Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 03:18


14.07.2016 - Pościg za superkomórką burzową - Lubelszczyzna

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

14.07.2016 - Pościg za superkomórką burzową - Lubelszczyzna

Postśroda, 20 lip 2016, 16:53

SILNA SUPERKOMÓRKA BURZOWA + INNE OŚRODKI KONWEKCYJNE

Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://goo.gl/photos/1C7EAzLzep4iUQdWA

14 lipca, w czwartą rocznicę niszczycielskich tornad, nad Polską pojawiły się dynamiczne warunki pogodowe, które zainicjował gwałtowny układ niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Po północnej i zachodniej stronie ośrodka niżowego notowane były długotrwałe opady deszczu o umiarkowanym oraz intensywnym natężeniu, doprowadzające do szybkich wzrostów stanów wód w rzekach i potokach, a także podtopień, zalań i miejscami powodzi błyskawicznych. Wschodnia część niżu charakteryzowała się dynamicznym zaciągnięciem ciepłego oraz wilgotnego sektora powietrza, który szczególnie na wschodzie kraju objawił się powstaniem kilku silnych burz superkomórkowych. Nasza ekipa pościgowa za rejon działań obrała województwo lubelskie, z punktem obserwacyjnym na terenie pięknego miasta, jakim bez wątpienia jest Chełm. Początkowo na niebie zalegało sporo chmur, dynamika w troposferze była bardzo dobrze widoczna, co ukazywały poruszające się ze zmienną prędkością oraz w różnych kierunkach chmury kłębiaste. Potwierdzało to występowanie istotnie nasilonych uskoków pionowych wiatru, zarówno prędkościowych, jak i kierunkowych, które przy spodziewanych rozpogodzeniach mogły doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych superkomórek burzowych z potencjałem do generowania wszelkich groźnych zjawisk atmosferycznych. Początkowo było spokojnie, jednak w momencie nasunięcia się strefy z rozpogodzeniami, rozpoczęła się istna sauna - temperatura powietrza przekroczyła granicę 25 °C, zaś punkt rosy osiągnął >20 °C.

Obrazek

Oczekując na obiad w Chełmie na niebie zaczęło pojawiać się coraz więcej nisko zawieszonych chmur kłębiastych, co dało nam do zrozumienia, że już wkrótce może nastąpić eksplozja silniejszej, izolowanej konwekcji. Na efekt rozpogodzeń nie trzeba było długo czekać - na zdjęciach satelitarnych pojawiły się dwa silne wypiętrzenia, które były zapowiedzią dynamicznego rozwoju dwóch komórek burzowych. Naszym głównym celem była burza rozwijająca się na południu Lubelszczyzny z trajektorią skierowaną na północny - wschód. Izolowana komórka szybko przybrała typową formę dla superkomórki, dlatego też bez ani chwili namysłu skierowaliśmy się na drogę wojewódzką nr 844 w kierunku Białopola oraz Hrubieszowa. Podczas jazdy mogliśmy obserwować przyjemnie wypiętrzone ośrodki burzowe znad Ukrainy, aż w końcu wyłoniło się mocno rozwiane kowadło superkomórki, która była naszym głównym celem tego popołudnia.

ObrazekObrazekObrazek

Będąc coraz bliżej Hrubieszowa, trafiliśmy na dobry punkt obserwacyjny z widokiem na zbliżający się rdzeń opadowy burzy.

Obrazek

W pewnej chwili w południowej części burzy nastąpił proces szybkiej kondensacji pary wodnej, co skutkowało formowaniem się kolejnej w tym roku chmury stropowej obserwowanej przez naszą ekipę pościgową.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W międzyczasie mogliśmy rejestrować dość często uderzające wyładowania atmosferyczne, w tym te, które były inicjowane z górnej części (dodatnie pioruny - CG+) coraz ładniej prezentującej się superkomórki. Wał opadowy nabierał masywności i kierował się prosto na nas.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Mając na uwadze fakt dużego potencjału do generowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych przez nacierającą burzę, ruszyliśmy dalej na południowy - wschód, by znaleźć się jeszcze bliżej Hrubieszowa i mieć dużo lepszy widok na chmurę stropową. Obserwację utrudniały nam liczne drzewa, jednak w pewnym momencie naszym oczom ukazał się fantastycznie rozwinięty obszar mezocyklonu (zwróćcie uwagę na przepięknie zaznaczony tylny prąd zstępujący RFD!) z nisko zawieszoną chmurą stropową (znaleźliśmy się bezpośrednio w środowisku napływającego ciepłego i zasobnego w wilgoć powietrza)!

ObrazekObrazekObrazek

Chcąc uniknąć dalszej jazdy w zalesione tereny, skierowaliśmy się szczęśliwie napotkaną drogą polną nieco na południe, by mieć jeszcze lepszy punkt obserwacyjny na masywną chmurę stropową, która zarazem była jedną z najładniejszych, jakie miałem możliwość dokumentować na terenie Polski.

ObrazekObrazek

Będąc na polu szybko dostaliśmy się w zasięg mocno uwodnionego rdzenia opadowego z silnymi porywami wiatru. Chcąc jak najszybciej się z niego wydostać ruszyliśmy dalej na wschód - udało nam się to jedynie na chwilę, po czym uderzyły w nas silne prądy zstępujące, objawiające się bardzo silnymi porywami wiatru, ulewnym / nawalnym deszczem i gradem (zjawisko downburst).

Obrazekhttps://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 032251695/

Kiedy główna fala silnego prądu zstępującego odsunęła się dalej na północny - wschód, postanowiliśmy spróbować dogonić południową część burzy, by ponownie mieć widok na spektakularną chmurę stropową, która w tak dynamicznych warunkach miała potencjał do wygenerowania tornada. Niestety, naszą dalszą jazdę skutecznie powstrzymały drzewa leżące na trasie wojewódzkiej.

ObrazekObrazek

Ponad 15-minutowy czas usuwania drzew z drogi nie zniechęcił nas - ruszyliśmy na północ od Hrubieszowa, by przeprowadzić spokojną dokumentację silnej burzy, która wkraczała już nad obszar Ukrainy. W tym samym czasie na wschód oraz południowy - wschód od nas zaczęły wyłaniać się inne burze superkomórkowe, przemieszczające się poza wschodnią granicą państwową RP.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nad wilgotnymi terenami leśnymi Wyżyny Lubelskiej rozpoczęła się szybka kondensacja pary wodnej, która objawiła się powstawaniem niskich chmur unoszonych przez prądy wstępujące w kierunku podstawy konwekcyjnej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Burze wkraczały coraz głębiej w Ukrainę, a my w dalszym ciągu podziwialiśmy ich piękne budowy.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W pewnym momencie na tyłach superkomórki burzowej rozwinęło się fotogeniczne pasmo, które rozbudowywało się dalej na południe.

ObrazekObrazekObrazek

Burze oddalały się coraz bardziej na wschód, a mimo to widoki wciąż zachęcały do dalszego fotografowania. Duża niestabilność troposfery oraz istotnie nasilone środowisko uskoków pionowych wiatru sprzyjało powstawaniu pięknie prezentujących się "kalafiorów", które były oświetlane przez coraz niżej schodzące Słońce.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Podczas dokumentacji odległych superkomórek burzowych od zachodu nasuwały się prosto na nas fotogeniczne formacje chmurowe, w tym Undulatusy.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Robiło się coraz później, wybiła godzina 19:35, przed nami blisko 300 km drogi powrotnej do Warszawy - powoli zaczęliśmy pakować sprzęt i udawać się do domów. Na odcinku Hrubieszów - Krasnystaw mijaliśmy jeszcze połamane i wyrwane z korzeniami drzewa, a także kilka uszkodzonych oraz częściowo zerwanych dachów na budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych.

ObrazekObrazek

Widząc uszkodzone budynki spróbowaliśmy dostać się na dwie posesje, na których znajdowali się mieszkańcy, ewidentnie przeżywający siłę żywiołu, która przetoczyła się nad ich całym dobytkiem. Niestety, pomimo kilku prób nie wyrazili oni zgody na przeprowadzenie dokumentacji, w związku z czym ruszyliśmy w dalszą drogę. Nasza podróż nie trwała jednak zbyt długo - to wszystko dzięki przepięknemu zachodowi Słońca, który został ubarwiony chmurami kłębiastymi na wspaniałych terenach Wyżyny Lubelskiej!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Szybkie spojrzenie na zegarki, godzina 20:35, a my mamy jeszcze kilkadziesiąt kilometrów do Krasnegostawu. Pora już na spokojnie wracać do Warszawy, gdzie ostatecznie dojechaliśmy w okolicach 01:00.

Wybrane fragmenty z naszych działań:https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 425579089/

Pamiątkowa fotografia: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/ph ... =3&theater

Udział w działaniach brali: Artur Surowiecki / Krzysiek Piasecki / Grzesiek Zawiślak. W okolicach Hrubieszowa dołączył do nas także Łukasz Pajurek. Był to niewątpliwie udany pościg i mimo bardzo niepewnej sytuacji z dokładnym natężeniem popołudniowych zjawisk, na którą złożyła się obecność nocnego oraz porannego układu burzowego w formie mezoskalowego systemu konwekcyjnego, opłacało się zaryzykować i pokonać łącznie około 600 km ;)
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: 14.07.2016 - Pościg za superkomórką burzową - Lubelszczy

Postśroda, 20 lip 2016, 17:08

Bardzo dobra relacja, przedstawia wszystko, co się działo. Ja ze swojej strony mogę dorzucić kolejny zestaw zdjęć, ale w znacznej mierze są to praktycznie te same ujęcia wykonane przez inną osobę:

https://goo.gl/photos/Hmqw6zDtcucsdoYN6
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Cygnus

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 144
 • Dołączył(a): poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
 • Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
 • Numer GG: 8697010

Re: 14.07.2016 - Pościg za superkomórką burzową - Lubelszczy

Postczwartek, 4 sie 2016, 10:11

Z mojej strony wrzucam film z tego wyjazdu.

Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron