Teraz jest poniedziałek, 21 sty 2019, 05:41


26.06.2016 - Pościg za burzami - Mazowsze

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7023
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

26.06.2016 - Pościg za burzami - Mazowsze

Postwtorek, 28 cze 2016, 18:36

SUPERKOMÓRKI + KILKA INNYCH OŚRODKÓW BURZOWYCH NA MAZOWSZU

Przytoczone zdjęcia za jednym kliknięciem można obejrzeć na https://photos.google.com/share/AF1QipO ... I1SXJUM2FB

Przedwczoraj nasza ekipa pościgowa przeprowadziła działania obserwacyjne na obszarze Mazowsza. Głównym obiektem zainteresowań była przedfrontowa zbieżność wiatru, do której od zachodu miało postępować zbliżanie się środowiska z silniejszymi uskokami pionowymi wiatru, napędzającymi wirowość w najsilniejszych burzach. Z tego względu początkowo postanowiliśmy udać się w rejon Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie na przebiegającej konwergencji zaczęły rozwijać się coraz mocniej wypiętrzone chmury kłębiaste. Pochylone kolumny prądów wstępujących były zapowiedzią występowania silniejszej tendencji wiatru do zmiany prędkości i kierunku wraz z wysokością, co z kolei faworyzowało powstawanie superkomórek burzowych. Jedna z nich dość szybko uformowała się nieco na wschód od naszego ulokowania.

Obrazek

Bez dłuższych zastanowień skierowaliśmy się trasą S7 szybko na północ, by dostać się na drogę 571 prowadzącą bezpośrednio do Nasielska, gdzie kierował się główny rdzeń burzy superkomórkowej. Będąc coraz bliżej jej południowej części, w trakcie jazdy mogliśmy obserwować coraz ładniej prezentujące się smugi opadowe, których charakterystyczne wygięcia przy powierzchni sugerowały występowanie silnych prądów zstępujących (zjawisko microburst).

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy zbliżyliśmy się do Nasielska, wjechaliśmy w rdzeń jej południowej części, gdzie występowały silne porywy wiatru połączone z ulewnym deszczem oraz gradem (całość będzie widoczna na zamieszczonym poniżej nagraniu). Chcąc wyprzedzić burzę udaliśmy się nieco na północny - wschód od miasta.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

W momencie, gdy burza zaczęła coraz bardziej oddalać się od naszego punktu, w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego powstała kolejna silna komórka burzowa. Widzieliśmy ją będąc na trasie 571 pod Winnicą - podobnie jak w przypadku pierwszej burzy notowana była pochylona kolumna prądu wstępującego z ładnie prezentującym się kowadłem. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, iż jest to kolejna superkomórka, której trajektoria skierowana jest wyraźnie na wschód względem pozostałych ośrodków burzowych powstających na południowy - zachód od NDM.

Obrazek

Obserwując dane radarowe, zapadła szybka decyzja o udaniu się na południowy - wschód, w okolice miejscowości Pokrzywnica. Tereny w miarę dopisywały w bieżących obserwacjach coraz silniejszej struktury burzowej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy dojechaliśmy w wyznaczone miejsce, znaleźliśmy się w obszarze postępującego napływu ciepłego i wilgotnego powietrza, z doskonałym widokiem na południową część burzy. W pewnym momencie dostrzegliśmy coraz szybszą kondensację pary wodnej pod główną podstawą aktywnej komórki. Sytuacja była jasna - rozpoczął się proces tworzenia chmury stropowej!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Chmura stropowa powstawała naprawdę szybko, przybierając coraz masywniejszą formę. Widoki zaczynały się robić rodem z Wielkich Równin w USA!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Prędkość prawoskrętnej superkomórki burzowej nie była zbyt duża, więc spokojnie oczekiwaliśmy jej nasunięcia się bezpośrednio na nasz punkt obserwacyjny. W tym miejscu mogę powiedzieć, że była to jedna z najładniejszych chmur stropowych, jakie widziałem po lipcu 2012 na terenie województwa świętokrzyskiego. Nisko zawieszona, w dodatku masywna struktura przemieszczała się dalej na wschód, wciąż zasysając energię w postaci ciepłego i wilgotnego powietrza.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy burza nasunęła się prosto na nas, odnotowaliśmy silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu. W międzyczasie, mając na uwadze wydarzenia na południowy - zachód od Warszawy, ruszyliśmy w kierunku południowo - wschodnim, gdzie w rejonie Serocka dostaliśmy się na drogę krajową 62. Analizując wcześniej fantastyczne tereny do obserwacji zjawisk, ulokowaliśmy się mniej więcej między miejscowościami Popowo Wielkie a Somianka, gdzie od razu po dojeździe zaczął się rozwój kolejnej strefy burz.

ObrazekObrazek

W pewnej chwili po południowo - wschodniej części jednej z komórek zaobserwowaliśmy potencjalny obszar powstawania mezocyklonu. Nie mamy jednak pewności czy tym razem faktycznie ten proces miał miejsce, a jeśli tak, to było to stosunkowo krótkie i płytkie wydarzenie.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Strefa burz o osi południkowej uaktywniła się na tyle, że pozwoliła na obserwację coraz ładniejszych smug opadowych oraz wyładowań atmosferycznych (te drugie również pojawią się w materiale zamieszczonym na końcu relacji).

Obrazek

W trakcie dokumentacji burz z osią rozciągająca się na zachód od nas, od południa dostrzegliśmy odległy wal chmurowy, który przemieszczał się prosto w naszym kierunku.

ObrazekObrazekObrazek

Po szybkiej analizie danych radarowych nie mieliśmy żadnych wątpliwości - znad rejonu Warszawy przemieszcza się na nas trzecia superkomórka burzowa!

ObrazekObrazek

Pewna wysokość, na której się znajdowaliśmy, była idealnym miejscem do obserwacji południowego horyzontu z wciąż napierającym wałem szkwałowym na czele burzy superkomórkowej typu wysokoopadowego (HP)!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy wał chmurowy był coraz bliżej naszego punktu, zaczęliśmy odczuwać nasilające się porywy wiatru, ponadto pojawiły się opady deszczu z wyładowaniami atmosferycznymi.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Mając na uwadze fakt przemieszczania się aktywniejszej części burzy trochę bardziej na wschód od miejsca naszego ulokowania, podjechaliśmy na drugą część drogi, by mieć lepszy widok w tym kierunku. Po chwili obserwacji zaczęło się jednak dziać coś absolutnie fantastycznego - chmury pod wpływem uskoków pionowych wiatru wykazywały się coraz silniejszą rotacją, a główna część burzy z mezocyklonem skierowała się prosto na nas!

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Rdzeń stawał się coraz grubszy, a rotacja nabierała intensywności, dodatkowo wyładowania atmosferyczne uderzały w promieniu 200-1000 metrów! Zaczęło się robić naprawdę groźnie - superkomórka burzowa zamierzała godnie zakończyć naprawdę znakomity dzień dla naszej ekipy pościgowej.

ObrazekMocno uwodniony rdzeń burzy przybierał coraz bardziej zielonkawy odcień - to było niesamowite!

ObrazekObrazekObrazek

W momencie najścia burzy wystąpiły ulewne opady deszczu połączone z silnymi porywami wiatru oraz ponownie gradem, które szczególnie odczuliśmy w okolicach miejscowości Somianka, próbując dalej ścigać tą fantastyczną superkomórkę wysokoopadową!

Poniżej przedstawiam absolutne piękno dwóch superkomórek burzowych z procesem formowania się masywnej chmury stropowej oraz z wyraźnie zaznaczoną rotacją, zwłaszcza w zasięgu oddziaływania mezocyklonów (wirujących prądów wstępujących) - takie widoki w Polsce nie należą do zbyt częstych, dlatego nasza radość jest tym bardziej odczuwalna:Wybrane fragmenty nagrań z pościgu, na których zostały zarejestrowane jedne z ciekawszych wyładowań atmosferycznych, a także ulewne opady deszczu w połączeniu z gradem i silnymi porywami wiatru:Pamiątkowe fotografie:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dane radarowe obserwowanych burz:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane przez system detekcji blitzortung:

Obrazek

Udział w działaniach, obok mnie, brał Łukasz Pajurek - autor nagrań rotacji superkomórek burzowych i procesu powstawania masywnej chmury stropowej. Za jakiś czas być może dodamy jeszcze jedno, pełne nagranie z kamerki przypiętej do samochodu, na którym uwieczniono dodatkowe elementy z niedzielnych obserwacji. W trakcie dokumentacji burz na odcinku Serock - Wyszków dołączył do nas inny obserwator z Radzymina.

Czy zapamiętamy te łowy na długo? Z pewnością tak! Jeszcze nie zdarzyło nam się upolować aż trzech tak pięknych superkomórek oraz kilku innych ośrodków burzowych na dystansie mniejszym niż 100 km! Mam nadzieję, że spodoba się Wam przytoczony tutaj materiał ;)

W tym miejscu pragnę również serdecznie podziękować Mateuszowi Zamajtysowi z grupy Mazurscy Łowcy Burz (https://www.facebook.com/mazurscylowcyburz/?fref=ts) za poświęcenie czasu i fachową pomoc przy montażu materiałów filmowych!
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Cygnus

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

  • Posty: 144
  • Dołączył(a): poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
  • Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
  • Numer GG: 8697010

Re: 26.06.2016 - Pościg za burzami - Mazowsze

Postpiątek, 1 lip 2016, 21:33

Z mojej strony dorzucam kompletny film z łowów :)
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron