Teraz jest wtorek, 19 mar 2019, 08:09


11-11/12.07.2016 - Pościg za burzami - Mazowsze

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7024
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

11-11/12.07.2016 - Pościg za burzami - Mazowsze

Postsobota, 16 lip 2016, 17:29

SUPERKOMÓRKI BURZOWE + NOCNY POKAZ

Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://goo.gl/photos/aYPAhtGNbAUxSUvT9

11 lipca na terenie Polski pojawiły się korzystne warunki do rozwoju niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, którym sprzyjała obecność mocno rozgrzanej, zwrotnikowej masy powietrza oraz chłodnego frontu atmosferycznego z istotnie nasilonymi uskokami pionowymi wiatru.

Obrazek

Nasza ekipa pościgowa za dzienny obszar działań wybrała północną część Mazowsza, gdzie popołudniowa zbieżność wiatru w połączeniu ze wzmożonym przepływem poziomym mas powietrza w swobodnej troposferze, miała doprowadzić do silnego rozwoju komórek burzowych, w tym ośrodków superkomórkowych. Udając się trasą S7 z Warszawy widzieliśmy odległą superkomórkę, która przemieszczała się nad województwem warmińsko-mazurskim - dokładnie ona wygenerowała tornado na Warmii.

Obrazek

Z upływem dnia, widząc coraz lepiej prezentującą się strefę chmur kłębiastych, udaliśmy się w okolice Ciechanowa, gdzie kilkadziesiąt minut później nasuwała się superkomórka burzowa z ładnie zaznaczoną kolumną rotującego prądu wstępującego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Mając na uwadze fakt, że główna część burzy przemieszcza się nad obszary leśne, postanowiliśmy ją sobie odpuścić i zaczekać na kolejną superkomórkę, która od południowego - zachodu nasuwała się w okolice Ciechanowa. Tym razem mieliśmy bardzo dobry widok na jej południowy fragment z wyraźnie zaznaczoną chmurą stropową, przyciągającą największą uwagę.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Widząc wzmacniające się ośrodki burzowe w głębi kraju, zdecydowaliśmy się ruszyć dalej na południe, w pobliże Zegrza i Warszawy, gdzie towarzyszyły nam inne komórki z ulewnymi opadami deszczu oraz wyładowaniami atmosferycznymi.

ObrazekObrazekObrazek

Ciągła intensyfikacja burz na terenie województwa łódzkiego oraz w południowo - zachodniej części Mazowsza dała nam jasny znak - czas wdepnąć w pedał gazu i dostać się na odcinek Góra Kalwaria - Radom, gdzie przemieszczały się najaktywniejsze komórki burzowe. Kiedy byliśmy na drodze wojewódzkiej nr 801, naszym oczom ukazała się pierwsza, mocno uwodniona formacja konwekcyjna, która przemieszczała się prosto na nasz punkt obserwacyjny.

ObrazekObrazek

W pewnej chwili fotografowanie coraz większej ilości wyładowań atmosferycznych zaczęły utrudniać opady deszczu, które były związane z przemieszczającym się rdzeniem komórki burzowej na południe od Góry Kalwarii.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy zaczęło się robić coraz ciemniej, od zachodu nasuwały się kolejne komórki burzowe, charakteryzujące się istotnie zwiększoną aktywnością elektryczną. Pierwsza z nich była szczególnie fotogeniczna - izolowana forma z mocniej rozwianym kowadłem prezentowała się naprawdę pięknie!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obserwując dokładną trajektorię burzy, wiedzieliśmy, że przejdzie ona nieco na południe on nas, dzięki czemu strefa opadów deszczu ominie nasz punkt obserwacyjny. Tym razem oto właśnie nam chodziło!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Burza przemieszczała się cały czas na wschód, na jej tyłach rozwijały się kolejne ośrodki konwekcyjne, dodatkowo w nasz rejon nasuwała się fotogeniczna podstawa, która przepięknie była oświetlana przez liczne wyładowania atmosferyczne.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W pewnej chwili na tle aktywnej elektrycznie burzy zaczął przelatywać... lampion, który stworzył dodatkowy efekt ;)

ObrazekObrazekObrazek

Mając na uwadze wciąż sporą aktywność burzy, naświetlaliśmy kolejne pioruny:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

W międzyczasie daleko na zachód od nas pojawiła się kolejna komórka burzowa, która co jakiś czas była podświetlana przez wyładowania, w tym kilka dodatnich piorunów zainicjowanych z samego wierzchołka chmury konwekcyjnej.

Obrazek

Kiedy główny rdzeń burzy zbliżył się w nasze rejony, pojawiło się kilka ładniejszych uderzeń wyładowań atmosferycznych wraz z rozwijającą się chmurą szelfową.

ObrazekObrazekObrazek

W tym miejscu niemal w każdym kierunku (poza północno - wschodnim horyzontem) podziwialiśmy burze z wieloma wyładowaniami atmosferycznymi. Mając jednak na uwadze nasuwanie się wydajnego rdzenia opadowego oraz dość silnego wiatru, ruszyliśmy bardziej na południe, w okolice Warki, gdzie mieliśmy widok na całą strefę burz.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy na nasz punkt nasunęły się opady deszczu, a burze przemieszczały się dalej na wschód, zdecydowaliśmy się na powrót na poprzednią miejscówkę, gdzie pojawiła się następna, izolowana komórka burzowa. Tym razem mieliśmy widok na jej tył, w związku z czym postanowiliśmy podbić ustawienia w aparatach w celu zebrania jak największej ilości światła.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Pamiątkowe fotografie:

ObrazekObrazek

Stan wyładowań atmosferycznych zarejestrowanych przez system detekcji blitzortung:

Obrazek

Udział w działaniach brali: Krzysiek Piasecki / Darek Wierzbicki / Grzesiek Zawiślak. Przytoczone materiały są wyłącznie mojego autorstwa, dlatego zachęcam pozostałych członków ekipy do zaprezentowania swoich zdobyczy.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron