Strona 1 z 1

11-13.07.2016 - Pościg i obserwacja burz (Śląsk, Małopolska)

PostNapisane: niedziela, 17 lip 2016, 16:35
przez Mateusz Pardygał
W poniedziałek, 11 lipca wystąpiły korzystne warunki do rozwoju dość silnych, a przede wszystkim bardzo aktywnych elektrycznie burz. Już od wczesnych godzin popołudniowych obserwowaliśmy sytuację, jednak w teren ruszyliśmy dopiero wieczorem.

Około godziny 20-stej na południe i południowy - zachód od Opola zaczęły tworzyć się burze, które charakteryzowały się głównie bardzo dużą aktywnością elektryczną. Jak wynika z danych radarowych, możliwe, że pojawił się w tamtych rejonach także grad.
Obrazek Obrazek

Burze początkowo kierowały się w okolice Tychów i Katowic, a więc prosto na nas. Niestety chwilę później burze z południowej strony klastra wygasły, a z północnej strony zdecydowanie się umocniły. Burza kierowała się w stronę Zawiercia i właśnie tam razem z Danielem Bodzentą postanowiliśmy wyruszyć.

Wyjeżdżając z Bierunia w kierunku drogi S1 można było obserwować już bardzo ładnie wysunięte kowadło:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mimo, że burza była jeszcze bardzo daleko od nas (około 60km), podczas drogi do Zawiercia mogliśmy już obserwować rozbłyski na kowadle.
Przyjeżdżając na miejsce dołączył do nas Michał Kurzak. Razem z nim udaliśmy się w dogodne miejsce, by obserwować i fotografować komórkę burzową. Niestety stało się to, czego baliśmy się najbardziej. Burza bardzo osłabła, a jakby tego było mało - odbiła bardziej na północ:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podczas przechodzenia burzy udało mi się uwiecznić kilka wyładowań:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podczas przechodzenia burzy, wbrew skanom radarowym wyładowania pojawiały się dosyć blisko, a kilka z nich wręcz nad nami :)
Przed nadejściem omawianej burzy mogliśmy obserwować niesamowity spektakl burzowy, jaki rozgrywał się w województwie łódzkim i świętokrzyskim. Niestety burza była zbyt daleko na jakiekolwiek fotografię. Do domów powróciliśmy po 3 nad ranem.

Również wtorkowy wieczór przyniósł nam bardzo dynamiczną aurę. Z okolic Cieszyna, a więc z południowego - zachodu w kierunku Oświęcimia i Zatora kierowała się linia burz. Niestety przed nią pojawiły się opady deszczu, które skutecznie ograniczyły nam obserwację na terenie otwartym. Z naszej strony pojawiło się tylko wiele nagrań z dużymi rozbłyskami.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Tuż po godzinie 23. bardzo ciekawa burza (być może mini superkomórka), pojawiła sę w okolicach Jastrzębia-Zdroju i powędrowała na Katowice. Z naszego miejsca obserwacyjnego (góra Klimont w Lędzinach) mogliśmy obserwować tą komórkę:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Udało się także złapać doziemne wyładowania atmosferyczne:
Obrazek Obrazek

Kolejne burze zaczęły się tworzyć w okolicy Pszczyny i Bierunia. Niektóre wyładowania były bardzo bliskie:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Skany radarowe z dwóch, powyższych burz:
Obrazek Obrazek

Chwilę później z południowego - zachodu dotarły do nas ciągłe, dość silne opady deszczu, które po raz kolejny przeszkodziły nam w obserwacjach. Po godzinie 3-ciej postanowiliśmy wracać do domów. Tym razem działałem z Rafałem Makowskim.