wschód od Oświęcimia:
Obrazek
Obrazek

Kilka uwiecznionych wyładowań atmosferycznych z popołudniowych burz:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Po wyśmienitej sobocie, aż trudno mi było uwierzyć, że w niedzielę uda mi się zapolować na jakąś niezłą strukturę burzową. Na szczęście prognozy nie zawiodły i zgodnie z nimi struktura burzowa, która powstała na Węgrzech przed godziną 11-stą znajdowała się już przy granicy polsko-słowackiej:
Obrazek

Szybko przemieszczająca się burza, chwilkę po 11-stej zbliżała się już do Bielsko - Białej:
Obrazek

Analizując radary opadowe postanowiłem wyjechać na północ, z lekkim odchyleniem na wschód od Bierunia, do Chełmu Śląskiego, skąd jest kapitalny widok na południe. Będąc na miejscu około 11:15, miałem już doskonały widok na tą piękną strukturę konwekcyjną:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podczas robienia ostatnich tych zdjęć burza znajdowała się już całkiem blisko mnie, a dokładnie w Bojszowach (ok 10km):
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Tuż po godzinie 12-stej burza już była praktycznie nade mną:
Obrazek Obrazek

Podczas przechodzenia chmury szelfowej można było odczuć bardzo silne porywy wiatru. Niestety opad deszczu pojawił się już przed nadejściem samej burzy, co przeszkodziło mi w nagrywaniu przechodzenia chmury szelfowej:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

I w tym przypadku uadło się uwiecznić dwa wyładowania atmosferyczne:
Obrazek Obrazek

Detektor z wyładowaniami:
Obrazek Obrazek

Podsumowując, pod względem burzowym byl to chyba najlepszy weekend o niepamiętnych czasów. Siedem burz, z czego dwie nad Bieruniem Nowym. Niemal przy każdej dobrze zaznaczony prąd zstępujący. Dwa zalążki trąby powietrznej, oraz dwa przypadki chmury Mammatus.

Przez cały weekend działałem sam :) Czerwcu trwaj!
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

Pucek

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pucek
  • Numer GG: 0

Re: 25-26.06.2016 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postponiedziałek, 27 cze 2016, 10:51

No i pięknie :) Zdecydowanie w tym roku Twoje rejony mają szczęście do burz, podczas gdy u mnie wszystko się rozpada lub (słowo które w tym roku działa mi na nerwy szczególnie) "reorganizuje".
P.S W nocy z sb/nd śledziłem burze znad Czech z miejscówki w Wodzisławiu Slaskim. Praktycznie całą noc był widoczny stroboskop. U Ciebie można było to zaobserwować?

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 27 cze 2016, 21:50

Ja w okolicach Bierunia obserwowałem do około 2 w nocy. Słabe rozbłyski było widać nisko nad horyzontem, nic specjalnego. Jednak już niedzielny poranek był całkiem, całkiem :)

Sezon burzowy 2014:

Pucek

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 28 cze 2016, 21:31

U mnie było to widać mniej więcej tak (z odległości 70-100km!)
Obrazek
Więc chyba jednak od Ciebie trochę za daleko.

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 28 cze 2016, 21:39

Oo super :) Czekam w tym roku na takiego "pierda" , by było bezchmurne niebo, a z pojedynczej komórki strzelało jak trzeba :)

Sezon burzowy 2014:

Pucek

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 29 cze 2016, 11:08

Dokładnie :) Miałem namiastkę tego właśnie tamtej nocy :)

Powrót do Łowy