Teraz jest wtorek, 19 mar 2019, 08:11


05.08.2016 - Pościg za superkomórkami - NE Polski

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7024
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

05.08.2016 - Pościg za superkomórkami - NE Polski

Postwtorek, 9 sie 2016, 18:37

PRZEPIĘKNE SUPERKOMÓRKI BURZOWE NA PÓŁNOCNYM - WSCHODZIE POLSKI
Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://goo.gl/photos/pXrLkCpTYrVVESNS8

Za naszą ekipą jeden z najlepszych pościgów burzowych w ostatnich latach. Głównym celem naszych działań była północno - wschodnia część kraju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa warmińsko-mazurskiego, w tym między innymi rejonu Działdowa, Ostródy oraz Nidzicy. Początkowo udaliśmy się drogą S7 z Warszawy do Mławy, gdzie na jednej z miejscowych stacji benzynowych oczekiwaliśmy na rozwój wydarzeń. Było bardzo ciepło i wilgotno, na niebie rozwijały się coraz ładniej skłębione chmury kłębiaste, aż w końcu na pograniczu woj. mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego powstała izolowana komórka burzowa. Analiza danych synoptycznych i zdjęć satelitarnych pokazała ewolucję burzy w superkomórkę, która szybko nabierała intensywności i kierowała się w stronę Działdowa. Udając się z Mławy drogą wojewódzką nr 544 widzieliśmy coraz lepiej rozbudowane kowadło, a przy samym wjeździe do miasta ukazała nam się chmura stropowa po południowej części formacji superkomórkowej. Chcąc znaleźć znacznie lepszy punkt obserwacyjny, szybko przeanalizowaliśmy tereny dostępne nieco na północny - zachód od Działdowa, gdzie kierowała się niebezpiecznie prezentująca się na skanach radarowych burza. Ostatecznie ruszyliśmy trasą 542 na Burkat, po czym skierowaliśmy się nieznacznie na zachód, w stronę miejscowości Skurpie. To właśnie tutaj przemieszczała się najbardziej interesująca nas część rotującej struktury, dodatkowo znaleźliśmy się na pięknych terenach z obecnymi wiatrakami.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Chmura stropowa, która kierowała się prosto w naszą stronę, zaczynała prezentować się naprawdę wspaniale!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Nasza ekipa znalazła się dokładnie na skraju oddziaływania przedniego (FFD) oraz tylnego (RFD) prądu zstępującego. Chcąc mieć jeszcze lepszy widok na nacierającą burzę, przemieściliśmy się na lokalne pole. Robiło się coraz ciekawiej!

ObrazekObrazekObrazek

W pewnym momencie widoki zaczęły zapierać dech w piersiach, aparaty nie przestawały robić zdjęć, a my poczuliśmy się niczym na Wielkich Równinach w USA!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Silny rdzeń z opadami ulewnego / nawalnego deszczu, większego gradu oraz bardzo silnych i wręcz gwałtownych porywów wiatru dosłownie zamiatał wszystko na swojej drodze. Znajdując się na skraju wspomnianych wcześniej prądów zstępujących mieliśmy fantastyczny widok na jego dużą siłę.

ObrazekObrazekObrazek

Mając na uwadze znaczną intensywność izolowanej superkomórki burzowej oraz brak innych ośrodków konwekcyjnych w jej rejonie, postanowiliśmy ruszyć w dalszy pościg. Najpierw zdecydowaliśmy się na wjechanie w silny rdzeń opadowy, gdzie doświadczyliśmy przede wszystkim gradu o średnicy osiągającej około 3 centymetrów, a także ulewnego deszczu i silnego wiatru. Na naszej drodze leżało sporo "śmieci", jednak nie zanotowaliśmy większych zniszczeń. Te pojawiły się szczególnie w miejscowości Turza Mała, o czym dowiedzieliśmy się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Jadąc dalej w kierunku trasy S7 udało nam się wydostać z rdzenia, dzięki czemu mogliśmy w dalszym ciągu obserwować nisko zawieszoną, masywną chmurę stropową, która miała potencjał nawet do wygenerowania tornada.

ObrazekObrazek

Kierując się dalej na wschód i północny - wschód od Nidzicy mieliśmy sporo leśnych odcinków, jednak nie traciliśmy z pola widzenia obszaru z oddziaływaniem rotującego prądu wstępującego. Masywna chmura stropowa wciąż była obecna, jednocześnie stanowiąc istotne zagrożenie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Burza osłabła dopiero znajdując się na wschód od Olsztyna. Łącznie od godziny 13:00 CEST do godz. 15:30 CEST notowane były w niej cechy charakterystyczne dla superkomórki, a ostatnie zdjęcia wykonaliśmy na południe od Barczewa.

Obrazek

Korzystając z dłuższej chwili przerwy szybko znaleźliśmy sobie interesujące zajęcie... ;)

Obrazek

Po niecodziennej sytuacji skontaktowaliśmy się z grupą mazurską, po czym wszyscy razem, my od południa, a oni od północnego - wschodu ruszyliśmy w kierunku Barczewa, gdzie wspólnie podjęliśmy decyzję o udaniu się w rejony Ostródy, jednocześnie bacznie obserwując burze na terenie Kujaw. Kiedy dotarliśmy na miejsce, wjechaliśmy w silny rdzeń opadowy mini superkomórki burzowej, która charakteryzowała się silną rotacją na swoich tyłach.

Obrazek

Mając jednak na uwadze dużą aktywność kolejnej superkomórki, tym razem przemieszczającej się ze wschodniej części Kujaw, jak najszybciej udaliśmy się trasą S7 w kierunku Nidzicy. Przed samym dotarciem na drogę wojewódzką nr 545 dostrzegliśmy masywną chmurę szelfową. Szybka analiza terenów tuż na zachód od miasta pozwoliła nam na znalezienie znakomitego punktu obserwacyjnego w rejonie miejscowości Rozdroże, tuż przy trasie 545. Aparaty momentalnie poszły w ruch.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Spektakularny wał szkwałowy prawoskrętnej burzy superkomórkowej typu wysokoopadowego bardzo szybko przemieszczał się w naszą stronę, a my znowu poczuliśmy się niczym w Oklahomie czy Kansas!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy burza była coraz bliżej naszego punktu obserwacyjnego, przed samym czołem systemu zaczęły pojawiać się dodatnie wyładowania atmosferyczne. Jedno z nich na naszych oczach uderzyło prosto w słup energetyczny. Wał napierał dalej...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W momencie nasunięcia się znakomicie rozwiniętego frontu szkwałowego i reszty superkomórki burzowej, zanotowaliśmy silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu oraz grad. Znajdując się w głównym rdzeniu z jednej strony prowadziliśmy obserwację i dokumentację, a z drugiej już czailiśmy się na kolejne burze, tym razem z północnego Mazowsza. Szybki powrót do Nidzicy, tankowanie i dalsza jazda, tym razem na wschód, w kierunku Myszyńca w województwie mazowieckim. Początkowo bacznie przyglądaliśmy się tylnej części wcześniejszej burzy, gdzie szybka kondensacja pary wodnej oraz nasilone uskoki pionowe wiatru wprawiały w szybki ruch wirowy powstające chmury kłębiaste w zasięgu "stropówki".

Obrazek

Kierując się na Wielbark nagle dostrzegliśmy fotogeniczną formację rolkową, która przemieszczała się prosto na naszą trasę (604).

ObrazekObrazekObrazek

Będąc nieco na zachód od Myszyńca wyprzedziliśmy coraz silniejszą komórkę burzową, której towarzyszyło wspaniałe oświetlenie przez promienie zachodzącego Słońca!

ObrazekObrazek

Tuż przed wjazdem do miasta dostaliśmy się w szczególnie aktywną część burzy, gdzie pojawiało się wiele wyładowań atmosferycznych. Z racji padającego deszczu dokumentację prowadziliśmy z samochodu - poniżej kilka zdjęć doziemnych wyładowań atmosferycznych wykonanych z ręki:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Pamiątkowe fotografie:

ObrazekObrazek

Przyspieszone nagranie ukazujące silne superkomórki burzowe w okolicach Działdowa i Nidzicy:


(montaż: Łukasz Pajurek)

Gradobicie:Poszczególne fragmenty nagrań z obserwacji burz na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego:Wybrane skany radarowe obserwowanych burz:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych blitzortung:

ObrazekObrazek

Kilka słów na koniec: Czy może być coś piękniejszego od burz rodem z Wielkich Równin w USA? Jesteśmy szczęśliwi z bardzo dobrze zorganizowanego kolejnego pościgu w tym roku. Życzymy sobie, aby kolejne incydenty burzowe były równie piękne i powodowały jak najmniej zniszczeń! ;)

Łukasz Pajurek / Krzysiek Piasecki / Grzesiek Zawiślak.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron